Taco en Tauri WEEKEND RECEPT lieve mensen dier in het vizier Conny Steenman duikt voor onderzoek twee weken in Canadese bibliotheken FIKSE PRIJS COMPENSATIE? Orgelconcert met Charles de Wolff 30% 30% Kunstenaars uit Deltagebied tonen werk in gemeentehuis Middelharnis 20% 20% van dei Heijden cm» Concert Winsemius op beiaard van de toren Goedereede Red Green Pierre Monée Derde editie Kijk op de Delta Hugo Boss Paul Shark Tenson Melka Kalfsriier in sinaasappelsaus SCC de Goote WOENSDAG 7 JULI 1993 13 't Werd donker in het bos alles sliep, behalve één hond hij jankte indringend omdat hij vastgebonden stond. Het ademen ging moeilijk schuim stond op zijn bek 't dier verkeert in doodsangst en plotseling breekt het z'n nek. Z'n baas, een "echte dierenvriend" moest er nodig tussen uit beste mensen, vakantiegangers, denk na voor u besluit! Langeweg GOEDEREEDE Bernard Winsemius uit Amsterdam, stadsbeiaardier van Haarlem, geeft op zaterdag 10 juli tussen 16.00 en 17.00 uur op de beiaard van de Goereese toren. Het is het tweede concert in de reeks van acht zomerconcerten. De heer Winsemius, studeerde orgel en directie aan het Swee- linck Conservatorium in Am sterdam. Daarnaast studeerde hij beiaard en clavecimbel. Voor zowel orgel als beiaard werd hem de Prijs van Uitne mendheid uitgereikt. Hij is stadsbeiaardier van Haarlem en als docent verbonden aan het Rotterdams Conservato rium (orgel) en de Nederlandse Beiaardschool in Amersfoort. Samen met Gustav Leonhardt is hij organist van de histori sche instrumenten in de Nieu we Kerk in Amsterdam. Als so list en continuspeler was hij over de gehele wereld te be luisteren. Hij maakte diverse radio-, tv-, plaat- en cd- opnamen. Het is daarom zeer verheugend dat deze musicus op uitnodiging van Jan Bezui- jen, een oud-leerling van hem, naar Goedereede komt. Het programma van Winsemi us ziet er als volgt uit: 1. Jan Pzn. Sweelinck, Ballo del Granduca; Joseph Butler, lie deren (Engelse Farwel, Geluk kig is het land De Engelse For- tuyn); Servaas de Konink, Dansen uit Hollantse Schou- burg (Boer en boerin aan 't spinnewiel, Sterke Mans Me nuet, Loeres Dans, Air Langh- saam, De Boer sonder wante, Rigodon); 2. Samuel Wesley, Air en Gavotte; William Boyce, Symphonie nr. 1; 3. Joh. Seb. Bach, Sarabande 1 variatie; 4. W. A. Mozart, Duitse dans, Laudate Dominum, Andante uit het strijkkwartet, KV 170. Alle bewerkingen zijn van B. Winsemius. Tijdens het concert kan, tegen een geringe toegangsprijs, het museum bezichtigd en de toren beklommen worden. Het is daarbij mogelijk de beiaardier bezig te zien op de speeltafel. DEN HAAG - De particuliere telefoontarieven gaan met in gang van 1996 met 10 procent omhoog. Vanaf 1 januari 1996 gaat Financiën 17,5 procent btw heffen over telecom- diensten. Dat moet op grond van een Europese richtlijn. Ne derland is het laatste land dat aankondigt btw te zullen hef fen. Advertentie Sweatshirts 30% Jacks 30% [hdeuri NIJMEGEN - Slaapgebrek roept epileptische aanvallen op, zo blijkt uit proeven met ratten. De vakgroep Vergelij kende en Fysiologische Psy chologie van de Katholieke Universiteit in Nijmegen ont dekte dat de aanvallen zich met name -voordoen als de die ren de neiging hebben in de dommelen. Advertentie Shirts Broeken deurloo mocte ZIERIKZEE - Met grote verbaasde ogen blikken ze in de lens van fotograaf Joop van Houdt: Taco (op de voorgrond) en Tauri, twee broertjes die momenteel verblijven in het Dierenasiel Schouwen-Duiveland. De twee