Kok pleit voor betere verdeling van werk Vreedzame betoging Kurden in Den Haag Evangelisatie óp het Havenpark PÉWA) tóiiiim w Binnenschippers nemen geen lading aan Gewonden bij aanslagen in Turks vakantie-oord Om de enorme werkloosheid terug te dringen Kinder graven vernield joeóM jf ve 24-jarige asielzoeker pleegt zelfmoord 2 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vermoedelijk werk van PKK ANKARA - Bij een serie aanslagen met handgrana ten in de Turkse badplaats Antalya zijn zondag avond 23 mensen, onder wie twaalf buitenlandse toeristen, gewond geraakt. Dit heeft het persbureau Anatolia gemeld. Onder de slachtoffers zijn drie ernstig gewonden. Niémand had maandagochtend nog de verantwoordelijheid voor de aanslagen op geëist, maar de Turkse politie gaat ervan uit dat zij het werk zijn van de Kurdische Arbeiderspartij PKK. Stop de massamoord in Kurdistan DEN HAAG - Met het verbranden van de Turkse vlag en de inachtneming van een minuut stilte voor de gevallen slachtoffers, heeft een kleine duizend Kurden zaterdagmiddag uiterst vreedzaam betoogd tegen de onderdrukking van hun volk door de Turk se regering. ZIERIKZEE - ,,We krijgen veel positieve reacties. Mensen die zeggen dat het hard nodig is dat Gods Woord wordt verkondigd. Daarom zijn we van plan om volgend jaar weer een Evangelisatiedag te houden". Evangelisatie-ouderling van de gemeente van de Christelijke Gereformeerde Kerk te Zie- rikzee, Henk Krabbe toonde zich zeer tevreden over de Evangelisatiedag die zaterdag werd gehou den op het Havenpark in het centrum van Zierikzee. In de muziektent zongen vier koren christelij ke liederen, leden van de Christelijke Gereformeerde Kerk speelden poppenkast voorde kinderen en evangelist H. Bor uit Gent sprak het winkelend publiek toe. Het was voor de eerste keer dat de Christelijke Gereformeerde Kerk zich op die manier aan een groter publiek presenteerde. ,,Wij proberen meer mensen te bereiken omdat de kerkelijke belangstelling steeds minder wordt, vooral onder jongeren", aldus een van de organisatoren, C. Fiere uit Zierikzee. Aan mensen die belangstel ling toonden overhandigden de kerkleden gratis het boek De Levensbron, een werk waarin het Nieuwe Testament is opgenomen, een aantal hoofdstukken uit Genesis en een aantal psalmen. ,,Dat is een eerste aanzet om ze het Nieuwe Testament te laten lezen. Wanneer ze meer willen weten kunnen ze bij ons terecht". (Foto: Joop van Houdt). UTRECHT - Vice-premier en PvdA-leider Kok vindt dat er een betere verdeling van werk moet komen. Dat is nodig om de enorme werkloosheid, die ook bij*eco nomisch herstel zal blijven voortduren, te lijf te gaan. Kok zei dat zaterdag tij dens een PvdA-bijeenkomst in Utrecht. De eerste handgranaat werd vanaf de straat in de tuin van het pension Leta gegooid, een vakantieverblijf waar door gaans veel buitenlanders ver toeven. Daar vielen alle slacht offers, onder wie negen Duit sers, twee Zweden en een Fin (correct). Zij werden naar het ziekenhuis vervoerd of ter plaatse behandeld. Drie Turk se gewonden waren er slecht aan toe. Opgeveer vijf minuten later ex plodeerden in een buurt met veel restaurants en nabij het Sheraton:Hotel nog eens twee handgranaten. Daarbij raak ten twee auto's zwaar bescha digd. De televisie meldde dat de politie onmiddellijk extra veiligheidsmaatregelen heeft getroffen. Er werden twaalf ar restaties verricht en de toe gangswegen tot de stad worden