Zestig1 jaar getrouwd! 'Verstandelijk gehandicapten en dieren is een goede combinatie' streeknieuws Activiteiten reinigings dienst Eerste fase herinrichting kinderboerderij De Punt bijna gereed DONDERDAG 17 JUNI 1993 NR 25375 3 Verwachting t/m maandag 21 juni] WEERSVOORUITZICHTEN Zaterdag Zonneschijn 40% Kans op neerslag 30% Min.temp. 14 graden Middagtemp. 23 graden Windkracht zuid 3 Zondag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 50% Min.temp. 14 graden Middagtemp. 22 graden Windkracht variabel 3 Maandag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 40% Min.temp. 13 graden Middagtemp. 19 graden Windkracht variabel 3 ZON- EN MAANSTANDEN 18 juni Zon op 05.16, onder 22.00 Maan op 03.51, onder 20.35 Nieuwe Maan: 20 juni (03.53) HET WEEROVERZICHT DE BILT -Het is het komend week einde aan de warme kant. De mid- dagtemperaturen liggen ruim boven de 20 graden en het weer krijgt daardoor zomerse trekken. Voordat het zover is passeert er morgen in de loop van de dag eerst nog een storing. Morgenochtend bevindt de bewolking van deze storing zich al boven het land en plaatselijk valt er wat regen of motregen uit. In de loop van de middag nemen de re genkansen langzaam af Grote re- genhoeveelheden worden trouwens niet verwacht; als het meezit blijft het in het zuiden plaatselijk droog. Er waait een zuidwestenwind. Die is boven land meest matig van kracht en langs de kust en op het IJssel- meer nu en dan krachtig De mid- dagtemperatuur varieert van 17 gra den in het noordwesten en op de Waddeneilanden tot 21 graden in Limburg. Zaterdag en zondag ko: men daar dus nog enkele graden bij. Het is nog de vraag of de zon uit bundig schijnt; waarschijnlijk drijven er regelmatig wolkenvelden over. Ook in de ons omringende landen gaat de middagtemperatuur om hoog: op veel plaatsen komt het kwik boven de 25 graden. Maandag begint volgens de kalender de zo mer; of het weer zich er ook aan houdt is nog afwachten. KERKWERVE - De Reini gingsdienst Schouwen-Duive- land heeft in het eerste kwar taal van 1993 181 oude koel kasten opgehaald voor milieu vriendelijke verwerking en moest 88 keer uitrukken om plaagdieren als ratten, wespen en vlooien te bestrijden. Dat blijkt uit het kwartaal verslag van de dienst. In totaal werd in de eerste drié maanden van dit jaar ruim 18,5 duizend kub afval ingezameld, bijna tweeduizend kub meer dan in het eerste kwartaal van 1992. Via de chemocar werd 9598 ku bieke meter chemisch afval in gezameld en bij het depot werd nog eens ruim 2000 kubieke meter aangeleverd. Eenzelfde hoeveelheid werd aangeleverd via bedrijven. ZIERIKZEESCHEÜ NIEUWSBODES Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur P. M. M Schrauwen Kantoor Jannewekken 11. Zierikzee. Postbus 1. 4300 AA Zierikzee. Telefoon 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110-17314. Maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 01110-12951 Fotograaf (na 17.30 uur) 01112-1575. Abonnementen Per kwartaal 1 48,50 Bij autom. afschr. 1 46,00 Per jaar f 183,00 Bij autom. afschr. f 173,00 Losse nummers f 1,00. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 64 cent. Kontrakttarieven op aanvraag, „succesjes" (t/m 4 regels) f 7,- De advertentieprijzen zijn exclusief 17V2% B.T.W. kerken mee. Het koor brengt niet alleen luisterliederen maar ook beurtzang, refreinen, canon en dubbelmelodie. De al gehele muzikale leiding is in handen van M. van der Veer. De schriftlezing en de meditatie tijdens de dienst worden ver zorgd door dr A. Jobsen. De dienst begint om 18.20 uur en kan door iedere belangstellen de worden bijgewoond. Rommelmarkt met zang Op initiatief van de Wieken Omroep Stichting wordt