Hoera, hoera, daar is het felbegeerde papiertje dan! Verscherpte beveiliging van bewinds lieden en gebouwen na aanslag RaRa w DEÜRLOOB.V, Tram door de Utrechtse binnenstad 30% 30% 20% Politie verwacht een grote verkeersdrukte Dag van de Architectuur Cotton Field Love Fokker neergestort Speciaal onderzoeksteam opgericht 2 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vervolg van pag. 1 prikkel tot de discussie dat een modern gebouw moet oproe pen waar Jiet wordt omringd door monumenten. Het is niet spannend genoeg". Overigens bevestigde de kritiek van Out, zo liet Kraamer weten, dat hij geslaagd was in zijn opzet, na melijk het ontwerp van een zo realistisch mogelijk gebouw. Bij het ontwerp van Bram Ver ton ging het hart van Out iets sneller slaan, zo zei hij. Sterk aan het ontwerp van Verton vond de kunsthistoricus dat de architect rekening had gehou den met het feit dat Zierikzee een haven was onderhevig aan de invloeden van eb en vloed. Het getij wordt bij het gebouw van Verton visueel benaderd door een scharnierbeweging van het dak dat meegaat met de beweging van eb en vloed. Ook het gebruik van felle kleu ren, daarmee het gebrek aan kleur in de omgeving aange vend werd door Out positief beoordeeld. „Verton heeft zich niet aan de spelregels gehouden, en dat is aardig", zo maakte Out duide lijk waar zijn voorkeur van be nadering lag. Ook in het ont werp van Willem Kort was re kening gehouden met het feit dat de oude haven van Zierik zee vroeger een getijdehaven was. Via bewegende zonne schermen in de vorm van zeilen laat Verton in zijn ontwerp de lichtval van dag tot dag wisse len. Daarmee geeft hij het rit me van eb en vloed en meer nog het ritme van de zon aan. Een open constructie en uit zicht aan alle kanten zijn ver der de bepalende kenmerken var) zijn paviljoen. „Het ge bouw heeft een uitstraling van tijdelijkheid tegenover de eeuwenoude gebouwen rond om. Ik heb juist naar dat con trast gezocht", aldus Kort over zijn geesteskind. Out was te spreken over de vormgeving waarbij de zeilen 'volgens de criticus refereren aan de zeil vaart en recreatie. In ieder ge val gaat hij de discussie aan en dat vind ik aardig", aldus Out. Walvis De verschillende architecten bleken zeer vindingrijk. Zo had de een gekozen voor de vorm van een aangespoelde walvis en liet de ander het pa viljoen inzinken in de haven muur. Veruit het fnooist vond Out het ontwerp van Guus van Bebber. Deze had gekozen voor twee verschillende cafés, het oude en het nieuwe. Een kraan tussen deze twee cafés die het oude en nieuwe van Zierikzee symboliseren drijft op mecha nische wijze een waterval aan. „Een symbool van leven dat thuishoort in een stad van Zie rikzee", vond Out. Hij advi seerde dan ook de gebouwen zo snel mogelijk op deze wijze op het Kraanplein te plaatsen. „Het zal mensen aantrekken die hier speciaal naar komen kijken", zo verwachtte Out. De bijzondere expositie in het stadhuis duurt tot en met vrij dag 9 juli. Op de tentoonstel ling zijn kaarten verkrijgbaar waarop het publiek kan aange ven welk ontwerp zij het mooist vinden en welk pavil joen het beste zou passen op het Kraanplein. Onder diege nen die hebben gekozen voor het paviljoen dat de meeste stemmen krijgt worden drie prijzen verloot. De trekking van deze prijzen gebeurt op vrijdag 9 juli, 