Biebel is tien jaar LAMPLICHT OVER HET ERF Géén huttendorp dit jaar in Zierikzee Film Sommersby in de Concertzaal Zierikzee Belgische stripheld viert verjaardag met tekenwedstrijd Vergadering- Zierikzeese werkgroep ontwikke lingssamen werking Brandbrief opheffing Koninklijke Marechaussee in Terneuzen 4 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE De verjaardagstaart heeft Biebel reeds gekregen. ZIERIKZEE - Een klein kaal mannetje met enkele plukjes haar. Altijd in de weer om anderen voor de gek te houden. Biebel is sinds ruim een jaar de strip held van de Zierikzeesche Nieuwsbode. Niet alleen daarom heeft het Belgische jongetje een feestje te vieren. Hij viert ook zijn verjaardag. Biebel wordt name lijk tien jaar, hetgeen hij viert met het uitbrengen van een nieuw album. Voor onze kleine lezers wordt de verjaardag gevierd met een prijsvraag. Uit de mooiste tekeningen van Biebel kiezen we acht winnaars die allen het jubileu malbum in kleur van Biebel ontvangen. Eind september 1983 verscheen in het stripblad Robbedoes nummer 2372 voor het eerst een strip met Biebel. Direct ook was zijn vriendje Reggie, nog steeds het beste maatje van Biebel, van de partij. Vanaf dat moment verscheen Biebel elke week in Robbedoes tot tevre denheid van de lezers die, toen Biebel op een dag verdwenen bleek, massaal in de pen klom men en hun held terugeisten. Albums De eerste Biebelgrappen waren op scenario van Marck Meul, die Mare Legendre de weg naai de Robbedoes redactie had ge wezen. Na een jaar nam Legen dre die signeert met Ikke ook het scenario voor zijn reke ning. Na een tijdje kwam de droom van iedere tekenaar uit, Biebel mocht worden uitgege ven in albumvorm. Bij Stan daard Uitgeverij wordt in no vember het album De Bie- belstory en andere verhalen uitgegeven. Anno 1993 zijn we twintig albums verder en is Biebel een beroemdheid in Bel gië en tegenwoordig ook op Schouwen-Duiveland. Wie Bie bel nog niet goed kent is de ma ker zelf. Wel kan hij hem om schrijven. „Biebel is een ventje dat graag ouder wil lijken dan hij in werkelijkheid is. Hij is eerlijk en vraagt alles. Dat brengt hem nog al eens in bot sing met de wereld van de vol wassenen". Hoe het met Biebel verder moet, weet Legendre niet. Hij maakt zich zelfs een beetje zorgen. „Wat ik merk is dat hij een beetje voorbij gesto ken wordt door Reggie terwijl vroeger altijd Biebel op de eer ste rij stond. Toch vind ik Reg gie ook enorm sympathiek". Wedstrijd Nu echter staat Biebel nog in de schijnwerpers. Hij viert im mers zijn tiende verjaardag. In plaats van cadeautjes te ont vangen deelt hij presentjes uit. En wel aan de winnaars van een tekenwedstrijd. Wat zijn de spelregels van deze wedstrijd? Kinderen tot en met twaalf jaar kunnen meedoen. Onder de mooiste tekeningen van Bie bel worden acht albums ver loot. Dit kleurenalbum is geti teld Parels voor de Zwijnen. De tekeningen kunnen worden ge maakt met stift, kleurpotlood, pen enzovoorts. De tekeningen kunnen worden gestuurd naar de Zierikzeesche Nieuwsbode, ter attentie van de redactie, Postbus 1, 4300 AA Zierikzee, onder vermelding van Biebel. De sluitingsdatum voor inzendingen is op 1 juli 1993. Vanwege gebrek aan vrijwilligers ZIERIKZEE - Vanwege gebrek aan voldoende vrij willigers kan dit jaar in Zierikzee geen huttendorp worden gehouden. Het jaarlijkse evenement, waar bij kinderen tot twaalf jaar van oude planken, kar ton en palen hun eigen bouwsels konden maken, werd vele jaren achtereen tijdens de zomervakantie gehouden