Acht weken lang elke dinsdag vertier in centrum Zierikzee Afscheid als deftige dokter OBS De Klimop gaat naar de 'mart' Aanvang mosselseizoen met een week uitgesteld Paul Shark Jongeren op grote schaal geronseld als drugskoerier Vier Toeristendagen en vier Zomeractiviteiten Show van stationaire motoren en tractoren Pasjes voor kinder rommel markt i DONDERDAG 1 JULI 1993 NR 25383 5 ZIERIKZ.EE - ,,Ik heb altijd, al als een deftige dokter in een koets willen rijdenDat was de reactie van internist A.J. van den Hoorn toen hij woensdagmiddag met deftige boerenwagen werd opge haald bij het Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis te Zierikzee. Dokter. Van den Hoorn reed daar.weg nadat hij bijna dertig jaar in het ziekenhuis had gewerkt. Vanwege het bereiken van de pensioenge rechtigde leeftijd is de arts daar nu mee gestopt. Hoewel begin september een officiële afscheids bijeenkomst is gepland, wilden de medewerkers van de dokter zijn laatste werkdag in het zieken huis niet onopgemerkt voorbij laten gaan. Na afloop van zijn dienst werd de dokter in de hal van het ziekenhuis verrast met bloemen en een afscheidslied dat hem door ongeveer veertig perso neelsleden van het ziekenhuis werd toegezongen. Daarna werden de arts en zijn echtgenote uitge nodigd om plaats te nemen in een deftige boerenwagen met paard. Terwijl het voertuig wegreed in de richting Schuddebeurs, de woonplaats van de arts, wierpen zijn medewerkers bloemen in de wagen. (Foto: Joop van Houdt). Gewicht en kleur voldoen niet aan eis BRUINISSE/ZIERIKZEE - Tijdens een vergadering van de vereniging De Mosselhandel in Yerseke is de aanvang van het nieuwe mosselseizoen voorlopig met een week uitgesteld. Het vleesgewicht en de kleur van de schelpdieren voldoet naar de mening van de handelaren net niet helemaal aan de gestelde verwachtingen. Volgende week hoopt de sector wel een begin te maken met de aanvoer van het zwarte goud op de veiling in Yerseke. De kwekers hebben vorige week massaal gehoor gegeven aan het verzoek van voorzitter S. Zoeteweij van de handela- renvereniging, om voor de ope ning van het seizoen zoveel mo gelijk monsters aan te leveren. De medewerkers van het Pro- duktschap hadden met name op donderdag de handel vol om de kwaliteit van in totaal 106 monsters te beoordelen. Op vrijdag werden nog negen tien monsters in het veilingge- DEN BOSCH - In Brabantse horecagelegenheden worden op grote schaal jongeren ge ronseld om drugskoerier te worden. De politie is daarvan op de hoogte, maar is er tot nu toe niet in geslaagd een einde te maken aan die praktijken. Een woordvoerder van het po litiekorps Brabant-Noord heeft dit donderdag desge vraagd meegedeeld. Volgens hem is het moeilijk een vinger te krijgen achter de ronselpraktijken. Er wordt wel aan gewerkt, maar op dit mo ment valt daar niets over te melden," aldus de zegsman. De politie weet niet hoeveel jonge ren d aard werkelijk op pad gaan om drugs te smokkelen. De jongeren wordt een vakan tie in het buitenland in het vooruitzicht gesteld en een bo nus van 5.000 gulden. Als te genprestatie moeten ze een pakje mee terug brengen. In bouw aan de Dregweg in Yerse ke binnengedragen. Afgelopen maandag volgden er nogmaals tien van Zeeuwse bodem. Ook de kwaliteit van deze schelp dieren gaf hetzelfde beeld te zien als in de voorgaande week. Zodra de kleur is bijge trokken zal het mosselaanbod voorlopig hoofdzakelijk van de Zeeuwse percelen vandaan ko men. De groei in de Waddenzee loopt in vergelijking met voor gaande jaren duidelijk achter. andere gevallen is het juist de bedoeling iets mee te nemen naar een ander land. Het gaat, aldus de woordvoerder van de politie, zowel om het smokke len van hard als soft drugs. De jongeren lopen volgens de poli tie grote kans in het buitenland voor lange tijd achter de tralies te verdwijnen. Wanneer de po litie er in slaagt ronselaars aan te houden kan hen uitlokking ten laste worden gelegd en het deelnemen aan een criminele organisatie. AMSTERDAM - In de program