zater dag 26 juni achter het verzor gingshuis De Wieken in Zierik zee een rommelmarkt mét mu ziek en zang gehouden. Tijdens het evenement treedt namelijk van 11.00 tot 15.00 uur de zan ger John Prins op. Behalve gro te en kleine tweedehands arti kelen zijn tijdens het evene ment ook lekkernijen te koop, zoals oliebollen die worden ge bakken door de kok van De Wieken, Han van Dienst, zelf gemaakte advocaat en verse bolussen. Men kan bij dit alles wat drinken op een terras. Tij dens de rommelmarkt draait het rad van avontuur een hele middag, het evenement begint om 09.00 uur en de opbrengst is bestemd voor de aanschaf van drie super VHS montage recor ders voor het videoteam van de Wieken Omroep Stichting. Evangelisatiedag Op initiatief van de Christelij ke Gereformeerde Kerk wordt op zaterdag 26 juni in het cen trum van Zierikzee een Evan gelisatiedag gehouden. Het evenement vindt plaats in de muziektent aan het Haven park. Er werken de volgende Christelijk Gereformeerde ko ren aan mee: zangkoor De Lof stem, jeugdkoor Sjaloom en kinderkoor De Sjofar. Ver der spreken de Gentse evange list H. Bor en de plaatselijke predikant ds J. Oosterbroek. Ook worden twee sing-in's ge houden. De Evangelisatiedag omvat verder een boekenstand van het Nederlands Bijbelge nootschap met daarbij een aparte stand met jeugdlectuur. Voor de jongste bezoekers van het evenement worden poppenkast-voorstellingen ge houden. De Evangelisatiedag is van 10.30 tot 16.30 uur. BURGH-HAAMSTEDE Excursie Slotbos en Zeepeduinen Op initiatief van de vereniging Natuurmonumenten wordt woensdag 23 juni een excursie voor publiek gehouden door het Slotbos bij slot Haamstede en de Zeepeduinen. Het Slot bos wordt alleen gebruikt door bewoners van Slot Haamstede en is vanwege dit beperkte ge bruik erg rustig. Er broeden meer dan dertig soorten vogels en Natuurmonumenten richt haar beheer op het terugbren gen van de struiken en bomen die van oorsprong in het bos thuishoren. De Zeepeduinen is een complex van binnenduinen met hoge duinruggen, droge en natte valleien, kommen, meer tjes, zandvlaktes, bos en stru weel. Om dat afwisselende landschap in stand te houden maakt Natuurmonumenten ge bruik van een aantal pony's. Medewerkers van Natuurmo numenten geven tijdens de ex cursie uitleg over dit alles. Be langstellenden die aan de wan deling willen deelnemen die nen tevoren een kaartje te ko pen bij de VVV-Burgh-Haam- stede. De excursie begint om 13.30 uur vanaf de toegangs poort bij slot Haamstede. RENESSE Concert ZWN-Mannenkoor In de Nederlandse Hervormde kerk in Renesse is op woens dag 23 juni een concert van het ZWN-Mannenkoor uit Middel burg. Het koor staat onder lei ding van Riet Westerweele en ook de vaste organist van de kerk, Prosper Sevestre ver leent zijn medewerking aan het concert. Hij is, evenals de koor leden, werkzaam bij het ver voersbedrijf Zuid-West-Neder- land dat de buslijnen op de Zuid-Hollandse en Zeeuwse ei landen verzorgt. Het koor zingt populaire en Iicht-klassieke liéderen waaronder het Zeeuws Volkslied, de twaalf rovers, Jacobs Ladder, Panis Angelicus en the Holy City. De tenor Edo Zijl zingt daarbij en kele keren solo. Als orgelsoli zijn de Turkse mars van Mozart en Andantino van César Franck te horen. Het concert begint om 20.30 uur. SEROOSKERKE Sportvissen in krekengebied Van 1 juni tot en met 31 decem ber mogen sportvissers, die daarvoor een vergunning heb ben, vissen in de kreken van het natuurreservaat De Schelp- hoek bij Serooskerke. De kre ken zijn een restant van de stroomgeul die bij de Waters noodramp in 1953 ontstond door de dijkdoorbraak ter plaatse. Het nog altijd zilte wa ter is een goe^ leefmilieu