op het terrein achter de tennisbaan ih Poortambacht. De laatste jaren werd daarbij reeds duidelijk dat de organi satie van het huttendorp steeds moeilijker werd vanwege het teruglopende aantal vrijwilli gers. Regelmatig gingen stem men op dat het evenement niet meer mogelijk zou zijn, maar op één jaar na, werd het hut tendorp toch steeds gehouden. Volgens de directeur van het buurt- en clubhuis De Licht boei, R. K. A. Prager kan het evenement met het huidige aantal beschikbare vrijwilli gers dit jaar echt niet door gaan. Er zijn niet alleen men sen nodig om de kinderen te begeleiden, maar ook om grote hoeveelheden hout naar het terrein te vervoeren. Het beeld van te weinig be schikbare vrijwilligers is vol gens Prager een landelijke ont wikkeling. Omdat De Licht boei niet beschikt over een functionaris voor specifiek jeugd- en jongerenwerk is, het ook niet mogelijk'ojn vanuit het buurt- en clubhuis meer be zig te zijn met het huttendorp. Om in de toekomst genoeg vrij willigers te vinden voor activi teiten in de wijk Poortambacht heeft men vanuit De Lichtboei in Plan West huis-aan-huis een folder verspreid. Men roept daarin mensen op om te reage ren wanneer ze geïnteresseerd zijn in een wijkgroep van vrij willigers die zich inzet voor het organiseren van een hutten dorp en andere activiteiten in de wijk. DEN HAAG - Mevrouw M. Gardeniers-Berendsen heeft donderdag in Den Haag de Na tionale Revalidatieprijs gekre gen. Zij schonk op haar beurt het bedrag van 10.000 gulden dat aan deze prijs van het Na tionaal Revalidatie Fonds is verbonden, aan het Handthea ter voor Doven. De prijs is Gar deniers toegekend voor haar persoonlijke, bestuurlijke en beleidsmatige inzet voor de in tegratie van mensen met een handicap. ZIERIKZEE - Op dinsdag 22 juni wordt in het Zierikzeese stadhuis een vergadering ge houden van de werkgroep Ont wikkelingssamenwerking Zie rikzee. De werkgroep praat daarbij na over de openbare informatie avond die begin juni werd ge houden. Men benoemt een pen- ningmeepter en praat over de invulling van het voorzitter schap en secretariaat voor de werkgroep. Verder komt de vriendschapsband met Maore en het opzetten van een school project over dit onderwerp aan de orde. De vergadering begint om 19.30 uur en kan door iede re belangstellende worden bij gewoond. Door CATALIJN CLAES/EWOUT SPEELMAN 35 Het is niet de eerste keer dat ze zich er gert aan praktijken van de neringdoen den. Waarom maken die je toch soms maar wat wijs, en waarom rekenen ze zo vaak naar zich toe? Toen Justine op de Deltahoeve introk, had ze een blind vertrouwen in de men sen die aan de deur kwamen: de bak ker, de slager en de kruidenier. Ze be taalde eens per maand dat deed haar moeder immers ook altijd en keek nooit de rekeningen na, noch minder telde ze de bedragen op. Freek had haar wijzer gemaakt, toen hij op een verloren zaterdagmiddag uit verveling een stapeltje rekeningen, dat in de keuken lag te zwerven, oppakte en ging natellen. Hij had fouten gevon den, heel veel fouten, en die kwamen, dacht hij, niet voort uit het feit dat Kriller de kruidenier oud werd en dat de slager zo nodig naar de schaats wedstrijden in Deventer moest kijken en daarom in de raffel zijn klanten had geholpen. Ach, het was met elkaar geen groot be drag dat Justine over die maand te veel had betaald, samen nog geen twintig gulden, de boodschappen die wél geno teerd stonden maar die ze nooit had ontvangen niet meegerekend, maar het viel haar zo tegen. De mensen hier wa ren zo vriendelijk, heel anders dan in de stad, ze zagen er zo vertrouwenwek kend uit. 