Jeugdverkeersspel VVN roept veel enthousiaste reacties op CD Here I am als postuum eerbetoon aan M. Marsman Dit weekeinde diverse aanrijdingen in regio De Sehelphoek verdient met rommelmarkt dik 2500 gulden „Om Chiel niet te vergeten Duivelandse brandweer derde bij gewestelijke wedstrijden Overal minirotondes, dat is veel veiliger Een bijklussendeschool, dat mag! MAANDAG 21 JUNI 1993 NR 25377 S RENESSE - Vorig jaar oktober overleed de 24-jarige Miehiel Marsman ten gevolge van een verkeersonge val. Als postuum eerbetoon aan hem is nu een CD uitgegeven onder de titel Here I am. Deze CD bevat naast eigen werk van Miehiel, ook een muzikale na gedachtenis van Arjan van de Hoek aan zijn vriend Miehiel. In principe is deze CD gratis, maar men kan vrijblijvend een tegemoetkoming in de kosten ge ven. Het bedrag dat na aftrek van de kosten over blijft komt ten goede aan een goed doel. Wat dat pre cies is, is nu nog onbekend, maar zal naar alle waar schijnlijkheid iets te maken hebben met dieren. De CD Here I am is een kleine twee maanden geleden uitge bracht. Hiermee willen zijn ou ders Ineke en Huib Marsman en zijn vriend Rob van der Sterren hem in de herinnering van velen laten voortleven. Mu ziek was essentieel in het leven van de 24-jarige barkeeper van De Stulp. Al heel jong was hij bezig met drums, gitaar en bas en ook legde hij zich later ook toe op tekstschrijven en inci denteel ook zang. Ineke en Huib Marsman wisten welis waar dat hun zoon veel van mu ziek hield, maar dat hij er zo intens mee bezig was, dat was voor hen een soort openbaring. Vanuit de vriendenkring kwam bij monde van Arjan van de Hoek dan ook het voor stel om het geld dat Miehiel had nagelaten te besteden aan het uitbrengen van een CD met songs en composities, waarbij hun zoon nauw betrokken was. Een hartverwarmend voorstel, zo vonden Ineke en Huib Mars man. Samen met Rob van de Sterren werden dan ook stap pen ondernomen om de CD te realiseren. Zelf zingen Er bleek meer materiaal voor handen dan werd veron dersteld. Twee tassen vol cas settebandjes werden verza meld, met daaronder een aan tal tapes waarop Miehiel zelf zong. Buiten de beslotenheid van zijn kamer had hij dat vrijwel nooit gedaan. Ook bevatte de bandjes veel zelf geschreven werk. Marsman en Van de Ster ren hebben getracht hiermee een zo volledig mogelijk muzi kaal document samen te stel len. Het probleem daarbij was de geluidskwaliteit. Bij de op namen in de studio is er alles aan gedaan om die waar moge lijk te verbeteren. Dat is hen aardig gelukt. Het gaat bij de ze CD die Here I am heet echter vooral om de emotionele waar de en de muzikaliteit. De CD geeft aan dat Miehiel Marsman een echte liefhebber van reggae was, maar ook rockmuziek scoorde hoog bij hem. Tbch trad Miehiel Marsman en zijn band Sob' it nooit echt op. Een of twee keer per week repete ren was voor hen voldoende. Het ging hen immers om het experimenteren met eigen werk. Op de CD zijn zes nummers van Sob 'it te horen. Dat geldt ook voor Sweet Revenge, de groep waarbij Miehiel Marsman zo rond 1987 was betrokken. Van deze groep is een optreden tij dens het Anywave-festival op de CD opgenomen. Deze CD be vat verder zeven songs, ge schreven en gezongen door de 24-jarige Renessenaar zelf. Ar jan van de Hoek, conservatori umstudent schreef het ope ningsnummer Voor Miehiel. Hiervoor werd een beroep ge daan op een groep strijkers. Medewerking Bij de totstandkoming van Here I am kon het tweetal Marsman en Van de Sterren re kenen op de steun van vrien den en familie. De cover van de CD bijvoor beeld is een afbeelding van een schilderij dat nicht Marina aan de hand van een foto van Mi ehiel maakte. De achterkant is door vader Marsman ontwor pen. Het toont een jongeman, op de rug gezien, die een hel der, overweldigend licht tege moet treedt. Ook de toelichting is van de hand van' Huib Mars man. Deze opmerkelijke CD is een maand of twee geleden in een kleine oplage (vijfhonderd exemplaren) uitgebracht. De helft daarvan- is inmiddels weg. Niet alleen vrienden en bekenden van het verkeers slachtoffer maar ook muzikaal geïnteresseerden hebben in middels belangstelling voor deze CD getoond. In principe is Here I am gratis, maar wel