GRATIS ADVERTENTIE UWKRANT VAN SCHOUWEN-DUIVELANB Kinderen uit Slowaakse Namestovo komen een week naar Westerschouwen Afrikaanse Bantoe-viering in Willibrorduskerk Zierikzee 0 ZIERIKZEESCHE l NIEUWSBODE j 'Kinderen uit verschillende culturen kennis laten maken met elkaar' In aansluiting op Afrika-werkdag op Rooms- Katholieke basisschool Vernieling bijenhokken Aanrijding auto's Rijksweg N59 7 AVONDVIERDAAGSE Diefstal uit een ijswagen Diefstal uit auto's Glaasje op Diefstal uit schaftwag-en h dé krant van schouwen - duiveland! IKZEESCHE NIEUWSBODE GEBOORTE, HUWELIJK, JUBILEUM? Maak dan nu uw keuze uit onze grote kollektie leuke, originele en moderne kaarten.' Wie deze kaarten bij ons bestelt en laat drukken heeft recht op een gratis advertentie bij de familieberichten in de Zierikzeesche Nieuwsbode. drukkerij lakenman ochtman bv Jannewekken 11 4301 HH Zierikzee Tel. 01110-16551 DINSDAG 22 JUNI 1993 149e JAARGANG NR 25378 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 Kinderen en ouders tijdens een voorlichtingsbijeenkomst over de reis naar Westerschouwen in de basisschool te Namestovo. BURGH-HAAMSTEDE - „In Slowakije lijden de mensen geen gebrek. Het is er wat minder luxe dan hier, maar alle essentiële dingen zijn te koop. De grote waarde van contacten tussen kinderen in Namestovo en Westerschouwen is de mogelijkheid die dat schept om kennis te maken met eikaars-cultuur".* Als lid van de werkgroep Namestovo is de heer B. Stuit uit Haamstede nauw betrokken bij het bezoek van 24 Slowaak se kinderen aan de gemeente Westerschouwen. Van zaterdag 3 tot en met vrijdag 9 juli verblijven zij in gast gezinnen in een van de kernen van de gemeente. Het betreft in bijna alle geval len gezinnen waarvan een zoon of dochter al ongeveer een jaar correspondeert met het Slo waakse kind dat zij een week gastvrijheid verlenen. De con tacten kwamen voort uit de vriendschapsband die Wester schouwen enkele jaren geleden aan ging met de Slowaakse stad Namestovo. Tijdens werkbezoeken hadden ook on-. derwijsmensen uit Wester schouwen en Namestovo con tact met elkaar. Omdat de kin deren in Slowakije inmiddels ook Engels krijgen op school, kwam men op het idee om na te gaan of de kinderen uit beide landen met elkaar zouden wil len corresponderen". Leerlingen van de obs Kirre- weie uit Haamstede en obs De Stove uit Noordwelle maakten tekeningen van zichzelf en stuurden die op naar de school in Namestovo, met het aanbod een briefwisseling aan te gaan. Daaruit ontstqnden, ongeveer een jaar geleden, 24 correspon denties tussen ongeveer 12- jarige kinderen. Die contacten inspireerden de werkgroep Na mestovo weer tot het organise ren van een 'logeerpartij'; het naar Westerschouwen halen van de 24 Slowaakse penvrien den en vriendinnen. Een initiatief dat volgens de heer Stuit heel waardevol is. ,,De jeugd bepaalt de toekomst van een land. Daarom is het een goed idee om kinderen uit verschillende landen met el kaar in contact te brengen, zo dat ze aan elkaar wennen en met elkaar om leren gaan. En het is natuurlijk ook goed voor hun Engels", aldus de heer Stuit. Het programma is dan ook zo opgezet dat de Slowaakse kin deren zich een beeld kunnen vormen van het gezinsleven van een Nederlands kind. Om te zien hoe op Nederlandse scholen les wordt gegeven, ma ken de Slowaakse kinderen ook de (Engelse) les mee op De Kirreweie en De Stove. Verder omvat het programma een fietstocht door de Westhoek met een bezoek aan de molen De Graanhalm te Haamstede en een pannekoekmaaltijd. Omdat in Slowakije weinig ri vieren en zeker geen zeearmen zijn, maakt men ook een over tocht met de veerboot tussen Vlissingen en Breskens. Het programma omvat verder een bezoek aan het zwemparadijs in Domburg, een speurtocht door Zierikzee en een barbe cue/disco-avond in het jonge rencentrum Big S in Haamste de. Het programma werd sa mengesteld door ouders van corresponderende kinderen plus een aantal leerkrachten. Uitnodiging Volgens de heer Stuit zullen de Westerschouwse gastkinderen naar verwachting worden uit genodigd