'Een van ons heeft de hele nacht door cakes gebakken' Monumentenambtenaar Goedegebure neemt afscheid van z'n gemeente Kotter vergaan na botsing bij Ameland „Ik ben toch altijd meer een praktijkman gebleven Rommelmarkt in Haamstede brengt f 14.000,- op Politie hoort 200 mensen in incestzaak Epe Tien RaRa- tips binnen sinds uitloving beloning Den Bosch gaat 110 miljoen extra investeren I MAANDAG 12 JULI 1993 NR 25389 5 't fietsje zat is het nu echter welletjes. „Ik heb altijd gezegd zodra er mogelijkheden zijn dan stop ik ermee, want als je vanaf je vijftiende hebt ge werkt, nou dan is dat toch wel lang" Daarom vindt hij het nu een goede tijd om er een punt achter te zetten. Buiten het werk zijn er immers nog andere zaken, zoals fiet sen, tuinieren en knutselen waarmee Goedegebure zich graag bezighoudt. „Ik heb nog zoveel plannen dat ik wel hon derd moet worden" grapt hij. Wellicht dat het er dan toch nog weieens van komt dat hij het poortencomplex nog eens (op schaal) in tekening gaat bren gen, want met dat idee speelt hij al wat langer. Een aspect van zijn vertrek be treurt hij echter wel en dat is dat hij de voltooiing van de res tauratie van de panden in de Meelstraat niet meer mee zal maken als monumentenambte naar. Een passender slot zou niet mogelijk zijn geweest, om dat zijn restauratiewerk even eens een verbouwing van een gemeente-pand (het betrekken van een aangrenzend pand bij de toenmalige afdeling sociale zaken) was. Maar zoals Goede gebure zegt: „Je moet nu een maal ergens een streep trek ken" en dus is het dinsdag echt gedaan, dan laat hij alle dos siers en restauratiewerken over aan zijn opvolger J. van Balen; eveneens van oorsprong een Zuidbevelander die net zoals Goedebure in 1975 afkomstig is uit het bedrijfsleven. De erva ring heeft Goedegebure ge leerd dat de^praktijk een goede leerschool is en dus kan hij met gerust hart „de monumenten toko" aan zijn opvolger overla ten. IJMUIDEN - De Helderse kot ter Morgenster (HD 29) is maandagochtend rond drie uur vergaan nadat het schip in botsing was gekomen met het Zweedse schip Stig Gorthon. Het ongeluk gebeurde onge veer 30 kilometer ten noorden van Ameland. De zeven opva renden van de kotter konden zich op tijd in veiligheid bren gen. Dat heeft het Kustwacht centrum in IJmuiden meege deeld. De Morgenster werd bij de bot sing lekgestoten waarna het vaartuig in de golven ver dween. De bemanning werd door de Stig Gorthon aan boord genomen. De zeelieden zijn is later met een Duitse he licopter overgebracht naar het marinevliegkamp De Kooy bij Den Helder. Twee te hulp ge schoten Nederlandse, redding boten hoefden niet in actie te komen. Het Zweedse roll-on roll-off schip kon zijn reis na de botsing vervolgen. NIJMEGEN - Twee mannen hebben bekend de huurmoord te hebben gepleegd op de 51- jarige Zeeuwse bedrijfsdirec teur A. Jansen in het Belgische Kalmthout op 13 mei. Drie an dere mannen hadden eerder al toegegeven aan de moordparij te hebben meegewerkt. Dat heeft de Recherche Over- Betuwe bekendgemaakt. beetje uit het oog verloor. „Een extra stukje service waarvan de gemeente op termijn ook zelf profijt van zou kunnen hebben" zo beschouwt hij dit vergezellen van mogelijke ko pers. Subsidie Het feit dat meer mensen (monument-eigenaren) de weg naar het gemeentehuis steeds beter weten te vinden als zij hun pand willen restaureren heeft ertoe geleid dat er een grote run op de subsidiemoge lijkheden van het stadsver nieuwingsfonds is geweest. Goedegebure: „Voor dit jaar was er een budget van 340.000,-beschikbaar gesteld, in juni echter was dit al op". Op dit moment lopen er nog drie aanvragen die waarschijnlijk pas volgend jaar in aanmer king kunnen komen voor sub sidie. Die subsidiemogelijkheden herinneren Goedegebure aan een voorval dat hij nog steeds als een gemiste kans ziet: het niet verstrekken van subsidie voor de restauratie van een woonhuismonument. Dit om dat een beroep werd gedaan op de verkeerde subsidieregeling. Op het moment dat Goedege bure deze zaak onder ogen kreeg, was het kwaad al ge schied en kon hij er - hoe spij tig hij dat ook vond - niets meer aan doen. In de loop van de achttien jaar dat Goedegebure waakte over de monumentenrijkdom van Zierikzee, heeft hij weieens meer slapeloze nachtelijke mo menten gekend. Zoals die keer toen de muur van het stadhuis in de Maarstraat door water schade dreigde in te storten en er la minute ingegrepen moest worden. Goedegebure: „Op die momenten moest je goed bij je positieven blijven". Tegenvallers Maar ook de restauratie van de Varreput en die van molen Den Haas hebben hem weieens kop zorg gegeven. Dit omdat vooraf niet te verwachten missers voor behoorlijke kostenover- schrijdingen zorgden. Hoewel tegenvallers eigenlijk bij restauraties moeten worden in gecalculeerd, had Goedegebure daar toch altijd moeite mee. „Dan had je toch het idee te kort geschoten te zijn" vindt hij. Ook al maakte het gemeen tebestuur van Zierikzee daar nooit opmerkingen over rich ting Goedegebure voor wie een eerlijke en reële begroting altijd het uitgangspunt is ge weest. Goedegebure: „Als er meer geld nodig was, dan gaf ik zo goed mogelijk aan waarom dat extra geld nodig was. Boven dien ben ik nooit bang geweest om tekortkomingen toe te ge ven, want waar gewerkt wordt, worden fouten gemaakt. Dat is niet anders" Vroege vogel Met dat werken is het dinsdag nu echt gedaan. Dan neemt de Zuidbevelander, die gaat vut ten definitief afscheid van het college en zijn collegae. Die zullen die vroege 'vogel uit 's Heer Arendskerke, die met goed weer - ,,'t moet niet te hard waaien"- altijd op de fiets naar Zierikzee kwam, zeker gaan missen. Voor Goedegebu re die soms al om 06.15 uur op Mede omdat hij van het dage lijks bestuur de gelegenheid kreeg om zijn lopende werk zaamheden (de nieuwbouw van de kerk in Nieuwerkerk) af te ronden, besloot hij om in 1975 de sprong te wagen. Iets waarvan hij naar zijn zeggen geen moment spijt heeft gehad. Een omschakeling was het daarentegen wel, herinnert hij zich. ,/Ibt die tijd ging ik steeds van de ene plaats naar de ande re en werkte ik vaak vanuit een bouwkeet. Nu kwam meer in een kantoorsfeer terecht" omschrijft Goedegebure de overgang. Een „echte" ambtenaar, zoals in heel wat karikaturen naar voren komt is Goedegebure in die achttien jaar nooit gewor den. Hij is er de man niet naar die bijtend op een potloodje (de karikatuur van een ambtenaar) het eind van de werkdag af wacht, maar een man die elke restauratie niet slechts vanach ter zijn bureau volgde maar die regelmatig zelf zijn neus op de bouwplaats liet zien. In die eerste tijd bestonden zijn werkzaamheden vooral uit het toezicht houden op lopende zaken, maar gaandeweg, zo vanaf 1980 kwam daar ook de stads- en dorpsvernieuwing bij, hetgeen aanmerkelijk meer papierwerk met zich mee bracht. „Omdat het allemaal zo nieuwe was, was het in het begin allemaal erg moeilijk" herinnert Goedegebure zich nog goed. Toegenomen papierwinkel Die