Natuur- en Vogelwacht gaat milieuwerkgroep oprichten GRATIS ADVERTENTIE Duivelands college wil Stichting Jeugd toch 37.000 gulden betalen 0 1 UW KRANT VAN SCHOUWEN-DUIVELAND n r ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE I Matige belangstelling voor open dag Natuur- en Vogelwacht Als afkoopsom voor de wachtgeldverplichtingen Politie ziet ruim zestig snelheidsovertredingen Vernielingen aan auto's L dé krant van schouwen-duiveland! V2É>i8 Z1ERIKZEESCHE NIEUWSBODE H GEBOORTE, HUWELIJK, JUBILEUM? Maak dan nu uw keuze uit onze grote kollektie leuke, originele en moderne kaarten. J/Vie deze kaarten bij ons bestelt en laat drukken heeft recht op een gratis advertentie bij de familieberichten in de Zierikzeesche Nieuwsbode. drukkerij lakenmari ochtman bv Jannewekken 11 4301 HH Zierikzee Tel. 01110-16551 I MAANDAG 28. JU NI 1993 149e JAARGANG NR 25381 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 Tijdens de open dag van de Natuur- en Vogelwacht konden bezoekers ook een kijkje nemen in de Groene Keuken, de expositie over milieuvriendelijk huishouden voeren, die op de Balie stond. (Foto: Joop van Houdt). ZIERIKZEE - Twee mensen, die het voortouw willen nemen zijn er al. De Natuur- en Vogelwacht Schouwen- Dliiveïand zoekt nog contact mét belangstellenden die actief willen zijn in een milieuwerkgroep; een nieuw op te richten werkgroep binnen de vereniging, die zich gaat bezighouden met milieuzaken in de gemeenten op Schouwen-Duiveland. Dat werd duidelijk tijdens de open dag van de Natuur- en Vogelwacht die zater dagmiddag werd gehouden in het nieuwe onderkomen van de organisatie: De Driehoek aan het Kerkhof Noordzijde te Zierikzee. De Balkenzaal van het monu mentale gebouw is sinds enke le maanden het domein van de werkgroep Schoolbiologie. In de zaal is tevens de vereni gingsbibliotheek onderge bracht en samen met de CJV Samen Verder en de Stichting Jeugd maakt de Natuur- en Vo gelwacht gebruik van de ge meenschappelijke ruimten in De Driehoek. Zaterdag deed men dat door op het plein ach ter het gebouw stands neer te zetten waarin de diverse onder afdelingen van de vereniging, de werkgroepen, werden ge presenteerd. De open dag, die vooral was bedoeld om het nieuwe onderkomen te laten zien aan de eigen leden, werd bezocht door ongeveer vijftig belangstellenden. Niet zo veel, wanneer men in aanmerking neemt dat de Natuur- en Vogel wacht op Schouwen-Duiveland 800 a 900 leden heeft. Tijdens de bijeenkomst werden alle activiteiten van de vereni ging belicht en werd informa tie gegeven over de nieuwe werkgroep die men wil oprich ten. Men denkt daarbij aan een groep van tien a vijftien men sen die de inwoners van Schou wen-Duiveland gaan voorlich ten over mogelijkheden waar op zij milieuvriendelijk kun nen handelen. En die het mi lieubeleid van de diverse ge meenten op Schouwen-Duive land gaan volgen en zonodig beïnvloeden. Als voorbeelden van mogelijke activiteiten noemde men ver der het (laten) verzorgen van cursussen op milieugebied of het leveren van een bijdrage daaraan. Het benaderen van bedrijven die op enigerlei wij ze een (potentiële) bedreiging voor het milieu vormen. Het onderhouden van contact met landbouworganisaties over het verminderen van het gebruik van schadelijke bestrijdings middelen. Het stimuleren van gescheiden afvalinzameling en het verstrekken van informatie aan politieke partijen. De onderwerpen waarmee de groep uiteindelijk aan de slag gaat staan nog niet vast. Ze worden door de leden in onder ling overleg bepaald. De mi lieuwerkgroep wordt bij haar activiteiten ondersteund door de Zeeuwse Milieu Federatie. Wanneer er voldoende mensen zijn die aan een milieuwerk groep willen deelnemen, wordt