BROUWSE DAG Huisdieren hebben ook in vakantie recht op een goede verzorging Opening Farmer's restaurant geschiedt geheel in stijl Zierikzee belangrijkste passantenhaven Zeeland UW KRANT VAN SCHOUWEN-DUIVELAND Deurloo Activiteitendag met hobby en creativiteit r ^1 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE 19.000 overnachtingen door watersporters in 1992 k dé krant van schouwen - duiveland! NIEUWSBODE Zaterdag 10 juli a.s. Deze advertentie wordt u aangeboden door: H WOENSDAG 7 JULI 1993 GRATIS HUIS AAN HUIS BLAD EDITIE SCHOUWEN-DUIVELAND WOONTEXTIEL ZONWERING ZIERIKZEE HAVENPLEIN 3 4301 JD ZIERIKZEE TELEFOON 01110-15951 FAX 16378 ZIERIKZEE - Dieren worden al duizenden jaren door de mens gehouden. Lange tijd stond daarbij het economisch nut van het dier voorop: in de vorm van trekkracht, melk- of wolopbrengst of de mogelijk heid van het dier om huis en erf te bewaken. De laat ste decennia is de rol van het dier als een huisvriend belangrijker geworden. Het is daarom des te vreem der dat met name in de vakantietijd dierenasiels ge confronteerd worden met honden en katten die door hun eigenaars zijn achtergelaten omdat dat voor hun beter uitkwam. In de twintigste eeuw hebben veel mensen een gezelschaps dier in huis genomen. Vooral in de Westerse landen is dit het geval. In ruim de helft van de gezinnen vindt men ook een plaatsje ingeruimd voor een huisdier. Hond en kat zijn hier bij duidelijk in de meerder heid, maar ook vogels, vissen, cavia's, hamsters en muizen worden er gehouden. Belang rijke redenen voor het houden van een huisdier zijn gezellig heid, het hebben van aan spraak en het plezier dat men er aan beleeft. Bij sommige mensen kunnen deze aspecten plotsklaps op de achtergrond verdwijnen wanneer de vakan tie voor de deur staat. Waar moet men nu met Vicky naar toe? Navraag bij het dierenasiel leert dat het het beste is om vroegtijdig een dierenpension te zoeken waar de hond of kat gedurende de vakantie kan verblijven. ,,En met vroegtij dig bedoel ik geen week van te voren, maar in ieder geval een maand", zegt Jolanda Meer man, de beheerster van Dieren asiel Schouwen-Duiveland in Zierikzee. „Vaak moet er nog op het laatste moment een plaats voor de hond of kat ge zocht worden en dit terwijl de mensen voor zichzelf al in fe bruari de vakantie bespreken. Dat snap ik niet. Een huisdier heeft toch recht op een goede verzorging tijdens de vakan tie", zegt ze.' Voordat de dieren in een pensi on kunnen moeten ze wel alle inentingen gehad hebben. Om dat sommige inentingen pas na enkele weken gaan werken moet men ook hier rekening mee houden. Meerman advi seert de mensen dan ook om hierover contact op te nemen met de dierenarts. Ook wan neer men de hond meeneemt op vakantie moet men rekening houden met deze inentingen. In veel landen is het bijvoorbeeld verplicht dat de honden tegen hondsdolheid ingeënt zijn. Ook wanneer men van plan is om de hond mee te nemen is het dus raadzaam, volgens Meerman om hier de dieren arts te raadplegen. In tegenstelling tot honden kunnen katten volgens Jolan da maar beter niet worden meegenomen op vakantie, „tenzij ze dit gewend zijn". Wanneer er thuis iemand is die voor de katten zorgt, bijvoor beeld de buren of vrienden, dan Heeft deze het prima naar zijn zin. En Meerman spreekt uit ervaring want vooral in het zomerseizoen wordt het asiel overstelpt met katten die van de camping zijn weggelopen. „Maar... en dat is eigenlijk veel erger... er zijn ook mensen die hun kat eenvoudigweg achter laten op de camping wanneer ze weer naar huis gaan. De kof fers zijn gepakt, iedereen zit al in de auto maar Minous