Onthutsing bij asielzoekers over tentenkamp in de polder Watersporters in problemen Brouwse Dag trekt veel vakantiegangers waterstanden TNO sluit jaar af met positief resultaat Voormannen proberen verhitte binnenschippers te bedaren Legertrenten bij Luttelgeest KNMI: weer laatste vijf jaar uitzonder lijk warm gieeói- Soms zeer heftige botsingen 2 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE AMSTERDAM - Ze staat voor tent nummer 17, de ar men stijf om het lichaam geslagen, de smalle schou ders opgetrokken. Een rank figuurtje in een rode sa rong. Ze heeft het al niet meer warm sinds ze op 7 ju li - is dat nog maar twee dagen geleden? - per trein in Nederland arriveerde. Het begon al goed. Nergens een bed te vinden. Uiteindelijk hebben zij en een aantal Somalische lotgenoten het moede lijf maar neergevleid in een weiland. wachtend", formuleert Friesen na enig nadenken. ,,Dat is na tuurlijk logisch. Luttelgeest heeft 675 inwoners en dan komt er van het ene moment op het andere een compleet dorp bij. Gelukkig zijn ze hier wel wat gewend. In 1987 zijn we hier be gonnen als asielzoekerscen trum. Dat is het soort voorzie ning waar vluchtelingen die voorlopig tot Nederland zijn toegelaten worden voorbereid op hun entree in de Nederland se samenleving. Vervolgens werden we een OC, bestemd voor de eerste opvang gedurende maximaal een paar maanden. En nu heeft de ge meente Luttelgeest onlangs be sloten de capaciteit uit te brei den van 475 naar 600 mensen." Rond de kouwelijke Somali sche vrouw heeft zich inmid dels een groepje landgenoten verzameld. Een goedgebekte lotgenote die in een bungalow op het terrein huist, spreekt schande over het kamp. Een schampere blik glijdt langs de tenten, de vuurrode brandblus sers die twee aan twee naast al le ingangen staan en de hand doeken die aan de scheerlijnen drogen in het avondzonnetje. „Dit is een heel slechte oplos sing. Very bad. Nog niet eens geschikt voor twee of drie da gen. Laat staan voor drie we ken." Haar buurvrouw luistert zwijgend, rillend. „Het is koud", beaamt een jonge man. „En 's morgens als de zon schijnt juist erg heet." „Het is niet het beste, dat weten wij ook wel", beaamt Friesen. „We hebben geprobeerd zo goed mo gelijk uit te leggen waarom het niet anders kan dan zo. En ach, zo slecht ziet het er toch niet uit? Ik ben ervan overtuigd dat dit best kan voor drie weken." Maandag 12 juli Burgh-Haamstede Maandagayo'riji^ang. Gerefor meerde kerk. 20.00 tiur. Bruinisse Muziekavond Just 2 of Us. Cen trumplein Aquadelta. 18.00 uur. Dinsdag 13 juli Kerkwerve Klaverjassen. Café Kerkwerve, Kerkweg 36. 20.00 uur. Ren esse Vergadering Stichting Renesse. Jan van Renesseweg 25. 19.30 uur. Woensdag 14 juli Zierikzee Contactavond UW. UW-ge- bouw. 19.30 uur. Brouwershaven Bingo-avond. Poortershof. 19.00 uur. Bruinisse Muziekavond Pol en Josée. Centrumplein Aquadelta. 18.00 uur. Vergadering Bruse adviescom missie financiën. Gemeente huis, 19.30 uur. Donderdag 15 juli Zierikzee Openlucht schaken. Beuze. 19.00 tot 21.00 uur. Orgelconcert Charles de Wolff. Grote of Nieuwe Kerk. 20.00 uur. Renesse Concert Margriet Coppoolse en Aart Kot in Nederlandse Her vormde kerk. 14.45 uur. Dreischor Orgelconcert door Dirk Jansz. Zwart in de Nederlandse Her vormde kerk. 20.00 uur. Vrijdag 16 juli Kerkwerve Vervolg van pag. 1 omvangrijk evenement gewor den. Onder marktkooplieden bleek de belangstelling voor het Smalstadse evenement groot. Elk jaar kwamen er weer een aantal kramen bij. „Vorig jaar hadden we 87 kra men en nu waren het er al 107. Maar meer moeten het er ook niet worden", aldus Obbink. Het organiserende comité kan inmiddels bogen op een ruime ervaring, maar desalniettemin wordt bij de organisatie niets aan het toeval overgelaten. „We werken met een compleet draaiboek waarin precies be schreven staat