eind 1993 in samenwerking met de Zeeuwse Milieu Federatie een cursus georganiseerd waar mee de toekomstige leden van de werkgroep basiskennis kun nen opdoen over milieuzaken. De werkgroepen en onderafde lingen van de Natuur- en Vogel wacht, die al langere tijd draai en, stonden zaterdag ook in de schijnwerpers. Het zijn de Jeugd Natuur- en Vogelwacht waarin jongeren zitten die zich wat nadrukkelijker voelen aangetrokken tot alles wat groeit en bloeit. De werkgroep Aktief Terreinbeheer, die zich richt op het onderhouden van waardevolle landschapsele menten als duinvalleien en bloemendijken. Ook het knot ten van knotwilgen behoort tot de werkzaamheden van deze werkgroep. De werkgroep Schoolbiologie, waarin vrijwilligers zitten die het via hun begeleiding moge lijk maken dat het natuuron derwijs op basisscholen ook vorm krijgt door excursies naar buiten. Via de werkgroep Schoolbiologie wordt lesmate riaal uitgeleend aan leerkrach ten en worden vrijwilligers op geleid' tot 'schoolnatuurgids' zodat zij in staat zijn de leerlin gen op een goede manier te in formeren. De werkgroep is actief in de ge meenten Zierikzee en Wester- schouwen, die haar activitei ten subsidiëren. Via het nieu we onderkomen in de Balken zaal kan men nu gemakkelij ker cursussen houden voor het opleiden van schoolnatuurgid- sen. Verder heeft de Natuur- en Vogelwacht een Planteriwerk- groep. Tien twaalf mensen die ongeveer tien keer per jaar op stap gaan om de planten groei op Schouwen-Duiveland te inventariseren. Men was daar dit jaar mee bezig op de Borrebroodsedijk bij Brou wershaven, langs de Grevelin- gendam, op Neeltje Jans en de Westerdoodkist bij het Water- gat in het duingebied bij Nieuw-Haamstede. De gege vens die men daarbij optekent worden doorgespeeld aan het Floron (Flora Onderzoek) Rijksherbarium waar de ont wikkeling van de plantengroei in heel Nederland wordt bijge houden. Tenslotte heeft de .Natuur- en Vogelwacht een Vogelwerk groep waarin tien mensen zit ten die zich bezig houden met trekvogeltellingen, het plaat sen van nestkasten om de hoe veelheid zwaluwen, roofvogels en uilen op Schouwen-Duive land te bevorderen. Het tellen van olieslachtoffers die op het strand in de Westhoek aan spoelen en het inventariseren van broedvogels. Dat laatste doet men onder meer in het duingebied en de inlagen en weiden (karrevelden) die daar achter liggen. Van half maart tot half juli telt men de nesten van de diverse soorten vogels en verder inventariseert men de diverse vogelgeluiden. De gegevens worden .doorgegeven aan de SOVON (Stichting Overkoepelend Vogel Orgaan Nederland). Aan de hand van die gegevens kan men de lijn vaststellen die moet worden gevolgd bij natuur- en terrein beheer. NIEUWERKERK - Het Duivelands college van burgemeester en wethouders wil de Stichting Jeugd 37.000 gulden betalen. Een bedrag dat is bedoeld als afkoopsom voor de wachtgeldverplichtingen, die de gemeente op haar bord kreeg geschoven naar aanleiding van haar besluit de jaarlijkse subsidiëring van de Stichting Jeugd met ingang van 1994 te stoppen. Tijdens de gemeenteraadsvergadering die op donderdag 1 juli wordt 'gehouden in het gemeentehuis te Nieuwerkerk beslist de gemeenteraad of men het voorstel van het college volgt, een andere afbouwregeling kiest of wellicht terug komt op het besluit om de subsidie te stoppen. Een andere afbouwregeling wordt geadviseerd door de ge meentelijke adviescommissie algemene zaken. Die behandel de half juni een bezwaarschrift waarmee de Stichting Jeugd protesteerde tegen de financië le gevolgen die het stopzetten van de subsidie voor haar heeft. Beide personeelsleden zouden gedeeltelijk op wacht geld moeten worden gezet om dat er