'Het was niet normaal zoals de politie mij klem reed' 'Het moet blijkbaar echt heel slecht graan in landbouw eer de politiek wakker wordt' elafelc© liavQrua Oud-ZLM-voorzitter en Cebeco-bestuurslid A. J. G. Doeleman: Ommezwaai Bruse muziek vereniging zoekt zelf publiek op Theater op Neeltje Jans Blokkade in Terneuzen Hardrijdende Kerkwervenaar doet beklag bij de kantonrechter 1 VRIJDAG 9 JULI 1993 NR 25388 ...•-'-U I/;-, v Als gevolg van de samenvoeging met de CZAV verdwijnt het kantoor van Cebeco-Zuidwest uit Zierikzee. Het is de bedoeling dat het kantoorgebouw aan het Jannewekken verkocht wordt. (Foto: Joop van Houdt). NIEUWERKERK - „Ik vraag me weieens af of de politiek zich het nog langer kan permitteren om om te gaan met de belangen van de boeren op de manier zoals men dat nu doet. Blijkbaar moet het eerst wel heel erg slecht gaan in de landbouw eer de politiek maatregelen neemt". Aan het woord is A. J. G. Doeleman, oud-voorzitter van de Zuidelijke Landbouw Maatschappij (ZLM) en ex-bestuurslid van de Cebeco-Zuidwest. Zelf is hij niet meer actief als boer, maar alle ontwikkelingen in de agrarische wereld volgt hij nog op de voet. Met een kritisch oog in verschillende richtingen Dat niet alleen het weer in Ne derland veranderlijk is, maar ook de mening van bestuur ders bleek deze week weer eens. Afgelopen maandag werd er in de raad van Zierik zee gesproken over het wel of niet toepassen van een artikel 19 procedure voor de realise ring van een camping door de heer Kloet aan het Eerste Weegje in Zierikzee. In begin sel leek de VVD een voorstan der van deze procedure waar mee vrij snel uitsluitsel kon worden verkregen of de heer Kloet inderdaad op zijn ter rein een camping zou mogen beginnen. In de vergadering van de commissie ruimtelijke ordening van juni gaf VVD- fractievoorzitter de heer J. J. Geleijnse echter te kennen van mening te zijn veranderd. Met het oog op de ingediende be-" zwaren moest in deze zaak in plaats van een artikel 19 proce dure een volledige wijziging van het bestemmingsplan wor den doorgevoerd. Dit tot ver bazing van het CDA, een partij die indeze kwestie ook al eens de mening veranderde, dat in de VVD een medestander voor de snellere artikel 19 procedu re dacht te hebben. Nog groter was de verbazing aan de zijde van de PvdA en de SGP/GPV/ RPF, beide voorstander van een volledige wijziging van het bestemmingsplan, toen bij de raadsvergadering van deze week bleek dat zowel VVD- wethouder L. J. van Gastel als de heer Geleijnse wederom van mening waren veranderd. Het volgen van een artikel 19 procedure was bij nader inzien toch het beste alternatief, zo vonden de liberalen. Of dit in derdaad de meest geschikte procedure is uiteraard aan de raad om te bepalen. En natuur lijk is het een goede zaak dat raadsleden na een grondige bestudering van de voor hen liggende kwestie komen tot een heroverweging. Erger zou het zijn als de vaak toch be langrijke beslissingen die bin nen dit orgaan worden geno men zonder een bewuste afwe ging van feiten zouden worden genomen. Wat wel verwonde ring opriep was het feit dat de VVD voor haar ommezwaai geen andere argumenten op ta fel kon leggen dan dat de inge diende bezwaren bij nader in zien toch niet zwaar genoeg bleken. Eerder waren deze na melijk wel van dien aard om tot een koerswijziging te ko men. Voor de burger wordt het er in ieder geval niet duidelij ker op. P.S. BRUINISSE - De leden van de gecombineerde muziekvereni ging Nu met Hope in Bruinisse en Oefening en Uitspanning uit Nieuwerkerk zullen aan staande maandagavond 12 juli weer een staaltje van hun kun nen laten horen in de vorm van een groots buitenconcert. Te gen de tradities in vindt de uit voering deze keer plaats vanaf de akoestische muziektent in het dorpscentrum. Om het de luisteraars zo eenvoudig moge lijk te maken besloten de mu zikanten om het publiek zelf óp te zoeken. Ongeveer half acht start een korte rondgang vanaf het Durpsuus in de richting van