GRATIS ADVERTENTIE Bruse H age weg na reconstructie feestelijk in gebruik genomen 0 UW KRANT VAN SCHOUWEN-DUIVELAND r Middenschouwen voor toetreding tot stortplaats Midden-Zeeland 1 n ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Ï.I 3 Aanleg buitendijks fietspad nog op verlanglijstje college Vergadering Wester- schouwse commissie ro Burger betaalt voor zorg voor milieu Kerkproject Vergadering Christelijke Woningbouw vereniging Inbraak in auto 3 GESLAAGD 3 VOORJAARSNOTA 5 VOORLICHTINGSPROJECT 9 AVONDVIERDAAGSE Aanrijding Ongeluk met een gestolen auto Aanrijding op kruising Rijksweg N59 dé krant van schouwen-duiveland! j IKZEESCHE NIEUWSBODE GEBOORTE, HUWELIJK, JUBILEUM? Maak dan nu uw keuze uit onze grote koJJektie leuke, originele en moderne kaarten. Wie deze kaarten bij ons bestelt en laat drukken heeft recht op een gratis advertentie bij de familieberichten in de Zierikzeesche Nieuwsbode. drukkerij lakenman ochtman bv Jannewekken 11 4301 HH Zierikzee Tel. 01110-16551 I VRIJDAG 18 JUNI 1993 149e JAARGANG NR 25376 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 Beide wethouders van de gemeente Bruinisse met in hun midden gedeputeerde de heer De Kok. (Foto: Marijke Folkertsma). BRUINISSE - „In het provinciehuis wordt weieens gezegd dat gemeenten als Bruinisse hun taakstel ling niet meer kunnen halen, maar als ik zie wat hier gerealiseerd is kan ik niet anders dan concluderen dat een kleine gemeente vaak tot heel mooie dingen in staat is". Dat compliment deelde gedeputeerde G. L. M. C. de Kok gisteren, donderdag, uit in zijn toe spraak ter gelegenheid van de feestelijke ingebruik name van de gereconstrueerde Hageweg bij Bruinis se. Samen met loco-burgemeester J. Huizer (CDA) en wethouder W. W. Jumelet (Algemeen Belang) ver zorgde De Kok de officiële openingshandeling. De Kok stelde in zijn toespraak dat de provincie dan weliswaar weinig bemoeienis heeft gehad met de reconstructie van de Hageweg maar wel degelijk het belang inziet van dergelij ke reconstructies. De gedepu teerde voegde daar aan toe dat een en ander niet alleen ten goede komt aan recreatie, leef baarheid en milieu maar eerst en vöoral aan de verkeersvei ligheid. Hij noemde het bevor deren van toerisme en recreatie enerzijds en het terugdringen van het autoverkeer anderzijds als speerpunten van het pro vinciaal beleid op het gebied van toerisme en recreatie. Prioriteit Volgens De Kok worden de mo gelijkheden om rijksgelden los te weken voor nieuwe projec ten steeds minder. „De moge lijkheden lopen sterk terug maar de aanleg van bepaalde voorzieningen heeft voor de provincie wel prioriteit", aldus De Kok. Hij verklapte vervol gens dat ook binnen natuur- en recreatieschap De Grevelingen de aanleg van wandel- en fietspaden ter discussie staat. Punt van discussie is de vraag of dergelijke voorzieningen al dan niet tot de basisvoorzie ningen in een recreatiegebied gerekend moeten worden. Als fiets- en wandelpaden de status van basisvoorzieningen krijgen wil dat in de praktijk zeggen dat de aanleg ervan ho gere prioriteit krijgt dan nu het geval is. De Kok hield wel een slag om de arm met de op merking dat een en ander ui teraard wel afhankelijk blijft van de financiële haalbaar heid. Wethouder W. W. Jumelet (Al gemeen Belang) schetste in zijn toespraak in het kort de voor geschiedenis, na geconcludeerd te hebben dat het behoorlijk lang heeft geduurd eer de re constructie daadwerkelijk plaats kon vinden. „Toen in de zeventiger jaren het recreatie- dorp (Aquadelta. red.) gestalte kreeg had men al snel in de ga ten dat de Hageweg in de toe komst een drukke en onveilige weg zou worden. Tijdens een gemeenteraadsvergadering in 1983 werd er reeds door een raadslid op gewezen dat hier iets moest gebeuren", memo reerde Jumelet. „Hij dacht hierbij met name aan voetgan gers en fietsers, niet wetende dat in de nabije toekomst zo veel tijd en energie gestoken zou worden in het terugdrin gen van de automobiliteit". Het opschroeven van de ver keersveiligheid begon met het aanleggen van een voetpad vanaf de Noorddijk tot aan de Groeneweg. Al snel volgde het besluit om een