Kurden ontketenen golf van aanvallen in West-Europa Nauwelijks overlast door ambtenarenacties Derde remlicht wordt verplicht &ee& mi Achteruitgang natuur gaat in hoog tempo Consulaten in Marseille en München bezet Arrestant wandelt uit bureau Drugslab ontmanteld Wel rookbommen en vuurwerk Milieukoffer in Utrecht in gebruik genomen '>7-ry DEUFtLOO BM ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Verbod wordt in 1996 opgeheven DEN HAAG - Het derde remlicht voor auto's wordt vanaf 1996 verplicht. Dat zei minister Maij van verkeer donderdag tijdens een overleg over de nieuwe Wegenverkeerswet. Het verbod op het voeren van het derde remlicht dat nu nog van kracht is, wordt dan ook onmiddelijk opge heven. Maij loopt hiermee alvast vooruit op Eu ropese regels die vanaf 1996 zullen gaan gelden. Naast een bromfietscertifi- caat voor jongeren tot en met 20 jaar komt er in 1995 ook een certificaat voor jon geren op een snorfiets. Een kamermeerderheid van CDA en PvdA hield hier aan vast, ondanks protesten van Maij. Deel III De minister van verkeer stemde in met de wens van de Kamer om deel III van het kentekenbewijs af te schaffen. Dat zal in 1997 ge beuren. De opbrengst van deel III (honderd miljoen gulden) moet dan wel er gens anders vandaan ko men, zo waarschuwde de minister. Maij voelt niets voor een APK-keuring voor motorfietsen, tenzij andere Europese landen daartoe overgaan. Volgens de minis ter worden motoren over het algemeen goed onderhou den omdat de berijder zich realiseert dat gebreken ge vaarlijk zijn. Wel wil Maij bij haar Europese collega's aandringen op snelle invoe ring van de katalysator voor motorfietsen. Ondui delijk is nog of een garage bedrijf namens de koper van een auto naar het post kantoor kan om het kente ken te laten overschrijven. Maij bleef ondanks druk van alle fracties hiertegen grote bezwaren houden. Vol gens de minister blijkt in de praktijk dat zelfs gerenom meerde garagebedrijven niet altijd te vertrouwen zijn en zich schuldig maken aan fraude. Maij waar schuwde de Kamer dat ook haar collega's op het minis terie van justitie en finan ciën de verschijningsplicht van de koper als een essen tieel onderdeel zien van een scherpere controle op kente kenuitgifte. Gaat die legiti matieplicht van de koper niet door dan zou de hele wet weieens in gevaar kun nen komen. Uiteindelijk besloten minister en Kamer eerst te overleggen met het ministerie van justitie. Jaarboek Natuur 1993 DEN HAAG - De achteruitgang van de Nederlandse natuur zet sinds de beschrijving daarvan in 1985 in het zelfde hoge tempo door. Sommige sindsdien ge nomen maatregelen om die verarming tegen te gaan zijn niet doeltreffend genoeg. De verarming zal zich de komende decennia nog voortzetten. Dit constateert een groot aan tal particuliere organisaties dat onderzoek doet naar de Ne derlandse planten en dieren in het Jaarboek Natuur 1993. De organisaties hebben hun jaar boek donderdag aangeboden aan staatssecretaris Gabor van landbouw, natuurbeheer en visserij. Herijking In een eerste reactie zei Gabor dat het beeld dat de organisa ties schetsen ,,niet tot vrolijk heid stemt". De resultaten van het onderzoek zal het ministe rie meenenem in zijn tweede beschrijving van de „Toestand van de Natuur". Deze beschrij ving is mede basis voor een nog dit jaar verschijnende evalua tie van het Natuurbeleidsplan. Dan zal volgens Gabor ook een herijking moeten plaatsvinden van de maatregelen. De organi saties noemen als belangrijk ste oorzaak van de verarming het verdwijnen van leefgebie den (biotopen) van planten en dieren door intensivering van de landbouw. Vermesting en verdroging vormen ernstige bedreigingen voor de