Ruim tienduizend Zeeuwen leven in armoede in 'verzorgingsstaat' Nieuwe cassette van kinderkoor Hatikwa bezorg(st)er ÏTjOTEJ. 89,- 89,- 59,- 100,- 29,90 deurloo mode OPROEP Brouwershaven Uitkomsten wetenschappelijk onderzoek: Activiteitenprogramma geheel in Franse sfeer Geestelijke liederen voor kinderen In memoriam l K VRIJDAG 25 JUNI 1993 NR 25380 5 ZIERIKZEE - In ieder geval ruim 10.000 mensen in Zeeland leven in armoede. Dat is één van de uitkomsten van een wetenschappelijk onderzoek dat in op dracht van de Begeleidingsgroep Arme Kant van Zeeland verricht werd door een wetenschappelijk bureau uit Heusden. In het onderzoek wordt geconsta teerd dat er een vertrouwenscrisis is ontstaan tussen de minima en de maat schappij. ,,De minima herkennen zich niet meer in de solidariteit die de maat schappij hen zegt te bieden. Om dit vertrouwen terug te winnen zal een lange weg gegaan moeten worden", aldus het rapport De Terugkeer van armoede in Zeeland. ,,Aan armoede moet een einde gemaakt worden. Aan armen en minima is sociale verwonding toegebracht die pijn doet. Er is maar één reactie mogelijk op deze armoede en pijn. Verwerken wat geweest is, opstaan en opnieuw begin nen". Reden om het onderzoek uit te voeren waren de verontruste signalen van armoede die op gevangen werden door de Bege leidingsgroep Arme Kant van Zeeland. Men wilde om te be ginnen dan ook een antwoord vinden op de vraag of er ar moede bestaat in Zeeland. Uit het onderzoek is gebleken dat hoewel men er in de politiek van overtuigd lijkt te zijn dat er geen werkelijke armoede meer bestaat, er in Zeeland - en zeer waarschijnlijk ook in an dere provincies - wel degelijk sprake is van armoede. Veel Zeeuwen zeggen solidair te zijn met de minima en best wat in komen af te willen staan ten behoeve van de armen. Maar als het er op aan komt blijkt men bitter weinig voor de arme medemens over te hebben. ,,Het romantische beeld van het platteland waar iedereen elkaar altijd zal helpen wordt genadeloos doorbroken", aldus het onderzoeksrapport. Gevoel Het is volgens de onderzoekers moeilijk te zeggen wanneer er sprake is van armoede. Er be staat een definitie van armoe de waarbij gesteld wordt dat iedereen die minder dan de helft van het gemiddeld netto inkomen krijgt arm is. „Deze definitie zegt niet veel over de kwalitatieve aspecten van de levensstandaard bij zo'n inko men. „Alle studenten vallen er bijvoorbeeld onder hetgeen niet de bedoeling kan zijn", al dus de onderzoekers. „Deze technische definitie staat los van de beleving van armoede. Armoede is een be leefd, gevoeld, getoond, ont kend, ontstegen of geobser veerd verschijnsel dat resi deert in de emoties en rationa liteit van een populatie. Het is een sociaal ziekteverschijnsel waaraan een maatschappij lijdt". Aan de Zeeuwen werd onder meer de vraag voorgelegd of er armoede in de eigen samenle ving bestaat. „De duidelijk heid van het antwoord ver baasde de onderzoeksorganisa tie en de begeleidende deskun digen. Een grote meerderheid van de Zeeuwen meent dat ar moede in de eigen samenleving een realiteit is", aldus het on derzoeksrapport. Een dikke twintig procent van de onder vraagden liet een heel ander geluid horen. Volgens hen is er in Zeeland geen sprake van ar moede. Volgens een kleiner 70 procent van de Zeeuwen be staat armoede in de eigen pro vincie wel en die mening komt volgens de onderzoekers niet zomaar uit de lucht vallen. „Armoede wordt niet zomaar geconstateerd. Men weet waar