Bru-Oost. Vervolgens zullen de muzikanten op het pleintje bij de kruising van de Koningin Julianastraat met de Prinses Beatrixstraat een standplaats innemen. Tijdens het bijzonde re en niet eerder vertoonde zo meravondconcert in de 'oude nieuwbouw' is iedereen van harte welkom. BARNEVELD - De landelijke Inspectiedienst (LID) van de Dierenbescherming vindt dat de politie in Barneveld onvol doende optreedt tegen de ille gale dierenhandel rondom de plaatselijke dierenmarkt. In een brief aan B&W van Barne veld dringt de LID aan op strengere controles om de zoge naamde kofferbakhandel te ontmoedigen. Advertentie TECHNISCH INSTALLATIE BURO 01114-1368 01119-1634 De samenvoeging van de Cebeco-Zuidwest met de in Be veland gezetelde Coöperatieve Aan- en Verkoopvereniging (CZAV), en het daaraan gekop pelde vertrek van het Cebeco- kantoor uit Zierikzee heeft Doeleman even doen schrikken maar niet echt geschokt. „Na tuurlijk is het een geweldig verlies voor Schouwen- Duiveland, maar we leven nu eenmaal in een bikkelharde tijd", aldus Doeleman. „En het feit dat de CZAV de Cebeco als partner accepteert is voor mij een teken aan de wand. De ZCAV gaat echt niet met ie mand in zee als het geen toe komstperspectief heeft". Schaalvergroting- Doeleman heeft zelf als boer het proces van schaalvergro ting in de landbouw meege maakt. Na de Watersnoodramp van 1953 werd Schouwen- Duiveland compleet op de schop genomen. Met de herver kaveling van de grond verdwe nen de kleine, zeer verspreid liggende, snippertjes grond. Kronkelsloten werden rechtge trokken en het land werd ver deeld in keurig rechte kavels. Het gebeurde allemaal op 16 november 1991 toen F. in zijn auto met een vaart van 112 ki lometer per uur over de Heu- velsweg nabij zijn woonplaats Kerkwerve reed. Die snelheid werd vastgesteld door twee po litiemensen die in een onopval lende surveillanceauto gedu rende ongeveer een .kilometer achter hem aanreden. „Volgens het proces-verbaal reed u con stant 120 kilometer, maar ge corrigeerd op de afwijking van een snelheidsmeter is dat 112 kilometer. Veel te hard voor de Heuvelsweg waar een maxi mum snelheid van tachtig kilo meter geldt. De achtervolging werd beslo ten met een aanhouding waar over F. niet te spreken was, zo bleek uit de reactie van zijn ad vocaat mrG. Nijland. „Meneer is op een onbeschofte manier ingehaald en de bocht afgesne den. Hij is daarvan erg ge schrokken en wil excuses van de politie". Het opleggen van een boete vanwege de snelheid sovertreding zou volgens de ad- Tijdens de Watersnoodramp waren veel landbouwwerktui gen verloren gegaan of onher stelbaar beschadigd en met de herverkaveling werd ook het startsein gegeven voor een grootscheepse mechanisatie. De achterstand van Zeeland op dat gebied werd omgebogen tot wat Doeleman nu omschrijft als 'een remmende voorsprong'. In die tijd"waren op landbouw gebied verschillende coöpera ties actief. Tweeëntwintig jaar geleden kwam daar verande ring in. Acht coöperaties, iedere streek in Zeeland had zo'n beetje zijn eigen landbouwcoöperatie, gingen op in de Cebeco- Zuidwest. Dat ging bepaald niet zonder slag of stoot, herin nert Doeleman zich. „Iedere coöperatie had een eigen doel en werkwijze. Er was nogal wat verschil tussen die coöpe raties", aldus Doeleman. „Er waren er bij die in de loop der jaren een sterke positie hadden opgebouwd, maar er zaten ook coöperaties tussen die er op dat moment niet zo best voorston den. En eigenlijk voelden de sterkeren er weinig voor om hun zwakkere broeders mee te trekken". Tbch ging de fusie door, maar één landbouwcoö- vocaat niet terecht zijn. „Me neer heeft zijn straf wel gehad door de schrik die hij opliep". Officier van justitie H. F. Mos was daar echter niet van over tuigd. „Dat kan ik niet beoor delen. Iedereen schrikt wan neer hij door de politie wordt betrapt op te hard rijden. En ik kan mij best voorstellen dat de politie hem in dit geval tot stil stand heeft gedwongen. Dat is geen reden voor