Wao-voorstel waarschijnlijk niet deze week door Senaat Meer meldingen van rituele mishandeling Minder misbruik gewetensbezwaarden Drie dagen kunst- en antiekbeurs Vooral problemen met Wao voor chronisch zieken Dode bij trein botsing Actie tegen wild- klemmen Prins Bernhard jarig (em-0 \m J™*) 1 I Geen reisadvies Turkije Cohen waarschijnlijk nieuwe staatssecretaris onderwijs 4 2 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Inspectie vaker geconfronteerd met slachtoffers HILVERSUM - De Inspectie voor de Jeugdhulpverle ning krijgt steeds vaker te maken met meldingen' over rituele mishandelingen van onder anderen kin deren. Het gaat om slachtoffers die seksueel, licha melijk en geestelijk zijn mishandeld. Dat verklaar de L. Wiers van de Inspectie voor de Jeugdhulpverle ning in Noord-Holland maandagavond in het actua liteitenprogramma Nova. Psychologe S. Boon verklaarde 30 a 40 patiënten te hebben, van wie zij gelooft dat zij ritu eel mishandeld zijn. De patiën ten spreken volgens Boon van rituele bijeenkomsten op afge legen plaatsen zoals in bossen, op het strand en op fa brieksterreinen. Sommige pa tiënten verklaren dat bij derge lijke sessies ook onvoldragen baby's werden geofferd. De pa tiënten ontwikkelen volgens Boon vaak een meervoudige persoonlijkheidsstoornis. Waarschuwingen Kinderpsychiater Th. Comper- nolle, eveneens werkzaam in Noord-Holland, zegt ook aan wijzingen te hebben dat zich dergelijke praktijken in zijn gebied voordoen. Hij waar schuwt echter dat de harde fei ten meestal ontbreken. Er wordt afgegaan op het verhaal van de slachtoffers. Dat ver haal is volgens Compernolle een hérinnering, die niet per sc op de waarheid hoeft te zijn ge baseerd. Ook benadrukte de psychiater dat een therapeut vaak geneigd is zijn patiënt te geloven. Toch heeft Comper nolle gezien de steeds weer te rugkerende op elkaar gelijken de verklaringen van patiënten, de neiging te vermoeden dat er sekten bestaan die zich aan ri tuele kindermishandeling schuldig maken. De kinderpsy chiater pleitte in Nova voor een meldpunt waar therapeuten te rechtkunnen als zij op rituele mishandeling stuiten. Boon stelde dat er bij therapeuten grote behoefte bestaat verkla ringen van patiënten op feite lijke juistheid te toetsen. Staatssecretaris Kosto van justitie verklaarde tegenover Nova dat een werkgroep in op dracht van justitie de rituele kindermishandeling gaat on derzoeken. DEN HAAG - De maatregelen die het ministerie van defensie heeft getroffen tegen oneigenlijk gebruik van de Wet gewetensbezwaarden militiare dienst lij ken hun vruchten af te werpen. Het aantal verzoe ken om erkenning als gewetensbezwaarde is afgeno men sinds medio 1992 is ingegrepen om de toevloed af te remmen. Dit leert het maandag gepresenteerde jaaroverzicht dientplichtgegevens 1992. ZIERIKZEE - In de Concertzaal te Zierikzee wordt het komende weekeinde gedurende drie dagen een kunst- en antiekbeurs gehouden. Het evenement is een initiatief van het Antiekbeurzenorgani- satiebureau Nederland uit Koudekerke. Er doen antiekhandelaren uit heel Nederland aan mee. Puk Smit uit Rotterdam is aanv)ezig met Oosters porselein en antieke sieraden. Kunsthandel De Kuyper uit Kaatsheuvel toont een collectie oude en moderne meesters in diverse schildertechnie ken. Verder is er aanbod van zilveren gebruiksvoorwerpen, kristallen karaffen, glazen