In de aanschaf van een agenda spelen ouders een sturende rol deurloo mode UW KRANT VAN SCHOUWEN-DUIVELAND r Kostuum-kolbert week Bakkerij Everaers heeft nu ook een vestiging in kern Haamstede r 1 71 '93 wordt spannend jaar voor recreatie-sector ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZIE ADVERTENTIE PAGINA 18 'Het oog wil immers ook wat' Koor- en samenzang- avond Openstelling kerk Renesse HELAAS dé krant van schouwen-duiveland! A ■j NIEUWSBODE (TRA WOENSDAG 30 JUNI 1993 GRATIS HUIS AAN HUIS BLAD EDITIE SCHOUWEN-DUIVELAND MOL 5-7 - ZIERIKZEE - TELEFOON 01110-12890 ZIERIKZEE - Vanaf begin mei liggen ze bij de boek handels: de nieuwe schoolagenda's voor het komen de schooljaar. Uit het wel zeer omvangrijke aanbod, de totale collectie bedraagt ongeveer 130 stuks, ma ken de jongeren hun keuze. Dat hierbij het prakti sche gebruik van de agenda niet altijd even belang rijk is behoeft geen betoog. Veel scholieren kopen immers een bepaald soort agenda om erbij te horen. Men kan zich afvragen of dit een gezonde situatie is. Maar evenzeer kan men zich afvragen of sommige makers van agenda's niet te ver gaan in hun creativi teit of zelfs de grenzen van het fatsoen overschrij den. En wanneer dit het geval is, moet er dan corri gerend worden opgetreden en zo ja, wie moet dit dan doen? Of lost alles zich vanzelf op? Wie tegenwoordig een boek handel binnenwandelt kan er niet omheen. Grote stapels agenda's die ongewild de aan dacht van de cliëntèle trekt, ook bij diegenen onder hen die de schoolbanken reeds jaren geleden verlaten hebben. De ene kaft nog opvallender dan de andere, maar één ding heb ben ze gemeen: de prijs ervan is een stuk hoger dan de 'kale' agenda, namelijk gemiddeld achttien gulden. Hetgeen ove rigens voor de scholieren geen enkel beletsel vormt. Integen deel, want de duurste is het meest in trek en om erbij te ho ren voelen sommige scholieren het als een verplichting om een dergelijk exemplaar aan te schaffen. Dit is ook precies wat Jan Bruins, eigenaar van De Vries Boekhandel in Zierikzee 'Tegen"Be borst stuit. Volgens hem zijn sommige agenda's geen lust voor het oog. Hij doelt hiermee onder meer op de agenda van Joop Klepzei ker. Maar uit de verkoopcijfers blijkt dat een kleine groep de ze agenda's leuk vindt en vol gens hém is het dan niet aan de boekhandelaren om te bepalen wat een scholier wel of niet mag kopen. ,,De mensen kunnen zich nu wel druk maken over de grove agenda's die in hun ogen ge vuld zijn met vieze plaatjes, maar je kunt je natuurlijk ook afvragen of het wel zo gezond is wanneer een kind alleen maar door zijn medeleerlingen wordt geaccepteerd wanneer hij in hun ogen een goede agen da heeft. Dat ziet er wel braver uit, maar is volgens mij net zo ongezond", aldus Bruins. Hellend vlak Hij, noch Marco van Oeveren, de bedrijfsleider, ziet enige aanleiding om sommige agen da's uit de winkel te weren. ,,Er is zo ontzettend veel vraag haar ëri wanneer je het dan kan verkopen moet je het ook doen", zegt Van Oeveren. Bruins is het hiermee helemaal eens. \,Het is net als met boe ken. Iedereen mag kennis ne men van hetgeen hij zelf wil. Wij hoeven niet te bepalen wat iemand leest of niet leest en zo is het ook met agenda's. Het is niet aan de boekhandelaar om hierin te beslissen", aldus ver woordt hij zijn mening. Maar met een dergelijke opvatting begeven zij zich natuurlijk wel op een hellend vlak en er be staan voor beide heren dan ook wel degelijk grenzen. Zo zal men in de boekhandel bijvoor beeld tevergeefs zoeken naar sexbladen. Criterium ,,De inhoud van de agenda's vind ik niet storend en daar gaat het om", aldus Van Oeve ren. Bruins zoekt het in een iets bredere context. Hij is van mening dat er eerder gekeken moet worden of het in de sa menleving past in plaats van of het bij iemand persoonlijk past. ,,Ik denk dat dat een goed criterium is", zegt hij. Het belangrijkste wat betreft de inhoud van de agenda's is volgens hem dat in de agenda het huiswerk goed bijgehou den kan worden. ,,En wanneer ik dan de stapels overzie func tioneren sommige