Verzekerd zijn van hulp en toch zelfstandig blijven, dat wil elke oudere toch dolgraag PROJECT VOORLICHTING AAN OUDEREN OP SCHOUWEN-DUIVELAND Voorlichting ouderen in vorm van project De zorgwoning „een uitstekende woonvorm voor ouderen VRIJDAG 18 JUNI 1993 NR 25376 5 Oud word je vanzelf. Die wijsheid wordt te pas en te onpas gebezigd, maar strookt niet helemaal met de werkelijkheid. Niet alleen de lichamelijke gesteldheid is van invloed op de manier waarop het verouderingsproces zich voltrekt. Ook de kennis van regelingen en voorzieningen en hulpverlenende instellingen speelt een belangrijke rol bij dit proces. Gezien de veelheid en ingewikkeldheid daarvan zien veel ouderen door de hulpverlenende bomen het zorgverlenende bos niet meer. Daaraan wil het VOORLICHTINGSPROJECT VOOR OUDEREN op Schouwen-Duiveland iets doen. Dit project dat zich met name richt op de zelfstandig wonende oudere, is in opdracht van het Intra- en Extramuraal Zorgoverleg Schouwen- Duiveland uitgewerkt door de Gemeenschappelijke Gezondheidsdienst Zeeland en de vakgroep Voorlichtingskunde van de Landbouwuniversiteit Wageningen. Het project loopt van februari '93 tot en met april '94 en bestaat uit allerlei vormen van voorlichting. Dat varieert van mondelinge voorlichting tijdens gesprekken, themamiddagen en cursussen tot en met allerlei schriftelijk informatie-materiaal over thema's als financiële voorzieningen, huisvesting, gezondheid en zorgvoorzieningen. Elk thema staat drie maanden lang in het middelpunt van de belangstelling. Ook in de Zierikzeesche Nieuwsbode wordt dit jaar en begin volgend jaar de nodige aandacht aan dit voorlichtingsproject besteed. Elk thema wordt aan de hand van een inleidend verhaal bij de lezer geïntroduceerd waarna eens in de veertien dagen een specifiek onderdeel van dat onderwerp wordt belicht. Dit houdt in dat van elk thema in totaal zes artikelen in deze krant verschijnen. Na het thema financiën waarbij de lezer kennismaakte met het wel en wee van Piet en Maatje wordt vanaf vrijdag 7 mei de schijnwerper gericht op het thema OUDEREN HUISVESTING. Nadat in eerdere artikelen aandacht is besteed aan onder meer het aanpassen van de eigen woning en verschillende ouderengeschikte woningen zonder extra dienstverlening, staat in dit vierde artikel wonen 'met zorg/service centraal. Daarvoor wordt de schijnwerper gericht op het wonen in woonservice- en woonzorgcomplexen en aanleunwoningen bij verschillende verzorgi ngshu izen Dergelijke woonvormen bieden ouderen de mogelijkheid om gebruik te maken van allerlei service- en zorgvoorzieningen, zodat ze ook als ze niet zonder zorg kunnen, toch nog zelfstandig kunnen blijven wonen. De wetenschap dat ze in geval van nood verzekerd zijn van hulp geeft hun bovendien een veilig gevoel. Iets dat ook uit het verhaal van het echtpaar Mulder-Beekman uit Bruinisse blijkt. Welke mogelijkheden er op Schouwen-Duiveland zijn voor het wonen met zorg of service, worden in dit vierde artikel op een rijtje gezet. van gezinsverzorging. Deze bijdrage is berekend op maximaal 4,5 uur per week voor een huishouden. Is meer zorg dan gewoon noodzakelijk dan wordt dat vergoed uit het budget dat de Stichting Huisvesting van en Zorg voor Ouderen van de provincie ontvangt. Het zijn niet alleen de bewoners van de zorgwoningen in Bru die gebruik kunnen maken van de dienstverlening van een nabijgelegen verzorgingscentrum. Voor bewoners van de aanleunwoningen van de verzorgingshuizen Borrendamme en de Wieken in Zierikzee, Duinoord in Burgh-Haamstede en In 't Opper geldt die mogelijkheid ook. Zo zijn ook aanleunwoningen uitgerust met een alarmknop waarmee in geval van nood het personeel in het verzorgingshuis gewaarschuwd kan worden. Wordt het bereiden van een warme hap een probleem dan kan de bewoner in een aanleunwoning eventueel ook gebruik maken van de maaltijden van het verzorgingshuis en ook in de recreatiezaal, bibliotheek en biljartzaal zijn de „aanleuners" van harte welkom. Niet te verwarren met de zorgwoningen in Bru en Brouw zijn de service appartementen in Zierikzee (de Vrijburg) en het bijna gereed zijnde complex De Steenzwaenshof in Nieuwerkerk. Voor de toewijzing van zo'n servicewoning is geen advies van de Indicatiecommissie Schouwen-Duiveland nodig. Aan deze woningen is immers geen directe zorg verbonden en daarom zijn deze woningen vooral bedoeld voor 55- plussers die zich nog goed zelf