voor paling en regenboogforel. De forellen laten zich vooral van gen met een regenworm of een vlieg en de paling wil zich nog wel eens laten verschalken door een meelworm of een steurgarnaal. Sportvissers die hun geluk willen beproeven kunnen bij de VVV-kantoren te Renesse en Burgb-Haamstede terecht voor een vergunning. Daarnaast moet de hengelaar in het bezit zijn van een sport visakte. KERKWERVE Collecte De collecte ten bate van het Ro de kruis heeft in de kern Kerk- werve f 1137,50 opgebracht. Ie dereen die door een gift of door te collecteren aan dit resultaat heeft meegewerkt v/ordt hier voor hartelijk bedankt. BROUWERSHAVEN Rioolafvoerheffing Tijdens de openbare vergade ring van de Brouwse 'advies commissie financiën, maan dagavond, werd gesproken over bedragen van 6000 tot 25.000 gulden die als eenmalige bijdrage betaald zouden moe ten worden door mensen wiens huis of bedrijf wordt aangeslo ten op het rioolstelsel in de ge meente Brouwershaven. Dit betreft gemiddelde bedragen. Volgens een voorstel van het Brouwse college van b en w zou voor de aansluiting van een woning op het riool 4000 gul den moeten worden betaald, voor een mini-camping 10.000 gulden en voor een bedrijf 15.000 gulden. ZONNEMAIRE Rommelmarkt Op initiatief van de voetbal vereniging Zonnemaire wordt zaterdag 19 juni in het centrum van het dorp een grote rommel markt gehouden. Daarbij wordt een grote hoeveelheid te levisietoestellen, radio's, koel kasten, vriezers en kleine elek trische apparatuur aangebo den, maar ook boeken, potten, pannen, glaswerk en een verza meling meubelen. Via een bar becue en poffertjes wprdt aan de inwendige mens gedacht ên op'gezétte tijden draait hét rad van avontuur. Om 11.00 en 15.00 uur wordt een veiling gehou den waarbij artikelen worden aangeboden als oliestellen, schilderijen en oude werktui gen als een bascule en een hooisnijmachine. Bij slecht weer wordt het evenement ver plaatst naar de opslagruimte bij de boerderij van G. de Vlie ger aan de Boogerdweg 2 te Zonnemaire. De opbrengst van de rommelmarkt is groten deels bestemd voor een op knapbeurt van de accommoda tie van de VV Zonnemaire. NIEUWERKERK Braderie Op zaterdag 19 juni wordt op de Ring te Nieuwerkerk een braderie gehouden. Het evene ment is van 10.00 tot 16.00 uur. In het komende weekeinde is het ook kermis te Nieuwer kerk. De attracties staan opge steld bij Ons Dorpshuis. SIRJANSLA ND Landbouwtentoonstelling Op zaterdag 19 juni wordt er aan de Loensweg 27 in Sirjans- land een landbouwtentoonstel ling gehouden. Bij deze exposi tie kunnen onder meer land bouwwerktuigen uit groot moeders tijd worden bezich tigd. Er is tevens een verkoop. Voor een hapje en een drankje voor de bezoekers wordt ge zorgd. GOES Expositie Vrijdag 18 juni wordt in de Grote Kerk in Goes onder de ti tel En Passant een expositie ge opend van werk van kunstena res Ilse van Loo-Remijn uit Wolphaartsdijk. In de geëxpo seerde schilderijen is een veel voud van uiteenlopende im pressies te zien. De expositie loopt van 19 juni tot en met 3 juli. De Grote Kerk is toegan kelijk dinsdag tot en met zater dag van 10.00 tot 17.00 uur. De expositie wordt vrijdag 19 juni om 19.30 uur geopend door wet houder H. W. Hoogerland van Goes. VUGHT - De gemeente Vught heeft grote moeite met de mo gelijke vestiging van een twee de gevangenis in deze plaats. Ook de omwonenden van het gebouw waarin de strafinrich ting zou moeten komen zijn het niet eens met het voornemen van het ministerie van justitia De kinderboerderij is opnieuw bestraat. Wanneer het pas ingezaaide gras sterk genoeg is kunnen de grotere dieren vrij rondlopen. (Foto: Joop van Houdt). ZIERIKZEE - „Elke dag