nog reste rende planten en dieren. Daar bij speelt ook de versnippering van de leefgebieden een rol. De verschillende oorzaken kun nen niet los van elkaar worden gezien. Veranderingen in weersomstandigheden spelen volgens de organisaties ook een rol. Zij verwachten dat wij zigingen in het klimaat (broei kaseffect) tot grote veranderin gen in de Nederlandse flora en fauna zullen leiden. Volgens de organisaties zijn er de laatste jaren meer soorten planten en dieren uitgestorven dan er zich nieuwe hebben gevestigd. Ook zijn meer soorten afgenomen dan toegenomen. Soorten die al zeldzaam zijn worden nog zeldzamer. Andersom nemen reeds algemene soorten in om vang toe. Veel soorten planten en dieren die vroeger overal voorkwamen, zijn nu alleen nog maar te vinden in natuur gebieden. Organisaties die aan het onder zoek hebben meegedaan, zijn onder andere de Koninklijke Nederlandse Natuurhistori sche Vereniging, de Vlin derstichting en de Samenwer kende Organisaties Vogelon- derzoek. Honderden vrijwilli gers hebben de gegevens aange dragen. .Tijden en standen volgens gelijdetafcl Hydro-meteocentrum Zeeland t.o.v. NAP ZIF.RlKZF.n Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand 26 juni 09.10 164 02.45 -175 21.15 141 15:10 -127 27 juni 09.55 156 03.35 -173 22.05 137 15.55 -125 28 juni 10.55 148 04.25 -168 23.IO" 134 16.55 -123 26 juni 07.15 168 01.20 -171 19.50 142 13.45 - 120 27 juni 08.25 157 02.15 -169 21.00 137 14.45 -120 28 juni 09.35 150 03.15 -163 21.55 133 15.40 -119 26 juni 09.25 176 02.4^ -183 21.40 150 15.05 - 135 27 juni 10.10 170 03.30 - 181 22.20 149 15.55 - 134 28 juni 11.00 163 04.20 -176 23.20 147 16.50 -132 26 juni 09.20 172 02.45 -180 21.25 147 15.05 -132 27 juni 10.05 165 03.30 -179 22.20 145 16.00 -131 28 juni 11.00 158 04.25 -173 23.15 142 16.55 - 129 WEMELDINGE Doodtij: 29 juni Actuele informatie over afwijkingen 06-91122353 MARSEILLE/MÜNCHEN/ANKARA - Militante Kurden hebben donderdag een golf van aanvallen op Turkse doelen in West-Europa ontketend. Leden van de Kurdische Arbeiderspartij (PKK) bezetten de consulaten in Marseille en München, en vielen Turkse diplomatieke vertegenwoordigingen, banken en reisbureaus aan in Duitsland, Zwitserland, Frankrijk, Denemarken en Zweden. Daarbij werd in Bern een Kurd gedood. Ankara heeft bij de betrokken landen geprotesteerd over de gebrekkige veiligheidsmaatregelen, en eist de uitlevering van de daders. Alle aanvallen vonden zowat op hetzelfde moment plaats, rond tien uur 's morgens. Vijf tot acht zwaarbewapende Kurden, die in het consulaat in München 25 mensen gegijzeld hielden, gaven bondskanselier Helmut Kohl tot zaterdag de tijd om in'een televisie-rede te vragen dat Turkije „de oorlog tegen de Kurden staakt". Aan vankelijk hadden zij gedreigd het personeel van het consulaat te doden als aan hun eis niet wordt voldaan. Minister van binnenlandse zaken Rudolf Seiters verwierp de eis van de bezetters: „De regering zal zich op geen enkele manier onder druk laten zetten door militan te acties". Overgave Volgens een woordvoerder van het Turkse ministerie van bui tenlandse zaken hadden de PKK-aanhangers het gebouw besprenkeld met benzine en zouden ze,,alles in de lucht la ten vliegen" als het werd bestormd. Een gegijzelde vrouw werd vrijgelaten omdat ze een hartinfarct kreeg. Kort voor middernacht gaven de Kurdische bezetters zich over. Minister Seiters veroordeelde tevens „het geweld en de ter reur van militante Kurden" el ders in het land. In meer dan 20 Duitse steden, waarqpder München, Berlijn, Bonn, Frankfurt am Main, vielen zij banken, reisbureaus en consu laten aan. Daarbij raakten in Essen twee agenten gewond. Voor de Turkse ambassade