over men spreekt. Een fors deel van de ondervraagden baseert zijn oordeel op wat men in de kranten leest, op de radio hoort en op de televisie ziet. Een kwart van de ondervraag den zegt via persoonlijke con tacten tot de overtuiging te zijn gekomen dat er in Zeeland ar moede bestaat. Lang niet iedereen wil uitko men voor de situatie waarin men verkeert. Volgens de on derzoekers wordt armoede vaak ontkend of verborgen ge houden voor de wereld. Men noemt het voorbeeld van een oproep-verkoopster in een wa renhuis die beneden het sociaal minimum leeft. De afdeling personeelszaken van het wa renhuis is daar niet van op de hoogte en de verkoopster is op gevoed met het idee dat men de hand niet dient op te houden. Ook zijn er mensen die om reli gieuze, sociale of andere per soonlijke redenen financiële steun van de kant van de over heid niet willen. Met armoede wordt betaald voor een princi piële houding. Onder ouderen heerst volgens de onderzoekers vaak armoede als gevolg van onwetendheid. Men heeft bijvoorbeeld recht op bijzondere bijstand, maar doet daar geen beroep op om dat men simpelweg niets van dergelijke regelingen weet. Volgens de onderzoekers laat de voorlichting van de kant van de overheid wat dat betreft ook het nodige te wensen over. Bezuinigen j Kleding en eten zijn eerste le vensbehoeften maar dat neemt niet weg dat beide zaken voor de minima sluitposten op de begroting zijn. Verjaardagen bezoekt men vaak liever niet omdat er geen geld is om een cadeautje te kopen. Een telefoonaansluiting wordt voor steeds meer minima een onbetaalbare luxe en als de auto het begeeft betekent het in het overgrote deel van de ge vallen dat men het tijdelijk of permanent zonder zal moeten stellen. Een televisie is ook bij de minima gemeengoed, maar luxe-artikelen als magnetrons, cd-spelers en dergelijke ver dwijnen steeds meer uit de in boedels van mensen die afhan kelijk zijn van een minimum uitkering. Vooral een telefoon aansluiting is volgens de on derzoekers toch van het groot ste belang. Al was het alleen maar voor de veiligheid van hulpbehoevenden, ouderen en alleenwonende moeders met kinderen. Overigens ziet slechts 16,4 pro cent de auto als een luxe. Voor 54,6 procent is de auto op het platteland geen luxe maar een noodzaak. Het openbaar ver voer is volgens de onderzoe kers voor veel minima te kost baar. Veel invloed heeft het ge brek aan geld op het sociale le ven. Geld is nodig om op basis van gelijkwaardigheid spon taan te kunnen voldoen aan verplichtingen: cadeaus voor een verjaardag, reiskosten om familie op te zoeken, maar ook zaken als het schoolreisje, kle ren voor de kinderen en een avondje naar de film. Voor veel mensen die afhanke lijk-zijn van een minimumuit kering worden deze-en andere zaken onbetaalbaar. Een per centage van 71,5 procent voelt zich falen tegenover familie en kennissen. „De antwoorden moeten als buitengewoon ver ontrustend beschouwd wor den", aldus de onderzoekers. „Zij staan ongeveer voor het ergste dat een mens sociaal kan overkomen". Een kwart van de minima heeft als gevolg van het geldge brek en het afbrokkelen van de sociale contacten als gevolg van dat geldgebrek psychische problemen. Men voelt zich een zaam, verbitterd, verdrietig en woedend. In sommige gevallen worden de minima geholpen door familie, vrienden of buren maar in veel gevallen worden zij aan hun lot overgelaten. Met name over bijstandsmoeders wordt hard geoordeeld. Een aantal mensen vindt dat ge scheiden