VAC-vrouwen op stap in donker Zierikzee Dode en vier gewonden bij ongeluk Sponsoractie glas-in-lood ramen Sint Nicolaaskerk Toeristen welkom op info-middag over geschiedenis Ouwerkerk Vergadering Stichting Rehesse Vergadering Bruse commissie financiën Eurokotter brengt bon aan land Oud-Zierik- zeeënaar in Zweden getrouwd Op de Rijksweg N-59 tussen Zierikzee en Haamstede Tevredenheid verlichtingsplan gemeente Zierikzee 1 DONDERDAG 8 JULI 1993 NR 25387 5 Ten bate van restauratie kerk BROUWERSHAVEN - De vele honderden glas-in- loodraampjes, die zijn verwerkt in de Grote- of Sint Nicolaaskerk te Brouwershaven, kunnen door het publiek worden gesponsord. Men kan naar keuze een of meerdere raampjes sponsoren voor een gul den per raampje. De actie is een initiatief van de Hervormde Gemeente Brou wershaven, die als eigenaar van de kerk een financiële bij drage moet leveren aan de en kele miljoenen kostende res tauratie van de kerk. Sinds 1991 wordt gewerkt aan de grondige opknapbeurt en naar verwachting is de restauratie begin 1994 voltooid. Tbn bate van deze restauratie houdt de Hervormde Gemeen te een huis-aan-huis inzame lingsactie in de gemeente Brou wershaven. Om ook mensen el ders in de regio in de gelegen heid te stellen wat te doen voor het eeuwenoude 'kanjermonu ment' heeft men de glas-in- lood ramenactie bedacht. De actie start tijdens de Brouwse Dag die aanstaande zaterdag 10 juli wordt gehou- den^in Brouwershaven en zal ook op de Monumentendag in september een centraal punt vormen. Iedereen die dat wil kan voor een sponsorbedrag van een gulden per glas-in-lood raampje de restauratie van de. ramen van de kerk steunen. Als bewijs daarvan krijgt men van het college van Kerkvoog den van de Hervormde Ge meente Brouwershaven een of ficieel papier waarop is ver meld hoeveel 'florijnen' men voor dat doel heeft afgestaan. Mensen die tien of meer raampjes sponsoren mogen ra den hoeveel glas-in-lood raampjes in de kerk zijn ver werkt. Degene die het juiste aantal raadt krijgt een herin nering aan de Sint-Nicolaas- kerk. De kerkvoogdij streeft er naar via de actie minimaal 25.000 gulden bijeen te brengen. Dit omdat sommige subsidies tot dit bedrag worden verdubbeld. Belangstellenden die willen deelnemen aan de sponsorac tie, maar tijdens de Brouwse Dag of de Monumentendag niet in Brouwershaven zijn, kunnen dat doen via een telefoontje met Jan Heinen (01119-1701). Verhalen, maquette en dia's OUWERKERK - Voor de eerste keer dit seizoen ver zorgt de werkgroep Oud Ouwerkerk in documenten woensdag 14 juli een informatiemiddag voor toe risten die geïnteresseerd zijn in de geschiedenis van het Duivelandse dorp. De informatiemiddag wordt gehouden in het dorpshuis van Ouwerkerk en begint om 14.00 uur. Toeristen zijn volgens de werk groep Oud Ouwerkerk in docu menten, een werkgroep van de ren. Hoewel dat net buiten dit verlichtingsplan (de verlich ting in Zierikzee wordt in etap pes verbeterd)valt steken de dames ook daar even hun neus om de hoek om te constateren dat een buitenlicht hier goede diensten zou doen, iets dat ook van toepassing is voor het ge val het multifunctioneel ge bouw klaar voor gebruik is. Om het voormalige schoolge bouw aan te passen aan deze nieuwe functie zou het VAC daarbij graag worden betrok ken. Daarover maar ook over hun bevindingen van deze avond praten de dames na af- looop nog even na om dan uit eindelijk tot de