in Bern kwam een Kurd om na een vuurgevecht tussen zo'n 60 demonstrerende Kurden en le den van de ambassade. Een po litieagent en zeven Kurden raakten gewond, van wie er een ernstig aan toe is. De Turk se ambassadeur heeft de Zwit serse politie van nalatigheid beschuldigd, omdat zij er niet in slaagde het gebouw te be schermen. De diplomaten moesten zich daarom zelf ver dedigen, zei hij tegenover het Turkse persbureau Anatolia, en zij schoten daarbij in de lucht. PKK-leden bestormden ook de consulaten in Genève en Zürich, waar tevens een Turkse bank en een reisbureau werden vernield. Ook een Turks reis bureau in Stockholm en een kantoor van de Turkse lucht vaartmaatschappij in Kopen hagen zijn aangevallen. In de Zuidfranse stad Marseille gaven Kurdische activisten na drie uur de bezetting van het Turkse consulaat op. De politie had gemeld dat vier of vijf Kurden het gebouw waren bin nengedrongen, waar zij tien mensen vasthielden. Ankara „weigert te onderhandelen met terroristen en chanteerders", aldus de Turkse minister van buitenlandse zaken, Hikmet Cetin, die de uitlevering van de daders eist. Daarover heeft hij al contact met Bonn opgeno men. „Het is duidelijk dat sommige landen geen veiligheidsmaat regelen hebben getroffen", zei Cetin, en dit ondanks eerdere waarschuwingen van Ankara. De vertegenwoordigers van Duitsland, Frankrijk en Zwit serland in Turkije zijn ontbo den om een protestnota in ont vangst te nemen. Het PKK- offensief in West-Europa valt op de dag dat de nieuwe Turkse premier, mevrouw Tansu Cil ler, een regeeraakkoord sloot met de Sociaal-democraten. Volgens president Suleyman Demirel heeft de beweging „met haar zinloze terreu raanslagen haar ware gezicht getoond". Al negen jaar voert de PKK een guerrillastrijd voor een onafhankelijke Kur dische staat. Nadat de organi satie vorige maand een eenzij dig staakt-het-vuren had inge steld, is de laatste weken de strijd in Oost-Turkije opge laaid. Donderdag nog werden acht PKK-strijders gedood in een legeractie nabij de berg Ararat, bij de grens met Iran en Armenië. Attent Naar aanleiding van de Kurdi sche acties elders in Europa zijn verscherpte veiligheids maatregelen getroffen voor de Turkse ambassade in Den Haag en de consulaten in Rot terdam en Deventer. De politie in Deventer en Den Haag wilde daarover niets loslaten, een woordvoerder van het Rotter damse korps zei slechts dat de politie door de gebeurtenissen donderdag „bijzonder attent" is. De Landelijke Federatie van Kurden doet haar best om ac ties in Nederland tegen te hou den, maar zij sluit bezettingen van consulaten niet uit. „Het is voor ons onmogelijk alle 40.000 Kurden in Nederland in toom te houden", aldus een woord voerster voor de KRO-radio. Zij zei de gewelddadige acties niet te ondersteunen, maar er wel begrip voor te kunnen op brengen. De Federatie bood donderdagmiddag een petitie aan op het ministerie van bui tenlandse zaken. Woensdag avond zei minister Kooijmans dat er enige hoop gloort voor de Kurden in Turkije, naar aanleiding van het nieuws dat er televisie-uitzendingen in de Kurdische taal komen. ALKMAAR - Een 24-jarige Alkmaarder is donderdag „op slinkse wijze het bureau uitge wandeld", waar hij in voorar rest zat op verdenking van een woninginbraak. De arrestant is 's morgens rond 10 uur het laatst gezien op de luchtplaats. Anderhalf uur la ter was hij spoorloos. Een zoekactie binnen het politiebu reau had geen resultaat. Er bleek niets verbroken en nie mand had de arrestant gezien. De woordvoerder vermoedt dat hij onopvallend met een be waarder is meegelopen door een beveiligde deur naar het cellencomplex en daarna rustig door de voordeur is ver