moeders de huwe- lijks-moraal geschonden heb ben, anderen stellen simpel weg dat gescheiden vrouwen in de bijstand hun zaakjes niet goed geregeld hebben en weer anderen geven als hun mening te kennen dat iedereen via ar beid in zijn of haar eigen le vensonderhoud moet voorzien. Vrouwen lopen volgens de on derzoekers daarnaast ook nog eens meer kans om in de bij stand terecht te komen dan mannen. Bij een gestrand hu welijk is het vaak de vrouw die met een minimumuitkering én de kinderen achterblijft. Voor hen is het vanwege allerlei vooroordelen moeilijk om via betaalk werd te ontsnappen aan de bijstand. Bezuinigingen Van de inwoners van Zeeland vindt de helft dat niet meer be zuinigd kan worden op de uit keringen. Opvallend daarbij is dat onder de geboren Zeeuwen 44,3 procent vindt dat men moet stoppen met bezuinigin gen. Van de werkenden vindt 38,2 procent dat het afgelopen moet zijn met de bezuinigingen op de uitkeringen en 23,9 pro cent van de huisbezitters vindt dat de overheid gewoon door moet gaan met het bezuinigen op de sociale zekerheid. In het rapport wordt een aantal mo gelijkheden aangedragen om beter in te spelen op de situatie van de minima. Volgens het on derzoek probeert men vaak tê besparen door geen nieuwe maar tweedehands spullen te kopen. Men constateert dat dat op het platteland moeilijker is dan in de grote stad en dat men daar best verandering in zou kunnen brengen. De onderzoe kers vinden dat de overheid de allerhoogste prioriteit moet leggen bij het bestrijden van armoede. „Het is een schande dat in het rijke Nederland het bestaan van armoede onder ve len vastgesteld kan worden. In komensverhoging van de aller laagste inkomens en uitbrei ding van de kring van cliënten van sociale diensten past niet als aanbeveling in de huidige denkwereld van politici en be stuurders. Toch is het een van de belangrijkste wegen die naar het verdwijnen van ar moede leidt. Het enige alterna tief is een samenleving met meer armoede". Dinsdag 6 juli in Zierikzee ZIERIKZEE - Deze zomer worden op acht achtereen volgende dinsdagen in juli en augustus toeristische activiteiten gehouden in de binnenstad van Zierik zee. Het gaat om vier Toeristendagen, waarvan de eerste plaatsvindt op 20 juli, en vier activiteitenda gen worden gehouden op de twee dinsdagen voor en na de Toeristendagen. De eerste activiteitendag is op dinsdag 6 juli. Het evenement staat geheel in het teken van Frankrijk en van de week van de architectuur, die dan wordt gehouden. Dat laatste komt tot uiting via een Eiffeltoren die op hét Kraanplein wordt ge plaatst en een tentoonstelling van fictieve architectonische ontwerpen die is te zien in het Zierikzeese stadhuis. De Franse sfeer wordt opgeroe pen via een jeu-de boules-spel dat wordt gehouden op het Ha venplein. Daar staat ook een kraam met wijn en Franse kaas. Ter gelegenheid van-het evenement worden ,op het Ha venplein terrassen opgesteld. Voor de kinderen is een spring kussen aanwezig en ze kunnen zich laten schminken. Via een publieks-simulator kunnen mensen allerlei situaties le vensecht mee maken. De eerste activiteitendag duurt van 10.00 tot .17.00 uur. DEN HAAG - Het havenschap Delfzijl/Eemshaven mag door-1 gaan met het storten van ver vuilde bagger op twee plaatsen in de Dollard. Ook voor 1993 is er toestemming om de toegang van deze havens vrij te houden en het slib in de Dollard op te bergen. KERKWERVE - 'Ik zal U loven' is de titel van de nieuwe audiocassette die is uit