uw mm m GRATIS ADVERTENTIE SCHOUWEH-DUIVELAND Krappe meerderheid Duivelandse raad voor afkoopsom aan Stichting Jeugd r n Zeeuwse architecten ontwerpen café paviljoen voor Kraanplein Zierikzee t- ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE -1 Zeeuwse politie doet grote cocaïnevangst CDA- en PvdA-fractie willen subsidie liever voortzetten dé krant van schouwen-duiveland! j Dag van de Architectuur 3 3 5 9 NIEUWSBODE GEBOORTE, HUWELIJK, JUBILEUM? Maak dan nu uw keuze uit onze grote kollektie leuke, originele en moderne kaarten. Wie deze kaarten bij ons bestelt en laat drukken heeft recht op een gratis advertentie bij de familieberichten in de Zierikzeesche Nieuwsbode. drukkerij lakenman ochtman bv Jannewekken 11 4301 HH Zierikzee Tel. 01110-16551 VRIJDAG 2 JULI 1993 149e JAARGANG NR 25384 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 17S7-1889 NIEUWERKERK - „Als voorbeeld van hoe je moet besturen verdient dit geen schoonheidsprijs. Het is een afgang". De Duivelandse PvdA- en de CDA-fractie waren tijdens de gemeenteraadsvergadering, donderdag avond in het Nieuwerkerkse gemeentehuis niet mals met hun kritiek op het college van burgemeester en wethouders. A. J. C. Melieste (PvdA) en M. A. Klaassen-Meijer (CDA) toonden zich hogelijk verbaasd over het collegevoorstel om de wachtgeldverplichtingen (die de gemeente vanwege het stopzetten van de subsi diëring ten aanzien van de Stichting Jeugd blijkt te hebben) in één keer af te kopen met 37.000 gulden. „De commissie financiën heeft unaniem geadviseerd voor een fatsoenlijke afbouwregeling van de subsidiëring over vier jaar. En wat schetst onze verbazing. Het college komt met dit niet-fatsoenlijke voorstel", aldus het PvdA-raadslid. Na uitvoerige discussie bleek een krappe meerderheid van de raad toch voor het voor stel van het college van b en w. Bij de VVD-fractie kwam dat vooral vanwege de financiële consequenties van een afbouw regeling. Die zou de gemeente in een periode van vier 'jaar 65.000 gulden kosten. „Daar voelen wij niets voor", aldus G. van den Ouden-Zwart. Zij was wel van mening dat de gemeen te over de brug moet komen wanneer blijkt dat de stopzet ting van de subsidiëring aan de Stichting Jeugd financiële con sequenties heeft, maar vond 37.000 gulden voldoende. J. A. van den Berge (SGP/RPF) vroeg zich zelfs af of die 37.000 gulden wel betaald moeten worden. ,,We moeten eerst de procedure maar afwachten. Het belangrijkste vind ik de consequenties voor perso neelsleden van de Stichting Jeugd. Als de stichting niet ge noeg geld meer heeft voor hun salarissen vind ik dat we moe ten betalen". Ook de SGP/RPF-fractie koos daarbij voor de 37.000 gulden waarop het collegevoorstel betrekking had, inclusief K. Hendrikse, die als lid van de commissie fi nanciën de afbouwregeling van 65.000 gulden adviseerde. Samen vormden de SGP/RPF- en WD fracties een meerder heid van één stem. Dit ten op zichte van de PvdA- en CDA fractie, die het liefste wilden terugkomen op het in april ge nomen raadsbesluit (waar zij ook toen al tegen waren) om de subsidie aan de Stichting Jeugd stop te zetten. „Het beste zou zijn om dat .raads besluit in te trekken en toch te subsidiëren", aldus CDA- raadslid Klaassen. Maar dat zat er niet in. Alle fracties uitten kritiek op VVD- wethouder W. P. Stouten die verkeerde voorlichting zou hebben gegeven door (twee maanden geleden) te verzeke ren dat stopzetten van de subsi die aan de Stichting Jeugd geen financiële consequenties had voor de gemeente. „Ik had het bij drie