het niet opleg gen van straf". Hij eiste vervol gens 255 gulden of zes dagen en de kantonrechter vonniste con form. De heer Th. W. uit Kerkwerve reed op dezelfde heuvelsweg, maar op 11 februari 1992 om 02.50 uur nog iets harder: 140 kilometer per uur. „Ik had overgewerkt en wilde naar huis want de volgende morgen moest ik weer vroeg op". De of ficier van justitie wees hem er op niet mis te verstane wijze op dat ook 's nachts wanneer het rustig is rare dingen kunnen gebeuren op de weg. „Wanneer er. een konijn oversteekt moe- peratie koos ervoor om zelf standig verder te gaan. Dat was de Coöperatie Zuidelijke Aan- en Verkoopvereniging (CZAV). „Die coöperatie had ook toen al een heel sterke po sitie", aldus Doeleman. De CZAV dankte een groot deel van haar succes aan de Agri- markt, een supermarkt die vol gens Doeleman tot de concur rent van landelijk opèrereren- de supennarkt-ketens gere kend kan worden. „De Agri- markt liep voortreffelijk, en dat leverde de CZAV veel winst op", aldus Doeleman. Omdat tussen de CZAV en de Cebeco-Zuidwest per 'Heren akkoord' was afgesproken dat men zich enkele jaren geleden niet in eikaars vaarwater zou begeven was de Bevelandse landbouwcoöperatie in princi pe geen concurrent van de Ce beco. „Maar er was natuurlijk wel een vergelijking mogelijk. Als de CZAV de landbouwers hogere prijzen betaald werd dat natuurlijk de Cebeco wel onder de neus gewreven", aldus Doeleman. Ondanks het feit dat beide coö peraties een behoorlijk sterke positie hadden (en hebben) zag de directie van Cebeco- Zuidwest zich toch genood ten anderen wellicht uit bed komen om u met mesjes en vorkjes uit een boom te pluk ken". Hij eiste een boete van 600 gulden (tien gulden voor el ke te hard gereden kilometer) en kantonrechter Melens von niste conform. „De boete is meer dan verdiend. Het is on verantwoord". Ook de boete die A. S. S. uit Zierikzee was niet laag: 510 gulden of elf dagen. S. reed op 25 maart 1992 met de auto van zijn baas 51 kilometer te hard op de Rijksweg N-59 tussen Zierikzee en Haamstede. Hij toonde zich verontwaardigd omdat hij daar pas een jaar la ter wat van hoorde. Uit de pa pieren van de kantonrechter bleek dat dat kwam omdat het proces-verbaal in eerste instan tie niet naar S. maar naar zijn werkgever werd gestuurd. „Ik reed gewoon een beetje door", legde R.P. uit Oostburg uit. Op 18 augustus 1992 reed hij met een snelheid van 120 ki lometer met zijn motorfiets zaakt een rigoreuse sanering door te voeren. Er verdwenen meer dan honderd arbeids plaatsen. „Het probleem van de Cebeco was dat zij zich voor al op de akkerbouw richtten. En dat houdt in dat er veel meer pieken en dalen in het werk zijn en dat je bijvoor beeld in de zomer veel meer mensen nodig hebt dan irT~dë winter als er niet zoveel' te'döen is op het land", aldus Doele man. Veranderingen Daar komt volgens Doeleman bij dat de agrarische bedrijfs voering vooral de laatste jaren enorm veel veranderd is. „Het materieel werd steeds groter en er waren eigenlijk steeds min der mensen nodig om een boe renbedrijf draaiende te hou den". De sanering enkele jaren geleden bij de Cebeco is vol gens Doeleman precies op tijd geweest. Hij beseft terdege dat het schrappen van arbeids plaatsen altijd hard aankomt maar tekent daar meteen bij aan dat de sanering in zijn vi sie een keiharde noodzaak is geweest. „Je ziet ook dat de si tuatie na de sanering aanmer- over de Vroonweg tussen Re- nesse en Haamstede. Het kwam hem op een boete van 320 gulden of zeven dagen hech tenis plus de waarschuwing dat hij bij nog een snelheidso vertreding zijn rijbewijs kwijt is. Dat laatste omdat de motor rijder al vaker werd bekeurd vanwege snelheidsovertredin gen. „Al dit gedoe omdat een amb tenaar te bedonderd is om vier regels te lezen". Dat zei C. J. D. uit Zierikzee. Hij had een hele boel 'huiswerk' gedaan om te kunnen aantonen dat de Ame rikaanse auto die hij zelf im porteerde nieuw was en dus nog geen APK-keuringsbewijs hoefde