conclusie te ko men dat zeker in Malta de ver lichting op een aantal punten (bij en in de brandgangen) kan worden verbeterd. Het plaat sen van drie nieuwe licht masten in een gedeelte van de Brauwstraat en de vijf nieuwe lichtmasten die "Volgens het plan in De Huijbertstraat moe ten komen zullen een aanmer kelijke verbetering zijn, daar over zijn ze het daar voor het vroeger CSG gebouw roerend met elkaar eens. RENESSE - De Stichting Re- nesse heeft het druk met het sportcomplex Westerschou- wen, voorheen sporthal Krai- jestein. Op dinsdag 13 juli ver gadert het algemeen bestuur van de stichting wederom over dit onderwerp. De vergadering op dinsdag begint om 19.30 uur. Doorgenomen wordt op deze avond het reglement voor de verkiezing van de leden van de beheerscommissie waarin zo wel vertegenwoordigers zitting hebben vanuit de gemeente als vanuit de Stichting Renesse. Ook de exploitatie-overeen komst is onderwerp van ge sprek. De vergadering wordt gehouden in het kantoor van de Stichting Renesse aan de Jan van Renesseweg in Renesse. ZWOLLE - Het Agrarisch Dag blad heeft een nieuwe hoofdre dacteur. Het is de 56-jarige Ron Abram, tot begin dit jaar nog hoofdredacteur van het Alge meen Dagblad. Abram volgt per 1 augustus Theo Leoné op, die wel lid blijft van de hoofd redactie van het Agrarisch Dagblad. Culturele Vereniging, steeds meer geïnteresseerd in de ach tergronden van de plaats waar zij hun vakantie doorbrengen. Al een aantal jaren organiseert de" wèrkgröèp' informatiemid dagen voor recreanten en de be langstelling voor die middagen neemt volgens de werkgroep toe. Maquette Tijdens deze informatie middagen wordt aan de hand van een door M. K. Romeijn uit Ouwerkerk gemaakte maquet te verteld over de geschiedenis van Ouwerkerk. Men krijgt een beeld van het dorp en het leven in het dorp in de eerste decennia van deze eeuw. Ver volgens worden de veranderin gen die zich in de jaren daarna voordeden belicht. Men staat onder meer stil bij de wind hoos van 1933, de tweede we reldoorlog, de inundatie en na de korte herstelperiode de wa tersnoodramp van 1953. Verder wordt aandacht besteed aan de wederopbouw van het dorp. Voor hen die na de herdenking van de watersnoodramp een uitgebreidere indruk ter plaat se willen opdoen is een wandelfiets- en autoroute be schikbaar. Deze is verkrijg baar bij de VVV en voert langs punten waar men een beeld kan vormen van de gebeurte nissen en de invloed die dat op het dorp Ouwerkerk gehad heeft. Foto's en documenten over Ouwerkerk zijn op maandag-, woensdag-, en zater dagmiddagen te bekijken bij de familie Kuyper (Stelweg 3). Men kan daar terecht tussen 13.30 en 16.30 uur. BRUINISSE - De financiële bijdrage van Bruinisse aan een woningmarktonderzoek en de kosten van het maaien van de wegbermen en sloten rondom Aquadclta. Daarover wordt ge praat tijdens een openbare vergadering van de Bruse ad viescommissie financiën. De adviescommissie komt op woensdag 14 juli bijeen in het gemeentehuis te Bruinisse. Op de agenda staat verder de beëindiging van de huurover eenkomst met de PTT betref fende het postkantoor in de Molenstraat. Zoals bekend wordt het postkantoor door de PTT afgestoten en is vervangen door een postagentschap. De vergadering kan door iedere belangstellende vanaf de pu blieke tribune worden gevolgd. Aanvang 19.30 uur. BRUINISSE - Tijdens het vis sen voor de Walcherse kust heeft de Eurokotter Z 87 