Rij-examenplaats Zierikzee nu definitief opgeheven 0 1 GRATIS ADVERTENTIE 'Gevoel dat de natuur oproept uitdrukken via schilderijen' IIW KRANT VAN SCHOUWEN-DUIVELAND r r; ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODES Rechter beslist ook in tweede vonnis negatief Aquarellen Jean du Neele tot eind augustus in Jacobuskerk Renesse 3 KINDERBOERDERIJ 4 BIEBEL 5-6 UIT-PROGRAMMA 9 WIELRENNEN Snelheids controles Vernielingen aan auto's Brandje in toiletgebouw Scheldestraat Nieuwe internist in Zierikzee dé krant van schouwen - duiveland! j Of i av)^y-- ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE GEBOORTE, HUWELIJK, JUBILEUM? Maak dan nu uw keuze uit onze grote kollektie leuke, originele en moderne kaarten. Wie deze kaarten bij ons bestelt en laat drukken heeft recht op een gratis advertentie bij de familieberichten in de Zierikzeesche Nieuwsbode. drukkerij lakenman ochtman bv Jannewekken 11 4301 HH Zierikzee Te). 01110-16551 DONDERDAG 17 JUNI 1993 149e JAARGANG NR 25375 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 Alle protesten van rijschoolhouders blijken geen zin te hebben gehad. (Archieffoto). ZIERIKZEE - Zierikzee voldoet niet aan de eisen die worden gesteld aan een rij-examenplaats. Het Haagse Gerechtshof kwam in haar vonnis tot eenzelfde conclusie als eerder de Haagse rechtbank. Daarmee lijkt het pleit definitief beslecht. De eilandelijke rijschoolhouders zijn erg teleurgesteld. Woordvoerder, de heer J. F. van Uden: „Ze hebben ons niet de tijd gegund. Ik durf te stellen dat met de veranderingen die er aan komen we over een paar jaar beter voldoen dan Goes. Helaas heeft men ons niet het voordeel van de twijfel gegeven". In 1988 had het Centraal Bu reau Rijvaardigheidsbewijzen (CBR) laten weten dat de ver keerssituatie in Zierikzee niet voldoet aan de landelijke nor men die gesteld worden aan een rij-examenplaats. Verschil lende voorzieningen werden getroffen en zeker nadat een vertegenwoordiger van het CBR tijdens een bijeenkomst in Mondragon in maart 1990 had verklaard dat de aanpas singen toereikend waren, werd verwacht dat daarmee de kous af was. Echter in juni van het vorige jaar viel er bij het ge meentebestuur van Zierikzee een brief op de mat van het CBR. Daarin werd meegedeeld dat met ingang van 1 januari 1993 gestopt zou worden met het afnemen van rij-examens in Zierikzee. Dit omdat de aan passingen toch niet toereikend waren naar de mening van het CBR. Kort geding De gemeenten en de rijschool houders van Schouwen-Duive- land spanden, nadat het CBR onvermurwbaar bleek, los van elkaar een kort geding aan te gen dit bureau. Hoopvol gestemd werd op de uitspraak gewacht. De Haagse rechtbank stelde het CBR echter in het ge lijk en vanaf 1 mei 1993 moch ten er in Zierikzee geen rij examens meer worden afgeno men. Aangezien er in het von nis van de Haagse rechter fou ten en slordigheden voorkwa men, werd besloten om in ho ger beroep te gaan bij het Hof. Tfemeer omdat aan een aantal eisen van het CBR binnen een aantal jaren zou kunnen wor den voldaan. Een telefoontje van de procureur in Den Haag aan de raadsman van de rij schoolhouders, de heer mr H. van Pijkeren begin deze week maakte duidelijk dat het Ge rechtshof de uitspraak van de rechtbank had overgenomen en dat Zierikzee wordt afgestoten als rijexamenplaats. Woordvoerder van de rijschool houders Van Uden is diep te leurgesteld. Hij was ondanks de eerdere uitspraak van de rechtbank toch hoopvol gestemd geweest over de kan sen. „Zeker gezien het feit dat de president van de rechtbank een aantal feiten totaal ver keerd heeft geïnterpreteerd. Wij hadden gehoopt dat deze rechter had besloten dat deze zaak te gecompliceerd was en dat hij had gewacht op de uit spraak in de bodemprocedure die ook nog loopt. Tbt die tijd zouden we dan examens in Zie rikzee kunnen afnemen en hadden we een goede kans ge had. Zeker gezien hetgeen er in de toekomst staat te gebeu ren". Daarmee doelt Van Uden op de