de OVZ) POLIS Kleuters basisscholen Haamstede verhuizen naar 'grote schoolgebouw' 'Daadwerkelijke positieve inzet voor milieu van gemeenten onontbeerlijk' Acht jaar na invoering basisschool alle leerlingen onder één dak Gedeputeerde Hennekeij bij opening expositie Afvalpreventie: Vergadering Stichting Renesse Kinderkleding deurloo mod^ Ook zo geschrokken van uw nieuwe autopremie? ^•lage premie, verantwoorde dekking ^maximaal 20% startkorting* boven uw schadevrije korting Hanse Verbeek Verzekeringen Bei 01119-1314 Een jaarsalaris verzekerd VRIJDAG 2 JULI 1993 NR 25384 3 BURGH-HAAMSTEDE - Via een enthousiaste lawaai-optocht liepen de jongste leerlingen van de beide ba sisscholen in Haamstede donderdagmorgen vanaf het vroegere kleuterschoolgebouw Kleuterbosje aan de Bernhardstraat naar het 'grote schoolgebouw' aan de Julianastraat, waar zij voortaan les krijgen. Een op tocht die symbolisch was voor de verhuizing waarmee OBS De Kirreweie en CBS Onder de Wieken, acht jaar na de invoering van de basisschool al hun leerlingen onder één dak les kunnen geven. In Haamstede is dat zelfs op twee manieren van toepassing omdat de openbare en de christelijke basisschool (al sinds 1973) zijn gehuisvest in één gebouwencomplex. Met een lawaai-optocht verhuisden de kinderen naar hun nieuwe school. (Foto: Marijke Folkertsma). BURGH-HAAMSTEDE - De provincie wil hard wer ken aan een goed milieubeleid, maar zonder de me dewerking van de gemeenten in Zeeland lukt dat niet. Dat was de boodschap van gedeputeerde ing. J. I. Hennekeij gisteren, donderdag, in zijn toespraak ter gelegenheid van de officiële opening van de gx- positie in bibliotheek De Schutse in Burgh- Haamstede over afvalpreventie. „De daadwerkelij ke positieve inzet van gemeenten is onontbeerlijk", aldus Hennekeij. De expositie is tot en met 9 juli te zien in De Schutse. Hennekeij begon zijn toe spraak met de conclusie dat er vooral de laatste jaren heel wat kennis is vergaard over het mi lieu en over hetgeen wat de mens kan doen om het natuur lijk evenwicht zoveel mogelijk te herstellen. ,,Het is aan ons om al die kennis om te zetten in iets eenvoudigs. Daarbij gaat het natuurlijk in de eerste plaats om het terugbrengen van de hoeveelheid afval. We moeten zien te voorkomen dat afval ontstaat", aldus de gede puteerde. Hij tekende daar wel meteen bij aan dat het hier om een zaak met een lange adem gaat. ,,Het betekent nogal wat en in de eerste plaats is er na tuurlijk een omslag in ons den ken en doen noodzakelijk", al dus Hennekeij. Niet gemakkelijk Hennekeij koppelde daar met een de conclusie aan vast dat het herstellen van het natuur lijk evenwicht bepaald geen eenvoudig karwei zal zijn. ,,Het is net als met het probe ren zo gezond mogelijk te le ven. De verlokkingen zijn groot". Volgens de gedeputeer de is het de hoogste tijd dat paal en perk gesteld wordt aan de nog steeds groeiende afval berg. „Het is nog vaak zo dat je bij sommige produkten meer verpakking dan inhoud krijgt. Het piepschuim krijg je er bij", aldus de gedeputeerde. Hij liet een proefballonnetje op met de opmerking dat het wellicht het overwegen waard zou zijn om naast statiegeld op flessen ook statiegeld op anderssoortige verpakkingen in te voeren. De gedeputeerde zei zich wel terdege te realiseren dat het nog een zeer lange weg zal wor den eer een dergelijk idee wer kelijkheid kan worden. „Het allerbelangrijkste, zo hield de gedeputeerde zijn ge hoor voor, is echter dat er een breed maatschappelijk draag vlak ontstaat voor het milieu beleid. „Ik constateer dat er met name bij de media een structurele belangstelling be staat voor het milieu en dat is een goede zaak", aldus de gede puteerde. „Het kan de indivi duele belangstelling van de burger voor het milieu stimule ren", aldus Hennekeij. Hij zei optimistisch te