Duivelandse voorjaarsnota in teken van bezuinigingen de ÓVZ) POLIS Geslaagd!!!! Uitstel herinrichting sportcomplex De Saele en lastenverhogingen burgers Knock-out Blokkade Sloveense boeren afgelopen Schiesser^ 2 stuks Nu ƒ21,95 Musical obs 't Staepel'of Ook zo geschrokken van uw nieuwe autopremie? lage premie, verantwoorde dekking maximaal 20% startkorting* boven uw schadevrije korting Hanse Verbeek Verzekeringen Bel 01119-1314 NS eist fors bedrag vandalen VRIJDAG 18 JUNI 1993 NR 25376 3 DUIVELAND - Ruim 20.000 gulden bedraagt het tekort dat de gemeente Duiveland momenteel heeft op haar begroting 1993. Dat houdt in dat de post onvoorzien na het 'aanzuiveren' van dit 'gat' nog geen 5000 gulden omvat. 'Peanuts', zoals de Duivelandse burgemeester A. Bergshoeff het treffend uitdrukte. Voor 1994 wordt een tekort op de begroting voorzien van ruim 55.000 gulden. Met deze cijfers als basis staat de Duivelandse voorjaarsnota 1993 in het teken van bezuinigingen. Het behoud van Zierikzee als rij-examenplaats lijkt defini tief van de baan. Dit mag de conclusie zijn na de uitspraak van het Gerechtshof in Den Haag dat het Centraal Bureau Rijvaardigheidsbewijzen (CBR) in het gelijk stelde. Door een gebrek aan allerlei voorzieningen, zoals fietsstro ken, voorsorteervakken en in- en uitvoegstroken en een snel weg vindt het CBR Zierikzee niet geschikt voor het afleggen van rij-examens. Een uit spraak die het verzet van de rijschoolhouders heeft gebro ken. Ondanks dat zij in de eer ste ronde bij de Haagse recht bank al redelijk groggy waren geslagen, gingen zij enigszins opgefrist en met goede moed naar Den Haag om het gevecht in de tweede ronde aan te gaan. Zij voelden zich daarbij gesterkt door enkele argumen ten die zij bij de rechter op ta fel konden leggen. Zo stagt momenteel niets meer een aan passing van het kruispunt De Val in de weg en wordt er in Zierikzee gewerkt aan een ver- keersstructuurplan. Met deze wijzigingen zou Zierikzee niet onderdoen voor Goes en dus, zo hoopten de rijschoolhou-* ders, was er alsnog een kans dat zij het gevecht zouden win nen. De rechter had echter geen oren naar de argumenten en deelde zonder mededogen de definitieve knock-out uit. De kans dat de verliezers als nog in de herkansing gaan, in de vorm van de bodemproce dure, lijkt uiterst klein. Twee keer een negatieve uitspraak van de rechter zal namelijk hoogstwaarschijnlijk bij een derde ronde geen positieve worden. Al met al vormt de uitspraak in de rechtszaak CBR-rijscholen het tweede slechte nieuws van deze week voor het bedrijfsleven op Schouwen-Duiveland. Eerder werd bekend dat een fusie van Cebeco met CZAV zo'n vijftig arbeidsplaatsenzal kosten. Nu zijn het de eilandelijke rij7 schoolhouders die moeten gaan vrezen voor een verlies aan leerlingen, inkomsten en in het ergste geval misschien wel werk. Terwijl er het laat ste jaar met de komst van het Bedrijfscontact Zeeland Noord hard wordt gewerkt aan het aantrekken van bedrijven naar Schouwen-Duiveland, zijn dit ontwikkelingen waar niemand op zit te wachten. P.S. ZOETERMEER - Nederlandse vrachtwagens die vaststonden aan de grenzen met Slovenië door een blokkade van Slo veense