katertjes zijn cypers van teke ning en goed gezond. Alles bij elkaar zitten er in het Dierenasiel aan de Zandweg 17 katten, waaronder zeven kittens, te wachten op een nieuw thuis. Sinds het verschijnen van Dier in 't Vizier in de Nieuwsbode Extra van vorige week hebben vijf jonge poesjes uit de kattenopvang van de Sophiavereeniging tot bescherming van Dieren een thuis gevonden. In de kattenopvang in Nieuwer- kerk zitten nu nog twee wat oudere poezen en zes kittens. Wie meer wil weten kan bellen met de Sophiavereeniging (01114-1583) of het Dierenasiel Schouwen-Duiveland 01110-17013(Foto: Joop van Houdt). „Ik zit prima bij de DAS en heb geen haast met mijn promotie", aldus Conny Steenman die onder zoek verricht naar Canadese literatuur. (Foto: Marijke Folkertsma). STAD AAN 'T HARINGVLIET - Vrijdag 9 juli ver trekt drs. Conny Steenman-Marcusse uit Stad aan 't haringvliet voor een studiereis naar Canada. Op dit moment is Steenman bezig met een onderzoek naar de Canadese literatuur dat uiteindelijk moet uit monden in een dissertatie. Haast heeft zij er echter niet mee en de belangstellenden moeten dan ook nog enige tijd geduld hebben. Steenman is in haar dagelijks leven als docente Engels ver bonden aan de Dag- en Avond school Zeeland (DAS). Naast de diplomagerichte opleidingen biedt de DAS de mogelijkheid tot het volgen van zogenaamd contract-activiteiten. Deze ac tiviteiten strekken zich over een groot gebied uit. Volgens Steenman is eigenlijk alles mo gelijk waar maar voldoende in teresse voor bestaat. Twee jaar geleden gaven een aantal HA VO en VWO-leerlingen van de DAS die reeds in het bezit wa ren van een certificaat Engels haar te kennen wel iets meer te willen. Steenman kwam met het idee voor het opzetten van een literatuurcursus over Ca nadese literatuur. Tijdens haar studie aan de universiteit en Leiden was zij reeds in aanra king gekomen met Noord- Amerikaanse literatuur, waar in zij ook haar afstudeerscrip tie schreef. Mede hierdoor en door een een-jarig verblijf in Canada heeft zij aldus een be paalde band. met de Engelstali ge Canadese literatuur. De cur sus werd een enorm succes en ook voor het komende studie jaar maakt ze onderdeel uit van een aantal keuze-onderde len over Angelsaksische litera tuur. Volgens Steenman is de Cana dese literatuur in Nederland vrijwel onbekend. De laatste jaren komt hierin echter lang zamerhand verandering. Aan de universiteit in Amsterdam en Nijmegen worden sinds vier jaar colleges gegeven over de Canadese literatuur. Ondanks het feit dat ze de meeste litera tuur die besproken werd in de ze colleges reeds gelezen had, volgde Steenman in Amster dam deze colleges. Toen ook kwam zij op het idee om met de kennis die zij reeds bezat iets te gaan doen en na een gesprek met de vakgroep in Leiden besloot zij tot het verrichten van een promotie onderzoek. Tijdens een van haar regelmatige bezoeken aan congressen viel haar oog op een advertentie waarin de mensen die onderwijs geven in alles wat maar met Canada te ma ken heeft de mogelijkheid ge boden werd een twee weken durend seminar in Canada te bezoeken. Zij schreef zich hier voor in en tot haar eigen verba zing viel zes weken geleden een uitnodiging bij haar in de bus. ,,Het seminar is wel zeer alge meen, maar in de vrije uren heb ik voldoende tijd om in de bibliotheken rond te neuzen", aldus Steenman. Vooralsnog is echter de vraag waarin de engelstalige Canade se literatuur zich onderscheid van bijvoorbeeld