agenda's niet goed en dat vind ik te be treuren", aldus Bruins. Boek handelaren kunnen hier overi gens weinig aan doen. Zij we ten ook niet van te voren hoe een agenda er inhoudelijk uit gaat zien. De vertegenwoordi ger kan namelijk slechts een kaft laten zien, die in enkele gevallen dan ook nog in zwart wit is, en alleen daarop worden bepaalde agéridars"ïngekocht. Vrijheid Wanneer de boekhandelaar geen keus wenst te maken voor de scholieren is hierin mis schien een taak weggelegd voor de schooldirecties. Bij on ze zuiderburen zijn de meeste schoolmagazines-agenda's, waarin veel aandacht geschon ken wordt aan onder meer sport, mode, muziek en reizen, door conservatieve school besturen in de ban gedaan. Overigens tevergeefs, want het verbod heeft dergelijke agen da's waarschijnlijk extra popu lair gemaakt bij de jeugd aan gezien de uitgevers er steeds meer van verkopen. Zowel de heerH. van Dam, directeur van de Scholengemeenschap Schouwen-Duiveland, als de heer R. Soesman, rector van de Regionale Scholengemeen schap Professor Zeeman vin den een dergelijk verbpd voor barig. Vrijheid Soesman zegt pas in te grijpen wanneer er problemen ont staan doordat een leerling een sterk provocerende agenda heeft waar anderen aanstoot aan nemen. „We moeten uit gaan van de vrijheid die ieder een heeft om naar eigen voor keur leermiddelen aan te schaffen. Maar als meerdere mensen zich aan een bepaald soort agenda storen grijp ik in en wordt er in redelijk overleg met alle partijen naar een oplossing gezocht", aldus Soes man. Dat een dergelijke oplos sing het verbieden van een be paald soort agenda is sluit hij hierbij niet uit. Tot dusver is het echter nooit zo ver geko men en om dan van te voren bindende beperkingen op te leggen vindt hij onnodig. Hier in ziet Soesman een taak weg gelegd voor de ouders van de leerlingen. Van Dam is eenzelf de mening toegedaan. Volgens hem mag er best iets in een agenda staan. Het oog wil im mers ook wat. Wanneer dat iets echter aanstootgevend is voelt ook hij zich gerechtigd om in te grijpen. ,,Maar ik ervaar het op onze school niet als een pro bleem, het afgelopen jaar ben ik er zelfs in het geheel niet mee geconfronteerd", aldus Van Dam. En navraag bij een aantal docenten leerde dat ook zij niets oneerbaars waren te gengekomen in de agenda's. Verantwoordelijkheid Beide rectoren zijn het er ook over eens dat de beste agenda er een is waarin het lesrooster en het huiswerk op een over zichtelijke manier genoteerd kunnen worden. Soesman ziet er zelfs wel iets in om hiervoor voor de onderbouw een agenda van school verplicht te stellen. Hij verwacht ook dat dit in het kader van de basisvorming gaat gebeuren. Hoe een derge lijke verplichting in de prak tijk te realiseren is blijft voor alsnog de vraag. Van Dam wil niet zo ver gaan. ,,De verant woordelijkheid van de ouders hierin is veel groter dan die van de school", zegt hij. ,,Ik zou het alleen in overweging nemen in verband met de hoge kostprijs van de huidige agen da's. Maar dan nog zit ik in mijn maag met de verplich ting, want wat doe .je met een leerling die een andere agenda wil? Moet je die dagelijks con troleren? Dat is toch geen taak voor een school", aldus Van- Dam. Het keuzeprobleem betreffen de de aanschaf van een agenda wordt dus duidelijk op het bord van de ouders gelegd. Zij kunnen in deze sturend optre den en ervoor zorgen dat hun kind een goede agenda koopt, wanneer deze daar zelf andere gedachten over heeft. Maar zij hoeven zich daarover, getuige de visie van Soesman, ook weer niet al te veel hoofdbre kens te bekostigen.'Hij is na melijk van mening dat de agen da totaal geen invloed heeft op de leerprestaties van de leer lingen. „Het gaat erom hoe het huiswerk opgegeven wordt en hoe dit, zowel thuis als op school, gecontroleerd wordt", aldus luidt zijn pedagogisch oordeel- Het assortiment schoolagenda's is haast onuitputtelijk. Maar is iedere keus ook een goede keus? (Foto: Marijke Folkertsma). HAAMSTEDE - Voor de post bestaat bakker Eve raers nog: niet officieel, maar sinds enkele weken wordt er