College Bruinisse wijst schadeclaims Zuidgeest af Seizoensevenementen Aquadelta Bruinisse Leidt inrichtingsschets toch tot snookercentrum? Steeds groter beroep op het werkvoorzieningsschap Verwarmingsinstallatie voor Nederlandse Hervormde kerk Duurdere melk biedt boer en milieu ruimte Naar aanleiding van advies Stichting Adviesbureau Onroerende Zaken Evenementenprogramma hoogseizoen Gestolen snorfiets blijkt vergiftigd. „Je wordt zo'n zaak toch een keer zat Bestuursvergadering Zuidhoek op woensdag 30 juni 6 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE BRUINISSE - Als het aan het college van burge meester en wethouders van Bruinisse ligt worden de schadeclaims van Automobielbedrijf Zuidgeest BV en P. A. Zuidgeest afgewezen. De kwestie komt aan de orde tijdens de gemeenteraadsvergadering van woensdag 30 juni. De vergadering wordt gehouden in het gemeentehuis en begint om 19.30 uur. Het geschil tussen de gemeente en Zuidgeest ontstond in 1987. De gemeenteraad besloot in ju li dat jaar tot reconstructie van de Nieuwstraat in Bruinisse. Van meet af aan liet P. A. Zuid geest weten ernstig bezwaar te maken tegen de door de raad voorgestelde verkeersmaatre gelen die gepaard gingen met de reconstructie. Tegen het be sluit tot het treffen van die ver keersmaatregelen werd door de garagehouder dan ook be roep ingesteld bij de Kroon. Dè Kroon stelde Zuidgeest in het gelijk en vernietigde - op on derdelen - de verkeersmaatre gelen. Daarmee was de kous echter niet af. Schadeclaims Volgens Zuidgeest had de re constructie van de Nieuwstraat en de gewraakte verkeersmaat regelen nadelige gevolgen voor zijn bedrijf. De schade zou vol gens de garagehouder dermate groot zijn dat een en ander uit eindelijk resulteerde in het in 1990 door de rechter uitgespro ken faillissement van het be drijf. Zuidgeest liet het er niet bij zitten, verzekerde zich van rechtskundige hulp en diende verschillende schadeclaims in bij de gemeente Bruinisse. Al les bij elkaar ging het om een schadeclaim die in de miljoe nen liep. De gemeente Bruinisse nam de Stichting Adviesbureau Onroe rende Zaken (SAOZ) uit Rotter dam in de arm Onlangs kwam het SOAZ met haar eindrap port. Belangrijkste conclusie van het SOAZ is dat er naar haar mening geen verband bestaat tussen de in 1987 genomen ver- keers- en reconstructiemaatre gelen met betrekking tot de Nieuwstraat en de omzetdaling - die uiteindelijk het faillisse ment tot gevolg had - bij Zuid geest BV. Het Soaz stelt in haar eindrapport dat er ook voor 1987 bij Zuidgeest BV al sprake was van een omzetdaling. Een omzetdaling die zich ook na 1987 heeft doorgezet. Het Soaz koppelt daar de conclusie aan vast dat omdat er naar haar overtuiging geen verband be staat tussen de reconstructie van de Nieuwstraat en de om zetdaling bij Zuidgeest er ook geen sprake kan zijn van ver goeding van schade. Het colle ge stelt in het verlengde daar van voor de schadeclaims van Zuidgeest af te wijzen en de eerder door de Kroon vernie tigde verkeersmaatregelen op nieuw vast te stellen. Terzake van de bezwaren van Zuidgeest stelt de Kroon voor op dat het treffen van verkeers maatregelen als een normale maatschappelijke ontwikke ling dient te worden be schouwd waar iedereen mee ge confronteerd kan worden. De Kroon koppelt daar.de conclu sie aan dat de nadelige gevol- gewn van dergelijke maatrege len in beginsel voor rekening van betrokkene, in dit geval Zuidgeest, zijn. Volgens de Kroon gaat de gemeente Brui nisse in deze echter zeker niet vrijuit. Gesteld wordt dat het een algemeen bekend feit is dat de omzet van een benzinever kooppunt beïnvloed wordt door de bereikbaarheid van het bedrijf en het aantal gemo toriseerde passanten. En dat, zo stelt de Kroon, had de ge meente kunnen weten en moe ten onderkennen. In haar uit spraak stelt de Kroon dan ook dat de gemeente Bruinisse heeft