16.00 uur, in de Vierschaar door notaris Klaas- sen uit Zierikzee. Het stadhuis is gesloten op zaterdag en zon dag. UTRECHT - Na jaren van dis cussie heeft een meerderheid van de Utrechtse gemeente raad donderdagavond inge stemd met de aanleg van een tramlijn door de binnenstad. Het gemeentebestuur had de raad om een uitspraak ge vraagd, voordat het de onder handelingen met het rijk gaat voeren over de financiering van de tramlijn van Utrecht CS naar universiteitscomplex De Uithof. Als het rijk zijn zegen geeft aan het project, rijden de eer ste trams mogelijk vanaf 1998. Enige jaren later moet de lijn zijn doorgetrokken naar een nieuw te bouwen woonwijk in het kassengebied van Vleuten, aan de westrand van Utrecht. De aanleg van de lijn Utrecht CS-De Uithof kost ongeveer 180 miljoen. Het rijk heeft toe gezegd 600 miljoen te reserve ren voor „hoogwaardig open baar vervoer" in de regio. Ook is minister Maij (verkeer) be reid tegemoet te komen in de exploitatie van de tram, die vooral in de beginjaren verlies gevend zal zijn. De aanleg van de trambaan is omstreden in de Domstad. In november 1991 moesten twee D66-wethouders aftreden omdat zij het niet eens waren met de overige le den van het college. Die wilden de trambaan bovengronds aan leggen; de toenmalige D66- wethouders kozen destijds voor de ondergrondse variant. Ook hebben het Utrechtse be drijfsleven, de provincie en di verse actiegroepen zich tegen de aanleg gekeerd. Uit een re cente stadspeiling bleken even veel Utrechters vóór als tegén de tram te zijn. Advertentie Broeken 50% Shirts deurloo mode Advertentie Broeken Shirts deurloo modi Tijden en standen volgens getijdetafel Hydro-meteocentrum Zeeland t.o.v. NAP Datum Hoogwater Laagwatcr tijd stand tijd stand 3 juli 03.50 162 09.40 -137 16.15 155 22.10 -152 4 juli 04.40 170 10.30 -130 17.05 158 23.05 -157 5 juli 05.30 174 11.15 -123 17.45 160 23.50 -160 3 juli 02.05 164 08.25 -138 14.30 159 20.45 -153 4 juli 02.50 173 09.00 -133 15.20 162 21.25 -159 5 juli 03.35 177 09.45 -126 16.05 163 22.10 -162 3 juli 04.15 170 09.45 -146 16.45 166 22.15 -161 4 juli 05.10 184 10.30 -139 17.30 174 22.55 - 165 S juli 05.55 190 11.15 -132 18.15 175 23.45 - 168 3 juli 04.00 167 09.40 - 143 16.30 162 22.10 -158 4 juli 04.55 177 10.30 -136 17.15 166 23.05 -162 5 juli 05.40 183 11.15 -129 18.00 168 23.45 -165 WEMELDINGE Springtij 6 juli Actuele informatie over afwijkingen 06-91122353 ZIERIKZEE - Hè, hè, 't zit erop: weg met de examenperikelen, lang leve de vrijheid. Heel wat exa menkandidaten van de Scholengemeenschap Sehouwen-Duiveland moeten een zucht van verlich ting hebben geslaakt toen zij donderdagavond het felbegeerde .papiertje" uit handen van direc teur H. van Dam in ontvangst namen. Dat papiertje, waar menige leerling de nodige zweetdruppel tjes voor heeft gelaten, moet het begin zijn van een vervolgopleiding of het vinden van een plaatsje op de arbeidsmarkt. Maar eerst nog is er een welverdiende vakantie voor de ex-eindexamenkandi daten. (Foto: Marijke Folkertsma). JAKARTA/AMSTERDAM Een Fokker 28 van de Indone sische binnenlandse lucht vaartmaatschappij Merpati is donderdag neergestort voor de kust van Irian Jaya. Bij het on geluk zijn 36 passagiers en vier bemanningsleden om het leven gekomen. Drie inzittenden overleefden de ramp. Zij zijn