„Gemeente kan laten zien dat zij achter vrijwilliger staat" 'De zorg voor mensen in combinatie met moderne techniek trekt mij aan' R. de Kan nieuwe internist van Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis Armoede Film over Batavia Werk Hetty de Wette en Hedi Bogaers Geld voor Slowaakse bibliobus Commissie openbare werken vergadert Meerderheid commissie welzijn voor extra aandacht vrijwilliger DINSDAG 29 JUNI 1993 NR 25382 3 R. de Kan: ,,Ik kom heter tot mijn recht in de omgang met mensen dan in het werken met muizen en reageerbuizen. (Foto: Joop van Houdt). ZIERIKZEE - De verhuisdozen zijn bijna uitgepakt en de meest essentiële meubelen hebben een plaatsje gekregen in de Zierikzeese woning waar R. de Kan zich met zijn vrouw en hun twee kinderen heeft geves tigd. Op donderdag 1 juli begint de veertig-jarige internist en specialist kwaadaardige bloedziekten (onco loog) zijn werkzaamheden in het Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis te Zierikzee. Hij is de opvolger van 'dok ter' A. J. van den Hoorn; in de regio welbekend omdat hij bijna dertig jaar als internist in het ziekenhuis werkte. De heer De Kan is heel blij met zijn nieuwe baan. „Dit is een buitenkans. Mijn vrouw en ik zijn dol op Zeeland, dat we kennen van onze vakanties met een boot op de Grevelingen en fietstochten in de om geving. En ik heb altijd graag buiten de randstad willen werken. Ik denk dat dit een vaste plek wordt tot mijn pensioen". Tienduizend Zeeuwen leven in armoede. Dat is de op het eer ste oog verrassende uitkomst van een onderzoek dat een we tenschappelijk bureau heeft gehouden in onze provincie. De opdrachtgever voor het onder zoek is de Begeleidingsgroep de Arme Kant van Zeeland, die gezien de signalen die haar bereikte, al iets vermoedde dat er in Zeeland iets veront rustend aan de gang was. In eerste instantie schrik je van dit grote aantal Zeeuwen dat blijkbaar te weinig geld heeft om eten en drinken te kopen. Tenminste als dat hetgeen is wat onder armoede wordt ver staan. Echter doorbladerend in het onderzoek neemt de on gerustheid snel af. Bij het on derzoek is geen eensluidende definitie gebruikt waarmee wordt aangegeven, wat armoe de inhoudt en wat de kenmer ken zijn van iemand die 'arm' genoemd kan worden. In plaats daarvan is aan de Zeeu wen gevraagd of zij denken dat er armoede in de provincie bestaat. Een ieder kon daarbij zijn eigen interpretatie aan het begrip armoede geven. Zo zijn er mensen geweest die vonden dat er armoede heerst in Zee land omdat er mensen zijn die niet direct de kosten aan de auto kunnen betalen of af stand hebben moeten doen van hun magnetron en CD-speler. Een ander wist dat er mensen zijn die uit principiële overwe gingen geen beroep doen op de steun van de overheid en daar door in armoede leven. Wan neer in het onderzoek inder daad dit soort groep mensen als armwordt bestempeld, is het verklaarbaar dat al snel het aantal van tienduizend Zeeuwen wordt gehaald. Wan neer armoede wordt gezien als een situatie waarin met moei te eten, drinken en kleding (zie vele andere landen) gekocht kan worden, zijn de armen op de vingers van een hand te tel len. Minder welvarendenis een term die een beter beeld geeft van de situatie van, let wel, veel Zeeuwen. Een meer verontrustend gegeven uit het onderzoek is dat veel mensen niet weten voor welke sociale voorzieningen zij in aanmer king komen. Zo is er een aan tal Zeeuwen dat recht heeft op bijzondere bijstand, maar nooit iets van zich laat horen omdat zij in eerste instantie niet weten dat dit geld hen toe komt en daarnaast niet weten bij wie ze zich moeten vervoe gen om een dergelijke uitke ring aan te vragen. Klaarblij kelijk is de voorlichting van de overheid niet toereikend om deze mensen te bereiken. Wanneer er dan al iets zou zijn als armoede in Zeelandis dit in ieder geval een punt waar iets aan gedaan kan worden. P.S. LELYSTAD - Regisseur Paul Verhoeven loopt met plannen rond om een speelfilm te ma ken over het drama met de Ba tavia, Het schip van Vereenig- de Oostindische