gehandeld in strijd met het algemene beginsel van be hoorlijk bestuur. Daar tegen over staat nu echter de uit spraak van het SOAZ dat er naar haar overtuiging geen verband béstaat tussen de re constructie van de Nieuwstraat en de omzetdaling bij het gara gebedrijf. Aquadelta Verder op de agenda van de ge meenteraadsvergadering de problemen bij de Stichting Re creatiecentrum Aquadelta. Vol gens het college van b en w van Bruinisse is er reeds een aantal jaren sprake van problemen binnen genoemde stichting. „Diverse in de achterliggende jaren ondernomen pogingen ter oplossing van deze proble men hadden helaas niet het ge wenste resultaat", aldus het college. De problemen liepen zelfs zo hoog op dat men in fi nanciële problemen kwam. In juni 1992 zag men zich genood zaakt surséance van betaling aan te vragen. Die aanvraag werd gehono reerd, maar daarmee waren de problemen de wereld nog niet uit. De kwestie werd in handen gegeven van een bewindvoer der. Het eindvoorstel van die bewindvoerder, mr E de Jonge, uit Goes, wordt woensdag voorgelegd aan de Bruse ge meenteraad. Om de financiële problemen de wereld uit te hel pen stelt De Jonge voor dat alle in de Stichting participerende partijen een financiële bijdra ge leveren. In dat kader wordt van de gemeente Bruinisse een bijdrage van 25.000,- ge vraagd. Verder stelt De Jonge voor om fïet zwembad - inclu sief alle lusten en lasten - te verkopen aan Aquadelta Be heer BV II. Het is de bedoeling dat de gemeente Bruinisse na afwikkeling van de problemen noch in bestuurlijke zin noch in financiële zin participeert in de Stichting Recreatiecentrum Aquadelta. Het college stelt de raad voor in te stemmen met het eindvoorstel van de be windvoerder. BRUINISSE - Ook dit seizoen is er weer van alles te beleven bij recreatiecentrum Aquadelta in Bruinis se. Het programma loopt van muziekavonden tot zeiltochten. Vanaf 5 juli worden er iedere maandag en woensdag muziek avonden gehouden op het Cen trumplein in Aquadelta. Deze muziekavonden beginnen steeds om 18.00 uur. Maandag 5 juli spelen Pol Josée. Woens dag 7 juli is het de beurt aan Exit Two. Maandag 12 juli speelt Just 2 of Us op het Cen trumplein en woensdag 14 juli is er weer een optreden van Pol Josée. Maandag 19 juli speelt Exit Two en op woensdag 21 ju li verzorgen Pol Josée weder om een optreden. Op maandag 26 juli speelt Just 2 of Us op het Centrumplein terwijl Pol Jo sée woensdag 28 juli weer pre sent zijn. Just 2 of Us verzorgt maandag 2 augustus een optre den op het Centrumplein en twee dagen later, op woensdag 4 augustus, zijn Pol Josée weer aan de beurt. Maandag 9 augustus speelt Exit Two, op woensdag 11 augustus zijn het wederom Pol Josée. Exit Two verzorgt ook maandag 16 augustus een muziekavond en het laatste optreden dit seizoen van Pol Josée is op woensdag 18 augustus. Maandag 23 augustus verzorgt Just 2 of Us een muziekavond en de laatste muziekavond van het seizoen '93 wordt woensdag 25 augus tus verzorgd door Exit Two. Op maandag 5 juli start de eer ste Braderie-dag, eveneens op het Centrumplein in Aquadel ta. Vanaf die dag is het elke maandag, tot en met maandag 23 augustus, braderie op het Centrumplein. De braderie bestaat steeds uit een fors aantal kramen waar diverse artikelen ter verkoop aangeboden worden. Het as sortiment omvat onder meer kleding, antiek en sieraden. Vanaf maandag 5 juli worden er zes weken lang ook zeiltoch ten met oud-Hollandse zeil schepen gehouden over het Grevelingenmeer. Het gaat per (maan)dag om twee zeiltoch ten. Men vertrekt om 10.00 uur en om 14.00 uur. Tévens worden in de maanden juli en augustus Bingo-avonden gehouden met leuke prijzen. De Bingo avonden beginnen steeds om 20.00 uur. Voorafgaand aan die Bingo-avond is er vanaf 19.00 uur Kinderbingo. AMERSFOORT - De dief die deze week in Amersfoort een snorfiets meenam, heeft daar weinig