Veel belangstelling: voor poppen en berenbeurs in Haamstede Diefstal auto, geld rugzakken en jetski DEURLOO Goede start voor ramen-sponsor actie tijdens de Brouwse dag In dorpshuis De Schutse Frontale aanrijding door alcohol gebruik Groot gat vanwege gesprongen waterleiding Bejaarde vrouw zwaar gewond door brand Meer dan 250 sponsors gestrikt Veel tips na uitzending Opsporing Verzocht h I MAANDAG 12 JULI 1993 NR 25389 3 De bezoekers kwamen in Haamstede ogen te kort. (Foto: Joop van Houdt). BURGH-HAAMSTEDE - Liefhebbers en belangstellenden konden zaterdag in dorpshuis De Schutse in Haamstede hun hart ophalen. Gerenommeerde poppen en beren-specialisten hadden ter gelegenheid van een poppen- en berenbeurs al les uit de kast gehaald. Poppen in romantische wolken van kant, ru,ches met flamboyante hoeden en en echt mensehaar. Beren in alle soorten en maten met hoge knuffelbaarheidsfactor, maar toch liever niet aanraken. En alle materialen om ze zelf te maken of te repareren. In Scharendijke, Renesse en Ouwerkerk ZIERIKZEE - Bij de politie werd vrijdag en zater dag diverse keren aangifte gedaan van diefstal. Het ergst gedupeerd werd de Duitse toerist F. van wie een Mercedes personenauto ter waarde van 20.000 DM werd gestolen. Poppen zijn antiek wanneer ze voor 1940 gemaakt zijn, zo bleek op de beurs. Liefst moe ten ze de originele kleding heb ben, maar belangrijker zijn hoofd en haar. Dat hoofd is ge maakt van porselein, dat eerst in een mal wordt gegoten en dan gebakken. De oudsten zijn van rond 1850 en afkomstig uit Frankrijk. Bekende namen zijn Jumeaux en Bru. ,,Een Juneaux uit 1910 noteert al gauw tienduizend gulden", aldus collectioneur en hande laar Agnes Melger uit Vaassen. Ze exposeerde enkele fraaie exemplaren, iets jonger en iets voordeliger: ,,Niet aankomen DEN HELDER - De Nationale Vlootdagen en de manifestatie van historische schepen Sail Den Helder hebben van don derdag tot en met zondag circa 310.000 bezoekers getrokken. Dat is ruim het dubbele van de 150.000 toeschouwers die de Nationale Vlootdagen in 1992 trokken, zo heeft de voorlich tingsdienst van de Koninklijke Marine zondag bekendge- kinderen, alleen maar kijken". Maar liefhebbers zijn ook blij met Duitse koppen gemaakt door Armand Marseille en Si mon und Halbig, die na de Fransen van start gingen. Poppenkoppen worden nog steeds op dezelfde manier ge maakt. Bijvoorbeeld door Adri Knöps uit jVlaardingen die' geestige koppen aanbood, zelf gegoten met Amerikaanse mal len en daarna met de hand ge schilderd. Beren Ook het verzamelen van (ted- ZIERIKZEE - Bij de Politie Schouwen-Duiveland zijn vanuit het hele land 81 tips binnen gekomen die betrek king hebben op de gewapende roofoverval die werd ge pleegd op het Q8 benzinesta tion bij de Blauwe Keet te Oos- terland. dy) beren is via Amerika en Engeland tot een wereldomvat tende hobby uitgegroeid. Pro bleem is dat de meeste speel goedberen intensief geknuf feld zijn. Gave, originele, voor oorlogse exemplaren kunnen dan ook zo'n tweeduizend gul den opbrengen. Er is een leven dige handel, in.. Ze worden ook perfect geciteerd, zoal§ Moni que Kooman liet zien. Uit haar handen kwam ook de beer waarvoor de komiek Tom Man- ders, alias Dorus model stond. Ze won er op het old timer festeival in Laren de eerste prijs mee. Ook dichter bij huis kan men terecht voor alles wat De tips kwamen binnen naar aanleiding van het televisie programma Opsporing Ver zocht dat werd uitgezonden op maandag 5 juli. Daarin werd het publiek geïnformeerd over de gewapende roofoverval en werden montagetekeningen van de overvallers getoond die met beren te maken heeft. Francis Osephius uit Zierikzee geeft cursussen in beren maken en verkoopt alle materialen om beren te herstellen. Mohair, pluche, ogen en als de oude be renbromstem defect is, kan ook daarvoor een nieuwe worden gekocht. Voor wie zelf nieuwe kleding voor antieke poppen wil ma ken was