vertrouwde gezichten in Uit op Schouwen-Duiveland Bekende namen en nieuwe programma 1 l f Dansmuziektoneel...kortom voor elck wat wils PROGRAMMA OVERZICHT DONDERDAG 17 JUNI 1993 NR 25375 5 Het duo De Frivole Framboos staat garant voor een knettergek programma, dat alle muziekwetten tart. ZIERIKZEE - Ze hebben vaker in Zierikzee of elders op Schouwen-Duiveland op de planken gestaan. Mannen als kleinkunstenaar Miel Cools, Harrie Jekkers en komiek Robert Paul. Komend theaterseizoen ('93/'94) komen ze op uitnodiging van Uit op Schouwen-Duiveland nog een keertje „op herhaling" evenals het duo De Frivole Framboos en de cabaretgroep Purper. Samen met nieuwkomers als de Cubaanse pianiste Rosario Andino, Laurens van Rooyen, the Stuffed Puppet' Theatre en het Residentie Kamermuziek Ensemble zorgen zij voor een gevarieerd theateraanbod, waarin toneel, muziek, cabaret, kindertheater en dans allemaal aan bod komen. „Een aardig programma met „voor elck wils" aldus voorzitter drs J. Chr Erbrink van Uit op Schouwen- Duiveland. Miel Cools: een bekend gezicht op Schouwen-Duiveland met een nieuw programma, dat Als je het mij vraagt heet. (Foto: Eric Stockman). Het kan haast niet anders, maar namen als Miel Cools, de Vlaamse troubadour die al weer heel wat jaartjes meeloopt, Robert Paul, altijd goed voor een avondje ongecompliceerd amusement en Laurens van Rooyen, moeten het nodige publiek naar de Concertzaal lokken. Iets dat zeker ook geldt voor de cabaretier Harrie Jekkers en de groep Purper die vorig theaterseizoen eveneens in Zierikzee te zien waren. Voor Miel Cools is het zelfs al de zevende of achtste keer dat hij hier zijn niet te evenaren, wat filosofische liedjes waaruit sociale bewogenheid spreekt laat horen. Hij is niet de enige zuiderbuur die op uitnodiging van Uit op Schoüwèn-Duiveland te gast is. De Vlaamse volksmuziek groep 't Kliekske, al eerder te horen in 't Schouwse en de Frivole Framboos komen eveneens uit Vlaanderen. Van wat dichterbij komt de Goese Operette Vereniging die, ook dit jaar ondersteund door een aantal professionals de operette Grafin Mariza uitvoert. Een avondje onvervalste romantiek dus. Het Folkloristisch Danstheater, een haast vaste gast in de Concertzaal ontbreekt dit jaar vanwege de hoge kosten op het programma. In de plaats van dit ensemble treedt nu dansgezelschap Opus One op met de Amerikaanse dansmusical, Alleen op de wereld. Daarnaast bevat het programma twee toneel stukken: de komische thriller Blijf van mijn lijk met onder meer Jeröme Reehuis en Claire Obscure waarin enkele grote namen uit de toneel wereld, Henk van Ulsen, Ellen Vogel en Huib Broos meespelen. Echt grote toneelprodukties ontbreken op het programma, gezien de enorme bedragen die hiermee gemoeid zijn en die het beperkte budget van Uit op SchouwenDuiveland ver te boven gaan. Desalniettemin zal in Zierikzee Macbeth van Shakespeare tè zien zijn. Dit meesterwerk wordt hier gespeeld door the Stuffed Puppet Theatre, een poppentheater voor volwassenen en een nieuwkomer in het Uit- programma hier. Evenals de Frivole Framboos, het Residentie Kamermuziek- ensemble en de Cubaanse pianiste Rosario Andino treden de poppenspelers uitsluitend in Zierikzee op. De kindertjes heeft Uit op Schouwen-Duiveland evenmin over het hoofd gezien. Speciaal voor hen komt woensdag 5 januari de Stichting Jeugdcomedie Amsterdam naar Zierikzee met de kindermusical Alle vogels vliegen, een musical van Mies Bouhuys en Joop Stokkermans. Zoals bekend valt na januari 1994 definitief het doek over de Stichting Uit in Zeeland, vanwege het dichtdraaien van de provinciale geldkraan. Het nieuwe theaterprogramma is dan ook het laatste dat Uit op Schouwen-Duiveland in nauw overleg met Uit in Zeeland heeft samengesteld. In de toekomst zullen de gemeenten de organisatie van het theatergebeuren zelf ter hand nemen. Hoe dat allemaal moet gebeuren wordt nu door een ambtelijke werkgroep nader uitgewerkt. Hoewel er nog de nodige onduidelijk heden zijn, ligt het voor de hand dat Zierikzee (evenals Goes) aansluiting zal zoeken bij Middelburg. Daarbij is Uit op Schouwen-Duiveland gevraagd om ook in de toekomst de nodige hand- en spandiensten te blijven