papierwinkel, waarvan hij als praktijkman niet zo gechar meerd is, is in de loop der jaren alleen maar toegenomen van wege de veranderingen in de monumentenzorg. Hierdoor zijn meer taken door het rijk op het bordje van de gemeente geschoven. Aan werk heeft Goedegebure in zijn periode als monumentenambtenaar nooit te klagen gehad. „Het op meten van een monument, het tekenwerk voor de restauratie alsook het maken van een be groting en het tekenen van het bestek, dat alles gebeurde in de werkkamer van Goedegebu re die er vaak per fiets op uit trok om ter plekke te zien hoe het gesteld was met restaura tiewerkzaamheden Dat betrof niet alleen de res tauratie van gemeentelijke ei gendommen maar ook die van particuliere monumenten. Heel wat eigenaren van een woonhuismonument kennen Goedegebure dan ook als de man waar je moest zijn als je iets aan je monument wilde veranderen of als je een monu ment wilde kopen. In dat laatste geval gebeurde het nogal eens dat Goedegebu re met de kandidaat-koper een kijkje in het .pand ging nemen om te zien hoe de staat van on derhoud was. Was het zo slecht dat er nog voor kapitalen moest worden gerestaureerd dan waarschuwde Goedegebu re de kandidaat-koper daar voor, omdat die soms in zijn en thousiasme de realiteit een chitecten en volgde hij de restauraties vaak vanuit een bouwkeet. Voor die restaura ties gebeurde het wel dat hij werd „uitgeleend" aan een ar chitect. De restauratie van de Maria Magdalena kerk en het stadhuis van Goes, het zijn slechts twee van de restaura ties waarbij Goedegebure nauw betrokken was. In het kleine restauratiewe reldje kreeg hij daardoor een zekere bekendheid, die hem uiteindelijk in Zierikzee deed belanden. Niet omdat hij daar naar solliciteerde maar omdat hij door het college van b en w werd gevraagd of hij iets zag in de functie van ambtenaar mo numentenzorg van de gemeen te Zierikzee. Die functie kwam gezien de leeftijd van de toen malige opzichter Van der Werf op korte termijn vrij. Voor gemeente-ambtenaar H. Goedegebure zit het er dinsdag op. college van b. en w. en zijn Zierikzeese collega's. ZIERIKZEE - Wie kent hem niet, hetzij persoonlijk hetzij van zijn fietstochtjes door Zierikzee, als hij op weg was naar een of andere restauratie. Neen, monu mentenambtenaar H. Goedegebure was als ambte naar voor velen een vertrouwd gezicht. Een gezicht dat Zierikzee na dinsdag 13 juli moet missen. Vanaf die datum zal de restauratiedeskundige van de ge meente Zierikzee immers toetreden tot de schare der Vutters. Dat afscheid gebeurt niet met de nodige toeters en bellen, want daar houdt de man uit 's- Heer Arendskerke (Zuid- Beveland) niet zo van. Hij neemt zo wel afscheid van het college van b en w en zijn colle gae op de secretarie, da's vol doende vindt hij. Onwillekeu rig zullen deze laatste dagen bij hem herinneringen oproe pen aan zijn eerste dagen in dienst van de locale overheid. Dat was om precies te zijn op maandag 1 juli 1975. Kennismaking Voor Goedegebure betekende dat een eerste kennismaking met de ambtenarij. Totc die tijd immers was de man uit 's Heer Arendskerke in dienst van ar- Dan neemt hij afscheid van het „Een cake in de oven, wekker zetten en als de wekker ging kwam ze uit bed om de ene ca ke uit de oven te halen en er een nieuwe in te zetten. Alles bij elkaar heeft ze zo wel een stuk of vijftig cakes gebak ken". Voor de snuffelaars was er van alles te vinden op de rommel markt. Tbrwijl een klant een stopcontact opzoekt om de zo juist gevonden