plezier van beleefd. De politie trapte de deur van zijn flatbox open en trof daar het rijwiel aan. De politie-actie was mogelijk omdat in de snorfiets een alarm en een af standsbediening voor de mo tor waren ingebouwd. Het alarm aanzetten en de mo tor starten kon gebeuren met een kleine handzender. Een fietsenmaker had de elektroni ca in de snorfiets ingebouwd voor zijn vriendin. Nadat de snorfiets gestolen was, ging hij met zijn zender in een aantal wijken op zoek. Al snel was het raak en hoorde hij achter de deur van een flatbox het alarm afgaan. Hij kon de politie ook demonstreren dat hij de motor op afstand kon starten. Tben de eigenaar van de flatbox niet thuis bleek, forceerde de poli tie de deur van de box en nam het rijwiel mee. SEROOSKERKE - In de Nederlandse Hervormde kerk in Serooskerke wordt op dit moment een nieuwe verwarmingsinstallatie geplaatst. Deze dient als ver vanging van de huidige oliegestookte installatie. De nieuwe verwarming kost 23.000 gulden. Na lang wikken en wegen is be sloten tot de plaatsing van de nieuwe installatie. De huidige verwarming had nog maar een capaciteit van veertig procent en was dus hard aan vervan- De kerk in Serooskerke is deze winter weer prettig verwarmd. (Archieffoto). ging toe. Menig gemeentelid heeft het flink koud gehad in de winter. Het rendement van de oude kachel was 45 Kw. De nieuwe ketels hebben een ren dement van gezamenlijk 64 Kw. En deze zijn in plaats van oliegestookt, gasgestookt. De oude CV-ketel was totaal versleten. Niet verwonderlijk, want deze dateerde van 1958. In dat jaar is er veel gebeurd. De kerk kreeg een grondige op knapbeurt waarbij alleen een paar zijmuurtjes overeind ble ven staan. Bij de restauratie werd tegelijkertijd de toren recht gezet. In 1958 is de kerk opnieuw in gebruik- genomen met daarbij dus de nieuwe ver warming. Om de kerkzaal en de bijzalen te verwarmen is er indertijd een speciaaj. tunnel systeem gemaakt. Dit systeem voldoet nog steeds aan de eisen en de gemetselde kanalen wor den ook voor de nieuwe instal latie gebruikt. Het kerkge bouw dateert uit 1425, een zeer oud gebouw maar met veel zorg en toewijding in stand ge houden. Om deze reden heeft de kerkeraad besloten om het gebouw na al die jaren een nieuwe opknapbeurt te geven. Nadat er overleg is geweest met Monumentenzorg zal er in 1994 worden begonnen met de aanpak van ramen, muren en vloeren. De nieuwe verwar ming kost de kerk 23.000 gul den. Door vele giften en het houden van acties is het geld bij elkaar gebracht. Het kar wei van de plaatsing van de verwarming zal ongeveer twee weken duren. Dé kerkeraad stelt alles in het werk om de diensten van de komende zon dagen gewoon in de kerk te houden. ZIERIKZEE - Vijf, zes keer of misschien nog wel va ker is „de zaak H. W. M. Dikmans" al ter sprake ge komen binnen de commissie ruimtelijke ordening en industrie en nog altijd verkeert de ondernemer in het ongewisse of hij nu wel of geen ontheffing krijgt oin in het snooker- en biljartcentrum dat hij in de Meelstraat (de panden 28-30) wil inrichten, een drankje te schenken. Ook maandagavond kwam de commissie weer niet tot een advies, omdat deze nu eerst een inrichtingsschets van het complex onder ogen wil zien. Op basis daarvan zal dan al dan niet een ontheffing worden verleend. Het onthouden van deze ontheffing zal moeilijk worden omdat eerder reeds toezeggingen zijn gedaan. de gemeente een ontheffing aanvroeg. Juridisch advies Of die ontheffing alsnog gewei gerd kan worden (er is inmid dels al een snookercentrum) was op verzoek van de commis sie door de juridisch adviseur van de gemeente uitgezocht. Volgens commissievoorzitter Asselbergs kwam da,t advies er in grote lijnen op neer dat die ontheffing verleend zou moe ten worden, gezien alle ver wachtingen die het gemeente bestuur twee jaar geleden heeft gewekt. Om er zeker van