trokken. ROTTERDAM - De politie in Rotterdam heeft deze week in Rotterdam-Zuid een xtc-laho- ratorium opgespoord en ont manteld. Vijf leden van de bende die het laboratorium ex ploiteerde, zijn bij zeven inval len in woningen aangehouden en in verzekering gesteld. Het vijftal, van 21 tot 30 jaar oud, had ook een hennepkwekerij. Bij de invallen nam de politie twee geweren, een pistool en een auto in beslag. De recherche kwam de bende op het spoor nadat zij begin april de handelaars van de pil len in de kraag vatte. Die groep jeugdigen opereerde vooral op houseparties en in discotheken in Rotterdam-Zuid en omge ving. Met veel geweld verover de zij daar een monopolie. De nu ingesloten leveranciers werkten volgens de politie pro fessioneel. Het verdiende geld - de politie weet niet hoeveel- werd voor een groot deel geïn vesteerd in uitbreiding van het laboratorium en de hennep kwekerij (160 planten). DEN HAAG" De stakingen en acties van de Neder landse ambtenaren kenmerkten zich donderdag door vuurwerk en rookbommen. Op de Coolsingel in Rotterdam werd een tram in de rook gezet, in Den Bosch staken de ambtenaren vuurwerk af. De 24- uursstakingen van het openbaar vervoer in Amster dam en Groningen en die van enkele uren in Rotter dam leverden nauwelijks overlast op. In en rond Amsterdam bleef het zowel 's morgens als eind van de middag rustig. Volgens de meldkamer van de landelij ke politiediensten in Drieber gen losten de files zelfs sneller op dan gewoonlijk. Op weg naar de IJtunnel ontstond 's morgens wel een verkeersop stopping van enkele kilome ters, omdat evenals bij vorige stakingen één tunnelbuis werd bestemd voor voetgangers en fietsen. Dat was nodig omdat de ponten over het IJ ook niet voeren. Tram in brand In Rotterdam werd voor de vijfde keer actie gevoerd door de vervoersmaatschappij RET. Sinds 14 mei zijn er één wer konderbreking en drie 24- uursstakingen gehouden. De rechter bepaalde onlangs dat tot 15 juli nog een keer een sta king van een etmaal gehouden mag worden. De werkonder breking van enkele uren van donderdag viel daar dus niet onder. Tijdens de actie"werd de Coolsingel enige tijd geblok keerd door stadsbussen en een tramstel. In de tram werd een rookbom afgestoken, waarna twee brandweerauto's met sire nes de Coolsingel opscheurden om de „brandende tram" te blussen. In Groningen begon nen de acties om zes uur 's och tends. Thchtig bussen van het gemeentelijk openbaar ver voer bleven de gehele dag in de remise. Dit gebeurde voor de derde keer. Evenals in Amster dam was er ook in Groningen weinig verkeersoverlast in zo wel de ochtend- als de avondspits. Wat meer mensen dan normaal haaen de fiets ge- pakt om op hun werk te ko men. Donderdagmiddag werd door de bonden meegedeeld dat voor het eerst in de geschie denis het Rijksmuseum actie voert voor een betere cao. Dins dag gaat het museum een uur later ORen en houdt het perso neel een protestactie voor de deur. Donderdag hielden in Amsterdam zo'n 700 politie functionarissen een protestac tie voor de deur van het hoofd bureau van politie. Het ging om technisch/administratief personeel dat zich verzet tegen de zogeheten functiewaarde ringsregeling. Volgens een woordvoerder zou de regeling een tweedeling ver oorzaken tussen politie agenten en de technisch/admi nistratieve medewerkers. In Den Bosch kwamen vrijdag en kele honderden ambtenaren uit verschillende gemeenten uit Zuidoost-Brabant samen om actie te voeren. Dat gebeur de met veel getoeter, vuurwerk en rookbommen. Ook werden brandweerwagens uit Limburg gesignaleerd in de Bossche straten. UTRECHT - De milieupolitie van het district Marco Polo laan van de regio Utrecht heeft donderdag