Dertiende Any wave-festival ook dit jaar weer grandioos succes 0 1 r- GRATIS ADVERTENTIE Zeeuwse Kunstkring tijdelijk te gast in stadhuis Brouwershaven bezorg(st)er M KRANT VAN SCHOUWEN-DUIVELAND OPROEP Brouwershaven ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE 32fes Brogum biedt dagenlang programma aan met voor elk wat wils Opening Zomerexpositie door wethouder S. C. J. B. Loschacoff-de Kanter Diefstal Stijging aantal rokers r I dé krant van schouwen - du weiand! j ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE GEBOORTE, HUWELIJK, JUBILEUM? Maak dan nu uw keuze uit onze grote kollektie leuke, originele en moderne kaarten. Wie deze kaarten bij ons bestelt en laat drukken heeft recht op een gratis advertentie bij de familieberichten in de Zierikzeesche Nieuwsbode. drukkerij lakenman ochtman bv Jannewekken 11 4301 HH Zierikzee Tel. 01110-16551 MAANDAG 21 JUNI 1993 1496 JAARGANG NR 25377 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 Voor de bezoekers van Anywave was het prettig toeven in Brogum. (Foto: Marijke Folkertsma). ZIERIKZEE - Donderdag 17, vrijdag 18 en zaterdag 20 juni heeft opnieuw het jaarlijkse door Stichting Brogum georganiseerde Anywave-festival plaatsge had. Ooit in 1981 ontstaan als een gelegenheid voor Schouwse bands om eens op te kunnen treden is dit festival inmiddels uitgegroeid tot een waarlijke traditie en is Anywave zelf al enige jaren feitelijk het grootste festival dat Zeeland kent. Ook dit jaar kwamen weer enkele duizenden bezoekers over de drempel van Stichting Brogum aan de Julianastraat in Zierikzee. In de voorafgaande jaren werd het Anywave-festival meestal op een vrijdag en aansluitende zaterdag geprogrammeerd en traden er bands uit heel Zee land op, aangevuld met een na tionale (hoofd)act. Dit jaar ech ter werd de spits op donderdag rond 20.30 uur afgebeten met het optreden van The Ever greens, een bigband bestaande uit vijf trompetters, vijf saxen, vier trombones, een zangeres en een ritmesectie van vier man. De organisatie had be wust gekozen om op deze don derdag een muzieksoort te brengen, die in feite voor Bro gum niet zo gebruikelijk is. De bedoeling hiervan was om enerzijds het vaste pübliek ook eens kennis te laten maken met andere muzieksoorten, doch anderzijds zag organisator Jaap van Dijk hier een moge lijkheid in om eens wat pu bliek naar Brogum te krijgen, wat daar normaal gesproken niet komt. Het repertoire van The Ever greens bestond uit goed in het gehoor liggende makkelijke poppy jazz en lichte dansmu ziek. Vooral in het gedeelte na de pauze had deze band het programma aangepast aan de lokatie en speelde op de big band manier een aantal num mers dat ooit in de top-40 had gestaan. Het gedeelte voor de pauze gaf eigenlijk een goed bverzicht van wat een bigband normaal gesproken eigenlijk speelt. Ondanks de wat vreemd in de markt liggende donderdag en al het nieuwe waren er op een bepaald tijd stip toch minstens tweehon derd bezoekers. Ook voor de muzikanten zelf was het gehele optreden in elk geval een zaak, die voor herhaling vatbaar is. The Wall Ook de tweede f jstivaldag was qua programmering weer an ders dan de voorafgaande ja ren. Na een optreden van de Zeeuwse band Drowning Acci dents in de zaal bestond de hoofdact op vrijdag dit jaar dus niet uit een bekende natio nale act, doch uit een complete uitvoering van Pink Floyd's The Wall door het Zeeuws Pop Collectief in de opgestelde tent. Tijdens de uitvoering werd het uit elf man bestaande Collec tief ook nog bijgestaan door een koor van twintig kinderen van een Zierikzeese basis school. Het Zeeuwse Pop Col lectief dat uit verschillende Zeeuwse muzikanten is samen gesteld werd in 1991 opgericht om op het Vlissingse Straat festival van 1991 een eerste uit voering van The Wall mogelijk te maken. De uitvoering op dat Straatfestival trok destijds zo'n vijftien- a twintigduizend bezoekers, zodat