Poppen en beren kraken" Zierikzeese Concertzaal Theo Thijssenschool geeft feestje voor de hele buurt DEURLOO „Een beer namaken kan iedereen, er één naar eigen ontwerp maken, da Is wat anders Feest voor jong en oud met spelletjes, snuffe len en smullen Alcohol en misdrijf Tweeduizend pitbulls geregistreerd 4 MAANDAG 21 JUNI 1993 NR 25377 3 ZIERIKZEE - Hij herinnert zich nog de opa die voor zijn kleindochter een pop met een poppewagen kocht en daarvoor zestienhonderd gulden betaalde, waarna hij het kind er rustig mee op straat liet spelen. Het is een uitzonde ring, want de meeste bezoekers van zijn beurzen kopen een pop of een beer voor hun verzameling of gewoon voor de sier. Na drie jaar poppenbeurzen te hebben georganiseerd kent Peter van den Elzen van Holland Dolls zijn pappen heimers en weet hij als geen ander wat er in de poppen- (en berenwereld) leeft. De vraag waarom een man zich helemaal werpt op de poppen wereld is hem meerdere keren door journalisten gesteld. Blijkbaar wordt een pop en al les daaromheen toch nog altijd geassocieerd met meisjes en vrouwen. Nog steeds. In het ge val van Peter van den Elzen, van huis uit chef-kok, was het eigenlijk een gevolg van de hobby van zijn echtgenote, die nagenoeg elke poppenbeurs wel bezocht. Van het een kwam het ander en na eers,t nog een tijdje zelf met een stand op beurzen te hebben gestaan, be sloot Peter van den Elzen een jaar of drie geleden om zijn plaats achter het fornuis te ver wisselen voor een plaats achter het bureau van zijn organisa tiebureau Holland Doll's. Een bureau dat goed is voor tachtig poppenbeurzen per jaar, (waar onder die in Zierikzee) plus de uitgave van de Eerste Poppen- krant van Nederland. Een gra tis krant in kleur nog wel, die eens in de twee maanden in een oplage yan 30.000 exemplaren wordt verspreid,. Die krant be valt alle mogelijke poppe- nieuwtjes plus een agenda van beurzen en andere praktische tips. Een vakblad dus voor de poppenmakers en -verzame laars. Beren Naast de vaste crew van tien standhouders die op alle beur zen van Holland Doll's present zijn, kan Van den Elzen nog putten uit een bestand van in totaal 680 standhouders. Over lege stands bij een van de beur zen behoeft hij zich dus geen zorgen te maken. Ook voor de ze laatste poppen- en beren- beurs van het seizoen in Zierik zee blijkt er voldoende animo te zijn. De Concertzaal is tot op de laatste plaats bezet met pop pen in alle soorten, maten en prijzen en vooral ook met be ren. Onder de standhouders onder andere ook Anneke La- meijn en Thea van Delden uit Dreischor, mevrouw Loeve en Francis Osephius en haar doch ter Vera van Oeveren-Osephius uit Zierikzee. Vorig jaar was deze Zierikzeese nog aanwezig met een serie poppen maar nu is zij present met grootfamilie beren waar je u tegen zegt. ,,Op de poppen waren we een beetje uitgekeken en dus zijn we overgestapt op het maken van beren, iets dat heel anders is. Bij het maken van beren komt meer naaiwerk kijken" vertelt dochter Vera, die nog maar een maand bezig is met het maken van Bruintje beer en consorten. De kwaliteit van het „berenwerk" van moeder en dochter Osephius is Van den Elzen niet ontgaan. ,,Ik heb respect voor wat ze doen" zegt hij. Het niveau stijgt nog steeds. Dorus Dat geldt ook voor de buren van moeder en dochter Osephi us, het echtpaar Kooman uit Rotterdam. Tbrwijl Monique Kooman, grotendeels verscho len achter haar uitgebreide fa milieberen druk aan het werk is, vertelt haar echtgenoot en thousiast over de verwikkelin gen rond beer Dorus en hun voorgenomen reis naar Ameri ka. Met Dorus heeft Monique Kooman vorig jaar een eerste prijs gewonnen tijdens het Old- timerteddybear Festival in La ren. Een festival waarvoor 625 beren werden ingezonden. De „geboorte" van beer Dorus had overigens nogal wat voeten in de aarde, omdat de zoon van Tbm Manders een aantal voor waarden stelde (er mochten maximaal twintig beren wor den gemaakt). Dat verkrijgen van toestemming heeft al met al een half jaar geduurd. De eerste prijs was daarom des te „zoeter". Beer Dorus gaat ook mee op reis naar de States, waar het echtpaar Kooman op zal treden in een drietal