boeren, kunnen weer door. De Sloveense boeren blokkeer den sinds dinsdag de grenzen met Italië, Oostenrijk en Hon garije. Zij protesteerden tegen de lage prijzen die zij voor hun produkten krijgen. Niet alleen vrachtwagens hadden last van de blokkade, ook het personen vervoer werd gehinderd. Advertentie Lx. Feel it. Schiesser Singlet en slip. 100% katoen in diverse kleuren deurloo modfi - r1 De voorjaarsnota 1993 werd donderdag gepresenteerd tij dens de openbare vergadering van de Duivelandse advies commissie financiën in het ge meentehuis te Nieuwerkerk. De nota geeft inzicht in de ge meentelijke plannen en uitga ven zoals die tot nu toe in 1993 zijn uitgevoerd. Dit in vergelij king met de begroting 1993, die in het najaar werd vastgesteld als leidraad voor het te voeren beleid. Uit de voorjaarsnota blijkt dat de genoemde tekorten vooral worden veroorzaakt doordat de gemeente in het kader van bezuinigingen van de rijks overheid ongeveer 65.000 gul den minder krijgt uit het ge meentefonds dan was voorzien. Als gevolg van nog meer bezui nigingsmaatregelen van de rijksoverheid zal de financiële RSG Professor Zeeman MAVO: Zierikzee: Zoé Baart, Jan van Belzen, Veronica Ber- revoets, Ursula Boom, Michiel Brul, Jeroen den Engelsman, Corien van Felius, Angélique de Graaf, Leon Groenleer, Mie- ke van den Hoek, Peter Lede- boer, Ella van der Linde, Berry Lindenbergh, Mariëtte Merle, Momota Pape, Lam Phan, Mar- loes Plu, Annieke PoS, Diana van Rooj, Silvia Schot, Huib Schot, Esmeralda Schot, San dy van der Sluijs, Marieke Struijk, Jessica Struijk, Rian- ne Verheijen, Krista Verkaart, Jarno Vermeulen, Esther Wal raven. Schuddebeurs: Diane Kwaak. Serooskerke: Nelleke Bom. Kerkwerve: Angelique Lukus, Jeroen Quartel. Burgh-Haamstede: Dennis Aerts, Yvan van Wijnen, Cindy van de Zande, San ja Zijta. Brouwershaven: Nathalie Al- derlieste, Aileen Dan, Inge Marchand, Ruthger Righart, Rowena Schenker, Kim Thnis, Floris de Vos. Zonnemaire: Ezrah Meijsen. Dreischor: Cathelijne Dijk stra, Joske Klompe. Nieuwerkerk: Maciste de Mi randa, Thine van Gennip, San dra Smit, Jolanda de Valk, Sam Visch. Oosterland: Anouk Beije, Jack IJzelenberg, Alisse Kraaije- veld, Rick Zwang. Sirjansland: Mark Abrahamsz. Bruinisse: Freddy Boluijt, Niels Habraken. Karin Meeuw- sen, Rebecca Snijders, Christi- aan Willemse. HAVO: Zierikzee: Liesbeth Beeke, Floris Bijlsma, Cindy Buijs, Adrianne van der Doe, Miranda Flock, Stéphan Ge- positie van de gemeente Duive land naar verwachting nog ver der verslechteren. Het college van b en w verwacht echter dat die na 1995 weer wat beter zal worden. Van invloed op de gemeentelij ke financiën zijn ook een aan tal bestuurlijke beslissingen die niet waren gepland in de begroting 1993. Onder meer een hogere bijdrage aan het streekarchief, de bibliotheek en aan de peuterspeelzalen in de gemeente. Daarbij komen nog de kosten van de pré-vut voor het gemeentepersoneel (ruim 80.000 gulden) en extra opleidingskosten voor nieuw aangenomen gemeenteperso neel. Met dit alles moet reke ning worden gehouden bij het opstellen van de begroting 1994, waaraan men in de ko mende maanden gaat werken. schiere, Marike van der Graaff, Wouter de