te hebben. D. werd be keurd omdat de politie ervan uit ging dat het om een tweede hands auto ging die wel APK gekeurd moest zijn. Via de pa pieren die de Zierikzeeënaar overlegde stelde de officier van justitie vast dat dit niet terecht was en eiste ontslag van rechts vervolging. Kantonrechter Me lens vonniste conform. kelijk is verbeterd", aldus Doe leman. Dat neemt niet weg dat nu toch gekozen is voor een sa mengaan met de CZAV. „Ik denk dat dat toch een goede zaak is", aldus Doeleman. „Natuurlijk schrik je als je zo iets hoort, maar ik denk dat het toch en goede beslissing is geweest", aldus Doeleman. Het wel en weer van een land bouwcoöperatie is volgens hem een heel aardige afspiegeling van 'de situatie in de landbouw. Als het in de landbouw slecht gaat werkt dat ook door naar de landbouwcoöperatie toe. En als de coöperatie in de proble men komt gaat dat ten koste van de prijzen die men aan de boeren betaalt en loopt men het risico in een vicieuse cirkel terecht te komen. „Er is altijd sprake van een wisselwerking tussen wat de boer wil en wat de coöperatie kan bieden", al dus Doeleman. En wat de coö peratie kan bieden hangt af van de financiële draagkracht van die coöperatie. In de agra rische sector is volgens Doele man nogal gelaten gereageerd op het bericht dat de Cebeco sa men zou gaan met de ZCAV en dat het Cebeco-kantoor uit Zie rikzee zou verdwijnen. „Ik denk dat het voor de klanten van de Cebeco ook niet zoveel gevolgen zal hebben", aldus Doeleman. „Kijk, boeren heb ben natuurlijk altijd liefst zo veel mogelijk service. Vroeger werd er nog wel thuis bezorgd, maar nu moeten de produkten door de boeren zelf afgehaald worden. Maar ik denk niet dat het voor de boeren extra pro blemen op zal leveren". Op de vraag hoe de toekomst er voor de agrarische sector op Schouwen-Duiveland eruit ziet durft Doeleman geen antwoord te geven. „Ik zou weieens vijf jaar vooruit willen kijken om te kunnen zien hoe de situatie dan is. Maar dat kan nu een maal niet. Maar het is altijd zo geweest dat er in tijden van cri sis op gegeven moment een keerpunt kwam en ik blijf er vertrouwen in houden dat dat keerpunt er ook nu weer komt", aldus Doeleman. Of de politiek een stimuleren de rol zal spelen is voor Doele man .nog maar d$ vraag. „Ik héb wieieens het idee,dat de por litiek d§nk,t dat Nederland het zoniier de agrarische sector zou kunnen stellen". Voor Doele man staat het in ieder geval als en paal boven water dat Neder land niet zonder de boeren kan en dat er van overheidswege echt iets ondernomen zal moe ten worden om de boeren te helpen uit het dal te komen. Hij tekent daar wel meteen bij aan dat de boeren zelf er ook alles aan zullen moeten doen om het hoofd boven water te houden en weer uit het dal om hoog te kruipen. „Je hebt na tuurlijk te maken met een landbouwpolitiek die voor een groot deel in Brussel bepaald wordt, maar juist daarom is het zo belangrijk dat er druk van onderaf is. De boeren, en de boerenorganisaties, moeten blijven proberen om met de po litiek in gesprek te blijven. Ook al lijkt dat nog zo moei lijk". NEELTJE JANS - Evenals vo rig jaar worden bezoekers van de Delta Expo de komende we ken getracteerd op een stukje theater* Buiten op het terrein spelen medewerkers van Re- creatiewerk Zeeland tussen dinsdag 20 juli eft 30 augustus allerlei typetjes. De jeugd theatergroep Het hondje van De Ruijter brengt zes voorstel lingen van het stuk Water. Vorig jaar startte de Delta Ex po bij wijze van experiment met dergelijk theater. Gezien het succes is besloten om dit te herhalen. Als centraal thema voor de typetjes is gekozen voor natuur en milieu. Dit om dat in augustus een nieuwe permanente expositie over de onderwaterdelta in gebruik wordt genomen. De recreatie- werkers treden tussen 20 juli en 30 augustus op en wel op dinsdag, woensdag en donder dag tussen 10.00 en 15.00 uur. Jeugdtheatergroep Het hondje van De Ruijter treedt zes keer op met het stuk Water. Deze