dim. Anywave-festival TNG Bank heeft Maij ingepakt' Maij ontkent beschuldiging dat zij Kamer onvolledig heeft geïnformeerd Jongerendemonstratie loopt uit op protest tegen CP'86 Machinisten eisen betere veiligheidsmaatregelen NS waterstanden Misverstand in datum brieven' Skinheads aangevallen Brief aan president-directeur Russisch schip tegen gehouden &e&ec'. snee ■TZAween 2 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ESIilll tent te laten spelen. Als een band dan bijvoorbeeld in de tent speelde, kon een andere band tegelijkertijd in de zaal de installatie opbouwen en het geluid inregelen. De geachte hierachter is goed, doch helaas had de organisatie er echter niet aan gedacht iemand tot op,- en afbouwmanager te bom barderen om er op toe te zien, dat indien een band was uit gespeeld er daadwerkelijk ook direct begonnen zou worden met de afbouw. Zo kon het ge beuren dat na het spelen de drummer en de bassist van Kam je Haar verdwenen waren met achterlating van hun spul len op het podium. Uiteinde lijk resulteerde dat in een ver velende situatie voor de na hen komende band Mr. Weirdo Cap, die door het ontstane tijdge brek met een niet ingeregeld podiumgeluid moesten spelen, terwijl ook een nummer niet gespeeld kon worden. On danks de moeilijkheden sloeg mr. Weirdo Cap zich prima door het optreden heen. Maar afgezien van deze kleine mis ser kan voor de organisatie niets anders dan de loftrompet worden geblazen. Inhoudelijk gezien werd de spits rond 13.30 uur in de tent afgebeten door de Emmer- royts, die zoals gewoonlijk flink te keer gingen en covers speelden van onder meer ZZ Tbp en Dr. Feelgood. Hierna speelde de rond gitarist Etien- ne van Oeveren geformeerde band Van O. Co. hun stevige, rockerige repertoire. Opval lend van deze band was ook de zang van de pikant geklede Vi- vi Janse. Rond 15.00 uur startte in de tent de voornamelijk hardrock spelende September '80. Hierna was het de beurt van Eat Roadkill in de zaal. Deze band uit Goes die in maart 1992 is opgericht speelde zeer gevarieerde muziek. Vervolgens was het tijd voor Die Hard die rond 16.30 uur de tent vulde met lichtere rock muziek. Rond 17.15 uur was het dan de beurt van Kam je Haar, een band met een vrolijke uit straling die wat eigenzinnige muziek brengt. Vervolgens startte rond 18.00 uur in de tent Zeeuws Meisje, die vette klei- rock ten gehore bracht. In de zaal was het rond 18.50 uur de beurt aan de speciaal in 1991 voor Any wave opgerichte Mr. Weirdo Cap. Deze band speelt alleen eigen nummers, die meestal uit wat rockerig aan gedikte nummers bestaan, zo wel afkomstig uit jazz, funk, rock, blues of wat dan ook, soms aangevuld met een bal lad. 19.40 uur was het in de tent de beurt aan Le Freak, die hoofdzakelijk soul ten gehore bracht. Vervolgens startte rond 20.30 uur Nono Ego in de zaal het repertoire. Dit repertoire bestaat uit allemaal eigen nummers, die over het alge meen kunnen worden inge deeld in de categorie 'nostalgi sche popmuziek'. De nummers van deze band liggen alle bij zonder goed in het gehoor, en kwamen ook zeer goed over bij het publiek. Rond halftien was in de tent weer de beurt aan Avital, die een repertoire ten gehore brachten bestaande uit melodieuze rock. Even over tie nen was in de zaal Broodje Ei met Ui te beluisteren. Zij speelden Nederlandstalige soosrock. Rond 23.00 uur was het in de tent de beurt aan Crosshead& Friends, dit jaar met een speciale grotere bezet ting en die traditiegetrouw met hun vrolijke en sfeervolle rockmuziek de tent weer op hun kop zetten. Uiteindelijke hekkesluiter op deze derde festivaldag was The Starshoo- ters, die tot 03.00 uur de avond verder vulden met hun vijfti gerjaren muziek. Algemene Rekenkamer DEN HAAG - Minister Maij (verkeer en waterstaat) heeft zich door de ING Bank, de financier van de Wijkertunnel, in de luren laten leggen. Het exploïta- tiecontract tussen de staat