I I Expositie Scheepsbouw bij de Schelde toont bezoekers geschiedenis werf Slager Timmers brengt binnen een paar jaar slagerij tot leven Milieuprijsvraag van Zeeuwse Waterschappen Bouwtechniek Groot Stelle ontvangt kunststof kozijn Geslaagd aan Groene School Zomerradio bij Omroep Zeeland Inschrijving popconcours EHBO-diploma's uitgereikt op drie Bruse basisscholen Drie Schouwse ondernemers winnen tocht met luchtballon Ledenvergadering Algemeen Vissersbelang WOENSDAG 7 JULI 1993 Hohbymodel van het pantserschip Evertsen gebouwd, in 1896 (Foto: Stedelijk Museum Vlissingen). VLISSINGEN - Van 2 juli tot en met 26 september is in het Stedelijk Museum Vlissingen de expositie Scheepsbouw bij de Schelde te zien. Deze expositie geeft een beeld van de schepen die gebouwd zijn op de werf De Schelde. Daarnaast wordt gereedschap tentoongesteld waaraan men de ontwikkeling van het produktieproces in de scheepsbouw vanaf de Tweede Wereldoorlog kan zien. De tentoonstelling is mogelijk dankzij een op handen zijnde schenking van een omvangrij ke collectie van de Koninklijke Schelde Groep B.V. aan de ge meente Vlissingen. Sinds 1875 is in Vlissingen de Scheeps bouw en Werktuigenfabriek De Schelde gevestigd. De Schelde is de afgelopen ruim honderd jaar een belangrijk gegeven binnen de Vlissingse samenleving. Niet alleen ver schaft de werf werkgelegen heid aan velen, ook door de lig ging van de werf, nagenoeg midden in het stadscentrum, neemt zij een belangrijke plaats in. Vanaf de Tweede Wereldoorlog is er veel veranderd in het pro duktieproces van de scheeps bouw. Het werd steeds belang rijker sneller goede schepen te bouwen. Vanuit Amerika kwa men nieuwe ontwikkelingen. Vanaf de jaren veertig bouwde men daar schepen in serie. Dit veranderingsproces, dat na de Tweede Wereldoorlog ook op de werf De Schelde merkbaar werd is voor enkele werkne mers van dit bedrijf aanleiding geweest oude gereedschappen te gaan bewaren. Hieruit is de Schelde-Oudheidkamer ont staan. De collectie voorwerpen illustreert de veranderingen in het produktieproces en heeft betrekking op de scheeps- en machinebouw bij de Koninklij ke Schelde Groep B.V. Het verwerven door de ge meente Vlissingen van de be- drijfscollectie en in een later stadium ook de bedrijfsarchie ven, waartoe in 1992 de Ko ninklijke Schelde Groep B.V. en de gemeente Vlissingen de intentie uit spraken, is voor de lokale geschiedenis van Vlis singen van groot belang. De collectie is de basis van de expositie Scheepsbouw bij de Schelde. De expositie toont de grote verscheidenheid van schepen, gebouwd bij De Schelde en gereedschappen uit de collectie van deze Schelde- Oudheidkamer. Het eerste deel van de expositie geeft een kor te inleiding over de plaats van de Koninklijke Maatschappij de Schelde in Vlissingen. Met de komst van deze werf werd in wezen de industrialisatie in Zeeland geïntroduceerd. Door deze industrialisatie - op de ex positie zichtbaar gemaakt door een werkend stoompompje - veranderde Vlissingen van een kleine havenplaats tot een in dustriestad. In 1875 begon Arie Smit, zoon van een scheeps bouwer uit Slikkerveer een werf op het terrein van de voor malige marinewerf. Deze werf was ongeveer tien jaar eerder gesloten vanwege een wijzi ging in het marinebeleid van de Nederlandse regering, maar de goed onderhouden facilitei ten zoals de dokhaven en de zo genaamde kappen, waaronder de schepen zonder hinder van weersinvloeden konden wor den gebouwd, waren behouden gebleven. Dankzij de invloed van Koning Willem III kreeg Arie Smit toestemming om op het terrein van de marinewerf een nieuwe werf te beginnen. Koning