Groot, Marieke Han- se, Marien Hogerheijde, Serge Hoogedeure, Leon Jonker, Pe tra Klappe, Martin Klein, Hen- riëtte van der Linde, Rutger Punt, Martijn Rijbering, Jef frey Roelofs, Robbert Rogge band, Marjolein flchell, Rinco Soesman, Catrineke Stoutjes- dijk, Koos van Velzen, Mathieu de Vlieger, Nando van der Werf. Schuddebeurs: Joep van Eijk, Eva Geluk, Harold Schipper. Kerkwerve: Martine Hanse, Eveline de Jongh, Petra Smith. Burgh-Haamstede: Caroline Arkenbout, Ingrid Bijkerk, Karin Bijl, Maghiel Hanse, Marjolijn van der Maas, Frans Jeroen van Oudheusden, Ju dith Prince, Linda Reeling, Martijn Stout, Rowan Timmer mans, Margreet van de Vaate. Renesse: Jerry Cabboort, Ma rieke Moelker, Viola van der Schaaf, Po Tin Yuen. Scharendijke: Nicole Beckbye, Miriam Bezuijen, Corneel de Oude, Mark Gaanderse. Brouwershaven: Kim de Vos. Zonnemaire: Jolanda Hagens, Annie Gerretsen. Dreischor: Maaike Kappers. Noordgouwe: Suzanne Doele- man. Ouwerkerk: Freek van Marie, Simone Snijders. Nieuwerkerk: Luuk van den Berg, Esther Kortman, Steven Neele, Wilco de Valk. Oosterland: Miranda Bolle, Janneke de Bruine, Paul Heij- man, Edmond Verhoeff. Bruinisse: Ralph van den Ou den.' Oude-Tonge: Liesbeth van Oor schot. Atheneum: Zierikzee: Almar Bijlsma, Marjolein Hanse, Jan Financiële 'voordelen' zijn daarbij het stopzetten van de subsidie aan de Stichting Jeugd en een verhoging van de inkomsten aan onroerend goedbelasting door de bouw van het servicewoningen- complex in Nieuwerkerk. Niet temin stelt het Duivelandse college van b en w een aantal bezuinigingsmaatregelen voor. Zo heeft men offertes aange vraagd om na te gaan wat een opknapbeurt van de huidige brandweerauto kost. Dit als al ternatief voor de geplande aan koop van een nieuwe brand weerauto in 1993 350.000 gul den. Om de kosten van de pre-vut op te vangen stelt het college voor om de vacature voor een gemeentewerkman vooralsnog niet in te vullen. Dat zou een besparing van ruim 50.000 gul- Hanse, Fabricio de Jonge, Le~ ontine Kakebeke, Alex de Klerk, Jeroen Klumper, Ellen Priester, Nicole Schot, Catha- lyne Schotte, Pascale van der Wekken. Kerkwerve: Joris Kiel. Burgh-Haamstede: Joost van Breugel, Bart Karstens. Renesse: Jos van Aardenne, Jo landa Everaers. Scharendijke: Nils Dogger, Jel- le van der Klooster, Martin Koster, Marit de Vrieze. Brouwershaven: Marjolein van de Luitgaren. Zonnemaire: Jeroen Gerretsen. Dreischor: Hugo-Jan Doele- man, Laura Geelhoed, Ronald Slager. Noordgouwe: Marcel Kooman. Nieuwerkerk: Wilmer Kloos terziel, Erjen van Nierop. Bruinisse: Suzanne Haeck, Piet Knop, Martine Viergever. DAS Zeeland MAVO 1 certificaat: P. M. de Boer-Slager, M. G. den Boer- Minnaard, J. A. Bij de Vaate, J. Bij. de Vaate-Kik, C. C. J. Eve raers, C. E. A. van Gastel-van Schelven, P. Grootenboer, G. de Gruyter, M. A. v. d. Have-Dale- bout, E. M. Houtman-Hof- steenge, J. Huigens, C. M. v. d. Hulie, C. G. de Jonge-Deij, A. de Jonge-Regoort, H. C. de Jonge-Schot, M. J. van Keulen- Moedt, S. M. Korsuize, E. H. P. Kouwenberg, M. Kriger, N. J. M. van Loenhout-Dekker, P. A. C. v. d. Ouden, J. Poelman, C. D. M. P. Ponsen-van Benthem, G. Roest-Laay, J. Romijn, M. H. G. Thnge-van