Veiligheid in en om de woning en wat ouderen daar aan kunnen doen Ouderen lopen aanzienlijk minder kans om slachtoffer van een misdrijf te worden PROJECT VOORLICHTING AAN OUDEREN OP SCHOUWEN-DUIVELAND Voorlichting ouderen in vorm van project yé Info- punten tijdelijk gesloten t S VRIJDAG 2 JULI 1993 NR 25384 5 Oud word je vanzelf. Die wijsheid wordt te pas en te onpas gebezigd, maar strookt niet helemaal met de werkelijkheid. Niet alleen de lichamelijke gesteldheid is van invloed op de manier waarop het verouderingsproces zich voltrekt. Ook de kennis van regelingen en voorzieningen en hulpverlenende instellingen speelt een belangrijke rol bij dit proces. Gezien de veelheid en ingewikkeldheid daarvan zieii veel ouderen door de hulpverlenende bomen het zorgverlenende bos niet meer. Daaraan wil het VOORLICHTINGSPROJECT VOOR OUDEREN op Schouwen-Duiveland iets doen. ZIERIKZEE - Gevaarlijke buitelingen op de trap, ongewenste slippertjes in de badkamer en onverwachte struikelpartijen over losse kleedjes met omkrullende hoeken, vaak met alle gevolgen vandien. Door dergelijke capriolen zijn al heel wat ouderen van het ene op het andere moment in de lappenmand beland of nog erger; zijn zij na zo'n ongeluk thuis zelfs overleden. Met allerlei aanpassingen en handigheidjes kan een woning voor de oudere een stuk veiliger worden gemaakt. Dat geldt overigens ook voor de woonomgeving. Een portiek, geschakelde woningen met nissen en portieken en het nodige groen geven de wijk dan wel een knus aanzien, maar vergroten tegelijkertijd ook de risico's als het donker is. Hoe de woning en de buurt zo veilig mogelijk kunnen worden gemaakt, daarvoor hebben de dames C. Paauwe-van der Male en L. Haaek-de Feijter van de Vrouwen Advies Commissie Schouwen- Duiveland een hele waslijst met tips. Dit project dat zich met name richt op de zelfstandig wonende oudere, is in opdracht van het Intra- en Extramuraal Zorgoverleg Schouwen- Duiveland uitgewerkt door de Gemeenschappelijke Gezondheidsdienst Zeeland en de vakgroep Voorlichtingskunde van de Landbouwuniversiteit Wageningen. Het project loopt van februari '93 tot en met april '94 en bestaat uit allerlei vormen van voorlichting. Dat varieert van mondelinge voorlichting tijdens gesprekken, themamiddagen en cursussen tot en met allerlei schriftelijk informatie-materiaal over thema's als financiële voorzieningen, huisvesting, gezondheid en zorgvoorzieningen. Elk thema staat drie maanden lang in het middelpunt van de belangstelling. Ook in de Zierikzeesche Nieuwsbode wordt dit jaar en begin volgend jaar de nodige aandacht aan dit voorlichtingsproject besteed. Elk thema wordt aan de hand van een inleidend verhaal bij de lezer geïntroduceerd waarna eens in de veertien dagen een specifiek onderdeel van dat onderwerp wordt belicht. Dit houdt in dat van elk thema in totaal zes artikelen in deze krant verschijnen. Na het thema financiën waarbij de lezer kennismaakte met het wel en wee van Piet en Maatje wordt vanaf vrijdag 7 mei de schijnwerper gericht op het thema OUDEREN HUISVESTING. Nadat in eerdere artikelen aandacht is besteed aan onder meer het aanpassen van de eigen woning en de verschillende typen ouderengeschikte woningen, al dan niet met extra service of zorg, staat in het vijfde artikel de veiligheid in en om de woning centraal. Heel wat ouderen sluiten zich 's avonds op in hun eigen woning, omdat ze de straat niet meer op durven. Bang om het slachtoffer te worden van een misdrijf. Als 65-plusser loop je echter aanmerkelijk minder kans om slachtoffer van een misdrijf te worden dan de jongere generaties. Dat is gebleken uit een onderzoek naar ouderen en criminaliteit, dat in opdracht van het Landelijk Bureau Voorkoming Misdrijven is uitgevoerd. Thuis blijven zitten is overigens ook niet altijd veilig, want juist door een ongeval thuis belanden jaarlijks heel wat ouderen in de lappenmand. Ook hieraan wordt in dit vijfde artikel aandacht besteed door in gezelschap van de dames C. Paauwe-van der Maale en L. Haack-de Feijter van de Vrouwen Advies Commissie Schouwen-Duiveland een rondje door en om de woning te maken. Een ongeluk zit in een klein hoekje. Een wijsheid die menigeen weieens aan den lijve zal hebben ervaren. Een onverhoedse beweging in de badkamer uitmondend in een flinke smak op de vloer, net ietsje teveel balanceren op een wankel trapje waardoor je met een daverende klap en zeker niet gewild weer met beide benen op de grond staat of ligt. 