'Heel wat mensen stemmen hun vakantie af op de Brouwse Dag' 0 1 GRATIS ADVERTENTIE A. van der Goes: 'Wat er ook gebeurt, kunst doet iets met je Politie deelt 70 bekeuringen uit UW KRANT VAN SCHOUWEN-DUIVELAND rr r ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODES j 3vl8 Deelnemersaantal Muziek Play-in nu gestabiliseerd Gevarieerde Zomerexpositie in Burgerweeshuis geopend 3 GLAS-IN-LOOD RAMENACTIE 8 dé krant van schouwen-duiveland! ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE GEBOORTE, HUWELIJK, JUBILEUM? Maak dan nu uw keuze uit onze grote kollektie leuke, originele en moderne kaarten. Wie deze kaarten bij ons bestelt en laat drukken heeft recht op een gratis advertentie bij de familieberichten in de Zierikzeesche Nieuwsbode. drukkerij lakenman ochtman bv Jannewekken 11 4301 HH Zierikzee Tel. 01110-16551 MAANDAG 12 JULI 1993 149e JAARGANG NR 25389 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-18&9 Tijdens de Brouwse Dag werd ook opgetreden door majoretten-peloton Apolonnia. (Foto: Joop van Houdt). BROUWERSHAVEN - Een kleine 250 muzikanten waren zaterdag afgereisd naar Brouwershaven om in de Smalstad mee te doen aan de traditionele Muziek Play-in tijdens de Brouwse Dag. De veertiende editie van het jaarlijkse evenement werd gekenmerkt door wisselvallig weer en veel bezoekers. En ook ho t aantal kra men was ten opzichte van vorig jaar nog verder gegroeid. „Maar ik denk dat we nu de grens wel bereikt hebben", aldus coördinator L. Obbink. „Als er nog meer kwamen zouden komen zouden we uit moeten wij ken naar zijstraten van Haven en Markt. En dat zou niet aantrekkelijk zijn.". Het idee voor de Muziek Play- in werd veertien jaar geleden geboren in een poging om de ter ziele gegane muziekvereni ging Apollo nieuw leven in te blazen. Men slaagde in die op zet, maar de muziek-play-in ging een geheel eigen leven lei den. Met het jaar kwamen er meer en meer amateur-musici om hun partijtje mee te blazen „We hebben er zelfs een keer bijna 300 gehad, maar dan wordt het allemaal wel erg massaal hoor", aldus Obbink. Volgens hem zijn er heel wat mensen die hun vakantie af stemmen op het Brouwse eve nement. „Of het gaat om ei landbewoners die pas na de Brouwse dag op vakantie gaan of het zijn mensen van elders in den lande, of uit het buiten land, die zorgen dat ze hun va kantie doorbrengen in Brou wershaven ten tijde van de Brouwse dag. Overal vandaan De deelnemers aan de Muziek Play-in komen volgens Obbink werkelijk overal vandaan. „We hebben zelfs een aantal Duitse muzikanten in ons midden", al dus Obbink. „Het contact met hen is via dirigent P. H. J. Everwijn gegaan", vertelt Ob bink^ Hij was op vakantie in Duitsland en vertelde daar over de Muziek Play-in. En nu zitten ze hier te spelen. En er zitten ook al een aantal men sen tussen die vandaag voor de veertiende keer meespelen", al dus Obbink. Een blik in de tent leerde dat deze veertiende muziek play-in gewoontegetrouw zowel oudere als jongeren muzikanten trok. De jongste deelnemer telde tien lentes terwijl de oudste 79 jaar was. Voor de prestaties van de muzikanten bestond, zo wel tijdens de openbare repeti ties als tijdens de uitvoering behoorlijk wat publieke be langstelling. Voor het eerst in de geschiede nis van de Brouwse dag werd de Muziek-play-in integraal opgenomen. Ziekenomroep Nomen Nescio was present met haar apparatuur. „Het is de be doeling dat we alles opnemen en dan een selectie maken van fragmenten uit de repetities, het commentaar van de diri genten en het uiteindelijke concert", vertelt Nomen Nescio-vrij williger A. P. Bon- gers. Het is de bedoeling dat van de Muziek-play-in een compleet radio-programma wordt gemaakt dat begin sep tember uitgezonden gaat wor den. Overigens was er nog een bescheiden jubileum te vieren tijdens de veertiende Muziek play-in. Het was de tiende keer dat dirigent J. Knuist in de tent stond. De algehele muzi kale leiding was zoals gebrui kelijk in handen van dirigent P. H. J. Everwijn die volgend jaar zijn 15-jarig jubileum viert