er een keur aan echte materialen te koop: antieke kant, glitters, passementen, struisvogelveren en zelfs com plete, meer dan honderd oude, doopjurken. Een van de exposanten kwam uit .Vlissingem Zij maakte beertjes van brooddeeg. Daar bij bleek dat brooddeeg wordt gemaakt maar van een meng sel van meel, zout en water. Het wordt gekneed, gemodelleerd en vervolgens in de huishoud- oven gebakken en geconser veerd. De poppen- en beren beurs trok veel bezoekers. men maakte aan de hand van getuigenverklaringen. Bij de overval werd de caissiè re van het benzinestation met een pistool bedreigd en op gesloten en werd geld gestolen Het onderzoek is nog in volle gang. Sinds 1991 wordt hard gewerkt aan een complete restauratie van de Sint Nicolaaskerk in Brouwershaven. De vorderin gen zijn zodanig dat, als er zich geen onverwachte zaken meer voordoen, de kerk in 1994 in ge bruik kan worden genomen. Ten bate van de restauratie heeft de Hervormde gemeente in Brouwershaven inmiddels, een grote huis-aan-huis inza- melingsaktie gestart onder de bevolking van Brouwershaven. Om ook andere mensen in de gelegenheid te stellen een bij drage te leveren aan de restau ratie werd tijdens de Brouwse Dag afgelopen zaterdag het startsein gegeven voor de glas- in-lood-ramen sponsoraktie. Gulden per raam Iedereen kan optreden als sponsor van één of meerdere glas-in-lood ramen van de Brouwse kerk. Wie tien of meer raampjes sponsort krijgt een officieel certificaat waarop het College van Kerkvoogden van de Hervormde gemeente Brouwershaven verklaart een bedrag van een bepaald aantal 'florijnen' te hebben ontvan gen ter ondersteuning van het herstel van de raampjes in het kader van de restauratie van de Grote- of Sint Nicolaaskerk. Iedere sponsor mag bovendien gratis een keer raden hoeveel glas-in-lood ramen de Nico laaskerk telt. Degene die aan het eind van de aktie het juiste aantal raadt krijgt een waarde volle herinnering aan de Sint Nicolaaskerk. „We zijn eigenlijk al pratende op het idee gekomen", vertelt S. van den Hamer, één van de vrijwilligers die zaterdag tij dens de Brouwse Dag probeer de sponsors te werven. „We moeten tien procent van de Dat gebeurde zaterdag bij de jachthaven Kloosternol te Scharendijke waar F. zijn auto om ongeveer 21.30 uur neerzet te. Toen hij ruim twee uur later terug kwam was de auto ver dwenen. Het gaat om een witte Mercedes van het type 230E BURGH-HAAMSTEDE - De Duitse toerist B. uit Dussel- dorf veroorzaakte zaterdag op de Kloosterweg te Haamstede een frontale aanrijding. Uit de blaastest bleek dat hij 820 UG/1 alcohol in zijn lichaam had. Bij de aanrijding werd de heer K. uit Dordrecht gewond en twee personenauto's zwaar beschadigd. Het ongeluk gebeurde zaterdag om ongeveer 18.40 uur toen B. met zijn auto vanuit de rich ting Nieuw-Haamstede over de Kloosterweg in de richting Haamstede reed. In een on overzichtelijke bocht van de weg besloot hij een auto voor hem in te halen. Bij die ma noeuvre botste hij frontaal op een tegenligger: een personen auto die werd bestuurd door K. uit Dordrecht. De heer K. werd bij de aanrijding gewond. Hij moest worden overgebracht naar het Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis in Zierikzee, maar kon na behandeling weer huis waarts keren. B. ging er direct na de aanrijding lopend van door. Met behulp van voorbij gangers kon de politie hem aanhouden. Daarbij bleek dat hij onder invloed van alcohol verkeerde. Uit de ademanaly setest die naar aanleiding daarvan werd uitgevoerd in het politiebureau te Zierikzee bleek het 820 Ug/L te zijn, een zeer grote hoeveelheid. Via overleg met de officier van justitie werd aan de Duitser, een dagvaarding uitgereikt. Hij zal zich op zeer korte ter mijn voor justitie voor zijn ge drag en de gevolgen daarvan moeten verantwoorden. DEN HAAG - Het North Sea Jazz Festival heeft dit jaar 70.000 bezoekers getrokken. Het festival werd voor de acht