'Da's maar schijn', had Freek gesmaald, 'het zijn van die mensen die zondags vooraan in de kerk zitten en er dan alweer over zitten te prakkezeren hoe ze die klanten maandags te grazen zullen nemen. Gedenk de sabbat dat ge die heiligt, ik spuug erop'. Justine was geschrokken, zover mocht je niet gaan, daar mocht je de kerk niet bij betrekken. Wanneer het waar was wat Freek zei, zouden die mensen dat later voor God moeten verantwoorden. Het viel haar alleen maar zo tegen. 'Wees vertrouwd en vertrouw nie mand', had Freek die zaterdagmiddag nog gezegd, maar toen was Justine echt boos geworden. Zo bekrompen moest je niet zijn; als je niet begon de mensen te vertrouwen dan was je nergens meer. Freek was mopperend naar bóven ge gaan, hij had geen weerwoord meer kunnen vinden. Natuurlijk had Justi ne gelijk, je mocht niet iedereen ver oordelen als er één struikelde. Hoeveel keer was je er zelf niet glad naast? Tben Harmen, die naar de barbier was ge weest, thuiskwam had Justine hem verteld wat Freek had ontdekt. Veel woorden had hij er niet over vuil ge maakt. 'Het is je eigen schuld, Justine, mensen als jij maken anderen slécht, nou slecht, laat ik zeggen zwak. En ze zijn echt allemaal niet zo. Het is net als vroeger op school. Als er een nieuwe meester of juffrouw kwam dan dacht je: 'We zullen proberen die es lekker op de hak te nemen'. Soms lukte dat en dan was doorgaans het hek van de dam. Meestal lukte het niet, want die ouderwetse schoolmeesters wisten wel wat orde betekende. Misschien minder goeie pedelagogen of hoe heet dat uit een boekje, maar je had niks in te brengen als lege briefjes. En voor zo'n kerel hadden we respect. Jij was hier ook een nieuwe, en ze denken dat ze je nou hebben. Maar laat het niet van kwaad tot erger komen, zeg het hun maandag, dat ze zich vergist hebben. Vraag het geld terug, betaal voortaan meteen of schrijf zelf op wat je koopt'. 'Al die soesa', had Justine geklaagd, maar ze had toch de raad van Harmen opgevolgd. Ze probeert zakelijker te zijn, van zich af te bijten, alleen genoe gen te nemen met het beste dat toch voordelig is, maar dat is vaak zo moei lijk. Vroeger, thuis in Indië, was het zo gemakkelijk, mammie gin met de ba boe naar de passar, zij Justine had nergens voor te zorgen. Later in Hol land bestierde mammie nóg de huis houding, en ze had er zich tegen verzet toen Justine een kook- en naaicursus ging volgen. (wordt vervolgd) Vrijdag 18 juni NEDERLAND 1 17.43 uur Trekkingsuitslag Bankloterij. 17.53 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 18.00 uur Journaal. 18.15 uur Sesamstraat, geva rieerd kindermagazine. 18.33 uur Jeugdjournaal. 18.43 uur Het Klokhuis. 19.01 uur Tekenfilmfestival. 19.09 uur Star Trek, the next generation, Amerikaanse sf- serie. 20.00 uur Journaal. 20.26 uur Between the lines. Engelse serie. 21.23 uur Sporen: Liever de lusten. Serie. 22.04 uur 100 Wat?! Spelpro- gramma. 22.59 uur In de herhaling Informatieve programma's uit het afgelopen winterseizoen. 23.49 uur Trekkingsuitslag gi roloterij. 23.59 uur Journaal. NEDERLAND 2 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 17.35 uur Lekker leven lekker lijnen. 8-delige afslankcursus. Afl. 7. 18.00 uur Journaal. 18.22 uur Candid camera. Grappen met de verborgen ca mera. 18.48 uur America's funniest home video's. Amateur video opnamen. 19.11 uur Milieu en toerisme, 4- delige serie over projecten die in aanmerking komen voor de Milieu en Toerisme Prijs 1993. 