gebracht door het kinderkoor Hatikwa uit Kerkwerve. Het betreft een cassette waarop geestelijke liederen voor kinderen te horen zijn. Het kinderkoor is op vrijdag 25 juni te zien in het dorpshuis te Kerkwerve waar zij de mini-musical 'Bijna vakantie' opvoeren. Hatikwa is het schoolkoor van de christelijke basisschool Sa- muël te Kerkwerve. Het omvat dit jaar 24 kinderen uit de groepen vier tot en met acht. Het schoolkoor bestaat bijna twaalf jaar en wordt vanaf het begin geleid door mevrouw M. van Sluys-Gerritsen. Zij ver- Hef kinderkoor Hatikwa maakte een cassette met geestelijke liederen voor kinderen. (Foto: Joop van Houdt). zorgt ook de muzikale begelei ding op de piano samen met oud-leerlinge Erica Berrevoets die dwarsfluit speelt. Bijna twee jaar geleden werd, In verband met het tienjarig bestaan van het koor, voor het eerst het initiatief genomen om een audiocassette op te nemen waarmee de liederen van het koor door iedere belangstellen de thuis beluisterd kunnen worden. Enkele dagen geleden werden in studio Ron Konings de opnamen gemaakt voor een tweede cassette, die vanaf 5 ju li te verkrijgen is. Dat kan via de leden van het koor of via de christelijke basisschool Sa- muël. Begin juni nam het kinderkoor deel aan een kinderkoor festi val in het Walcherse Seroosker- ke. Zij presenteerden daarbij de musical 'Bijna vakantie'. Een stuk waarvan de tekst en muziek werden gemaakt door mevrouw Van Sluys in samen spraak met de koorleden. In de mini-musical wordt onder meer aandacht besteed aan zin in vakantie hebben. Activitei ten, als sportdag en schoolreis, die daaraan voorafgaand nog plaatsvinden en activiteiten in de vakantie. Hoogtepunt in de mini-musical is het liedje 'basisschool, ik zal je missen' waarin een leerling van groep acht de tegenstrij digheid bezingt van het verlan gen naar een nieuwe school en de pijn van het naderende af scheid van de vertrouwde ba sisschool. Op vrijdag 25 juni wordt de musical tijdens de jaarlijkse schoolavond opge voerd in het dorpshuis te Kerk werve. Daarbij treden ook de groepen een tot en met vier voor het voetlicht. Het schoolkoor Hatikwa is ver der te beluisteren tijdens een kerkdienst in de Nederlandse Hervormde kerk te Haamstede op zondag 4 juli. AMSTERDAM - De Gouden Strop, de piïjs voor het beste Nederlandstalige spannende boek, is dit jaar aan de Vlaam se misdaadauteur Bob Mendes toegekend. Hij krijgt de prijs van 25.000 gulden voor zijn boek „Vergelding". Na een kortstondige ziekte overleed op dinsdag 22 juni op 73-jarige leeftijd de heer J. Schot uit Zierikzee. Naast zijn werk als mosselschipper was de heer Schot een man die zich op velerlei wijzen verdienste lijk heeft gemaakt voor het maatschappelijk leven in Zie rikzee, Zo was hij vanaf 1969 commissaris van de Slavenkas en lid van de inmiddels opge heven museumcommissie van de'gemeente Zierikzee. Nadat zijn vader in 1951 was gestart met het genootschap Kor en Bot, nam de heer Schot in 1969 de verantwoordelijkheid hier van over. Jaarlijks werd ër met de ZZ 8 Wilhelmina een dag uitgevaren met professoren van de universiteit waarbij er op de Westerschelde en Ooster- schelde werd gevist op fossie len. Voor dit project met een grote waarde voor de weten schap, kreeg de heer Schot op 21 januari 1985 een onderschei ding, de Penning van de Rijks universiteit in Leiden. Veel tijd stak de heer Schot in zijn werk als amateurhistoricus. Zijn ar tikelen die vooral het maritie me verleden van Zierikzee be handelden, werden