'Het is vaak een keuzeprobleem van hoe de ruimte benut wordt' 'Wie zo lang blijft moet beetje bezeten zijn van brand weer werk' De Groene Keuken óp Schouwen-Duiveland 1 Vrachtwagen rijdt tegen fietser Diefstal fietstas Aanrijding fietser en bromfietser Auto's beschadigd in Renesse Te veel gedronken Kop/staart- aanrijding Mercedes bestelauto gestolen Fietsster gewond bij botsing met voetgangster Vergadering Zierikzeese commissie onderwijs Toeristen belasting op agenda van commissie Commissie financiën Wethouder L. J. van Gastel tot jubilerend brandweerman Van der Schee: Vergadering verenigings raad Beter Wonen MAANDAG 28 JUNI 1993 NR 25381 3 HAAMSTEDE/ZIEHIKZEE - De hele maand juni toert de Groene Keuken door de provincie Zeeland. Vrijdag 25 juni deed zij Haamstede aan en zaterdag was het de beurt aan Zierikzee. De Groene Keuken is een rijdende expositie van milieuvriendelijke ideeën in en om huis. In Haamstede stond de Groene Keuken bij de brandweergara ge, voor de publieke belang stelling een niet zo gunstige plaats. In Zierikzee was ze de gehele zaterdag op de Balie te bezoeken. In de Groene Keu ken zijn twee modelkeukens te zien. Een zogenaamde Kombi- natiekeuken, waarin de goede wil, voor wat betreft het mi lieu, gecombineerd wordt met arbeidsbesparing. En een Opti maal milieuvriendelijke keu ken, waarin het milieu op de eerste plaats staat. In de Kom- binatiekeuken zijn bepaalde ideeën verwerkt die makkelijk zijn toe te passen zonder al te grote veranderingen of investe ringen. De apparaten die in de ze keuken te vinden zijn, zijn de zuinigste in hun soort. Zo gebruikt de vaatwasser slechts vijftien liter water per afwas beurt en kan de oven voor een deel verkleind worden. Daar bij wordt er gebruik gemaakt van door zonnecellen opgewek te elektriciteit. Keuzeprobleem Voor een gescheiden afvalver werking is er onder het aan recht een afvalscheidingscom partiment gemonteerd. Het af val dat in de keuken ontstaat Van der Schee werd op 1 maart 1963 aangesteld bij de vrijwil lige brandweer van Zierikzee in de rang van brandwacht tweede klas. Nu, dertig jaar la ter, mag hij zichzelf ondercom mandant in de rang van adjunct-hoofdbrandmeester noemen. Volgend jaar moet Van der Schee vanwege het Functioneel Leeftijds-ontslag afscheid nemen van het Zierik- zeese brandweerkorps. Synoniem Loco-burgemeester Van Gastel begon zijn toespraak tot de ju bilaris met de opmerking dat Van der Schee voor veel men sen synoniem is van het woord brandweer. ,,Als je er zo lang bijblijft moet je ook een beetje bezeten zijn van het brand- kan hiermee direct bij de bron gescheiden worden. Het enige nadeel van een dergelijk blok is, dat men een behoorlijke ruimte moet missen voor bij: voorbeeld het plaatsen van de o zo noodzakelijke pannen. Een medewerkster van de Groene Keuken geeft dit ook onmiddellijk toe, maar zegt wel dat het niet alleen een ruimteprobleem betreft, maar ook een keuzeprobleem van hoe de beschikbare ruimte be nut wordt. Voor het gemak zijn de keukenkastjes laag, op het aanrecht geplaatst. Omdat openslaande deurtjes in dit ge val erg lastig zijn, wordt er ge bruik gemaakt van rolluikjes. Bovendien is er onder het werkblad een loze ruimte, zo dat men ook zittend kan wer ken. De Optimaal milieuvriendelij ke keuken is een geheel nieuw ontwerp. Ze laat zien wat er mogelijk is bij de aanschaf van een geheel nieuwe keuken. Zo wel voor het opwekken van energie als voor het verwar men van het water wordt ge bruik gemaakt van de zon. Er wordt gekookt op gas. Dit is twee tot drie keer zo milieu vriendelijk en goedkoop dan stroom. De koelkast is zo klein mogelijk gehouden. Ter