Willem III hoopte dat er hierdoor een goed renderen de industrie ontstond waar door dit deel van Nederland een economische impuls zou krijgen. De eerste jaren waren niet voorspoedig. Grote op drachten van onder meer het rijk bleven uit. In 1878 kwam de eerste grote opdracht van de marine en in 1882 de eerste gro te civiele opdracht van de Rot- terdamsche Lloyd. Vanaf die tijd bleef de orderportefeuille gevuld. Na dit inleidend eerste gedeel te van de expositie wordt een deel van de collectie gereed schappen getoond. De nadruk ligt vooral op de metalen scheepsbouw waarmee de Schelde zich vanaf het begin heeft bezig gehouden. Dit deel van de tentoonstelling laat het gereedschap zien dat nodig is in de verschillende fases van de bouw. Achtereenvolgens ko men aan de orde: ontwerpen en tekenen, secties, romp en af bouw. Tegenwoordig bouwt men het schip vaak in onderde len die later als blokken aan el kaar worden gezet; in een dok of op de helling. Het aan elkaar zetten van de platen gebeurde vroeger met klinknagels; te genwoordig gebeurt dit met lasapparatuur. Het geluid van de luchthamers om de klinkna gels vast te zetten was tot het begin van de jaren vijftig een bekend geluid in Vlissingen. Als de romp gereed is wordt het schip te water gelaten en daarna afgebouwd. Voor de af bouw zijn weer andere gereed schappen en technieken. In het verleden werd in de afbouw veel hout gebruikt; niet alleen voor de betimmering, maar ook voör het meubilair. De Schelde bouwde vroeger ook zelf het meubilair. Het derde gedeelte van de ex positie toont een beperkt over zicht van schepen die bij De Schelde gebouwd zijn. De ten toongestelde modellen zijn af komstig uit de collecties van het Maritiem museum Prins Hendrik in Rotterdam, het Helders marinemuseum, de collectie van de Schelde en de eigen museumcollectie. Zowel marineschepen als schepen uit de civiele sector worden ge toond als model van enkele de cimeters of van ruim twee en een halve meter. Bijzondere schepen als de eerste in Neder land gebouwde onderzeeboot de 01, maar ook de brandblus- boot Jason uit 1904 en een van de eerste typen torpedoboot, gebouwd voor de Nederlandse marine, zijn te zien. Tbt slot wordt de film Mannen van Staal vertoond. Het is een propagandafilm uit de jaren vijftig om jongeren bereid te vinden bij de Schelde te gaan werken. Deze film van bijna een uur geeft een indrukwek kend beeld van dit Vlissings bedrijf en de scheepsbouw na de Tweede Wereldoorlog. In de zelfde ruimte is een selectie van foto's vdn de fabrieksin- stallaties te zien. Het team van Slagerij B. Timmers. Van links af: Krijn van Zuidland, Everdina Braam, Bert Tim mers, Rina Timmers en Marleen van Donk. (Foto: Marijke Folkertsma). NIEUWERKERK - Toen slager Bert Timmers de sla gerij aan de Kerkring in Nieuwerkerk negen jaar ge leden overnam zag hij zich samen met zijn vrouw Ri na voor de taak gesteld nieuw leven in het bedrijf te blazen. De slagerij had reeds enige tijd te maken met een aanzienlijke leegloop, maar door veel inzet slaagden zij erin om de zaak binnen een paar jaar weer op te bouwen. Nu staan ze er dan ook niet meer met zijn tweeën voor, maar hebben ze drie perso neelsleden, vrienden volgens Bert Timmers, in dienst. De eerste vier jaar hebben Bert en Rina de slagerij samen ge daan. Na de overname hebben ze de zaak aanvankelijk in de oude staat gelaten. In 1988 was de drukte echter zo toegeno men dat besloten werd tot een grondige verbouwing. Tijdens deze verbouwing kondigde zich ook het eerste kind van Bert en Rina aan. Na de ver bouwing verdween Rina dan ook voor enkele jaren uit de winkel om