wijzigingen aan het kruispunt De Val. Inmiddels is overeenstemming bereikt met de grondeigenaren en zou èr ge start kunnen worden met de verbetering van het kruispunt. „Dit zou voor ons wederom een sterk argument betekenen. Daarbij hebben we tijdens de zitting kenbaar gemaakt dat er in Zierikzee wordt gewerkt aan een verkeersstructuurplan, een ander sterk argument voor een positieve uitspraak. Het valt ons tegen dat deze feiten door de rechter botweg niet zijn meegenomen. Het was eerlij ker geweest als we het voordeel van de twijfel hadden gekre gen". Kansen nihil De moed heeft de rijschoolhou der, zo lijkt het, voor een groot deel opgegeven. „Zoals het er nu uitziet stoppen we met pro cederen. Ook onze raadsman heeft ons dat geadviseerd. Je kan wel eindeloos doorgaan maar de kans is nihil dat het iets oplevert. Al met al heeft het veel tijd, geld en inspan ningen gekost. Jammer dat dit niet is gehonoreerd. De recht spraak is mijns inziens tekort geschoten". Wat de consequen ties van de uitspraak zullen zijn voor het aantal leerlingen dat zich op Schouwen-Duive- land opgeeft bij een rijschool, is volgens Van Uden nog niet goed in te schatten. „We mer ken wel dat jongeren die in vervolg pagina 2 RENESSE - „Ik ben gegrepen door de natuur. Het gevoel dat een landschap in me oproept; die warmte, pro beer ik uit te drukken in mijn schilderijen". Op 46-jarige leeftijd maakte Jean du Neele uit Capelle aan de IJssel zijn eerste schilderij. Nu, vier jaar later, is het maken van aquarellen een essentieel onderdeel gewor den van het leven van de oud-elektricien. Op verzoek van het kerkbestuur van de Nederlandse Hervormde Gemeente in Renesse maakte hij een serie aquarellen van steden, dorpen en landschappen op Schouwen- Duiveland. In het koor van de Jacobuskerk te Renesse zijn de 31 schilderijen tot eind augustus iedere dinsdag- en donderdagmiddag te bezichtigen, gedurende de opening van de kerk voor belangstellenden. Hoewel Jean du Neele als kind al graag en goed tekende („Ik had er op school altijd hoge cij fers voor") werd hij zich pas op latere leeftijd bewust van zijn talent. „Ik had voor mijn ver jaardag een schilderdoos ge kregen waarmee ik voor het eerst een schilderijtje maakte Jean de Neele maakte landschappen en stads- en dorpsgezichten van Schouwen-Duiveland. (Foto: Joop van Houdt). toen we overwinterden in Spanje. De portier van het ap partement waar we verbleven zag het toevallig en vond het zo mooi dat ik het aan hem heb geschonken. Zo kwam het toe vallig onder ogen van de be kende Spaanse kunstschilder Jeus Pezalezall, een kennis van hem. Die bood aan om mij les te geven in de Spaanse School". Onder leiding van de Spaanse kunstschilder ontwikkelde Du Neele verder zijn talent. „Het schilderen kwam zo maar van de ene dag op de andere". In middels maakt hij in de slaap kamer van zijn woning in Ca pelle aan de IJssel („We zijn klein behuisd") jaarlijks zo'n veertig aquarellen, waarvan een aantal in opdracht. „In het gemeentehuis in Nieuwpoort hangt een aantal schilderijen dip ik maakte van karakte ristieke plekjes in de omge ving". Omdat de heer Du Neele al ruim twintig jaar op vakantie komt in de Westhoek van Schouwen-Duiveland heeft hij contacten met mensen van het kerkbestuur va/i de Neder landse Hervormde Gemeente in Renesse. „Vorig jaar vroeg men of ik schilderijen wilde maken van Renesse en omge ving voor een expositie in het koor van de kerk". Dit jaar werd de opdracht van het kerk bestuur aan de autodidact/va kantieganger verder uitge breid: aquarellen van plekjes op heel Schouwen-Duiveland. Naar aanleiding daarvan maakte Jean du Neele afbeel dingen van de poorten in Zie rikzee, de Dikke Tbren, molens op verschillende plekken op Schouwen-Duiveland, zeege zichten, landschappen en plek jes op de Grevelingen. „Ik houd van oude gebouwen en landschappen. Die wil ik weer geven zoals ze zijn om bij het publiek een stuk herkenning op te roepen. En ik wil ze vast leggen om de sfeer