19.20 uur Dingbats. Spelpro- gramma. 19.53 uur Blind date, dating- programma. 20.39 uur Lach mee met André. Terugblik. 21.23 uur Heatwave. Speel film. 22.57 uur Dat willen we even kwijt. 23.03 uur TV dokter 23.09 uur Dokter Vlimmen. Nederlandse speelfilm. 00.44 uur Journaal. NEDERLAND 3 08.53 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 10.30 uur Samenvatting finale schoolvoetbaltoernooi 1993. 11.00 uur School-tv-weekjour- naal 17.30 uur Samenvatting finale schoolvoetbaltoernooi. 18.00 uur Journaal. 18.15 uur Offshore. Documen taire. 18.45 uur Uitzending t.b.v. de CD. 18.54 uur Studio sport. 19.23 uur Tom Herrie. Mu ziekprogramma. 19.59 uur Tot zwijgen ge doemd. Film. 21.24 uur Oeroeg, de film, het boek, de«feiten. 22.00 uur Journaal. 22.15 uur Sportjournaal. 22.30 uur Nova, actualiteiten programma. 23.00 uur Gesprek met de mi nister president 23.15 uur Trekking dagelijkse lotto. 23.16 uur Het talent van mor gen. Reportage. 23.46 uur Pinkpop back stage. 5-delige serie terugblikken. Afl. 3. 00.18 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. RTL 4 06.00 uur Hei elei kuck elei, Luxemburgs programma. 06.30 uur RTL Classique. 07.00 uur RTL 4 Nieuws. 07.05 uur Scooby Doo. 07.30 uur RTL 4 nieuws 07.35 uur Yogi Bear. 08.00 uur RTL 4 nieuws 08.06 uur The Bold the Beau tiful, Amerikaanse serie. Herh 08.30 uur RLT 4 nieuws. 08.35 uur Santa Barbara, Ame rikaanse soapserie. 09.00 uur RTL 4 nieuws. 09.10 uur Rad van fortuin, spelprogramma. Herh. 09.35 uur Secrets. Amerikaan se serie. 10.05 uur As the world turns. Amerikaanse serie. 10.50 uur Son's and daughters, soapserie. 11.15 uur RTL shop 11.25 uur RTL Text-radio 11.55 uur Clip van de dag. 12.00 uur Telekids. 13.00 uur Showtime Summer time 13.30 uur De vakantieman 14.30 uur RTL shop 14.40 uur Prijzenslag 15.10 uur General Hospital. Amerikaanse soapserie. 15.55 uur Santa Barbara. Ame rikaanse soap. 16.25 uur The Oprah Winfrey show 17.10 uur Love Boat, Ameri kaanse serie. 18.00 uur RTL 4 zes uur nieuws 18.20 uur RTL Club 18.35 uur The bold and the beautiful. Amerikaanse soap rond twee families. 19.00 uur Rad van fortuin, spelprogramma. 19.30 uur RTL 4 avondnieuws. 19.50 uur RTL 4 weer. 20.00 uur Secrets, Amerikaan se serie. 20.30 uur Het uur van de waar heid, een selectie van opmer kelijke en waargebeurde ver halen uit Amerikaanse en Duitse reality programma's. 21.30 uur Haunted Honey moon. Amerikaanse horrorco- medie. 22.55 uur You bet your life, quiz. 23.20 uur RTL 4 laatste nieuws 23.35 uur The babysitter. Ame rikaanse thriller. 01.15 uur Nachtprogramma. BRT 1 17.28 uur Prins Valiant, teken filmserie. 17.52 uur Samsonclips. 17.55 uur Tik tak, serie. Afl. 169. 18.00 uur Journaal. 18.10 uur Mooi en meedogen loos, Amerikaanse serie. Afl. 710. 18.35 uur Skippy, serie. 19.03 uur Buren, Australische serie. 19.25 uur Mededelingen en programma-overzicht. 19.30 uur Journaal en Sport. 20.00 uur Secrets, 65-delige se rie. Afl. 15. 20.25 uur Zeg 'ns AAA, Neder landse comedyserie. 20.50 uur De fabriek, 13-delige Nederlandse serie. 21.40 uur Tropical heat. 22- delige Amerikaanse actieserie. 22.25 uur Tips voor trips Aansl. Paardenkoersen 22.30 uur Vandaag en sport. 22.55 uur Dangerous curves, Amerikaanse avonturenserie. 23.45 uur Coda. BRT 2 20.00 uur Vlaanderen vakan tieland. Toeristische portret ten. 20.40 uur Document: arrive- derci Italia. Portret van 6 Lim burgse Italianen en hun werk in de mijnen. 21.30 uur Tips voor trips. 21.35 uur Journaal en sport. 