Mobiele drooginstallatie zet slib om in kleine hoeveelheid droge stof DEURLOO 'Negen boerenwagens vol met rommelmarkt spullen' Waterzuiveringsinstallatie Schouwen-Duiveland doet unieke proef Ars Musica concert met Sander van Marion Delta Expo had een goed financieel jaar Geen onderzoek naar lek Lijk onbekende man gevonden Zomeravond-rommelmarkt Oosterland brengt op voor onderhoud kerk VRIJDAG 9 JULI 1993 NR 25388 5 De mobiele drooginstallatie voor de ontwatering van het slib. (Foto: Marijke Folkertsma). BURGH-HAAMSTEDE - Bij de waterzuiveringsinstallatie van het Waterschap Schouwen-Duiveland aan de Koudekerkseweg in Burgh-Haamstede is de afgelo pen dagen een voor Europese begrippen unieke proef gedaan. Met een mobiele drooginstallatie van de firma Impex uit 's Gravenpolder kan het slib dat hier moet worden afgevoerd, worden teruggebracht tot een kleine hoeveelheid droge stof. Voordeel van deze volumevermindering is dat de stortkosten van dit slib op de stortplaats worden teruggebracht. DREISCHOR - Het derde concert van de stichting Musi Voca te Dreischor vindt plaats op dinsdag 20 juli in de Nederlandse Hervormde kerk te Dreischor. Het concert begint om 20.00 uur. Het wordt verzorgd door de organist Sander van Marion en de panflui- tist Matthijs Koene. Tot en met vrijdag 9 juli Zierikzee Expositie Henk de Looff in galerie Galerij, maandagmiddag van 14.30 tot 15.30 uur en verder na telefonische afspraak. (Telefoon 01112-2017). Tot en met 10 juli Zierikzee Krealure in De Vismarkt. Dagelijks (met uit zondering van zondag) van 13.00 tot 17.00 uur. Tot en met donderdag 22 juli Zierikzee Expositie galerie Noordhavenpoort. Open van dinsdag tot en met zondag van 13.00 tot 17.00 uur. Tot en met zaterdag 24 juli Burgh-Haamstede Expositie van allerlei verzamelingen in De Bewaerschole aan de Weststraat 18. Ook werk van Rie Cramer. Openingstijden van maandag tot en met zaterdag van 13.30 tot 16.30 uur. 1 Van 12 juli tot en met 2 augustus Burgh Schilderijen, foto's, druktechniek van Anna Metz, fotoserie over bomen van Hennie Fos- sen en olieverfschilderijen Lucie Koj.ff. Ne derlandse Hervormde kerk. Maandag tot en met zaterdag van 10.00 tot 12.00 uur en 14.00 tot 17.00 uur. Burgh Zierikzee Renesse Brouwershaven Zierikzee Juli Expositie van N. Nelisse-Jumelet bij galerie Borsboom aan Lageweg (nummer 7). Donder dag, vrijdag en zaterdag van 11.00 tot 17.00 uur en vrijdagavond van 19.00 tot 21.00 uur. Van 10 juli tot en met 28 augustus Zomertentoonstelling met beeldentuin in Burgerweeshuis. Maandag tot en met zater dag van 10.00 tot 17.00 uur. Tot en met 31 augustus Expositie Aquarellen over Schouwen-Duive land van Jean du Neele. Koor Jacobuskerk. Dinsdag en donderdag van 14.00 tot 16.00 uur. Tot en met vrijdag 6 augustus Zomertentoonstelling van De Zeeuwse Kunstkring in het stadhuis. Geopend op werkdagen van 09.00 tot 12.00 uur en van 13.30 tot 16.00 uur. Tot 29 augustus Project Loka van Stichting Enzoch in Noord- havenpoort, van donderdag tot en met zon dag en op Toeristendagen, van 13.00 tot 17.00 Tot en met 23 oktober Brouwershaven Foto-expositie van Watersnoodramp en her stel in Brouwershaven en omgeving met kin dertekeningen. Weggegooid en Weer gevon den, voorwerpen uit de Brouwse bodem. In museum De Vergulde Garnaal, Markt 5. Van maandag tot en met zaterdag van 9.00-12.00 en 13.15-16.15 uur. Tot en met 31 december Neeltje Jans Herdenkingstentoonstelling Watersnood ramp. Ir. Topshuis, Delta Expo, 10.00-17.00 uur. Vanaf november gesloten op maandag en dinsdag. Tbt 1 januari 1993 werd het slib dat werd opgevangen na het zuiveren van het water op land bouwgrond afgezet. Na deze datum zijn de waterzuiverings installaties via het zogenaam de Bom-besluit echter aan strengere eisen gebonden waarmee het afzetten op land bouwgrond in wezen onmoge lijk wordt gemaakt. De water zuiveringsinstallaties werden verplicht