zwaargewond naar een zieken huis gebracht. Volgens Merpa ti waren er geen buitenlanders aan boord. De stoffelijke res ten van alle slachtoffers zijn inmiddels geborgen, aldus de woordvoerder van de Indonesi sche luchtvaartmaatschappij. Bij de landingspoging op het vliegveld Jefman in Sorong raakte het toestel een koraal rif. Het brak in drie stukken. Vissers hielpen om de lijken uit het water te halen. Red dingswerkers onderzoeken wat de oorzaak van het ongeluk is geweest. De Fokker was op weg van Jakarta naar Sorong, een kwijnende oliestad, en had on derweg tussenstops gemaakt in Ujang Pandang in het zui den van Sulawesi en in Ambon. Het door Japanners gebouwde vliegveld ligt op een eiland net voor de kust. Het is de tweede keer binnen zeven maanden dat een vliegtuig van Merpati verongelukt. Een Casa CN-235 botste in oktober vorig jaar te gen een bergwand in West- Java. Daarbij kwamen alle 31 inzittenden om het leven. DEN HAAG - De politie heeft verscherpte veiligheidsmaatregelen genomen naar aanleiding van de bomaanslag woensdagnacht op het ministerie van socia le zaken en werkgelegenheid in Den Haag. De woonhuizen van premier Lubbers en minister De Vries (Sociale Zaken) worden extra gecontroleerd en ook op de ministeries is er sprake van „verhoogde waakzaamheid". De aanslag is opgeëist door de Revolutionaire Anti- Racistische Actie RaRa. Deze groepering pleegde eerder een groot aantal aanslagen, waar onder op het woonhuis van staatssecretaris Kosto van justitie in 1991. De jongste aan slag was gericht op de Dienst Inspectie Arbeidsverhoudin gen (DIA), aldus een brief van RaRa die bij Radio Rijnmond binnenkwam. De DIA, een on derdeel van het ministerie van sociale zaken, is „de spil in de jacht op illegalen", aldus de ac tiegroep. De dienst zelf ont kent dat overigens krachtig, ipe DIA houdt zich onder meer bezig met het opsporen van werkgevers die illegale werk nemers in dienst hebben. De DIA betrapte vorig jaar 503 be drijven tegen 373 een jaar eer der. Onderzoek De politie van Den Haag heeft inmiddels een speciaal onder zoeksteam opgericht. Daarbij zijn ook mensen aangetrokken van buiten het Haagse korps. Wie dat zijn is niet bekend. De politie is zeer terughoudend met het geven van informatie. Het onderzoek zal zich niet al leen op RaRa richten. „We hou den nu nog alle opties open," aldus een woordvoerder. Na de aanslag op het huis van Kosto is destijds ook een speciaal team opgericht waar ook de Binnenlandse Veiligheids dienst en de Centrale Recher che Informatiedienst (CRI) deel van uitmaakten. Of deze twee organisaties nu weer van de partij zijn, is onduidelijk. Volgens een zegsman van de BVD heeft deze dienst „de hele tijd aandacht voor RaRa, dus nu ook. Het is de taak van de BVD daar informatie over te verstrekken." De WD in de Tweede Kamer vindt' dat de Binnenlandse Veiligheids dienst niet bij het onderzoek naar de bomaanslag moet wor den betrokken. Volgens de VVD heeft de rol van de BVD na vorige aanslagen tot niets geleid. CDA en PvdA vinden dat de BVD wel aan het onder zoek mee moet doen. Minister Dales van binnenlandse zaken heeft donderdag alle kritiek op de BVD van de hand gewezen. BVD-voorman Docters van Leeuwen liet na eerdere aan slagen van RaRa blijken wel te weten waar de daders gevon den kunnen worden, maar tot arrestaties