22.05 uur Bethune. Canadese biografische film. Zaterdag 19 en zondag 20 juni ZIERIKZEE - In bioscoop Concertzaal te Zierikzee draait in het weekeinde van 19 en 20 juni de film Sommersby van de regisseur Jon Amiel. Zowel za terdag als zondag is de film te zien vanaf 20.00 uur. Sommersby is het verhaal waarin de jonge plantage eigenaar Jack Sommersby (Ri chard Gere)" centraal staat. Wanneer hij, na zeven jaar zijn plicht te hebben vervuld in de Amerikaanse burgeroorlog, te rug keert naar zijn woonplaats Vine Hill in Tennessee blijkt dat van grote invloed te zijn voor de inwoners en het stadje zelf. Men zag Sommersby indertijd met gemengde gevoelens ver trekken omdat hij een moei lijk, grof en soms gewelddadig mens is. Zijn vrouw Laurel (Jo die Foster) had het in de afgelo pen zeven jaar niet gemakke-' lijk. Ze moest in haar eentje de plantage onderhouden en haar kind opvoeden. Toch onderging ze Sommerby's afwezigheid ook als een bevrijding. Orin Meecham (Bill Pullman) deed tijdens de afwezigheid van Jack Sommersby zijn best om Laurel voor zich te winnen. Hij hielp haar met de opvoe ding van het kind en het bewer ken van het land. Reikhalzend kijkt hij uit naar de dag dat Laurel accepteert dat haar wet tige echtgenoot dood is, .zodat ze met hem kan trouwen. Een ander mens Wanneer Sommersby weer op duikt blijkt hij een ander mens te zijn geworden. Hij bewijst zijn liefde voor Laurel en brengt Vine Hill grote rijkdom via het verbouwen van tabak. Hij blijkt zodanig in zijn voor deel te zijn veranderd dat men zich in het stadje begint af te vragen of hij wel dezelfde man is die Vine Hill zeven jaar daar voor verliet. Advertentie De Concertzaal te Zierikzee zaterdag 19 juni 20.00 uur zondag 20 juni 20.00 uur »cn"K mnuncc Nop" ,I)""r dc \Vinj\ •>"«110.111,,,,...... I MIDDELBURG - Als de briga de van de Koninklijke Mare chaussee in Terneuzen wordt opgeheven, verdwijnt een on misbare schakel in het toezicht op vreemdelingenverkeer en bestrijding van grensover schrijdende criminaliteit. De ze waarschuwing hehben Com missaris van de Koningin in Zeeland drs. W. van Gelder, hoofdofficier van justitie in Middelburg mr. J. M. Huijgen en burgemeester drs. R. Barbe van Terneuzen vervat in een brief aan de overheid. Zij wijzen erop dat Tbrneuzen, ook na het akkoord van Schen- gen, een buitengrens blijft. De Marechaussee in de Zeeuwse gemeente controleert onder meer 24 uur per dag personen van passerende zeeschepen. Criminaliteit De drie briefschrijvers vrezen dat na het wegvallen van bewa king aan de grens met België, de grensoverschrijdende crimi naliteit in Zeeuws-Vlaanderen (vooral smokkel van drugs, wa pens en munitie) zal toenemen. De Marechaussee levert voor de bestrijding ervan een effec tieve en waardevolle bijdrage, aldus de commissaris, de offi cier en de burgemeester. Met de brigade zijn onlangs nadere be leidsafspraken voor de komen de jaren gemaakt, onder meer om tot een lik-op-stuk-beleid voor veel voorkomende crimi naliteit te komen. Door het op heffen van de afdeling in Tbr neuzen, wordt een streep ge haald door de plannen en het geen inmiddels is bereikt. De brief is gericht aan de minis ters van binnenlandse zaken, defensie en justitie en de staatssecretarissen van buiten landse zaken en justitie. Af schriften zijn verzonden aan vaste Kamercommissies. Op 22 juni vergadert de vaste Kamer commissie voor justitie met de staatssecretarissen van justitie en buitenlandse zaken.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 4