kunnen redden, maar die toch graag wat beschermd willen wonen. Bij zowel de Vrijburg als de Steenzwaenshof is er een conciërge aanwezig die belast is met de dagelijkse gang van zaken, zoals bij voorbeeld het schoonhouden van de gangen en het technisch onderhoud. In de Vrijburg is het conciërge echtpaar ook diegene die hulp verleent als een van de bewoners daar via het alarmsysteem om vraagt. In geval van meer hulp kunnen de bewoners van de servicewoningen aankloppen bij de Federatie Maatschappelijke Dienstverlening of bij het Kruiswerk. In de Steenzwaenshof in Nieuwerkerk zijn hiervoor zelfs spreekkamers ingericht, zodat de bewoners die hulp nodig hebben hiervoor niet speciaal naar Zierikzee moeten. Met het oog op de sociale contacten, iets dat soms met het klimmen der jaren in het gedrang komt, heeft zowel De Vrijburg als de Steenzwaenshof een recreatieruimte waar de bewoners tijdens het dagelijkse koffie-uurtje gezellig een kletsje kunnen maken. Maar ook zelf kunnen de bewoners daar activiteiten ontplooien zoals bijvoorbeeld het leggen van een kaartje of een potje scrabble. In de Steenzwaenshof kunnen in de toekomst ook buitenstaanders tegen betaling gebruik maken van deze recreatieruimte. Maar in eerste instantie is die recreatieruimte bedoeld voor het verstevigen van de onderlinge contacten van de bewoners. FOTO'S JOOP VAN HOUDT TEKST ROSALIEN KORSTANJE Met medewerking van het echtpaar Mulder-Beekman Documentatie: Brochure Wonen op Maat; Informatie over Vrijburg, Steenzwaenshof. zorgwoningen Bruinisse en aanleunwoningen bij Duinoord; Jaarverslag Poortershof en brochure Zelfstandig wonen voor ouderen. groen, geeft mevrouw Mulder grif toe dat het toch wel even wennen is geweest. Wie van een ruim huis met drie slaapkamers verhuist naar een woning met één slaapkamer en een niet al te groot berghok moet onherroepelijk afstand doen van veel bezittingen. Zo gingen er bij de Mulders heel wat foto's en dia's die al jarenlang een stoffig bestaan leidden, de deur uit. Maar eenmaal verhuisd naar het 32 woningen tellende zorgcomplex dat via een loopbrug met In 't Opper is verbonden, duurde het nog een winter voordat mevrouw Mulder er zich helemaal thuisvoelde. Inmiddels wonen ze er bijna twee jaar en is zij sinds juli '92 actief als lid van de bewonersraad. In hun woning, waarin enkele geborduurde schilderijen haar hobby borduren verraden, heeft ze het nu prima naar haar zin, maar aan de gang, waaraan hun woning ligt moet ze nog altijd wennen. Die gang weegt echter niet op tegen alle voordelen die het wonen in het complex zorgwoningen biedt. Want hoewel het echtpaar Mulder nog alles zelf doet en regelmatig erop uittrekt, is het toch een prettige gedachte, dat als ze het ooit nodig hebben er ook direct hulp beschikbaar is. Daarvoor kan in principe maximaal veertien dagen gebruik worden gemaakt van de verzorging vanuit In 't Opper. Bovendien bevindt zich in hun woning op twee plaatsen (slaapkamer en douchecel) een alarmknop, ook wel zusteroproep genoemd, waarmee in geval van nood In 't Opper kan worden gewaarschuwd. En mocht het zo zijn dat een van hen na een ziekenhuisopname thuis verder moet opknappen dan kan dat eventueel door een tijdelijke opname in In 't Opper, mocht de partner niet in staat zijn de verzorging op zich te nemen. Voor dit zorgpakket moet maandelijks ruim honderd gulden worden betaald. Dat bedrag is inbegrepen in de huurprijs. In de huur zijn bovendien ook de kosten van het verwarmen en schoonhouden van de lift, de gang en de fietsenberging inbegrepen. Daar hebben de bewoners van de zorgwoningen in Bru dan ook geen omkijken naar. Hebben ze bovendien zin in een potje biljart of hebben ze behoefte aan „leesvoer" dan kunnen ze via de overdekte loopbrug zo naar In 't Opper, waar ze samen met de bewoners van het huis een kopje koffie (tegen betaling) in de recreatiezaal kunnen drinken en waar ze ook terecht kunnen in 't winkeltje als bij voorbeeld de koekjestrommel onverwacht leeg blijkt te zijn. Alles binnen handbereik dus en dat maakt een zorgwoning volgens het echtpaar Mulder tot een „uitstekende woonvorm voor ouderen". De zorgwoningen in Bruinisse zijn niet uniek op Schouwen- Duiveland, want ook in Brouwershaven is er sinds een paar jaar zo'n woonzorgcomplex, de Poortershof geheten. Ouderen vanaf 55 jaar kunnen als zij hiervoor een indicatie hebben hier een woning krijgen. De Poortershof wordt beheerd