Nele woensdagmorgen een mijn, een duizendponder uit de Eer ste Wereldoorlog, in één van de netten gekregen. Schipper Jaap van der Spek uit Bruinisse nam geen risico en besloot het projectiel aan land te brengen. Specialisten van de Explosieven Oprui- mings Dienst (EOD) in Vlissin- gen hebben het explosief onder de rook van de Roompotsluis buiten de haven onschadelijk gemaakt. HEEMSTEDE - Oud-Zjerik- zeeënaar Jacobus van den Boom haalde de voorpagina van de regionale Zweedse krant Sundsvalls Tidning door de manier waarop hij zijn hu welijk met de Zweedse Karin Asen vierde. De heer Van den Boom woont, evenals zijn bruid al ruim twaalf jaar in Heemstede. Ter gelegenheid van hun huwelijk charterde het paar een Boeiing 757 van Air Holland waarmee zij met zo'n tweehonderd vrienden en relaties naar het Zweedse Sundsvall vlogen om daar te trouwen. De huwelijks voltrekking werd gevolgd door een bruisend feest dat ander half v^eekend duurde en waar in de natuur, de cultuur en vele lekkernijen uit het Scandina vische land aan bod kwamen. De heer van den Boom is met Zweden verbonden omdat hij de catalogi voor het woonwa- renhuis Ikea maakt. Hij ont moette zijn bruid in de hoofd vestiging van het meubelcon cern in Almhült in Zuid- Zweden. Jacobus van den Boom werd in Zierikzee gebo ren in een woning op de hoek van de Verrenieuwstraat. Hij is de kleinzoon van de bijna 99 jaar oude mevrouw Johanna Simmers Strooband die in het Zierikzeese verzorgingshuis Borrendamme woont. dat het voldoende donker is om de situatie te kunnen beoorde len. Dat gebeurt op verzoek van de gemeente Zierikzee die voor het invallen van de winter de verlichting in een deel van de binnenstad (Schutters hofstraat, Breedstraat, Bagij- nestraat, Krepelstraat, Zeven huisstraat en Lange Sint Jan straat) en Malta (De Huy- bertstraat en De Brauwstraat) wil vernieuwen en uitbreiden. Dat betekent voor de VAC vrouwen aanpakken, want voor half juli wil de gemeente graag een rapport met hun be vindingen hebben. Tekening Voorzien van een korte om schrijving en een tekening waarop de lichtpunten duide lijk zijn aangegeven trekken ze er dinsdagavond vol goede moed op uit, richting Haven kwartier. ,,Kijk, dit is prima" wijst mevrouw Paauwe op een lantaarn voor de toegang tot het Visslop. Hoewel die buiten het eigenlijke werkveld valt, geeft ze hiermee aan wat nu een goede verlichting is. Dat heeft niet alleen te maken met voldoende lichtmasten en lichtpunten, maar ook met de plaatsing ervan. Bij de toegang tot smalle straten, bij blinde muren en portieken en zeker ook bij de brandgangen is een lichtje geen luxe maar pure noodzaak. En zelfs al zijn er voldoende lichtpunten in een straat, dan nog kan dat voor een deel teniet worden gedaan door een teveel aan groen. Dat is te zien op het parkeerterrein in de Nieuwe Bogerdstraat. Met uitzondering van een don kere hoek is er voldoende ver lichting, het licht wordt echter fptemperd door het overdadige roen. Een extra snoeibeurt zou niet gek zijn vinden de da mes. Gevraagd en ongevraagd Bij het inslaan van de Kre pelstraat begint de eigenlijke opdracht van de VAC, die zo zeggen ze gevraagd maar ook ongevraagd" advies kan geven. In het schijnsel van een lan taarn wordt de tekening nauw keurig bestudeerd. Als er bij de toegang tot de Krepelstraat (gezien vanaf de Nieuwe Bo gerdstraat)) twee lichtpunten bijkomen, zoals het plan aan geeft, dan valt er