wie waar ver antwoordelijk voor en op wel ke tijdstippen er welke akties ondernomen dienen te wor den", aldus Obbink. Niet zon der trots toont hij het omvang rijke boekwerk waarin een en ander minitieus is vastgelegd. Old-timers Ook dit jaar waren op uitnodi ging van het organiserend co mité weer heel wat old-timers naar Brouwershaven gehaald. Allereerst waren daar de be kende Lister-stationaire moto ren, maar ook had men een aantal fraaie oude tractoren naar de Smalstad gehaald. Naast de tweetakt diesel Lanz Bulldog, trillend en puffend op smalle bandjes, kon men onder meer een Fordson en een McCormick tractor bewonde ren. Wat verderop een uit de zestiger jaren daterende Opel Olympia en een fraai gerestau reerde Alfa Romeo. P. Manni had twee voertuigen meegenomen naar Brouwers haven: een 16-persoons Merce- Door harde wind DELFT - De onderzoekorgani satie TNO heeft het afgelopen boekjaar een positief resultaat bereikt van 3,7 miljoen gulden op een omzet van 724,4 mil joen. De omzet nam ten opzich te van 1992 met ongeveer 3 pro cent toe. Toch is TNO niet tevreden over het resultaat. Het rendement blijft achter bij het gestelde doel. De onderzoekorganisatie blijft streven naar een rende ment van 3 procent op de ver kregen opdrachten. Met uitzon dering van de hoofdgroep TN O-Gezondheidsonderzoek, die vorig jaar te maken had met forse exploitatieverliezen in de afdeling Biotechniek, droegen alle hoofdgroepen op des-autobus van Van Oeveren en een Citroën Traction Avant. „De bus is van mijn baas en de traction is van mij", vertelt Manni. De prachtig gerestau reerde bus heeft volgens Manni heel wat van de aardkloot ge zien. „Ik weet in ieder geval ze ker dat hij in Noord-Italië en in Zweden is geweest",De Citroën is volgens Manni een origineel Nederlands exemplaar. „Deze is van mijnheer De Gruyter ge weest, je weet wel, van die su permarkt". Op het terrein voor de brand weergarage konden kinderen hun beste beentje voorzetten. Als zij erin slaagden om het 'vuur' in een huis te doven en ook nog vier andere opdrach ten tot een goed einde wisten te brengen mochten zij een diplo ma 'brandwachter' in ont vangst nemen. Een mogelijk heid die veel kinderen niet on benut lieten en wellicht één van de meest gefilmde en gefo tografeerde onderdelen van de Brouwse dag. Uiteraard waren naast de meer commerciële kramen ook een aantal non- profitorganisaties present in Brouwershaven. De Vereniging tot Bescherming van het Onge boren Kind (VBOK) gaf acte de presence evenals de Anti Vivi sectiestichting. De kaasmaker liet zien hoe kaas gemaakt worden en de klompenmaker toonde hoe het snijden van een klomp in zijn werk gaat. Drumband Apollo was uiter aard van de partij, evenals het majorettepeleton Apollonia. Volksdansvereniging Nehal- lennia, deze keer op de Ameri kaanse tour, verzorgde tijdens de Brouwse dag verschillende optredens. positieve wijze bij aan het re sultaat van de organisatie. De omzet van ruim 724 miljoen gulden bestaat voor 44 procent ilit basis- en doelfinanciering door de overheid. Van dit be drag gaat 51 procent naar het gezondheids- en defensieonder zoek. De rest moet het onder zoekinstituut zien te verkrij gen uit opdrachten van derden (28,5 procent), van het rijk (12,9) en uit het buitenland (12,2). HAARLEM - Een onbekende heeft zaterdagmiddag twee vuurwapens gegooid over een muur van de Haarlemse gevan genis De Koepel. Zoiets als dit, zegt ze met een zwaai van haar arm over het sportveld, waarop groene le gertenten in een cirkel staan opgesteld. Ze was blij toen ze hoorde over de noodvoorzie ning die het Opvangcentrum (OC) Luttelgeest de asielzoe kers vanaf het weekeinde bood. Onthutst toen ze merkte dat ze met negen vreemden drie weken lang zij aan zij moest slapen in een tent. Vertrokken Ze was niet de enige, zegt Ietje Friesen, directeur