Compagnie dat in 1629 voor de kust van Australië op de klippen liep en verging. Verhoeven, die sinds 1985 in Amerika werkt, heeft in Lelystad de replica van de Batavia bekeken die daar wordt gebouwd. „Absoluut overweldigend", reageerde hij enthousiast. „Zo iets is nergens elders in de we reld te vinden." Het plan een film te maken over de ongeluk kige reis van de Batavia is meer dan tien jaar oud. Scena rioschrijver Gerard Soeteman lanceerde het idee, ongeveer in dezelfde tijd dat scheepsbou wer Willem Vos de plannen ont vouwde voor de bouw van de replica. De plannen leken aan vankelijk een illusie, erkende Verhoeven destijds. Maar om dat scheepsbouwer Vos kans zag zijn plan te verwezenlij ken, lijkt het idee voor de film nu ook vastere vormen te krij gen. „In Nederland is zoiets ontbetaalbaar maar nu kan ik het plan denk ik wel verko pen," zegt de regiseur. „Ik ver wacht dat de film 150 miljoen gulden zal kosten." Verhoeven heeft tijdens de bezichtiging van de replica honderen foto's geschoten. „Daarmee ga ik te rug om geldschieters te over tuigen. Amerika is rijp voor wat meer geschiedenis in de films. De science fiction is op zijn retour", meent Verhoeven. De Batavia liep tijdens haar eerste reis naar de Oost al op de klippen. De meeste opvaren den, enkele honderden solda ten en matrozen maat* ook vrouwen en kinderen, wisten zich eerst nog te redden op de Abrolhos-eilanden. Daar ont stonden opstanden die uitein delijk in gruwelijk moordpar tijen uitmondden. Zestig men sen stierven de verdrinkings dood. De heer De Kan werd geboren in Overschie en groeide op in Hoek van Holland. Tijdens zijn middelbare schooltijd kreeg hij het idee om arts te worden. „Ik wilde in de tropen gaan werken en had het idee dat je dat het beste kon doen als arts. Een studie medicijnen trok mij ook aan omdat het de moge lijkheid gaf om voor andere mensen te zorgen en tegelijker tijd de moderne techniek toe te passen. Die combinatie vind je bij uitstek terug in de genees kunde en ze trekt mij nog steeds". Na zeven jaar studie aan de Rijksuniversiteit in Utrecht was de heer De Kan algemeen arts. Zijn ideaal om een paar jaar in de tropen te gaan wer ken leefde nog steeds. „Maar ik wilde eerst wat meer erva ring opdoen om beter voorbe reid te zijn op de praktijk". Hij deed chirurgische en verlos kundige ervaring op in zieken huizen in Dordrecht en Rotter dam en volgde een tropencur- sus in Amsterdam. In 1982 werd hij via Memisa uitgezon den naar Oeganda waar hij kwam te werken in een zieken huis in Kapala. Daar leerde de jonge arts improviseren, zo veel mogelijk doen met weinig materialen. „Het is een illusie om te den ken dat we ontwikkelingshulp kunnen geven, dat we echt wat kunnen veranderen in Oegan da. Het land was verwikkeld In de afgelopen zes jaar dat de Internationale Vrijwilligers- dag wordt gehouden, heeft de gemeente Zierikzee nog niet aan dit initiatief deelgenomen. Wat betreft mevrouw J. T. Bos (WD) bleef dit zo. Zij vond het meer een taak van de vrijwilli gers zelf en de organisaties waarvoor zij in hun vrije tijd in een burgeroorlog en ging daardoor steeds verder achter uit. In zo'n situatie kun je niets doen aan opbouw. Het enige mogelijke was humanitaire hulp. Kinderen helpen die doodziek en in een slechte voe dingstoestand werden binnen gebracht omdat ze mazelen of diarree hadden. Vaak was het toch mogelijk om ze weer op te knappen met eenvoudige mid delen als een infuus of antibio tica". Opvallend vond de heer De Kan de verschillen in cultuur tussen Europa en Afrika „Ik heb daar ontdekt dat de Westerse cultuur vooral be staat uit technologie. De Afri kanen hebben een heel verfijn de, hoog ontwikkelde cultuur die tot uiting komt in de ma nier waarop zij leven. Ze zijn altijd opgewekt en heel voor komend tegenover elkaar. In een winkel wordt altijd eerst naar je welzijn geïnformeerd voor men vraagt wat je wilt ko pen. Wanneer je de tuinman te genkomt bedankt hij je voor het feit dat je werkt en jij be dankt hem voor zijn werk zaamheden. In het begin is dat heel