op de verlich ting daar weinig meer aan te merken. Iets dat ook geldt voor de hoek van de Krepelstraat, Zevenhuisstraat en Lange Sint Janstraat en de Schutters hofstraat. Extra verlichting in de Breed straat is zonder meer op zijn plaats, want' nu vinden de VAC vrouwen deze straat toch een beetje aan de donkere kant. Met de aanpassingen die in het nieuwe verlichtingsplan zijn voorzien word de situtie echter beduidend beter. Wat dat be treft zijn ze zonder meer tevre den met de voorgenomen aan passingen van de gemeente. Parkeerterrein Hoofdpoortstraat „Hier zou best wat meer ver lichting mogen komen, zie eens hoe donker het aan de achter zijde van het parkeerterrein is", merken de dames op wan neer ze een blik op het parkeer terrein aan de Hoofdpoort straat werpen. Hoewel dit ter rein buiten het de eigenlijke opdracht valt lopen de dames er voor het gemak maar even langs. Niet direct een plaats waar je jè 's avonds laat echt op je gemak voelt. Dit parkeerter rein is dan ook de enige plek die de dames eng vinden. Na een korte evaluatie voor Con cordia begeeft het gezelschap zich naar Malta om daar nog een kijkje te nemen in De Brauwstraat (tussen de Mu- lockstraat en De Huijbert straat) en De Huijbertstraat, waar zich het nieuwe multi functionele gebouw (het voor malige gebouw van de CSG) bevindt. Griezelen Daar signaleren de dames een aantal plaatsen waar meer ver lichting geen slechte zaak zou zijn. Zoals bijvoorbeeld bij de flat op de hoek De Huijbert- straat/De Brauwstraat. Een donker bolwerk waar een aan tal lampen onder de galerij niet zou misstaan. Om de hoek wordt het griezelen. „Dit is nu echt een enge plaats" huiveren ze in het stukje De Brauwstraat tussen de Mu- lockstraat en de Braauwstraat. Een nauwelijks verlicht stukje straat waarop een aantal brandgangen uitkomen. Verge zeld van een trouwe viervoeter wordt er even een kijkje in een van deze gangen genomen. Met zijn allen is het te doen, maar om 's avonds laat in je eentje daardoor te lopen, dat zou een aantal dames voor geen goud doen. „Anno 1993 kan dit echt niet" vindt de VAC-delegatie. Buitenlicht Dat geldt ook voor het gange tje naast het kantoor van de Stichting Welzijn voor Oude- De auto's die bij het ongeluk waren betrokken werden geheel vernield. (Foto: Joop van Houdt). KERKWERVE - Bij een ernstig ongeval, dat dinsdagmiddag plaats vond op de Rijksweg N-59 tussen Zierik zee en Haamstede ter hoogte van Prommelsluis, is de 64-jaHge J. M. Nagtegaal uit Middelburg om het leven gekomen. Vier inzittenden, van de drie auto's die bij het ongeluk waren betrokken, zijn opgenomen in de ziekenhuizen te Zierikzee en Goes. Als gevolg van het ongeval werd de Rijksweg door de politie enige tijd afgesloten voor verkeer. Het ongeluk gebeurde om on geveer 14.45 uur toen de 62- jarige T. B. uit het Noord- Brabantse Son met een perso nenauto over de Rijksweg rich ting Haamstede reed. Bij hem in de auto zaten twee mannen. Door onbekende oorzaak kwam T. B. tussen de afslag Verseputseweg en de afslag Zwaardweg, ter hoogte van Prommelsluis met de auto op de linkerweghelft terecht. Daar kwam de Brabantse auto in aanraking met een tegenlig ger; een bestelauto die werd bestuurd door de 53-jarige man L. R. uit Vlaardingen. Als ge volg van die tik schoof de auto van T. B. door over de linker weghelft. Daar volgde een frontale botsing met een perso nenauto die in de richting Zie rikzee