GRATIS ADVERTENTIE Karolingische burcht in Burgh wordt nieuw leven ingeblazen 0 1 UW KRANT VAN r n De laatste uren voor Beachpop... ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Stichting Westerschouwen Kultureel gesteund door provincie en gemeente 3 RECONSTRUCTIE OUDESTRAAT 4 EXPOSITIE N.HAVENPOORT Motorrijder gewond na aanrijding Diefstal handtas uit kampwinkel Open dag luchtmacht ■=1 dé krant van schouwen - duiveland! 3%8 NIEUWSBODE DONDERDAG 1 JULI 1993 149e JAARGANG NR 25383 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1689 GEBOORTE, HUWELIJK, JUBILEUM? Maak dan nu uw keuze uil onze grote kolJektie leuke, originele en moderne kaarten. Wie deze kaarten bij ons bestelt en laat drukken heeft recht op een gratis advertentie bij de familieberichten in de Zierikzeesche Nieuwsbode. drukkerij lakenman ochtman bv Jannewekken 11 4301 HH Zierikzee Tel. 01110-16551 De Karolingische burcht in Burgh vanuit de lucht gezien. BURGH - Nu nog ligt de Karolingische burcht in Burgh enigszins verscholen in het landschap en weten veel mensen, zowel toeristen als ook inwoners van de ge meente Westerschouwen, nauwelijks af van het bestaan van de oude vesting. De Stichting Westerschouwen Kultureel heeft een plan ontwikkeld om hierin snel verandering te brengen. De Karolingische burcht moet in een paar jaar tijd uit groeien tot een cultuur-historische trekpleister. Daarbij wordt gebruik gemaakt van een subsidie die de provincie voor dit soort projecten gereed heeft liggen. En hoewel het project niet als prioriteit wordt aangerekend van gemeentelijk beleid, lijkt ook de gemeente Westerschouwen de komende jaren bereid om haar steentje hieraan bij te dragen. In Zeeland zijn er nog enkele van deze Karolingische burch ten bewaard gebleven. Zo zijn er nog restanten te vinden in Oost-Souburg, Domburg, Mid delburg en Burgh. De vesting in Burgh is echter veruit het best bewaard gebleven en de contouren van de burcht zijn hier nog het best in het land schap waar te nemen. Het bouwwerk waaraan het dorpje Burgh zijn naam te danken heeft, werd ongeveer 850 jaar na Christus gebouwd. De ves ting had voornamelijk de func tie van vluchthaven voor de be woners tegen de Noormannen die delen van Europa binnen vielen vanuit de Noordzee. Na het jaar 1000 werd de burcht eveneens gebruikt als onderko men bij overstromingen. De burcht kent een typische ronde vorm. De huizen die in het mid-, den van de cirkel werden ge bouwd werden beschermd door een wal en een gracht. De bui tenste ring werd gevormd door begroeiing. Tbt 1200 werd de burcht intehjJJc.'f bewoond, daarna verloor het haar oor spronkelijke functie. Eerste plan Het plan om van de Karolingi sche burcht een cultuurhistori sche attractie te maken, is niet nieuw. Reeds in 1986 deed een student van de Reinwardt Aca demie, Stef Jacobs, een verken nend onderzoek naar de moge lijkheden hiertoe. Zijn studie werd nader uitgewerkt door Archeoplan waarin aan de Ka rolingische burcht een educa tieve en recreatieve functie werd gegeven. Het grootschali ge plan werd voorgelegd aan de gemeente, die zich in principe niet uitsprak tegen de realise ring ervan. Echter, de hoge kos ten (4,5 miljoen gulden) en het feit dat de gemeente andere prioriteiten op haar lijstje voor de komende jaren had staan, maakte dat het plan in de ijs kast verdween. Het nieuwe plan van de Stichting Wester schouwen Kultureel lijkt op korte termijn meer kans van slagen te hebben. Allereerst omdat de kosten van dit nieu we plannen met circa 1,1 mil joen gulden veel lager liggen en anderzijds omdat er bij de provincie een subsidie blijkt te bestaan voor dit soort projec ten. Reconstructie Nu al besteedt de Stichting ruim aandacht aan het bestaan van de burcht via de Burghse Schoole. In één van de lokalen in deze voornj^lige school, die sinds kort het predikaat mu seum draagt, staat een maquet te van de burcht opgesteld en is in vitrines te zien wat er in de omgeving van de vesting aan archeologische vondsten is ge daan. Via tekstborden wordt extra informatie gegeven over de datering, de bouw en de lig ging van de burcht. Op het ou de burchtterrein achter de Burghse Schoole wil de stich ting een gedeelte van de neder zetting reconstrueren. In het overige gebied wordt de ronde vorm geaccentueerd door het aanbrengen van beplanting. De gracht en een gedeelte van de wal worden in de recon structie in ere hersteld en ook wordt voorgesteld om enkele authentieke