vermoeiend, maar toen ik terug was in Nederland vond ik het heel onbeleefd dat men dat hier niet deed". Na ongeveer drie jaar in Oe ganda keerde de heer De Kan volgens planning weer terug naar Nederland. „Ik ben Ne derlander en mijn familie werkzaam zijn om een derge lijk initiatief op poten te zet ten. De heer W. de Oude (CDA) schaarde zich namens zijn frac tie achter dit standpunt. Respect De heer H. Asma was duidelijk woont hier". Hoewel hij vroe ger altijd het plan had om huis arts te worden, nam de arts toen de beslissing om zich te bekwamen als internist. „Ik had inmiddels zoveel érvaring met het werken in ziekenhui zen dat ik dat graag wilde blij ven doen. Ik koos daarbij voor de interne geneeskunde omdat dat heel breed is; het moeder- vak van de geneeskunde. Dat prikkelde mijn nieuwsgierig heid. En een internist kan zo'n beetje worden beschouwd als een ziekenhuis-huisarts". In het Havenziekenhuis, het Sint Franciscus Gasthuis en de Dr Daniël den Hoedkliniek te Rotterdam bekwaamde de heer De Kan zich in interne genees kunde en oncologie. In laatst genoemd ziekenhuis, waar uit sluitend kankerpatiënten wor den behandeld, werkte de arts vanaf januari 1991 tot nu toe. „Ik vond dat heel prettig van wege de combinatie van hoog technologisch werk en de per soonlijke omgang met patiën ten. Via morele steun, behan delingen en pijnstillers kun je als arts toch heel veel doen voor kankerpatiënten". De, reeds in gang gezette, fusie van de Dr Daniël den Hoedkli niek met het Dijkzigt Zieken huis en het feit dat de helft van zijn werkzaamheden toch uit onderzoek bestond was voor de heer De Kan reden om de mo gelijkheid om in Zierikzee te een andere mening toegedaan. Hij vond dat het uitspreken van een stukje waardering eens per jaar best op zijn plaats is. „Stel dat alle vrijwilligers in Zierikzee een week het werk zouden stilleggen, dan zou het een chaos worden. Als gemeen te mogen we voor hen best onze nek een keer uitsteken". Tus sen beide leden ontspon zich een aardige discussie waarbij mevrouw Bos bij haar stand punt bleef dat de vrijwilligers zelf iets dergelijks konden or ganiseren. Asma vond dat de vrijwilligers gedurende de week al genoeg deden. „En nou moeten ze dit ook nog zelf or ganiseren". Bij wethouder D. van der Wekken waren de ge dachten reeds uitgegaan naar een soort Dag van de Vrijwilli ger, dit in navolging van de Dag van de Verpleging. Ook hij vond dat er best eens wat respect voor het werk van de vrijwilliger getoond kon worden. De heer R. Prager, die zelf bij zijn werk bij de Licht- gaan werken met beide handen aan te grijpen. „Ik kom beter tot mijn recht in de omgang met mensen dan via het wer ken met muizen en reageerbui zen". Door de ervaring met de Zeeu wen die hij in Rotterdam be handelde is de arts ervan over tuigd dat het hem zal bevallen in Zierikzee. „Ik werk liever op het platteland dan in de stad. De mensen hebben hier een an dere mentaliteit. Ze komen pas naar de dokter wanneer er echt iets is". Als het zover is kunnen ze bij dokter De Kan rekenen op een vriendschappelijke en open benadering. „Ik vind het contact met patiënten heel be langrijk. Ze hebben recht op aandacht en informatie over hun ziekte. Ik denk dat een vriendschapsband met de dok ter vooral voor mensen die on geneeslijk ziek zijn van essen tieel belang kan zijn voor het verwerken van dat feit en het vinden van de kracht om ver der te leven". De arts vindt het een voordeel dat Schouwen-Duiveland als 'eiland' zo'n overzichtelijk ge heel is. „Je werkt met een over zichtelijk team mensen waar door het heel goed mogelijk moet zijn om een zeer goede ge zondheidszorg op poten te zet ten in de regio en dat zo te hou den. Daar wil ik mij de komen de jaren graag mee bezig hou den". boei veel ervaring heeft met vrijwilligers vond dat de ge meente best iets kon doen. Hij onderbouwde zijn standpunt met een voorbeeld uit de prak tijk. „Als ik voor de vrijwilli gers bijvoorbeeld een etentje buiten de deur wil organise ren, is hier vanuit de gemeente geen subsidie voor. Wanneer ik binnenshuis