De demonstratie had de opzet van een lijkstoet. Tfelkens vier mannen droegen zes lijkkisten met daarop de foto's van Kur dische slachtoffers. Ze werden omringd door moeders met jonge kinderen en baby's in kinderwagentjes, behangen met leuzen als: „Zijn wij terro risten?" Betogers droegen Kur dische vlaggen mee en foto's van gruwelijk gemartelde mensen. Uit een luidspreker wagen klonk voortdurend een oproep aan de Westerse wereld: „Stop de massamoord in Kur distan". In de steek gelaten De Kurden voelen zich in de steek gelaten door de hele we reld, terwijl de Turkse rege ring doorgaat niet het bombar deren van hele dorpen. Vijftig zijn er volgens organisator II- han van de FED-KOM - de Fe deratie van Kurden in Neder land, in oprichting - de laatste, weken met de grond gelijk ge maakt. Daarbij zijn volgens hem 150 tot 200 slachtoffers ge vallen. Prominente Kurden worden vervolgd en gear resteerd, of zijn inmiddels het slachtoffer van een aanslag. II- ROTTERDAM - Binnenschip pers op de route naar België en Frankrijk nemen vanaf van daag, maandag geen lading meer aan. Zij gaan met hun schip op afgesproken plekken buiten de havens in groepen voor anker. Dat is zaterdag in meerderheid besloten tijdens een massaal bezochte schip- persvergadering in het Rotter damse Ahoy. De vergadering was georganiseerd met steun van alle schippersbonden. De schippers eisen dat al het vervoer van droge lading van laadplaatsen in Nederland streng gecontroleerd. Het is voor het eerst dat aanslagen zijn gepleegd in een toeristisch gebied in Turkije sinds de lei ders van de PKK, die een eigen Kurdische staat willen, op 8 ju ni hadden gedreigd hun „oor log te verplaatsen naar de ste den en toeristische regio's". Daarmee beëindigden zij het staakt-het-vuren dat zij op 17 maart eenzijig hadden afge kondigd. Deze dreiging van een „totale oorlog" werd her haald in een in Athene uitge ven verklaring die gepaard ging met een ongekende reeks acties van militante Turkse Kurden tegen Turkse doelen in Europese steden. Daarbij wer den in Munchen en in Marseille mensen gegijzeld, terwijl een Kurdische betoger werd ge dood voor de Turkse ambassa de in Bern. han was blij met het verloop van de demonstratie van het Malieveld via Binnenhof en het Noordeinde weer terug. Er was geen sprake van incidenten. Ondanks de wat lugubere op zet van de demonstratie werd het bijna een zomerse wande ling door de straten van Den Haag, omringd* door shag- draaiende en ijsco-etende ME- ers in licht tenue. De FED- KOM organiseerde voor het eerst een actie en wilde die vooral vreedzaam. De federa tie omvat een tiental Kurdische partijen en belangengroepen, waaronder de PKK. Die is ver antwoordelijk voor de nodige aanslagen. „Maar we sluiten niemand uit die zich houdt aan de in Nederland geldende de mocratische regels", aldus II- han. De omstreden PKK is in Kurdistan de grootste partij, vecht tegen de Turken, maar heeft volgens hem in Neder land geen enkele reden om te vechten. Ook in de demonstra tie van zaterdag was de PKK aanwezig. Getuige een leuze van de luidsprekerwagen: „De PKK is het volk en het volk zijn wij." In Nederland wonen ongeveer 40.000 Kurden, voor het merendeel afkomstig uit Turks Kurdistan. naar losplaatsen in België en Frankrijk wordt onderge bracht in een wettelijk vracht verdelingssysteem met een vast tarief. Zij willen verder dat het toer beurtsysteem in het Europese vervoersbeleid wordt