ervan te be waren voor de toekomst". De schilder gaat daarbij zo ver dat hij, aan de hand van gegevens en oude foto's in archieven, ook afbeeldingen maakt van ge bouwen die al zijn verdwenen. Zo schilderde hij vorig jaar de vuurtoren die vroeger in de duinen bij Renesse stond. De schilder maakt al die af beeldingen alleen als 'hobby'. „Verkopen doe ik ze niet. Daar voor ben ik er teveel aan ge hecht". Wel wil hij heel graag dat zijn aquarellen grotere groepen mensen bereiken. „Na een expositie wordt het alle maal bij mij thuis opgeborgen. Dat is eigenlijk zonde. Ik zou het heel prettig vinden wan neer op Schouwen-Duiveland een gebouw beschikbaar was waar ze permanent zouden mo gen hangen". Tbt eind augustus kan iedere belangstellenden het werk van Jean du Neele gaan bekijken in de Neder landse Hervormde kerk te Re nesse. Tbt eind augustus tij dens de wekelijkse openings tijden van de kerk: op dinsdag en donderdag van 14.00 tot 16.00 uur. Een trots gedragen nederlaag is ook een overwinning. Ebner-Eschenbach Plaatselijk regen HET WEER Half tot zwaar bewolkt en in de loop van de dag wat regen. Mini- mumtemp. 12 graden, middag- temp. ongeveer 19 graden. Zuid westenwind, matig, rond kracht 4, aan de kust mogelijk toenemend tot krachtig, windkracht 6. De eerste fase van de aanpassingen aan kinderboer derij De Punt is gereed. Stripheld Biebel viert dit jaar met een tekenwedstrijd zijn tiende verjaardag. Het volledige programma van Uit in Schouwen- Duiveland seizoen 93-94. De wielerronde van Nieuwerkerk dreigt door laag aan tal inschrijvingen te verdwijnen. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's ZIERIKZEE - Afgelopen dins dag hield de politie Schouwen- Duiveland weer een snelheids controle met behulp van radar- apparatuur. In totaal werden 23 overtredingen gesignaleerd. Bij de Weg naar de Val, net bui ten Zierikzee, werden twee overtreders gesignaleerd. Op de Stoofweg nabij Renesse drie en op de Serooskerkseweg (de Rijksweg N59 tussen Zierikzee en Haamstede, niet minder dan zestien. Tbnslotte controleerde men langs de Elkerzeeseweg nabij Scharendijke waar twee overtredingen werden vastge steld. De betreffende (te) har drijders krijgen binnen enkele weken een proces-verbaal in de brievenbus met bijbehorende acceptgiro voor betaling van de boete. RENESSE - Aan de Korte Moermondsweg te Renesse werd dinsdag een poging tot inbraak in een personenauto gedaan. Het resultaat was een vernield portierslot. Voor zover bekend werd uit de auto niets meege nomen. Aan de Daleboutsweg te Burgh haalden onbekenden de siervelgen van een gepar keerd staande auto. ZIERIKZEE - Vandalen staken dinsdagavond het plastic dak raam van het toiletgebouw aan de Scheldestraat te Zierik zee in brand. Het vuur werd om ongeveer 20.20 uur ontdekt door omwo nenden en gemeld bij de poli tie. Toen brandweer en politie ter plaatse kwamen bleek het vuur al te zijn gedoofd door omstanders. De politie ver zoekt getuigen en mensen die meer duidelijkheid kunnen verschaffen over de identiteit van de daders contact op te ne men via het telefoonnummer van de politie Schouwen-Dui veland, 01110-14055. ZIERIKZEE - Vanaf donder dag 1 juli is de heer R. de Kan uit Barendrecht in het Zweed se Rode Kruis Ziekenhuis te Zierikzee werkzaam als inter- nist/onocoloog. De heer De Kan volgt de heer A. J. van Hoorn op, die bijna dertig jaar als internist werk zaam was in het Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis. Blijf op de hoogte van al het-nieuws op Schouwen- Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, ik wil een kwartaalabonnement a f 48,50 kwartaalabonnement met autom. afschr. f 46,— jaarabonnement f 183,— jaarabonnement met autom. afschr. a f 173,— en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. naam Dhr./mévr. adres postcode: plaats: telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie, Antwoordnummer 12, 4300 .VB Zierikzee.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 1