en schalen, Europees porselein, koper, brons en aardewerk, gouden en zilveren sieraden en meubelen in ver schillende stijlen en uit diverse bouwperioden. Bezoekers kunnen hun antieke spullen gratis laten taxeren, door Cock Vromans uit Koudekerke. D.e beurs is op vrijdag 2 juli geopend van 16.00 tot 21.00 uur. Op zaterdag 3 juli van 11.00 tot 17.00 uur en op zondag 4 jjfli van 11.00 tot 18.00 uur. DEN HAAG - De Eerste Kamer zal dinsdag begin nen met de behandeling van het kabinetsvoorstel om nieuwe wao-uitkeringen te verlagen, maar het is onwaarschijnlijk dat de senaat er deze week nog een besluit over neemt. De ingangsvoeringsdatum 1 juli dreigt daardoor niet gehaald te worden. Het is zelfs de vraag of de Eerste Kamer nog voor het zomerre ces over het wetsvoorstel zal stemmen. Defensie boekt succes Over 1992 waren er 4.226 ver zoeken om erkenning te krij gen als gewetensbezwaarde, te gen 4.291 het jaar ervoor. In 1990 groeide het aantal verzoe ken nog fors naar 4.050 tegen 2.899 in 1989. Tegenover de da ling van het aantal verzoeken om erkenning staat een aan zienlijke toename van het aan tal beroepen dat bij de Raad van State wordt ingesteld te gen beslissingen tot niet- erkenning als gewetensbe zwaarde. Dat waren er 367 in 1992, tegen slechts 49 in 1991. Van die 367 beroepen zijn er door de Raad van State 281 -niet ontvankelijk verklaard en 85 verworpen. Het totaal aantal ingeschreven dienstplichtigen DEN HAAG - Een reisadvies voor vakantiegangers na bom aanslagen in de Turkse stad Antalya is vooralsnog niet aan de orde. Het Algemeen Neder lands Verbond van Reisonder nemingen (ANVR) heeft dit meegedeeld. Bij bomaanslagen in Antalya hebben zondagavond 23 perso nen verwondingen opgelopen. Onder de gewonden bevinden zich twaalf buitenlandse toe risten: zeven Duitsers, drie Zweden en twee Finnen. De au toriteiten veronderstellen dat de aanslag het werk is van de Kurdische Arbeiderspartij PKK, die strijdt voor een onaf hankelijk Kurdistan. De PKK kondigde vorige maand aan toeristenoorden in Turkije aan is in 1992 met 88.636 voor het eerst gedaald tot onder de 90.000. In 1990 «n 1991 waren het er respectievelijk nog 98.151 en 93.454. Defensie ver wacht dat de daling zich nog een aantal jaren zal voortzet ten, zij het niet meer in die ma te als in de afgelopen drie jaar. Het percentage dienstplichti gen dat op grond van de eerste keuring ongeschikt wordt be vonden, is vorig jaar toegeno men van 31,6 naar 34,4. Van de 87.972 jongens die zijn ge keurd, werd 63,4 procent (55.815) in staat geacht de wa penrok te dragen. De rest viel direct af (30.242) of werd tijde lijk ongeschikt verklaard (1.915). te vallen. Antalya is een vakan tieoord dat vooral in trek is bij Duitsers en Engelsen. Ook Ne derlanders brengen daar hun vakantie door. Hoeveel Neder landers er op het ogenblik bi vakkeren is niet bekend. De Vereniging van ANVR- Reisorganisatoren heeft naar aanleiding van de aanslag in Antalya contact gezocht met het ministerie van buitenland se zaken en met de Internatio nal Federation of Touropera tors. Het ministerie beschouwt de aanslag vooralsnog als een in cident dat geen aanleiding geeft voor een reisadvies. De ANVR sluit zich bij dit stand punt aan en wacht verder de re sultaten van internationaal overleg af. LEIDEN - Door een botsing tussen een reizigerstrein en een werktrein