com- weerwerk. En voor jou was het je lust en je leven", aldus Van Gastel. Hij schetste vervolgens in het kort de brandweerloop baan van Van der Schee. Hij be gon als brandwacht tweede klas, klom op tot hoofdbrand wacht, werd vervolgens in april 1978 benoemd tot onder- brandmeester en in 1980 volgde de benoeming tot brand meester. Met ingang van 1 juli 1984 werd^Van der Schee be noemd tot ondercommandant in de rang van adjunct-hoofd- brandbrandmeester en die functie bekleedt hij nog steeds. ,,Het is een eervolle baan die ook moeilijke momenten kent", aldus Van Gastel. ,,Je krijgt als brandweerman te maken met menselijk leed en dat moet je zien te verwerken. Je bent als brandweerman be- pensatie van de geringe ruimte in de koelkast is er wel een ex tra koele ruimte in de keuken gemaakt. Dit is een speciaal met Isofloc (dit is geprepareerd krantepapier) geïsoleerde kast. In deze keuken wordt ook gebruik gemaakt van de ouder wetse hooikist, al zit er tegen woordig geen hooi meer ih de kussens. Natuurlijk ontbreekt in dit ontwerp het afvalschei dingscompartiment niet. Afzuigsysteem Het meest opvallende element in de Optimaal milieuvriende lijke keuken is het afzuig systeem. Het gasfornuis wordt hierbij onder een rechte schouw geplaatst. Door de temperatuurverschillen onder en boven de schouw ontstaat er een trek de schouw in, waar door de kookluchtj es op een ge- ZIERIKZEE - Vanavond, maandag, vergadert de vereni gingsraad van Woningbouw vereniging Beter Wonen. De vergadering wordt gehouden in de vergaderzaal van het kantoor van Beter Wonen aan de Calandweg en begint om 19.30 uur. Op de agenda onder meer het jaarverslag van de woning- halve hulpverlener ook een beetje maatschappelijk wer ker", aldus de loco-burgemees ter. Van Gastel noemde het een geruststellende gedachte dat er nog steeds mensen als Van der Schee bestaan die zich met hart en ziel inzetten voor het brandweer-vrijwilligerswerk. Van Gastel dook in zijn toe spraak ook terug in de tijd. ,,Ik was nog maar pas wethouder toen een keer de sirene ging. De brandweerlieden gingen niet rond, maar over de tafel. Als de sirene ging waren ze weg", aldus de loco burgemeester. Vervolgens werd door de loco burgemeester bij Van dei- Schee de bij het jubileum beho rende ereteken in de vorm van een zilveren gesp opgespeld. Aansluitend reikte Van Gastel certificaten uit aan drie brand weerlieden die met succes module-examens afgelegd heb ben: K. van Splunder, K. Jon ker en J. Juffermans. Van Gas tel maakte van de gelegenheid gebruik om zijn grote bewon dering uit te spreken voor de inzet van de vrijwilligers die hun vrije tijd opofferen om dergelijke opleidingen te vol gen. V heel natuurlijke manier in de open lucht verdwijnen. Vooral de oudere bezoekers herken nen dit systeem nog van vroe ger. Al met al biedt de Groene Keu ken de bezoekers een scala van ideeën op het gebied van mi lieuvriendelijk huishouden, zonder dat hierbij gesugge reerd wordt dat de manier die getoond wordt de enige danwel de beste is. „Wij willen de men sen hiermee laten zien wat zij in de keuken kunnen doen aan milieu-ontlastende maatrege len", aldus de medewerstekr". We reiken ideeën aan en hopen dat veel mensen zich erdoor aangesproken voelen en er ge bruik van gaan maken. Maar een milieuvriendelijk huishou den blijft natuurlijk niet be perkt tot de inrichting van de keuken, daar komen nog vele andere dingen bij kijken". bouwvereniging over 1992. Ver der komt aan de orde het voor stel tot het instellen van een overdrachtsbelasting bij vei-- koop van woningen aan huur ders. Tijdens de vergadering ook aandacht voor de kwaliteit van niet-projectmatig