de Britse lite ratuur. Volgens Steenman is dit niet zo eenvoudig te om schrijven. Volgens haar heeft het te maken met het losmaken van het eigen koloniale verle den en het creëren van een ei gen cultuur. Er is dan ook pas na de Tweede Wereldoorlog sprake van Canadese litera tuur. „Vanaf deze tijd is er een groep radicale schrijvers die de aandacht op het eigen land vestigen", aldus Steenman. Met name in Toronto en Van couver zijn er rond 1950 men sen opgestaan, die proberen om een eigen geluid te laten ho ren in Canada, volgens Steen man. In de literatuur uit zich dit met name in de karakter tekeningen van de mensen, de situaties waarin zij verkeren en in wat er als politiek correct wordt beschouwd. In haar onderzoek beperkt zij zich tot een klein onderdeel van deze literatuur. Hoofdthe ma in haar onderzoek vormen de geschriften die de vrouwe lijke pioniers tussen ongeveer 1800 en 1850 hebben nagelaten. „Deze geschriften bestaan voornamelijk uit dagboeken en brieven en Canadese schrij vers maken hier tegenwoordig steeds meer gebruik van in hun boeken", aldus Steenman. Tbt 1960 werden deze pennevruch- ten als niet interessant terzijde geschoven. De vrouw was slechts bestemd om haar taak in het huishouden naar beho ren uit te voeren en niemand stelde dan ook enig belang in wat ze te zeggen hadden. Die tijd is gelukkig voorbij en steeds vaker duiken er brieven en dagboeken van de zoge naamde pioneering for- mothers op. Het theoretisch kader van Steenman's onderzoek is „het vanuit feministisch moderne hoek vaststellen van de Cana dese vrouwelijke identiteit ge baseerd op een stukje geschie denis". Dit kader krijgt een uitwerking in een theoretisch gedeelte over de positie van de vrouw die uit de geschriften is af te leiden en in een praktisch gedeelte waarin nagegaan wordt hoe de geschriften in drie boeken van hedendaagse Canadese schrijvers uitge werkt worden. Volgens Steen man verkeert het onderzoek op dit moment in een pril stadi um. Haar promotor, prof. dr. Theo D'haen is echter een an dere mening toegedaan. Steen man is echter niet van plan haar dissertatie snel af te ron den. Ik zit prima bij de Das en heb geen haast met mijn pro motie. Ik verricht dit onder zoek puur voor mijn eigen ple zier' MIDDELHARNIS - Na een welkomstwoord van burgemeester J. G. Sleurink- Rabbinge van Middelharnis opende de heer Hans Paalman, voorzitter van de se lectiecommissie en van 1963 tot 1991 directeur van het gemeentemuseum van Schiedam, vrijdag 2 juli om 20.00 uur de expositie Kijk op de Delta III. De expo sitie is tot 30 september van maandag tot en met vrijdag tussen 9.00 en 16.30 uur te bezichtigen in het gemeentehuis van Middelharnis. De organisatie van de expositie is in handen van de Kulturele kring De Welle. Deze organi seert sinds een vijftal jaren, op uitnodiging van het gemeente bestuur van Middelharnis ex posities van hedendaagse kunst. Het gemeentehuis van deze gemeente is zeer geschikt voor het houden van exposities van beeldende kunst. Verschil lende gevestigde namen heb ben hun werken voor een der gelijke tentoonstelling be schikbaar gesteld. De eerste expositie die de ge meente Middelharnis samen met De Welle organiseerde be trof een overzicht van beelden de kunst afkomstig van de Zuidhollandsé en Zeeuwse ei landen. Dit was in 1986. Deze kreeg de toepasselijke titel Kijk op de Delta mee. In 1991 kreeg deze succesvolle gebeur tenis haar vervolg met Kijk op de Delta II. En dit jaar krijgt de expositie