niet genoeg geld meer zou zijn voor het volledig uit betalen van het salaris. Via een gerechtelijke uitspraak in het kader van de jurisprudentie toonde de Stichting Jeugd aan dat de gemeente voor die finan ciële consequenties wel dege lijk verantwoordelijk is. De adviescommissie kwam tot de conclusie dat een afbouwre geling zou moeten worden ge hanteerd waarbij de gemeente Duiveland in 1994 het totale fi nanciële nadeel van de wacht geldregeling (26.000 gulden) aan de Stichting Jeugd zou moeten betalen. Vervolgens in 1995 75 procent daarvan (19.500 gulden), in 1996 vijftig procent (13000 gulden) en in 1997 25 pro cent a 6500 gulden. In totaal een bedrag van 65.000 gulden. Uit de stukken voor de ge meenteraadsvergadering van 1 juli blijkt echter dat het Duive landse college dat een veel te hoge financiële belasting voor de gemeente vindt. „Die uitga ve zou bij ongewijzigd beleid een niet geringe belastingver hoging tot gevolg hebben". Burgemeester en wethouders brengen daarbij naar voren dat het bezwaarschrift van de Stichting Jeugd als zodanig niet is gericht tegen de beëindi ging van de subsidie, maar te gen de financiële gevolgen daarvan. Men stelt daarom voor akkoord te gaan met de berekening van de wachtgeld verplichtingen die de stichting Jeugd zelf maakte en die uit kwam op 37.000 gulden. Kinderopvang Tijdens de raadsvergadering moet ook worden beslist over de financiële bijdrage van de gemeente Duiveland aan de kinderopvangvoorzieningen op Schouwen-Duiveland, name lijk het kinderdagverblijf Pet- teflet en het gastouderbureau. Vorig jaar wilde de gemeente niet meer doen dan het geld, dat men van de rijksoverheid voor kinderopvang krijgt, doorsluizen naar de Petteflet en het gastouderbureau. Uit de raadsstukken blijkt dat het Duivelandse college die lijn opnieuw wil volgen. Men moti veert dat-met de praktijkgege- vens waaruit zou blijken dat inwoners van Duiveland nau welijks gebruik maken van de regionale voorzieningen voor kinderopvang. Bedrijventerrein Nadat men de grenzen van het geplande bedrijventerrein aan de Middenweg te Nieuwerkerk wat heeft gewijzigd, vraagt het college aan de raad om op nieuw een voorbereidings besluit te nemen. Dat is nodig omdat het college van gedepu teerde staten het eerste voorbe- reidingsbesluit dat de raad met betrekking tot het industrie terrein nam, maar gedeeltelijk goedkeurde. Namen Oostkenshil. Dat wordt de naam van het nieuwe bestem mingsplan te Oosterland. Het betreft het gebied aan de west zijde van de Molenweg; een ter rein waar in de komende jaren vele tientallen nieuwe wonin gen gebouwd kunnen worden. In het kader van de procedure die dat mogelijk moet maken neemt de gemeenteraad don derdag een voorbereidings- besluit. Datzelfde geldt ten aanzien van het gebied ten wes ten van de Stolpweg te Nieu werkerk. Het gebied voor nieuwbouw-woningen dat daar is gepland krijgt de naam d'Heule, zo blijkt uit de raadstukken. Tijdens de raadsvergadering komt verder de aanschaf van een nieuwe brandweerauto voor het Duivelandse brand weerkorps aan de orde. Het col lege wil daarbij gebruik ma ken van de mogelijkheid om samen met twee andere ge meenten in Zeeland in totaal drie MAN vrachtwagenchassis aan te schaffen. Tbgenover de grootte van die bestelling staat financieel voordeel. Dat zou in houden dat de aankoop gereali seerd zou kunnen worden voor ongeveer 350.000 gulden; het bedrag dat in de Duivelandse begroting voor de aankoop is opgenomen. Uitrit Sirjansland Het college stelt aan de raad voor om in te stemmen met de uitrit die de nieuwe eigenaar van Hanse Staalbouw bv aan de Lageweg te Sirjansland heeft gemaakt. Dat was een ge volg vanwege een wijziging in de bedrijfsvoering. Burge