stuk wandelpad aan te leggen in de Groeneweg. „Nu konden Bruenaar en re creant veilig van en naar ons vriendelijk mosseldorp wan delen", aldus Jumelet. Hij te kende daar meteen bij aan dat het alsmaar drukker werd aan de Hageweg en de noodzaak tot reconstructie steeds duidelij ker werd. Eerdere pogingen tot aanleg van een voetpad langs de Hageweg strandden echter omdat een aantal grondbezit ters geen toestemming gaf voor aanleg van het voetpad. Het Bruse college gooide het over een andere boeg. Niet aan de Aquadeltakant, dan maar aan de kant van de dijk. „Gelukkig was het waterschap wel bereid medewerking te verlenen voor aanleg van een wandelpad op haar eigendom". Jumelet legde vervolgens uit dat er meer is geschied dan alleen de aanleg van een voetpad langs de dijk. „Ook voor de auto's is een aan passing uitgevoerd. Er zijn liefst zeven verkeersdrempels aangelegd. Nu dit allemaal ge- realiseerd is kunnen wij de conclusie trekken dat de Hage weg zowel voor de voetganger als voor de auto's en de fietsers - omdat er fietssuggestiestro- ken zijn aangelegd - een veilig geheel geworden is. Ik vind dat Bru hier trots op mag zijn", al dus de wethouder. Verlanglijstje Jumelet liet meteen weten dat met de reconstructie van de Hageweg dan weliswaar een lang gekoesterde wens van het gemeentebestuur in vervulling is gegaan, maar dat er nog wel een en ander op het verlang lijstje van het Bruse gemeente bestuur staat. „We willen graag nog een buitendijks fietspad aanleggen met een aansluiting op het pas gerenoveerde Greve- lingenstrand, over de rolbrug en langs het unieke Grevelin- genmeer. Daarom hoop ik dat we binnen afzienbare tijd met de gedeputeerde voor recreatie, de heer De Kok, om de tafel kunnen gaan zitten om dat plan verder met elkaar door te nemen", aldus Jumelet. BURGH-HAAMSTEDE - Een RBOI-notitie waarmee wordt aangegeven welke lokaties in aanmerking kunnen komen voor de vestiging van een be drijventerrein in Renesse en een verzoek om camping Lao- ne 37 in te passen in het be stemmingsplan. Dat komt aan de orde tijdens een openbare vergadering van de Westerschouwse adviescom missie ruimtelijke ordening. De vergadering wordt op dins dag 22 juni gehouden in het ge meentehuis te Haamstede. Op de' agenda staat verder een hoorzitting inzake een be zwaarschrift dat is ingediend tegen het ontwerp-bestem- mingsplan Stoofweg en verder komt de notitie zonering/ maximalisering kamperen bij de boer aan de orde. De verga dering begint om 19.30 uur en kan door iedere belangstellen de worden bijgewoond. SCHARENDIJKE - In verband met de te verwach ten sluiting van de stortplaats aan de Hoosjesweg per 1 januari 1995 is de Reinigingsdienst Schouwen- Duiveland genoodzaakt om het afval elders af te voeren. De raadsleden van de gemeente Midden- schouwen, één van de zes gemeenten die is aangeslo ten bij de Reinigingsdienst Schouwen-Duiveland, stemden gisteren, woensdag, in met het toetreden tot de Gemeenschappelijke Regeling Afvalstoffen- verwijdering Midden- en Noord-Zeeland. Het afval zal vanaf dat moment worden afgevoerd naar de stortplaats Midden-Zeeland en de nieuw te bouwen verbrandingsinstallatie in Moerdijk. Vijf jaar geleden werd de Rei nigingsdienst Schouwen-Dui veland op de hoogte gebracht van de sluiting van de stort plaats aan de Hoosjesweg op 21 juni 1993. Aangezien er een overeenkomst is gesloten met de provincie Zuid-Holland voor het afvoeren naar deze stortplaats van 140.000 ton af val werd de sluitingsdatum na der bepaald op 1 januari 1995. Tbt deze periode kan ook de Reinigingsdienst Schouwen- Duiveland gebruik maken van deze stortplaats om het afval af te voeren. Enige stortplaats die na deze datum overblijft voor de inzameling en de ver werking van het afval van SchouwenDuiveland is de stortplaats Midden-Zeeland. Vraag aan de raadsleden van de gemeente Middenschouwen was of zij akkoord konden gaan met een toetreding tot de Gemeenschappelijke Regeling Afvalstoffenverwijdering Midden- en Noord-Zeeland. Kosten Mevrouw P. W. Berrevoets- Ringelberg (CDA) noemde de overgang naar de stortplaats Midden- en Noord-Zeeland on afwendbaar. Wel