Wetten, A. B. Ver st rate, W. Visser, A. M. de Visser-Smeijers, L. M. den opleveren. Verder wil men de herinrichting van sportcom plex De Saele te Oosterland (in het kader van het dorpsplan gepland voor 1995) voorlopig op de lange baan schuiven. On der meer omdat men de herin richting wil koppelen aan de bouw van een servicewonin gen-complex, waarvoor voorlo pig geen contingent te krijgen is. Belastingverhogingen Tenslotte wordt in de voor jaarsnota gesteld dat lastenver zwaringen voor de burgers in de vorm van verhogingen van de gemeentelijke belastingen niet voorkomen kunnen wor den. Zoals bekend nam het ge meentebestuur al in 1991 de be slissing om die belastingen ge durende drie achtereenvolgen- Vrijland-Poot, M. Wakkee, M. J. v. d. Wielen, H. W. J. van Wouwe-Wirken. MAVO 2 certificaten: A. V. Apon, A. C. W. Sluijs, C. P. Ver kerk, T. L. Wessels-van Don gen. MAVO volledig diplima: M. Bolle-Verhoek, D. Houtman, B. Winsveen-Luehof. HAVO 1 certificaat: B. R. de Keijser-Misch, M. A. Klaassen- Meijer, A. C. Klompe, N. M. Luteijn-der Weduwen, C. J. van Putten-Versprille, A. M. Rouke- ma, W. A. van Schelven- Kallewaard, M. v. d. Straaten, L. M. de Vrieze-Geluk. VWO 1 certificaat: G. I. Lang- hoff, L. Schiettekatte-van Put te, Th. van Wijk. Buys Ballot College MAVO: Zierikzee: Jeanet Bijl, Joanne Bil, Rienk van Dijke, Mar ja van Grootveld, Emiel Janse, Anne-Marie Joppe, Mar co van Zwol. Kerkwerve: Ilja Peute, Anja Stouten. Burgh-Haamstede: Martineke Costerus, Maaike Haasnoot, Jan-Willem van den Heuvel, Mark Verton. Scharendijke: Ellen Vaane. Brouwershaven: Abram de Pagter. HAVO: Zierikzee: Saskia Lege- maate, Dianne Simonse. Burgh-Haamstede: Esther Jon ker. Noordwelle: Marcel Padmos. VWO: Zierikzee: Anne Schouls, Jens-Leendert Waai- jers, Pieter van der Woel. Kerkwerve: Miriam Kristalijn. Scholengemeenschap Schouwen-Duiveland Afdeling Bouwtechniek: Kerk werve: Dennis Scheele. Burgh- Haamstede: Patrick Kenters. Renesse: Marcel Verberk. Scha rendijke: Eric Smits. Brou wershaven: Willem van Nieu- wenhuizen. Oosterland: Anton Wijnstekers. Bruinisse: Marcel Capelle, Henri Capelle. Afdeling Consumptieve tech niek: Zierikzee: Namsy de Jon ge. Goes: Diana Lentjes. Afdeling Elektrotechniek: Zie rikzee: Jacco Schot, Ype de Jonge, Mariska Luijendijk, John van Maanen, Jacco Quist. Burgh-Haamstede: Danny van Oudenaarde, Donny van der Weel. Noordwelle: Cees-Willem de Vrieze. Nieuwerkerk: Rem- co van der Voordt. Bruinisse: Bram van Gilst, Martin Kik. de jaren te verhogen. In 1992 werd dat inderdaad gedaan, maar voor 1993 zag men er van af omdat de financiële positie van de gemeente toch beter leek dan was voorzien. De leden van de Duivelandse adviescommissie financiën reageerden positief op de voor jaarsnota. ,,Het is duidelijk dat de financiële speelruimte van de gemeente de komende jaren klein is. We zullen flink moeten stoeien om te bepalen wat wel en wat niet kan", aldus VVD-commissielid G. van den Ouden-Zwart. Kinderopvang Tijdens de vergadering kwam ook de financiële bijdrage van Duiveland aan het eilandelijke kinderdagverblijf/gastouder project aan de orde. PvdA- commissielid A. J. C. Melieste en CDA-commissielid M. A. Klaassen-Meijer