Adjunct-archivaris Groenleer verruilt Zierikzee voor Kampen ZLM wil Nederlandse Akkerbouw Vakbond een eerlijke kans geven „Kant ik met dit apparaat mijn grootvader vinden Inbraak strandtent Diefstal uit auto en boot Expositie Mini van Iterson Natuur- excursies De Punt Hoofdbestuur in meerderheid positief Begin werkzaamheden van supplement woordenboek DINSDAG 13 JULI 1993 NR 25390 Adjunt-archivarus Groenleer: ,,De interesse in het archief is duidelijk toegenomen". (Foto: Joop van Houdt). NIEUWERKERK - „Hemel me maar niet op" Adjunct-streekarchivaris G. C. Groenleer is typisch een man die niet houdt van de bijna tomeloze per soonsverheerlijking die haast onverbrekelijk ver bonden is met afscheidsbijeenkomsten. Hij is er als Zeeuw gewoon te reëel en te nuchter voor. Dat ze hem niet alleen zullen missen bij het Streekarchiva- riaat Schouwen-Duiveland en Sint Philipsland maar ook bij de gemeente Zierikzee is echter evi dent. Met het vertrek van Groenleer die per 1 augus tus aan de slag gaat als archivaris van de Gerefor meerde Kerken (Vrijgemaakt) in Kampen verliest de gemeente Zierikzee immers zijn huisconferencier, die met zijn scherpzinnige grappen menige af scheidsbijeenkomst heeft opgefleurd. Variatie Ooit was er in Kerkwerve een ondeugend jongetje dat na moest blijven en daarover zo boos was dat hij „stik en ver rek" riep. Een dusdanig ver grijp in 1919 dat de hoofd- meester daarvoor op hoge po ten naar het college van b en w liep. Een stukje puur menselij ke geschiedenis die G. C. Groenleer ooit in een van notu len in het streekarchivariaat terugvond. Maar ook buren- en caféruzies zijn er terug te vin den. Saai, zoals sommigen nog altijd denken, behoeft het werk in een archief niet te zijn.. Groenleer heeft het in al die negen jaren, dat hij adjunct-streekarchivaris was, in ieder geval nooit saai gevon-" den, wellicht omdat hij van jongsaf aan veel belangstelling had voor geschiedenis. Toch koos hij uiteindelijk voor een studie sociologie, maar dan wel met geschiedenis als tweede af studeervak. Die studie sociolo gie bracht hem in september 1979 naar Westerschouwen, waar hij in het kader van zijn vervangende dienstplicht een welzijnsplanning voor Schou- Het hoofdbestuur van de ZLM sprak onlangs uitvoerig over de pas opgerichtte akkerbouw- vakbond in Nederland naar aanleiding van een brief van voorzitter Jaap Korteweg. In deze brief licht Korteweg het plan 'genoeg is beter', toe en verzoekt hij de ZLM om steun en samenwerking. ZLM- voorzitter Van der Maas, die al eerder persoonlijk adhesie be tuigde aan het initiatief van Korteweg en de zijnen, liet zich ook in het hoofdbestuur posi tief uit over het plan van de ak- kerbouwvakbond. wen-Duiveland en Sint Phi lipsland moest ontwikkelen. Een voor hem vrij onbekend terrein. Streekarchivariaat Begin mei 1984 maakte Groen leer de overstap naar het Streekarchivariaat Schouwen- Duiveland/Sint Philipsland, het enige Streekarchivariaat dat Zeeland rijk is. Een over stap die sommigen wellicht deed verbazen, want wat moet een socioloog nu in een archief. Voor Groenleer was die over stap van welzijn naar het ar chief niet zo vreemd; tijdens zijn studie had hij immers al „geroken" aan het archiefon derzoek. Om de fijne kneepjes van het archiefwerk onder de knie te krijgen was het dan ook noodzakelijk om aan de Ar- chiefschool in 's Gravenhage het diploma voor middelbaar archiefambtenaar te behalen. Die combinatie van werk en studie, waarbij hij overigens veel steun kreeg van streekar chivaris H. Uil maakte dat eer- „De kern van het plan, name lijk bescherming van de spil functie van het graan en area albeperking, spreekt mij aan. Over de uitwerking zal verder gepraat moeten worden". Van der Maas beschouwt de Neder landse Akkerbouw Vakbond vooral als een opstap naar een Europese organisatie. Hij vindt dat er meer evenwicht moet komen in de sectorale be langenbehartiging in Brussel. Blijft het echter een