als eerste in Neder land een analysekoffer in ge bruik genomen die zij kan ge bruiken bij de opsporing van schadelijke stoffen in het mi lieu. Het Utrechtse afvalver werkingsbedrijf Eco-techniek heeft de koffer speciaal ont wikkelt} voor de milieupolitie van het district. Dat heeft mi- lieücoördinator M. Heijink be kendgemaakt. De koffer bevat teststrookjes, waarmee de milieupolitie ge makkelijk kan vaststellen of er sprake is van chemisch afval of andere schadelijke stoffen. De strookjes tonen onmiddel lijk aan om welke verontreini ging het gaat. Daardoor is het niet meer nodig in laboratoria monsters uitgebreid te laten onderzoeken. Dat kan nu op eenvoudige wijze. De betref fende verontreiniging is im mers al aangetoond, aldus Hei jink. Behalve de eenvoud van de werkwijze biedt de koffer ook financiële voordelen. De kosten van een koffer bedragen 900 gulden. Die zijn weer snel terug te verdienen. Bij de hui dige methode komt zo'n labo ratoriumonderzoek al gauw neer op 40 tot 100 gulden. door Mare Legendre iMew aeunt os< l £ÉU PASAPul 1 \t£&r, 'J J -k. - Vrijdag 25 juni Kerkwerve Schoolavond met mini-musical Bijna vakantie. Dorpshuis. 19.30 uur. Burgh-Haamstede Rijdende expositie De Groene Keuken. Terrein brandweerga rage. Van 10.00 tot 16.00 uur. Renesse Vergadering algemeen bestuur Stichting Renesse. Jan van Re- nesseweg 25. 15.30 uur. Nieuwerkerk Inzamelen oud papier in ge bouw Salem. Tussen 18.30 en 20.00 uur. Bruinisse Boekverkoping. Bibliotheek De Zaete. Van 14.00 tot 17.00 uur en van 18.30 tot 20.30 uur. Zaterdag 26 juni Zierikzee Rommelmarkt Wieken Om- roepstichting. Achter verzor gingshuis De Wieken. Vanaf 09.00 uur. De Groene Keuken. Balie. 10.00-16.00 uur. Evangelisatiedag. Muziektent Havenpark. Van 10.30 tot 16.30 uur. Open dag Natuur- en Vogel wacht. De Driehoek. 12.00- 15.00 uur. Afrikaanse Bantoe-viering. Willibrorduskerk. 19.00 uur. Renesse Concert Luctor et Emergo. Mu ziektent bij de kerk. 20.00 uur. Dreischor Zangavond met Duivelands Mannenkoor en Vooruitgang Zij Ons Streven. In Nederland se Hervormde kerk. 19.30 uur. Schuurfeest PJZ. Zuiddijk 4. Vanaf 20.30 uur. Oosterland Braderie/rommelmarkt Oos- terlands Fanfare Op de Markt. Vanaf 10.00 uur. Zondag 27 juni Zierikzee Afrikaanse Bantoe-viering. Willibrorduskerk. 10.00 uur. Maandag 28 juni Haamstede Schrijf avond Amnesty Inter national. Gereformeerde kerk (recreatiezaal). Van 19.00 tot 20.30 uur. Brouwershaven Schrijf avond Amnesty Inter national. Gereformeerde kerk (Bostonplein). Van 19.00 tot 20.30 uur. Ouwerkerk Schrijf avond Amnesty Inter national. Fam. Kuyper-Filius (Ring 26). Van 19.00 tot 20.30 uur. Dinsdag 29 juni Zierikzee Vergadering adviescommissie onderwijs. Stadhuis. 19.30 uur. Burgh-Haamstede Vergadering commissie alge mene en burgerlijke zaken. Ge meentehuis. 16.00 uur. Bruinisse Ledenvergadering Christelijke Woningbouwvereniging. Dorpshuis. 19.30 uur. Woensdag 30 juni Zierikzee Vergadering algemeen bestuur Zuidhoek. Zuidhoek. 15.30 uur. Vergadering adviescommissie ow. Stadhuis. 18.30 uur. Burgh-Haamstede Vergadering commissie finan ciën. Gemeentehuis. 19.30 uur. Donderdag 1 juli Zierikzee Officiële start van 1 juli-mani- festatie BNA Kring Zeeland in Vierschaar stadhuis. 11.00 uur. Burgh-Haamstede Opening tentoonstelling afval preventie. De Schutse. 12.00 uur. Vrijdag 2 juli Zierikzee Afscheidsavond met musical- uitvoering bij Theo Thijssen- school. 20.00 uur. Dreischor Musi Voca-concert met Zeeuws Mannenkoor en Oosterlands Fanfare. Nederlandse Her vormde kerk. 20.00 uur. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF SCHU^£BB3BS'^.gjlKFltü^b

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 2