te zijn dat het pand eerst en vooral een snooker- en biljart functie blijft en geen horecage legenheid wordt kan de ge meente, volgens dit juridische advies een inrichtingsschets vragen. Zo'n inrichtingsschets is in ieder geval meer dan de schetstekeningen die Dikmans eerder bij de gemeente heeft in gediend. Komt die inrichtings schets er niet dan is het zeker dat Dikmans geen ontheffing krijgt. Voor de commissie was dit aanleiding om een advies nog maar even op te schorten. Eerst de inrichtingsschets af wachten en dan pas oordelen, was het advies van de commis sie. Alleen voor W. F. Sprengel- meijer maakte dat weinig uit. Die is en blijft om principiële redenen en uit vrees voor ge luidsoverlast tegen. Procedure Eén ding stond maandagavond als een paal boven water. Wat de raad ook beslist, het besluit zal worden aangevochten, het zij door de omwonenden, hetzij door Dikmans zelf. Daarom vond Asselbergs het geen slecht idee om tot eind augus tus/begin september te wach ten met een definitief advies, zodat de vakantieperiode kan worden omzeild. De burge- Burgemeester fnr. J. J. P. M. Asselbergs: Een" bestuurder moet zijn nek uit durven ste ken." ,,Je wordt zo'n zaak nu toch een keer zat" Treffender had com missielid W. F. Sprengelmeijer (SGP/RPF/GPV) het niet kun nen verwoorden. De zaak be gint verdacht veel te lijken op een gebed zonder eind en daar mee zijn noch de omwonenden die vrezen voor overlast, noch ondernemer Dikmans, noch het gemeentebestuur zelf ge diend. Het was dan ook niet te gen dovemansoren gezegd toen burgemeester mr J. J. P. M. As selbergs opmerkte dat er nu weieens een stukje duidelijk heid moet komen. Eind '91 is er een brief naar Dikmans ver zonden met daarin de toezeg ging dat hij onder zeer strin gente voorwaarden een onthef fing kon krijgen. Op dat mo ment was Dikmans al elders met een horecagelegenheid be gonnen en had hij op dat mo ment geen belangstelling meer. De zaak ging opnieuw spelen toen zich potentiële kopers van de panden meldden. Na het ho ren van alle beperkende voor waarden haakten die echter af, zodat het uiteindelijk toch weer Dikmans zelf was die bij meester liet er echter geen on duidelijkheid over bestaan dat die ontheffing maar moeilijk kan worden geweigerd. „Daar van heb ik nooit een geheim ge maakt, als bestuurder moet je immers je nek uit durven ste ken" vond hij. Tot eind augus tus verkeren ondernemer Dik mans en de omwonenden dus zeker nog in het ongewisse en dat zou nog weieens een tijdje kunnen voortduren als door een van de partijen de Raad van State wordt ingeschakeld. Parkeren Geen probleem voor de com missie als Saman bv het be drijf uit wil breiden, maar dan moet er wel voor parkeergele genheid bij het bedrijf worden gezorgd. Die voorwaarde stel de de commissie toen deze om advies gevraagd werd om voor deze bedrijfsuitbreiding een voorbereidingsbesluit te tref fen. Dit voorbereidingsbesluit is nodig omdat op een deel van het terrein een recreatie bestemming ligt. „Saman bv is een groeiend bedrijf dat voor Zierikzee belangrijk is. Ik zie dan ook geen reden om niet mee te werken" motiveerde Sprengelmeijer zijn stand punt. De andere commmissie- leden vonden dat ook, al vroeg mevrouw M. R. de Jong-van Loo (PvdA) zich af of deze be drijfsuitbreiding gevolgen zou kunnen hebben mocht sport centrum Onderdak in de toe komst worden uitgebreid. Mocht dat nodig zijn dan is het- volgens burgemeester Assel bergs onwaarschijnlijk dat dat in die richting zal gebeuren. Die vond overigens wel dat met' de huidige aanvraag voor uit breiding de grens van het haal bare is bereikt. Parkeerplaatsen Meer reëel was het probleem van parkeergelegenheid dat door J. J. Geleijnse werd aan gekaart en dat bijval van de anderen kreeg. De aanleg van parkeerplaatsen kan de ge meente eisen door nadere eisen aan de bouwvergunning te ver binden. Gezien de