als muzikaal leider van de muziek play-in. In de veertien jaar van haar be staan is de Brouwse dag een vervolg pagina 2 ZIERIKZEE - Hij omschreef de tuin van Ad en Tessa Braat achter het Zierikzeese burgerweeshuis als de rovergrot van Ali Baba' en stelde voor de lijfspreuk van Zeeland voor één keertje te veranderen in Luc- tor et Emer Go-go. A. van der Goes, conservator van kasteel Amerongen en Slot Zuilen, opende vrijdag middag de achtentwintigste Zomertentoonstelling. Dit jaar doen 37 beeldhouwers mee die in totaal cir ca 300 werken tonen en tuin en huis. Gezamenlijk ge ven zij een gevarieerd beeld van de verschillende stromingen in de beeldhouwkunst. De expositie is te zien van 9 juli tot en met 28 augustus. Kunstminnaars uit Zierikzee in de zomermaanden in" het maar ook (soms tot ver) daar- Burgerweeshuis groepsten- buiten gaven vrijdag acte de toonstellingen gehouden met presence. Sedert 1966 worden sculpturen van Nederlandse beeldhouwers. Daarmee is de ze expositie één van de oudste beeldentuinexposities in Ne derland. Het monumentale ge bouw aan de Poststraat leent zich uitermate goed voor derge lijke exposities. Men beschikt over brede gangen, grote zalen en de fraaie Regentenkamer met zijn Goudleerbehang is op zichzelf al een attractie van for maat. Voetgangersbei Met een antieke voetgangers- bel wist kunstenaar Ad Braat, die samen met echtgenote Tbs- sa en zoon Steven elk jaar weer A. van der Goes: Beeldentuin is tuin der lusten: (Foto: Joop van Houdt). de Zomerexpositie op poten zet, de aandacht van het pu bliek te trekken. Na een kort openingswoord door Braat was het woord aan Van der Goes. Hij begon zijn toespraak met de opmerking dat hij welis waar vereerd was met de op dracht de Zierikzeese Zomer expositie te openen, maar ook een beetje in verlegenheid ge bracht. „De mededeling dat ik zou gaan spreken op een expo sitie van moderne kunst werd bij mij thuis met hoongelach ontvangen", aldus Van der Goes. Hij voegde er relative rend aan toe dat kunst niet om een verstandelijke maar om een emotionele manier bena derd dient te worden. „Wat een mens in wezen tot mens maakt is de gave om zich te verwonderen", aldus Van der Goes. Volgens Van der Goes maakt kunst van alles bij mensen los. „Dat zijn gevoelens die kunnen variëren van verbazing en ver wondering tot verbijstering. Maar wat er ook gebeurt, Kunst doet iets met je", aldus de slotconclusie van Van der Goes. Hij beschreef vervolgens wat er door hem heen ging toen hij een wandeling maakte door de Beeldentuin achter het Bur gerweeshuis. „Je komt hier thuis. Dit is de grot van de ro vers en Ali Baba", aldus Van der Goes. Hij vergeleek de sfeer van de tuin met de sfeer die schilderijen van Hyroni- mus Bosch oproepen. „Het is een tuin der lusten die de kunst naar een groot publiek brengt". Hij schilderde vervol gens het beeld van Ad en Tbssa Braat die in de nachtelijke uren in de tuin zitten en voor hun verbaasde ogen de tuin, en de daarin opgestelde beeld houwwerken, tot leven zien ko men. „Ik stel mij zo voor dat de beelden gaan spreken", aldus Van der Goes. Steven Braat, die samen met vader, moeder en vrienden veel werk heeft verzet om de expo sitie in het Burgerweeshuis op tijd klaar te krijgen vertelt desgevraagd dat de belangstel ling voor de Zomerexpositie nog steeds toeneemt. „Jaar lijks wordt de expositie door zo'n 6500 mensen bezocht. Daar zitten heel wat toeristen bij, maar er zijn ook een heleboel vaste klanten. De grote kracht van de Zomerexpositie is vol gens Braat het feit dat men elk jaar een compleet nieuwe col lectie tentoonstelt. De Zomer expositie is, zo blijkt uit zijn verhaal, 28 jaar geleden min of meer uit nood geboren. „De woonlasten, en dan met name de stookkosten zijn hoog, en daarom werd het idee geboren om een verkooptentoonstelling te organiseren. Steven Braat betitelt het Burgerweeshuis en de Zomerexpositie als 'een fa miliebedrijf'. Variatie Opvallend op de editie '93 van de Zomerexpositie in het Bur gerweeshuis en de Beeldentuin is een aantal