veran kerd. De binnenschippers eisen ook nader onderzoek naar de economische effecten van de Betuwelijn waarbij de rol van de binnenvaart wordt meege nomen. Dat onderzoek moet rond zijn vóór de Tweede Ka mer besluiten neemt over de aanleg van de spoorlijn. Volgens de vice-premier moe ten er niet alleen meer banen worden geschapen, maar dient het werk ook beter over de le vensduur te worden gespreid. Nu werken veel mensen gedu rende een korte periode van hun leven te lang en te hard. Van de groep boven de 55 jaar is minder dan de helft aan de slag. Remedie Kok ziet als remedie dat er minder lange werkdagen ge maakt worden tegen een lager salaris. Tegelijkertijd moeten de bedrijfstijden verlengd wor den. Daardoor wordt het moge lijk dat meer mensen aan het werk gaan en dat er meer tijd vrij komt voor scholing. Hij riep de sociale partners op hierover afspraken te maken. De PvdA-leider onderstreepte dat hij niet uit is op arbeids duurverkorting „oude stijl", maar op een flexibele aanpak, die is toegesneden op de wen sen en mogelijkheden van de bedrijven en de werknemers. Door korter te werken gaan de arbeidsprestaties volgens hem vooruit, en dat is van belang voor de concurrentiekracht van Nederland. Daarnaast ziet Kok mogelijkheden om het aantal banen te vergroten door heffin gen op milieuvervuilende acti viteiten. De opbrengst kan worden gebruikt voor lasten verlichting, waardoor de loon kosten omlaag kunnen. Bedrij ven kunnen dan meer mensen in dienst nemen. Kok waar schuwde verder dat „we niet mogen wegvluchten in het tij delijk geluk van automatische jaarlijkse verbeteringen van koopkracht". „In een situatie waarin de koopkracht blijvend onder druk staat is eerlijker delen belangrijker dan ooit." Daarom is het volgens de PvdA-leider niet meer dan re delijk dat naast de laagstbe taalden ook de hogere inko mens een offer brengen. Kok oogstte met deze opmerking een warm applaus. De werkge vers concluderen uit de rede van PvdA-leider Kok, zaterdag in Utrecht, dat de socialisten bereid zijn na te denken over nieuwe recepten om de werkge legenheid te vergroten en niet meer vluchten in oude automa tismen. Dat zegt een woord voerder van het Nederlands Christelijk Werkgeversver bond (NCW) zondag desge vraagd. De werkgevers vinden overigens dat de aanpak niet eenzijdig over de band van her verdeling mag worden ge speeld. Kok moet niet probe ren om zo de strijd tegen de werkloosheid buiten de begro ting om te voeren. Lastenver lichting en verdere bezuinigin gen zijn ook nodig om ons land in een betere positie (met meer banen) te krijgen. Positieve reacties De grootste vakcentrale, de FNV, reageerde positief op de woorden van Kok. „De PvdA komt weer op bekend terrein", DEN HAAG - Een uitgeproce deerde asielzoeker heeft zater dagmiddag in het huis van be waring De Vecht in Nieu- wersluis zelfmoord gepleegd. Het gaat om de 24-jarige R.N. Hij wachtte op uitzetting naar Marokko. De datum van uit zetting was nog niet bekend. Het motief van de man is vol- zei de woordvoerder, daarmee vooral doelend op de uitlatin gen van de PvdA-leider dat de laagste inkomensgroepen niet onevenredig moeten bijdragen aan het economisch herstel, maar dat ook de hoogst betaal den hun steentje moeten bij dragen. De FNV is er ook mee verguld dat Kok met nadruk kiest voor herverdeling van werk. De vakcentrale is daar een groot voorstander van. Hoewel her verdeling van arbeid een taak is voor