en de bank is in alle ge vallen in het nadeel van het rijk. Dit blijkt uit een vertrouwelijke brief die de Algemene Rekenkamer in het weekeinde aan de Tweede Kamer heeft ge schreven. De Rekenkamer verricht onafhankelijk van partijen controles uit op de rijksuitgaven. Als in de toekomst minder auto's dan nu verwacht door de tunnel zullen rijden, gaat dat de schatkist geld kosten. De ING Bank eist dan compensa tie. Dat is in strijd met het re geringsbeleid om het autover keer terug te dringen. Onderhandelingstafel De bijgestelde voorspelling van de geldschieter over een hoog autogebruik, heeft de mi nister in staat gesteld een lage re prijs te bedingen. De bank heeft die prognose in augustus 1992 opgeschroefd, nadat de Kamer Maij had teruggestuurd naar de onderhandelingstafel. In september volgde het debat waarin het parlement akkoord is gegaan met de overeenkomst tussen de minister en de bank, zonder dat de volksvertegen woordigers weet hadden van de truc van de ING. Alle frac ties in de Kamer zijn geschrok ken van de brief van de Reken kamer. Volgens de PvdA kan de conclusie na het debat van vol gende week dinsdag over de af faire alleen nog luiden: of de top van het achtenswaardige college van staat deugt niet, of de minister dient op te stap pen. Fractievoorzitter Lank- horst van GroenLinks vindt dat Maij de belangen van de staat slecht heeft behartigd. „Of zij nu wel of niet op de hoogte was van de nieuwe cij fers, zij had het hoe dan ook moeten weten en de Kamer daarover moeten inlichten", zei hij zondag. Overigens stuurt de bewindsvrouw het Binnen hof maandag weer een brief over de Wijkertunnel. Dat is dan de vierde sinds zij donder dag werd beschuldigd van het onvolledig informeren van de Kamer, een politieke doodzon de. EMMEN - Het zieke olifantje Bo Gyi in de dierentuin van Emmen wordt sinds een week behandeld met acupunctuur. De behandeling wordt uitge voerd door het Hwa Tb- centrum voor traditionele Chi nese geneeskunde, dat samen werkt met de Rijksuniversiteit Groningen. Volgens bioloog H. Hidding van het Noorderdie renpark zijn de resultaten van de acupunctuur tot nu toe-be moedigend. TERSCHELLING - Het twaalf de en laatste Tferschellinger Oerolfestival heeft naar schat ting 48.000 tot 50.000 bezoekers naar het eiland gehaald. Dit heeft de Stichting Tbrschellin- ger's Oerol Produkties bekend gemaakt. Nooit eerder trok het vermaarde Oerol spektakel zo veel bezoekers. Op het festival treden amateur muziek- en theatergezelschappen op af komstig uit alle windstreken in de wereld. Tijden cn standen volgens getijdetafef Hydro-meteocentrum Zeeland t.o.v. NAP Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand ZIERIKZEE 22 juni 06.10 175 11.50 -133 18.25 158 ROOMPOT BUITEN 22 juni 04.05 189 10.25 -136 16.30 170 22.55 -164 BRUINISSE 22 juni 06.40 183 11.55 -140 19.00 166 WEMELDINGE 22 juni 06.20 179 11.55 -138 18.40 162 - Springtij 22 juni Actuele informatie over afwijkingen 06-91122353 DEN HAAG - Minister Maij van verkeer ontkent op nieuw dat zij de Tweede Kanier onvolledig zou heb ben geïnformeerd over het contract voor de Wijker tunnel. De minister vermoedt dat er sprake is van een misverstand omdat op één van de stukken die de Kamer in december kreeg toegestuurd, de datum van 21 augustus staat. ,,Het gaat daarbij om een inter ne notitie van de ING Bank waarin de private financierder de prognoses bijstelde. Het mi nisterie kreeg deze cijfers ech ter pas op 9 december", zo schrijft Maij zaterdag in een brief aan de Tweede Kamer. Notitie Maij kreeg pas vrijdag de noti tie van de commissie voor de Rijksuitgaven die de basis vormde voor de kritiek dat zij de Tweede Kamer belangrijke informatiè zou hebben onthou den over het aantal gebruikers van de tunnel onder het Noord zeekanaal. Hierdoor zou de Staat de komende 30 jaar veel meer moet terugbetalen aan de ING bank, de private finan cierder van de