een etentje organi seer moeten de vrijwilligers het zelf klaarmaken. Zo kan er dus maar weinig. Als gemeente kun je je op deze manier soli dair verklaren met de vrijwil ligers, laten zien dat je achter ze staat". Commissielid, de heer J. van der Veer vond de ex tra aandacht voor de vrijwilli ger in eerste instantie een beet je hypocriet overkomen. „De Nota Vrijwilligerswerk heeft het niet gehaald en nu komen we met dit achterop". Het vurige pleidooi van met name de heer Asma had hem echter toch over de streep ge holpen. Mevrouw E. M. Kneep- kens-Schraven (PvdA) dacht GOES - In het Oosterschelde- ziekenhuis te Goes is tot en met 12 augustus een expositie te zien van Hetty de Wette uit Burgh en Hedi Bogaers uit Zie rikzee. De schilderijen hangen in de Expo-gang op de begane grond en in de centrale hal op de eerste verdieping. De bijdrage van Hetty de Wette bestaat uit een aantal olieverf schilderijen. Zij laat zich met name inspireren door de na tuur. Duinen, strand, zee, bo men en bloemen worden door haar op een impressionistische wijze weergegeven. Met een schijnbaar eenvoudige opzet van kleuren lukt het haar de verbeelding te prikkelen. Wan neer men haar werk op enige afstand bekijkt zijn de geabstraheerde vormen zonder de minste moeite te herkennen. Het werk van Hedi Bogaers omvat voornamelijk bronzen beelden en schilderijen. Op een enkel abstract schilderij na, is zij voornamelijk werkzaam op het figuratieve vlak en vormen mensen haar bron van inspira tie In haar schilderijen, die meestal helder van kleur zijn, herkent men de monumentale vormen die ook in haar beel den zijn terug te vinden. Ze heeft een voorkeur om te wer ken in grote kleurvlakken. He di Bogaers werkt graag een be paald idee uit, waardoor de kijker wordt uitgenodigd om te zien of deze zichzelf in haar werk kan herkennen. Beide beeldende kunstenaars exposeren hun werk regelma tig. Naast het vrije werk, wer ken zij ook in opdracht. Hetty de Wette heeft op tal van plaat sen geëxposeerd en verleende medewerking aan een portret dat de NCRV Televisie van haar maakte in 1991, en dat on langs nog in herhaling te zien was op de televisie. Hedi Bo gaers heeft in opdracht van de pantomimespeler Rob van Reijn uit Amsterdam een beeldje van hem gemaakt in de figuur van de clown Doerow, naar een stuk van Tsjechow. In 1988 vervaardigde zij in op dracht van het Nederlands Ast mafonds het beeldje Strijd en Overwinning, dat om de vijf jaar wordt uitgereikt. Onlangs werd op het terrein van het nieuwe Medische Centrum te Middelburg haar 1,85 meter ho ge beeld Pro Memorie onthuld. Bogaers maakte dit beeld in opdracht van de Stichting de Godshuizen te Middelburg. RIJSWIJK - Het ministerie van welzijn, volksgezondheid en cultuur (WVC) draagt een half miljoen gulden bij aan twee bibliobussen voor Slowa kije. Het project wordt opgezet in samenwerking met de Cen trale Bibliotheekdienst Fries land, die ervaring heeft met het verspreiden van literatuur en lectuur in bibliotheekloze gebieden. Ter voorbereiding komen twaalf Slowaakse bibliotheek medewerkers stage lopen in Friesland. De bussen worden met hulp van een Nederlands carrosseriebedrijf in Slowakije omgebouwd. Ze moeten dit na jaar gaan rijden. dat de vrijwilliger er zeer ge voelig voor zou zijn als de ge meente een blijk van waarde ring zou geven. „Het bloemetje komt wel van uit de instelling zelf", aldus het commissielid van de PvdA. Mevrouw D. M. C. van Leeuwen-Verschoor vond het idee sympathiek maar was bang dat gezien het grote aan tal veel vrijwilligers vergeten zouden worden. De heer Asma legde uit dat het hier niet om ging. „Het gaat om de aan dacht, niet dat iedere vrijwilli ger er bij aanwezig is". Op wel ke manier de vrijwilligers in Zierikzee in het zonnetje wor den gezet, was na de discussie nog niet duidelijk. Eerst moet het advies van de meerderheid van de commissie worden over genomen door het college van b en w. Leger des Heils Een ander agendapunt dat in de vergadering aan de orde zou komen was de vaststelling van de subsidie voor 1993 