verschillende men sen nagevraagd", aldus de wet houder. Kinderopvang Ook het al dan niet subsidiëren van de voorzieningen voor kin deropvang op Schouwen- Duiveland leverde de nodige discussie op. Ondanks brieven waarin de gemeentebesturen van Zierikzee, Brouwershaven, Westerschouwen en Midden- schouwen er op aandrongen een garantiesubsidie van een gulden per inwoner beschik baar te stellen, stelde het Dui velandse college voor om ten aanzien van kinderopvang de zelfde lijn te volgen als vorig jaar. Namelijk het doorsluizen van de rijkssubsidie (35.000 gulden) die men voor kinderop vang krijgt, zonder daar eigen middelen aan toe te voegen. Verstoppertje „Jammer dat de gemeente zich afkeert van een voorziening die landelijk al aanvaard is. Dat is verstoppertje spelen. We hebben nu de kans om te laten zien dat we er niet meer om heen kunnen", aldus PvdA- raadslid Melieste. Zijn woor den hadden niet het gewenste effect want op de PvdA-fractie na stemden alle raadsleden in met het collegevoorstel. Een ander hekel punt tijdens de raadsvergadering, die de re cordtijd van twee uur duurde, was de aanschaf van een nieu we brandweerauto. PvdA- raadslid C. J. Hillebrand slin gerde de discussie via 'een kri tische noot'. „Wanneer je be kijkt wat staat te gebeuren op het gebied van herindeling van gemeenten is het toch vreemd dat op dit moment zowel Brui- nisse als Duiveland een ge- meentevoorstel heeft voor de aanschaf van een brandweer auto van 350.000 gulden". De PvdA-er betrok daarbij ook de pl&nnen om de brandweer korpsen regionaal te gaan be sturen. Hij stelde voor om de beslissing voor aanschaf van een brandweerauto nog even uit te stellen en kreeg daarbij de VVD- en CDA-fractie aan zijn zijde. Na een korte schorsing bleek echter dat een deel van die raadsleden zich had laten over tuigen door raadsvoorzitter burgemeester A. Bergshoeff. Hij bracht naar voren dat zelfs' bij herindeling van gemeenten twee bluseenheden nodig zou den zijn in het gebied van Brüi- nisse en Duiveland. En uit on derzoek zou zijn gebleken dat de huidige Duivelandse brand weerauto hard aan vervanging toe is. Een en ander leidde ér toe dat de raad tenslotte una niem instemde met het college voorstel en 350.000 gulden be schikbaar stelde voor de aan schaf. Uitrit Sirjansland 'In feite moet zoiets niet kun nen. Het is een slechte zaak en het kan precedentwerking tot gevolg hebben. Als raad staan we met de rug tegen de muur. Wat we ook beslissen, het is nooit helemaal juist'. Deze op merkingen werden vanuit de diverse fracties geplaatst toen de uitrit ter sprake kwam die Hanse Staalbouw bv in Sir jansland op eigen houtje heeft gecreëerd vanaf het bedrijfs terrein op de Lageweg. Omwo nenden hebben daar bezwaar tegen aangetekend. Hoewel de raad daar begrip voor toonde en ook de manier van doen van het bedrijf afkeurde, stemde men toch in met een voorberei- dingsbesluit waarmee de situa tie legaal kan worden ge maakt. „De werkgelegenheid in de gemeente is het belang rijkste, zeker in deze tijd", al dus CDA-raadslid Klaassen- Meijer. Burgemeester Bergs hoeff zegde aan PvdA-raadslid Bom toe dat met de eigenaren van het bedrijf zal worden ge sproken over maatregelen die de overlast voor omwonenden moeten beperken. Zo zou de uitbaning alleen door de week op vast te stellen tijden mogen worden gebruikt en zouden groenstroken moeten worden aangebracht. 