i GRATIS ADVERTENTIE UW Km SCHOUWEN-DUIVELAND Werkhondenvereniging Schouwen-Duiveland vreest voor het voortbestaan van de club 'Op het papiertje bij de plant stond precies wat je moest doen' Politie houdt weer snelheidscontroles r 1 I- ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ~&bê „Gemeente Westerschouwen wil ons langzaam dood laten bloeden Alle basisscholen doen dit jaar mee aan Floralia-project Groei en bloei 3 Q 5 O 5 7 SINGELLOOP dé krant van schouwen-duiveland! j ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DONDERDAG 8 JULI 1993 149e JAARGANG NR 25387 GEBOORTE, HUWELIJK, JUBILEUM? Maak dan nu uw keuze uit onze grote kollektle leuke, originele en moderne kaarten. Wie deze kaarten bij ons bestelt en laat drukken heeft recht op een gratis advertentie bij de familieberichten in de Zierikzeesche Nieuwsbode. drukkerij lakenman ochtman bv Jannewekken 11 4301 HH Zierikzee Tel. 01110-16551 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 Per 1 augustus is dit terrein aan de Hogezoom voor de Werkhondenvereniging Schouwen-Duiveland gesloten gebied. (Foto: Joop van Houdt). BURGH-HAAMSTEDE - De Werkhondenvereniging Schouwen-Duiveland uit Haamstede vreest in ernstige mate voor haar voortbestaan. Per 1 augustus van dit jaar kan de vereniging geen gebruik meer maken van het terrein aan de Hogezoom in Haamstede. Het geld om het alternatieve terrein aan de Armhoekse- weg/Omloopsweg te betrekken heeft men niet en de gemeente Westerschouwen is niet bereid om deze kos- tënle "betalen, dit omdat de vereniging volgens bestaande criteria niet in aanmerking komt voor subsidie. Voorzitter van de werkhondenvereniging de heer B. G. Visser is woedend en gaat kijken welke acties hij kan ondernemen. „Het vorige college heeft ons altijd gesteund, maar ik krijg sterk de indruk dat dit ge meentebestuur ons dood wil laten bloeden", is zijn heftige reactie. De problematiek van de werk hondenvereniging kent een lange voorgeschiedenis. Na klachten van de buurtbewo ners is de vereniging eind jaren tachtig gedwongen om haar terrein in Noordwelle te verla ten. Verhuisd wordt naar een terrein waar men al eerder ac tief was aan de Hogezoom in Haamstede achter'de oude vei linggebouwen. Hier vergaat het de vereniging niet veel be ter. In 1988 wordt hen een pro ces aangespannen door de buurtbewoners, onder leiding van de heer Weststrate, die kla gen dat het geblaf van de hon den tijdens de trainingen zorgt voor een te grote geluidsover last. De zaak dient bij de Raad van State die in 1989 uitspraak doet. Bepaald wordt dat de vereniging nog slechts op be paalde dagen en tijden haar honden mag trainen. Tijden waar strikt aan wordt gehou den, volgens Visser. .Boven dien hebben wij keurig in een brief aan de gemeente en de buurtbewoners laten weten op welke tijdstippen wij trainen, zodat een ieder daar rekening mee kan houden". De firma Bo- hemen, eigenaar van het ter rein, besluit om het terrein te verkopen. Van de koper mag de vereniging het terrein voorlo pig nog gebruiken. Bohemen echter stelt dat de kantine die de werkhondenvereniging- in het veilinggebouw heeft voor 1 augustus dient te verdwijnen en dat dan ook het hek van het terrein voor de vereniging wordt gesloten. In overleg met de gemeente wordt er gezocht naar een al ternatief terrein. Deze wordt gevonden op de hoek van de Armhoekseweg/ Omloopsweg in Haamstede, een terrein dat eigendom is van de gemeente Westerschouwen. Een artikel 19 procedure wordt door de gemeente opgestart om het bestemmingsplan van het desbetreffende gèbied te veran deren. Ook worden er ge- luidsproeven gehouden waar bij wordt gemeten of de hon den op deze lokatie voor over last zorgen. Om de huur van het terrein te kunnen betalen dient de vereniging een. subsi dieverzoek in bij de gemeente, wat echter in de gemeenteraad wordt afgewezen. Ook wil de gemeente niet meebetalen aan de bouw van een kantine waar voor de kosten worden geschat op ongeveer 