drie eieren en ook nog krieleieren". Met drie omhoog gestoken vingers vertelt Wim vol enthousiasme over de produktiviteit van de kippen van kinderboerderij De Punt. Samen met zijn 'colle ga' Arjan zorgt de verstandelijk gehandicapte jongen voor de kippen en de konijnen van de kinderboerde rij, die sinds januari van dit jaar wordt beheerd door het naastgelegen dagverblijf voor gehandicapten Brugzicht. Volgens Brugzicht-medewerker Winfried van Westen is in de afgelopen maanden gebleken dat de combinatie verstandelijk gehandicapten en dieren heel goed is. Ook ten aanzien van de integratie van gehandicapten in de samenleving. ,,In het algemeen is het pu bliek, dat voor het eerst op de kinderboerderij komt, wat schuchter ten aanzien van de verstandelijk gehandicapten die hier rondlopen. Men weet niet precies hoe men zich te genover hen moet gedragen. Maar dat gaat meestal snel over doordat er een dier tussen hen en het publiek staat. Een dier waar de gehandicapten veel van af weten omdat ze het verzorgen en er verantwoorde lijk voor zijn. Dat geeft hun een gevoel van gewaardeerd zijn; van eigenwaarde, waar door ze er heel graag over pra ten. Ze vertellen tegen iedereen die langs komt hoe het met hun dieren gaat". Op de kinderboerderij werken zes mensen van het dagver blijf. Renate verzorgt de gei ten, Kees is verantwoordelijk voor de varkens, Renee is dage lijks bij de ezel te vinden, Ad en Arjan zorgen voor de eenden en Wim en Arjan voor de kip pen en konijnen. Verder is op de kinderboerderij dagelijks een banenpooler actief en een jongere die werkt in het kader van het jeugdwerkgarantie plan. Als medewerker van Brugzicht is Winfried van Wes ten verantwoordelijk voor de coördinatie van de werkzaam heden op de kinderboerderij. Sinds de kinderboerderij van Brugzicht is wordt door deze mensen hard gewerkt op het terrein naast het dagverblijf, waar de kinderboerderij al bij na zes jaar ligt. Eerst werden een aantal hokken gesloopt omdat ze volgens Van Westen gammel, onveilig of overbodig waren. ,,In verhouding tot de oppervlakte waren er veel te veel hokken en veel te veel die ren op de kinderboerderij", al dus Van Westen. Aan de hand van adviezen van de Vereni ging Kinderboerderij Neder land werd ook het aantal die ren (via plaatsing bij particu lieren) teruggebracht. Men heeft nu vier dwerggeiten, twee witte geiten, twee Chine se hangbuikzwijntjes, een ezel, drie pauwen en een klein aan tal kippen, konijnen, cavia's, eenden en sierduiven. In maart en april werd de kin derboerderij bestraat en wer den enkele gebieden ingezaaid met gras. ,,Dat bestraten was heel belangrijk omdat men hier tot voor kort niet met schone voeten kon rondlopen, zeker niet wanneer het had ge regend. Door de bestrating en de meer open ruimte is de kin derboerderij meer toeganke lijk geworden voor publiek", aldus de coördinator. Omdat het gras nog moet groeien en steviger worden maakt het ter rein een nog wat lege indruk. De dieren moeten naar ver wachting nog tot juli of augus tus in hun hokken en op het bestrate gedeelte van de kin derboerderij blijven. Dat houdt niet in dat het pu bliek niet welkom zou zijn. ,,De kinderboerderij is, ook ge durende de werkzaamheden van de afgelopen maanden steeds toegankelijk gebleven voor publiek". Om die toegan kelijkheid verder te vergroten wordt binnenkort bij de in gang een bord met 'spelregels' geplaatst. Verder is men bezig met het plaatsen van een hek werk waarmee de rustweiden, waar enkele dieren hun eigen domein hebben, worden afge scheiden van de centrale ruim te naast het hoofdgebouw, waar straks mensen en dieren door elkaar heen mogen lopen. Gewerkt wordt ook al aan de