hadden dui delijk moeite met het voorstel van het college om daar op nieuw geen extra bijdrage van de gemeente in te steken, maar alleen het geld dat men voor kinderopvang van de rijksover heid krijgt. ,,Het blijft een heet hangijzer. We worden door de overige ge meenten steeds op onze verant woordelijkheid op dit gebied gewezen", aldus Melieste. Evenals het CDA-commissielid wilde hij geen positief advies geven. De andere twee commis sieleden zagen het voorstel van b en w wel zitten. Afdeling Mechanische tech niek: Zierikzee: Ben Saman, Jan Willem Bouwman, Huib Smits. Kerkwerve: Piet Jan Bolkenbaas. Burgh-Haamste de: Lennart van der Berg. Noordwelle: Giel Leeuwe, Mark Dooge. Brouwershaven: Patrick van der Bijl. Drei schor: Jerry Verwest. Nieuwer kerk: Menno de Jonge. Bruinis se: Gerardus van Poppel, John ny Verstrate, Jan Deurloo, Wol- fert Jumelet. Afdeling Verzorging: Zierik zee: Sonja van Aken, Tamara van Eenige, Monica van der Werf, Angela Ravia. Kerkwer ve: Charlotte Wittenberg. Burgh-Haamstede: Carola Ver boom, Deborah de Glopper, Wilma Hart. Scharendijke: Mi- rella Kloet. Brouwershaven: Marjolein Botbijl, Annemieke de Vlieger. Zonnemaire: Iris Meuldijk. Dreischor: Miranda Smalheér. Nieuwerkerk: Patri-' cia Slootmaker, Marjolein Re geer. Bruinisse: Tbnja de Graaf, Nathalie de Koning. Oude-Tbnge: Barbara Saar- loos, Miranda van Kouteren. DEN HAAG - De overheid en het bedrijfsleven investeren sa men een miljoen gulden in een landelijk projectteam overval criminaliteit. Doel van het team is het aantal overvallen in de tweede helft van 1993 te sta biliseren. RENESSE - 'Het grote geheim' is de titel van de musical die leerlingen van de openbare ba sisschool 't Staepel'of in Re- nesse op dinsdag 22 juni opvoe ren. Via de musical wordt terugge keken naar de school van vroe ger. Het stuk is geschreven door de leerlingen van de groe pen zeven en acht en de hele school neemt er aan deel. Door dat de leerkrachten een gedeel te van de musical hebben aan gepast is een doorlopend ge heel ontstaan waarin zelfs de kleuters meespelen. De musi cal wordt om 19.30 uur opge voerd in het dorpshuis te Re- nesse, de voorstelling kan door iedere belangstellende worden bezocht. Voor aanvang worden zelfgemaakte programma's verkocht waarvan de op brengst ten goede komt van de school. Advertentie bij acceptatie 2 treden. De vlag kan uit voor onderstaande geslaagden. (Foto: Marijke Folkertsma). SCHOUWEN-DUIVELAND - Niet alleen het weer was gisteren, donderdag, aanzienlijk beter dan de sombere regenachtige dag daarvoor, voor vele tiental len jongeren én volwassenen werd het met recht een stralende dag omdat ze hoorden dat ze waren geslaagd voor hun opleiding in het voortgezet onderwijs. In totaal deden ruim driehonderd leerlingen vanaf half mei eindexamen voor het MAVO-, HAVO-, VWO- of VBO-diploma. Zij volgden hun opleiding aan een van de vier volgende scholen voor voortgezet onderwijs: de Regionale Scholen gemeenschap (RSG) Professor Zeeman, de Scholengemeenschap Schouwen- Duiveland, de Dag- en Avond School (DAS) Zeeland (volwassenenonderwijs), al le te Zierikzee en het Buys Ballot College te Goes. Hieronder een overzicht