om het afvalslib in plaats van naar de landbouw grond af te voeren naar de stortplaats. Aan deze stort van het slib zijn echter hoge kosten ve.rbonden, dit jaar zo'n 45 gul den per ton slib. Reden voor het waterschap het slib door middel van een centrifuge zo danig te verhitten dat slechts een kleine hoeveelheid droge stof overblijft. Minder gewicht en dus minder kosten zijn de Die kerk vormde tevens het middelpunt van het evenement dat als enige rommelmarkt op Schouwen-Duiveland 's avonds wordt gehouden. De leden van de Nederlandse Hervormde kerk kozen vorig jaar voor het eerst voor de formule 'zomer avond-rommelmarkt'. Dat bleek zo goed aan te slaan dat men er volgens president kerk- voogd/rommelmarktorganisa- voordelen van deze verwer king. Aangezien de verwach ting is dat de kosten voor het storten van slib de komende ja ren nog verder toenemen, heeft het waterschap Schouwen- Duiveland de firma Impex in geschakeld om een proef uit te voeren met een mobiele droog installatie. Hiermee kan het volume van het slib nog verder kan worden teruggebracht. Tot op dit moment wordt er echter nog alleen gewerkt met de centrifuge. In deze centrifu ge wordt allereerst het slib en het water gescheiden. Via een ingewikkeld proces wordt het slib omgezet in 28 procent dro ge stof, dat via een lopende band in een container belandt. Het afvalwater wordt terugge voerd naar de zuiveringsinstal latie. tor A. Dalebout wellicht mee door gaat. ,,Dat wordt geza menlijk beslist in de commis sie. Op deze manier krijgen we natuurlijk veel vakantiegan gers op de rommelmarkt. Die mensen willen 's avonds toch ook wat leuks doen". Hij vertelde dat de inwoners van het dorp dit. jaar uit zich zelf al zoveel t weedehands arti- Door het terugvoeren van grote hoeveelheden slib tot een klein volume droge stof worden de kosten om te storten op de stortplaats teruggebracht op een aanvaardbaar niveau. ,,Op dit moment betalen we 45 gul den per ton slib. We verwach ten echter dat we volgend jaar honderd gulden moeten beta len en dat de kosten de jaren daarna verder zullen oplopen. Vandaar dat we op zoek zijn naar alternatieven om het vo lume nog verder terug te bren gen", aldus de heer J. van Bel- zen, hoofd mechanisatie van het Waterschap Schouwen- Duiveland over de proef met de drooginstallatie. In deze mobiele drooginstalla tie wordt het water en slib door een verhitting van rond de dui zend graden tot maar liefst 92 procent droge stof terugge- kelen aanleverden dat de kerk leden 'maar' één keer een ron de maakten om rommel marktspullen op te halen, Meestal doen we dat drie keer. Maar dan zou het veel te veel zijn geworden". Volgens de organisator werd de gulheid van de dorpelingen ook veroorzaakt omdat de op brengst voor de kerk is be- bracht. In volume betekent dit een vermindering met eender de van het totaalgewicht. Naast de sterke verdroging van het slib is de mobiliteit van de installatie een groot voordeel, zo vertelt de heer ing A. Boone van het bedrijf Impex. „Water schappen en bedrijven hoeven geen grote investering te ple gen om een permanente instal latie te plaatsen. Wij komen langs op lokatie en binnen een paar dagen hebben we het slib verwerkt". Ofschoon de hypermoderne drooginstallatie grote voorde len biedt, is het nog niet zeker of het waterschap Schouwen- Duiveland van deze methode gebruik gaat maken. Van Bel- zen: „we zien-dit puur als een proef om ons te oriënteren op de mogelijkheden. Op dit mo ment zou het gebruik van de drooginstallatie voor ons nog niet rendabel zijn. Maar over een paar jaar zijn de stort kosten misschien zo hoog dat we moeten overschakelen op dit nieuwe systeem. Als Water schap Schouwen-Duiveland zijn we dan het liefst zo goed mogelijk voorbereid". stemd. „Daar hebben de men sen veel voor over". Op het grasveld rondom de kerk had men onder andere een grote keuze aan orgels. Een Duitse