haar derde editie, zodat er welhaast van een tra ditie kan worden gesproken. De belangstelling van de kun stenaars in het deltagebied, om aan deze tentoonstelling deel te nemen is zeer groot. Dit jaar zag de selectiecommissie zich - voor de taak gesteld een keuze te maken uit 68 inzendingen. De commissie bestond uit Hans Paalman, Marjan Groen (directeur gemeentelijk mu seum Maassluis), Arie Graven deel (voorzitter De Welle) en Aat van Alphen (secretaris van A cloudy day. Sculptuur van Gust Romijn. de selectiecommissie en be leidsmedewerker cultuur Mid delharnis). Zij kozen negentien kunste naars voor Kijk op de Delta III. Hieronder bevinden zich acht kunstenaars die in ook 1991 present waren in het gemeente huis. Het gevarieerde kunst beeld van de Delta komt in de expositie overduidelijk naar voren en stelt de bezoekers in staat kennis te nemen van de vele vormen van beeldende kunst. Schilderijen en werken op papier, grafiek, objecten en fotografie, zowel figuratief als abstract gaan de confrontatie aan met de bezoeker. Speciaal voor het basisonder wijs is er bij de tentoonstelling een lesbrief verschenen. Dit was ook het geval bij de exposi tie in 1991 en aan de hand van deze lesbrief hebben veel scho len de tentoonstelling bezocht, de deelnemende kunstenaars van Goereé-Overflakkee zijn: Hans Dolieslager en Harald Jean Jassoy uit Goedereede en Joep Luijckx uit Oude-Tonge. Van Schouwen-Duiveland ge ven de kunstenaars Tien Heestermans uit Noordgouwe en Gust Romijn uit Dreischor acte de présence. ROTTERDAM - De Rijnoe- verstaten hebben een eerste succes geboekt op weg naar een schone Rijn. Van de 55 stoffen die d^ rivier vervuilen, is het in twee derde van de gevallen gelukt de verontreiniging te halveren. Dat hebben verte genwoordigers van Zwitser land, Duitsland, Frankrijk, Luxemburg en Nederland mee gedeeld. UTRECHT - Zowel professio nele sterrenkundigen als ama teurs tonen extra grote belang stelling voor de te verwachten regen van vallende sterren in de nacht van woensdag 11 op donderdag 12 augustus. Ster renwachten houden hun deuren open voor iedereen die het spectakel niet wil missen. Advertentie j= Kostuums 30% Colberts 30% deurloo mode .y f Advertentie Jacks 50% Sweaters 30% deurloo mode Jacks Broeken Advertentie deurloo mode i&K' Advertentie J t Jacks 20% Shirts v.a. 49 j deurloo mode „y- Basisbereiding bakken: Laat in een passende pan boter uitbruisen en licht bruinen. Het formaat van de pan afstemmen op de hoeveelheid vlees die wordt bereid. In een te grote pan verbrandt de boter, in een te kleine pan wordt het vlees niet gelijkmatig gebakken. Schroei het vlees aan weers zijden dicht en temper het vuur. Blijf met het vlees over de bodem van de pan schuiven en keer het regel matig. Bak het vervolgens verder tot het vereiste gaar- tepunt. Neem het vlees uit de pan en blus de braadbo ter eventueel af met water of ander vocht. U heeft nodig voor 4 personen: 2 kalfsnieren 60 gram boter of margarine 2 sinaasappelen 2 eetlepels mosterdzaad 1 theelepel gehakte peterse lie 1 theelepel gehakte bieslook allesbinder zout peper 1 borrelglas grand marnier Zet de kalfsnieren circa vier uur in water met zout. Ver vers het water regelmatig (circa twee keer). Haal de nieren uit het water en ver wijder het wit en de vlies- jes. Blancheer de nieren in water met zout. Dep de nie ren droog met keukenpa pier. Bak ze vervolgens in niet te hete boter in circa 20 minuten gaar en bruin. Neem de nieren uit de pan