reed en werd bestuurd door de 64-jarige J. M. Nagte gaal uit Middelburg. De klap kwap zo hard aan dat de heer Nagtegaal beklemd kwam te zitten in zijn voertuig. Hij moest door de brandweer worden bevrijd, maar overleed na aankomst in het ziekenhuis aan zijn verwondingen. D. van V. die naast hem in de auto zat werd met verwondingen opge nomen in het ziekenhuis. Dat was ook het geval met de be stuurder van de Brabantse auto die op de linkerweghelft terecht kwam T. B. en de twee mannen die bij hem in de auto zaten S. T. en H. B. Als gevolg van de aanrijding werden alle drie de betrokken auto's totaal vernield. Vanwege de grote ravage sloot de politie Schouwen-Duiveland de weg gedurende enige tijd af voor verkeer. Daarvan werd mel ding gemaakt via de verkeers informatie op de radio. De politie verzoekt eventuele getuigen van de aanrijding om zich met hen in verbinding te stellen via telefoonnummer 01110-14055. ZIERIKZEE - Even kijken... bij die muur daar komt er een extra lichtpunt en die lampen daar komen wat lager te hangen, zodat het lichtbundel wat beter wordt verspreid. Pal onder een lantaarn turen enke le dames ingespannen naar een tekening van de dienst gemeentewerken, waarop alle lichtpunten in een aantal straten in de binnenstad en in Malta (Zie rikzee) staan aangegeven. De zeven dames zijn lid van de Vrouwen Advies Commissie (VAC)Schouwen- Duiveland en maken dinsdagavond na elven een in spectietocht door donker Zierikzee om na te gaan of de voorgenomen verbeteringen van de stadsverlich ting inderdaad voor een betere verlichting van de straten zorgen. Een betere verlichting is immers in het belang van de sociale veiligheid Zo tegen elven hebben de da mes zich in restaurant De Beu- ze in Zierikzee verzameld voor een laatste instructie. De da mes, die niet alleen uit Zierik zee maar ook uit Nieuwerkerk, Bruinisse en Scharendijke ko men, krijgen nog een laatste tip mee van hun voorzitster, C. M. Paauwe- Van der Maale. De dames van de VAC zijn welis waar door de dienst gemeente werken van de gemeente Zie rikzee gevraagd om eens na te gaan of het verlichtingsplan voor een deel van de binnen stad en Malta op sommige pun ten moet worden bijgesteld, maar die opdracht weerhoudt de VAC-vrouwen er niet van om tegelijkertijd ook een blik te werpen op mogelijke andere onvolkomenheden, zoals bij voorbeeld te hoog struikgewas en ongelijk liggende tegels. „Laat ons als tegenprestatie voor de subsidie die we krijgen maar eens een rondje lopen" grapt een van de dames. Sociale veiligheid Zo'n inspectietocht door stra ten, stegen en langs pleinen is niet nieuw voor de Vrouwen Advies Commissie, die sinds 1973 ook op Schouwen- Duiveland actief is. Want be halve het beoordelen van bouwtekeningen voor sociale woningbouw houdt de VAC zich ook bezig met het beoorde len van de woonomgeving en de sociale veiligheid in een buurt. Elk jaar wordt daarvoor een gemeente uitgekozen, waar de dames in de avonduren een kijkje gaan nemen. Vorig jaar bijvoorbeeld was dat Noord- gouwe waarvoor de VAC het nieuwe verlichtingsplan moest beoordelen. Dergelijke inspec tietochten worden meestal in het najaar gemaakt wanneer het duister al vroeg invalt. De ze keer echter moeten de dames tot een uur of elf wachten voor- VAC-vrouwen zijn tevreden over het verlichtingsplan van de gemeente Zierikzee. (Foto: Joop van Houdt).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 5