voorstelling is bedoeld voor de jeugd en is vooral een poëtisch verhaal óver water en de in vloed ervan op mensen en kin deren. Water is bovendien ook het verhaal van kinderen tij dens de watersnoodramp van '53. Het hondje van Dc Ruijter is dinsdag 27, woensdag 28 en donderdag 29 juli en dinsdag 3, woensdag 4 en donderdag 5 augustus te zien. Meer infor matie over deze theater voorstellingen is verkrijgbaar via 01115-2702. Verwachting t/m dinsdag 13 juli WEERSVOORUITZICHTEN Zondag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 60% Min.temp. 11 graden Mid.temp. 17 graden Windkracht west 5 Maandag Zonneschijn 40% Kans op neerslag 40% Min.temp. 10 graden Mid.temp. 18 graden Windkracht west 4 Dinsdag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 40% Min.temp. 10 graden Mid.temp. 18 graden Windkracht variabel 3 ZON- EN MAANSTANDEN 10 juli Zon op 05.30, onder 21.55 Maan op onder 12.51 11 juliZon op 05.31, onder 21.55 Maan op 00.04, onder 13.57 12 juliZon op 05.32, onder 21.54 Maan op 00.23, onder 15.04 Laatste Kwartier: 12 juli (00.50). HET WEEROVERZICHT DE BILT - Er staat een koel en buiig weekeinde voor de deur. Verant woordelijk voor dit weer is een de pressie boven het noordelijk deel van de Noordzee. Aan de westflank ervan stroomt koude en onstabiele lucht afkomstig van het poolgebied via de Britse eilanden naar ons land. In de nacht van vrijdag op za terdag trekt de voorste begrenzing van de koele lucht over het land. Dit gaat gepaard met enkele regen- of onweersbuien. De wind waait uit het westen en is landinwaarts matig, kracht 3 4, aan de kust en het Us- selmeer af en toe krachtig, 6. De mi nimumtemperatuur ligt rond 11 gra den. Zaterdag overdag is de koele, onstabiele lucht over heel Neder land uitgestroomd. Hierdoor is het half tot zwaar bewolkt en nog steeds vallen er enkele regen- of onweers buien. De temperatuur komt niet bo ven de 17 graden uit. De westen wind is landinwaarts matig, kracht 4, aan de kust en het IJsselmeer staat een krachtige wind, wind kracht 6. Zondag is er waarschijnlijk wat meer zon dan zaterdag, maar het blijft koel en buiig. TERNEUZEN - Binnenvaart schippers hebben in Terneuzen twee en een half uur een totale blokkade gehouden voor zee- en binnenvaartschepen. Na overleg met de havenautoritei ten werd de actie iets afge zwakt: vanaf half vier werden alleen binnenschippers even tegengehouden om hen te be wegen geen vrachten meer bui ten de beurs om aan te nemen. Daarna mochten de schepen hun weg vervolgen. De havenautoriteiten lieten de ze actie toe onder de voorwaar de dat de zeeschepen met rust werden gelaten. Verder is de actievoerders toegezegd dat de zeesluis niet als sluipweg voor de binnenvaart gebruikt zal worden, tenzij diepgang of ca paciteit dit noodzakelijk ma ken. ZIERIKZEESCHERfJ NIEUWSBODEÜ Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur P. M. M. Schrauwen Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. Telefoon 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110-17314. Maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 01110-12951 Fotograaf (na 17.30 uur) 01112-1575. Abonnementen Per kwartaal f 48,50 Bij autom. afschr. f 46,00 Per jaar f 183,00 Bij autom. afschr. f 173,00 Losse nummers 1 1,00. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 64 cent. Kontrakttarieven op aanvraag, „succesjes" (t/m 4 regels) f 7,- De advertentieprijzen zijn exclusief 17Vj% B.T.W. ZIERIKZEE - Het feit dat hij op de Heuvelsweg 32 kilometer te hard reed viel in het niet hij de manier waarop de politie hem daarop attent maakte. De heer D. H. F. nam zelfs een advocaat in de arm om dat tijdens de zitting van het kantongerecht in Zierikzee goed duidelijk te maken. Het hielp hem niet. Kanton rechter mr A. L. R. Melens deed geen gulden af van de boete van 255 gulden, of zes dagen, die werd geeist en verwees hem voor klachten over de politie door naar de officier van justitie.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 3