'Een mooie decoratie én handig wanneer er een inbreker komt' LAMPLICHT OVER HET ERF uit» DieataeDeeiaDuis streeknieuws ei> uit geslapen opstaan? Toerisme Trofee 1993 Rommelmarkten ten bate van Oosterlands Fanfare en Wieken Omroep Stichting Musical De Stove Vrouw in coma baart kind 4 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Tijdens de braderie/rommelmarkt in Oosterland konden spijkers in een boomstam worden geslagen. (Foto: Joop van Houdt). OOSTERLAND/ZIERIKZEE - „Als het voor mezelf was, mocht u het zo meenemen. Maar nu vraag ik er een gulden voor. Wanneer u het contant en gepast betaalt inclusief BTW. Ik ben vandaag een keiharde zaken man, want het is voor het goede doel". Goed gebekt en getooid met strooien hoed bracht Adriaan Stoutjes- dijk uit Oosterland afgelopen zaterdag heel wat tweedehands artikelen aan de man. Hij stond in het cen trum van Oosterland op de drukbezochte braderie/rommelmarkt van de muziekvereniging Oosterlands Fanfare. Ook in Zierikzee was het druk. Vanwege het bewolkte, maar wel droge weer kwamen veel bezoe kers een kijkje nemen in de stad en, via de borden, ook achter het verzorgingshuis De Wieken, waar een rommelmarkt werd gehouden ten bate van het videoteam van het verzorgingshuis: de Wieken Omroep Stichting. Het evenement in Oosterland bracht netto bijna 5000 gulden op. In Zierikzee kon men 9000 gulden bijschrijven voor de aanschaf van super VHS montage-recorders. Onder de kooplustigen bevon den zich weer opvallend veel Duitsers. Met hen werden goe de zaken gedaan, getuige ook deze dialoog bij de stand van Adriaan Stoutjesdijk in Oos terland. 'Wiefiel kostet dieses Ketel?' Vijf gulden en de gro tere 7,50,-' 'Können wir beide bekommen für zef Gulden?' 'Nee, voor vijftien gulden'. De koop werd gesloten via het 'compromis' 12,50. De 'harde zakenman' vertelde dat vooral het semi-antiek; artikelen die niet meer kosten dan een tien tje goed liepen. Kommen, bordjes, schoteltjes dat spul. Maar de televisietoestellen kunnen we aan de straatstenen niet kwijt". Bijzondere dingen werden ook verkocht op de rommelmark ten. Zo vormde een bezoekster van het evenement in Ooster land een gevaar voor haar om geving na de aankoop van een ongeveer twee meter lange houten hoorn waarmee zij me nigeen raakte. ,,Het is een mooie decoratie én het is han dig wanneer er een inbreker komt", vertelde ze. Een klein', dik en vooral stoffig boekje bleek het 'miniatuur woorden boek der aardrijkskunde' te zijn. De toelichting bij het woord Oosterland luidde: ge meente op het eiland Duive- land, 1350 inwoners. De braderie/rommelmarkt van Oosterlands Fanfare werd voor het eerst sinds ongeveer tien jaar weer in het centrum van het dorp gehouden, in plaats van in de CTB-doods waarvan men de laatste jaren steeds ge bruik maakte. ,,Dat komt om dat wij de rommelmarkt altijd combineren met kramen waar in professionele handelaren hun artikelen aan de man bren gen. Dat maakt het evenement wat groter en dat trekt meer publiek. Maar die mensen staan niet graag in een loods, buiten verkopen ze veel meer", aldus de voorzitter van Ooster lands Fanfare, Han Machielse. Het evenement omvatte dit jaar een 'kleine rommelmarkt'. „We hebben geen spullen opge haald. Alles wat we verkopen is aangeleverd. Dat komt om dat de leden van de Nederland se Hervormde Kerk dit jaar een grote rommelmarkt hou den. We hebben de afspraak dat we dat om en om doen. Vol gend jaar wanneer wij weer aan de beurt zijn halen we drie keer tweedehands spullen op in het dorp. Dit jaar hebben zij dat gedaan". De dertig vrijwil ligers van Oosterlands Fanfare maakten het evenement aan trekkelijk met spelletjes als grabbelton, spijkerslaan, schiettent, 21-spel en