timmer- en buitenschilderwerk. De uit komsten van een enquête wor den behandeld. Brandweercommandant H. J. Fierens omschreef Van der Schee als iemand die ruim schoots zijn sporen verdiend heeft in de brandweerwereld. „Vroeger was je een fanatieke ling die soms de juryleden om ver liep als ze in de weg ston den bij een wedstrijd", aldus Fierens. Hij zei blij te zijn met een ondercommandant als Van der Schee. Fierens sprak zijn bezorgdheid uit over de plannen van minis ter Dales voor de vorming van basis-brandweerkorpsen. On derdeel van die plannen is het centraliseren van de brand weer. Dat houdt in dat er één grote regionale brandweer overblijft en het gedaan is met de zelfstandigheid van de vrij willige brandweerkorpsen. „Straks lopen er alleen nog beroeps-brandweerlieden rond", aldus Fierens. „Schaal vergroting, maar ten koste van wie?" Fierens besloot zijn toespraak met felicitaties zowel aan het adres van jubilaris Van der Schee als aan geslaagden Van Splunder, Jonker en Juffer- mans. „Ik wens jullie veel suc ces in de toekomst", aldus Fie rens. ZIERIKZEE - Mevrouw K. uit Naaldwijk liep verwondingen aan haar been en hand op om dat ze werd aangereden door een vrachtwagen toen ze op de fiets langs de Nieuwe Kooiweg bij Zierikzee reed. Het ongeluk gebeurde vrijdag om ongeveer 11.20 uur toen me vrouw K. op het fietspad het punt passeerde waar de Oude- weg uitkomt op de Nieuwe Kooiweg'. Vanuit de Oudeweg kwam een vrachtwagen die werd bestuurd door de heer Van M. uit Oudenbosch. Bij het oprijden van de Nieuwe Kool- weg zou hij geen voorrang heb ben gegeven aan de fietsster. Zij werd door het voertuig ge raakt. Haar fiets werd daarbij beschadigd en mevrouw K. wérd licht gewond. ZIERIKZEE - De heer L. uit Brouwershaven werd zater dagmiddag geconfronteerd met diefstal van een fietstas. De tas stond naast het tafeltje in een restaurant aan het Ha venplein te Zierikzee waar de Brouwenaar om ongeveer 14.00 uur zat te eten. In de tas zat een damesjack, een herenjack en een regenpak. De waarde van dit alles is ongeveer 900 gul den. BURGH-HAAMSTEDE - Op het fietspad naast de Klooster- weg bij Haamstede reden zon dag een fietser en een brom fietser tegen elkaar. Het ongeluk gebeurde om on geveer 18.20 uur toen de heer V. uit de gemeente Westerschou- wen op de bromfiets over het fietspad reed in de richting Nieuw-Haamstede. De heer M. uit Bippen kwam op de fiets vanuit de tegenovergestelde richting aanrijden. Bij het pas seren raakten beide voertuigen elkaar waardoor een valpartij ontstond. Hierbij werden zo wel de fiets als de bromfiets beschadigd, maar liepen de be stuurders van de voertuigen geen noemenswaardige ver wondingen op. RENESSE - Zondagmiddag werden in het centrum van Re- nesse twee personenauto's be schadigd bij een parkeerma- noeuvre. De aanrijding vond plaats om ongeveer 12.00 uur toen de heer W. uit het Duitse Keulen op de Hogezoom ter hoogte van de parkeervakken bij perceel 194 met zijn auto achteruit reed. Hij raakte daarbij de perso nenauto van de heer Van B. uit Boekei. Beide voertuigen wer den daarbij licht beschadigd. Geen van de inzittenden werd gewond. BROUWERSHAVEN/ NOORDWELLE - Bij alcohol controles die de politie hield op de Delingsdijk nabij Brou wershaven en op de Stoofweg nabij Renesse werden twee personen aangehouden omdat zij een auto bestuurden terwijl ze (veel) te diep in het glaasje hadden gekeken. Vrijdag om ongeveer 23.15 uur werd de heer A. uit de gemeen te Duiveland aangehouden toen hij over de Delingsdijk reed. Uit de ademanalysetest op het politiebureau te Zierik zee bleek dat hij 475 ug/1 alco hol in zijn lichaam had. Zoveel dat hem een