vrijwel puur Nederlandse aangelegen heid („wij hebben maar 1 pro- ste jaar als „ongediplomeerd" adjunct archivaris wel zwaar. Naast alle opdrachten voor zijn studie, zoals onder meer het in ventariseren van het archief van B, W S (de Vereniging van Burgemeesters, Wethou ders en Secretarissen) moesten ook de normale dagelijkse ar chiefwerkzaamheden worden verricht. Het kwam er dus op neer dat de vrijdagavond nogal eens besteed werd aan het le ren lezen van oud schrift. Dat gebeurde dan bij streekarchi varis Uil thuis. Opvang van bezoekers Die dagelijkse werkzaamhe den van Groenleer bestonden en bestaan niet alleen uit het ordenen en beschrijven van al le archiefstukken maar ook uit het opvangen en begeleiden van bezoekers van het Streek archivariaat. Aanvankelijk waren dat er niet zoveel. Om precies te zijn 523 bezoekers (1984). „Eén bezoeker kon je toen een hele middag bezighou den met het opzoeken van dit en het nagaan van dat" herin nert Groenleer zich. Dit bezoe kersaantal is in nog geen tien jaar tijd meer dan verdubbeld. De inspanningen van de archie ven om de inhoud van het ar chief voor een breed publiek toegankelijk te maken hebben duidelijk vruchten afgewor pen. In de loop der jaren kre gen Uil en Groenleer dan ook versterking. De twee arbeids plaatsen zijn inmiddels uitge breid tot 2,5 arbeidsplaats, het geen op korte termijn met nog een halve arbeidsplaats wordt vermeerderd. Daarnaast zijn er nog drie medewerkers in het kader van een werkverruimen- cent van de graanproduktie in Europa") en houden vooral de Franse boeren zich afzijdig, dan is het initiatief volgens Van der Maas weinig kansrijk. „Ik vind dat we elkaar kunnen versterken in de belangenbe hartiging van de sector akker bouw. Zowel de ZLM als de NAV zijn voor die belangenm- behartiging een goed middel. Een organisatie is nooit een doel op zichzelf", aldus Van der Maas. Enkele hoofdbestuurders lie ten weten twijfels te hebben over nut en noodzaak van een sectorale akkerbouworganisa- ties. Zij zien in de oprichting van de vakbond een doublure van de inspanningen van de be staande landbouworganisa ties. Beleidsvisie Bovendien vrezen zij dat de NAV eerder tot tweespalt dan tot versterking leidt. Tbch wil het hoofdbestuur van de ZLM de akkerbouwvakbond ten- de maatregel werkzaam. Hier door is Groenleer tegenwoor dig wat minder vaak in de stu diezaal in Zierikzee te vinden maar bivakkeert hij meer in het gemeentehuis van Nieu- werkerk, waar de archieven van Duiveland, Middenschou- wen en het waterschap Schou wen-Duiveland zijn opgesla gen. Met enige trots laat hij zien dat daar geen sprake is van een nijpend ruimtegebrek zoals in Zierikzee. Dat komt onder meer doordat in 1988 het archief van Brouwershaven, vanuit Nieuwerkerk naar de smalstad werd overgébracht. Sindsdien kan men daar Groenleer daar ook regelmatig aantreffen. „Klusjesdag" Vrijdag is voor hem echter al tijd klusjesdag, dan is hij meestal in Zierikzee te vinden, waar de meeste bezoekers van het streekarchivariaat zich melden. Omdat ze bij voor beeld op zoek zijn naar hun een van hun voorvaderen of omdat ze iets willen weten over de plaats waar zij wonen. Kortom de belangstelling voor regiona le geschiedenis zit duidelijk in de lift en dat is, zo beklem toont Groenleer niet alleen bij ouderen zo. Ook jongeren we ten de weg naar het archief te vinden en heus niet altijd uit sluitend omdat ze een scriptie moeten schrijven. Erg in trek en dan vooral bij ouderen is de genealogie, die voor velen een kennismaking met het archief betekent. Groenleer:,, Er zijn er heel wat die beginnen met een stukje genealogisch onder zoek en dit dan vervolgens ver breden tot een stukje regionale geschiedenis". Dat directe con- minste het voordeel van de twijfel geven. De ZLM gaat echter niet zover dat men de le den adviseert lid te worden van de Nederlandse Akker bouw Vakbond. Naar de beste liberale tradities beschouwt de ZLM die als een vraag