Ijsbaan Scharendijke toneel van vierde editie Zomerpop 1 GRATIS ADVERTENTIE UW KRANT VAN SCHOUWEN-DUIVELAND 'Als je zelf niet meer kunt lezen is het zalig om voorgelezen te worden' r ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Via Project Luisterlezen worden boeken en tijdschriften op cassettebandjes verspreid Met optredens van Surrender, Big Belly Blues band en Jack in the Box 0 Bestuurder bekneld in zijn auto Diefstal Overstekende eenden; oor zaak van aanrijding dé krant van schouwen -duiveland! ZIERIKZEESCHE «ONIEUWSBODE GEBOORTE, HUWELIJK, JUBILEUM? Maak dan nu uw keuze uit onze grote kollektie leuke, originele en moderne kaarten. Wie deze kaarten bij ons bestelt en laat drukken heeft recht op een gratis advertentie bij de familieberichten in de Zierikzeesche Nieuwsbode. drukkerij lakenman ochtman bv Jannewekken 11 4301 HH Zierikzee Tel. 01110-16551 DINSDAG 13 JULI 1993 149e JAARGANG NR 25390 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 'De mevrouw van het luisterlezen', mevrouw V. Komter uit Zonnemaire. (Foto: Marijke Folkertsma). ZONNEMAIRE - „De mensen die er gebruik van maken zijn heel enthousiast. Ze vinden het zalig om voor gelezen te worden". Mevrouw V. Komter uit Zonnemaire is vol enthousiasme oyer het Project Luisterlozen. Een landelijk project van de Nederlandse Luister en Braille Bibliotheek en de Unie Van Vrijwilligers dat is gericht op mensen voor wie zeil lezen vanwege lichamelijke klachten een probleem is geworden. Als con tactpersoon voor Schouwen-Duiveland zorgt de UW-vrijwilligster er samen met mevrouw I. Hoevens uit Nieuwerkerk voor dat mensen de boeken, kranten en tijdschriften van hun keuze, ingesproken op geluids cassettes thuis krijgen. Op dit moment maken bijna vijftig mensen op Schouwen- Duiveland gebruik van die mo gelijkheid. „Eigenlijk nog veel te weinig", aldus de oud-biblio thecaresse die de indruk heeft dat de drempel om van het Pro ject Luisterlezen gebruik te maken voor een aantal slecht zienden hoog is. Of dat men ge woon nog niet weet dat de mo gelijkheid bestaat. „Finan cieel gezien is hoeft die drem pel niet aanwezig te zijn. De jaarlijkse kosten zijn vaak nog lager dan een abonnement op de bibliotheek en als men het niet kan opbrengen hoeft men helemaal niet te betalen voor de voorziening". De onwennigheid om met 'ma chines' (cassettespelers) om te gaan en de moeite die het kost om hulp te vragen voor bij het eigen lichamelijk ongemak kunnen andere barrières zijn voor een telefoontje naar een van de bibliotheken op Schou- wenDuiveland. „Dat is jam mer, want achteraf zijn mensen altijd heel blij dat ze met de voorziening in aanraking zijn gekomen". Via posters, lande lijke reclamecampagnes, fol ders en persoonlijke contacten proberen de medewerkers van het Project Luisterlezen die drempels te slechten. Wanneer iemand via een tele foontje naar de bibliotheek te kennen geeft gebruik te willen maken van het project neemt mevrouw Komter (of haar col lega) contact op met de betref fende persoon. „Ik ga bij ze langs met de catalogi waarin de boeken en tijdschriften staan die men via het project thuis kan krijgen. Dat zijn vaak hele leuke bezoeken om dat we samen ovef boeken pra ten", aldus de oud-bibliotheca resse. Vaak leest ze bij zo'n be zoek de korte inhoud Voor van diverse boeken waarnaar de in teresse zou kunnen uitgaan. Want de deelnemers kunnen ook de catalogi natuurlijk niet zo gemakkelijk lezen. Via het project Luisterlezen kunnen mensen over zo'n 30.000 boeken en 150 tijdschriften op geluid scassette beschikken, de collec tie die men ook in de boekhan dels vindt. Wanneer het boek of tijdschrift waarvoor men be langstelling heeft niet in de ca talogi staat, kan dat, als zoge heten wensboek, alsnog wor den ingesproken. In overleg met de persoon, die gebruik maakt van het Project Luisterlezen, stelt mevrouw Komter een wenslijst samen waarop zo'n vijftig boeken en tijdschriften staan. Die lijst geeft zij door aan de Neder landse Luister en Braillebibli otheek in Den Haag. Van daar uit worden de mensen voorzien van zo'n vier boeken op geluid scassette. Wanneer