vroeg zij naar de consequenties van deze ver huizing voor de burgers van het eiland en de stem die de ge meenten van Schouwen- Duiveland in dit orgaan zou den krijgen. Burgemeester W. den Boer, te vens voorzitter van de Reini gingsdienst Schouwen-Duive land gaf voor de duidelijkheid nog eens aan wat de hoofdre den is voor de sluiting van de Hoosjesweg. De zorg voor het milieu en het voorkomen van bodemverontreiniging maakt dat het afval gebracht moet worden naar de stortplaats in Midden-Zeeland en de verbran dingsinstallatie in Moerdijk. Financieel aantrekkelijk was het contract dat nog kon wor den afgesloten met de provin cie Zuid-Holland om de ko mende twee jaar 140.000 ton af val te storten op de stortplaats aan de Hoosjesweg. De op brengsten van dit afval, bij el kaar zo'n negen a tien miljoen gulden, zijn hard nodig om de stortplaats aan de Hoosjesweg na sluiting volgens de hiervoor geldende eisen te kunnen af dekken. Kosten hiervoor wor den geschat op twaalf vijf tien miljoen gulden. Deze ex tra inkomsten zorgen er ook voor dat de verschillende tarie ven die de burger betaalt voor 1993 nog slechts met zestien procent zijn gestegen. De tarie ven voor afvalstoffenheffing en reinigingsrechten voor de burgers van Schouwen-Dui veland zullen in de toekomst echter verder stijgen ook om dat er betaald moet worden Burgemeester W. den Boer: ,,Tarieven binnen twee a drie jaar boven de driehonderd gul den." t voor het toetreden tot de Ge meenschappelijke Regeling Afvalstoffenverwijdering Midden- en Noord-Zeeland. Nu betalen de inwoners 169 gulden per jaar, maar Den Boer sprak de verwachting uit dat over twee a drie jaar dit bedrag de driehonderd gulden zal gaan passeren. Op de tweede vraag van het CDA-raadslid antwoordde Den Boer dat de gemeenten op Schouwen-Dui veland wanneer het binnen de nieuwe regeling op stemmen aankomt evenveel stemmen hebben als bijvoorbeeld de ge meente Goes, te weten zeven in totaal. Gemeenten met meer dan tienduizend inwoners (Zie- rikzee) krijgen namelijk twee stemmen, de overige gemeen ten één stem. HEERLEN - De geregistreerde werkloosheid lag in de maan den maart, april en mei op ge middeld 359.000 personen, 60.000 meer dan in de overeen komstige periode van vorig jaar. BURGH-HAAMSTEDE - On der de naam Groot Kerkpro ject werken de gezamenlijke kerken in Haamstede deze zo mer weer samen bij het organi seren van een aantal evene menten voor de eigen inwoners en de toeristen. Het gaat om zomerdagdiensten met zang en muziek, een evan gelisatieboekenstand en een tentoonstelling met de titel 'Leven in het land van de bij bel' waarbij een diaserie cen traal staat. Bovengenoemde activiteiten vinden plaats op elke donder dag in de periode van 15 juli tot en met 19 augustus tijdens de wekelijkse Ringpromotiondag die dan in het centrum van Haamstede wordt gehouden. De Nederlandse Hervormde kerk op de Ring staat centraal bij de activiteiten van het Groot Kerkproject. Gedurende de hele dag kunnen bezoekers van de Ringpromotion daar binnenlopen om het kerkge bouw ook van binnen te bekij ken. In de kerk staat een evangelisa tieboekenstand die wordt be mand door leden van de Gere formeerde Kerk, de Neder landse Hervormde Kerk, en de Christelijke Gereformeerde Kerk; de kerken die samen het Groot Kerkproject houden. Ook kunnen bezoekers een kijkje nemen bij een expositie van het Nederlands Bijbelge nootschap met de titel 'Leven in het land van de Bijbel'. Cen traal daarbij staat een diaserie over het onderwerp, die conti nue wordt vertoond. Elke donderdagmiddag wordt om 15.00 uur een zomerdag- dienst gehouden in de kerk, die bij toerbeurt wordt geleid door de verschillende dominees uit Haamstede. Op 29 juli, 5 en 12 augustus wordt de zomerdag- ;!dienst muzikaal begeleid door de organist Kot en de dwars- fluitiste M. Coppoolse. Op initiatief van het Groot Kerkproject wordt woensdag 21 juli in de kerk een concert gehouden door het Middel burgs Mannenkoor. De avond draagt de titel 'Comt nu met sangh' en wordt ingevuld met samenzang en geestelijke en klassieke liederen die worden gezongen door het koor. De bij eenkomst begint