voor het buurt- en clubhuiswerk en peu- terspeelzaalwerk van het Leger des Heils. Het college, zo zei wethouder Van der Wekken, had echter nog niet voldoende tijd gehad om zich over de stukken te kunnen buigen. De subsidiëring van het Leger des Heils wordt nu meegenomen in een volgende vergadering van de commissie welzijn. Verwachting t/m zaterdag 3 juli WEERSVOORUITZICHTEN Donderdag Zonneschijn 40% Kans op neerslag 10 Min.temp. 12 graden Mid.temp. 22 graden Windkracht variabel 3 Zonneschijn 20% Kans op neerslag 40% Min.temp. 12 graden Mid.temp. 20 graden Windkracht west 3 Zonneschijn 30% Kans op neerslag 20% Min.temp. 12 graden Mid.temp. 21 graden Windkracht west 3 ZON- EN MAANSTANDEN 30 juni Zon op 05.21onder 22.01 Maan op 19.25, onder 02.44 1 juli Zon op 05.22, onder 22.01 Maan op 19.48, onder 03.01 Volle Maan: 4 juli (01.46) HETWEEROVERZICHT DE BILT - Het belooft morgen zonnig te worden. Op veel plaatsen schijnt de zon van het begin tot het einde van de dag volop. Alleen in de noor delijke helft van het (and kan in de eerste uren van de ochtend bewol king voorkomen, maar ook deze wol ken verdwijnen. De temperaturen Jo pen vlot op. De minimumtempera tuur is de komende nacht ongeveer 11 graden, aan het eind van de och tend is het op veel plaatsen al 20 gra den. De maximumtemperaturen lo pen uiteen van 20 graden op de Waddeneilanden tot 26 graden in het zuidoosten. Veel wind staat er niet. In de ochtend waait de zwakke wind uit de noordoosthoek, in de middag waait hij in de kuststrook vanuit zee. Donderdag lijkt er nog niet veel te veranderen in het weer, of het moet zijn dat er misschien wat meer wol ken zijn. De zon blijft goed meedoen en de temperaturen liggen rond het niveau van morgen. Tegen het week einde slaagt een koufront er in om tot Nederland door te dringen. Zijn acti viteit is echter niet groot; de bewol king neemt wel toe, de regenkansen blijven vrij klein. De middagtempera- turen doen een stapje terug: het wordt dan ongeveer 21 graden. ZIERIKZEE - De commissie openbare werken van de ge meente Zierikzee vergadert woensdag 30 juni in het stad huis. Aanvang van deze verga dering: 18.30 uur. De commissie spreekt deze avond over meer over de aanleg van een toegangsweg naar het nieuwe onderkomen van de ge- meentewerkplaats aan de Boe- renweg. Verder spreekt de com missie ook over het besteksge- reed maken van hel bestem mingsplan Poortambacht 9, tweede fase en het woonrijp- maken van het bestemmings plan Poortambacht 8, tweede fase. ZIERIKZEESCHEjSS NIEUWSBODEÜi Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur P. M. M. Schrauwen Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 14300 AA Zierikzee. Telefoon 01110-1655"». Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110-17314. Maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 01110-12951 Fotograaf (na 17.30 uur) 01112-1575. Abonnementen Per kwartaal f 48.50 Bij autom. afschr. f 46,00 Per jaar f 183,00 Bij autom. afschr. f 173,00 Losse nummers f 1,00. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11-30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 64 cent. Kontrakttarieven op aanvraag, „succesjes" (t/m 4 regels) f 7,- De advertentieprijzen zijn exclusief 17V?% B.T.W. ZIERIKZEE - Sinds 1987 wordt op 7 december jaar lijks op nationaal en gemeente-niveau de Internatio nale Vrijwilligersdag gevierd. Gisteren, maandag, discussieerden de leden van de commissie welzijn van de gemeente Zierikzee over de vraag of de ge meente tijdens deze dag bijzondere aandacht zou moeten geven aan de vrijwilligers binnen haar gren zen. De heer Asma toonde zich een fervent voorstan der. „Als gemeente laat je dan zien dat je achter haar vrijwilligers staat". In zijn enthousiasme kreeg hij de meerderheid van de commissie achter zijn stand punt. Slechts het CDA en de VVD bleken tegen. Over de vorm waarin deze aandacht voor de vrijwil liger moet worden gestoken, kwam er vanuit de rich ting van de commissie nog geen suggestie. Vrijdag Zaterdag

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 3