door de Stichting voor Huisvesting van en Zorg voor Ouderen e.o. De in totaal 29 woningen (28 ouderenwoningen plus een rolstoel woning) zijn evenals de zorgwoningen in Bruinisse voorzien van een aangepaste badkamer (verhoogd toilet, steunen en een anti-slipvloer), een alarmeringssysteem en- ook ontbreken de drempels. Omdat er in Brouwershaven geen verzorgingshuis is, is er in de Poortershof een zorgcentrum ingericht. Naast de beheerder Jan Boot is er in de Poortershof ook een zorgcoördinator (Thnja Speijer) werkzaam. Zij fungeert als aanspreekpunt voor de bewoners met vragen over hulp en zorg en ook stelt zij in overleg met de betrokkene vast welke hulp nodig is. Dat kan bij voorbeeld een maaltijd van Tafeltje Dek Je zijn maar ook een intensieve verpleging. Kortom, ook hier zorg op maat. In tegenstelling tot Bruinisse, waar de zorg inbegrepen is in de huurprijs, betalen de Poorters voor wonen en zorg afzonderlijk. Voor deze zorg betalen de bewoners een beperkte eigen bijdrage die bestaat uit de kosten van het lidmaatschap van de kruisvereniging en een inkomensafhankelijke bijdrage als ze gebruik mak^n BRUINISSE - Stel, er komt een dag dat je als oudere het niet meer helemaal zelf afkunt en dat je aangewezen raakt op hulp. Jarenlang was er dan maar één oplossing: opname in een ,,huis voor ouden van dagen" zoals de verzorgingscentra lange tijd heetten» Zo'n opname behoeft lang niet altijd de enige juiste oplossing te zijn, daar is men inmiddels wel achter gekomen. Met de nodige zorg die bovendien helemaal afgestemd is op de behoeften en beperkingen van de oudere zelf, kan die soms nog lange tijd zelfstandig blijven wonen. Daarom lijken de verzorgingshuizen, hoe noodzakelijk ze ook zijn en zullen blijven, een beetje naar de achtergrond te worden geschoven en wordt het accent meer en meer gelegd op het zelfstandig wonen met service of zorg. In den lande rijzen de woonservice- en woonzorgcomplexen dan ook als paddestoelen uit de grond. Ook op Schouwen-Duiveland zijn er inmiddels enkele van. In een van die woonzorgcomplexen - dat in Bruinisse - woont het echtpaar Mulder-Beekman. Zij is een Bruse, hij een onvervalste Mokummer en dat ze zich uiteindelijk na al die jaren weer in Bru zouden nestelen, dat hadden ze niet gedacht. Weliswaar kwamen ze er vaak omdat hun boot er indertijd afgemeerd lag. Bijna elk weekeinde zelfs, maar er weer gaan wonen, neen. „Ik heb altijd gezegd nooit meer naar Bru te zullen terugkeren, ik was er al zo lang weg (sinds de evacuatie in 1942) en dacht eigenlijk er niet meer echt te horen" vertelt mevrouw J. W. Mulder- Beekman. 't Kan verkeren zei Bredero en dat was ook bij het echtpaar Mulder het geval. Toen het werkveld van mijnheer Mulder zich meer richting Zeeland verplaatste, keerden ze in 1981 toch definitief terug naar Schouwen-Duiveland Aanvankelijk niet naar Bru maar naar Nieuwerkerk. Maar Nieuwerkerk is Bru niet en zo verhuisde het echtpaar in 1984 alsnog naar het vissersdorp, waar ze een ruime woning aan de Wilhelminalaan betrokken. Een huis met drie slaapkamers en een tuin rondom. Ze woonden er naar tevredenheid totdat op een gegeven moment duidelijk werd dat ze opnieuw zouden moeten verhuizen. Het onderhoud van een groot huis met een tuin (plus een volkstuin) maar vooral ook het trappenklimmen bleken een onoverkomelijk bezwaar te worden. Mevrouw Mulder: „In 1986 hebben we ons in laten schrijven bij de Christelijke Woningbouwvereniging Schouwen-Duiveland". Vier jaar stond het echtpaar Mulder-Beekman daar als woningzoekende te boek, omdat ze zich aanvankelijk nog niet op de urgentielijst hadden laten plaatsen. Eenmaal dat ze zich wel op die urgentielijst hadden laten zetten duurde het nog een paar maanden voordat ze te horen kregen dat er een zorgwoning bij het verzorgingstehuis In 't Opper vrij was gekomen. Om hiervoor in aanmerking te komen moesten ze wel worden gekeurd. Zorgwoningen, waarvoor een indicatie (van de Indicatiecommissie Schouwen-Duiveland) nodig is zijn immers bedoeld voor 60- plussers die weliswaar nog zelfstandig kunnen wonen, maar die gezien hun gezondheidstoestand toch 24 uur per dag verzekerd moeten zijn van deskundige zorg. Gezien hun leeftijd en de medische toestand van mijnheer Mulder was die voorwaarde geen probleem. Hoewel ze dik tevreden zijn over hun woning en het uitzicht op het overvloedige

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 5