mering van het Holland Festi val 1994 komt bijzondere na druk te liggen op kleinschalige produkties. Het gaat daarbij om zogenoemde „kamerope ra's", onder anderen van Wolf gang Rihm, Rob Zuidam en van de Chinese componisten Xiao-Song Qu en Guo Wenjing. Nederlandse Hervormde Kerk Bei'oepen te Oud-Beijerland (nieuwe pred. plaats): G. Mul der te Nieuwerkerk aan den IJssel; te Dubbeldam: J. A. Zeilstra te Austerlitz (part-ti me). Aangenomen naar Vlaardin- gen (beiden part-time): dr. J. J. Suurmond te Gendt (part-time) en mevr. M. E. Suurmond-Von- keman te Angeren (part-time); naar Waddinxveen: C. D. Zon- nenberg te Benschop, die be dankte voor Hendrik-Ido-Am- bacht. Bedankt voor Stolwijk: L. Kruijmer te Lunteren. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Beroepen te Lutten en te Ze venbergen: D. Ophoff, kandi daat te Kampen. Gereformeerde Gemeenten Beroepen te Uddel: C. A. van Dieren te Stolwijk; te Nieu werkerk (Zld.): J. J. Thnis te Lisse. Nieuwerkerk beroept ds. J. J. Tanis NIEUWERKERK - De Gerefor meerde Gemeente te Nieuwer kerk (Zld.) heeft een beroep uitgebracht op ds. J. J. Thnis te Lisse. Ds. Thnis werd geboren op 6 ok tober 1949 en is sinds 1990 pre dikant te Lisse. Advertentie Jacks 50% Sweaters deurloo mode KERKWERVE - Op zaterdag 3 juli wordt op het bedrijf van de heer C. bij de Vaate aan de Bootsweg 2 te Kerkwerve een show van stationaire motoren en oude tractoren gehouden. Ongeveer vijftig leden van de Oude Trekker en Motoren Ver eniging en de Historische Mo toren en Tractoren Vereniging komen naar Moriaanshoofd om hun materiaal te tonen aan het publiek. Dat houdt in dat weer meer tractoren en stationaire motoren te zien zijn dan vorig jaar. Tijdens de show is ook in formatie verkrijgbaar over on derdelen voorde machines. En kele tractoren en stationaire motoren worden te koop aange boden. Het is voor het vierde achtereenvolgende jaar dat op het bedrijf aan de Bootsweg een dergelijk evenement wordt gehouden. Iedere belangstel lende kan er zaterdag terecht van 10.00 tot 17.00 uur. Om on geveer 11.00 uur wordt een rondrit gehouden in de omge ving. De Toeristendagen trekken altijd veel publiek naar Zierikzee. (Archieffoto). ZIERIKZEE - Een Snuffelmarkt waarop Zierikzeeë- naren een deel van hun overtollige inventaris kun nen slijten, Ali-Ali en Suleika met hun fantastie ma gie show, een club Gentse wielrijders die allerlei ca priolen op hun vélo uithalen. Zij, maar ook vele an deren zijn te zien tijdens de vier Toeristendagen en vier Zomeractiviteiten die steevast op dinsdag in Zierikzee worden gehouden. Het is bijna een wet van Meden en Perzen; dinsdag van 10.00 tot 17.00 uur is het Zierikzee- dag, althans in de maanden ju li en augustus. Daaraan heeft de commissie Toeristendagen (van Zierikzee Aktief) dan ook niet willen tornen. Wat wel af wijkt van de jarenlange tradi tie is het aantal Toeristenda gen. In plaats van de gebruike lijke vijf is nu gekozen voor de 4 4 formule, hetgeen inhoudt dat er naast de vier Tberisten- dagen ook vier Zomeractivitei ten worden gehouden; twee als ,,warming-up" voor de Toe ristendagen en twee ter afslui ting van het programma. In te genstelling tot de Toeristenda- gen is de binnenstad tijdens de ze Zomeractiviteiten niet voor het verkeer afgesloten. Die ver schuiving in de opzet is volgens Ria Geluk een uitvloeisel van de wens om het accent wat min der op de Toeristendagen en wat meer op kleinschalige acti viteiten te leggen. Gezien de opbrengsten van deze Toe ristendagen (waarmee een deel van de activiteiten moet wor den gefinancierd) kunnen die echter nog niet worden gemist, vandaar de keuze voor vier van dergelijke pret en jolijt- dinsdagen. Frans tintje Het programma begint dins dag 6 juli met een zomeractivi- teit in Franse sfeer. Dit omdat Zierikzee ter gelegenheid van de dag van de architectuur (vandaag, I juli) tijdelijk ver rijkt wordt met een Eiffelto- ren, die verwijst naar de architectuur-expositie in de Vierschaar. Met éen typisch Frans decor, het geluid van ketsende