geplaatst in het Zeeuws Tijdschrift, de Zierikzeesche Nieuwsbode en de kroniek In het land van de zeemeermin, het historisch jaarboek van dc Vereniging Stad en Lande. Ook was de heer Schot één van de initia tiefnemers van de visserijten toonstelling ZZ 70 in het Gra vensteen. Uit deze expositie over de visserij in Zierikzee is later het huidige Maritiem Mu seum voortgekomen. De heer Schot wordt zaterdag 26 juni begraven op de algemene be graafplaats in Zierikzee. Zierikzee Tot en met 1 juli Zierikzee Expositie met werk van Kees Wijker in gale rie Noordhavenpoort, van dinsdag tot en met zondag 13.00 tot 17.00 uur. Tot en met vrijdag 25 juni Burgh-Haamstede Details of the time and the place. Expositie van schilderijen van Muhenned in biblio theek De Schutse. Te bezichtigen tijdens ope ningsuren bibliotheek. Gehele maand juni Burgh-Haamstede Expositie Miems van Citters, schilderijen en aquarellen. Galerie Borsboom, Achterweg 7. Openingstijden: do. 11.00-17.00 uur, vr. 11.00- 17.00 uur en 19.00-21.00 uur, za. 11.00-17.00 uur. Tot 1 juli Expositie werk Aquamarijn. Corneliastich- ting. Dagelijks van 09.00 tot 20.00 uur. Tot en met donderdag 1 juli Expositie De schoonheid der bruggen en an dere kunst. Noordhavenpoort. Van dinsdag tot en met zondag van 13.00 tot 17.00 uur. Tot en met vrijdag 9 juli Expositie Henk de Looff in galerie Galerij, maandagmiddag van 14.30 tot 15.30 uur en verder na telefonische afspraak. (Telefoon 01112-2017). Woensdag 30 juni tot en met 10 juli Krealure in De Vismarkt. Dagelijks (met uit zondering van zondag) van 13.00 tot 17.00 uur. Van zondag 4 tot en met donderdag 22 juli Expositie galerie Noordhavenpoort. Open van dinsdag tot en met zondag van 13.00 tot 17.00 uur. Zierikzee Zierikzee Zierikzee Tot en met zaterdag 24 juli Burgh-Haamstede Expositie van allerlei verzamelingen in De Bewaerschole aan de Weststraat 18. Ook werk van Rie Cramer. Openingstijden van maandag tot en met zaterdag van 13.30 tot 16.30 uur. Tot en met 31 augustus Renesse Expositie Aquarellen over Schouwen-Duive- land van Jean du Neele. Koor Jacobuskerk. Dinsdag en donderdag van 14.00 tot 16.00 uur. Brouwershaven Tot en met vrijdag 6 augustus Zomertentoonstelling van De Zeeuwse Kunstkring in het stadhuis. Geopend op werkdagen van 09.00 tot 12.00 uur en van 13.30 tot 16.00 uur. Tot 29 augustus Project Loka van Stichting Enzoch in Noörd- havenpoort, van donderdag tot en mef zon dag en op Toeristendagen, van 13.00 tot 17.00 uur. Van 1 tot en met 9 juli Burgh-Haamstede Expositie Afvalpreventeie. De Schutse. Tij dens openingsuren bibliotheek. Brouwershaven Neeltje Jans Tot en met 23 oktober Foto-expositie van Watersnoodramp en her stel in Brouwershaven en omgeving met kin dertekeningen. Weggegooid en Weer gevon den, voorwerpen uit de Brouwse bodem. In museum De Vergulde Garnaal, Markt 5. Van maandag tot en met zaterdag van 9.00-12.00 en 13.15-16.15 uur. Tot en met 31 december Herdenkingstentoonstelling Watersnood ramp. Ir. Tbpshuis, Delta Expo, 10.00-17.00 uur. Vanaf november gesloten op maandag en dinsdag. Advertentie _l l_ jeans O'Neill jeans B.P. jeans of 2 stuks voor Jongens jeans MOL5-7 - ZIERIKZEE - TELEFOON011W-12890 ~l r~ Advertentie De Zierikzeesche Nieuwsbode vraagt met spoed voor 5 middagen per week een: voor Wij bieden een goed bezorgloon en een prima onkosten vergoeding. Heb je interesse bel dan: 01110-16551 of 01110-17314 (tot 20.00 uur). i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 5