100.QQO gulden. ,,Een onbegrijpelijke zaak", zo vindt Visser. Tb meer omdat volgens hem het vorige ge meentebestuur altijd achter de vereniging heeft gestaan. „Dit college volgt echter niet het be leid van het vorige college. Tben zijn ons onder meer door de heer Van Zuylen beloftes ge daan dat er gekeken zou wor- vervolg pagina 2 NIEUWERKERK - „De kinderen met groene vingers haal je er zo tussen uit. Vanwege de vragen die ze stel len, de interesse die ze tonen en natuurlijk door de conditie van de plant die ze meebrengen". De heer H. Schot uit Bruinisse is een van de veertien vrijwilligers van de afdeling Schouwen-Duiveland van de vereni ging Groei en Bloei, die deze week langs gaan bij de 28 basisscholen op Schouwen-Duiveland. Men bekijkt er de stekjes die begin april aan de leerlingen van de hoogste groepen werden uitgedeeld en die ipmiddels zijn uitgegroeid tot heuse planten. Of dood zijn gegaan. Of gesneuveld 'omdat de kat er op is gesprongen'. Met was dit jaar voor de eerste keer dat alle basisscholen op Schouwen-Duiveland meewerkten aan het Floralia-project, waarmee Groei en Bloei al vele jaren de interesse van de jeugd voor planten probeert te stimuleren. Dit jaar gebeurde dat met stek ken van de coreopsis grandiflo- ra early sunrise, ofwel meisjes ogen. Een vrij nieuwe plant die vorig jaar vanuit het wild werd ontdekt als kamerplant. De co reopsis heeft grote gele bloe men en komt in de vrije natuur voor in Noordamerikaanse sta ten als Virgina, Ontario en Texas. De plant kreeg op het Plantarium 1992 de persprijs en werd verkozen tot vaste plant voor het jaar 1993. „Een mooie, sterke floralia-plant", Johan Bogert kreeg een spontaan applaus van zijn klasgenoten. (Foto: Joop van Houdt). aldus de toelichting die Groei en Bloei met de coreopsis-stek meegaf. Op de basisschool met de Bij bel te Nieuwerkerk, waar de Groei en Bloei vrijwilligers dinsdagmorgen langs kwamen, was het resultaat nog niet hele maal naar tevredenheid, zo bleek uit de reactie van de heer Schot naar de kinderen toe. „Wat heb ik hier nu. We hebben hier in het voorjaar 36 stekjes afgegeven en nu zie ik er maar een kleine twintig van terug". Gelukkig maakte de kwaliteit van de plantjes, die de verzor ging wel overleefden, wat goed. De dames J. Kik uit Brui nisse en M. op 't Hof uit Nieu werkerk, die als Groei en Bloei-leden het resultaat be oordeelden hoefden niet lang te dubben over het beste resul taat en ook de leerlingen zelf lieten luidkeels weten wie de mooiste plant had: de tien jarige Johan Bogert uit Nieu werkerk. Hij kreeg uit handen van de heer Schot de speciale Groei en Bloei-beker en de complimen ten voor het resultaat dat hij met zijn stek bereikte. Johan zelf bleek het niet zo'n ver dienste te vinden. „Ik heb pre cies gedaan wat op het papier tje stond dat we bij de stek kre gen". Dat hield in dat Johan zijn plant eerst binnen hield en 'ai en toe' wat water gaf. „Als het erg droog weer was iedere dag". Later verpotte hij zijn stek volgens de gebruiksaan wijzing en zette de plant in de tuin. Daar was Johan ook re gelmatig omdat hij het leuk vindt om zijn vader te helpen in de groententuin. „We kweek ten radijsjes, bonen en sla. Maar nu kan dat niet meer want mijn vader heeft een houtkot neergezet op die plek. Dat komt omdat we pas een nieuwe kachel hebben ge kocht". Voor de winnende Co reopsis was nog wel een plekje in de tuin zo bleek uit de reac tie van de winnaar. Alle andere leerlingen van de Nieuwerkerkse basisschool met de Bijbel, die aan het Floralia-project deelnamen, kregen uit handen van de Groei en Bloei medewerkers een vaantje. Ook degenen die zonder plant terug moesten ko men. „Want we gaan er van uit dat ze toch hun best hebben ge daan", aldus de Groei en Bloei- medewerkers. Zij vertelden dat ze via het Floraliaproject bij de kinderen interesse willen kwe ken voor de planten en bloe men in hun directe omgeving. „Je ziet tegenwoordig op straat zoveel bloembakken