zich aan de opvoe ding van de baby te wijden. Sinds kort is zij zo nu en dan weer achter de toonbank te vinden. Door haar vertrek en de toegenomen drukte was het noodzakelijk dat er iemand in de winkel kwam helpen. Dit werd Marleen van Donk, die voor haar werk een speciale opleiding tot winkelbediende in de slagerij gevolgd heeft. Mede door de komst van een groentezaak, een maand na de verbouwing, kende de slagerij een verdere groei. Versterking was dan ook noodzakelijk en nu maken ook Krijn van Zuid- land (leerling slager) en Ever dina Braam (winkelmeisje) deel uit van het team. Bert Timmers houdt van het slagersambacht. Als een van de weinige slagers slacht hij zelf de koeien nog. ,,Ik weet trou wens niet of de mensen dat te genwoordig op prijs stellen, maar een beest dat door mij ge slacht wordt heeft minder te lijden dan het op vervoer gaat naar een fabriek", zegt hij. Daarnaast slacht hij ook nog voor boeren al wordt dit door de eisen die hieraan gesteld worden steeds moeilijker. Met de eenwording van Europa worden deze wat betreft de in richting van het slachthuis na melijk steeds strenger. Hij hoopt dat hij het slachten kan blijven doen. ,,Het is een onderdeel van mijn vak en ik het er enorm plezier in", aldus de slager. Het hebben van ple zier staat ook voorop bij hem en daarnaast hoopt hij er iets van over te houden. Het slach ten van varkens laat hij over aan de grote bedrijven. Deze zijn hierin zodanig gespeciali seerd dat hij volgens eigen zeg gen hier niet tegenop kan con curreren. Maar hij draagt zelf zorg voor de inkoop en kan hij zelf een selectie maken, zodat de kwaliteit gegarandeerd is. In de slagerij wordt ook een groot gedeelte van de vleeswa ren en worsten gemaakt. „Door deze zelf te maken kan ik voor honderd procent achter het produkt staan", zegt Tim mers. En dit is volgens hem ook noodzakelijk aangezien de consument van tegenwoordig erg kritisch is. Alfc er iets fout gaat krijgt dit gelijk zijn weerslag in de verkoopcijfers en volgens Timmers is het dus zaak om altijd met de kwali teit van de produkten bezig te zijn. En dat is hij ook, want da gen van meer dan twaalf uur in de slagerij zijn hem niet vreemd. Naast het ambachtelijke ver liest hij de moderne klanten niet uit het oog. Naast de Zeeuwse bakworst en de boe ren leverworst kunnen de klan ten bij hem ook terecht voor kant-en-klare produkten. Een groot assortiment kant-en klaar gekruide lapjes vlees lig gen in de vitrine naar de consu menten te lonken en de gegril de kippepootjes lopen bijna re gelrecht naar de barbecue. Men kan bovendien de barbe cue geheel door slagerij Tim mers laten verzorgen, compleet met sauzen en stokbrood. En dit wordt dan ook nog eens aan huis afgeleverd. Vanaf 1988 maken Slagerij Timmers, Groenteboer Gebroe ders den Boer en Bakkerij Tfen Hove zich sterk voor het am bachtelijke produkt en het be houd van de karakteristieke dorpswinkels in Nieuwerkerk. Deze samenwerking loop vol gens hem prima, ook al zou hij wel iets meer aandacht willen schenken aan de profilering van de zogenaamde Versspecia listen, de naam waaronder zij zich presenteren. ,,Ik heb het te druk met mijn slagerij en de samenwerking is dan toch een bijkomende zaak", zegt hij. ,,Het ene lijdt onder het ander, maar van mijn winkel meet ik eten en daar geeft ik dus alle aandacht aan". ZIERIKZEE - Na het wijzigen van de inschrij vingstermijn tot 11 maart 1994, blijkt bij Zeeuwse MBO- en HBO-scholen toch voldoende belangstel ling te bestaan voor deelname aan de milieuprijs vraag van de Zeeuwse waterschappen. Het thema van de milieuprijs is het verbeteren van de water