tiende keer gehouden in het Congresgebouw in Den Haag. Het was voor het eerst dat het op alle drie de dagen uitver kocht was. Op dertien podia traden van vrijdag tot en met zondag ongeveer 1.000 arties ten op. restauratiekosten zelf betalen en dan praat je over een fors be drag", aldus Van den Hamer. „We hadden eerder een leitjes sponsoractie gehouden en dat liep goed. En nu proberen we dan sponsors te werven voor de glas-in-lood raampjes". De pre sentatie van de glas-in-lood ra men sponsoractie tijdens de Brouwse Dag is volgens Van den Hamer vooral bedoeld om weer eens de aandacht te vesti gen op de restauratie van de kerk. „Tijdens zo'n Brouwse dag lopen er heel veel toeristen rond en van hen kun je niet ver wachten dat ze de restauratie van een plaatselijk kerkge bouw ondersteunen", aldus Van den Hamer. Dat velen de restauratie van de Brouwse kerk een warm hart toedragen blijkt wel uit het feit dat een aantal mensen tij dens de Brouwse dag spontaan een financiële bijdrage lever den zonder dat zij bijgeschre ven wensten te worden als sponsor. Op termijn hoopt men voor alle raampjes een sponsor te kunnen vinden, maar dan gaat het wel om enige duizen den mensen. Volgens Van deh Hamer verloopt de restauratie van de kerk volgens de plan ning. „Maar je komt natuurlijk altijd meer tegen dan waar re kening mee gehouden was", al dus de vrijwilliger. „Er wordt nu drie jaar aan gewerkt en de bonte knaagkever heeft toch meer schade aangericht dan men verwacht had. Tijdens de Open Monumenten dag wordt het kerkgebouw opengesteld voor het publiek en kan men met eigen ogen de vorderingen van de restaura tiewerkzaamheden aanschou wen. „En dan hopen we ook ze ker heel wat sponsors te kun nen werven", aldus Van den Hamer. met het kenteken PA-YN 282. Mensen die het voertuig heb ben gezien wordt verzocht con tact op te nemen met de politie, telefoon 01110-14055. Mevrouw I. uit Scharendijke deed aangifte van diefstal uit haar woning. In de nacht van vrijdag op zaterdag drongen onbekenden het huis door mid del van braak binnen. Zij gin gen er vandoor met een geldbe drag van enkele honderden guldens. In de nacht vap zaterdag op zondag werden in Ouwerkerk diverse inbraken gepleegd. Een woning op de Salvatorhoe- ve werd doorzocht en de inbre kers namen daarbij geld en sie raden weg. Op een camping bij Ouwerkerk werd ingebroken in de kampwinkel en het daar bij behorende woonhuis. Voor zover kon worden nagegaan werd daarbij niets gestolen. Wel werd van de camping een aanhangwagen met daarop een jetski gestolen. Uit de auto die daar geparkeerd stond werd een radiocassetterspeler ont vreemd. Twee andere Duitse toeristen P. en H. deden bij de politie aangifte van diefstal van hun rugzakken. Daarin zat kle ding, geld en lampen. Uit hun auto, die stond geparkeerd aan de Zeeanemoonweg te Renesse, werden in de nacht van vrijdag op zaterdag ook drie kratten bier gestolen. De politie vond de rugzakken later terug. Er zat alleen nog kleding in. SEROOSKERKE - Vanwege een,gesprp,ngen waterleiding, in dè bodem'langS de Sèroos1- kerks'ewég -ftabïj *Seróoskerk'e Ontstond daar zaterdagmorgen een enorm gat in de berm langs de rijbaan. Het ging om een gat van onge veer anderhalve meter diep en met een omtrek van twee me ter. Medewerkers van Delta Nutsbedrijven zijn enkele uren bezig geweest met de reparatie van de gesprongen buis. Het verkeer werd gedurende die 'tijd door de politie en mede werkers van Waterstaat in goe de banen geleid. LEIDEN - Een 94-jarige vrouw uit Leiden is zondagavond in zorgwekkende toestand in een ziekenhuis opgenomen als ge volg van brand in haar appar tement in de verzorgingsflat Schouwenhove. Doordat de woning was voorzien van een automatische brandmelder, was de brandweer snel ter plekke en kon de vrouw nog worden gered. De vrouw had volgens de poli tie geprobeerd de brandende woning te ontvluchten. Maar ze viel en bleef in de brandende kamer