toerist maakte daarvan gebruik door een fraai exem plaar aan te kopen als 'curiosa'. Tben de koop was gesloten bleek echter dat hij er niet aan had gedacht dat het gevaarte ook naar zijn tweede woning in Haamstede moesten worden vervoerd. „Toen heeft hij op de rommelmarkt ook een imperi al gekocht en een oud kleed en vervolgens hebben we het ding met zijn allen op de auto gehe sen". Een authentieke meekrap- schop en oude schoolmeubelen waren andere opmerkelijke spullen die op het grasveld naast de kerk waren te zien. Behalve snuffelen tussen de tweedehands spullen kon men tijdens het evenement ook di verse spelletjes doen zoals prijsschieten en de naam van een pop raden. Via het rad van avontuur werden mensen ver blijd met monster-prijzen als vijf kilo uien of acht komkom mers. Op de rommelmarkt wa ren verder zelfgemaakte lek kernijen, handwerken en bloemstukjes te koop. Nieuw tijdens het evenement was een expositie van schilde rijen die werden gemaakt door mevrouw J Geelhoed-Boot uit Oosterland. De afbeeldingen waren alleen tijdens de rom melmarkt te zien via een expo sitie in de kerk. De kerkleden toonden zich zeer tevreden met de opbrengst van het evenement. „We moeten elk jaar veel geld reserveren voor het groot onderhoud van de kerk. En het is ook gebleken dat de bonte knaagkever in de eikenhouten kap van de kerk zit. „Een behandeling kost ze ker 4000 a 5000 gulden". Behal ve voor de financien wordt het evenement volgens Dalebout ook jaarlijks georganiseerd omdat het zo leuk is om zoiets als gemeenteleden samen op poten te zetten. „Het versterkt de onderlinge band. En het is ook leuk om weer een activi teit op het dorp te hebben". De goede spullen die na afloop van het evenement overbleven worden vervoerd naar Roeme nië. NEELTJE JANS - Delta Expo heeft over 1992 een goed finan cieel resultaat behaald. De in komsten stegen met 4,5 pro cent, de kosten daalden met 7,5 procent en het vrij beschik bare vermogen nam toe tot bij na twee miljoen gulden. Een scherpe daling werd in 1992 geconstateerd van het aan tal niet-betalende bezoekers (houders museumjaarkaart). Het aantal betalende bezoe kers was hoger dan geraamd. Delta Expo was met ruim 366.000 bezoekers de grootste dagattractie van Zeeland. Het bezoekersaantal is vergelijk baar met dat van Kröller-Mul- ler op de Hoge Vëluwe en het Openluchtmuseum te Arnhem. Een daling in vergelijking met voorgaande jaren deed zich vooral voor in het derde kwar taal van 1992. Deze daling heeft zich niet doorgezet: het eerste half jaar van 1993 laat een stij>- ging zien van het aantal bezoe kers. Ibt en met mei bleek al leen het topjaar 1988 drukker te zijn geweest. De kosten daalden sterk door versnelde afschrijving in voor afgaande jaren. Het exploita tie-overschot van 450.000,- en een belasting tegoed over voor gaande jaren werden aan het eigen vermogen toegevoegd. Niet alleen de cijfers en dë be langstelling waren en zijn goed, ook de waardering van het publiek voor Delta Expo was hoog blijkens een schrifte lijke enquête uitgevoerd in het verslagjaar. De enquête werd uitgevoerd onder groepen die gebruik maakten van de spe ciale groepsont vangsten. AMSTERDAM - Hoofdofficier van justitie mr. J. Vrakking stelt geen strafrechtelijk on derzoek in naar het „lek" op het Amsterdamse stadhuis. De CDA-fractie in de Amsterdam se gemeenteraad had in april bij het Openbaar Ministerie aangifte gedaan van een „ambtsmisdrijf", nadat infor matie uit een vertrouwelijk beraad van het college van b en w was uitgelekt naar de pers. Het CDA heeft uiterst teleur gesteld gereageerd op de be slissing, maar gaat niet in be roep, zegt fractiesecretaris mr. F. Spit. Het uitlekken van de vertrouwelijke informatie over de nota „Amsterdam naar 2005" leidde tot een crisis bin nen het college van b en w. Op last van burgemeester Van Thijn stelde gemeentesecreta ris K. Kooiker een