kwaliteit. De deelnemers kun nen daar iets mee doen aan de hand van een gerichte of een vrije opdracht. De gerichte op drachten zijn oeverinrichting, verbetering van de waterkwa- liteit, recreatief medegebruik, vermesting, buffering van zoet water of het ontwikkelen van voorlichtingsmateriaal over de waterkwaliteit Voor de beste inzending stellen de Zeeuwse waterschappen een bedrag van 2500,- beschik baar; de milieuprijs. Aanvan kelijk toonden de diverse scho len weinig animo om aan de prijsvraag deel te nemen. Uit een telefonische enquête die de waterschapsbond instelde bleek dat de tijd die men kreeg voor het uitvoeren van de op drachten als te krap werd erva ren. Om scholen als het agrarisch Opleidingscentrum Zeeland, het Scaldis College en de Hoge school Zeeland de "kans te ge ven de prijsvraag op te nemen in het lesprogramma van 1993- 1994 werd toen besloten de slui tingsdatum voor inzendingen vast te stellen op 11 maart 1994. Tot 15 oktober 1993 kunnen deelnemers het aanmeldings formulier inleveren. In juni 1994 wordt de winnaar van de prijs bekend gemaakt. Deelne mers die nadere informatie willen kunnen telefonisch con tact opnemen via 01180-71581. GOES - Onlangs ontving de heer H. Dierkx van de afdeling bouwtechniek van scholengemeenschap Groot Stelle in Goes van de heer J. van Schaik, chef werkplaats van Bouwbedrijf K. den Dekker uit 's- Gravenpolder een kunststofkozijn. Het kozijn werd overhandigd in het kader van het project Bouw je ei gen huis. Op het terrein van scholenge meenschap Groot Stelle bou wen de leerlingen van de afde ling bouwtechniek momenteel hun eigen huis. In dit huis zal het kunststofkozijn binnen kort worden geplaatst. Met de bouw van het huis leren de leerlingen kennis maken met kunststof bouwmaterialen. Om de aangeleverde materia len op een juiste wijze te kun nen verwerken ontvangt het onderwijsinstituut zelfs ge reedschappen in bruikleen van de Stichting Algemene Bouw doeleinden Zuid. Via dit pro ject wordt de afdeling bouw techniek binnen het VBO geac tualiseerd. Het Bouw je eigen huis-project is een initiatief van de SABZ in samenwerking met de Pedago gisch Technische Hogeschool in Eindhoven. Zij verwachten dat er een tekort gaat ontstaan van vakmensen en willen het voor bereidend beroepsonderwijs de helpende hand toesteken om de vaklieden voor morgen op te leiden. De heer J. van Schaik (links) overhandigt het kunststofkozijn aan de heer H. Dierkx van Groot Stelle. BURGH-HAAMSTEDE - Vori ge week heeft de heer Peter Kouwen uit Burgh-Haamstede het diploma voor Zelfstandig Bloemist behaald aan de Groe ne School Hugo de Vries in Rotterdam. Van 2ijn zestien klasgenoten was hij de enige die deze, eigenlijk tweejarige opleiding, binnen één jaar suc cesvol wist af te ronden. Kou wen is momenteel werk zaam bij de gemeentewerken van Westerschouwen. Hij ver zorgt voor deze gemeente de bloemen en planten in het ge meentehuis en de boeketten die bij recepties en andere fees telijke gelegenheden worden uitgereikt. De opleiding is een vervolg op de opleiding tot meesterbinder, waarvoor Kou wen vorig jaar het diploma be haalde. Tijdens deze cursus heeft hij een dag in de week stage gelopen bij Bloemen- en Tuincentrum Jonker in Burgh- Haamstede. De cursus tot zelf standig bloemist bestaat hoofdzakelijk uit theorie, een stage maakt hiervan geen on derdeel uit. Het ligt niet in de bedoeling dat Kouwen zich ook daadwer kelijk als bloemist gaat vesti gen. ,,Ik heb de cursus gedaan met het oog op de toekomst; wanneer de gemeenten op Schouwen-Duiveland ooit sa menkomen ben ik tenminste in het bezit van een diploma, want je weet