en bloem perken. Wanneer de kinderen wat meer betrokken zijn bij bloemen en planten zullen ze ook minder geneigd zijn om daar vernielingen aan te rich ten". Vanuit dat idee begon het Floralia-project ongeveer vijf jaar geleden op de Openbare basisschool 't Meetje te Elle- meet. De vrijwilligers van Groei en Bloei waren met hun stekjes op steeds meer basis scholen welkom en dit jaar de den voor het eerst alle scholen mee, waaronder de Beatrix- school voor speciaal onderwijs in Zierikzee. De kosten voor het Floraliaproject worden ge dekt door subsidie die door vijf gemeenten in de regio wordt verstrekt. „Alleen van Duiveland krijgen we niets. In deze gemeente betalen de on derwijzers de kosten van 1,50 per plantje uit hun pot 'culture le activiteiten', die overigens ook wordt gevuld met een fi nanciële bijdrage van de ge meente. Zoekt gij het hoogste, het grootste? De plant kan het u leren. Schiller Kans op onweer HET WEER Half tot zwaar bewolkt en in de loop van de dag een enkele regen- of onweersbui. Minimum- temp. rond 13 graden, middag- temp. 18 graden. Matige, aan de kust krachtige zuidwestenwind, kracht 4 tot 6. TOERISTISCH JAAR De VW-Zeeland omschrijft 1992 als een uitstekend toeristisch jaar. VERKEERSONGELUK Bij ernstig verkeersongeluk op de weg tussen Zierik zee en Haamstede vielen een dode en vier gewonden. DONKER De leden van de VAC gingen op stap om de donkere, gevaarlijke plekken in Zierikzee te Inventariseren. De Singelloop in Zierikzee werd gewonnen door de Marokkaan Rachid ben Meziane. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's In Zierikzee, Scharendijke, Burgh-Haamstede ZIERIKZEE/SCHARENDIJKE - Dinsdag hield de Politie Schouwen-Duiveland op vijf plaatsen snel heidscontroles met behulp van radarapparatuur. In totaal werden vier overtredingen vastgesteld. Die weggebruikers werden ter plaatse aangehouden én bekeurd Men begon de controle om 08.15 uur aan de Julianastraat te Zierikzee. Op de weg waar een snelheidslimiet van vijftig ki lometer per uur geldt passeer den in de periode tot 09.00 uur 52 auto's die geen van allen harder reden dan 61 kilometer, de grens waarop de radarappa ratuur werd afgesteld. Van 09.00 tot 09.20 uur stond de politie aan de Haringvliet- straat in Zierikzee waar een maximumsnelheid van vijftig kilometer geldt en de appara tuur eveneens stond afgesteld op 61 kilometer. Ook hier hield iedereen zich keurig aan die snelheid, de apparatuur re gistreerde geen overtredingen. Elkerzeeseweg Van 10.05 tot 11.00 uur stond de politie langs de Elkerzeeseweg nabij Scharendijke, eveneens een lokatie binnen de bebouw de kom dus met de dezelfde snelheidslimiet als in Zierik zee. Van de 142 voertuigen die passeerden reed er één te hard, namelijk 64 kilometer per uur. Langs de Hogeweg bij Burgh, waar de politie van 11.05 tot 11.40 uur controleerde, kon men eveneens maar één wegge bruiker signaleren die harder reed dan de snelheid van 61 ki lometer waarop de radarappa ratuur was ingesteld. De over treder reed 65 kilometer, de overige 76 passerende voertui gen hielden zich keurig aan de maximumsnelheid. Tenslotte werd van 11.45 tot 12.20 uur gecontroleerd langs de Kraijensteinweg bij Haam stede, een lokatie buiten de be bouwde kom, waar een maxi mum snelheid van tachtig kilo meter per uur geldt en de appa ratuur stond afgesteld op 91 ki lometer. Van de 142 passerende voertuigen reden er twee har der, namelijk 95 en 102 kilome ter per uur. Blijf op de hoogte van al het-nieuws op Schouwen- Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, ik wil een kwartaalabonnement f 48,50 kwartaalabonnement met autom. afschr. f 46, jaarabonnement f 183,— jaarabonnement met autom. afschr. f 173,— en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. Dhr./mevr. adres postcode: plaats: telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie, Hl Antwoordnummer 12, 4300 VB Zierikzee. ZZN

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 1