bedrijfs- grootte van Saman wordt ge dacht aan acht tot tien parkeer plaatsen (de landelijke norm). Voor Geleijnse moeten die ge zien de af- en aanvoer van ma terialen niet tussen de gebou wen maar bij voorkeur op het territorium van de stichting Onderdak worden gereali seerd. ZIERIKZEE - In het afgelopen jaar meldde zich een groeiend aantal mensen voor een baan bij het werkvoorzieningsschap Zuidhoek. Dat betekent dat de trend die zich landelijk al enige tijd aftekent nu ook geldt voor Schouwen- Duiveland. De Zuidhoek zorgde in 1992 voor 155,5 arbeidsplaatsen voor mensen die door een ver standelijke of lichamelijke handicap niet in staat zijn om op de reguliere arbeidsmarkt te werken. Omdat men van de overheid slechts subsidie ont ving voor 146,1 arbeidsplaat sen moest het werkvoorzie ningsschap zelf het salaris voor negen werknemers voorfinan cieren. In het jaarverslag over 1992 wordt de financiële toekomst van het schap met enige zorg tegemoet gezien, „Het finan cieel verdeelmodel dekt in steeds mindere mate de finan ciële behoefte van het werk voorzieningsschap", zo schrijft het bestuur van De Zuidhoek. Dat verschil tussen inkomsten van de rijksoverheid en uitga ven houdt in dat een verhoging van de winst op de produkten die in De Zuidhoek worden ge maakt steeds belangrijker wordt. Het bestuur stelt dat deson danks de zorg voor de werkne mers van De Zuidhoek voorop moet staan. „In een tijd van te ruglopende conjunctuur zal het heel moeilijk zijn om door ver hoging van de opbrengsten de financiële behoefte volledig te dekken". De groei van het aan tal arbeidsplaatsen bij De Zuidhoek zal daarom niet meer dan twee procent per jaar kun nen bedragen. Een groei die geen gelijke tred houdt met het groeiende aantal mensen dat op de wachtlijst moet worden geplaatst. „Er zal voor moeten gewaakt dat de doelstelling van de sociale werkvoorziening, het bieden van passende arbeid voor men sen met een handicap, secun dair wordt ten opzichte van de financiële doelstelling. Op woensdag 30 juni wordt in De Zuidhoek een openbare ver gadering gehouden waarbij het jaarverslag 1992 wordt bespro ken door het algemeen bestuur. Op de agenda staat verder de uitvoering van de wet sociale werkvoorziening over 1989, de vervanging van het computer systeem van het schap, de jaar rekening 1992 en het jaar verslag 1992 van de bedrijfsge zondheidsdienst, de vaststel ling van de begroting 1994 en de stand van zaken met betrek king tot de bouwplannen. De vergadering wordt gehouden in de bestuurskamer en begint om 15.30 uur. AMSTERDAM - Verhoging van de melkprijs niet ruini een dubbeltje, biedt boeren de mo gelijkheid op milieuvriende lijke wijze te produceren. Te gelijkertijd komt er een einde aan het dumpen van Europese zuivel in de Derde Wereld. Tot die conclusie komt de Eeono- miewinkel van de Vrije Uni- vcrsitcit in Amsterdam. De VU heeft onderzocht wat de gevolgen zijn van het beleid dat de Werkgroep Beter Zui velbeleid (WBZ) voorstaat. Dc WBZ wordt gevormd door melkveehouders die al jaren pleiten voor een ander EG- zuivelbeleid. Kern van hun plan is een verlaging van de melkquota met 8 procent, zo dat de totale EG-produktie af neemt. Als gevolg daarvan ver mindert de gesubsidieerde ex port van zuivel naar Derde- Wereldlanden. Om het verlies aan inkomen te compenseren, moet de melkprijs worden ver hoogd, stelt het WBZ. De con sument betaalt daar de reke ning van, maar krijgt in ruil wel een milieuvriendelijker produktieproces, belooft de werkgroep. Dc Economiewin kel heeft het plan van de WBZ vergeleken met het huidige EG-beleid. Ook volgens dat be leid daalt de komende jaren de Europese melkproduktie. De boeren worden echter schade loos gesteld door middel van directe inkomenssteun. Vol gens de Economiewinkel is dat systeem veel bureaucratischer.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 6