in Haamstede in de Weststraat tussen de Zuidstraat en de Ankerstraat brood en banket ver kocht. De winkel van Jonker - de Spiegel is hiertoe grondig verbouwd en voorzien van een fris nieuw in terieur. Naast de bakkerij in Renesse bezit Everaers hiermee een tweede vestiging in de Schouwse West hoek. Volgens Brigitta Everaers, die de winkel in Haamstede be heert, was het reeds lang de be doeling om een bakkerswinkel in Haamstede te beginnen. In de bakkerij in Renessekwa men namelijk veel mensen uit Haamstede hun brood kopen. Het wachten was alleen op een geschikt pand in Haamstede. Toen men bereid bleek het pand van Jonker - de Spiegel in delen te verkopen heeft Eve raers de kans gegrepen. En stonden de mensen de ene week in dit pand een broek te passen, slechts een week later kwamen ze in de winkel voor het kopen van een halfje bruin. Precies op de dag dat de bakke rij in Renesse haar 38-jarig be staan vierde opende de winkel in Haamstede voor het eerst haar deuren. De familie Everaers is een ech te bakkersfamilie. Van de acht kinderen van Johan en Maatje hebben de meesten lange tijd in de winkel en bakkerij gehol pen. En ook nu nog komen de dochters helpen in de bakkerij. De zonen Hans (de man van Brigitta) en Dick hebben de bakkerij in Renesse overgeno men van hun vader. Hun broer Sam is bakker in Scharendij- ke. En ook Rinus Everaers, te genwoordig de eerste burger van Sluis, is vroeger bakker geweest. Bovendien houdt ook de derde generatie zich reeds bezig met het bakkersvak. Dicks zoon werkt in de bakke rij in Renesse en de jongste zoon van Hans (10 jaar) vindt het nu reeds heerlijk om zijn vader te helpen. Het gedeelte van het pand dat door Everaers is verkocht wordt slechts voor tweederde als bakkerswinkel gebruikt. Het resterende deel wordt per 1 juli in gebruik genomen door een fotograaf. Het interieur is heel licht en fris gehouden en het assortiment dat in de win kel uitgestald ligt is net zo ruim als in Renesse. Hieronder bevinden zich ook enkele soor ten Duits brood, waaronder Oberlander en Waldkorn. Daarnaast kunnen de klanten ook kiezen uit een groot aantal Brigitta (midden) en Monique voorzien de inwoners van Haamstede tegenwoordig in hun eigen dorp van het dagelijks brood. (Foto: Marijke Folkertsma) Leonidas bonbons. „Mocht het voorkomen dat er een bepaald artikel op is, dan wordt er naar Renesse gebeld en binnen een half uur wordt het gewenste produkt gebracht", zegt Brigit ta. Volgens haar hebben de in woners van Haamstede overi gens wel andere eetgewoonten dan die van Renesse. „Het is hier een echt bruin broodvolk", zegt ze. „In Renesse eten de mensen veel meer wit en volko ren". In de beginperiode waren er problemen met de koeling. Vol gens Brigitta is het altijd moei lijk om een koeling na het ver voer direct goed in te stellen. „De ene keer lukt dit wel, maar de andere keer kan dit even duren". Dit laatste was dus het geval bij Everaers. Maar gelukkig toonden de klanten begrip voor de proble men en gelukkig waren ze van korte duur. Nu is alles in orde. BRUINISSE - Vrijdag 2 juli wordt in de Nederlandse Her vormde kerk in Bruinisse een koor- en samenzangavond ge houden. Medewerking wordt verleend door kinderkoor Loof de Heer uit Den Bommel, vrouwenkoor De Lofstem uit Middelhamis en de plaatselijke Christelijke gemengde zangvereniging Laus Deo. Dominee J. Smit ver zorgt de meditatie en J. de Ron de bespeelt het orgel. De alge hele leiding is in handen van P. Wessels. De aanvang is 19.30 uur. AMSTERDAM - Nederland telt relatief aanzienlijk minder verslaafden aan hard drugs dan de meeste andere Europese landen. Frankrijk, dat gere geld voorop loopt in de kritiek op het liberale Nederlandse drugsbeleid, telt 2650 verslaaf den per één miljoen inwoners; Nederland 1500. AMSTERDAM - Nederlanders kochten vorig jaar samen 27,9 miljoen boeken. Dat zijn er 350.000 minder dan in 1991. VVV-directeur R. H. ter Heide: ZIERIKZEE - Het jaar 1993 wordt voor de toeris- tischrecreatieve sector een spannend jaar. Dat schrijft R. H. ter Heide, directeur van de provinciale