dagvaarding werd uitgereikt om zich te verant woorden voor de rechter. Dat was eveneens het geval bij de heer Van O. uit Weesp. De va kantieganger die op een cam ping te Zierikzee verblijft werd aangehouden op de Stoof weg. Hij bleek 495 ug/1 alcohol in zijn lichaam te hebben. BURGH-HAAMSTEDE - De iepzicktebcstrijding van het afgelopen jaar is één van dc agendapunten van de eerstvol gende vergadering van dc com missie financiën van de ge meente Westcrschouwen. Deze vergadering wordt gehouden op woensdag 30-juni in het ge meentehuis in Burgh-Haam- stedc en begint om 19.30 uur. NIEUWERKERK - Bij de ver keerslichten op de Rijksweg N- 59 bij Nieuwerkerk vond zater dag een kop/staart-aanrijding plaats waarbij twee personen auto's werden beschadigd. Het ongeluk gebeurde om on geveer 11.00 uur toen mevrouw A. uit Rotterdam met een per sonenauto vanuit de richting Bruinisse in de richting Zierik zee reed. Toen zij stopte voor de verkeerslichten bij Nieuwer kerk zou dit te laat zijn opge merkt door de heer B. uit Mid delburg die in een personenau to achter haar reed. Hij botste achterop de auto van zijn voor gangster waardoor beide voer tuigen werden beschadigd. De inzittenden liepen geen noe menswaardige verwondingen op. BRUINISSE - De heer O. uit de gemeente Duiveland werd vrijdagmorgen geconfronteerd met de diefstal van zijn Merce des 308 bestelauto. Het voertuig stond geparkeerd op de Industrieweg te Bruinis se. Tussen donderdag 22.00 uur en vrijdag 05.30 uur werd de auto, waarin diverse tuinge reedschappen lagen, door on bekenden meegenomen. De waarde van de auto is niot pre cies bekend. De heer J. uit Hel- levoetsluis was ook niet blij. Hij ontdekte dat van zijn per sonenauto het linkervoorwiel was gestolen. De diefstal vond zaterdag plaats op het Haven plateau te Bruinisse waar de auto geparkeerd stond. BRUINISSE - Mevrouw De R. uit de gemeente Duiveland moest worden overgebracht naar het Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis in Zierikzee van wege verwondingen die zij opliep toen ze als fietsster in botsing kwam met een voet gangster. Het ongeluk vond zaterdag om ongeveer 21.00 uur plaats in de Deestraat te Bruinisse. Me vrouw De R. reed daar op de fiets doorheen toen mejuf frouw H. uit Zoetermeer van uit een slop de Deestraat op rende. Ze botste daarbij tegen de fietsster die ten val kwam. Mevrouw De R. kwam daarbij zo ongelukkig terecht dat zij bewusteloos en met een hoofd wond naar het ziekenhuis moest worden gebracht. ZIERIKZEE - Het onderhoud van schoolgebouwen en gym- nastiekaccommodaties in Zie rikzee en het uitbreiden van de alarminstallaties op de pro testants christelijke basisscho len. Dat zijn twee van de in totaal achttien agendapunten die aan de orde komen tijdens een openbare vergadering van de Zierikzeese adviescommissie onderwijs. De commissieleden spreken zich daarbij uit over een groot aantal plannen die betrekking hebben op de scho len in de gemeente. Onder meer aanpassing van de rij wielberging van de Johan Louis de Jongeschool, vervan ging van de cv-ketel van de Wil- librordusschool, aanpassing van de Johan Louis de Jonge school aan een invalide leer ling, de aanschaf van compu tertafels en software voor 't Kofschip en de vervanging van een papiersnijmachine van Binnen de Veste. Verder komt de vakantieregeling voor het schooljaar 1993-1994 aan de or de en het formatieplan voor dat schooljaar. De vergadering wordt gehouden op dinsdag 29 juni om 19.30 uur in het stad huis te Zierikzee en kan door iedere belangstellende worden gevolgd vanaf de publieke tri bune. Naast de bestrijding van de iepziekte komt ook het akoestisch onderzoek in het dorpshuis De Schutse aan de orde. Daarnaast wordt de com missieleden een subsidiever zoek voorgelegd van de werk hondenvereniging Schouwen- Duiveland en de begroting 1994 van het Werkvoorzienings- sqhap De Zuidhoek. Verwachting t/m vrijdag 2 juli WEERSVOORUITZICHTEN Woensdag Zonneschijn 50% Kans op neerslag 10% Min.temp. 12 graden Mid.temp. 22 graden Windkracht variabel 3 Donderdag Zonneschijn 40% Kans op neerslag 20% Min.temp. 13 graden Mid.temp. 23 graden Windkracht noordw. 