verrichten. Althans, als de gemeenten hier op Schouwen- Duiveland bereid zullen zijn behoorlijk in de buidel te tasten. Want één ding is ondanks alle onzekerheden duidelijk, om de vijftien theatervoorstellingen veilig te stellen zal er meer geld nodig zijn. Frivole Framboos in I Frambosi Frivoli Achter de humoreske naam De Frivole Framboos gaat een theaterduo met een conservatoriumachtergrond schuil: Martin Valcke en Peter Hens. Deze maffe Vlamingen spotten een avond lang op haast geniale wijze met alles wat niet kan in-de „serieuze" kunst der klassieke muziek. I Frambosi Frivoli is hun derde programma en ook nu weer is geen enkele componist veilig voor beide heren. Vele bekende werken zullen dan ook op meer dan frivole wijze de revue passeren. Hierbij wordt regelmatig van stijl, instrument en tekst gewisseld. Donderdag 7 oktober, Concertzaal, 20.00 uur. Residentie Kamermuziek Ensemble Met werk van Mozart en Schubert Het Residentie Kamermuziek Ensemble bestaat uit acht musici die allen deel uitmaken van het Residentie Orkest dat sinds enige tijd gedirigeerd wordt door Evgenii Svetlanov. Deze grote verandering heeft ook het Residentie Muziekensemble nieuwe impulsen gegeven. Dit ensemble wordt gevormd door John Harding, de concertmeester van het Residentie Orkest, Bas de Jong (klarinet), Louise Schepel (hoorn), Peter Gaasterland (fagot), Jan Paul Lhvenier (viool), Andrew Sparrow (altviool), Gregro Horsch (cello) en Quirijn van Regteren Altena (contrabas). Donderdag 14 oktober, Concertzaal, 20.00 uur. Miel Cools Als je het mij vraagt Chansonnier/troubadour Miel Cools is een graag geziene gast in Zeeland, met name op Schouwen-Duiveland waar hij talloze keren te horen was. Eens in de twee jaar maakt Cools een nieuw programma. Dat wil zeggen een programma met overwegend nieuwe chansons maar ook met wat oudere luisterliedjes. Dit omdat hij zich bewust is van het feit dat hij die gewoon niet van zijn repertoire kan schrappen. Ondanks zijn lange en succesvolle carrière blijft Cools de sympathieke, positieve zoeker. Zingend en pratend over zaken waar zijn hart vol van is, zijn twijfels over de wereld van vandaag die hij met poëzie, ironie en kritiek aan de kaak stelt. Sociaal bewogen, maar niet drammerig. Dat is de werkwijze van Miel Cools.' De tussenteksten van deze Vlaamse kleinkunstenaar zijn steeds verder uitgegroeid tot milde, licht-filosofische overpeinzingen die de verschillende liedjes met elkaar verbinden. Zaterdag 13 november, Concertzaal, 20.00 uur. Goese Operette vereniging- Met Grafin Mariza Vorig jaar oogstte de Goese Operettevereniging veel lof met de operette Die Blume von Hawaii, waarmee het gezelschap tot twee keer toe optrad in Leuven. Dit jaar heeft de Goese Operette- vereniging gekozen voor Grafin Mariza. Het verhaal van deze operette speelt zich af in een Hongaars kasteel, kort na de Eerste Wereld oorlog. Grafin Mariza is een operette van Emmerich Kèlmèn, op tekst van Julius Brammer en Alfred Grünwald. Evenals voorgaande jaren krijgt de Goese Operettevereniging weer professionele ondersteuning van dirigent Hans Swinnen en toneeldirigent Peter Swinnen. Ook regisseur Hugo Segers en choreograaf Luc Segers zijn weer van de partij. Beiden waren werkzaam bij eerdere produkties van de Goese Operettevereniging, zoals Der Graf von Luxemburg (1989) en Show Boat (1990). Naast deze vaste artistieke staf en het ruim twintig man sterke Begeleidingsorkest zullen in Grafin Mariza twee professionele vocalisten hun medewerking verlenen: de Middelburgse sopraan Saskia Gerritsen en de Belgische tenor Yves Saelens. De andere spreek- en zangrollen worden door leden van de Goese Operettevereniging vertolkt. Deze solisten worden door het koor van deze vereniging met zang en dans ondersteund. Zaterdag 13 november, Concertzaal, 20.00 uur. Robert Paul Met Knetter Na een aantal successhows met een vrij traditionele cabaretformule (lied, conférence, liedje) sloeg Robert Paul twee jaar geleden - eveneens met succes - een nieuwe weg in met de one man-musical Het Trappen huis. Een doorlopend verhaal met verschillende hoofdrolspelers die allemaal trefzeker werden neergezet door Paul. In zijn nieuwe programma, waarvan de regie gevoerd