woonhuizen en werkplaatsen en een Viking schip te bouwen. Op het mid denterrein, zo is het idee, moet een centrale informatieplaats verrijzen. Zes informatiepane len in de vorm van een kubus moeten de bezoekers informe ren over de verschillende as pecten van de burcht. Een bui tenmaquette met een grootte van drie bij drie meter zal de geïnteresseerde een beeld ge ven van de vorm en inrichting 'van de nederzgttjpg. pe voor malige schoolmeesterwoning naast de Burghse Schoole zal in de toekomst worden inge richt als filmzaal en winkel. Ook wordt in deze woning een thee-/kof fieschenkerij geves tigd waar de bezoeker in alle rust iets kan drinken. Wanneer de schoolmeesterwoning kan worden ingericht is nog niet duidelijk, want op dit moment wordt deze gebruikt als norma le woning en is zij nog niet be schikbaar. Via bewegwijzering in Burgh en Haamstede en voornamelijk op de Kraay- ensteinweg wordt de bezoeker gewezen hoe zij de burcht kan bereiken. Vanuit de Burghse Schoole is inmiddels reeds een schelpenpad aangelegd voor de vervolg pagina 2 BURGHSLUIS - Op het havenplateau van Burghsluis treffen de bestuurders en vrijwilligers van Beachpop de laatste voorbereidingen. Langzaamaan krijgt het festivalterrein haar uiteindelijke vorm. Langzaamaan ook stijgt de spanning onder de verantwoordelijken. Want het uur U nadert. Zaterdagochtend 3 juli im mers moet alles piekfijn in orde zijn voor het grootste popspektakel uit de Zeeuwse geschiedenis. Dat Beachpop gaat slagen, lijkt vrijwel zeker. Reeds dui zenden kaarten zijn verkocht en de weersvoorspellingen voor zaterdag zijn goed. Alles lijkt kiaar voor de eerste editie van Beachpop. Op het terrein is het drie dagen voor aanvang een drukte van belang. De hele week al wordt er in ploegendiensten gewerkt aan de inrichting van het veld. Zo is inmiddels het hekv/erk geplaatst en zijn de licht masten en vlaggemasten verre zen. Ook de kleedkamers voor de artiesten, de douchecabines, en de VIP-tent zijn geplaatst en de frietwagens, die dadelijk moeten gaan zorgen voor het inwendige van de festivalbe zoeker, zijn inmiddels gearri veerd. Een rood-wit lint geeft aan waar vandaag, donderdag, het podium met een breedte van dertien meter en een lengte van negen meter moet worden geplaatst. Het opstellen en testen van de geluidsinstallatie gebeurt vrijdag. Ook worden dan de kraampjes voor de Aan de inrichting van het terrein wordt de laatste hand gelegd. (Foto: Joop van Houdt). markt geplaatst en wordt het kinderdorp gebouwd. Race Hoewel er al veel gedaan is op het terrein en het werk exact op schema loopt, breken de drukste dagen nog aan, beseft ook voorzitter van het bestuur van Beachpop, Marco Verseput. Hij spreekt dan ook van de spreekwoordelijke laatste, zware loodjes. Vanaf dit mo ment wordt er van uur tot uur gewerkt, het is een race tegen de klok. Alle werkzaamheden grijpen in elkaar. Is het een niet gebeurd, dan kan het an der ook geen doorgang vin den". Over belangstelling voor het festival heeft de enthou siaste coördinator niet te kla gen. De gehele dag door ratelen de telefoons en spuugt de fax haar berichten uit. Iedereen lijkt geïnteresseerd in Beach pop. Radio 3 besteedt de gehele dag aandacht aan het begin van de Aidsweek en het Beach- popfestival en ook de kaartver koop loopt goed. Aanleiding voor Verseput om het publiek te waarschuwen niet te laat te zijn met het ko pen van een entreebewijs. ,,Het gaat nu hard, we hebben reeds duizenden kaarten verkocht. De mensen die absolute zeker heid willen hebben om zater dag binnen te komen, kunnen nog tot vrijdag 18.00 uur te recht bij de VVV voorbe spreekbureaus. Op de dag zelf garanderen we niets", aldus Verseput. Een belangrijk onderdeel van de organisatie is ook de infra structuur. Alle bezoekers per fiets, motor en auto worden za terdag 3 juli via de Dnlebouts- weg. do afslag ter hoogte van het Resort Haamstede, naar het terrein geleid. Andere we gen in de omgeving zijn afge zet. Op een ruim parkeerter rein naast het terrein kan de auto worden gestald. Uniek voor Zeeland noemt Verseput de mogelijkheden van het openbaar vervoer. Zowel heen als ook terug zullen er lijn diensten van de ZWN en specia le-festivalbussen rijden in alle richtingen. Zo kan men met lijn 104 vanuit zowel Vlissin- gen als de Zuid-Hollandse ei landen naar Beachpop komen, verbindt lijn 10 Goes met het festival en rijden de ZWN- bussen lijn 133 en 134 over het gehele eiland, tot in de kleinste