is er niet. En dan besluit men om toch gewoon weg te rijden en thuis een nieuw katje te ko pen", aldus Jolanda. Behalve de zwervertjes komen er echter ook regelmatig men sen in het asiel die om verschil lende redenen afstand van hun huisdier moeten doen. „Je merkt dan al snel of de mensen oprechte bedoelingen hebben of met een smoes aankomen om maar van het beest af te zijn", zegt Jolanda. Bekende smoezen zijn onder meer dat de hond bijt, de huisgenoten aller gisch zijn voor honde- of katte- haren of dat de kat zijn haren uitvallen. Bij het asiel zegt hier echter niemand iets van. „Als een hond zo'n baas heeft is hij beter ergens anders af", zegt een van de vele vrijwilli gers die elke dag Jolanda hel pen met het werk in het asiel. Bovendien kunnen ze een dier ook niet weigeren omdat ze van overheidswege verplicht zijn om opvang te geven aan ge vonden dieren. Veel erger vindt Jolanda het dat er mensen zijn die hun hond gewoon op straat zetten. „Zo'n hond zwerft eerst een tijd rond totdat iemand hem vindt, maar dan verkeert hij meestal reeds in een zeer slech te conditie", zegt ze. Voor deze mensen heeft ze maar één woord: „Smeerlappen". Erg druk maakt zij zich overigens ook hier niet om. „Ze zoeken het maar uit, wij zorgen er wel voor dat de hond^ een beter thuis krijgt", zegt ze quasi la coniek. Ook is het een keer ge beurd dat ze 's ochtends vroeg een hond aan het hek van het asiel aantrof. Het voordeel, wanneer we echter in zo'n geval van voordeel mogen spreken, hiervan is volgens haar dat de hond dan tenminste niet onder een auto kan lopen. „Maar de mensen kunnen er beter op een legale manier afstand van doen", zegt ze. Zij moeten hier voor een bepaald bedrag beta len om de kosten in het asiel te dekken en dat is hard nodig want het is elke jaar weer moeilijk om het financiële plaatje rond te krijgen. Dieren die in het asiel gebracht worden krijgen zo snel moge lijk een ander thuis. Wanneer ze ergens geplaatst zijn worden ze niet direct uit het oog verlo ren. Een groep van acht perso nen van de Dierenbescherming Katten voelen zich het meest op hun gemak in een vertrouwde omgeving. Tralies horen hier zo te zien zeker niet bij. (Foto: Marijke Folkertsma). zorgt voor de nazorg. Deze be staat eruit dat na ongeveer drie maanden een bezoek gebracht wordt bij de mensen die een hond, kat of ander dier uit het asiel hebben genomen. Wan neer alles in orde wordt bevon den blijft het bij deze ene con trole. Wanneer er echter proble men zijn, van welke aard dan ook dan, volgt er een tweede inspectiebezoek. Volgens Jo landa is het gelukkig maar één keer gebeurd dat er een hond teruggenomen is door de in spectie. „En dit was geen fraai zicht", zegt ze. "Het was echt zo'n hond uit een krantje". Op dit moment valt het nog mee met de drukte in het die renasiel. Volgens Jolanda zijn er minder dieren dan vorig jaar. Toen waren er 41 katten en vijf honden hier binnen. „We werden er bijna gek van", zegt ze. Ze verwacht ook niet dat het zo druk wordt. „In Nederland zijn huisdieren de laatste jaren zo duur geworden dat steeds minder mensen een huisdier nemen", zegt ze. Zeker weten doet ze het echter niet. „Het is nog vroeg en de vakanties zijn nog maar net begonnen, er kan nog van alles gebeuren". In het dierenasiel is iedereen er klaar voor, maar laten we allemaal hopen dat ook zij vakantie kunnen vieren. BURGH-HAAMSTEDE -^Donderdag 1 juli opende Farmer's Bar en Grill restaurant officieel zijn deu ren. Farmer's is gevestigd in een eeuwenoude boe renschuur aan de Daleboutsweg in BurghHaamste- de, naast het bungalowpark Resort Haamstede. On der een stralende