centrifuge te testen wordt elders onderhan deld over de aankoop van een koffiezetapparaat. De centrifu ge blijkt tot tevredenheid te functioneren en de koop wordt gesloten. Het volgende pro bleem dient zich aan. Hoe krijg je zo'n machine thuis als je op de fiets bent. Met behulp van touw en de nodige vindingrijk heid slaagt men erin de centri fuge op de bagagedrager van de fiets te bevestigen. Wat ver derop tussen de matrassen, ta fels en stoelen een aantal oude schoolmeubelen. Veel klanten werpen en vertederde blik op de mini-meubels, maar veel animo voor de aanschaf van een dergelijk meubel lijkt niet te bestaan. Veel belangstelling ging zaterdag uit naar de kraam met kleine huishoude lijke artikelen als glaswerk en potten en pannen terwijl de boekenliefhebbers zich op het gemak door de stapels tweede hands boeken heen worstelden. Men had er alles aan gedaan om van de rommelmarkt een zo gevarieerd mogelijk evene ment te maken. Zo was er naast de kraam met handwerkspul- len ook een loterij. „Er hebben echt heel veel mensen hun best gedaan", aldus Van Duikeren. „We hebben niet alleen van mensen uit de regio allerlei spullen gekregen, maar ook van mensen die hier op vakan tie zijn. Dat zegt toch wel iets over de verbondenheid van de mensen met de kerk". Van Dui keren toont zich zeer ingeno men met de medewerking van de ondernemers. Ook die de den volgens Van Duikeren een flinke duit in het zakje. C. Kloet van de Christelijke Gereformeerde Kerk toonde zich na afloop zeer tevreden over het eindresultaat van de rommelmarkt. „Het is onge veer net zoveel als vorig jaar", aldus Kloet. BURGH-HAAMSTEDE - De Christelijk Gerefor meerde kerk in Haamstede kan met tevredenheid te rugkijken op een geslaagd evenement. De zaterdag gehouden rommelmarkt bracht netto 14.000,- in het laatje. Het wisselvallige weer speelde de organi satoren in de kaart. ,,Het heeft de hele dag goed ge lopen, maar het was ook geen strandweer. En dat scheelt", aldus M. van Duikeren, één van de vele vrijwilligers die zaterdag actief waren tijdens de rommelmarkt. kinderen, en de volwassenen, waren er verschillende spelle tjes waaronder blikgooien, 'magneetvissen', en het lollie- spel. Voor wie een gokje wilde wagen was er het Rad van Avontuur waar spreekstal- meester J. Vermeulen goedge- bekt de bezoekers van de rom melmarkt opriep om lootjes te kopen en vervolgens kans te maken op 'een kruiwagen vol prijzen'. Ook aan de inwendige mens werd zaterdag de nodige aandacht besteed. Er werden versgebakken oliebollen en pannekoeken te koop aangebo den en er was een stand met zelfgebakken cakes. „Eén van -nze vrijwilligsters is de hele nacht op geweest om cakes te bakken", vertelt Van Duikeren. Maanden geleden begonnen de mensen van de Christelijk Ge formeerde kerk al met het in zamelen van spullen voor de jaarlijkse rommelmarkt. Naast tweedehands spullen werden dit jaar ook verrassend veel nieuwe artikelen, soms nog in de originele verpak king, ter verkoop aangeboden. Zo was er een forse verzame ling kunststof tuinstoelen. De stapel minderde echter snel. Wie echt iets leuks weg wilde kopen diende er zaterdag vroeg bij te zijn. „We begonnen om half negen, maar om half acht stonden er al mensen te wach ten". aldus Van Duikeren. Gezellige drukte rond de kerk in Haamstede. (Foto: Joop van i^an iedereen was gedacht za- Houdt) terdag in Haamstede. Voor de EPE - De politie van Epe heeft in totaal 200 personen gehoord die indirect of direct betrok ken zouden zijn bij