ballen gooien. Er werden versnaperingen ver kocht en het publiek werd door middel van wervende teksten aangemoedigd om van dit alles gebruik te maken: „Koopt veel en vlot, want mijn trombone is kapot'. De opbrengst van de braderie/rommelmarkt wordt gebruikt voor de aankoop van een aantal nieuwe muziekin strumenten voor de vereniging waarvan het ledenaantal de laatste tijd is uitgegroeid tot bijna vijftig. Ruim tweeduizend oliebollen In Zierikzee hadden de vrijwil ligers van De Wieken ook een drukke dag. Kok Han van Dienst móest ruim tweedui zend oliebollen bakken om aan de vraag van het publiek te voldoen. „Het is niet koud, maar vanwege het bewolkte weer vliegen ze de deur uit", al dus de medewerkers in de kraam waar de verkoop plaats vond. Ze werden zaterdagmor gen geconfronteerd met een complete 'file' van mensen die koffie met een oliebol wilden. Ook werden eigengebakken bolussen en advocaat verkocht. De Wieken rommelmarkt werd gehouden aan de achterzijde van het verzorgingshuis. De oliebollen konden daardoor di rect vanuit de keuken worden aangevoerd en voor de verkoop van meubelen maakte men ge bruik van de kelderruimte on der het gebouw. Veel bezoekers namen daar alleen al uit nieuwsgierigheid een kijkje. Het evenement kreeg een extra gezellig sfeertje doordat de zanger John Prins optrad op een hooggelegen muurtje te genover het terras waar de be zoekers hun koffie met oliebol len konden nuttigen. Maar ook bij de rommelmarkt in Zierikzee waren de bezoe kers in de eerste plaats geïnte resseerd in koopjes. „De surf plank en de elektrische deken zijn in de aanbieding", aldus vrijwilliger Ad Kouwenberg. Bij het begin van het evene ment om 09.00 uur liep het al storm bij de kramen met curio sa waar onder meer een ouder wetse bascule en een aantal au thentieke letterbakken te koop waren. Iets minder belangstel ling was er voor de kraam waar produkten werden verkocht die de ouderen uit de Wieken zelf maakten. Maar ook daar werden in de loop van de dag de nodige handwerken ver kocht. De opbrengst vdn het evenement wordt gebruikt voor de aanschaf van drie VHS-recorders voor het video team. NOORDWELLE - Aan het eind van elk schooljaar nemen leer lingen afscheid van de basis school. Zo ook op de openbare basisschool De Stove in Noord- welle. Op donderdag 8 juli is er voor hen een speciale af scheidsavond in het dorpshuis. Aanvang 19.00 uur. De avond waarbij de leerlingen worden uitgezwaaid krijgt een beetje internationaal tintje door de aanwezigheid van de Slowaakse penvrienden uit Namestovo, die een week in Noordwelle logeren bij de leer lingen van groep acht van De Stove. Niet alleen de oudste leerlin gen van deze school maar ook de kinderen uit de lagere groe pen zullen hun beste beentje voorzetten orn het het publiek naar de zin te maken. Geza menlijk voeren zij de musical Dokter Pompelmoes in groente en fruit op. Naast de rapport cijfers krijgen de leerlingen op deze avond eveneens een af- scheidstegel aangeboden. De avond mag door familieleden en vrienden ook worden bijge woond door de overige dorps genoten. GOES *En passant In de Grote Kerk in Goes is tot en met zaterdag 3 juli werk te zien van Ilse van Loo-Remijn uit Wolphaartsdijk. Deze expo sitie draagt de naam En pas sant. De openingstijden van deze expositie zijn van dinsdag tot en met zaterdag (met uit zondering van zondag) van 10.00 tot 17.00 uur en donder dags van 10.00 tot 21.00 uur. KAPELLE BIEZELINGE Regiobijeenkomst bloemenveiling Op initiatief van de bloemen veiling Holland en de veilcen- tra in Naaldwijk en Bleiswijk wordt in Kapelle Biezelinge een regiobijeenkomst voor de aanvoerders van bloemen in Zeeland gehouden. De avond wordt gehouden op dinsdag 