Wijkertunnel. De minister bestrijdt verder dat de kosten van private fi nanciering hoger uitvallen dan in september was berekend. Volgens Maij maakt de com missie voor de Rijksuitgaven dezelfde fout als eerder de Al gemene Rekenkamer: Cijfers die in bijlage 10 van het defini tieve contract staan, worden ten onrechte geïnterpreteerd als nieuwe prognoses. Bijlage 10 geeft verwachtingen over het autoverkeer door de Wij kertunnel vanaf de inge bruikstelling in 1996 tot het jaar 2025. Deze cijfers dienen er volgens Maij alleen voor het moment te bepalen waarop het contract met de ING Bank moet worden opengebroken. Dat zou het geval kunnen zijn wanneer de automobiliteit plotseling sterk afneemt als gevolg van wijzigingen in het verkeersbeleid. Maij schrijft de Kamer dat ze op de hoogte was van het feit dat de ING Bank op 21 augustus de prog noses over het aantal gebrui kers naar boven had bijgesteld. Ze zag toen echter geen reden nader te informeren: ,,In mijn visie was inzicht in een gede tailleerde uitsplitsing van deze bijgestelde prognoses niet rele vant omdat het er om ging dat het tarief per auto aanzienlijk omlaag was gegaan". De minister zal zich dinsdag in de Tweede Kamer in een door de VVD aangevraagd spoedde bat nader moeten verantwoor den. Inmiddels heeft premier Lubbers gezegd niet te geloven dat de bewindsvrouw de Twee de kamer informatie heeft ont houden. Ook de PvdA zei eer der niet van plan te zijn politie ke munt te slaan uit de affaire rond de Wijkertunnel. Onwaarschijnlijk De VVD noemt het zeer on waarschijnlijk dat minister Maij pas op 9 december 1992 de beschikking kreeg over nieuwe Wijkertunnel-gegevens van de ING Bank. Recht overeind blijft staan dat de Tweede Ka mer tussen augustus en eind van het jaar buitengewoon re levante informatie heeft moe ten missen, zo reageerde woordvoerster Jorritsma zater dag op de derde 'verdedigings- brief' van de bewindsvrouw van verkeer en waterstaat. Het CDA kan geen commentaar ge ven omdat de verkeersspecia- list van deze fractie de brief nog niet heeft ontvangen. Dat geldt ook voor het WD- kamerlid, dat moest afgaan op radioberichten over het schrij ven. Als Maij echt pas op 9 decem ber op de hoogte was van de aangepaste prognoses voor het tunnelgebruik dan had zij dat aan de Kamer moeten melden, zei Jorritsma. ,,Maar ik kan me niet voorstellen dat zij het in augustus al niet wist". De PvdA trekt uit de brief van mi nister Maij de conclusie dat de Algemene Rekenkamer fout zit danwel dat op het departement van Verkeer en Waterstaat iets niet goed is gegaan. De Reken kamer, die de overheidsuitga ven aan een kritisch onderzoek onderwerpt, meent dat de Staat een contract met de ING Bank heeft gesloten voor de fi nanciering van de Wijkertun nel zonder rekening te houden met bijgestelde kostenver- wachtingen. PvdA-woord voer der Van Gijzel zei zaterdag het niet belangrijk te vinden wan neer de minister precies op de hoogte was van de nieuwe ge gevens van de financier. ,,Het gaat erom of die gegevens zijn betrokken in het contract." DEN HAAG - De jongerendemonstratie zaterdag in Den Haag is uitgelopen in een protest tegen een ver gadering van de CP'86. Deze extreem-rechtse partij vergaderde in het zalencentrum boven het Centraal Station. Ruim zeventig jongeren probeerden de bij eenkomst te verstoren. Zij vielen vermeende skin heads aan op de perrons. De politie heeft een keer met de wapenstok de jongeren van de platforms geslagen. Er zijn geen arrestaties verricht. Onder politiebegeleiding wer den uiteindelijk 35 mensen van de CP'86 via de stationshal naar een gereedstaande trein gebracht die hen naar het Haags station Mariahoeve reed. Onder hen bevond zich het Haagse gemeenteraadslid S. Mordaunt. Zijn partijgeno ten hielden papieren voor hun hoofd om herkenning te voor komen. Een vrouw riep een paar keer „White power". Door de jongeren aan de andere kant van