de gerucht makende incestzaak in die plaats. Dat heeft een woord voerder van de politie van daag, maandag meegedeeld. Zoals bekend zijn tot dusver zes mensen aangehouden op verdenking van betrokkenheid bij de affaire. De politie wilde niet zeggen of er onder de 200 mensen die het rechercheteam heeft gesproken nog meer ver dachten zitten. In de zaak gaat het onder meer om illegale abortussen en babymoord. Twee zussen uit Epe die veer tien jaar lang seksueel mishan deld en misbruikt deden daar van aangifte. Volgens de woordvoerder duurt het nog maanden voordat het onder zoek zal zijn afgerond. DEN HAAG - Bij de politie in Den Haag zijn tot zondagmid dag tien tips binnengekomen over de RaRa-aanslag op het Ministerie van Sociale Zaken. Vorige week loofde Justitie 200.000 gulden uit voor een in lichting die leidt tot ophelde ring. Een „gouden tip" lijkt evenwel niet bij de tien te zit ten. Woordvoerder Schreuder van de met het onderzoek belaste Haagse politie heeft dat zon dag verteld. Schreuder is niet teleurgesteld over het aantal tips dat is binnengekomen. De beloning is weliswaar al een week geleden in de pers in het vooruitzicht gesteld, maar aan plakbiljetten zijn pas vrijdag overal opgehangen. Schreuder verwacht volgende week dan ook meer reacties. Over de waarde van de binnengekomen tips valt nog weinig te zeggen. „Daar is het nog te vroeg voor. Er kunnen bruikbare tips. bij zitten, die nu totaal onbelang rijk lijken maar later in het on derzoek van waarde blijken te zijn", aldus Schreuder. DEN BOSCH - De gemeente Den Bosch kan tot het jaar 2000 110 miljoen gulden extra besteden. Dat geld is beschik baar gekomen door de verkoop van het gemeentelijk energie bedrijf aan de PNEM. Als de gemeenteraad met de voorstel len akkoord gaat, kan onder meer de lang gekoesterde wens van een echt concertgebouw aan de rand van de binnenstad in vervulling,gaan. Dat gaat ongeveer 50 miljoen gulden kosten. Den Bosch verkocht zijn ener giebedrijf RHN voor 250 mil joen aan de PNEM. Van de op brengst ging 8,6 miljoen op aan PNEM-aandelen. Aflossing van een schuld aan de ontwik kelingsmaatschappij Brabant Vastgoed vergde 33,5 miljoen. 87,9 miljoen dient als dekking van de wegvallende RHN-in- komsten. Voor extra investe ringen, boven het normale bud get, in de toekomst van de stad Bleef 110 miljoen gulden over. Van dat geld wordt een kwart apart gezet. Per vier jaar levert dat zeven miljoen aan rente op. Dat wordt geïnvesteerd in de Bossche wijken. Van het reste rende bedrag wordt in de bin nenstad behalve een concertge bouw een derde parkeergarage gebouwd (3,5 miljoen). Voor uitbreiding van de werkgele genheid komt er container- terminal, die 2.4 miljoen aan grond en 2,5 miljoen aan garan tie vergt. De gemeente zal 3 miljoen bijdragen aan de MBO- School voor de Tbe- komst. Den Bosch wil verder *de gemeenteambtenaren beter en dichter bijeen huisvesten en de ruitvormige wegstructuur rondom de stad vervolmaken. In 1997 hoopt de gemeente de restauratie van de deels onder de binnenstad lopende Dieze af te ronden. Dan kan de restau ratie van de stadswallen begin nen. „Deze 110 miljoen is een eenmalige investeringsruimte die we goed moeten besteden. Dat doen we door de uitvoering van strategische projecten die anders nog lang op zich zou la ten wachten. Projecten die bij dragen aan de sociale, econo mische en culturele structuur van Den Bosch", aldus burge meester D. Burgers vrijdag.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 5