die ieder voor zichzelf moet beantwoor den. In hoofdlijnen onder schrijft het hoofdbeztuur van de ZLM de beleidsvisie achter het plan Genoeg is beter, waar van belangrijke elementen in het plan van de Brede Initia tiefgroep Akkerbouw zijn op genomen. De oprichting van de Nederlandse Akkerbouw Vak bond moet naar de mening van de ZLM vooralsnog positief worden beoordeeld onder voor waarde dat de bond zich vooral richt op versterking van de ak- kerbouwbelangenbehartiging in Europa en samenwerking zoekt met bestaande belangen organisaties, die dezelfde doel einden nastreven. De ZLM re kent zich nadrukkelijk tot die organisaties. In de komende ja ren zal regelmatig worden ge toetst of de nieuwe bond in de ze lijn wil werken. tact met bezoekers heeft Groenleer altijd als prettig er varen en soms ook weieens als grappig. Bij voorbeeld die ene keer toen hij bezoek kreeg van een Rotterdammer die op zoek was naar zijn grootvader. Na dat Groenleer hem de werking van het leesapparaat voor de microfiches had uitgelegd vroeg de man hem vol verwach ting „Kant ik met dit apparaat mij grootvader vinden". Alof het leesapparaat de grootvader opnieuw tot leven kon wekken. Die directe contacten met be zoekers van het Streekarchiva riaat zijn de laatste jaren wat minder geworden omdat Groenleer minder vaak in de studiezaal te vinden is. Dat be geleiden van deze bezoekers heeft hij leuk gevonden, maar dat geldt ook voor het inventa riseren van de archieven, want zo klapt Groenleer uit de archivarissen-school, „iedere archivaris vindt het leuk om te zeggen ik heb nu zoveel meter archief geïnventariseerd. Daar mee zit het werk van de archi varis er nog niet op, want be halve het toegankelijk maken van de documenten, verslagen, kasboeken en andere paperas sen behoort het volgens Groen leer ook de taak van de archi varis om „iets" met de gege vens te doen. Bijvoorbeeld door deze te verwerken in een publicatie. Zoals bijvoorbeeld het boek De gemeente van huis uit dat Uil en Groenleer schreven ter gele genheid van het honderdjarig bestaan van de Vereniging van Burgemeesters, Wethouders en Secretarissen schreven. Maar ook in het jubileumboek Een dure plicht (ter gelegenheid van 125 jaar christelijk onder wijs in Zierikzee) hebben beide archivarissen een belangrijke bijdrage gehad. Hoe plezierig hij het werk bij een kleine archiefdienst als het Streekarchivariaat Schouwen- Duiveland/Sibt Philipsland altijd heeft gevonden, toch keert Groenleer zijn werkstek binnenkort de rug toe. Per 1 augustus is de huisconferen cier van de gemeente Zierikzee benoemd tot archivaris van de Gereformeerde Kerken (Vrijge maakt). Het feit dat dit een to taal nieuwe functie is die hij helemaal nóg moet invullen gaf in feite de doorslag om te solliciteren. Al heeft Groenleer daarvoor wel eerst alle voor- en nadelen naast elkaar gezet. Verhuiswagen Zijn benoeming in deze nieuwe functie betekent wel eind juli bij de familie Groenleer de ver huiswagen voorrijdt om hen en hun inboedel naar Kampen te brengen. Bang dat hij als recht geaarde'Zeeuw niet goed zal kunnen aarden daar in Oost- Nederland is hij niet. Qua his torische schoonheid is Kampen vergelijkbaar met Zierikzee en ook Overijssel heeft in het ver leden kennisgemaakt met de vernietigende werking van het water (de watersnoodramp in 1825). Zijn verhuizing naar Kampen, waar zijn nieuwe werkplek tegenover de Theolo gische Universiteit te vinden is, betekent ook geen definitief afscheid van Zeeland. Begin augustus keert Groenleer al weer terug om aanwezig te zijn bij het onthullen van een mo nument ter herdenking van een aantal mannen die in Colijns- plaat het wassende water in de rampnacht van '53 met hun rug (tegen de vloedplanken) pro beerden te keren. Over die ge beurtenissen heeft Groenleer een klein boekje geschreven. In 1964 verscheen het Woorden boek der Zeeuwse dialecten van dr H. C. M. Ghijsen. Al bij de uitgave van dit woorden boek