het politiecordon beant woordt met „Nazi's raus". Jacht De politie had eerder al 45 aan hangers van CP'86 in kleine groepjes via nooduitgangen naar buiten gebracht. Geruch ten dat vertegenwoordigers van het Vlaams Blok ook aan wezig waren, kon de politie niet bevestigen. De jongeren jaagden na afloop van de de monstratie tegen de kabi netsplannen met de bijstand en de basisbeurs op skinheads. Als zij dachten dat ze er een za gen, renden ze in groten getale door de stationshal en op de perrons achter hen aan. De ME is niet ingezet maar was wel achter de hand. De politie probeerde de jonge ren met zachte dwang in de hand te houden. Tben de stu denten wederom een perron bestormden, werden ze door de 'politie met de korte wapenstok tegengehouden. Daarbij vielen enkele klappen. Om een con frontatie tussen de beide groe pen te voorkomen en de rust in de stationshal te bewaren, liet de politie de aanhangers van de CP'86 gaan. Waarna de jon geren ook de aftocht bliezen. De CP'86 had onder een valse naam de vergaderruimte ge huurd. De politie was hiervan niet op de hoogte. Een van de jongeren was er achter geko men toen aan het begin van de middag een groep van de CP'86 tegelijkertijd met de studenten op het station aankwam. Voor dat de eigenlijke jongerende monstratie begon, probeerden circa dertig jongeren al de ver gadering te verstoren. Zij wer den door hun eigen „autonome ordedienst" tegengehouden. Ongeveer driehonderd jonge ren deden mee aan de de monstratieve tocht tegen de ka binetsplannen met de basis beurs en de bijstand. Zij uitten tevens hun ongenoegen over het harde politie-optreden tij dens de voorgaande jongeren- demonstratie in Den Haag op 8 mei. De demonstranten legden bloemen op de hoek Kneuter dijk/Lange Vijverberg. Op die plek liep het protest op 8 mei uit op rellen, waarbij tiental len gewonden vielen. De orga nisatoren hadden zaterdag ruim 3000 jongeren verwacht. De lage opkomst wijten zij aan het feit dat veel studenten bang zijn geworden voor de po litie en dat het tentamentijd is. UTRECHT - De Vakvereniging voor Machinisten bij de Nederlandse Spoorwegen (VVM) wil dat de NS- directie voor 1 augustus een aantal maatregelen neemt om de veiligheid te vergroten. Ze heeft de in druk dat de veranderingen die na het ongeluk in Hoofddorp zijn doorgevoerd, meer zijn bedoeld om de belangen van NS in geval van calamiteiten te be schermen dan die van de machinisten. In een brief aan president directeur R. den Besten van NS zegt de VVM dat er een water dicht systeem moet komen dat zowel NS als de machinisten de zekerheid biedt dat alle beno digde bescheiden voor de be treffende rit zijn ontvangen. De VVM beklaagt zich erover dat aanschrijvingen en tele grammen vaak zo uitgebreid of onduidelijk zijn dat de machi nist de benodigde informatie er moeilijk uit kan halen. Hij moet daarom de mogelijkheid krijgen altijd een antwoord op eventuele vragen of een nadere toelichting te krijgen. De VVM signaleert verder dat bij de ma chinisten grote twijfel bestaat over de juistheid van de snelhe den die de snelheidsmeters aangeven. Ze wil daarom een goed ijkingssysteem. Verder bepleit ze de invoering van een tachograaf. De Franse spoor wegen werken al met een black box waarmee na ongelukken kan worden nagegaan hoe hoog de snelheid was, welke hande lingen zijn uitgevoerd en wat er tijdens gesprekken via Tfele- rail is gezegd*. Opdrachten en mededelingen aan de machinist worden vol gens de VVM te vaak tijdens de rit doorgegeven. Omdat een Tblerail-gesprek de aandacht van de machinist afleidt, zou dat moeten worden beperkt tot bijzondere gevallen en noodsi tuaties. Bovendien komt het te vaak voor, aldus de VVM, dat bij on regelmatigheden de desbetref fende stukken van de band niet aanwezig zijn of „per ongeluk" zijn gewist of verdwenen. Op diverse stations krijgt de machinist te weinig tijd alle verstrekte informatie te