meester en wethouders willen er mee instemmen omdat ze vinden dat de uitrit vanuit pla nologisch oogpunt een aan vaardbare situatie is en er geen enkel alternatief voorhanden is. Zoals bekend hebben inwo ners van Sirjansland bezwaar gemaakt tegen de uitrit op die lokatie. Voor iedereen De gemeenteraadsvergadering waarbij dit alles aan de orde komt kan door iedere belang stellende vanaf de publieke tri bune worden gevolgd. Op don derdag 1 juli in de raadzaal van het gemeentehuis te Nieuwer kerk. Geld brengt ons niet in de hemel, maar leven zonder geld is de hel. Frank Harris Vrij zonnig HET WEER Droog en vrij zonnig. Minimum temperatuur rond 10 graden, mld- dagtemperatuur van 19 graden aan zee tot 23 graden in het zui den van het land. Weinig wind, kracht 3 of minder. GROENE KEUKEN De expositie Groene Keuken was twee dagen op Schouwen-Duiveland. JUBILEUM Ondercommandant M. van der Schee werd gehuldigd omdat hij dertig jaar bij de Zierikzeese brandweer is. ROMMELMARKT In Oosterland en Zierikzee werden rommelmarkten gehouden. DELTAWEEK Vanaf vrijdag '2 juli wordt in Zierikzee alweer de 23e Deltaweek gehouden. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Controles met radarapparatuur ZIERIKZEE/BURGH-HAAMSTEDE - Bij controles met behulp van radarapparatuur heeft de politie in totaal 66 snelheidsovertredingen geconstateerd. De controles werden vrijdag gehouden op diverse plaat sen bij Zierikzee en Haamstede. De overtref«vJcrijgen binnen enkele weken een proces-ver baal met bijbehorende accept giro voor betaling van de boete inde brievenbus. Weggebrui kers die meer dan dertig kilo meter te hard reden krijgen een dagvaarding. Zij moeten zich voor de rechter verant woorden voor hun gedrag. De controles begonnen om 07.15 uur langs de Kraay- ensteinweg nabij Haamstede. In de periode tot 07.45 uur pas seerden daar 131 voertuigen waarvan er 26 harder bleken te rijden dan de maximum snel heid van tachtig kilometer per uur die ter plaatse van toepas sing is. De overtredingen va rieerden van 91 tot 140 kilome ter per uur; tien tot zestig kilo meter te hard. Van 08.55 tot 09.15 uur stond de politie te controleren langs de Laan van Saint Hilaire binnen de bebouwde kom van Zierik zee. De maximum snelheid van vijftig kilometer werd daar overtreden door zes van de 65 passerende voertuigen. Van 10.05 tot 10.25 uur controleerde men langs de Calandweg, even eens de bebouwde kom van Zierikzee. Daar bleek geen van de 26 passerende voertuigen te hard te rijden. Dat was wel anders op de Lan ge Blokweg waar de politie stond van 10.30 tot 10.55 uur. In die korte tijd passeerden 168 voertuigen waarvan er 34 har der reden dan de vijftig kilo meter per uur die is toegestaan op het betreffende gedeelte van de Lange Blokweg. De overtre dingen varieerden van 61 tot 75 kilometer per uur. ZIERIKZEE - In de Vlake straat te Zierikzee werden zon dag vernielingen aangericht aan twee auto's die daar ston den geparkeerd. Van de bedrijfsauto van de heer T. uit Zierikzee werd de voorruit kapot geslagen en van de personenauto van de heer T uit Zierikzee werd een kop lamp vernield. Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, ik wil een kwartaalabonnement f 48,50 kwartaalabonnement met autom. afschr. f 46,— jaarabonnement f 183,— jaarabonnement met autom. afschr. f 173,— en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. naam Dhr. /mevr. adres postcode: plaats: telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: 25 Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar O Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie, GD Antwoordnummer 12, 4300 VB Zierikzee. f- ZZN

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 1