zijn over de toe komst en de mogelijke oplos singen van het milieupro bleem. „We moeten ons realise ren dat er nog een lange weg te gaan is, maar economie en mi lieu zijn loten van dezelfde stam", aldus de gedeputeerde. M. J. Wiersma van het Consu lentschap voor Natuur Mi lieu stelde in een korte toe spraak dat het er om gaat een brug te slaan tussen denken en doen. „Het probleem van de af valpreventie is ontstaan door verstoring van de kringloop en het weer herstellen van die kringloop is dan ook de basis gedachte achter deze exposi tie", aldus Wiersma. Wiersma toonde zich enthou siast over de wijze waarop de Stichting Onderwijs en Milieu (SOM) - die de tentoonstelling heeft vervaardigd - invulling heeft gegeven aan het thema. „Er zitten ook uitdagende ele menten in de expositie. Er is een paneel waarop gemeenten zelf in kunnen vullen wat zij aan afvalpreventie doen". Vol gens Wiersma is informatie- en educatiemateriaal, zoals onder meer de expositie in De Schut se, van grote waarde voor het milieubeleid. Loco-burgemees- ter ir. C. W. Veerhoek van'Wes- terschouwen omschreef in zijn toespraak in het kort wat de gemeente Westerschouwen zoal doet ter bescherming van het milieu^ Hij stelde allereerst dat natuur en milieu voor de gemeente Westerschouwen van levensbelang is. „De gemeente lijke economie is sterk afhan kelijk van de natuur. Het is ons verkooppro dukt", aldus de loco-burgemeester. Sectorbeleid Veerhoek begon zijn opsom ming van de verschillende on derdelen van het milieubeleid van Westerschouwen met de opmerking dat het beleid nu nog een sectorbeleid is. Maar daar komt verandering in, zo liet de loco-burgemeester we ten. Er wordt hard gewerkt aan een gemeentelijk milieube leidsplan. „Intussen heeft de gemeente Westerschouwen composteervaten gedistribu eerd en wordt op de stortplaats aan de Hoos j es weg gewerkt met een puinbreker", aldus Veerhoek. Verder wordt, zo bleek uit het verhaal van Veer hoek, in de gemeente Wester schouwen snoei- en kaphout hergebruikt. Hout wordt ver snipperd en gebruikt als ver harding voor wandelpaden. In Westerschouwen wordt ook twee keer per jaar wat Veer hoek omschreef als 'een grote schoonmaak gehouden'. Door medewerkers van werk voorzieningsschap De Zuid hoek uit Zierikzee wordt dan in opdracht van de gemeente de strijd aangebonden met zwerf vuil. „Sinds twee jaar wordt ook ge werkt met ecologisch groenbe- heer", aldus Veerhoek. „Verder wordt op veel campings in Wes terschouwen het vuil al ge scheiden ingezameld en het is de bedoeling dat dat in 1994 in alle kernen van Westerschou wen ook gaat gebeuren". De ge meente wil zelf het goede voor beeld geven, zo bleek uit het verhaal van Veerhoek. „Er wordt gewerkt aan een milieu zelf-zorgsysteem voor de ge meente en er wordt ook studie verricht naar de mogelijkhe den van realisering in Wester schouwen van een Milieu Edu catief Centrum. Dat zal geen groot centrum worden, maar wel een kwalitatief hoog staand", aldus de loco-burge meester. Hij sloot zich aan bij de uitspraak van Hennekeij dat milieu en economie loten van dezelfde stam zijn. „Het zijn twee handen op één buit, zoals we dat plegen te zeggen". De expositie in De Schutse be staat uit drie onderdelen: af valpreventie, kringloop van af val en gemeente en afvalpre ventie. Allereerst wordt de be schouwer geconfronteerd met de perfecte kringloop. Vrij ver taald: dieren eten planten, hun uitwerpselen geven de bodem voeding waardoor de planten weer kunnen groeien. De expo sitie is speels opgezet en nodigt de bezoekers uit om zelf keuzes te maken. Want dat het moge lijk is om keuzes te maken staat bij de makers van de ex positie voorop. De expositie is nog tot en met 9 juli te zien in De Schutse Tben de kleuterscholen en lage re scholen in 1985 werden sa mengevoegd tot basisscholen, bleek