om 20.00 uur. BRUINISSE - De samenstel ling van de bewonersraad en het reglement klachtencom missie zijn enkele punten die aan de orde komen tijdens de openbare ledenvergadering van de Christelijke Woning bouwvereniging Schouwen- Duiveland. De vergadering wordt op dins dag 29 juni gehouden in het Dorpshuis te Bruinisse en kan door iedere belangstellende worden bijgewoond. Op de agenda staan de jaarverslagen 1991 en 1992, een bestuursver kiezing waarbij voorzitter B. de Groot aftredend en herkies baar is, de samenstelling van de bewonersraad en een voor stel tot instemming met het re glement klachtencommissie en de benoeming van leden voor die klachtencommissie. Na het huishoudelijk gedeelte houdt de dijkgraaf van het Water schap Schouwen-Duiveland, A. P. de Haan een inleiding over de taken en de nieuwe bestuursstructuur van het wa terschap. De vergadering be gint om 19.30 uur. ZIERIKZEE - In de Mast gatstraat te Zierikzee werd een personenauto opengebro ken. Het was het voertuig van Van G. uit Zierikzee. Uit de auto werd audio-apparatuur gesto len. Van al wat schoon is, is een schone daad het schoonst. Mr. C. Bake Wolkenvelden HET WEER Wolkenvelden en hoofdzakelijk vannacht af en toe wat regen. Mimmumtemp. ±14 graden. Mid- dagtemp. van 18 graden in het noorden tot 24 in Limburg. Weste lijke wind, zwak tot matig, rond kracht 3. 1 Voor de geslaagden op Schouwen-Duiveland kan de vlag weer uit. De Dulvelandse Voorjaarsnota staat ditmaal in het te ken van de bezuinigingen. Project voorlichting voor ouderen ditmaal over de zorgwonirlg. Jannie Knuist voltooide haar veertigste Avondvier- met gemak. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's ZIERIKZEE - Bij een aanrij ding op de kruising Haring- vlietstraat/Grevelingenstraat te Zierikzee werden twee per sonenauto's beschadigd. De aanrijding gebeurde toen Z. uit Oosterland op de kruising geen voorrang zou hebben ge geven aan een auto die (voor hem van rechts) het kruispunt naderde vanuit de Haringvliet- straat. Deze auto werd be stuurd door B. uit Zierikzee. Er ontstond een aanrijding waar bij beide voertuigen werden beschadigd. BROUWERSHAVEN - Voor bijgangers werden woensdag geconfronteerd met een auto die van de Schouwsedijk tus sen Brouwershaven en Den Os- se gereden bleek te zijn. De be stuurder was niet meer aanwe zig, maar uit sporen bleek dat hij gewond moest zijn. Uit onderzoek van de politie bleek dat het een auto betrof die was gestolen in Hellevoet- sluis. In de loop van de avond meldden de daders zich bij de politie. Het bleken S. en Den T. uit Hellevoetsluis te zijn. Een van hen moest zwaar gewond worden opgenomen in een zie kenhuis. OOSTERLAND - De heer Van den B. uit de gemeente Duive- land werd donderdagmorgen overgebracht naar het Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis te Zie rikzee vanwege verwondingen die hij opliep bij een aanrij ding op de kruising Rijksweg N59/Molenweg bij Oosterland. Het ongeluk gebeurde om on geveer 07.50 uur toen de heer De B. eveneens uit de gemeente Duiveland met een personen auto, waarin Van den B. als passagier zat, vanuit de Molen weg de Rijksweg opreed om richting Zierikzee te gaan. Op dat moment kwam over de Rijksweg een auto aanrijden die werd bestuurd door de heer T. uit Middelburg. Er ontstond een aanrijding waarbij beide voertuigen zo zwaar werden beschadigd dat ze moesten worden weggesleept. Van den B. werd licht gewond overge bracht naar het ziekenhuis. Advertentie BEVEILIG ZEKER met ING. JAAP VISSER ELLEMEET 01117-1875 Erkend Lid V.E.B. Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, ik wil een kwartaalabonnement f 48,50 kwartaalabonnement met autom. afschr. k f 46,— jaarabonnement k f 183,— jaarabonnement met autom. afschr. k f 173, en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. naam Dhr./mevr. adres postcode plaats: telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: 3E Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar O Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie. flOt Antwoordnummer 12, 4300 VB Zierikzee. ZZN_|

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 1