VVV-Zeeland in een informatiebulletin van de pro vinciale VVV. Hij omschrijft 1993 als een 'twijfel jaar'. Eerder liet de provinciale VW al weten niet al te optimistisch te zijn over het seizoen '93. „Nu het toeristisch seizoen inmid dels op gang is gekomen is het al wel duidelijk dat 1993 voor onze sector een spannend jaar gaat worden. De toerist let niet alleen op de kleintjes. Het zijn vooral de hogere uitgaven die onder druk komen te staan", aldus Tbr Heide. Hoofd bijhouden Het jaar 1993 wordt volgens Ter Heide een jaar om het hoofd goed bij te houden. „Er is geen enkele reden voor paniek: de toerist is er wel, alleen hij/zij geeft minder uit. Sommige on derdelen van de branche zullen zelfs voordeel kunnen behalen omdat low-budget-voorzienin- gen meer in trek zijn", aldus Ter Heide. De afgelopen paas dagen hebben volgens hem al laten zien dat er een ongekend grote toeloop van kampeerders is geweest. „Deze trend zou weieens door kunnen zetten dit jaar", aldus Tbr Heide. In wat Tbr Heide betitelt als een twijfeljaar is het volgens Tbr Heide belangrijk om voort durend en positief in het nieuws te blijven. „Zo heeft Zeeuwsch-Vlaanderen veel pro fijt van het winnen van de ANWB/NBT-toerismetrofee. Langzamerhand zijn alle toe ristische media geweest en wij den daar nu vele pagina's res pectievelijk uitzendminuten aan om duidelijk te makeh wat Zeeuwsch-Vlaanderen alle maal te bieden heeft", aldus Tbr Heide. „Het meedingen naar zo'n toeristische prijs is een goed'voorbeeld van het be nutten van een kans om de on derlinge samenwerking te ver beteren en de schijnwerper op het toeristisch produkt te zet ten". Om de beoogde omzetten in 1993 te halen moeten volgens Ibr Heide meer kosten ge maakt worden dan waar de be groting van de meeste onderne mers in voorziet. Maar hij blijft optimistisch. „Door crea tief te zijn in het bedenken van methoden om de toerist tot het doen van hogere uitgaven aan te zetten moet het mogelijk zijn ook 1993 uiteindelijk aan de verwachtingen van de toe ristische branche te laten vol doen". nesse. Tijdens de openstelling zijn in de kerk mensen aanwe zig die het publiek willen in formeren over de geschiedenis van de kerk en de bezienswaar digheden in het gebouw, onder meer de rouwborden die in de kerk te^ien zijn. In het koor is een expositie van werken van de kunstschilder Jean du Neele en tijdens de openstelling wordt het orgel bespeeld. RENESSE - Tot en met eind augustus wordt de Nederland se Hervormde Jacobuskerk in Renesse wekelijks weer twee keer opengesteld voor pu bliek. Dat gebeurt op dinsdag en don derdag van 14.00 tot 16.00 uur, met uitzondering van 20 en 22 juli, de data die in de week val- k len waarin het kermis is in Re- ROTTERDAM - Autosloperijen in Rotterdam houden zich be ter aan de milieuvoorschriften sinds de politie er de laatste maanden gericht op contro leert. In maart bleken de be drijfjes de regels nog massaal aan hun laars te lappen. Drie maanden later is daar zicht baar verbetering in gekomen, stelt de politie van Rotterdam- Rijnmond tevreden vast. GELEEN - De 18-jarige Govert Heijboer uit Leeuwarden heeft de veertiende Nationale Che mie Olympiade gewonnen. Hij zit in de zesde klas van het Christelijk Gymnasium in Leeuwarden. De Chemie Olym piade werd van 18 tot en met 25 juni gehouden bij DSM Re search in Geleen. Advertentie Op vrijdag 2 juli zijn wij volgeboekt. Maar v.a. zaterdag 3 juli kunt u weer reserveren. Tot ziens, TRUUS en PETER Ring 39, 4305 AG Ouwerkerk Telefoon 01114-1241 Dinsdags gesloten Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, ik wil een C kwartaalabonnement a f 48,50 C kwartaalabonnement met autom. afschr. f 46,— C jaarabonnement f 183,— C jaarabonnement met autom. afschr. f 173,— en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. naam Dhr./mevr. adres postcode plaats: telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank«/gironummer vermelden: 2E Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie, CO Antwoordnummer 12, 4300 VB Zierikzee.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 1