van de geslaagden. Verwachting t/m dinsdag 22 juni WEERSVOORUITZICHTEN Zondag Zonneschijn 30% Kans 'op neerslag 20% Min.temp. 12 graden Mid.temp. 20 graden Windkracht n.west 3 Maandag Zonneschijn 50% Kans op neerslag 10% Min.temp. 11 graden Mid.temp. 21 graden Windkracht variabel 3 Dinsdag Zonneschijn 60% Kans op neerslag 10% Min.temp. 12 graden Mid.temp. 23 graden Windkracht n.oost 3 ZON- EN MAANSTANDEN 19 juniZon op 05.17, onder 22.01 Maan op 04.40, onder 21.30 20 juniZon op 05.17, onder 22.01 Maan op 05.39, onder 22.17 21 juniZon op 05.17, onder 22.01 Maan op 06.49, onder 22.54 Nieuwe Maan: 20 juni (03.53). HET WEEROVERZICHT DE BILT - Het wordt dit weekeinde iets minder warm dan zich eerst liet aanzien. De scheidingslijn tussen warme lucht uit Frankrijk en iets koelere lucht ligt morgen boven ons land. En dat is zuidelijker dan eer dere computerberekeningen aanga ven. Doordat de scheidingslijn of frontale zone boven ons land ligt zijn er wolkenvelden en speelt de zon een ondergeschikte rol. In de ochtend valt er plaatselijk nog wat regen, 's middags is het droog. De temperatuur varieert van 18 graden in het noorden van Nederland tot 23 graden in Limburg. Het waait niet hard; de westelijke wind is meest matig van kracht, zo'n 3 4 Beau fort. Zondag wint de wat koelere lucht verder terrein. De middagtem- peraturen liggen dan rond de 20 graden, in het noordwesten een paar graden lager. Het blijft droog en de zon schijnt regelmatig. De eerste poging van de warme lucht om Nederland te bereiken is dus ge doemd te mislukken, maar er komt een vervolg. Begin volgende week ontstaat er boven het noordwesten van Spanje een lagedrukgebied. Dit lagedrukgebied trekt langzaam naar het noorden en stuwt opnieuw warme lucht richting Nederland. UTRECHT - De Nederlandse Spoorwegen willen dat vier Groningse voetbalvandalen de schade terugbetalen die ze vo rig jaar op het station van Zwolle aan een treinstel toe brachten. De vandalen werden op 11 juni in een strafzaak veroordeeld tot een voorwaardelijke gevan genisstraf van twee weken voor het verstoren van de open bare orde en hun vernielingen aan de trein. Bovendien kregen ze 1.000 gulden boete, waarvan echter 750 gulden voorwaarde lijk. Voor de NS is de uitspraak in de strafzaak een schrale troost, aangezien de schade ve le malen hoger was dan de toe gekende boete. ZIERIKZEESCHEIfi NIEUWSBODE Ba Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur P. M. M. Schrauwen Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. Telefoon 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110-17314. Maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 01110-12951 Fotograaf (na 17.30 uur) 01112-1575. Abonnementen Per kwartaal f 48,50 Bij autom. afschr. f 46,00 Per jaar f 183,00 Bij autom. afschr. f 173,00 Losse nummers f 1,00. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertljden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant j, donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mrn prijs 64 cent. Kontrakttarieven op aanvraag, „succesjes" (t/m 4 regels) f 7,- De advertentieprijzen zijn exclusief 17V2% BTW.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 3