is het nooit geko men. Het RaRa-politieteam werd wegens gebrek aan geld en resultaten uiteindelijk eind 1992 opgeheven. Drs. Fred Wester en drs. Leon Wecke van het studiecentrum voor vredes vraagstukken van de Katholie ke Universiteit in Nijmegen hebben de tekst van de RaRa- brief van donderdag intussen bestudeerd. Beiden publiceer den in 1992 „RaRa. de redene ring achter de bom" naar aan leiding van de aanslag op het huis van Kosto en op Binnen landse Zaken. Beiden vergele ken de brief met een communi qué dat de RaRa verspreidde' na de Kosto-aanslag. De onder zoekers zijn van mening dat de brief zeer waarschijnlijk van de RaRa afkomstig is en zeer waarschijnlijk ook is geschre ven door dezelfde auteur(s). Wester en Wecke menen uit de brief te kunnen lezen dat de RaRa radicaliseert. Ze leiden dat af uit onder meer het woordgebruik, de stijl en de opbouw van de brief. Ze noe men het opvallend dat PvdA- voorzitter Felix Rottenberg als een schuldige wordt opge voerd. De RaRa vindt dat Rot tenberg de toon zette voor de „hetze tegen de illegalen". De woordvoerder van Rotten berg liet weten dat de PvdA- voorzitter niet wilde reageren op de uitlatingen van de actie groep. Minister De Vries toonde zich duidelijk geschokt. Hij noem de de bomaanslag „verschrik kelijk". De bewindsman zei blij te zijn dat er zich geen per soonlijke ongelukken hebben voorgedaan. Woordvoerders van verscheidene vluchtelinge norganisaties waren in een reactie helemaal niet te spre ken over de aanslag van RaRa. Volgens hen bewijst de actie groep de illegalen er geen dienst mee. De vrij zware bom ontplofte rond drie uur in een toiletgroep op de vierde verdie ping van het ministerie. De ka mers van minister De Vries en staatssecretaris Wallage liggen niet in de buurt van de plaats waar de bom afging. Voor de zekerheid werd het ministerie ontruimd door de politie. Die had om half drie een telefoni sche melding gekregen via een afgespeeld casettebandje dat er een bom in het ministerie was geplaatst. Op het bandje waren een man en een vrouw te horen. Ook de Haagse brand weer werd telefonisch gewaar schuwd. Een zoekactie in het ministerie leverde niets op. Het ministerie werd zwaar bescha digd. De ambtenaren mochten er donderdagmorgen dan ook niet in. Het is nog niet bekend hoe hoog de schade is. In de loop van de middag kon onge veer de helft van de medewer kers van het ministerie weer aan de slag. Ongeveer 800 amb tenaren die in het gedeelte wer ken waar de bom is afgegaan, zijn voor onbepaalde tijd naar huis gestuurd. Voor het ge bouw kwamen donderdag veel ambtenaren aan die nog niets wisten van de aanslag en hun halve vrije dag. De meesten reageerden geschokt. DEN HAAG - Het korps landelijke politiediensten in Driebergen en de ANWB verwachten komend week einde extra verkeersdrukte op de Nederlandse wegen. Vanaf vrijdagmiddag kunnen er problemen ontstaan door een combinatie van avondspits en vakantieverkeer. Komend weekeinde begint de zomervakantie in de provincies Gelderland, Utrecht en Zuid- Holand (met uitzondering van het Rijnmond- en Drechtste- dengebied). Verkeersdrukte kan ontstaan op de A2 Amsterdam-Maastricht rond Utrecht, voor de Waalbrug Zaltbommel, tussen Vught en Best en op de ringweg Eindho ven. Verder veel verkeer op de A12 Den Haag-Oberhausen tus sen knooppunt