stond vast dat te zijner tijd een supplement zou moe ten verschijnen om de nieuw ontdekte woorden vast te leg gen en toegankelijk te maken. Vanaf die periode tot nu is dia lectonderzoek verricht door middel van enquetes en vra genlijsten in het Bulletin van de Werkgroep Historie en Ar cheologie van het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der We tenschappen. Het regionale en thematische onderzoek is sinds 1977 uitgevoerd door mevrouw E. J. van den Broecke-De Man. Inmiddels zijn publicaties ver schenen over de dialecten in de Zeeuwse regio's en op Goeree- Overflakkee en is de stichting ook met het samenstellen van het Supplement begonnen. Van de vier ton die hiervoor nodig WESTENSCHOUWEN - De Po litie Schouwen-Duiveland heeft vier jeugdige verdachten aangehouden die zich schuldig maakten aan inbraak in een strandtent op het strand te Westenschouwen. De melding van inbraak kwam maandag om 23.30 uur binnen. De politie kon ter plaatse twee jeugdige verdachten aanhou den en twee andere jongeren meldden zich later zelf in het politiebureau te Zierikzee. Te gen hen werd proces-verbaal opgemaakt. Zij krijgen een al ternatieve straf aangeboden in het kader van het HALT- beleid. NIEUW-HAAMSTEDE, BROUWERSHAVEN, RENES- SE - Waar is m'n kinderstoeltje gebleven. Die vraag zal V. uit Roosendaal zich zondag heb ben gesteld toen hij merkte dat uit zijn auto het kinderzit je was verdwenen. Dit moet zondag tussen 15.30 en 16.00 uur zijn gebeurd. De auto van V. stond geparkeerd aan de Strandweg in Nieuw-Haam- stede. Ook H. uit Leusdén constateer de zondag bij terugkeer dat dieven zijn auto als object had den uitgekozen. Uit zijn auto, die aan het Jonkersweegje in Renesse stond geparkeerd bleek een autoradio te zijn ge stolen. S. uit Brielle miste ook wat. Van zijn Lelievlet die op het scoutingterrein bij Brou wershaven lag hadden onbe kenden de buitenboordmotor ontvreemd. De waarde van de ze motor bedraagt 5500,-. De ze diefstal moet zondag of maandag zijn gepleegd. OUDDORP - In Bezoekerscen trum de Grevelingen in Oud dorp is in de maand augustus werk te zien van Mini van Iter son uit Scharendijke. De ab stracte olieverfschilderijen van haar zijn dagelijks tussen 10.00 en .17.00 uur te bezichti gen. Mini van Iterson kreeg haar opleiding aan. de Vrije Acade mie in Den Haag, waar zij ook lid was van de kunstkring Ma- tuvu. Uit veel van haar werk spreekt een sterke voorkeur voor zachte tinten. Dit in com binatie met contrasterende en niet alledaagse kleuren. Mini van Iterson put veel inspiratie uit de natuur waarin veel van de door haar gebruikte tinten terug te vinden zijn. Soms krij gen haar schilderijen pas vorm, nadat slechts een indruk is opgedaan van een landschap of gebeurtenis. Op het doek volgt dan een reconstructie waarbij die indrukken worden vastgelegd. Eerder exposeerde zij in Oostenrijk en in Congrescen tra en het provinciehuis in 's- Gravenhage. Ook was werk van haar te zien in het raadhuis van Leidschendam. Op Schou wen-Duiveland exposeerde zij in De Bewaerschole (Burgh- Haamstede) en in Bezoekers centrum De Grevelingen, waar haar werk zowel in 1990 als in 1991 te zien was. is heeft de stichting inmiddels tachtig mille vergaard uit bij dragen van het Anjerfonds, de gemeenten en het bedrijfsle ven. De eerste fase is inmiddels van start gegaan. Deze eerste fase bestaat uit het overbrengen van kaartsystemen op de com puter, het toegankelijk maken van het archief van de Zeeuw- sche Vereeniging voor Dialecte- nonderzoek, het vervaardigen van een index op regioboeken en het overzetten van het woor denboek. Deze voorbereidende werkzaamheden worden ver richt door vrijwilligers onder leiding van de projectcoördina tor B. Oclc. In het verloop van het onderzoek zal een weten schappelijk, onderzoeker wor den aangesteld die begeleid wordt door een Adviesraad waarin diverse hoogleraren en andere deskundigen zitting hebben. Verwachting t/m zaterdag 17 