onderzoek in, maar de identiteit van het lek bleef een goed bewaard ge heim. Wel constateerde Kooi ker dat het stadhuis zo lek was als een mandje. Mr. Vrakking heeft het CDA laten weten om twee redenen van strafrechte lijke vervolging af te zien. Vol gens hem wordt artikel 272 van het Wetboek van Strafrecht - over de schending van gehei men - uiterst zelden toegepast op situaties waarin geheim houding geboden is in bestuur lijke en politieke verhoudin gen. In de tweede plaats wijst Vrakking erop dat het onder zoek van de gemeentesecreta ris heeft aangetoond dat het lek zich niet binnen het college van b en w hoeft te bevinden. De verdenking van het CDA is altijd uitgegaan naar wethou der J. Saris van Groen Links. DORDRECHT - Passanten hebben in de nacht van don derdag op vrijdag langs de A16 ter hoogte van Hendrik-Ido- Ambacht het stoffelijk over schot van een tot nu toe onbe kende man gevonden. Het lijk lag in de berm, verscholen in het struikgewas. Volgens een politiewoordvoerder wordt een misdrijf niet uitgesloten. Het stoffelijk overschot moet al geruime tijd in de berm heb ben gelegen. Een team van de politie heeft vrijdagmorgen een onderzoek ingesteld naar de identiteit van het slachtof fer. DEN HAAG - Een Tweede- Kamermeerderheid van PvdA, D66 en WD vindt dat de be handeling van het wetsvoorstel voor een andere uitvoering van de sociale verzekeringswetten moet worden uitgesteld tot in september de parlementaire enquêtecommissie sociale ze kerheid haar conclusies heeft gepresenteerd. In kerk te Dreischor Sander van Marion, geboren en getogen in Scheveningen en cantor-organist van de Bethel- kerk daar, verwierf zich in ne- derland, en daarbuiten een klinkende naam. Zijn vele con certen, concerttournees en plaatopnamen in binnen- en buitenland, onder meer Frank rijk, Italië, Spanje, Duitsland, Zwitserland, Oostenrijk en met name de toernees door Ca nada en Amerika getuigen daarvan, evenals een groot aantal LP's en CD's, waaron der drie gouden platen. Onder de Nederlandse orga nisten neemt Sander van Mari on een eigen plaats in. Karak teristiek is zijn lichte, spranke lende speeltrant, ook wel leg- giero genoemd, zijn inventieve registerkeuze en zijn groot im provisatietalent, waarin gevoel en sfeer een belangrijke rol speelt. De minister van cultuur heeft Sander van Marion in 1981, ter gelegenheid van zijn 25-jarig jubileum als toon kunstenaar, onderscheiden met de Zilveren Erepenning. Matthijs Koene, geboren op 29 mei 1977, begon zijn muzikale loopbaan vroeg. Op zevenjari ge leeftijd interesseerde hij zich voor de panfluit en ging lessen volgen aan de muziek school te Purmerend. Diverse leermeesters heeft hij in de loop der jaren gehad en mo menteel wordt hij regelmatig bijgeschoold door de Roemeen se panfluitist Nicolae Pirvu. In een vroeg stadium ws Mat thijs vanwege zijn unieke spel al te beluisteren op de radio en te zien op de televisie. Hij weet de muziek op zeer gevoelige wijze te interpreteren en heeft een geheel eigen stijl ontwik keld. Mede daardoor is Mat thijs een graag gehoorde solist geworden op vele koor- en kerkconcerten waar hij op treedt met landelijk bekende organisten. Bij het snuffelen tussen de tweedehands artikelen vonden de meeste mensen wel iets dat van hun gading was. (Foto: Joop van Houdt). Advertentie Tijdens onze opruiming kortingen tot 40% Op veel van onze showroom modellen INTER-MEÖBEL Harmgvhetpiem 4. Zierikzee. lel 01110-12946 OOSTERLAND - Bijna 45 vrijwilligers kwamen er aan te pas om alle spullen op te halen, op te slaan, uit te stallen en te verkopen. Negen boerenwagens wa ren nodig om alles te vervoeren. Maar het resultaat was dan ook een goed be zochte rommelmarkt die een bedrag van netto 10 000 gulden opbracht. Geld dat is bestemd voor het onderhoud van de Nederlands Hervormde kerk in Ooster land.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 5