29 juni in restaurant De Caisson in Kapelle Biezelinge. Het' cen trale thema daarbij is Laten buitengebieden kansen liggen? Het onderwerp wordt ingeleid doof produktmanager snij bloemen bij de bloemveiling Holland, Manon Veldhuis. Aanvang 19.30 uur. VLISSINGEN Uitbreiding zomerbusroute De route van de zomerbus, die tijdens het hoogseizoen in de kuststrook van Zeeland een al ternatief biedt voor de auto, is uitgebreid. Op vrijdag 2 juli wordt in Vlissingen het juist geopende busstation Arsenaal opgenomen in de route van de zomerbus. Dat gebeurt met een officiële bijeenkomst die wordt gehouden in het gebouw. Advertentie Fit Is dit voor u nog een wensdroom? Met een matras aangepast aan uw bedbodem én lichaams bouw, kan die droom verwezenlijkt worden. Kom voor een persoonlijk advies naar Deurloo, uw bedspecialist. deurloo intermeubel Haringvlietplein 4, Zierikzee. Tel. 01110-12946 's Maandags gestolen Donderdagavond koopavond Dinsdag: 29 juni NEDERLAND 1 17.53 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 18.00 uur Journaal 18.15 uur Sesamstraat. 18.34 uur Het grote dierenrijk. Natuurfilmserie. 19.03 uur Vinger aan de pols. Medisch magazine. 19.32 uur Growing pains. Ame rikaanse comedyserie. 20.00 uur Journaal. 20.26 uur Villa des roses. 3<- delige serie. 21.22 uur AVRO Televizier, ac tualiteitenrubriek. 22.03 uur Birds of a feather, Engelse comedyserie. 22.39 uur Rondom tien. Praat programma. 23.24 uur Cheers, Amerikaanse comedyserie. 23.45 uur World of golf. 8- delige informatieve serie over de golfsport. 00.10 uur Journaal. NEDERLAND 2 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 16.25 uur After school special, Amerikaanse serie eduucatie- ve films. 17.15 uur Samson, Belgisch kindermagazine. 18.00 uur Journaal. 18.20 uur Countdown sixties, muziekprogramma. 18.50 uur De heilige koe. Auto- en motormagazine. 19.20 uur MASH. Amerikaanse komedie. 21.20 uur Back to the sixties, Nostalgisch muziekmagazine. 22.00 uur Nieuwslijn, actuali teitenrubriek. 22.20 uur De wrekers, Engelse misdaadserie. 23.05 uur Snooker met Dennis Taylor. 23.35 uur Journaal. NEDERLAND 3 08.53 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 15.00 uur Wimbledon. Verslag tennistoernooi. 18.00 uur Journaal. 18.20 uur Gekleurd verleden. Documentaireserie. 18.54 uur Studio sport. 19.24 uur Van gewest tot ge west. Regionale rubriek. 19.57 uur Brooklyn Bridge, 13- delige comedyserie. Afl. 5. 20.24 uur De wederopstanding van de Batavia. Gedramati seerde documentaire over dit VOC-schip. 21.2§ uur 2 meter sessies. 8- delige muziekserie. 22.00 uur Journaal. 22.15 uur Sportjournaal. 22.30 uur Nova, actualiteiten programma. 23.00 uur Den Haag vandaag. Parlementaire rubriek. 23.20 uur Trekking dagelijkse lotto. 23.21 uur Kunst in de stad, de stad en kunst. Documentaire. 00.11 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. RTL 4 06.00 uur Hei elei kuck elei, Luxemburgs programma. 06.30 uur RTL Classique. 07.00 uur RTL 4 Nieuws 07.05 uur Scooby Doo 07.30 uur RTL 4 Nieuws MIDDELBURG - De provincie Zeeland heeft slechts één pro ject aangemeld voor de ANWB/NBT Toerisme Trofee 1993. Een trofee die dit jaar als motto heeft meegekregen: 'Welke gemeente ontwikkelt samen met het bedrijfsleven een nieuw toeristisch produkt op het thema water?'