zij een daar van hebben beluisterd kan die (zonder portokosten) worden terug gestuurd en krijgt men weer een ander boek van de wenslijst. „Zo heeft men altijd drie boe ken terwijl er een onderweg is". Wanneer de wenslijst een eind is afgewerkt, gaat me vrouw Komter opnieuw langs om die te vernieuwen. Het zijn vooral slechtziende ouderen die gebruik maken van het Project Luisterlezèn. Maar bij voorbeeld ook Multiple Sclero se patiënten die vanwege ver lammingen niet meer zo goed in staat zijn om een boek vast te houden. Of mensen die lan gere tijd in het ziekenhuis lig gen en voor wie het heel, ver moeiend is om langdurig een boek vast te houden. „Die ma ken vaak tijdelijk gebruik van het project". De meeste belang stelling bestaat voor familiero mans en detectiveverhalen. Maar via Luisterlezen is ook de nieuwste literatuur beschik baar, evenals boeken in buiten landse talen, gedichtenbundels en studieboeken. Al dat leesvoer wordt in Den Haag ingesproken door.'vrij willigers die daarvoor speciaal worden geselecteerd op de soort stem die ze hebben en de intonatie waarmee de spreken. De geluidscassettes zijn voor zien van voelbare streepjes waarmee wordt aangegeven in welke volgorde ze in de casset tespeler moeten worden ge daan en in de doos waarmee ze worden verstuurd. Op die ma nier doet men er alles aan om de geluidscassettes zo aantrek kelijk mogelijk te maken. En aan de reacties merkt me vrouw Komter dat de mensen dat waarderen. „Mensen vin den het heerlijk om op die ma nier toch boeken te kunnen le zen en de actuele gebeurtenis sen bij te kunnen bijhouden". SCHARENDIJKE - Zaterdag 7 augustus is het weer zover. Op de ijsbaan bij Scharendijke wordt voor de vierde keer in successie het door de Stichting Mid- denschouwen Cultureel (Smic) georganiseerde Zomerpop-festival gehouden. Zo als gebruikelijk wordt Zomerpop 's middags voorafgegaan door de Jeugddag. Voor het eerst wordt de avond voorafgaande aan de Jeugddag en Zomerpop, vrij dag 6 augustus, een dorps-barbecue gehouden. Drie bands geven acte de presen ce tijdens de vierde Zomerpop: Surrender, de Big Belly Blues band en Jack in the Box. Het idee voor de Jeugddag en Zomerpop werd vier jaar gele den geboren tijdens een buurt barbecue. „Ik vond het een beetje stil worden op het dorp en daarom 'hebben we die buurtbarbecue georganiseerd", aldus Smic-vrijwilliger Henk van der Lugt. De barbecue bleek een schot in de roos en meteen het begin van iets nieuws. De Stichting Midden- schouwen Cultureel werd gebo ren en het idee voor Zomerpop werd gelanceerd. „Je weet hoe dat gaat. Je drinkt een potje bier, je raakt aan de babbel en dan komen er ideeën los", al dus Van der Lugt. Een idee heb ben is één ding. Het idee ook uitvoeren is een ander hoofd stuk. „Er zat wel wat meer aan vast dan we dachten", stelt Van der Lugt. „Maar toch is het ge lukt die eerste keer en achteraf is ons dat 300 procent meege vallen". Al doende Marcel Bul van de Smic: „Je leert ieder jaar. In het begin wisten we niet eens hoe we aan bands voor Zomerpop moesten komen. Nu laten we demo's met postzakken tegelijk aan rukken". Behalve het vinden van geschikte en betaalbare bands moest de Smic ook op Jack in the Box. zoek naar financiers voor het Zomerpop-festival. Het vinden van sponsors bleek moeilijker dan men aanvanke lijk gedacht had, maar toch wist men de zaak financieel rond te krijgen en kon het eer ste Zomerpopfestival gehou den worden. Een speciale for mule werd daarbij niet gehan teerd. „Wat we wel steeds heb ben geprobeerd is om een zo breed mogelijk publiek te be reiken", aldus Bul. Daarom werd Zomerpop ook van meet af aan gecombineerd met de Jeugddag. Volgens Bul en Van der Lugt is er wat dat betreft is die vier jaar dat de Smic aan de weg timmert nog niets essen tieels veranderd aan de opzet van Zomerpop. Sleutelwoord voor de Smic met betrekking tot zomerpop is sfeer. „Kijk, als je iemand met een politiepet op op het veld moet zetten om de boel in de hand te houden is dat niet leuk. Maar op Zomerpop is dat helemaal niet nodig", stelt Van der Lugt. „Er werken een hele boel vrijwilligers mee