wordt een tegemoetkoming in de (produktie)kosten op prijs gesteld. Resteert na aftrek van de kosten nog een bedrag, dan wordt dit gereserveerd voor een goed doel. Het op de markt brengen van deze CD is immers geen commerciële aangelegen heid. Wat dat goede doel pre cies is, is op dit moment nog niet bekend. Wat wel vaststaat is dat dit iets met dieren te maken moet heb ben. Dit omdat Miehiel Mars man ook altijd gek op dieren was. Het ligt in de bedoeling om deze meeropbrengst op 17 september, de geboortedag van Miehiel Marsman, te overhan digen aan het uitverkoren goe de doel. De CD is verkrijgbaar bij de Stulp, pizzeria Schovers, het Cafeetje en bij de familie Marsman thuis aan de Zeelelie- weg 12 in Renesse. Bromfietser licht gewond ZIERIKZEE, RENESSE, GREVELINGENDAM - Nadat vrijdagmiddag een bromfietser in Zierikzee licht gewond raakte bij een aanrijding hebbben zich dit weekeinde nog enkele verkeersongevallen voor gedaan, waarbij alleen sprake was van materiële schade. Vrijdagmiddag rond 17.15 uur deed zich een aanrijding voor op de kruising Raamstraat- Regenboogstraat. De misère ontstond toen S. uit Zierikzee. met haar auto door de Regen boogstraat reed. Zij zou vol gens de politie verzuimd heb ben om voorrang te verlenen aan de voor haar van rechts ko mende bromfietser, B uit Zie rikzee. Een botsing was daar door niet te vermijden. B. kwam daardoor ten val en raakte hierdoor licht gewond. Op de kruising van de Zeeane- moonweg en de Zeedistelweg in Renesse ging het zaterdag middag omstreeks 15.00 uur fout omdat geen voorrang zou zijn verleend. Bij dit verkeers ongeval waren De J. uit Mid- denschouwen en R. uit Delf- gauw, beiden in een personen wagen, betrokken. Het ongeval ontstond omdat De J. verzuimd ENKHUIZEN - De politie heeft zondag nabij Andijk het stoffelijk overschot van J. Kerkhof uit Enkhuizen in het IJsselmeer gevonden. De man werd sinds 12 juni vermist, na- zou hebben voorrang aan de voor hem van rechts komende R. te verlenen toen hij vanaf de Zeedistelweg de kruising opreed. Door deze aanrijding liepen beide auto's deukschade op. Diezelfde zaterdagmiddag was er op de Grevelingendam tot twee keer toe sprake van een aanrijding. Beide keren ont stond de aanrijding toen een auto vanaf de parallelweg de hoofdrijbaan op wilde rijden, terwijl over de hoofdrijbaan een andere auto naderde. Een fikse boete kreeg R. uit Heme (Duitsland) aan zijn broek toen hij door de politie op de Nieu we Kooiweg werd betrapt op het rijden onder invloed. In overleg met de officier van justitie werd hem een schik king van 2500,- aangeboden en werd tijdelijk beslag op zijn auto gelegd. dat hij vanuit de haven van An-" dijk met zijn zeilboot was ver trokken richting Enkhuizen. De boot werd kort daarop en kele kilometers uit de kust van Andijk aangetroffen. OOSTERLAND - De ploeg van de Duivelandse brandweer is afgelopen zaterdag op de der de plaats geëindigd bij de ge westelijke brandweerwedstrij den in het Brabantse Rucphen. Aan de wedstrijd namen ook twee ploegen van Westerschou- wen en één ploeg uit Zierikzee deel. De wedstrijden werden gespeeld in de le klasse lage druk. De opdracht bestond uit het redden van twee slachtoffers en het blussen van een brand in een koekjesfabriek. Eén slachtoffer moest met behulp van een hoogwerker van het dak gehaald worden. Het ande re slachtoffer moest uit het ge bouw gered worden. Het zoe ken werd bemoeilijkt doordat men in het gebouw geen hand voor ogen kon zien. Aan de wedstrijd namen ploegen uit Zeeland, Brabant en Limburg deel. De op de eerste en tweede plaats geëindigde ploegen mo gen deelnemen aan de landelij ke wedstrijden die in septem ber in Terheij den gehouden worden. De uitslag was: 1. Baarland 1408 punten; 2. Oud Gastel 1347 pnt.; 3. Duiveland 1302 pnt.; 6. Zierikzee 1268 pnt.; 10. Westerschouwen 2 1226 pnt.; 12. Westerschouwen 11203 pnt. Minirotondes en tunnels kwamen veel voor op de werkstukken die werden gemaakt door leerlingen van diverse scholen. (Foto: Ma rijke Folkertsma). OOSTERLAND - „We maken overal minirotondes, zoals bij Zierikzee. Dat is veel veiliger omdat het verkeer maar één kant op mag". Als het aan Dennis, Cornelis en Martijn uit Bruinisse ligt wordt ook