3 Vrijdag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 40% Min.temp. 12 graden Mid.temp. 21 graden Windkracht noordw. 3 ZON- EN MAANSTANDEN 29 juni Zon op 05.20, onder 22.01 Maan op 17.27, onder 01.45 Volle Maan: 4 juli (01.46) HET WEEROVERZICHT DE BILT - De komende dagen wordt het zonniger en warmer. De aanvoer van lucht over de Noordzee wordt stopgezet. Ons weer komt dan meer van het vaste land. Dat betekent drogere lucht met veel meer zon en geen neerslag. De minimumtempe ratuur wordt dinsdagnacht onge veer 10 graden. Overdag is er flink veel zon maar er ontstaan ook enke le stapelwolken. Het is droog. De middagtemperatuur gaat omhoog. Aan zee en in het noorden van het land tot ongeveer 19 graden, elders rond 23 graden. Er is weinig wind, kracht 3 of minder. Ook woensdag is er tamelijk veel zon en dan wordt mogelijk de zomerse waarde van 25 graden in het land bereikt. ZIERIKZEE - Als het aan het college van b en w van Zierik zee ligt wordt ook in Zierikzee (land)toeristenbelasting inge voerd. Het college vraagt over dat voorstel advies aan de commissie financiën van de ge meente. De commissie verga dert donderdag 1 juli. De ver gadering wordt gehouden in de raadzaal van het stadhuis en begint om 19.30 uur. Verder komt tijdens de com missievergadering het voorstel van het college aan de orde om de liggelden voor passanten in de Zierikzeese haven te verho gen met twintig procent. Tij dens de commissievergadering ook aandacht voor de keuken van het pand Boerenweg 3. De keukeninrichting is volgens het college dringend aan ver vanging toe. De kosten hiervan worden geraamd op 12.000,-. Door middel van een bemidde lingsbureau kan worden voor zien in de vacature medewer ker stadsherstel/restauraties. Deze oplossing heeft echter wel extra kosten tot gevolg. De commissie wordt om advies ge vraagd. ZIERIKZEESCHE|S|5 NIEUWSBODEÜ Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur P. M. M. Schrauwen Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. Telefoon 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110-17314. Maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 01110-12951 Fotograaf (na 17.30 uur) 01112-1575. Abonnementen Per kwartaal 1 48,50 Bij autom. afschr. f 46,00 Per jaar f 183,00 Bij autom. afschr. f 173,00 Losse nummers f 1,00. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 1130 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 64 cent. Kontrakttarieven op aanvraag, „succesjes" (t/m 4 regels) f 7,- De advertentieprijzen zijn exclusief 171/2% B.T.W. i 1 Brandweerman M. van der Schee zette zijn bril even in een andere positie voor hij zijn onderscheiding kreeg van loco-burgemeester L. J. van Gastel. (Foto: Joop van Houdt). ZIERIKZEE - „Mannen, hartstikke bedankt. Als jullie niet achter me hadden gestaan was ik niks ge weest". Met deze korte maar krachtige toespraak be dankte M. van der Schee zaterdag zijn mede- brandweervrijwilligers voor de hem wegens zijn 30- jarig jubileum toegebrachte hulde. Uit handel) van loco-burgemeester L. J. van Gastel kreeg Van der Schee de verzilverde gesp. A 4 l

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 3