jeu de boules ballen en de aanwezig heid van een stand met Franse kaas en wijn moet het publiek op het Havenplein zich in Fran se sferen wanen. Gelet op het rijke koloniale verleden van la République geeft Ali-Ali met zijn Suleika het geheel nog een exotisch tintje in zijn fantasie magic show, terwijl de kinde ren, al dan niet geschminkt - ook die mogelijkheid is er - hun energie kwijt kunnen op het springkussen. Hobby/ creatiefmarkt Een week later, dinsdag 13 juli wordt de Zomeractiviteit ook uitgebreid tot het terrein voor de Grote Kerk. Daar strijken die dag verschillende hobby isten neer om iets van hun crea tieve hobby aan het publiek te tonen. Kralenbreien, edelste nen, schilderen, houtsnijden, noem maar op, het is er alle maal en niet alleen deze dins dag. Ook tijdens de vier Tbe- ristendagen en de op een na laatste Zomeractiviteit-dins- dag wordt deze hobby- en crea tiefmarkt gehouden. Op dins dag 20 juli en 3 augustus staan de deuren van de Grote Kerk bovendien wijd open voor mu ziekliefhebbers, die er kunnen genieten van een orgelconcert. Wie dinsdag 13 juli uitgekeken is bij de hobby- en creatief markt moet maar eens doorlo pen naar het Havenplein, waar poppentheater Kriskas jong en wellicht ook oud zal amuseren met een goochelshow, schmin ken en poppentheater. Voor de robbedoezen en ravotters be staat de mogelijkheid voor ,,bungee-run", een nieuwe at tractie met als ingrediënten elastiek, klittenband en een luchtkussen. Toeristendagen Het is bijna traditie dat de reeks Toeristendagen van start gaat met sjeesjesrijden en daarop is dit jaar geen uitzon dering gemaakt. Dinsdag 20 ju li komen daarvoor enkele ring- rijders uit Walcheren naar Zie rikzee (Havenplein) om er met hun fiere koudbloeden en ran ke sjezen elkaar op het scherpst van de snede te be strijden. Een week later, dins dag 27 juli wordt het Haven plein in beslag genomen door zo'n veertig kunstenaars. Ook de infobus van Veilig Verkeer Nederland krijgt deze dag hier een plaatsje. De derde Toe ristendag (dinsdag 3 augustus) staat in het teken van het Vrije- tijdsfestival dat dit jaar Zie rikzee voor de derde keer aan doet. Vanaf een grote podium- vvagen krijgen de toeschouwers een spektakel van muziek, de monstraties en modeshows voorgeschoteld en ook het springkussen zal deze dag me nig kind weer verleiden tot het maken van een aantal spron gen en buitelingen. Sportievelingen moeten ge duld hebben tot de laatste Toe ristendag (dinsdag 10 augus tus), wanneer er op het Haven plein een klimwand komt te staan. Leden van een wielrij dersclub uit Gent zullen deze dinsdag demonstraties kunst- wielrijden en cyclobal verzor gen. Stoutmoedige passanten die vanaf een heuse vélo ook een balletje willen trappen krijgen van de Vlamingen alle gelegenheid om eens te probe ren of dat lukt. Lokaties Tijdens de vier Toeristenda gen, waarop de stad geheel voor het verkeer is afgesloten, zijn er uiteraard ook elders in de stad de nodige activiteiten. Zoals al jaren vaste prik is, is de Balie ook dit jaar weer het domein van de kinderen die hun spaarpot willen vullen door de verkoop van speel goed, boeken, blikken en ande re kleine artikelen uit moeders kast. Deze kinderrommel markt - de naam zegt het al - is uitsluitend bedoeld voor kin deren van 6 tot 12 jaar uit Zie rikzee. Voor handelaren en ou ders die daar hun overtollige MADRID - Het Madrileens Herfstfestival van 1994 wordt voor een deel gewijd aan Ne derlandse kunst. Het is dan voor de derde keer dat het festival een land speciale aan dacht geeft: vorig jaar was Groot-Brittannië de uitverko rene, dit jaar is dat Frankrijk. DEN HAAG - Het aantal aan giften van Nederlandse onder nemers voor de btw-heffing op import en export met landen buiten de EG, en voor het han delsverkeer met EG-landen, lag in het eerste kwartaal van dit jaar ongeveer een kwart on der het niveau van het eerste kwartaal van 1991. Advertentie DREISCHOR - De groepen een tot en met vier van de OBS De Klimop uit Dreischor zijn in het kader van een project