shows, waaronder een televisieshow. Een hele belevenis in een echt berenland als Amerika, waar het maken van beren een be schermd beroep is. Sterker nog, een berenmaakster daar die lid is van een gilde wordt als artiest erkend. Elke beer is daar ook voorzien van een cer tificaat van echtheid. Zover is het in Nederland nog lang niet, al ziet het er volgens Kooman wel naar uit dat ook hier de vrijheid om beren ongelimi teerd na te maken wat aan ban den zal worden gelegd. „Een beer namaken, dat kan ieder een, maar er eentje naar eigen ontwerp maken, tja da's een ander verhaal" zegt Kooman die blij is dat de berenrage in Nederland nu een beetje op zijn retour is. „Nu zie je de ech te verzamelaars weer" aldus de Rotterdammer die nog niet eens zo lang geleden driedui zend gulden op tafel legde voor een originele Steiff-beer. Laatste beurs Hoewel de Concertzaal deze za terdag een echt walhalla voor poppen- en berenmaaksters en verzamelaars is, valt de drukte in de morgenuren nogal mee. „Dat is 's zaterdags altijd zo, dan krijg je de grootste drukte zo rond twee uur. Dan hebben de mensen hun boodschappen gedaan. Wordt de beurs daar entegen op zondag gehouden dan loopt het vooral 's morgens storm. Zo aan het einde van het seizoen, de beurs in Zierikzee is de laatste beurs van Holland Doll's dit seizoen, is de belang stelling over het algemeen wat minder. „Dan moet je rekenen op 600 tot 800 bezoekers. Aan het begin van het seizoen ligt het aantal bezoekers rond de 1500. Die bezoekers, waarvan de meesten ouder dan een jaar of vijfendertig zijn, komen niet alleen om een pop of accessoi res hiervoor te kopen, maar ook om hun poppekind te laten herstellen of te laten taxeren. Dat herstellen gebeurt door poppenheelmeester Kossman uit Maartensdijk. Hoeveel een pop precies waard is wordt door mevrouw Kroessen be paald. Die komt bij dat taxeren soms voor opmerkelijke ver rassingen te staan. Zo kreeg ze vier weken geleden een pop on der ogen, die al jarenlang er gens in een hoekje op de zolder lag. Die,pop blee,k,maar lipfst, 22.000 gulden waard te(zijn,en met'dat fortuin 'was 'de 'eigena-' resse zo in een plastic tasjö naar de poppenbeurs gekomen! Afgelopen zaterdag was de Concertzaal tot „de noktoe gevuld met poppen en beren. (Foto: Marijke Folkertsma). ZIERIKZEE Eenmaal, andermaal wie biedt er meer voor dit fraaie schilderij Even rijst het vermoeden dat er op het schoolplein van de Theo Thijssenschool in Zierikzee een kunstveiling aan de gang is. Dat veilen van een aquarel van Henk de Looff blijkt een attractie te zien, die op het laatste moment aan het programma voor het jaarlijkse buurtfeest van deze openbare basisschool is toege voegd. Een feest dat volgens traditie „elke eerste vrijdag na de Avondvierdaagse" wordt gehouden en dat ook dit jaar weer aardig wat belangstelling trok. Een school is geen geïsoleerd bolwerk van rekensommen en taallesjes, maar maakt onte genzeggelijk deel uit van de buurt waarin ze staat. Vanuit die gedachte geeft de Theo Thijssenschool elk jaar een feestje voor wijkbewoners, ou ders, leerlingen en oud leerlingen. Een feestje dat tra ditiegetrouw op de eerste vrij dag na de Avondvierdaagse wordt gehouden en waarbij van alles te beleven is. Ook voor het feest van afgelopen vrijdag had de feestcommissie bestaande uit schoolhoofd J. I. Goedhart en een aantal vaders van oud-leerlingen weer alles uit de kast gehaald om een voor iedereen aantrekkelijk programma samen te stellen met muziek, spel, snuffelen en smullen. Voor dat alles was het schoolplein voor een keertje omgetoverd in een soort mini- pretpark mét terras. Voor een keertje ook'hadden de autori teiten de horecastop gelaten voor wat die was, waardoor de Theo Thijssenschool tijdens dit feest een biertje mocht schen ken. Rommelmarkt Ruim voor de aanvang van het feest (16.00 uur) meldden zich al de eerste bezoekers. Die wa ren speciaal gekomen voor de rommelmarkt, waarvoor een drietal kramen volgestouwd was met tweedehands spullen die na een stoffig bestaan op de zolder of in de kast weer eens het daglicht zagen in de hoop een nieuwe eigenaar te vinden. Snuisterijtjes en hebbedinge