tweede fase van het karwei: het rolstoeltoegankelijk maken van alle gebouwen van de kin derboerderij. Fase drie omvat de aanpassing vari het dieren- bestand. „We zijn nog op zoek naar een bijzondere schapen soort en siereenden. Verder willen we een hok maken voor de duiven". Wanneer dat alles is gebeurd hoopt Brugzicht een nieuw centraal gebouw te rea liseren waarin ook de meeste dierenhokken zijn opgenomen. Alles onder één dak zodat we zoveel mogelijk open ruimte overhouden". Het is de bedoeling dat het cen trale gebouw ook gebruikt gaat worden voor activiteiten van de verstandelijk gehandi capten die dagelijks naar Brugzicht komen. ,,We hebben nu 35 deelnemers. Omdat het dagverblijf in de toekomst een dependance wordt van Huize den Berg in Goes komen er ruim tien bijDaar hebben we momenteel geen ruimte voor. We willen de kinderboerderij zo bij Brugzicht betrekken dat de benodigde uitbreiding wordt gerealiseerd in het cen trale gebouw daar". ZIERIKZEE UVV-reisje Het reisje dat de UW-dames maakten bleek in alle opzich-. ten geslaagd. De tocht bracht de dames via de toeristische route van Zierikzee naar de Biesbosch. Het zonnetje scheen jritbundig, de chauffeur wist veel bijzonderheden te vertel len en alles verliep vlekkeloos. In de Biesbosch werd een rond vaart van circa twee uur ge maakt. Mede door de stralende zon, de koffie met gebak, die goed in de smaak viel en het fraaie natuurschoon werd de tocht een fijne belevenis. Rond 17.30 uur bracht de chauffeur het gezelschap naar het Wapen van Willemstad. Na daar geno ten te hebben van de drankjes en de hapjes keerde het gezel schap huiswaarts. Rond 19.00 uur waren de dames weer terug in Zierikzee. Al met al kunnen de -dames terugzien op een ge zellig middagje uit. Zangdienst Op initiatief van de Gerefor meerde en de Hervormde Kerk wordt zondag 20 juni in de Nieuwe Kerk te Zierikzee een zangdienst gehouden die in het teken staat van de zesde schep pingsdag. Aan de bijeenkomst wordt meegewerkt door het Gereformeerd en het Her vormd Kerkkoor onder leiding van P. H. Wessels. Ook werken musicerende jongelui uit beide ZIERIKZEE - Gisteren, woensdag, was het groot feest in verzorgingshuis Borrendamme. De heer A. P. Kort en mevrouw J. Kort-Brekelmans, beiden 84 jaar oud, vierden hier het feit dat ze zestig jaar met elkaar zijn getrouwd. De heer Kort weet nog goed hoe beide tortelduifjes elkaar hebben ontmoet. Dat was zeventig jaar geleden toen ze hun eerste gesprekken reeds voerden. Na deze prille ontmoetingen vertrok mevrouw Kort voor zes jaar uit de stad. Toen ze terugkwam greep de heer Kort zijn kans. ..En nu laat ik je nooit meer los", zei hij. Die belofte heeft hij zestig jaar nadien ge houden. Terwijl mevrouw Kort werkte als hulp in de huishouding bij de hoofdonderwijzer was de heer Kort schildersknecht bij Dalebout in Noordgouwe. In 1934 kocht hij de zaak van zijn baas. In 1963, toen uitbreiding noodzakelijk was. kocht hij de oude jamfabriek in Zierikzee. In 1969 liet hij de zaak aan zijn zonen Jan en Hans. die het modern uitgeruste autoschadebedrijf tegenwoordig met de zonen van Jan. André en Erik-Jan en acht medewerkers voortzetten. ..Zelf ben ik dus al 25 jaar aan het rentenieren", grapt de kwieke Kort die in Borrendamme nog altijd voorzitter van de bewonerscommissie is en lid van het algemeen bestuur. Maar zijn grootste bezit blijft natuurlijk zijn vrouw met wie hij gisteren het diamanten huwelijk vierde, 's Ochtends in de aanwezigheid van de bewoners en personeel van Borrendamme. 's middags met een druk bezochte receptie voor fami lie. vrienden en bekenden. (Foto: Joop van Houdt).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 3