'Zuinigheid met vlijt'. Dat was het sleutelwoord bij de behan deling van de voorjaarsnota 1993. Alle fracties lieten blij ken zich bewust te zijn van de minder goede financiële posi tie van de gemeente Duive land. „Wij zijn bereid om de noodzakelijke keuzes te ma ken", aldus Melieste (PvdA). Zorgen Uit reacties van andere raads leden bleek dat men zich voor al zorgen maakt over de toene mende kosten voor het werk voorzieningsschap De Zuid hoek en de kosten die volgend jaar nodig zijn voor het op knappen of nieuw bouwen van het zwembad Dol-Fijn in Nieu we rkerk. Advertentie BEVEILIG ZEKER met ING. JAAP VISSER ELLEMEET 01117-1875 Erkend Lid V.E.B. Advertentie a Hoge Kerkstraat 16, 4306 CD Nieuwerkerk Telefoon 01114-1518-2658 dag en nacht Al meer dan 25 jaar..... ZIEKENF0N0SRITTEN 4 BRUIDSAUTO 4 VOLGAUTO'S 4 GR0EPSVERV0ER 4 KLEINBUS 4 ROLSTOELVERVOER Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, ik wil een kwartaalabonnement f 48,50 kwartaalabonnement met autom. afschr. f 46,— jaarabonnement f 183,— jaarabonnement met autom. afschr. f 173,— en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. naam adres postcode Dhr./mevr. plaats: telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: 3E Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar 0 Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie. 01 Antwoordnummer 12, 4300 VB Zierikzee. Het ontwerp van architect Kraamer. (Foto: Marijke Folkert&ma). ZIERIKZEE - Vijftien architecten van de Kring Zeeland van de Bond van Neder landse Architecten (BNA) zijn de afgelopen weken bezig geweest met de op dracht die zij hadden gekregen voor de 1 juli-manifestatie: De Dag van de Archi tectuur. Dit jaar was de fictieve taak om een café-paviljoen te ontwerpen dat een plaats moest krijgen op het Kraanplein op de kop van de Museumhaven. Via te keningen en maquettes moesten de deelnemers laten zien hoe zo'n gebouw er in hun visie uit zou moeten zien, daarbij rekening houdend dat het Kraanplein valt onder het Beschermd Stadsgezicht. In de Vierschaar in het stadhuis van Zierikzee werd gisteren, donderdag, de expositie van de verschillende ontwer pen geopend door de bekende kunstcriticus Nico Out. De expositie waaraan een prijsvraag voor de bezoeker is verbonden duurt tot en met vrijdag 9 juli. Sinds een jaar of vijf wordt de Dag van de Architectuur geor ganiseerd door de BNA. In ie der van de 23 kringen van de bond wordt een eigen mani festatie gehouden. Bij de uit reiking van een onderschei ding eind vorig jaar werd de heer W. Kraamer, architect met bureaus in Schuddebeurs en Rotterdam, gevraagd of hij een onderwerp voor de manifesta tie kon bedenken. De lokatie moest gezocht worden op Schouwen-Duiveland. De ge dachten van de heer Kraamer voerden direct terug naar een ontwerp dat hij had gemaakt van een café-paviljoen op het terras van het restaurant De Drie Morianen "in de hoek van het Kraanplein. De stedebouw kundig adviseur van de ge meente Zierikzee toonde echter bezwaren en het college van b en w dat toestemming moet ge ven, wees het gebouw af. In een nagesprek met de stedebouw kundig adviseur werd de heer Kraamer duidelijk gemaakt dat hij zijn gebouw beter had kunnen plaatsen op de Kop van de Museumhaven. Nu, enkele jaren later leek hem dit een prima opdracht voor de Dag Realistisch In de Vierschaar in het stad huis in Zierikzee onthulden gisteren, donderdag, de vijf tien deelnemende architecten hun ontwerp van het café paviljoen. Aan de ontwerp wedstrijd hebben in totaal drie Schouwen-Duivelandse archi tecten meegedaan, te weten de heer Bram Verton uit Zierik zee, de heer, Willem Kort uit Burgh-Haamstede en ook de heer Kraamer zelf. Over de