lezen, stelt de VVM verder. Vaak moe ten allerlei dienstberichten en telegrammen in ongeveer vijf minuten worden doorgeno men. Daarom wil de VVM d^t de tijd voor het „in en uit dienst gaan" in overleg met het plaatselijk overleg of de roostercommissie wordt vast gesteld. De WM zal zich bera den over „nadere stappen" als Den Besten deze voorstellen niet voor 1 augustus in behan-" deling neemt. IJMUIDEN - De Scheepvaart inspectie heeft een onder Rus sische vlag varend schip in Velsen-Noord 'aangehouden'. Het schip, de "Krymskie Go- rie" met thuishaven Kalinin grad, mag pas weer naar zee als de schade, veroorzaakt door een brand aan boord, is hersteld. Die schade wordt ge schat op enkele miljoenen gul dens, zo heeft de rijkspolitie te water in IJmuiden meege deeld. Vrijdag in de namiddag brak de brand uit. De brandweer van Velsen bluste de uitslaan de brand. Aanvankelijk be stond onzekerheid over het lot van enkele van de 69 beman ningsleden. Aan de hand van de bemanningslijst stelde de politie vast dat er geen ver misten waren. Twee opvaren den moesten in het ziekenhuis worden behandeld. De een had brandwonden opgelopen, de ander snijwonden. De vermoe delijke oorzaak van de brand is kortsluiting. door Mare Legendre Maandag 21 juni Burgh-Haamstede Raadsvergadering in gemeen tehuis. 19.30 uur. Dinsdag 22 juni Zierikzee Schrijfavond Amnesty Inter national. Prinses Juliana- school (Jannewekken 19). Van 19.00 tot 20.30 uur. Vergadering werkgroep ont wikkelingssamenwerking. Stadhuis. 19.30 uur. Burgh-Haamstede Vergadering adviescommissie ro. Gemeentehuis. 19.30 uur. Renesse Musical Het grote geheim. Dorpshuis. 19.30 uur. Scharendijke Schrijfavond Amnesty Inter national. Gereformeerde kerk (consistorie). Van 19.00 tot 20.30 uur. Noordgouwe Schrijfochtend Amnesty Inter national. Dr. Wortmanstraat 23. Van 10.00 tot 12.00 uur. Nieuwerkerk Schrijfavond Amnesty Inter national. Gereformeerde kerk (zaaltje Badhuisstraat). Van 19.00 tot 20.30 uur. Woensdag 23 juni Zierikzee Bestuursvergadering Water schap Schouwen-Duiveland. 's Landskamer. 9.00 uur. Burgh-Haamstede Excursie door Slotbos en Zee- peduinen. Vanaf toegangshek Slot Haamstede. 13.30 uur. Donderdag 24 juni Zierikzee Bijeenkomst aansuiting GBA. Trouwzaal stadhuis. 14.00 uur. Brouwershaven Natuurexcursie op de Grevelin- gen o.l.v. Staatsbosbeheer. 09.30 en 13.00 uur. Donderdag 24 juni Zierikzee Bijeenkomst aansluiting GBA. Trouwzaal stadhuis, 14.00 uur. Vrijdag 25 juni Burgh-Haamstede Rijdende expositie De Groene Keuken. Terrein brandweerga rage. Van 10.00 tot 16.00 uur. Bruinisse Boekverkoping. Bibliotheek De Zaete. Van 14.00 tot 17.00 en van 18.30 tot 20.30 uur. Zaterdag 26 juni Zierikzee Rommelmarkt Wieken Om- roepstichting. Achter verzor gingshuis De Wieken. Vanaf 09.00 uur. Evangelisatiedag. Muziektent Havenpark. Van 10.30 tot 16.30 uur. Afrikaanse Bantoe-viering. Willibrorduskerk. 19.00 uur. Schuurfeest PJZ. Zuiddijk 4. Vanaf 20.30 uur. Oosterland Braderie/rommelmarkt Oos- terlands Fanfare. Op de Markt. .Vanaf 10.00 uur. Zondag 27 juni Zierikzee Afrikaanse Bantoe-viering. Willibrorduskerk. 10.00 uur. Maandag 28 juni Haamstede Schrijfavond Amnesty Inter national. Gereformeerde kerk (recreatiezaal). Van 19.00 tot 20.30 uur. Brouwershaven Schrijfavond Amnesty Inter national. Gereformeerde kerk (Bostonplein). Van 19.00 tot 20.30 uur. Ouwerkerk Schrijfavond Amnesty Inter national. Fam. Kuyper-Filius (Ring 26). Van 19.00 tot 20.30 uur. Dinsdag 29 juni Bruinisse Ledenvergadering Christelijke Woningbouwvereniging. Dorpshuis. 19.30 uur. Donderdag 1 juli Zierikzee Officiële start van 1 juli-mani- festatie BNA Kring Zeeland in Vierschaar stadhuis. 11.00 uur. Burgh-Haamstede Opening tentoonstelling afval preventie. De Schutse. 12.00 uur. Vrijdag 2 juli Kerkwerve Haringfeest. Café Kerkwerve, Kerk weg 36. 21.00 uur. I

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 2