tjes, potten en pannen, speel goed en boeken, maar zelfs ook tekstverwerkers met bijbeho rende printer en enkele pick ups werden er aan de man ge bracht. Niet voor een habbe- krats te koop was het aquarel van de kaai, gemaakt door Henk de Looff, de tekenleraar van de regionale scholenge meenschap die tijdens deze buurtfeesten meerdere keren als portrettekenaar aanwezig was. Omdat hij deze keer ver stek moest laten gaan, had hij als alternatief dit aquarel ge schonken. Te waardevol voor de rommelmarkt en te mooi voor de loterij. Dus werd op het laatste moment een veiling in gelast. Na meerdere keren een maal, andermaal geroepen te hebben ging het schilderij uit eindelijk voor 225,- van de hand, een te gering bedrag oor deelde een van de aanwezigen. Loterij Wie zijn uitgaven binnen de perken wilde houden, kon in ieder geval wel zijn geluk be proeven in de loterij, waarvoor de leerlingen „een lucratief be zoekje" hadden gebracht aan de plaatselijke middenstand, hetgeen heel wat prijzen had opgeleverd, waaronder een veertigtal taarten. De rijkelijk gevulde prijzenta- fel bleek dermate verleidelijk dat de lotenverkopers al om 18.30 uur „los" waren; twee duizend loten waren in een kleine tweeëneenhalf uur ver kocht. Een aantal waarover Goedhart 's avonds nog ver baasd was. Voor wie zijn geluk liever met een spelletje be proeft, waren er op het met vlaggetjes versierde school plein diverse mogelijkheden, variërende van een zes meter lange sjoelbak met reuzen- schijven tot en met een kleine midgetgolf baan en enerveren de spelletjes als de elektrische spiraal en stok vangen. Velen zullen zich deze middag in deze attracties hebben verslikt, want op televisie mag het dan allemaal zo eenvoudig lijken, als je het zelf moet doen,'tja dan wordt het andere koek. Dat gold overigens niet voor het springkussen dat evenals een aantal spelletjes speciaal gehuurd was van de Stichting Recreatiewerk Zeeland. Dat kussen neergezet voor jonge spring in 't veldjes verleidde ook de wat oudere jeugd soms tot een sprong in de lucht of een andersoortige buiteling. Je kan maar lol hebben, nietwaar. Magnum Een feest zonder levende mu ziek is maar half geslaagd en dus had de feestcommissie ook dit jaar weer voor een groep ge zorgd. Dit keer konden de Mal- tezers kennis maken met de groep Magnum, een groep die voortgekomen is uit de pop groep Check it out en die regel matig in de Theo Thijssen school oefent. Van dat popver leden was vrijdag weinig meer te merken, want als band die vooral tijdens bruiloften en partijen wil optreden waren het vrijdagavond goed in het gehoor liggende evergreens en enkele aardige dijenkletsers. Kortom muziek, waarin ieder een zich wel kon vinden en dat is al heel wat volgens meester Goedhart. Over de belangstel ling voor dit feest bleek het schoolhoofd eveneens tevre den, temeer omdat het buurt feest concurrentie had van Any wave. ,,'t Is een gezellig sfeertje hier" aldus Goedhart die achter de tap een oud-leer ling had ontdekt. Een aantal oud-leerlingen ziet het buurt feest dan ook meer als een reü nie. Behalve gezelligheid, het hoofddoel van het feest, lever de het ook nog een aardig be drag (tussen de 2500,- en 3000,-) op. Dat geld verdwijnt in de schoolkas en kan in de toekomst nog weieens goed van pas komen als er een vijfde computer nodig mocht zijn. Dat spekken van de schoolkas is in tegenstelling tot vroeger, geen hoofdzaak meer maar een prettige bijkomstigheid. BUSSUM - De BV Pop, de vak bond voor popmuzikanten, krijgt een nieuw gezicht. Jer- ney Kaagman (45) neemt dins dag na negen jaar afscheid als voorzitter van de belangenor ganisatie. In augustus wordt de benoeming van een opvolger verwacht. Kaagman, bekend als zangeres van de Nederland se popgroep Earth Fire, heeft het te druk met haar werk voor het vorig jaar opgerichte Radio Noordzee Nationaal. UTRECHT - Uit een onderzoek in Drenthe blijkt dat viervijf de van alle misdrijven door jongeren in verband staat met alcoholgebruik. Vooral in het weekeinde wordt door crimi nele jongeren veel gedronken: gemiddeld elf glazen per dag, met een uitschieter van 130 glazen in één weekeinde. Dat staat in