van de NS in Leiden zijn in de nacht van maandag op dinsdag een dode en twee gewonden gevallen. Volgens de politie in Leiden werd op het moment van de botsing met de kraanwagon ge werkt in een vrije ruimte tus sen de rails. Naar de toedracht van het ongeval wordt een on derzoek ingesteld. De passa- gierstrein was van Rotterdam op weg naar Schiphol. De bot sing vond plaats op de gemeen tegrens van Leiden, nabij de splitsing met de lijn naar Haarlem. Dinsdagochtend was het baanvaak richting Schip hol nog gestremd. Passagiers worden vervoerd met bussen of met de trein via Haarlem. Het ongeluk gebeurde toen de passagierstrein een zwenkarm raakte die op de werktrein stond. Drie NS-medewerkers werden daardoor weggeslin gerd. Een 46-jarige man uit Nieuwegein overleed later in het ziekenhuis aan zijn ver wondingen. AMSTERDAM - De Bont voor Dieren begint deze week een handtekeningenactie om te verhinderen dat bepaalde soorten wildklemmen „hu maan" genoemd worden. De actie die wordt uitgevoerd sa men met andere Europese dier- beschermingsorganisaties is gericht aan de ISO, een inter nationale particuliere organi satie die standaards ontwik kelt. Volgens de Bont voor Dieren is de ISO bezig met onderzoek of er standaards voor „humaner" vallen ontwikkeld kunnen worden. Hiervoor komen drie vallen in aanmerking: de ver- drinkingsval, de killing trap (direct dodelijk) en vallen die het dier levend vasthouden. De Bont voor dieren is bang dat het humaan verklaren van één van die vallen het EG import- verbod voor bont van pelsdie- ren gevangen met een wild- klem in gevaar brengt. Het ver bod moet 1 januari 1995 ingaan en geldt voor de pels van 13 die ren waaronder de das, de bever, de marter en de wolf. „Alleen de bontindustrie heeft belang bij standaardisatie. De zoge noemde humane vallen zijn niet minder gruwelijk dan de gangbare vallen. Wanneer de vallen echter het predikaat hu maan krijgen, betekent dit dat de weg vrij is om onacceptabel dierenleed te rechtvaardigen", aldus de Bont voor Dieren in een verklaring. In oktober, wanneer de ISO vergadert over de standaards, wil de Neder landse organisatie samen met haar Europese collega's de handtekeningen overhandin- gen. De ISO is in Genève geves tigd. ZKH prins Bernhard wordt vandaag, dinsdag 29 juni, 82 jaar. De senatoren hebben vooral moeite met de gevolgen van de wao-maatregel voor chronisch zieke werknemers die niet on der een cao vallen. Bij hen is het „wao-gat" niet gedicht en ze kunnen zich ook moeilijk bijverzekeren. Omdat de kans relatief groot is dat zij arbeid songeschikt worden, zullen de verzekeringsmaatschappij en chronisch zieken zeer hoge pre mies in rekening brengen. Waarborgfonds Om de premies te drukken wil staatssecretaris Wallage van sociale zaken dat er een waar borgfonds komt dat de finan ciële risico's voor de verzeke raars afdekt. Dat fonds moet Cohen volgt dr. R. in 't Veld op die ruim anderhalve week ge leden aftrad nadat hij in op spraak was geraakt door zijn commerciële activiteiten als hoogleraar aan de Erasmus universiteit in Rotterdam. Prof Cohen was dinsdagmorgen nog niet bereid tot het geven van commentaar. Zorgvuldig De PvdA is bij de kandidatuur van Cohen niet over één nacht ijs gegaan. Na de pijnlijke gang van zaken rond In 't Veld, mpest een mogelijk nieuwe af- worden gevuld door solidari teitsbijdragen van