dat complex niet groot genoeg te zijn om ook de kleu ters in onder te brengen. Hoe wel de kinderen van vier tot zes jaar in theorie werden on dergebracht bij beide basis- scholJn, bleven de kleuters in de praktijk naar het Kleuter bosje gaan, het kleuterschool gebouw dat één straat verder staat. Pas in 1992, toen uit de leerlin genprognoses voor een aantal jaren bleek dat de beide basis scholen in Haamstede een goe de toekomstverwachting heb ben, wilde de Rijksoverheid fi nanciële middelen ter beschik king stellen om het gebouwen complex van de basisscholen aan te passen en uit te breiden. In december 1992 begonnen de werkzaamheden die in totaal 750.000 gulden kostten, een be drag dat geheel wordt gedekt door de bijdrage van de over heid. Daarbij werd de Kirreweie aan de achterzijde uitgebreid met ongeveer tweehonderd vier kante meter. De aanbouw om vat een speel/werklokaal voor de kleuters van de Kirreweie, compleet met zand- en waterta fel en een speel/gymnastieklo kaal waarvan de jongste groe pen van beide scholen gebruik kunnen maken. De aanbouw kreeg een aparte ingang zodat de jongste leerlingen, zonder overlast van het drukke gewoel van de oudere kinderen, naar hun lokaal kunnen gaan. Aan de achterzijde van het ge bouw van Onder de Wieken werd ook een nieuwe deur ge maakt. Via beide toegangsdeu ren kunnen de kleuters van beide scholen op een nieuw speelplein terecht, dat werd aangelegd omdat het speel plein aan de voorzijde van de scholen te klein was voor de hoeveelheid leerlingen die bei de scholen, met de kleuters on der één dak, nu hebben. De rest van de verbouwing vond plaats via het aanpassen van een gedeelte van de reeds bestaande ruimten in beide scholen. Zo werd een leeg staand leslokaal van Onder de Wieken verbouwd tot speel/werklokaal. In de ruimte tussen dit lokaal en de aan bouw van de Kirreweie werd een invalidentoilet gemaakt waarvan beide scholen gebruik kunnen maken. De vroegere informatica-ruim- te van de Kirreweie werd om gebouwd tot een speelruimte, magazijnaccommodatie door middel van een kastenwand en een aparte ruimte waarvan bei de scholen gebruik kunnen ma ken voor consulten van de schoolarts, de logopediste of het individueel lesgeven aan kinderen die extra aandacht nodig hebben. Voor de direc teur van de Kirreweie, A. Dam man werd een apart directeurs kamertje gemaakt. De infor- matica-activiteiten van de Kir reweie worden nu onderge bracht in de centrale hal van de school die werd uitgebreid door er de patio bij te betrek ken. De verhuizing houdt verder in dat diverse groepen van de Kir reweie van lokaal wisselen. Op die manier komen de groepen van een tot en met acht in volg orde in lokalen naast elkaar te zitten. Uiteraard heeft de school met zijn 175 leerlingen ook de nodige combinatiegroe pen. Directeur Damman vertel de dat men de afgelopen maan den de nodige geluids- en stof- overlast heeft gehad door het heien, breken en boren dat no dig was voor de aanpassing van de scholen. „Gelukkig zijn kinderen heel flexibel. Hoewel de herrie soms ontzettend was hadden ze er weinig last van". Stofvrij maken van schoolmeubelen Met behulp van de ouders werd deze week begonnen met het stofvrij maken van kasten en andere schoolmeubelen. Woensdag begon de verhuizing waarbij spullen vanuit het Kleuterbosje werden overge bracht naar het basisscholen complex. Met ingang van het nieuwe schooljaar kan de ba sisschoolgedachte helemaal vorm worden gegeven in het scholencomplex te Haamstede. „We waren er echt aan toe. Het organiseren van gezamenlijke activiteiten was toch een stuk omslachtiger met de kleuters in een aparte dependance. Het is veel prettiger werken met het hele schoolgebeuren bij el kaar", aldus de heer Damman. Het voormalige kleuterschool gebouw aan de Bernhard straat, dat nu vrijkomt, wordt