't Is slechts een greep uit het ruime assortiment" ongelukjes thuis, waarbij vooral ouderen nogal eens zere of zelfs gekneusde en gebroken ledematen oplopen. Door dergelijke ongelukken komen er jaarlijks alleen al 24.000 zestigplussers in het ziekenhuis terecht en zo'n 1750 ouderen overlijden zelfs na zo'n ongeval. De meeste brokken worden gemaakt door valpartijen zoals struikelen, uitglijden en zwikken en in mindere mate door verbranding en het zich ergens aan verwonden. Dergelijke ongelukjes zijn deels te wijten aan typische ouderdomsgebreken zoals broze botten, een afnemend gezichtsvermogen en stijfheid. Maar ook ziekte en bij voorbeeld de angst om te vallen (of opnieuw te vallen) kunnen de oorzaak zijn van een ongeluk thuis, waardoor ouderen soms behoorlijk in hun zelfstandigheid kunnen worden aangetast. Aan die gebreken die nu eenmaal horen bij het verouderingsproces valt weinig te doen. Iets anders ligt dat met de woning. Ongeveer 30 tot 50% van valpartijen thuis wordt veroorzaakt door onveilige situaties in de woning zelf, zoals bij voorbeeld opstapjes, hoge drempels, een voor ouderen lastige trap of een gladde of ongelijke ondergrond. Door met die veiligheid reeds bij de bouw van de woning rekening te houden kan veel leed worden voorkomen. Neem nu alleen de hal al. De dames Paauwe en Haack sommen zo een reeks facetten op, die niet alleen de veiligheid van de oudere vergroten, maar die ook bijdragen tot een langere zelfstandigheid van die oudere. Behalve de deur (90 cm breed) móet ook de hal breed genoeg zijn voor een rolstoel om er te kunnen draaien. Belangrijk is ook dat het lichtknopje dicht naast de voordeur zit, zodat de oudere bij zijn thuiskomst gelijk een lichtje kan maken. Met het oog op valpartijen over losliggende kleedjes pleiten beide dames voor een uitsparing in de vloer voor een voordeurmat. Een keukenblok met afgeronde punten, ramen die ook vanuit een rolstoel mechanisch bedienbaar zijn en elektrische kookplaten zijn van die elementen die volgens de dames Paauwe en Haack de keuken tot een ouderenveilige plaats maken. Met het oog op hardhorendheid is het geen gek idee dat in de woonkamer een lichtsignaal aangeeft dat er iemand op de stoep staat. Een extra versterker werkt in dit geval ook prima. Daar ouderen over het algemeen pronte mensen zijn, vinden beide "VAC-vrouwen dat er boven de deuren geen raampjes (bovenlichten) moeten zitten. Dat mag dan wel extra licht geven, met het oog op het schoonmaken zijn het ondingen, want zonder huishoudtrap kom je er niet bij. De aanwezigheid van een loze leiding is eveneens een voordeel, mocht de oudere na verloop van tijd een elektrische leiding nodig hebben voor het bedienen van het zonnescherm. Losliggende snoeren in de woonkamer zijn met het oog op struikelpartijen helemaal uit den boze, daarom moet de kamer voorzien zijn van voldoende wandcontactdozen. In geval de oudere in een aanleunwoning of een zorg/servicewoning woont, dan is in de woonkamer vaak ook een alarmknop aangebracht voor het geval zich een noodsituatie voordoet. Weten dat er iemand wordt gewaarschuwd wanneer je direct hulp nodig hebt. Dat is een prettige gedachte, waarvoor heel wat ouderen zich via de Federatie Maatschappelijke Dienstverlening Noord- Zeeland hebben aangesloten bij de Stichting Bejaarden- en Gehandicapten Alarm Zeeland. Via een zendertje dat de oudere altijd bij zich moet dragen kan de oudere 24 uur per dag hulp vragen als hij of zij niet goed wordt of anderszins in nood raakt. Via een druk op de knop krijgt de oudere dan direct verbinding met de meldkamer, die het verhaal van de oudere aanhoort en vervolgens de hulp inroept van familie of buren van de oudere, of vrijwilligers die bij de oudere thuis komen en die over een huissleutel beschikken. Voor 186,- per jaar plus een eenmalig bedrag van zeventig gulden voor het plaatsen en aansluiten van de