van het OC in de Noordoostpolder. Een Al banees gezin met kinderen ver koos zelfs te vertrekken. Frie sen: „Waarheen? Dat vraag ik me zelf ook af." Reeds driehon derd asielzoekers hebben zon dag aan het eind van de mid dag het tijdelijke tentenkamp achter het OC in Luttelgeest betrokken. Zaterdag vanaf 12 uur waren ze welkom, maar vrijdagavond klopten de eerste twaalf vluchtelingen al aan de poorten. „Die hebben we na tuurlijk niet buiten laten staan. Een aantal tenten is ver sneld klaargemaakt. Alleen douchen moesten ze op een an dere plek, want de sanitaire voorzieningen kwamen zater dag pas. DE BILT - Van de laatste vijf jaar zijn er vier volgens het KNMI in De Bilt „opmerkelijk genoeg" bijzonder warm ge weest. Een dergelijke serie ex treem warme jaren is in Neder land sinds het begin van de waarnemingen van de tempe ratuur in 1706 nooit voorgeko men. In het jaarverslag over 1992 meldt het weerinstituut dat het afgelopen jaar opnieuw uitzonderlijk warm was. De ge middelde temperatuur in De Bilt kwam uit op 10,5 graden Celsius. Dat is ruim een. graad meer dan normaal. Met een ge middelde temperatuur van 10,9 graden was 1990 het warmste jaar van de eeuw. De jaren 1988 en 1989 waren met gemiddelde temperaturen van respectieve lijk 10,3 en 10,7 graden nauwe lijks kouder. De enige uitzon dering was 1991, toen de gemid delde temperatuur met 9,5 weer eens vrijwel normaal was. Met uitzondering van oktober waren alle maanden van 1992 warmer dan normaal. De grote uitschieter was mei die met een gemiddelde temperatuur van 15,6 graden tegen normaal 12,3 de warmste meimand van deze eeuw werd. In de zomer bereik te de gemiddelde temperatuur een hoogste van 17,8 graden. De hoogste temperatuur van het afgelopen jaar bedroeg 32,7 graden. Deze werd op 9 augus tus in het noordoosten van Gro ningen bereikt. Ook in mei, ju ni en juli werden tropische temperaturen van boven de 30 graden gemeten. De vorst liet het afweten. Pas op de laatste dag van het jaar was hij op zijn best. In Soesterberg werd na melijk 11 graden onder nul ge meten. Verder bleef de vorst matig. De volgende morgen arriveer den de eerste bussen uit Zwolle en Havelte al om half elf." Be gin van deze week verwacht de directie het aantal van 500 te bereiken en dèn is de rek er echt uit. Iedereen heeft de drin gende boodschap gekregen zich dagelijks te melden. Wie dat twee dagen achter elkaar ver zuimt te doen, wordt geacht te zijn vertrokken. „Kunnen we het bed weer aan een ander ge ven", zegt Friesen. „We hebben iedere plek hard nodig." De or ganisatie verloopt soepel, on danks de onverwacht grote toe loop. Er zijn nog slechts een paar probleempjes die opge lost moeten worden. „De win kel met tweedehandskleding bijvoorbeeld", peinst Friesen. „Nieuwe mensen hebben altijd voorrang, maar driehonderd nieuwe mensen tegelijk kun nen ze nooit aan. Morgenoch tend blijft die dus nog even dicht. Tot we een systeem heb ben bedacht." Systeem Voor het eten is al een systeem bedacht. De eetzaal van de OC is te klein om honderden extra gasten te kunnen herbergen, dus heeft het leger behalve 49 slaaptenten, een recreatieruim te, info-tent en EHBO-post, In Tferneuzen liep het in de nacht van vrijdag op zaterdag mis, toen een schipper met een lading fosfaat via de sluis naar de Westerschelde wilde. Woe dende actievoerders bekogel den het schip met stenen, olie en teer, waardoor het volgens de politie zwaar werd bescha digd. Vorige week werd bij Tfer- neuzen een duwbak die snel langsvoer en nogal wat golf slag veroorzaakte met een luchtbuks beschoten. Actie- coördinator Jan Ardon heeft zondagmiddag de circa 80 schippers bij Tferneuzen ge vraagd zich niet meer uit hun tent te laten lokken. „Maar ze hebben niets toegezegd", aldus Ardon. Op de koffie De coördinator ging zondag ook nog „even op de koffie" bij de