en blus de braadboter met het sap van twee sinaasap pelen en grand marnier. Voeg nu mosterdzaad, peter selie en bieslook toe en bind de saus licht met allesbin der. Snijd wat sinaasappel schil zonder wit in dunne reepjes en voeg dit bij de saus. Doe de kalfsnieren te rug in de pan en laat het ge heel nog circa tien minuten zachtjes doorkoken. Keer de nieren regelmatig. Ser veer de kalfsnieren in de saus. Lekker met aardappeltaart en snijbonen met radijs. Voedingswaarde per portie: Energie: ±1315 kj (315 kcal) Eiwit: 23 gram Vet: 21 gram Koolhydraten: 6 gram Advertentie AMCO voert deze maand harde aktie! "■'Ir' ZIERIKZEE Op donderdag 15 juli om 20.00 uur, wordt het tweede concert in de serie orgelconcerten in de Grote of Nieuwe Kerk gehouden. Het orgel wordt deze avond bespeeld door de vermaarde orga nist Charles de Wolff uit Vierhouten. Er staan deze avond voorname lijk werken op het programma van Frans-romantische compo nisten. Dit soort repertoire komt zeer goed tot zijn recht op het romantische Kam en Van der Meulenorgèl. De Wolff be gint zijn programma met de in drukwekkende fantasie over Bach van Franz Liszt. Verder staan er op het programma: Choral nummer drie en de fina le van Cesar Franck, één van de bekendste (orgel)componis- ten uit de Franse Romantiek. Franck had als telg uit een Waalse schilderschool grote liefde voor de beeldende kunst, die hij zelf ook beoefende. Door zijn voorliefde voor het klankkleurenpalet en architec tonische opbouw van zijn wer ken werd deze componist met recht Le Musicien-Peintre ge noemd. Twee componisten uit de school van Franck zijn Wi- dor en Vierne. Van deze compo nisten staan respectievelijk deel 1 uit de vijfde symphonie en Carillon de Westminster op het programma. Verder speelt Wolff werk van Drufle en van de Nederlandse componist Hendrik Andriessen. Met na me het te spelen eerste choral is nog geënt op de Frans- romantische stijl. Charles de Wolff, geboren in 1932 in Onstwedde, studeerde aan het conservatorium in Utrecht en Amsterdam orgel, piano en als hoofdvak theorie en orkestdirectie. Nadat hij in 1953 eindexamen had gedaan met onderscheiding voor virtu ositeit en in 1954 de Prix d' Ex cellence voor orgel behaald had, studeerde hij nog bij Jean ne Demessieux in Parijs. Als organist gaf De Wolff concer ten op alle vermaarde orgels die ons land kent en op talloze daarbuiten. Ook maakte hij een groot aantal plaatopna mes. In 1968 werd hij hiervoor zelfs onderscheiden met een Edison. Internationale bekend heid verwierf hij onder meer door de jaarlijkse uitvoeringen van Bach's Passionen met het koor van de Nederlandse Bach- vereniging, tegenwoordig het Bachkoor Holland. Behalve or ganist en dirigent is Charles de Wolff ook docent orkestdirec tie aan het conservatorium in Utrecht. BRIELLE - Tussen 10 juli en 22 augustus is Sociaal Cultureel Centrum de Goote in Brielle gesloten. Kaarten die besteld zijn in de voorverkoop kunnen in de week van maandag 23 tot en met vrijdag 27 augustus nog worden afgehaald. Vanaf 30 augustus start de los se verkoop voor alle voorstel lingen die nog niet zijn uitver kocht. Kaarten voor deze voor stellingen kunnen tijdens de kassa-uren (maandag tot en met woensdag van 10.00 tot 12.00 uur en woensdagavond van 19.00 tot 21.00 uur) worden gekocht of gereserveerd. Hier onder vallen dus ook de kin dervoorstellingen. De eerste kindervoorstelling is op woensdag 15 september.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 13