tenslotte nooit wat er gaat gebeuren", aldus Kouwen. Na deze cursus be staat er nog de mogelijkheid tot verdere scholing. Kouwen is echter niet van plan om hier aan in de nabije toekomst deel te nemen. „Voorlopig wil ik even rusten, want dit cursus jaar is best zwaar geweest". OOST-SOUBURG - Omroep Zeeland trekt in de maanden juli en augustus de provincie in. Op weekdagen staat de re portagewagen van Omroep Zeeland dagelijks op een druk ke lokatie in Zeeland. Vanaf 5 juli bezoekt Omroep Zeeland zomermarkten, kermissen, campings, festivals en andere toeristische attracties. Twee keer per dag, om 12.40 uur en om 17.35 uur zijn vanaf die druk bezochte plaatsen in Zee land gesprekken en reportages te horen. In de eerste drie weken van juli haakt Omroep Zeeland in op de Tour de France. Tweemaal daags, tussen 7.00 en 8.00 uur en tussen 17.00 en 18.00 uur is er Tournieuws en in de lunch- uitzendingen van 12.00 tot 13.00 uur is er dagelijks een Tbur-spel waarin de Zeeuwse Tourhistorie centraal staat. Van 14.00 tot 17.00 uur maakt Omroep Zeeland, net als in an dere jaren, plaats voor NOS Radio Tbur de France. Na afloop van de Tour de Fran ce, vanaf maandag 26 juli barst de Zeeuwse zomerradio echt los. Dan is Omroep Zeeland ook tussen 16.00 en 17.00 uur te horen vanaf een lokatie ergens in Zeeland met gesprekken en reportages. Ook in de zomer is Omroep Zeeland er drie keer per dag (7.00 uur, 12.00 uur en 17.00 uur) met nieuws en actualiteiten. Het weerbericht in die uitzen dingen zal in juli en augustus uitgebreid zijn en toegespitst op de recreatie. De weekend programma's Dag-Week! (op za terdag) en Die's nog van voor d'n oorlog en de Schoone Waar din (op zondag) en de sportpro gramma's gaan ook in de zo mer gewoon door. In de sport programma's wordt bovendien op zaterdag en zondag het Zeeuwse Tburspel gespeeld. ZIERIKZEE - Onder het motto 'wie wordt de meest belovende band' houdt de stichting Pop muziek Zeeland voor het twee de achtereenvolgende jaar een provinciaal popconcours voor beginnende Jiands. De finale wordt op zaterdag 6 november gehouden in Brogum te Zierik- zee. De voorrondes van het evene ment worden in de periode tus sen 8 oktober en 6 november gehouden in Den Dullaert te Hulst, de Stadsdanszaal te Middelburg en 't Beest te Goes. Aanmeldingsformulieren zijn verkrijgbaar bij muziekhan dels en platenzaken in Zeeland of via telefoonnummer 01180- 34880. In de drie voorronden strijden vijftien Zeeuwse bands om een plaats in de fina le. De hoofdprijs bestaat uit 1500 gulden aan waardebonnen voor instrumenten en appara tuur. Het concours wordt moge lijk gemaakt door subsidies van de provincie Zeeland, de Culturele Raad Goes en diver se gemeenten waaronder Mid delburg. BRUINISSE - 79 leerlingen van drie basisscholen in Bruinisse hebben een EHBO-diploma behaalct. De diploma-uitreiking vond plaats in het Rode Kruis- gebouw aan de Molenstraat. De instructielessen werden gegeven door 'juffen' van de plaatselijke Ro de Kruis-afdeling. De volgende cursisten van OBS De Meerpaal behaalden het di ploma A: Jan van der Have, Danielle Geluk, Marja Vierge ver, William Bal, Mieke Hui zen, Paul Klein, Jordi Krello, Gert de Keijzer, Ronald Ooms, Dennis van den Ouden, Eria Schuller en Ewoud de Laat. De instructie werd verzorgd door Anneke Zwiers. Diploma B: Jolanda Bal, Mar- tine Boer, Lenneke Hoek, Dia na van der Have, Saskia Maas kant, Eveline Smits, Martijn Huizen, Marcus Steinman, Tom Tielenburg, Johan Stout- jesdijk, Martin Capelle, Den nis Zwiers, Patrick Giljam, Leon van Gilst, Leon van Dui- vendijke, Cornelis van der Wee- Ie en Ramon van de Net, in