aangepast en ingericht voor de lessen aan asielzoekerskinde ren. Dat onderwijs vond tot nu toe plaats in het vroegere lage re schoolgebouw, de Beatrix- school aan de Weststraat te Haamstede. RENESSE - Het sportcomplex Westerschouwen dat de ge meente wil realiseren in het gebouw van het voormalige complex Krayestein staat op nieuw centraal tijdens een openbare vergadering yan het algemeen bestuur van de Stichting Renesse. De vergadering wordt op maandag 5 juli gehouden in het gebouw van de stichting aan de Jan van Renesseweg 25. Men praat over de samenwerkings overeenkomst tussen de Stich ting Renesse en de gemeente Westerschouwen inzake het sportcomplex en de aanpassing van het bedrag van de benodig de geldlening met 100.000 gul den. De vergadering begint om 19.30 uur. Verwachting t/m dinsdag 6 juli WEERSVOORUITZICHTEN Zondag Zonneschijn 40% Kans op neerslag 10% Min.temp. 13 graden Mid.temp. 25 graden Windkracht west 3 Maandag Zonneschijn 40% Kans op neerslag 30% Min.temp. 12 graden Mid.temp. 20 graden Windkracht noorw. 3 Dinsdag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 30% Min.temp. 10 graden Mid.temp. 18 graden .Windkracht noordw. 4 ZON- EN MAANSTANDEN 3 juli Zon op 05.23, onder 22.00 Maan op 21.28, onder 04.53 4 juliZon op 05.24, onder 21.59 Maan op 22.03, onder 06.00 5 juliZon op 05.25, onder 21.59 Maan op 22.30, onder 07.11 Volle Maan: 4 juli (01.46). HET WEEROVERZICHT DE BILT - Het blijft dit weekeinde droog. Nederland ligt aan de rand van een hogedrukgebied, dat zich zondag uitstrekt van de Atlantische Oceaan, over de Alpen, in de rich ting van de Zwarte Zee. Langs de noordflank van dit hoog trekken en kele frontale storingen. Deze richten zich vooral op Scandinavië, hun in vloed op het weer in Nederland blijft beperkt. Zaterdag zijn er vooral in de kustgebieden wolkenvelden, ver der landinwaarts breekt de zon ge regeld door. Het blijft droog. De tem peratuur loopt in de middaguren uiteen van 18 graden langs de kust tot 25 graden in het zuidoosten. Zondag gaat de temperatuur iets omhoog. Warme lucht heeft dan Nederland bereikt en in het gehele binnenland wordt het 25 graden, of nog iets warmer. Op het strand is het frisser, zo'n 19 tot 22 graden. Zo wel zaterdag als zondag waait de wind uit de westhoek en is hij matig van kracht. Het ziet er naar uit dat na het weekeinde de temperatuur omlaag gaat. De warme lucht moet plaatsmaken voor koelere Oceaan- lucht. Advertentie L Jacks 50% Sweatshirts50 jiti'-i „,i Shirts 50% Shorts 19,90 Shirts 19,90 Jeans 29,90 Wethouder ir. C. W. Veerhoek en gedeputeerde ing. J. I. Hennekeij. (Foto: Marijke Folkertsma). Advertentie ^'*(1 ii*^ bij acceptatie 2 treden. Advertentie Het Inkomsten Zekerheidsplan van de Nutsspaarbank vangt de financiële klappen voor u op. door in geval van blijvende invaliditeit of bij overlijden éénmalig een netto jaarinkomen uil te keren. Het geeft u of uw nabestaanden, juist in zo'n moeilijke tijd, voldoende financiële ruggesteun. Vraag ernaar op ons kantoor! nutsspaarbank zierikzee havenpark 16 telefoon 01110-14051 ZIERJKZEESCHEil NlEUWSBODElü Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur R M. M. Schrauwen Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. Telefoon 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110-17314. Maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 01110-12951 Fotograaf (na 17.30 uur) 01112-1575. Abonnementen Per kwartaal f 48,50 Bij autom. afschr. f 46.00 Per jaar f 183,00 Bij autom. afschr. f 173,00 Losse nummers f 1,00. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 1130 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 64 cent. Kontrakttarieven op aanvraag, „succesjes" (t/m 4 regels) f 7.- De advertentieprijzen zijn exclusief 17Va% B.T.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 3