het Tijdschrift Ge zondheidsvoorlichting. Het Consultatiebureau voor Alcohol en Drugs (CAD) in As sen heeft succes met een pre ventiecursus. Daardoor is de kans dat jongeren tussen de 17 en 26 jaar terugvallen tot cri mineel gedrag teruggedrongen tot elf procent. Zonder dat pro gramma vervalt bijna 27 pro cent weer tot crimineel gedrag. Slechts tien procent van de jon geren die onder invloed van al cohol misdrijven plegen, kiest voor de geldboete. Verantwoord zitten? Wetenschappelijk onder zoek heeft aangetoond dat een zitmeubel moet zijn afgestemd op de lichaamsbouw van een persoon om gezond en verantwoord te zitten. Door middel von een uniek aanmeetsysteem kunnen wij dit voor u realiseren. Uw Fltformdealer INTER-iWEUBEL Haringvlielpiein 4. Zierikzee. tel 01110-12946 Een feest voor jong en oud. Dat moet het jaarlijkse buurtfeest van de Theo Thijssenschool zijn en dat was het vrijdag ook. (Foto: Marijke Folkertsma). Advertentie Verwachting t/m vrijdag 25 juni WEERSVOORUITZICHTEN Woensdag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 20% Min.temp. 10 graden Mid.temp. 17 graden Windkracht noord 3 Donderdag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 40% Min.temp. 10 graden Mid.temp. 16 graden Windkracht noordw. 4 Vrijdag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 30% Min.temp. 10 graden Mid.temp. 16 graden Windkracht noordw. 5 ZON- EN MAANSTANDEN 22 juni Zon op 05.17, onder 22.01 Maan op 08.05, onder 23.24 Eerste Kwartier: 27 juni (00.44) HET WEEROVERZICHT DE BILT -Vanochtend om precies 11 uur is, volgens de kalender, de zo mer begonnen. Het ziet er echter niet naar uit dat Nederland de ko mende dagen warm zomerweer kan verwachten. Integendeel, met tem peraturen rond 17 graden is het koel. Bepalend voor het weer is in eerste instantie een hogedrukge- bied ten westen van Ierland. Via de noordflank van dit hoog koerst een zwakke storing richting de Noord zee. Wolkenvelden die hierbij horen trekken morgen over het land. Toch schijnt ook de zon af en toe. Het blijft vrijwel overal droog. De mid- dagtemperatuur varieert van 16 gra den op de Waddeneilanden tot 19 graden in het zuiden. Veel wind staat er niet; de noordelijke wind is zwak tot matig, rond windkracht 3. In de loop van de week zoekt de wind de noordwesthoek op en trekt, hij waarschijnlijk verder aan. De temperatuur van het Noordzeewater wordt daardoor van groot belang voor de middagtemperaturen in Ne derland. Die zeewatertemperatuur is zo'n 14 graden. Boven land ko men hier nog wel een paar graden bij, maar de rest van de week blijft de temperatuur in Nederland bene den de voor deze tijd normale waar de van 20 graden. HILVERSUM - In totaal zijn in Nederland 2290 pitbulls gere gistreerd. Dat heeft woord voerder Ribbink van de Stich ting Registratie Gezelschaps dieren zondag voor de NOS- radio bekend gemaakt. Vanaf maandag kunnen niet gere- giStréerde pitbulls in beslag worden genomen. De maatregel tot registratie was al van kracht sinds 12 april, maar de overheid heeft pitbull-eigenaren tot dit week einde de kans gegeven hun hon den te laten registreren. De re gistratie houdt in dat de pit bulls volgens eerder ingestelde regels van staatssecretaris Ga- bor van Landbouw zijn geta- toeerd en onvruchtbaar ge maakt. Het is niet bekend hoe veel pitbulls in Nederland rondlopen. ZIERIKZEESCHEKl NIEUWSBODE®! Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur P. M. M. Schrauwen Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. Telefoon 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110-17314. Maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 01110-12951 Fotograaf (na 17.30 uur) 01112-1575, Abonnementen Per kwartaal f 48,50 Bij autom. afschr. f 46,00 Per jaar f 183,00 Bij autom. afschr. f 173,00 Losse nummers f 1,00. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertljden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwdording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 64 cent. Kontrakttarieven op aanvraag. ..succesjes" (t/m 4 regels) f 7,- De advertentieprijzen zijn exclusief 17V2% B.T.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 3