een miniroton- de aangebracht op de Staphorster kruising bij Bruinisse, op de kruising Molenweg/Rijksweg N59 bij Oos- terland en op het kruispunt Delingsdijk/Rijksweg N59 bij Serooskerke. „Daar is het ook heel gevaarlijk. Dat weet ik omdat ik er wel eens langs ben gereden". De drie leerlingen van de OBS Meerpaal maakten vrijdagmiddag in sporthal De Zaele te Oosterland een werkstuk waarbij de verkeerssituatie op Schouwen- Duiveland centraal stond. Aan het eind van de middag bleek dat hun school daarbij de beste resultaten be haalde. Samen met ongeveer tweehon derd andere leerlingen van de hoogste groepen van nog zes basisscholen in de gemeenten Duiveland en Bruinisse, na men de Meeipaal-leerlingen deel aan het jeugdverkeefs- spel. Een evenement dat voor de tweede keer werd georgani seerd door de afdeling Duive land van Velig Verkeer Neder land (VVN). Uit een reactie van de secretaris M. J. Kole bleek dat de WN-afdeling van plan is om dat voortaan om het jaar te doen. „De kinderen reageren zo enthousiast. Ze praatten nu nog steeds over het jeugdver- keersspel dat twee jaar geleden is gehouden. En het is een stuk je verkeersopvoeding. Zo spe lenderwijs steken ze er toch heel wat van op". Het jeugdverkeersspel werd gepresenteerd door WN regio- coördinator Zuid-Holland Zuid, P. van der Wee. „Hardrij den in het verkeer kunnen we allemaal, maar goed reageren in elke verkeerssituatie, dat is heel andere koek", zei hij tegen de Duivelandse en Bruse kin deren. Dat dat ook van toepas sing is wanneer je je per fiets in het verkeer begeeft bleek uit de quizvragen die hij aan de kinderen stelde. Aan de hand van dia's, die wer den vertoond op een groot (door de Stichting Jeugd be schikbaar gesteld) scherm, ga ven de ongeveer 120 kinderen op de publieke tribune met het invullen van ja of nee op een formulier aan wat de juiste handelwijze was in een ver keerssituatie. Elke achool had elf kinderen afgevaardigd die deelnamen aan een van de teams die in de zaal opdrachten vervulden. Opdrachten die varieerden van het per fiets (zo langzaam mo gelijk) afleggen van een behen- digheidsrit, om de motoriek in het verkeer te toetsen, tot het beantwoorden van vragen over verkeerssituaties. Dat laatste gebeurde via de superquiz, waarbij degene die het goede antwoord wist het eerste op een knop moest drukken. En via het 'ren je rot' systeem, waarbij de kinderen naar een van de drie vakken renden waarvan ze dachten dat daar het goede antwoord stond. Een vierde groep kreeg op dracht om in een minuut tijd een legpuzzel van negen stuk ken over een verkeersonder- werp te leggen. Tijdens dat al les hielden drie kinderen van elke school zich bezig met het maken van een werkstuk over de verkeerssituatie op Schou- wen-Duiveland. De veiligheid op de Rijksweg N59 tussen Bruinisse en Zierikzee speelde daarbij een belangrijke rol. De kinderen maakten miniroton des, tunnels, verkeerslichten en viaducten om de diverse kruispunten op de N59 te ver beteren. Alle activiteiten werden beoor deeld door een jury bestaande uit de Bruse wethouder W. W. Jumelet, de Duivelandse SGP/ RPF-wethouder C. Flikweert en medewerker Politie Schou- wen-Duiveland H. Rutgers be oordeelden de prestaties van de deelnemende groepen. De 39 punten die obs De Meerpaal daarbij behaalde werden be loond met de wisselbeker. Een trofee die dit jaar voor het eerst werd overhandigd omdat de kinderen uit Duiveland en Bruinisse over twee jaar op nieuw de gelegenheid krijgen om aan het eind van hun basis schoolperiode hun verkeers- kennis via het' jeugdver keersspel te laten zien. AMSTERDAM - De Prijs van de Nederlandse Kinderjury gaat dit jaar naar de auteurs Anke de Vries en Roald Dahl. De prijs bestaat uit een oor konde. De namen van de win naars zijn zaterdag bekendge maakt in een speciaal aan de Kinderjury gewijd televisie programma van de Vara. SEROOSKERKE - Als hoogleraren tegen astrono misch hoge bedragen vrijelijk kunnen bijklussen, waarom zou je dat dan als kleine school met een be perkt budget ook niet doen? En extraatje voor de schoolkas is immers nooit weg. Daarom kluste de openbare basisschool De Sehelphoek in Serooskerke zaterdag ook maar eens wat bij, door het schoolplein voor een dag om te toveren in een tweede Waterloo- plein. Zo even na vijven bleek hoe lucratief dit bij klussen was geweest. Na tellen van alle muntstuk ken en bankbiljetten bleek De Sehelphoek dik 2500,- rijker, zodat de school nu zonder probleem een opbergsysteem voor posters kan kopen, iets dat al gauw 750 gulden kost. 