werkgevers en werkne mers, kan de overheid haar steentje bijdragen „door be lemmeringen weg te nemen". De vice-voorzitt'er van het CNV, A.J. de Geus vindt dat vice-premier Kok in Utrecht de verantwoordelijkheid voor het economisch herstel te veel op het bordje van de sociale part ners heeft gelegd. „Op zich heeft hij op het gebied van her verdeling van werk een goed receptenboek gegeven", aldus De Geus zondag in een reactie. „Dat is prima. Maar hij praat van zich af." Daarnaast vindt De Geus het pleidooi voor de nullijn in de komende jaren te beperkt. „Het gaat er niet om een landelijk cijfer vast te stel len", zei hij. „Het gaat erom gens Justitie onduidelijk. Ook de bewaarders en de directie van de instelling zouden geen signalen hebben gehad dat de man zichzelf wilde doden. Vol gens de woordvoerder heeft de asielzoeker een laken gebruikt om zichzelf in zijn cel op te hangen. Volgens voorzitter Boeij van de vereniging van ge vangenisdirecteuren plegen WINTERSWIJK - Op de rooms- katholieke begraafplaats in de Winterswijkse buurtschap Meddo zijn het afgelopen weekeinde vijf kinflergraven vernield. Ook werd veel scha de toegebracht aan struiken en bloembakken op het kerkhof. De grafschennis werd zondag ochtend ontdekt door bezoe kers van de begraafplaats.De politie van Winterswijk heeft nog geen idee wie de daders zouden kunnen zijn. Volgens een woordvoerder is ook nog niet duidelijk of het gaat om grafschennis of pure baldadig heid. De vernieling is waar schijnlijk in de nacht van za terdag op zondag gepleegd. DEN HAAG - De wachtlijsten bij de jeugdhulpverlening zijn dit jaar opnieuw langer gewor den. Dat meldt de Inspectie Jeugdhulpverlening in het jaarverslag over 1992. De wachtlijst voor voorzieningen voor dagbehandeling telt in to taal 1.059 jeugdigen. DEN HAAG - Tien Nederland se militairen gaan in de loop van volgende maand naar Uganda om daar deel uit te ma ken van de VN-missie die de wapensmokkel in het grensge bied met Rwanda moet tegen gaan. De Nederlandse deelna me aan United Nations Obser vers Mission Uganda Rwanda (Unomur) bestaat uit zes offi cieren en vier onderofficieren. dat we de komende jaren werk en milieu boven inkomen stel len. Dat moet per bedrijf en be drijfstak worden ingevuld." In de ene sector kan wel iets aan de lonen worden gedaan, meent De Geus, terwijl daar in de arrdere sector geen ruimte voor is. „De koopkracht als zo danig is voor ons niet heilig", aldus De Geus. De vakcentrale voor middelbaar en hoger per soneel, de MHP, vreest dat Kok er met heft wapen van de lasten verdeling op uit is de inko mensverschillen te verkleinen. Die gedachte is de MHP een gruwel. „Politiek is het misschien wel begrijpelijk, maar economisch is het ongewenst", aldus een woordvoerder. „Er is gewoon geen behoefte aan." Eigenlijk vindt de vakcentrale dat de verschillen tussen hoge en lage inkomens best nog iets groter mogen worden, omdat het ka derpersoneel volgens de zegs man de afgelopen jaren al op verschillende terreinen een stap terug heeft moeten doen. De FNV-woordvoerder tenslot te waarschuwde: „We moeten echter in ogenschouw nemen dat Kok deze dingen heeft ge zegd als partijleider. Het is niet de opvatting van het kabi net en we weten niet of dit de lijn is die de PvdA gaat inzet ten in het kabinet. Ik vrees dat er een andere regeringspartij is die er hele andere gedachten op nahoudt." per jaar ongeveer vijf mensen in een cel zelfmoord. Of daar de afgelopen jaren uitgeproce deerde asielzoekers of illega len bij hebben gezeten, kon hij niet zeggen. Ook het ministerie van justitie heeft daar geen cij fers over. Zowel Justitie als de directie van De Vecht noemen de zelfmoord van de Marok kaan „bijzonder tragisch". Maandag 28 juni Zierikzee Vergadering verenigingsraad Beter Wonen. Calandweg 51. 