aan Zo merpop en voor hen moet het ook leuk zijn. Dat is altijd ons uitgangspunt geweest. Mijn ou ders, en dat zijn toch echt geen rockers, komen elk jaar mee helpen met Zomerpop en die vinden dat hartstikke leuk om te doen". Met andere woorden: Zomerpop moet leuk zijn voor jong en oud. „Daarom gaan we er voorlopig ook vanuit dat het geen groot festival mag wor den. Op de ijsbaan kunnen we zo'n 1000 man publiek bergen en meer moet het ook niet wor den", aldus Van der Lugt. De mensen van de Smic hebben in de drie eerdere edities van Zomerpop inmiddels de nodige ervaring opgedaan. „En elke keer leer je weer van je fouten. Zelf waren wij vorig jaar onte- vervolg pagina 2 Lezen is uit zichzelve treden, andere levens dan het zijne leven. Hector Malot Nu en dan regen t 'f'f'f'f' 'f'f'f'f0/' g I HET WEER Veel bewolking en nu en dan regen. Min.temp. van 8 graden in het noordoosten tót 13 in het zuid westen. Middagtemp. ongeveer 18 graden. Wind uit richtingen tussen zuidoost en zuidwest, zwak tot matig, rond kracht 3. 3 VERHUIZING Adjunct-streekarchivaris G. C. Groenleer verhuist naar Kampen. 4 CONCERT Organist Petra Veenswijk geeft dinsdag 20 juli een concert in de Nieuwe Kerk. 6 "RAAR"DOEN Uit de school geklapt gaat deze keer over „een mees ter die raar doet op het toneel". 7 ÉÉN RONDJE Good old Corrie de Waal na één ronde uit Dikke Toren- toernooi geslagen. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's RENESSE - De Westerschouw- se brandweer was vanmorgen (dinsdag) ruim een uur bezig om de heer B. uit de gemeente Westerschouwen uit zijn perso nenauto te bevrijden. Het voertuig werd zwaar bescha digd tijdens een aanrijding met een vrachtauto op de krui sing Kooijmansweg/Lage- zoom M*het poldergebied nabij Renesse. Het ongeluk gebeurde om on geveer 07.30 uur toen B. uit Kruiningen met een vrachtwa gen van de Kooijmansweg in de richting Lagezoom reed. Op de kruising van deze beide wegen zou hij geen voorrang hebben gegeven aan de voor hem van rechts komende B. uit wester schouwen, die een personenau to bestuurde. Er ontstond een aanrijding waarbij eerst de personenauto van de kruising in de langs de weg gelegen sloot schoof en vervolgens de vrachtauto. De personenauto kwam daarbij gedeeltelijk on der de vrachtwagen te liggen. Het voertuig werd zo zwaar be schadigd dat de bestuurder be kneld raakte in zijn voertuig. De brandweer was ruim een uur bezig om het te bevrijden. Beide bestuurders werden ge wond overgebracht naar het Zweedse Rode Kruis Zieken huis te Zierikzee. De personen auto werd totaal vernield weg gesleept, terwijl ook de vracht auto zwaar beschadigd werd. BROUWERSHAVEN - Maan dagavond werd aan de Nieuwe jachthavenweg te Brouwersha ven een personenauto gesto len. Het betrof een Mercedes 300 CE coupe met het kentekèn TR- UK 45. De auto is eigendom van de Duitse toerist K. uit Trier. De auto werd maandag tussen 20.00 en 23.10 uur gesto len. BRUINISSE - Op de N59 bij Bruinisse heeft zich maandag morgen omstreeks 10.00 uur een aanrijding voorgedaan, waarbij drie personenauto's waren betrokken. Oorzaak van de aanrijding was een groepje eenden dat plotseling de weg overstak. De aanrijding ontstond toen een onbekende automobilist dit groepje kwakers wilde ont zien en daarvoor sterk afrem de. Ook M. uit Spijkenisse, B. uit Overveen en mevrouw J. uit Leischendam moesten daar door fors op het rempedaal trappen. De man uit Spijkenis se zou dat echter net iets te laat hebben gedaan, zodat een aan rijding met de twee andere auto's niet te vermijden was. Blijf op de hoogte van al het-nieuws op Schouwen- Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, ik wil een kwartaalabonnement f 48,50 kwartaalabonnement met autom. afschr. f 46,— jaarabonnement f 183,— jaarabonnement met autom. afschr. f 173,— en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. 1 naam adres postcode Dhr./mevr. plaats: telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: Z! Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie. CXfe Antwoordnummer 12, 4300 VB Zierikzee. f- ZZN j

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 1