actievoerders in Wil lemstad. Zaterdagmiddag be letten tientallen schippers de duwcombinatie „IJsselmeer" de Volkeraksluizen te passe- AMSTERDAM - De 32-jarige prostituée die zaterdagmorgen tegen zes uur dood was aange troffen op de De Ruijterkade in Amsterdam, is volgens de poli tie niet door een misdrijf om gekomen. Ze is overleden aan een hersenbloeding. ook een legergroen restaurant gebouwd. Een plaatselijk cate ringbedrijf schept tegen inleve ring van een roze bonnetje plastic borden vol met rijst, kip en doperwten met worte len. „Niet meer dan één", waar schuwt een personeelslid een bezoeker die een al te gulle greep in de fruitmand doet. Een man kijkt verlegen naar de berg voedsel op zijn bord. „Hoe laat is het ontbijt?", in formeert hij aarzelend, nog voordat hij een hap heeft gege ten. Sportleraar Dwight gluurt in de donkere pijpela waar in middels veertig mensen hun bord leeglepelen. „Ik zoek vijf kinderen. We zouden een balspel doen, maar nou ben ik ze kwijt. De bal ook. Heb je ze gezien? Ze zijn ongeveer zo groot". Zijn hand stijgt van zijn knie, tot heuphoogte. Zijn wanhopige blik dwaalt over tientallen kleuters die zich over hun borden buigen, of bui ten in het gras ravotten. De hui dige 524 bewoners van de bun galows in het OC hebben vol gens Friesen bewonderens waardig gereageerd op de aan gekondigde verdubbeling van de bevolking. „Iedereen is enorm solidair. Helpt ook mee met tenten bouwen, slaapzak ken verdelen. Gisteren zag ik zo'n ukkie slepen met een brandblusser." Even slikken De omwonenden aan de Oosterringweg en in het dorp Luttelgeest hebben wel even moeten slikken nadat het nieuws vrijdagmiddag bekend werd. De reacties waren „af ren. Het schip had een volgens hen „besmette" lading kolen aan boord voor België. Na over leg met de waterpolitie lieten de actievoerders het. schip doorvaren. Na zondagochtend vroeg vanaf de Noordlandbrug over het Schelde-Rijnkanaal nog eens met verf en teer te zijn bekogeld, heeft het schip Ant werpen bereikt. De honderden actievoerende binnenschip pers, uit het hele land, nemen sinds twee weken geen lading meer aan. Zij willen een wette lijke regeling voor de toerbeurt Noord-Zuid. Dit tot nu toe vrij willige systeem houdt in dat binnenschippers droge lading naar België en Frankrijk bij toerbeurt en tegen afgesproken prijzen vervoeren. Ze vrezen dat dit systeem verdwijnt, om dat de Europese Commissie een vrije markt beoogt. Boven dien willen de actievoerders een wettelijke verankering om dat sommige collega's volgens hen „broodroof" plegen door buiten de beurs om te varen. Aanvankelijk begonnen de ac ties rustig. Honderden schepen AMSTERDAM - Bijna 25 jaar geleden lanceerde de Britse popgroep Queen de eerste offi ciële videoclip. Het filmpje ontstond niet zozeer omdat de muzikanten met een kunstzin nig filmpje hun produkt wil den verkopen. gingen breed liggen, voorna melijk op de elf afgesproken verzamelpunten. Vorige week werden de acties geleidelijk harder. Er waren incidenten met „actiebrekers" en andere schippers die de irri tatie opriepen bij Kampen, Le lystad, Tferneuzen, Maasbracht en Wijk bij Duurstede. Voorwaarden Minister Maij (Verkeer en Wa terstaat) heeft laten weten maandag in Brussel de Europe se Commissie te vragen spoe dig met een Europees marktor deningssysteem te komen. Haar voorwaarden hierbij zijn onder meer dat de structurele overcapaciteit in de binnen vaart moet verdwijnen en dat er „een oplossing" moet komen voor de noodzakelijke reserve capaciteit. De binnenschippers zien het overleg sceptisch tege moet. „In de zomer is de reser vecapaciteit nodig, want bij laag water kunnen we maar de helft van het normale gewicht laden", aldus woordvoerder Paul Markusse van het actie centrum in Rotterdam. „De rest van het jaar is die reserve capaciteit overcapaciteit. Hoe kan de minister het een af schaffen en het ander behou den? Met de toerbeurt komt ie dereen het hele jaar door aan bod. Zolang die er niet is, voe ren we actie." MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft vrijdag de 26-jarige Belg F.E. (Eeckhout) bij verstek veroordeeld tot drie en een half jaar gevangenis we gens verkrachting van een min derjarig meisje op 13 oktober 1991. Gouwe ouwe disco. Café Kerk werve. 