wegens dit enorme succes het stuk ook werd uitgevoerd tijdens de Gentse feesten in 1991 en dit jaar op de Nationale Pink Floyd fanclub dag. Dat het Popcollectief al doende ook een behoorlijk stuk routine heeft gekregen, bleek uit de perfecte manier waarop het stuk werd uitgevoerd. Een an der positief effect was ook, dat door het gebruikte kinderkoor ook verscheidene ouders en an dere aanhang van de kinderen naar Brogum getogen waren, zodat het voor donderdag be schreven gewenste effect ook op vrijdag aanwezig was. Na de uitvoering van The Wall volgde in de tent pa 24.00 uur nog een optreden van The Jack Street Band, die muziek uit de jaren '70 en '80 ten gehore bracht. Zeeuwse bands Doordat de hoofdact op vrijdag ook van Zeeland zelf afkom stig was, werd Anywave 13 dit jaar dus inderdaad een puur Zeeuwse gebeurtenis. Want tra ditioneel was de zaterdag weer gereserveerd voor bekender en onbekend talent van eigen bo dem. En met die gedachte was men uiteindelijk in 1981 ooit met Anywave begonnen. Liefst veertien Zeeuwse bands ston den ingeprogrammeerd in een strak tijdschema dat om 13.30 uur begon, en om 03.00 uur zou moeten eindigen. Moeilijkheid bij dit soort festi vals is altijd binnen het sche ma te blijven, want als elke band bijvoorbeeld een kwar tier uitloopt, eindigt met veer tien bands het programma in eens drie uur later. Dit pro bleem had de organisatie ge deeltelijk opgelost, door de bands om en om in zowel de zaal als de opgestelde grote vervolg pagina 2 BROUWERSHAVEN - Bijzonder dat een kleine gemeente als Brouwershaven het heeft aangedurfd om de jaarlijkse Zomerexpositie van de Zeeuwse Kunst kring in huis te halen. Met woorden van deze strekking complimenteerde de voorzitter van de Zeeuwse Kunstkring, A. C. M. Schouw het initiatief van het Brouwse gemeentebestuur om dit jaar als gastheer op te treden tijdens de jaar lijkse Zomerexpositie van deze vereniging van beeldende kunstenaars in het Zeeuwse. Vrijdagmiddag werd deze expositie geopend door wethouder S. C. J. B. Loschacoff-de Kanter. Hoewel de omstandigheden waarin de cultuur in Neder land moet gedijen, bepaald niet optimaal zijn, heeft Brou wershaven hoe klein als ge meente ook, toch gekozen voor Na de opening van de Zomerexpositie door wethouder S. C. J. B. Lncaschoff-de Kanter (links op de foto) konden de aanwezigen onder het genot van een glaasje wijn. het werk bekijken. (Foto: Marij ke Folkertsma). een eigen cultuurbeleid. Daar om deed het voorzitter Schouw ook veel plezier dat de jaarlijk se Zomerexpositie dit jaar voor het eerst in Brouw wordt ge houden. Dat is niet alleen mo gelijk geweest door de steun van met name gemeente ambtenaar Rob Schiettekatte maar ook doordat de gemeente hiervoor een bedrag van vijf honderd gulden beschikbaar stelde en ook bereid bleek om de openingsbijeenkomst te or ganiseren. ,,D'r is lef voor no dig om een stadhuis op stelten te zetten" vond Schouw. Expositieruimte Dat mag dan waar zijn, in Brouwershaven kent men sinds de verbouwing van het stad huis de luxe om over een eigen expositieruimte te beschikken. Een unicum voor een gemeente met ongeveer 3800 inwoners. Die hebben volgens wethouder S. C. J. B. Loschacoff-de Kanter hiermee de mogelijkheid om in eigen gemeente kennis te ma ken met allerlei kunstuitin gen. De ruimte, waar een dikke streep op de plavuizen nog her innert aan de tijd dat daar de balie stond, is na de verbou wing speciaal voor dergelijke kunstuitingen gereserveerd. Na twee concerten en een voor stelling van historische dan sen, is de Zomerexpositie van de Zeeuwse Kunstkring nu dc eerste activiteit op het gebiefl van beeldende kunst. Die komt in deze niet al te grote ruimte goed tot zijn recht, want on danks de grote verscheiden heid aan werken - er doen vijf tien kunstenaars mee - is er geen allegaartje ontstaan. Het werk dat in de hal van het Brouwse stadhuis de komende weken