iedereen- zich particulier verzekert te gen arbeidsongeschiktheid. Volgens de Verzekeringskamer, die Wallage hierover om advies heeft gevraagd, is zo'n aanpak alleen mogelijk als er een wet telijke regeling wordt getrof fen. Zij denkt dat er problemen ontstaan als de verzekeraars zelf een oplossing moeten zoe ken, vooral omdat buitenland se maatschappijen geen be hoefte zullen hebben om af spraken te maken met hun Ne derlandse concurrenten. Bij een wettelijke regeling zouden rijk en sociale fondsen garant staan voor eventuele verliezen van verzekeraars. Wallage heeft het advies van de Verze keringskamer maandag naar faire worden uitgesloten. Mi nister Ritzen zei maandagmid dag tijdens een overleg met studenten dat de opvolging van In 't Veld is omgeven met „de meest zorgvuldige procedure die er deze eeuw is gevolgd". Ook premier Lubbers wilde nadrukkelijk betrokken wor den bij het aantrekken van een nieuwe staatssecretaris. Net als zijn voorganger, die acht dagen staatssecretaris is ge weest, is Cohen aangetrokken als staatssecretaris voor het ho ger onderwijs. Ritzen blijft het basis- en voortgezet onderwijs doen, de portefeuille die hij overnam van Wallage. Die werd de Senaat gestuurd. Omdat hij nog overleg voert met de verze keraars, wil hij echter pas woensdag bij zijn antwoord in eerste termijn zijn reactie erop geven. Ibt dusver heeft het ka binet een wettelijke regeling afgewezen. Het wil juist de overheidsbemoeienis met de wao verminderen. De senaats fracties vinden het onbevredi gend dat de staatssecretaris hen tot woensdag in het onge wisse laat, maar zij willen dinsdag toch met het wao- debat beginnen. Mocht het ant woord van Wallage niet bevre digend zijn, dan zullen zij schorsing vrager tot volgende week dinsdag, de laatste verga derdag vóór de Eerste Kamer met reces gaat. De Verzekeringskamer raamt hqt aantal werknemers met een slechte gezondheid die door het wao-voorstel in problemen kunnen komen op minstens 17.000. Volgens de Verzeke ringskamer zullen chronisch zieken overigens ook bij een collectieve regeling 2 tot 2,5 keer zoveel aan premies kwijt zijn als andere werknemers die zich tegen de gevolgen van de wao-maatregel verzekeren. begin juni staatssecretaris van sociale zaken en werkgelegen heid, nadat Tbr Veld wegens een vertrouwensbreuk met de PvdA-fractie opstapte. Cohen (45) is sinds 1991 rector- magnificus van de Rijksuni versiteit Limburg in Maas tricht. In 1983 werd -hij daar hoogleraar. Hij was daarvoor verbonden aan de Leidse uni versiteit, waar hij werkte bij het Bureau Onderzoek van On derwijs. Cohen studeerde Ne derlands recht in Groningen en promoveerde in Leiden. DEN HAAG - De Tweede Ka mer gaat akkoord met een kor ting van 3 procent op de bud getten van de algemene psychi atrische ziekenhuizen in 1994. De opbrengst ervan, 60 miljoen gulden, wordt gebruikt om een overschrijding van 15 miljoen bij de Riagg's te compenseren en om hulp door vrijgevestigde psychotherapeuten die geen psychiater zijn te betalen (25 miljoen). De resterende 20 mil joen is bestemd voor vernieu wing van de geestelijke ge zondheidszorg (ggz). Dinsdag 29 juni Zierikzee Vergadering adviescommissie onderwijs. Stadhuis. 19.30 uur. Burgh-Haamstede Vergadering commissie alge mene en burgerlijke zaken. Ge meentehuis. 