om volgend jaar een week te logeren in een gezin in Namestovo. Het staat echter volstrekt niet vast of dit het be gin zal zijn van een traditie van jaarlijkse uitwisselingen met de Slowaakse plaats. „Evenals de werkbezoeken aan Na mestovo, waaraan volwassenen deelnamen, betreft ook dit een eenmalige gebeurtenis. Of daarna nog meer activiteiten worden georganiseerd hangt grotendeels van de bevolking afi Wellicht neemt die het over. Maar het is niet mogelijk om als gemeente dit soort activi teiten te blijven organiseren", aldus de heer Stuit, die in de Werkgroep Namestovo de ge meente Westerschouwen verte genwoordigt. De groep kinderen uit Na mestovo wordt zaterdag 3 juli in de loop van de middag in Haamstede verwacht. Ze heb-, ben dan een busreis van twee dagen achter de rug, waarbij ze hebben overnacht in een jeugd herberg in hét voormalige Oost-Duitsland. Maandag 5 ju li worden ze officieel ontvan gen in het gemeentehuis in Haamstede en daarna kunnen de diverse activiteiten begin- ZIERIKZEE - Op zaterdag 26 en zondag 27 juni worden in de Rooms-Katholieke Willibrorduskerk te Zierikzee Afrikaanse Bantoe-vieringen gehouden. Het be treft kerkdiensten met veel zang en muziek waaraan wordt meegewerkt door kinderen van de Rooms-Katholieke parochie. Zij staan onder leiding van Ben en Mary van de Boom uit Breda. Zaterdag is om 19.00 uur een Bantoe-viering en zondag om 10.00 uur. Het initiatief voor de Afri kaanse kerkdiensten kwam van de werkgroep Kinderne- vendienst. Leden van deze groep lazen in het tijdschrift Klap een artikel over Afrika. Daarin werd onder meer ge sproken over het echtpaar Van de Boom uit Breda dat meer dan twintig jaar in het Afri kaanse Zaïre werkte. De werk groep nodigde het echtpaar uit om naar Zierikzee te komen om op de Willibrordusschool een Afrika-werkdag te presen teren en aansluitend in de Wil librorduskerk twee Afrikaan se vieringen te houden. Via het Afrika-project wil het echtpaar duidelijk maken dat Ben van de Boom verzorgt ook een Afrika-werkdag op de Willibrordusschool in Zierikzee. Afrika meer is dan alleen ar moede, honger en oorlog. Men wil overbrengen dat het leven van Afrikaanse kinderen ook gekenmerkt wordt door levens vreugde. Het echtpaar heeft dit ondervonden tijdens de vele ja ren dat zij in Afrika waren. Het is nu hun doelstelling om de leefwereld van de Afrikaan se kinderen dichter bij die van de kinderen in Nederland te brengen. Westers Het echtpaar vindt de Neder landse manier waarop tegen Afrika wordt aangekeken nog al 'westers'. „Iedereen denkt: ze zijn daar arm, leven in ellen dige omstandigheden en heb ben onze hulp nodig. Onze westerse levensstandaard en levenswijze wordt ook voor de Derde Wereld als ideaal gezien, terwijl wij jaloers zouden moe ten zijn op de prachtige Afri kaanse cultuur", aldus het Bre dase echtpaar. Vanuit deze achtergrond be gonnen zij met het organiseren van Bantoe-missen op scholen en in kerken in Nederland. Een Bantoe-viering is een voor beeld van de vele aspecten van de Afrikaanse cultuur. Voor een Bantoe-viering in Neder land worden alle kinderen in Afrikaanse kleding gestoken. Ook de offergaven worden tij dens de mis op Afrikaanse wij ze aangedragen. Er worden Afrikaanse liedjes gezongen en muziek gemaakt op authentie ke instrumenten. Veel moois Ben van de Boom vertelt over het vele moois dat in Afrika is te zien, zowel in de natuur als in de wijze waarop de mensen met elkaar omgaan. De Afrika nen hebben een hele grote le vensvreugde. Ze dansen veel en gaan zeer vriendschappelijk met elkaar om. Dc Bantoe vieringen in de Willibrordus kerk zijn toegankelijk voor ie dere belangstellende. BURGH-HAAMSTEDE - De heer K. uit de gemeente Wes terschouwen meldde bij de po litie dat vernielingen werden aangericht aan vier bijenhok ken die bij slot Haamstede staan. Uit de grote hoeveelheid losse takken, die bij de hokken la gen, blijkt dat de vandalen waarschijnlijk flink gestoken zijn. Niettemin richtten zij voor ongeveer vierhonderd gul den schade aan door het jonge broed te beschadigen. NIEUWERKERK - Te ver over de witte streep rijden zou de directe oorzaak zijn geweest van een aanrijding op de Rijksweg N59 waarbij drie personenauto's waren betrok ken. Het ongeluk gebeurde zondag om ongeveer 18.45 uur toen de heer Van E. uit Middelburg met zijn auto vanuit de richting Bruinisse in de richting Zierik zee reed. Doordat hij te ver over de witte streep in het mid den van de weg zou zijn gere den raakte hij met zijn bui tenspiegel de spiegel van een personenauto die vanuit de te genovergestelde richting kwam en werd bestuurd door de heer P. uit Rotterdam en vervolgens die van een auto die werd bestuurd door de heer Van C. uit Waalwijk. De auto van de Rotterdammer werd aan de linkerzijde en aan de achterzijde bij de bumper ge raakt cn beschadigd, dc auto van dc Waalwijker werd aan de buitenspiegel geraakt. Er was alleen materiële schade. Men leert zijn vaderland het grondigst kennen in het buitenland. Sirius Koel en bewolkt HET WEER Veel bewolking en af en toe wat regen, vooral in het noorden van het land. Minimumtemperatuur omstreeks 12, middagtemperatuur ongeveer 16 graden. Matige wind, 3 a 4, uit west tot noordwest. 1 VRIJWILLIGERS Onderzoek wijst op de problematiek van tekort aan vrijwilligers in toekomst. GROENSTROOK Westerschouwen wil in bepaalde gevallen vrijstelling van tien meter groenstrook bij campings. BRANDWEERWEDSTRIJD Op het Bruse havenplateau werden brandweerwedstrijden gehouden. De Avondvierdaagse in Haamstede kent dit jaar een recordaantal deelnemers. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's ZIERIKZEE - Mevrouw M. uit Haamstede deed aangifte van diefstal' uit een ijswagen die stond geparkeerd aan de Strandweg te Nieuw Haamste de. Tussen zaterdag 17.45 uur en zondag 11.45 uur werd het voer tuig door onbekenden-ge broken. Zij gingen er vandoor met een radiocassettespeler. De benadeelde is de heer Van V. uit Zierikzee. BROUWERSHAVEN/SCHA- RENDIJKE - In de nacht van zaterdag op zondag en zondag morgen werden twee personen auto's opengebroken. De heer S. uit het Duitse Dort mund werd zondagnacht het slachtoffer van inbrekers ter wijl zijn auto geparkeerd stond op Port Greve te Brouwersha ven. Zij drongen via braak het voertuig binnen, maar hebben voor zover kon worden nage gaan niets ontvreemd. De heer C. uit Schiedam deed aangifte van diefstal van een surfplank van zijn auto. Dat gebeurde zondag tussen 10.30 en 12.15 uur terwijl het voertuig gepar keerd stond aan de Brouwers- dam nabij Scharendijke. NIEUWERKERK - De heer Van D. uit de gemeente Duive- land werd maandag door de politie aangehouden omdat hij een auto bestuurde terwijl hij teveel alcoholhoudende drank had genuttigd. De aanhouding vond plaats in de Badhuistraat te Nieuwer- kerk om ongeveer 17.10 uur. Uit de ademanalysetest, die in het politiebureau te Zierikzee werd uitgevoerd bleek dat de hoeveelheid alcohol in het li chaam van Van D. 550 ug/1 be droeg. Zoveel dat hij zich voor de rechter moet verantwoorden voor zijn gedrag. Ook werd hem een rijverbod van acht uur opgelegd en proces-verbaal op- gemaakt. SEROOSKERKE - Werkne mers van de firma Zincon Dek ker bv uit Rotterdam kwamen maandag tot de ontdekking dat in het weekeinde werd in gebroken in een schaftwagen die in de Schelphoek bij Se- rooskerke staat. Vanuit de wagen werden diver se goederen gestolen, waaron der een vierpits gasstel en twee gasflessen met drukregelaars. De diefstal vond plaats tussen vrijdag 16.00 uur en maandag 07.30 uur. Blijf op de hoogte van al het-nieuws op Schouwen- Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, ik wil een kwartaalabonnement f 48,50 kwartaalabonnement met autom. afschr. f 46,— jaarabonnement f 183,— jaarabonnement met autom. afschr. f 173,— en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. naam Dhr./mevr. adres postcode: plaats: telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: 32 Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie, CD Antwoordnummer 12, 4300 VB Zierikzee. ZZN j

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 1