op de grond liggen. Ze werd met ernstige brandwon den en rookvergiftiging opge nomen in een ziekenhuis. De tweede, derde, vierde en vijfde verdieping van de flat zijn tijdelijk ontruimd geweest wegens rookoverlast. Vorige week donderdag kwamen door een brand in een serviceflat in Menaldum drie bejaarde bewo ners om het leven. In die flat waren nauwelijks brandweren de voorzieningen aanwezig. DEN HAAG - Staatssecretaris Heerma (volkshuisvesting) stelt dertig miljoen gulden ex tra beschikbaar om de woning bouw te stimuleren. Hij heeft dat vrijdag bekendgemaakt in een brief aan de gemeenten, de provincies en de regionale volkshuisvestingsverbanden. Heerma kondigde onlangs in de Tweede Kamer al aan dat hij de woningbouw een extra sti mulans zou geven omdat de bouwproduktie achterblijft bij de verwachtingen, vooral in de gesubsidieerde sector. Hoe groot de financiële injectie zou worden, was nog niet bekend. Verwachting t/m vrijdag 16 juli WEERSVOORUITZICHTEN Woensdag Zonneschijn 40% Kans op neerslag 30% Min.temp. 10 graden Mid.temp. 20 graden Windkracht zuid 3 Donderdag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 70% Min.temp. 12 graden Mid.temp. 20 graden Windkracht zuidwest 4 Vrijdag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 50% Min.temp. 14 graden Mid.temp. 22 graden Windkracht zuidwest 4 ZON- EN MAANSTANDEN 13 juli Zon op 05.33, onder 21.53 Maan op 00.45, onder 16.14 Nieuwe Maan: 19 juli (13.25) HET WEEROVERZICHT DE BILT - De buienkans neemt mor gen flink af. Boven Frankrijk ontwik kelt zich een uitloper van het Azo- renhogedrukgebied en daarvan profiteren we morgen ook in Neder land. Op wat langere termijn gaat een depressie een belangrijke rol spelen. Woensdag ligt ze in de buurt van Ierland en de eerste fron tale bewolking trekt dan in de loop van dag het land binnen. Vooral donderdag neemt de regenkans toe, maar als het meezit gaat de temperatuur ook iets verder om hoog. Daarentegend koelt het de komende nacht flink af; de mini mumtemperatuur is zo'n 8 graden. In het binnenland daalt de tempera tuur vlak aan de grond plaatselijk tot 1 of 2 graden boven nul. Morgen ochtend begint de dag met flink wat zon. In de loop van de dag ontstaan er enkele stapelwolken. Verantwoord zitten? Wetenschappelijk onder zoek heeft aangetoond dat een zitmeubel moet zijn afgestemd op de lichaamsbouw van een persoon om gezond en verantwoord te zitten. Door middel van een uniek aanmeetsysteem kunnen wij dit voor u realiseren. Uw Fitformdealer: INTER-/WEUBEL Haringvlietplein 4, Zierikzee. tel 01110-12946 BROUWERSHAVEN - De ramen-sponsoractie ten bate van de restauratie van de Sint Nicolaaskerk in Brouwershaven is zaterdag tijdens de Brouwse dag hoopgevend van start gegaan. Meer dan 250 mensen toonden zich bereid één ot meerdere glas-in-lood raampjes te sponsoren. Tijdens de Open Monumentendag in september dit jaar hoopt men nog veel meer mensen te kunnen overhalen hun steentje bij te dragen aan de restauratie van het smalstadse kerkgebouw. Vorig jaar werd tijdens de Open Monumentendag een bazar gehouden [en bate uan de restauratie van de St. Nicolaaskerk. (Archieffoto). ZIERIKZEESCHEESjj NIEUWSBODE Bal Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur P. M. M. Schrauwen Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. Telefoon 01110-1655L Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110-17314. Maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 01110-12951 Fotograaf (na 17.30 uur) 01112-1575. Abonnementen Per kwartaal f 48,50 Bij autom. afschr. f 46,00 Per jaar f 183,00 Bij autom. afschr. f 173,00 Losse nummers f 1,00. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons goen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 64 cent. Kontrakttarieven op aanvraag, „succesjes" (t/m 4 regels) f 7,- De advertentieprijzen zijn exclusief 17V2% B.T.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 3