. Het to taal aantal aanmeldingen be draagt dertig. De gemeente die samen met het toeristisch bedrijfsleven op de meest creatieve en inspireren de wijze 'water' in haar pro dukt weet te verwerken, wint de Tberisme Trofee 1993. Vorig jaar werd Zeeuwsch-Vlaande- ren met het thema Grenzeloos Waterrijk winnaar. De enige Zeeuwse inzending dit jaar is het arsenaal-project in Vlissingen opgestart als een gezamenlijk initiatief van de gemeente en het bedrijfsleven. Het project is gesitueerd aan de oude vissershaven. Op de zolder van het gebouw is een vlootshow opgesteld. In het middengedeelte is de oudheid kamer van de Koninklijke Maatschappij De Schelde. Spectaculair hierbij is de boot simulator waarmee een schip breuk wordt gesimuleerd. Op de begane grond zijn de onder wateraquaria met haaien. De roggen kunnen in een speciaal touch-basin worden geaaid. De gasten kunnen per lift ook worden vervoerd naar de 45 meter hoge uitzichttoren naast het arsenaalgebouw. In juli wordt er nog een vermaakscen trum geopend. 07.35 uur Yogi Bear 08.00 uur RTL 4 Nieuws 08.06 uur The Bold the Beau tiful, Amerikaanse serie. 08.30 uur RTL 4 Nieuws 08.35 uur Santa Barbara, serie. 09.00 uur RTL 4 Nieuws 09.10 uur Rad van fortuin 09.35 uur Secrets. Amerikaan se serie. 10.05 uur As the world turns. Amerikaanse serie. 10.50 uur Sons Daughters, serie. 11.15 uur RTL Shop 11.25 uur Denksportkampioen, spelprogramma. 11.55 uur Clip van de dag 12.00 uur Telekids 13.00 uur Bordertown. Ameri kaanse speelfilm. 14.30 uur Prijzenslag 15.10 uur General hospital, Amerikaanse soapserie. 15.55 uur Santa Barbara, Ame rikaanse serie. 16.25 uur The Oprah Winfrey show 17.10 uur Love Boat, Ameri kaanse serie. 18.00 uur RTL 4 zes uur nieuws 18.20 uur RTL 4 club 18.35 uur The bold the beau tiful, Amerikaanse serie. 19.00 uur Rad van fortuin, spel programma. 19.30 uur RTL 4 avondnieuws 19.50 uur RTL 4 weer 20.00 uur Secrets. Amerikaan se serie. 20.30 uur Hitbingo, showpro gramma waarin met kandida ten en de mensen thuis het spel bingo wordt gespeeld. 22.00 uur Klasgenoten. 22.55 uur Tanamera, the Lion of Singapore. Zesdelige mini serie. 23.45 uur RTL 4 laatste nieuws 00.00 uur The Oprah Winfrey show. Amerikaanse talkshow. 00.45 uur As the world turns, Amerikaanse soapserie. 01.35 uur General Hospital, Amerikaanse soapserie. 02.20 uur Nachtprogramma. BRT 1 17.30 uur Boes, tekenfilmserie 17.52 uur Samson-clip 17.55 uur Tik tak, afl. 180. 18.00 uur Journaal. 18.10 uur Mooi en meedogen loos, serie. 18.35 uur Skippy, serie. 19.03 uur Buren, Australische serie. 19.25 uur Lotto-winnaars, me dedelingen en programma overzicht. 19.30 uur Journaal en Sport. 20.00 uur Secrets, 65-delige se rie. Afl 17. 20.25 uur Hemel en aarde, talk show. 21.25 uur N.V. de Wereld, repor tage magazine. 21.55 uur Verrassende vertel lingen, serie ongewone verha len. 22.25 uur Tips voor trips 22.30 uur Vandaag en Sport. 22.55 uur Programma van de Christen-Democratische Om roep. 23.20 uur Coda. BRT 2 20.00 uur Het leven zet zich voort. Natuurserie. 20.25 uur Kijk Uit! Ver- keerstips. 20.30 uur Mijn hart is vol mu ziek. 21.25 uur Tips voor trips. 21.30 uur Journaal en sport. 22.00 uur Escape to Athena. Engelse oorlogsfilm. Tot 1 september kunnen de deelnemers voor de Tberisme Trofee 1993 nog inschrijven, half november zal de winnaar bekend worden gemaakt. De prijs bestaat uit een trofee en een bedrag van 50.000 gulden. De ANWB/NBT Tberisme Tro fee staat onder auspiciën van het ministerie van economi sche zaken. LONDEN - Een jonge vrouw die al zes maanden in coma ligt, heeft zaterdag in het Brit se Birmingham een kind ter wereld gebracht. Het kind werd met een keizersnede ge haald. De gezondheid van de baby, die negen weken te vroeg is geboren, is volgens een woordvoerder van het zieken huis bevredigend. De 19-jarige moeder werd ver leden jaar december door een auto aangereden en liep ern stig letsel aan het hoofd op. Sinds het ongeluk is zij niet mee volledig bij bewustzijn ge weest. In mei trad er volgens artsen enige verbetering in haar toestand op en begon zij op stemmen te reageren. Zelf spreken kan