structie door Marian Maas kant. Basisschool Op Dreef, diploma A: Leon Hofland, Hans Flik- weert, Maurice Geense, Dirk Deurloo, Christiaan Stouten, Annette Schot, Angela de Waal, Janneke de Waal, Marye Munter, Liseth de Waal, Sarah van der Doe, Ester van Donge, Marcelle van Klinken, Nadine van der Helm en Kathinka van Wezel, instructie door Gré Bruynes. Diploma B: Kees Benard, Ilona Dekker, Janita van Donge, Wil liam Elenbaas, Michel van Ga len, Sander Geertse, Marina Jumelet, Lennart Kempe, Tho- nalize Kik, Marina de Koning, Mark van der Linde, Collin Moerland, Willem Smit en Evert Wind. De instructie werd verzorgd door Adrie Hooger- werf. Ds. Pieter van Dijkeschool, di ploma A: Jaap Schot, Cornelis Hage, Henk Mol, Willemien de Waal, Esther Slingerland, Ja- con van Oostenbrugge, Marien Bolieren Riny Giljam, instruc tie Joke Deurloo. Diploma B: Dielle van der Meer, Martin van den Berge, Kees van den Bos, Arjen Hoek, Jeroen Giljam, Cees Deurloo, Peter Slingerland, Aren van der Have, Marinus de Ronde, Dingeman de Koning, Johan Knop en Mark van Vossen. In structie door Lies van Vossen. Tijdens de diploma-uitreiking waaraan een speurtocht vooraf ging kregen de 'juffen' bloe men aangeboden. Examinator Hil Bontekoe nam een hart- versterkertje in ontvangst. Bcxi1.'. reoi-jsc PBOOUKra, OOSTERHOUT Met deze ballon zullen de drie ondernemers het luchtruim kie zen. OUD-BEIJERLAND - Vrijdag 9 juli om 17.00 uur ne men drie Schouwse ondernemers in Oud-Beijerland plaats in een luchtballon voor een heuse ballon vaart. Zij hebben deze reis gewonnen met een actie van Muys van Neerbos Bouwmaterialen bv uit Oud- Beijerland, die hiermee de aandacht wil vestigen op een nieuwe lijm van VN PCI lijmprodukten. Tijdens de actieweken zijn in een aantal toegezonden zakken lijm luchtvaartkaarten ver pakt, die recht geven op een ballonvaart. Onder de win naars van deze luchtdoop be vinden zich de heren J. Goud zwaard van Goudzwaard bv in Kerkwerve, G. J. Straijer Aan nemer bv in Noordwelle en D. Quant van Bouwbedrijf Quant Zierikzee bv in Zierikzee. VN PCI is in de bouwwereld een vermaarde naam op het ge bied van bouwtechnische pro dukten. Het in Oosterhout (Brabant) gevestigde bedrijf is een zusterbedrijf van Muys van Neerbos. VN PCI is marktlei der op het gebied van hulpstof fen voor de bouw. Het assorti ment bestaat onder meer uit lijmen, kitten, mortels en coa tings. De twee soorten lijm die onder deel uitmaken van de actie zijn Tbgellijm FX en Thgellijm Flex. Tbgellijm FX is een poe- derlijm dat voor al het normale tegelwerk, binnen en buiten, gebruikt kan worden. Tbgel- lijm Flex is speciaal bedoeld voor grote tegels met een lage wateropname. BRUINISSE - Tijdens de Vis- serijdagen die vanaf donder dag 16 juli worden gehouden in Bruinisse, is traditiegetrouw ook de ledenvergadering van de vereniging Algemeen Vis sersbelang. De bijeenkomst is op zaterdag 17 juli vanaf 10.00 uur in het Dorpshuis. Na een ontvangst door de voorzitter van Zevibel (Zeeuwse Visserij Belangen) W. Okkerse, houdt drs M R. van Straalen een inleiding over het onderwerp 'bestandsopname van mosselzaad: hoe en waar om'. Na de inleiding wordt een gezamenlijke mosselmaaltijd gehouden waarna het gezel schap naar de haven gaat om zich in te schepen voor de vlootschouw die tijdens de Vis- serijdagen altijd op zaterdag middag wordt gehouden. ROTTERDAM - Kinderen van 6 tot en met 12 jaar kunnen van af 12 juli drie weken lang naar het ..Leukste land van Neder land" in het Rotterdamse Ahoy. Daar kunnen zij deelne men aan ongeveer 100 activitei ten.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 3