21.00 uur. Zaterdag 17 juli Ellemeet Concert Harmonievereniging Nut en Uitspanning. Plein voor 't Durpsuus. 19.30 uur. Brouwershaven Kinderrommelmarkt. Markt. 09.00 tot 12.00 uur. Bruinisse Vergadering Algemeen Vis- sersbelang. Dorpshuis. 10.00 uur. Maandag 19 juli Burgh-H aamstede Maandagavondzang. Gerefor meerde kerk. 20.00 uur. Bruinisse Braderie. Centrumplein Aqua delta. 10.00 tot 16.00 uur. Muziekavond Exit two. Cen trumplein Aquadelta. 18.00 uur. Dinsdag 20 juli Zierikzee Fietstocht voor senioren. Start om 13.30 uur vanaf sportpark Den Hogen Blok. Zomerconcert organiste Petra Veenswijk. Nieuwe Kerk. 15.00 uur. Dreischor Orgelconcert Sander van Mari on; Matthijs Koene, panfluitist in de Nederlandse Hervormde kerk. 20.00 uur. Woensdag 21 juli Burgh-Haamstede Boerenmarkt. Bedrijventer rein. 13.00 tot 21.00 uur. Bruinisse Muziekavond Pol en Josée. Centrumplein Aquadelta. 18.00 uur. Donderdag 22 juli Zierikzee Openlucht schaken. Beuze. 19.00 tot 21.00 uur. Renesse Theaterdag. Dorpskern. 14.00 tot 22.00 uur. Scharendijke Raadsvergadering. Gemeente huis. 19.30 uur. Dreischor Orgelconcert door Dirk Jansz. Zwart in de Nederlandse Her vormde kerk. 20.00 uur. Vrijdag 23 juli Kerkwerve Disco-avond. Café Kerkwerve, Kerkweg 36. 21.00 uur. Renesse Concert ZWN-mannenkoor. Ne derlandse Hervormde kerk. 20.30 uur. Zaterdag 24 tot met 27 augustus Brouwershaven Kennis op de Markt. Ook op zondag geopend. Tijden en standen volgens getijdetafel Hydro-meteocentrum Zeeland I.o.v. NAP Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand ZIERIKZEE 13 juli 10.25 124 04.15 -138 22.50 113 16.45 -112 ROOMPOT BUITEN 13 juli 09.30 117 03.35 -129 21.55 106 16.25 -104 BRUINISSE 13 juli 10.35 138 04.10 -141 22.55 125 16.50 -116 WEMELDINGE 13 juli 10.35 132 04.15 -141 22.55 120 16.45 -115 Doodtij: 14 juli Actuele informatie over afwijkingen 06-91122353 door Mare Legendre IJMUIDEN - Op het Marker- en IJsselmeer en in de Zeeuwse wateren zijn in het weekeinde di verse watersporters in problemen geraakt. In de meeste gevallen speelde de harde wind hen parten. Behoudens een borstwond hebben zich geen persoonlijke ongelukken voorgedaan en zijn er geen vermissingen gemeld, aldus het Kustwachtcentrum in IJmuiden. Op het Markermeer zonk zal worden getracht het nog zaterdag het Duitse jacht boven water uitstekende Baracuda II. De elf opvaren- schip te bergen. Zaterdag en den, onder wie drie kinde- zondag moest ruim tien ren, stapten uit voorzorg maal hulp worden geboden over in rubberboten. Zij aan vastgelopen plezier- konden binnen enkele mi- vaartuigen en in problemen nuten ongedeerd aan boord geraakte surfers. Op het gaan van het passerende IJsselmeer bij Workum voe- jacht Watergraaf. De kapi- ren twee surfers met vrij ho- tein van de tweemaster had ge snelheid op elkaar. Een aanvankelijk gemeld dat van hen moest met verwon- zijn jacht was vastgelopen. dingen aan de borst in een Kort daarna meldde hij dat ziekenhuis worden opgeno- het zinkend was. Maandag men. ROTTERDAM - De voormannen van de schippersac- ties op de diverse lokaties bespreken maandagavond hoe ze de actievoerende binnenschippers in toom kunnen houden. Afgelopen weekeinde raakten op diverse plaatsen de gemoederen van de schippers oververhit, wat uitmondde in soms zeer heftige bot singen met collega's die in hun ogen „provocerend" voorbijvoeren.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 2