in Zierikzee naar de 'mart' ge weest. Dat kon dankzij de hulp van vele ouders en de enthou siaste leidng van schooldirec teur C. van de Vreugde en de jufs Alie, Mattie en Anneke. Via het projectonderwijs kun nen kinderen spelenderwijs verschillende vakken in de praktijk brengen en ook de ou ders worden er bij betrokken. Onder meer bij het maken van de vele kleurige markt- kraampjes, gemaakt van schoenendozen die samen met de taalwerkstukken werden uitgestald in de school. Van de Vreugde werkt met zijn staf van vier permanente en twee part-time krachten voor 87 leerlingen, verdeeld over acht groepen aan de Verster king en Interactie van de Plat- telandsschool (VNIP). Thamar en Rogier (beiden groep vier) leidden de bezoe kers rond en vertelden wat ze zo al met de marktkooplieden besproken hadden. De vis bij voorbeeld, daar kwamen de vissers vroeger zelf mee naar de markt. „Nu komt hij van de fabriek". En waar eet een marktkoopman zijn boterham op: meestal in de kraam. Wordt er ook veel gestolen op de markt? Valt mee in Zierikzee, in ieder geval merken ze het niet. En, zo blijkt uit officiële samenvatting: waar gaat een marktkoopman naar de wc? In een café. De leerlingen van De Klimop, die zelf ook geld kregen en boodschappen mochten doen vonden het snoep op de markt en lekkere aardbeien kopen het leukste. Tbch had het be zoek aan de markt noch Rogier noch Thamar kunnen overtui gen om later dit beroep te kie zen. Rogier houdt het op poli tie te paard en Thamar op ver pleegster of kapster. Of toch maar moeder, want zegt ze spontaan: „Dat worden we la ter toch allemaal". waar kwijt willen is deze rom melmarkt niet bedoeld. Die Zierikzeese ouders moeten ge duld hebben tot 24 augustus wanneer op het Havenplein een snuffelmarkt (Zomeractiviteit) wordt gehouden. De commissie Tberistendagen heeft deze snuffelmarkt op het program ma geplaatst omdat bij Ria Ge luk nogal wat telefoontjes bin nen zijn gekomen van volwas senen die een kraam wilden huren om er hun materiële her inneringen aan de grote zomer- schoonmaak tegen een zacht prijsje van de hand te doen. Geen mosselen op Vismarkt Het Havenkwartier en de Schuithaven/Lange Nobel- straat zijn ook dit jaar weer ge reserveerd voor de meer com merciële activiteiten. Deze worden ook dit jaar weer opge fleurd met poppentheater (Robhetty), muziek en schmin ken. In tegenstelling tot voor gaande jaren worden er deze kq'er geen mosselen geserveerd op de Vismarkt. Dit omdat de ze lokatie wat uit de loooprou- te van het publiek ligt en dit publiek blijkbaar niet bereid is om een paar meter extra te lopen, hetgeen ruimschoots be loond wordt door het fraaie hofje. Eveneens een vast gegeven is het feit dat de ideële organisa ties een plaatsje krijgen aan de zuidzijde van het Havenpark. Een nieuwkomer in dit gezel schap is de Vereniging van de Stinkende Roos, een vereni ging waarin de liefhebbers van knoflook verenigd zijn. Met het oog op de toeloop zul len met ingang van dinsdag 6 juli de beide parkeerterreinen aan het Eerste Weeg je weer worden opengesteld. Dit wordt aan de hand van borden en wegwijzers aangegeven. Bij wijze van experiment zal dins dag 20 juli een treintje rijden tussen het Eerste Weegje en de binnenstad, waarvan men te gen een geringe vergoeding ge bruik kan maken. Om weer een beetje te w;ennen aan gewone doordeweekse dinsdagen wordt het seizoen afgesloten met nog twee Zomeractivitei ten, waaronder de reeds 'ge noemde Snuffelmarkt op 24 augustus. De week daarvoor (dinsdag 17 augustus) is het Havenplein gereserveerd voor de Stichting Recreatiewerk Zeeland met haar bodypain ting en karaoke. ZIERIKZEE - Kinderen die graag een plaatsje op de kinderrommelmarkt willen hebben, kunnen vanaf vrijdag 7 juli tus sen 16.00 en 17.00 uur een pasje ophalen bij de Dikke Toren. Voorwaar de om zo'n pasje te krij gen is dat de kinderen tussen de 6 en 12 jaar oud zijn en uit Zierikzee komen. Voor het pasje is het nodig een pasfoto mee te nemen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 5