meer dan levens grote houten sculpturen. Onder de bronzen plastieken en beel- houwwerken in steen veel aan dacht voor het dierenrijk. Zo wel een dode vogel als een soe pel op zijn prooi, in dit geval drie lege glazen, afsluipend roofdier. Ook zijn werken te zien waarin minder traditione le materialen als twijgen, spie gelglas, fragmenten van Delfts aardewerk en platen van Flip perkasten gebruikt zijn. De beeldententoonstelling wordt gecombineerd met de potterie van Tbssa Braat. Zij heeft zich gespecialiseerd in glazuren en de verkoop voor derden van klein antiek als sieraden, glas en kristal. Verder is ook een collectie grafiek en tekeningen te zien tijdens de zomerten toonstelling. De kunstwerken variëren in prijs van 250,- tot 12.500,- De expositie is toe gankelijk van maandag tot en met zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur. Alle grote kunst is aanbidding. Ruskin Flink wat zon HET WEER Perioden met zon en droog. Minimumtemperatuur omstreeks 8 graden. Middagtemperatuur onge veer 19 graden. Zwakke tot matige westelijke wind, rond kracht 3. Meer dan 250 mensen sponsoren een of meer glas-in- lood raampjes van St. Nicolaaskerk,' Brouwershaven. POPPEN- EN BERENBEURS De poppen- en berenbeurs in De Schutse trok veel be langstellenden. MUSICAL De leerlingen van OBS De Stove voerden de musical Dokter Pompelmoes op. AFVALRACE Slechts twee van de twintig deelnemers aan de Vere- nocia zeilrace haalden de finisch. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's ZIERIKZEE - Naar aanleiding van diverse controles die werden gehouden maakte de Politie Schouwen- Duiveland vrijdag en zaterdag zeventig keer proces verbaal op. De meeste bekeuringen werden uitge schreven voor snelheidsovertredingen en recreanten die op een parkeerplaats of in de vrije natuur over nachtten. In Renesse was het rustig, de politie schreef daar acht OM-schikkingen uit; bekeuringen die in het kader van het 'lik-op-stuk' beleid direct betaald kunnen worden. De snelheidscontroles werden zaterdag gehouden langs de pa rallelweg van de Rijksweg N- 59 ter hoogte van Bruinisse, de Weg naar de Val tussen Zierik zee en de Zeelandbrug en de Lange Blokweg bij Zierikzee. Wegen waar een maximum snelheid van tachtig kilometer geldt, terwijl men op het ge deelte van de Lange Blokweg, waar de politie controleerde, zelfs niet harder dan zeventig kilometer per uur mag rijden. Op de drie wegen werd de snel heid van ruim negenhonderd voertuigen met behulp van ra- darapparatuur gecheckt. Aan de hand daarvan werd bij Brui nisse veertien keer proces verbaal opgemaakt voor weg gebruikers die 91 tot 139 kilor meter per uur reden. Op de Weg naar de Val schreef men tien keer een bekeuring uit voor auto's en motoren die 91 tot 101 kilometer per uur reden en op de Lange Blokweg waren vijf tien mensen het haasje omdat ze 82 tot 92 kilometer per uur reden. In de nacht van zaterdag op zondag controleerde een spe ciaal team van de politie op il legale recreatie. In totaal wer den daarbij 23 processen- verbaal opgemaakt. Dat houdt in dat de recreanten die met hun camper, auto, tent of cara van in de vrije natuur of op een parkeerplaats overnachtten daarvoor 150 gulden moeten betalen. Het waren twintig Duitsers, twee Nederlanders en een Belg. Ze werden aangetroffen in Westerschouwen; Midden- schouwen en Bruinisse. Mede door de regen, die dit weekend vooral 's nachts over vloedig naar beneden kwam, bleef het in Renesse zeer rustig. De politie schreef acht processen-verbaal uit. Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, ik wil een kwartaalabonnement f 48,50 kwartaalabonnement met autom. 'afschr. a f 46,— jaarabonnement f 183,— jaarabonnement met autom. afschr. f 173,— en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. naam Dhr./mevr. adres postcode: plaats: telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: 2E Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie, CQ Antwoordnummer 12. 4300 VB Zierikzee. ZZN

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 1