te zien is varieert van een drietal donkergetinte wer ken van materieschilder Rein- hard Schregardus tot en met de werken die gezien het uitbun dige kleurgebruik de hand van Marja de Lange verraden en de Tessa's, de schalen en vazen van Tfessa Braat. Tégenover de ze fraaie, wat traditionele ob jecten van haar staan de spek "gladde objecten van speksteen, gemaakt door Hansje den Hollander en de bijdrage van Margreet Leijdek- ker, Nous verrons. Dit bestaat uit twee delen, elk weer opge bouwd uit vier elementen waarbij de verrekijker cen traal staat, vandaar ook de ti tel Nous verrons. Kleurrijker is het werk van Fransje van der Swan en vooral ook van Jan Pieter Jongschaap, die deze keer voor grootformaat heeft gekozen. Karakteristiek voor hèt goede leven der notabelen is de nota ris van Ad Braat, van wie ook de elfenkoning en de braadkip een plaatsje in het Brouwse stadhuis hebben gekregen. De bijdrage van Saskia Eggink be staat uit een vijftal stuks gra fiek (litho, hoogdruk en ets). Van beperkte omvang maar toch voldoende de aandacht trekkend is het portret in houtskool van Hans Cool. Behalve het werk van deze Schouwen-Duivelandse kun stenaars, die een fors aandeel in deze Zomerexpositie leve ren, is in Brouw ook werk van Leen van Duivendijk, Hansje den Hollander, Els Holle- brandse. Ernst Joachim, Renéé Mink en Laurens Nieboer te zien. Deze Zomerexpositie is tot en met 6 augustus op werk dagen vcor het publiek toegan kelijk en wel tussen 09.00 en 12.00 uur en van 13.30 tot 16.00 uur. Ernstig is het leven, vrolijk is de kunst. Schiller Wolkenvelden HET WEER Wolkenvelden en vrijwel overal droog. Minimumtemperatuur om streeks 10 graden, middagtempe- ratuur van 16 graden in het noord westen tot 19 graden in Limburg. Wind uit noord tot noordwest, zwak tot matig, rond kracht 3. 3 BERENBEURS De Zierikzeese Concertzaal was het afgelopen week einde gekraakt" door poppen en beren. 5 VERKEERSSPEL Reacties in Oosterland waren enthousiast op Jeugd- verkeersspel van Veilig Verkeer Nederland. 7 VOETBAL Bruse Boys en Zierikzee zijn het volgend seizoen in- I met aansprekende clubs. 8 WIELRENNEN André de Jong pakte met de winst in Ronde van Nieu- werkerk eerste prijs. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's RENESSE, BRUINISSE - In Renesse aan de Hoogenboom- Is&ii werd in de nacht van vrij dag op zaterdag de auto van K. uit Düsseldorf opengebroken. Bij terugkeer merkte K. dat er audio-apparatuur was ont vreemd. Zijn landgenoot, D. uit Mul- heim werd eveneens verrast door ongenode gasten. Zijn auto stond geparkeerd aan de Hageweg in Bruinisse. Ook wérd daar in de nacht van za terdag op zondag ingebroken in een horecabedrijf, waarbij een geldbedrag werd ont vreemd. Van deze inbraak werd door B. aangifte gedaan. UTRECHT" - Vorig jaar is het aantal mensen dat rookt niet verder gedaald: er zijn zelfs meer vrouwen en jongeren gaan roken. Dat staat in het jaarverslag 1992 van de Stichting Volksge zondheid en Roken, waarin de Hartstichting, het Astma Fonds en de Kankerbestrijding samenwerken tegen tabaksge bruik. Volgens de stichting stoppen jaarlijks honderdduizenden ro kers, maar beginnen nog meer mensen (opnieuw) met roken. Advertentie De Zierikzeesche Nieuwsbode vraagt met spoed voor 5 middagen per week een: voor Wij bieden een goed bezorgloon en een prima onkosten vergoeding. Heb je interesse bel dan: 01110-16551 of 01110-17314 (tot 20.00 uur). Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, ik wil een kwartaalabonnement f 48,50 kwartaalabonnement met autom. afschr. f 46,— jaarabonnement f 183, jaarabonnement met autom. afschr. f 173,— en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. naam Dhr./mevr adres postcode: plaats: telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnemenlenadministratie, 03 Antwoordnummer 12, 4300 VB Zierikzee. ZZN_j

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 1