16.00 uur. Oosterland Verkoping ten bate van De Schutse. Lage Maireweg 14. Van 9.30 tot 11.30 uur'en van 14.00 tot 16.30 uur. Bruinisse Ledenvergadering Christelijke Woningbouwvereniging. Dorpshuis. 19.30 uur. Woensdag 30 juni Zierikzee Vergadering algemeen bestuur Zuidhoek. Zuidhoek. 15.30 uur. Vergadering adviescommissie ow. Stadhuis. 18.30 uur. Burgh-Haamstede Vergadering commissie finan ciën. Gemeentehuis. 19.30 uur. Bruinisse Raadsvergadering. Gemeente huis. 19.30 uur. Donderdag 1 juli Zierikzee Officiële start van 1 juli-mani- festatie BNA Kring Zeeland in Vierschaar stadhuis. 11.00 uur. Vergadering commissie finan ciën. Stadhuis. 19.30 uur. Burgh-Haamstede Opening tentoonstelling afval preventie. De Schutse. 12.00 uur. Nieuwerkerk Gemeenteraadsvergadering. Gemeentehuis. 20.00 uur. Vrijdag 2 juli Zierikzee Kunst- en antiekbeurs. Con certzaal. 16.00 tot 21.00 uur. Afscheidsavond met musical- uitvoering bij Theo Thijssen- school. 20.00 uur. Kerkwerve Haringfeest. Café Kerkwerve, Kerkweg 36. 21.00 uur. Dreischor Musi Voca-concert met Zeeuws Mannenkoor en Oosterlands Fanfare. Nederlandse Her vormde kerk. 20.00 uur. Zaterdag 3 juli Zierikzee Kunst- en antiekbeurs. Con certzaal. 11.00 tot 17.00 uur. Optreden van Magnificat en or ganist Wim Diepenhorst. In Grote Kerk. 20.00 uur. Burghsluis Beachpop-festival. Havenpla teau. Vanaf 12.00 uur. Ellemeet Rommelmarkt. Openbare ba sisschool 't Mêêtje. Vanaf 09.00 uur. Oosterland Oud papier ophalen. Vanaf 09.30 uur. Zondag 4 juli Zierikzee Kunst- en antiekbeurs. Con certzaal. 11.00 tot 18.00 uur. Maandag 5 juli Zierikzee Gemeenteraadsvergadering in het stadhuis. 19.30 uur. Burgh-Haamstede Maandagavondzang. Gerefor meerde kerk. 20.00 uur. Brouwershaven Gemeenteraadsvergadering. Stadhuis. 19.30 uur. Bruinisse Braderie. Centrumplein Aqua- delta. 10.00 tot 16.00 uur. Muziekavond Pol en Josée. Centrumplein Aquadelta. 18.00 uur. Dinsdag 6 juli Zierikzee Activiteitendag. Centrum. 10.00 tot 17.00 uur. Fietstocht voor senioren. Start om 13.30 uur vanaf sportpark Den Hogen Blok. Woensdag 7 juli Burgh-Haamstcdc Zomeravondconcert. Neder landse Hervormde kerk. 20.00 uur. Renesse Drieluik. Nederlandse Her vormde kerk. 20.00 uur.- Oosterland Midzomeravond rommel markt. Bij kerktoren. 17.00 uur. Bruinisse Muziekavond Exit two. Cen trumplein Aquadelta. 18.00 uur. Tijden en standen volgens getijdetafel Hydro-meteocentrum Zeeland t.o.v. NAP Datum Hoogwater Laagwatcr tijd stand tijd stand ZIERIKZEE 30 juni 00.15 133 06.40 -153 13.10 142 19.15 -130 1 juli 01.35 139 07.45 -149 14.15 145 20.20 -139 ROOMPOT BUITEN 30 juni 11.50 143 05.20 - 146 18.00 -123 1 juli 00.10 142 06.40 -142 12.45 147 19.15 - 134 BRUINISSE 30 juni 00.25 147 06.35 -159 13.05 155 19.15 - 137 I juli 01.30 153 07.50 -156 14.05 155 20.25 -147 WEMELDINGE 30 juni 00.25 142 06.35 -157 13.05 150 19.15 -135 1 juli 01,30 148 07.50 -153 14.15 152 20.20 - 144 Springtij 6 juli Actuele informatie over afwijkingen 06-91122353 door Mare Legendre tÉ.'/A tte&r iu gi/v i ':V rvaouao corvee DEN HAAG - De rector-magnificus van de rijksuni versiteit Limburg in Maastricht, prof. dr. mr. J. Co- hen, is door de PvdA naar voren geschoven als de nieuwe staatssecretaris van onderwijs. Zijn officiële benoeming wordt deze week verwacht. Die wordt nog opgehouden doordat de koningin voor privé- bezoek enkele dagen in het buitenland is.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 2