juli WEERSVOORUITZICHTEN Donderdag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 40% Min.temp. 13 graden Mid.temp. 21 graden Windkracht variabel 3 Vrijdag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 60% Min.temp. 14 graden Mid.temp. 22 graden Windkracht zuidwest 3 Zaterdag Zonneschijn 50% Kans op neerslag 20% Min.temp. 14 graden Mid.temp. 25 graden Windkracht zuid 3 ZON- EN MAANSTANDEN 14 juli Zon op 05.34, onder 21.52 Maan op 01.12, onder 17.18 15 juli Zon op 05.35, onder 21.51 Maan op 01.45, onder 18.22 Nieuwe Maan: 19 juli (13.25) HET WEEROVERZICHT DE BILT - In het weekeinde gaat de temperatuur flink omhoog en ook de zon is dan van de partij. Voor het zo ver is, zorgt eerst een oceaanstoring morgen voor nu en dan regen. Deze storing lag vandaag boven de Britse Eilanden en trekt morgen via Belgie naar het Alpengebied. De regen er van bereikt vanavond laat Zeeland en breidt zich de komende nacht en morgenochtend verder over het land uit. In het noordoosten begint de dag morgenochtend eerst nog met wat zon, maar ook hier kan het later op de dag gaan regenen. Vannacht lopen de minima uiteen van 8 graden in het noordop'sten tot 13 in Zeeland. Mor genmiddag ligt het kwik in de buurt van de 18 graden. De wind waait uit richtingen tussen zuidoost en zuid westen is zwak tot matig. Donderdag en vooral vrijdag zijn de regenkan sen nog vrij groot. Maar tijdens het weekeinde ontwikkelt zich boven het vaste land van Europa een hoge- drukgebied. De wind draait bij ons naar het zuiden en warme en ook drogere lucht uit Frankrijk kan ons land dan bereiken. ROTTERDAM - Marktleider Shell verhoogt met ingang van woensdag de prijzen van Euro loodvrije benzine en super plus loodvrije benzine met één cent per liter. OUDDORP - Nu de natuur op zijn, mooist is worden op de Punt van Goeree weer een aan tal natuurexcursies georgani seerd. Deze excursies worden op zondag 18 juli (vanaf 10.00 uur), woensdag 21 juli (vanaf 19.00 uur) en zondag 25 juli (vanaf 10.00 uur) gehouden. Deze excursies die steeds twee uur duren beginnen en eindi gen bij het Bezoekerscentrum De Grevelingen op de Punt van Goeree. Wie met een van deze excursies mee wil kan zich daarvoor aanmelden bij de be heerster van het Bezoekerscen trum, telefoon 01878- 2346 of bij het VVV-kantoor in Ouddorp telefoon 01878-1789. Zl ERIKZEESCH E Pjï NIEUWSBODE Kal Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur P. M. M. Schrauwen Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. Telefoon 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110-17314. Maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 01110-12951 Fotograaf (na 17.30 uur) 01112-1575. Abonnementen Per kwartaal f 48,50 Bij autom. afschr. f 46,00 Per jaar f 183,00 Bij autom. afschr. f 173,00 Losse nummers f 1,00. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 64 cent. Kontrakttarieven op aanvraag, „succesjes" (t/m 4 regels) f 7,- De advertentieprijzen zijn exclusief 17V?% B.T.W. ZIERIKZEE - Het hoofdbestuur van de ZLM staat in meerderheid positief ten opzichte van de Nederland se Akkerbouw Vakbond. De Vakbond moet naar het oordeel van de ZLM een eerlijke kans krijgen zich te ontwikkelen tot een volwaardige gesprekspartner voor de beleidsmakers, met name op Europees ni veau. Wel vindt het hoofdbestuur dat de bond zich niet moet afzetten tegen de gevestigde organisaties, maar juist gebruik moet maken van bestaande structuren. Dat biedt de beste kans om de akker bouw in Europa de plaats te geven die zij verdient. ZIERIKZEE - Stichting De Zeeuwse Taele is begon nen met de werkzaamheden voor een supplement bij het Zeeuws woordenboek. Voor de totstandkoming van dit onderzoek, waarvan de totale kosten ge raamd zijn op vier ton, is vier jaar uitgetrokken. Voor die periode wil de stichting een wetenschappe lijk onderzoeker aanstellen voor het redigeren van dit supplement.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 3