't Heeft in het verleden wel va ker gerommeld in Seroosker ke, maar vaak was dat op ini tiatief van de Dorpsgemeen schap Serooskerke. Ook de ba sisschool De Sehelphoek fun geert wel eens als organisator van een rommelmarkt. Dat was afgelopen zaterdag het ge val. Onder aanmerkelijk bete re weersomstandigheden dan de rommelmarkt van '91, die letterlijk in het water viel, was het nu prima weer voor een be zoekje aan deze rommelmarkt. Die is door toedoen van school hoofd Hans Schreurs, een paar leden van de ouderraad en en kele actieve dorpsbewoners ge organiseerd, met het doel de schoolkas wat te spekken. Want als kleine school met een beperkt budget kom je soms voor behoorlijke uitgaven te staan. Niet alleen voor de aan schaf van extra lesmateriaal maar ook voor het organiseren van bijzondere activiteiten zo als een Sinterklaasfeest of een afscheidsavond. Vroeg begonnen Gesteund door een aantal ijve rige helpers zijn die al heel vroeg in de ochtend begonnen met het inrichten van het schoolplein tot Waterlooplein. 't Is zelfs nachtwerk geworden, blijkt uit de woorden van Jos van Oorschot. De acht kramen, beschikbaar gesteld door Hans Luycx, zijn rond 02.30 uur in een half uur tje tijd opgezet en vanaf zes uur is de handelswaar vanuit de schuur van boer Hart ver voerd naar het schoolplein. Vier landbouwwagens vol, want er is dit jaar heel veel wat te koop wordt aangeboden. Sa lontafels, vrij kolossale bank stellen, televisietoestellen, gasfornuizen, allerlei glaswerk en servies, koelkasten, boeken, noem maar op, alles is er. Die voorraad is tijdens drie inza- melzaterdagen opgehaald in Serooskerke en omgeving. Het zijn zaterdag echter vooral veel niet-Serooskerkenaren die hun gezicht bij de Sehelphoek laten zien. Sommigen zijn daarvoor al vroeg uit de veren gekomen. „Rond een uur of acht stonden er hier al te wachten" vertelt Schreurs, ondertussen genie tend van een ijsje. De verkoop begint echter om 09.00 uur en daar wordt stipt de hand aan gehouden. Levendig Zo vroeg in de ochtend is het op het schoolplein behoorlijk le vendig. Wie op een rommel markt iets van zijn gading wil vinden moet vroeg zijn. Wie meer uit is op koopjes komt vaak tegen het einde van de markt, omdat de prijzen dan zakken. Schoolhoofd Schreurs lijkt na twee rommelmarkten aardig op de hoogte van de strategi sche principes van dit feno meen. Daar niet iedereen veel zin heeft om tussen de grote hoeveelheid afgedankte koop waar te snuffelen staat er op het schoolplein ook een ijskar en een friteskraam en is er voor de geluksbeproevers de mogelijkheid voor een spelle tje sjoelen, enveloppetrekken of een greep in de grabbelton. Graveren In het schoolgebouw zelf heeft graveerder J. J. Kloet een ge schikt plaatsje gezocht om zijn glasgravures aan het publiek te tonen. Hoewel Jaap Kloet zijn hele leven „iets met glas heeft gehad" is hij zeven jaar geleden met deze hobby begon nen. „Eigenlijk komt die hob by voort uit mijn werkzaamhe den in de weg- en waterbouw" verklapt hij. Kloet doet dan ook niets liever dan werkteke ningen omzetten in een glas- gravure. Zijn meesterwerk wat dat betreft is een grote gravure van de aanleg van de Storm vloedkering. Elk detail is door hem met engelengeduld op glas aangebracht met diamantpen of een widiastaalpen. Alles bij elkaar is hij zo'n 525 uur bezig geweest. Het is dan ook echt de blikvanger te midden van de afbeeldingen van Zierikzeese monumenten, in volle vaart zeilende schepen en gemeente wapens, die door de bezoekers nauwkeurig worden bekeken. Zo vaak krijg je de glasgravu res van Kloet niet te zien, want exposeren heeft hij tot nu toe alleen gedaan op de Neeltje Jans en in de ziekenhuizen in Goes en Zierikzee. Wellicht zit er nog iets van mijn gading bij. Met die gedachte kwamen velen naar de rommelmarkt I in Serooskerke. (Foto: Marijke Folkertsma).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 5