Lunetten en Bunnik, tussen de knooppun ten Waterberg en Velperbroek en op de A67 Venlo-Turnhout tussen Venlo en Eindhoven. Op zaterdag hetzelfde beeld, maar dan al vanaf negen uur 's morgens. Drukte wordt op za terdag ook verwacht op de we gen richting Zeeland en rond Eindhoven waar een open dag van de vliegbasis wordt gehou den. Nederlandse vakantiegan gers die de grens overgaan moeten vooral in Frankrijk re kening houden met filevor ming en vertraging. In Frank rijk gaan dit weekeinde 3 mil joen mensen met vakantie. De uittocht begint vrijdagmiddag, maar zaterdag wordt de groot ste drukte verwacht rond Pa rijs en de wegen richting Lyon en Bordeaux. Ook In België begint de vakan tieperiode, alsmede in de vier Duitse deelstaten Baden- Württemberg, Hamburg, Mecklenburg-Vorpommern en Sleeswijk-Holstein. Op de we gen richting Oostzeekust, Ber lijn en de Oostenrijkse en Tsje chische grens kunnen proble men ontstaan. door Mare Legendre Vrijdag 2 juli Zierikzee Kunst- en antiekbeurs. Con certzaal. 16.00 tot 21.00 uur. Afscheidsavond met musical uitvoering bij Theo Thijssen- school. 20.00 uur. Kerkwerve Haringfeest. Café Kerkwerve, Kerk weg 36. 21.00 uur. Dreischor Musi Voca-concert met Zeeuws Mannenkoor en Oosterlands Fanfare. Nederlandse Her vormde kerk. 20.00 uur. Zaterdag 3 juli Zierikzee Kunst- en antiekbeurs. Con certzaal. 11.00 tot 17.00 uur. Optreden van Magnificat en or ganist Wim Diepenhorst. In Grote Kerk. 20.00 uur. Kerkwerve Show stationaire motoren en oude tractoren. Bootsweg 2. Van 10.00 tot 17.00 uur. Burghsluis Beachpop-festival. Havenpla teau. Vanaf 12.00 uur. Ellemeet Rommelmarkt. Openbare ba sisschool 't Mêêtje. Vanaf 09.00 uur. Brouwershaven Ophalen oud papier in de kern door ASV Brouwershaven. Vanaf 09.00 uur. Oosterland Oud papier ophalen. Vanaf 09.30 uur. Zondag 4 juli Zierikzee Kunst- en antiekbeurs. Con certzaal. 11.00 tot 18.00 uur. Maandag 5 juli Zierikzee Gemeenteraadsvergadering in stadhuis. 19.30 uur. Burgh-Haamstede Maandagavondzang. Gerefor meerde kerk. 20.00 uur. Renesse Vergadering algemeen bestuur Stichting Renesse. Jan van Re- nesseweg 25. 19.30 uur. Brouwershaven Gemeenteraadsvergadering. Stadhuis. 19.30 uur. Braderie. Centrumplein Aqua- delta. 10.00 tot 16.00 uur. Muziekavond Pol enJosée. Centrumplein Aquadelta. 18.00 uur. Dinsdag 6 juli Zierikzee Activiteitendag. Centrum. 10.00 tot 17.00 uur. Fietstocht voor senioren. Start om 13.30 uur vanaf sportpark Den Hogen Blok. Zonnemaire Oud papier ophalen. Vanaf 18.30 uur. Woensdag 7 juli Burgh-Haamstede Zomeravondconcert. Neder landse Hervormde kerk. 20.00 uur. Renesse Drieluik. Nederlandse Her vormde kerk. 20.00 uur. Nieuwerkerk Vergadering adviescommissie az. Gemeentehuis. 19.30 uur. Oosterland Midzomeravond 'rommel markt. Bij kerktoren. 17.00 uur. Bruinisse Muziekavond Exit two. Cen trumplein Aquadelta. 18.00 uur. Donderdag 8 juli Zierikzee Openlucht schaken. Beuze. 19.00 tot 21.00 uur. Noordwelle Afscheidsavond leerlingen openbare basisschool De Stove. In het dorpshuis. 19.00 uur. Nieuwerkerk Vergadering commissie welzijn in gemeentehuis. 19.30 uur. Vrijdag 9 juli Kerkwerve Disco-avond. Café Kerkwerve, Kerk weg 36. 21.00 uur. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF SCHUODEBEUHS TEL.frmiW6ES

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 2