zon brachten de genodigden een toost uit met, hoe kan het ook anders, een vers glas melk. Het restaurant ademt een Ame rikaanse country-achtige at mosfeer uit. Met name aan het interieur is veel aandacht be steed, onder meer door gebruik te maken van allerlei verras sende en speelse elementen. Bijzonder in het oog vallend is daarbij de oude tractor. Deze doet diens als salade-bar. En kinderen mogen er tijdens een bezoek op plaatsnemen. De be diening maakt dan een foto, die de jeugdige bezoekers als herinnering mee naar huis krijgen. Drie jonge ondernemers De directie van het restaurant wordt gevoerd door drie jonge ondernemers, waarvan er twee de studie aan de Hogere Hotel school in Den Haag reeds vol tooid hebben. De derde is nog niet zo ver, maar hoopt spoedig zijn diploma op zak te hebben. Zij besloten enkele jaren gele den de krachten te bundelen en een cateringsbedrijf, met de naam Celebration, op te star ten. Farmer's is hun tweede project. Zij hadden op de uitno digingen voor de opening ver meld geep prijs te stellen op bloemen en cadeaus. In plq#ts daarvan konden de genodigden een bedrag naar keuze overma ken op rekening van Farmer's Stichting Zeeland Cultuur- maand. Als team ondersteunen zij de initiatieven van de Stich ting Zeeland Cultuurmaand zeer en ze zullen dan ook toe zien op een culturele invulling van de bijdragen. Een van de initiatiefnemers, de heer Marcel Gerritsen, vertel de in zijn openingsspeech dat de toekomstige gasten niet al leen uit toeristen zullen be staan, maar dat Farmer's ook veel gasten uit Zeeland pro beert te trekken. „Door de af wijkende formule hoop ik dat vele Zeeuwen zullen besluiten eens kennis met ons te komen maken", aldus Gerritsen. Hij wees de aanwezigen ook op de mogelijkheden van bruiloften, recepties en zakelijke bijeen komsten met grotere groepen, want ook hiervoor beschikt Farmer's over uitstekende faci liteiten. Voor groepen worden indien gewenst zelfs speciale dagprogramma's aangeboden. Geheel in stijl Voor de opening hadden de drie herën, geheel in stijl van het Farmer's-concept, de hulp ingeroepen van Mirjam 3. Mir jam 3 is de producent van de Zuivelboerderij de Westhoek in BurghHaamstede. Bij de ope ning vervulde zij een belang rijke rol. Zij zorgde er name-, lijk dat een ieders glas gevuld kon worden met heerlijke ver se melk. Zodat alle aanwezigen met een boeren-cocktail in de hand een toost uit konden brengen op een voorspoedige bedrijfsvoering van het nieuwe restaurant. Daarna konden al le gasten kennis maken met de keuken van Farmer's en onder muzikale begeleiding van de band In-B-Tween werd de ope ning 's avonds in een gezellig samenzijn gevierd. De directie van Farmer's met op de achtergrond Mirjam 3. Van links af: Marcel Gerritseii (bedrijfs directeur). Frank Wubbe (algemeen directeur) en Marco Vis (directeur catering). Vele watersportliefhebbers brachten vorig jaar de nacht door in de Zierikzeese passantenhaven. (Archieffoto). ZIERIKZEE - Met een totaal van 19.000 scheepsover- nachtingen was Zierikzee in 1992 opnieuw de be langrijkst^1,passantenhaven van Zeeland. Brouwers haven komt op de tweede plaats met 18.200 over nachtingen en Bruinisse scoort met 12.600 scheeps- overnachtingen als derde in het rijtje drukste pas santenhavens in de provincie. Desondanks was het overnach tingsaandeel van de jachtha vens in het Oosterscheldege- bied (met 32,9 procent) lager dan in voorafgaande jaren. In heel Zeeland daalde het aantal overnachtingen van schepen in havens met 2,2 procent. Dat blijkt uit een onderzoek naar de ontwikkeling van de recreatievaart 1992 dat werd in gesteld door de