dorpen. Vanaf Burgh-Haamste- de zullen er bovendien pendel diensten worden ingezet. Qua voorzieningen is er ook aan minder-validen gedacht. Voor hen zijn er extra maatregelen getroffen. Zo kunnen rolstoe lers op een speciaal gemaakte verhoging naast de mixtoren de optredende bands zien. Voor hen zijn er ook gehandicapten toiletten geplaatst. Inmiddels is ook bekend ge worden dat de bekende disc- jockey Hans Schiffers het mid dagprogramma aan elkaar praat. In de namiddag wordt zijn werk overgenomen door Mare Stakenburg, onder meer bekend van het radioprogram ma Leidse Kade Live. Het ope ningswoord zal worden gespro ken door Peter van Rooyen van het Aidsfonds en de heer drs. W. T. van Gelder, Commissaris van de Koningin in de provin cie Zeeland. Ondanks de span ningen en stress van het laatste moment geniet Verseput teza men met zijn medebestuurders van deze laatste loodjes. Tter- wijl zijn blik ronddwaalt over de kabbelende Oosterschelde klinkt het overtuigd: ,,Het wordt echt een festival van ho ge kwaliteit. Een hedendaags festival op een unieke lokatie". Alles komt op tijd voor hem die wachten kan. Rabelais Perioden met zon HET WEER Vannacht een min.temp. om streeks 15 graden en kans op een mistbank. Overdag perioden met zon en op de meeste plaatsen droog. Middagtemp. van 22 tot 26 graden. Zwakke tot matige noorde lijke wind, kracht 2 a 3. Het gewijzigde plan voor reconstructie van de Oude straat werd in Bruinisse enthousiast ontvangen. In de Noordhavenpoort is een expositie van het werk van vijf vrouwen. TOERISTENDAGEN Vanaf 6 juli staat Zierikzee gedurende acht weken op dinsdag weer bol van de activiteiten. ATLETIEK Ramses Bekkenk veroverde bij het Nederlands kam pioenschap atletiek junioren drie medailles. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's SCHARENDIJKE - De heer De J. uit de gemeente Midden- schouwen werd overgebracht naar het Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis in Zierikzee van wege verwondingen die hij opliep bij een aanrijding dins dagavond op de Dammenweg te Scharendijke. De heer De J. reed daar om on geveer 18.30 uur op zijn motor fiets met achterop een duopas sagier. Op de kruising werd de motor in de flank geraakt door een Duitse personenauto die werd bestuurd door mevrouw K. uit Bonn. Zij wilde linksaf slaan in de richting van cam ping Duin en Strand en zou daarbij de motorfiets niet heb ben gezien. De heer De J. en zijn duopassa gier moesten worden overge bracht naar het ziekenhuis. De J. had een gebroken been, zijn passagier schaafwonden en een blauwe knie. Zowel de perso nenauto als de motorfiets werd bij de aanrijding beschadigd. De Duitse bestuurster kwam met de schrik vrij. HOOGHALEN - Films en fo to's die door Rudolf Werner Breslauer werden gemaakt in kamp Westerbork, zijn van 2 juli tot 22 augustus te zien in het gelijknamige herinnering scentrum in Hooghalen. RENESSE - In een kampwin kel aan de Hogezoom bij Re- nesse werd dinsdag een hand tas met daarin een hoeveelheid contant geld gestolen. De handtas is van mevrouw De B. uit de gemeente Wester schouwen. Om ongeveer 13.40 uur hielp zij in de kampwinkel twee jongens die boodschap- pen kwamen doen bij het inle veren van lege kratten. Hierbij wist een van de jongens haar handtas te stelen. Vervolgens gingen zij er samen met de buit vandoor. EINDHOVEN - De politie ver wacht zaterdag op de snelwe gen rond Eindhoven een enor me drukte en kilometers lange files. Op de vliegbasis Eindho ven wordt namelijk de open dag van de Luchtmacht gehou den. Bezoekers van de open dag worden vroegtijdig van de snelwegen gehaald en via aan gegeven routes naar het vlieg veld geleid. Overigens raadt de politie aan om bij voorkeur met de fiets of het openbaar vervoer te komen. Vanaf het NS-station in Eindhoven rijden de hele dag via een vrije baan pendelbussen naar het vlieg veld. Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, ik wil een kwartaalabonnement f 48,50 kwartaalabonnement met autom. afschr. f 46,— jaarabonnement f 183,— jaarabonnement met autom. afschr. a f 173,— en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. naam Dhr/mevr. adres postcode plaats: telefoon t handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: 3E Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar O Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie. CD Antwoordnummer 12. 4300 VB Zierikzee. h'

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 1