wordt door Paul Vermeulen Windsant, kruipt Paul in de huid van een aantal zeer uiteenlopende personen die allen patiënt zijn van De Paal; een inrichting die streng maar rechtvaardig geleid wordt door geneesheer-directeur De Bak. Via Robert Paul maakt het publiek onder andere kennis met een generaal- majoor, een Duitse operazangeres, een voormalig accountant-assistente en een man die denkt dat hij een auto is. Zij allen hebben een haatliefde verhouding met De Bak, die door hen steevast Moeder wordt genoemd. Iedereen heeft zijn eigen verhaal en eigen voor geschiedenis. Het enige gemeenschappelijke dat de patiënten hebben is dat zij allemaal na vele omzwervingen uiteindelijk in De Paal een (tijdelijk) eindstation hebben gevonden. Wie zijn zij, wat houdt ze in leven, hoe zien ze zichzelf, elkaar en de wereld? Vragen die Robert Paul op zijn eigen originele manier beantwoordt in Knetter, dat garant staat voor een verrassend avondje theater vol humor en ook ontroering. Zaterdag 20 november, Concertzaal, 20.00 uur. 't Kliekske Met Wilde Vaart De Vlaamse volksmuziek groep 't Kliekske wordt zowel in eigen land als daarbuiten algemeen beschouwd als een „instituut" op het gebied van de volksmuziek. Hun concerten zijn allerminst droge academische lessen, maar luchtige voorstellingen met muziek en verhalen rond één bepaald thema. Hierbij maken zij gebruik van een imposante verzameling bekende en minder bekende muziekinstrumenten, zoals klompviolen, bombassen, doedelzakken, hakkeborden, koewachtersfluiten, rommel potten en mondharpen. Voeg daarbij de zeer eigen manier waarop zanger/leider Herman Dewit de nummers aaneen praat. Door dit alles is het publiek verzekerd van een ongedwongen avondje waarbij Vlaanderen zich van zijn beste kanten laat zien. Wilde Vaart is een programma met liederen en teksten over de woeste baren, de grote vaart en het vertier op de wal. Kortom, het zeemansbestaan wordt op deze manier vocaal en verbaal aan het publiek geopenbaard. De sterke verhalen zijn daarbij niet van de lucht. Dewit en zijn kompanen hebben hiervoor een gevarieerde keuze uit het royale aanbod van oude zeemansliederen gemaakt. Zaterdag 11 december, Concertzaal, 20.00 uur. Claire Obscure Toneelstuk met Ellen Vogel, Henk van Ulsen en Huib Broos. E§n lang gekoesterde droom van Henk van Ulsen, grande dame Ellen Vogel gaat dan eindelijk in vervulling: het spelen van Claire Obscure', het spannende toneelstuk van de beroemde Franse schrijfster Marguerite Duras. Duras schreef het stuk in 1969 onder de titel 1' Amante Anglaise. Hierbij baseerde zij zich op een waar gebeurd verhaal. Eind 1949 werd ergens midden in Frankrijk in een goederenwagon een gedeelte van een lijk gevonden. De resterende lichaamsdelen werden in verschillende andere treinstellen gevonden, alleen het hoofd bleef onvindbaar. Na onderzoek bleek dat alle treinen op het viaduct bij Viorne waren gepasseerd. Daar leidde het spoor al gauw naar Claire Lannes die vrij spoedig een bekentenis aflegde. In Claire Obscure is het publiek getuige van de ondervraging van Claire en haar man Pierre. Een enerverende toneelavond met een topbezetting lijkt bij voorbaat vast te staan. Dinsdag 21 december, Concertzaal, 20.00 uur. Alle .Vogels Vliegen Kindermusical door de Stichting Jeugdkomedie Amsterdam. Alle vogels vliegen is een musical van Mies Bouhuys en Joop Stokkermans (muziek) voor kinderen vanaf 7 jaar. De rode draad in het verhaal is een gezellige drukke markt, een wereldje in het klein waar van alles gebeurt. Alles is er te koop, van oliebollen en toeters tot en met machientjes die het leven gemakkelijker maken en messen om mee te vechten. De marktlieden zelf vormen een vrolijke, hechte gemeenschap waar het ons kent ons de boventoon voert. Op een dag komt er iemand die alleen maar een lege vogelkooi bij zich heeft. Wat moeten de kooplui nu met deze vreemde vogel. Moeten ze voor hem een plaatsje vrij maken of moeten ze hem verjagen. Of kunnen ze hem maar het beste een snertbaantje geven waarbij Alleen op de wereld, zo heet de Amerikaanse dansmusical die het dansgezelschap Opus One in Zierikzee brengt. (Foto: Wim Roefs).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 5