provinciale VVV Zeeland. Het aantal be zoeken van gastschepen aan Zeeuwse havens steeg in 1992 met 2,5 procent tot 91.600 in to taal. Die bezoeken resulteer den in 140.600 scheepsover- nachtingcn, hetgeen een daling f van 2,2 procent betekent. In 1992 was het aantal sluispas- sages door recreatievaartuigen weer hoger dan het jaar daar voor. In totaal passeerde vorig jaar 255.800 (ruim een kwart miljoen) keer een pleziervaar tuig een van de sluizen in Zee land. Dat betekende een stij ging van 0,7 procent ten opzich te van 1991. De meeste sluispas- sages werden geregistreerd bij de Grevelingensluis bij Brui nisse (54.300) en bij het Kram- mersluizencomplex (51.500). Het aantal buitenlandse sche pen steeg in 1992 met twee pro cent. Ruim 72 procent van de pleziervaartuigen in de Zeeuw se wateren voer onder Neder landse vlag, 14,8 procent was op het water onder de Belgi- sche en 7,1 procent onder de Duitse. De tendens naar seizoensver lenging begint zich ook via de sluispassages af te tekenen. Het aantal sluispassages in de drukste seizoensmaand, juli, daalde vorig jaar van 60,5 naar 55,5 procent. Na twee jaar te zijn achtergebleven bij het lan delijk gemiddelde groeide de recreatievaart in Zeeland in 1992 naar het dubbele van het landelijk gemiddelde. Het aan tal seizoenssluispassages steeg in onze provincie met 2,2 pro cent, terwijl dat landelijk 1,1 procent was. UTRECHT - Het goederenbe- drijf van de Nederlandse Spoorwegen maakt zich zorgen over niet-betaalde rekeningen. Afgelopen voorjaar moest NS Goederen (omzet 262 miljoen in 1992) nog een bedrag innen van ruim 30 miljoen. Inmiddels heeft het bedrijf een deel van de achterstand weggewerkt. ZIERIKZEE - Een markt waarop creatieve mensen in kramen hun hobby aan het publiek presenteren is een van de onderdelen van de Zomer-activiteitendag die dinsdag 13 juli wordt gehouden in het centrum van Zierikzee. den. Op het plein kunnen be langstellenden gebruik maken van de bungee-run. Een lucht kussen met elastieken banden waarop men kan proberen een afstand naar een muur af te leggen. Wanneer dit niet lukt wordt men terug getrokken door het elastiek. Verder staat de Kris kras-bus op het Havenplein. Eendub beldeksbus waarin poppen kastvoorstellingen worden ge geven en een goochelaar op treedt. Ook kunnen kinderen worden geschminkt. De orga nisatoren van de zomer- activiteiten raden bezoekers aan om hun auto te parkeren op de grote terreinen aan de rand van de stad. Het evenement duurt van 10.00 tot 17.00 uur. De hobby- en creatiefmarkt wordt gehouden op het plein voor de Nieuwe Kerk bij de Dikke Tbren. De hobby's die worden gepresen teerd zijn onder meer sneldich ten, poppen maken, droog bloemcreaties maken, hout snijwerk maken, tin gieten, kleipoppen maken en textiele werkvormen. De hobbyisten laten zien hoe ze. werken en verkopen hun werk stukken. Op het plein wordt ook een terras opgesteld waar bezoekers rustig kunnen zit ten. Terrassen worden ook ge plaatst op het Havenplein, de andere lokatie waar de Zomer- activiteitendag wordt gehou- Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, ik wil een C kwartaalabonnement f 48,50 C kwartaalabonnement met autom. afschr. f 46.— jaarabonnement f 183,— jaarabonnement met autom. afschr. a f 173,— en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. naam adres postcode Dhr./mevr. plaats: telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: ;2S Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar O Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie. CQ Antwoordnummer 12, 4300 VB Zierikzee.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 1