installatie behoeft de oudere niet bang te zijn dat hij in geval van nood verstoken blijft van hulp. Die hulp kan de oudere weleenê hard nodig hebben als hij bijvoorbeeld een lelijke smak in de badkamer heeft gemaakt. Om dat risico zoveel mogelijk te beperken vinden de VAC-dames dat de vloer in ieder geval anti-slip moet zijn. Dat glimt weliswaar niet zo mooi als die gladde en blinkend gepoetste tegeltjes waar veel ouderen zo van houden, maar is wel een stuk veiliger. Zeker als er behalve een slipvaste vloer ook steunen (of eventueel een stang van plafond naar vloer) en een douchezitje zijn aangebracht. Zijn de kranen zo bevestigd dat ze aan- en uitgedraaid kunnen worden zonder dat de oudere natte en wellicht verbrande handen krijgt en heeft het toilet een verhoogde toiletpot dan kan de bad/toiletruimte als veilig worden beschouwd. Veiligheid beperkt zich overigens niet tot de woning alleen. Ook hoe de omgeving eruit ziet bepaalt in belangrijke mate of de oudere zich veilig voelt. Veilig in tweeërlei opzicht, want afgezien van de vrees voor val- en struikelpartijen zijn veel ouderen tegenwoordig bang om slachtoffer van een misdrijf te worden. Die angst weerhoudt hen er nogal eens van om 's avonds nog een stap buiten de deur te zetten, waardoor heel wat ouderen gevangenen van hun angst dreigen te worden. Hoewel die angst gezien alle berichten in de media over een groeiende en vooral ook hardere criminaliteit best begrijpelijk is, is die niet terecht. Uit een onderzoek naar ouderen en criminaliteit, dat vorig jaar in opdracht van het Landelijk Bureau Voorkoming Misdrijven is uitgevoerd, is naar voren gekomen dat 65-plussers aanmerkelijk minder kans lopen om slachtoffer van een misdrijf te worden dan jongeren tot dertig jaar. Desalniettemin zijn ouderen vaak bang, bang voor inbraak, bang om 's avonds alleen over straat te lopen of bang om per openbaar vervoer te reizen. En ook al spreken de criminaliteitscijfers een andere taal, het is in bepaalde wijken goed in te denken waarom mensen en dan in het bijzonder ouderen soms bang zijn. Onoverzichtelijke hoeken, nissen en portieken, veel struikgewas en een slechte verlichting, het zijn allemaal zaken waardoor men zich op die plaatsen niet helemaal op zijn gemak voelt. In dit verband wijst de VAC de bestuurders regelmatig op dergelijke situaties. „Zorg ervoor dat men vanuit de woonkamer of eventueel de keuken een goed uitzicht op de straat heeft (dus geen blinde muren aan de voorzijde), houd de begroeiing laag en bouw ouderengeschikte woningen niet aan doodlopende en dus stille straten, maar integreer ze in een woonwijk" adviseren de dames Haack en Paauwe in dit verband. Dat de wijk en dan bijzonder de brievenbus, bushalte en telefooncel goed verlicht moeten zijn, dat spreekt eigenlijk voor zich. Maar dat geldt eigenlijk ook voor het zorgen voor deugdelijk hang en sluitwerk (cilinderslot) in de huizen en het aanbrengen van een goede buitenverlichting aan voor- en achterzijde van de woning. FOTO'S JOOP VAN HOUDT TEKST ROSALIEN KORSTANJE Met medewerking van C. Paauwe- Van der Maale en L. Haack-de Feijter, Vrouwen Advies Commissie Schouwen-Duiveland BURGH HAAMSTEDE, BRUINISSE - In de maanden juli en augustus zijn de informatiepunten voor ouderen in Burgh- Haamstede en Bruinisse gesloten in verband met, de vakantie. Deze informatiepunten zijn ondergebracht in het wijkgebouw daar. De informatiepunten bij de Stichting Welzijn Ouderen in Zierikzee (telefoon 01110-13224) en in woonzorgcentrum De Poortershof in Brouwershaven (telefoon 01119-1606) zijn in deze zomermaanden daarentegen wel gewoon open. Bij het informatiepunt in het kantoor van de Stichting Welzijn Ouderen kunnen ouderen tussen 09.00 en 12.00 uur en van 15.00 en 16.00 uur terecht. Voor de Poortershof geldt dat het informatiepunt elke maandagmiddag tussen 15.00 en 16.00 uur open is. Vanaf september staan ook de deuren van de infopunten in Haamstede en Bruinisse weer elke maandag tussen 15.00 tot 16.00 uur wijd open voor ouderen die informatie willen over onderwerpen als bij voorbeeld huisvesting, financiën, gezondheid en wonen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 5