wijze waarop het café paviljoen er uit zou moeten zien, heeft de ervaren architect een uitgesproken mening. „Het ontwerp moet allereerst realiseerbaar zijn en er moet terdege rekening worden ge houden met de omringende monumenten". Zijn ontwerp voldoet aan deze criteria. Kraamer heeft gekozen voor een neutrale ronde vorm van het paviljoen waarbij door de glazen ruiten uitzicht is zowel in de richting van de poorten als het Havenplein. Rondom het gebouw dat anderhalve me ter boven het trottoimiveau is getild is een terras aangelegd waarop ook doordat het dak twee meter is doorgeschoten ook bij regen gezeten kan wor den. Het dak wordt samen met het terras opgehangen door acht dunne stalen trekstangen. Ook in de kleurkeuze is Kraa mer sober en neutraal geble ven, wit en groen. Kunstcriticus Nico Out liet een uur lang zijn kritische ken nersoog over de ontwerpen glij den om vervolgens op geheel eigen wijze aan de toehoorders te laten weten hoe hij over de variëteit aan ontwerpen dacht. Out begon zijn commentaar bij het ontwerp van Kraamer. Met veel vuur en bezieling en in een waterval van woorden liet hij weten niet al te zeer geraakt te zijn door de terughoudende op vatting van de architect. „Mijn hart gaat er niet sneller van kloppen en het levert geen vervolg pagina 2 VERHUIZING Met een lawaai-optocht zijn de kleuters in Haamstede naar nieuwe school verhuisd. EXPOSITIE Gedeputeerde ing. J. I. Hennekeij opende expositie Afvalpreventie in De Schutse. VEILIGHEID Voorlichtingsproject voor ouderen over veiligheid in en om het huis. ATLETIEK Delta Sport atlete Liesbeth van Ast liep een Zeeuws record. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's MIDDELBURG - In samenwerking met de Douane en Koninklijke Marechaussee, de Belgische Rijks wacht, het Openbaar Ministerie en het Parket van de Procureur des Konings in Antwerpen is een regio naal rechercheteam van de Regiopolitie Zeeland er in geslaagd duizenden kilo cocaïne te onderschep pen. Inmiddels zijn ook twee verdachten aangehou den en in verzekerde bewaring gesteld. Het zijn een 43-jarige man uit Zaandam en een 56-jarige man uit de gemeente Haarlemmer meer. De officier van justitie te Middelburg heeft de gevangen houding van deze verdachten gevorderd. De raadkamer van de rechtbank te Middelburg be handelt vandaag (vrijdag 2 ju- ii) deze vordering. De cocaïnevangst was het ge volg van een omvangrijk on derzoek, waaraan sinds eind 1992 wordt gewerkt door alle bovengenoemde instanties. In het kader van dat onderzoek werd eind juni in Zaanstad, Haarlemmermeer en Bame- veld huiszoeking gedaan in drie woningen en op het indus trieterrein in Zaandam. Daarbij werden in een loods in Zaanstad honderd zakken aan getroffen waarin elk achthon derd kilo op cokes (steenkool) gelijkende brokken zaten waarin cocaïne was verstopt. van de Architectuur in de Kring Zeeland. „Een realisti sche opdracht waarbij de archi tecten verder vrij zijn gelaten. Enige beperking was de maat van het paviljoen en er werd gesteld dat het gebouw onder geschikt moest worden ge maakt aan het beschermd stadsgezicht dat ter plaatse geldt. Hoe de architecten hier aan invulling zouden geven, moesten zij zelf weten". Goede smaak is de bloem van goed oordeel. Poincelot Droog HET WEER Vannacht kans op enkele mistban ken, minimumtemp. 13 graden. Overdag droog, in het binnenland perioden met zon. Middagtemp. van 18 graden aan zee tot 25 gra den in het zuidoosten. Wind west tot zuidwest kracht 3.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 1