zij niet. Verleden maand hebben de artsen haar verteld dat zij zwanger was. Door CATALIJN CLAES/EWOUT SPEELMAN 41 Jantje Doornbos ging geen zee te hoog, iedere meid was voor hem en van iede re gulden die zijn vader dan nog moei zaam verdiende meende hij recht op negen dubbeltjes te hebben. Vrouw Doornbos was een sukkeltje, ze zou wel anders willen, maar kon tegen de te gulzig levende manskerels niet op. Het werd bok bekend dat aandelen die Jan had gekocht gekelderd waren en dat het verlies daarop de strop had aangehaald. De krant werd iedere dag nagekeken, maar tot ieders verwonde ring stond er nog steeds geen bericht in dat Jan Doornbos, landbouwer, failliet was verklaard. Hij reed nog steeds in zijn auto, en gaf nog steeds zijn rondjes, en hij betaalde ze met een lachend gezicht nog contant ook, nadat Scharlewi, de kastelein, met een meewarig gezicht had gezegd dat borgen er niet meer bij was. Het geld werd te schaars en was te duur. De schilder had zijn rekening aangebo den, veel eerder dan gebruikelijk was en ook al met het excuus dat hij het geld zo nodig had. Hij werd prompt be taald. De volgende dag stond de auto man voor de deur. Die maakte minder pourparlers dan de schilder, hij was Jan Doornbos al een paar maanden kwijt als klant omdat Jan tankte en liet repareren bij de vader van het meidje met wie Jantje omgang had. Als Jan niet betaalde kon de garage houder een grote mond opzetten en met de deurwaarder dreigen, zaken deed hij met Jan toch niet meer. De man kreeg zijn geld en nog een si gaar toe. Jan zei hem ronduit dat hij als klant wel geschrapt kon worden, het hemd is nader dan de rok. Tbrloops zei Jan ook dat hij met een paar weken een nieuwe wagen kreg, geen gebruik te maar een echte nieuwe van een be kend prijzig merk, zo van de fabriek. De garagehouder rekende vlug uit dat Jan dan in ieder geval een paar dui zend gulden op tafel zou moeten leg gen, ook al kreeg hij voor zijn oude wa gen nog een behoorlijk inruilbedrag en al zorgde een financieringsbank voor de rest. Zo slecht kon Jan Doornbos er dan toch niet bij zitten, meende de ga ragehouder, het bleek alweer dat an dermans boeken duister te lezen zijn. De nieuwe auto kwam, zo'n mooie had geen van de andere boeren, en Jan Doornbos nam er een tweede arbeider bij. Zelf was hij bijna nooit meer thuis. Van de verzekeringsagent kwam de ga ragehouder te weten dat Jan Doornbos zijn nieuwe wagen, waar hij met inruil van de oude achtduizend gulden op moest toeleggen, meteen helemaal be taald had In de herberg trachtten de vrienden van de ronde tafel Jan uit te horen, maar hij liet zich de tong niet schrapen. Jan heeft de honderdduizend gewonnen, zei de een, en de ander zocht het in de voetbaltoto, waar het om nog grotere bedragen gaat. Op de theemiddagen gingen de vrou wen na van wie Jan Doornbos geërfd kon hebben, maar zover men kon na gaan was er niemand van zijn familie overleden, en bovendien waren dat tan te Straatarm en oom Doodarm, Jan zou er niet veel vetter van worden. Jan lachte maar, reed rond in zijn mooie auto, en er werd verteld dat hij op de marktdagen in de stad geen brood met biefstuk meer at, wat al heel wat was, maar een volslagen diner bestelde, van soep, gebakken aardap pelen, groente en vlees en pudding toe. Jantje, de zoon, raasde door het dorp in zijn witte sportauto met de blonde fee tiit de garage aan zijn zij, mankeerde op geen beatfeest en trakteerde even als zijn vader links en rechts. Van vrouw Doornbos werd niemand iets wijzer. Vrouw Mink en vrouw Liefheb ber van de vrouwenkrans waren op be zoek geweest, op een middag toen ze de mannen niet thuis wisten. (wordt vervolgd i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 4