19.30 uur. Haamstede Schrijfavond Amnesty Inter national. Gereformeerde kerk (recreatiezaal). Van 19.00 tot 20.30 uur. Brouwershaven Schrijfavond Amnesty Inter national. Gereformeerde kerk (Bostonplein). Van 19.00 tot 20.30 uur. Ouwerkerk Schrijfavond Amnesty Inter national. Fam. Kuyper-Filius (Ring 26). Van 19.00 tot 20.30 uur. Dinsdag 29 juni Zierikzee Vergadering adviescommissie onderwijs. Stadhuis. 19.30 uur. Burgh-Haamstede Vergadering commissie alge mene en burgerlijke zaken. Ge meentehuis. 16.00 uur. OoWerland Verkoping ten bate van De Schutse. Lage Maireweg 14. Van 9.30 tot 11.30 uur en van 14.00 tot 16.30 uur. Bruinisse Ledenvergadering Christelijke Woningbouwvereniging. Dorpshuis. 19.30 uur. Woensdag 30 juni Zierikzee Vergadering algemeen bestuur Zuidhoek. Zuidhoek. 15.30 uur. Vergadering adviescommissie ow. Stadhuis. 18.30 uur. Burgh-Haamstede Vergadering commissie finan ciën. Gemeentehuis. 19.30 uur. Bruinisse Raadsvergadering. Gemeente huis. 19.30 uur. Donderdag 1 juli Zierikzee Officiële start van 1 juli-mani- festatie BNA Kring Zeeland in Vierschaar stadhuis. 11.00 uur. Vergadering commissie finan ciën. Stadhuis. 19.30 uur. Burgh-Haamstede Opening tentoonstelling afval preventie. De Schutse. 12.00 uur. Nieuwerkerk Gemeenteraadsvergadering. Gemeentehuis. 20.00 uur. Vrijdag 2 juli Zierikzee Kunst- en antiekbeurs. Con certzaal. 16.00 tot 21.00 uur. Afscheidsavond met musical uitvoering bij Theo Thijssen- school. 20.00 uur. Kerkwerve Haringfeest. Café Kerkwerve, Kerkweg 36. 21.00 uur. Dreischor Musi Voca-concert met Zeeuws Mannenkoor en Oosterlands Fanfare. Nederlandse Her vormde kerk. 20.00 uur. Zaterdag 3 juli Zierikzee Kunst- en antiekbeurs. Con certzaal. 11.00 tot 17.00 uur. Optreden van Magnificat en or ganist Wim Diepenhorst. In Grote Kerk. 20.00 uur. Burghsluis Beachpop-festival. Havenpla teau. Vanaf 12.00 uur. Ellemeet Rommelmarkt. Openbare ba sisschool 't Mêêtje Vanaf 09.00 uur. Zondag 4 juli Zierikzee Kunst- en antiekbeurs. Con certzaal. 11.00 tot 18.00 uur. Maandag 5 juli Burgh-Haamstede Maandagavondzang. Gerefor meerde kerk. 20.00 uur. Brouwershaven Gemeenteraadsvergadering. Stadhuis. 19.30 uur. Dinsdag 6 juli Zierikzee Activiteitendag. Centrum. 10.00 tot 17.00 uur. Fietstocht voor senioren. Start om 13.30 uur vanaf sportpark Den Hogen Blok. Woensdag 7 juli Burgh-Haamstede Zomeravondconcert. Neder landse Hervormde kerk. 20.00 uur. Rcnesse Drieluik. Nederlandse Her vormde kerk. 20.00 uur. Oosterland Midzomeravond rommel markt. Bij kerktoren. Tijden en standen volgens gctijdetafel Hydro-metcocenlrum Zeeland t.o.v. NAP Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand ZIERIKZEE 29 juni 12.00 143 05.25 -159 18.05 -124 ROOMPOT BUITEN 29 juni 10.35 143 04.15 -154 23.05 134 16.50 -118 BRUINISSE 29 juni 11.55 156 05.20 -167 17.55 -131 WEMELDINGE 29 juni 12.00 152 05.25 - 164 18.00 -129 Doodtij: 29 juni Actuele informatie over afwijkingen 06-91122353 door Mare Legendre ■reiefcoP 0 £605 oP r*Afioi>JK>irrotYt*u v irotf

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 2