L ONNIGE PERIODEN .„MET KANS OP EEN BUI... In nieuw bedrijfspand Marco-Leer krijgen leren meubelen face-lift uw mm VAN SCHOUWEN-DUIVELAND Jeugdige Brouwenaar wint geheel verzorgde reis naar Amsterdam Lingerie Diane BOS VISHANDEL ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE W Deurloo Volgens een totaal nieuw concept In kader van Euro-ronde EuropaTuin Jongeren avond Big S Concert Russische knop- accordeonist Actie voor hulpgoederen oorlogsslachtoffers Bosnië JUNI: TIENTJESMAAND o..TIEN f 10,- KORTING Heropening Hageweg dé krant van schouwen - duiveland! J NIEUWSBODE EXTRA 7 n WOENSDAG 16 JUNI 1993 GRATIS HUIS AAN HUIS BLAD EDITIE SCHOUWEN-DUIVELAND WOONTEXTIEL ZONWERING ZIERIKZEE HAVENPLEIN 3 4301 JD ZIERIKZEE TEL. 01110-15951 FAX. 16378 BROUWERSHAVEN - Sinds vorige week wordt er aan het Spuiwekken in Brouwershaven op een bij zondere manier aan restauratie gedaan. Het betreft hier een vestiging van Marco-Leer uit Heinenoord, een bedrijf dat zich gespecialiseerd heeft in het op nieuw spuiten van leren meubels. Met het zoge naamde Face-lift for Leather voorzien de heer W. G. H. Jautze en mevrouw L. C. J. Jautze-Zaalberg, de beide eigenaren van de Brouwse vestiging, ieder le ren meubelstuk van een nieuwe toplaag, waardoor dit er weer als nieuw uitziet. Sinds de jaren zestig is de pro- duktie van leren meubelen enorm toegenomen en zijn de technieken om leer te kleuren op veel manieren ontwikkeld. Deze technieken zijn echter niet allemaal bevredigend en het gebeurt vaak dat leren meubelen door het intensief ge bruik kaal worden of door de grote ramen in de huiskamer verkleuren. Door de meubel branche wordt het voor de tweede keer spuiten van een le ren bankstel als een probleem gezien. Wanneer men echter een kijkje neemt in het be drijfspand van Marco-Leer in Brouwershaven, blijkt dit geenszins het geval te zijn. Laboratorium Marco-Leer is een bedrijf dat haar oorsprong in Heinenoord kent. Hier ontwikkelde Martin Hendriks, de licentiegever van het bedrijf, in samenwerking met het laboratorium van een bekende verffabriek in een tijd van zes jaar het zogenaamde Face-lift for Leather. Met dit produkt kwam hij ongeveer tien jaar geleden op de markt in de regio Rotterdam en de laatste zes jaar slaat het steeds beter aan bij de consumenten. Het produkt van Marco-Leer is in staat om elke leersoort, in clusief het zogenaamde Nubuc- leer, van een nieuwe afdek- en/of beschermlaag te voor zien. Het bedrijf heeft zeven vesti gingen door heel Nederland verspreid, waarvan de vesti ging in Brouwershaven er dus één is. Hier voeren de heer en mevrouw Jautze alle werk zaamheden gezamenlijk uit. Zij zijn beiden uit Delft afkom stig en wonen sinds enige jaren in Brouwershaven. Ze kennen de streek echter al. geruime tijd, want via de watersport komen ze reeds twintig jaar in de smalstad van Schouwen- Duiveland. De heer Jautze zat vroeger in fte reparatiesector van leer en leatherlook. Zo doende kwam hij ook in con tact met Marco-Leer uit Heine noord. ,,We leerden eikaars werk kennen en waarderen, maar waren eigenlijk geen van beide tevreden over het uitein delijke resultaat", zegt hij. Bij het repareren van leer ontstaat er na verloop van tijd altijd kleurverschil tussen het gere pareerde deel en het oorspron kelijke deel van het meubel. Dit komt omdat de syntheti sche verflaag van het oude deel in tegenstelling tot de nieuwe verflaag bleef verkleuren. Na verloop van tijd werd er dus besloten om de reparaties al leen uit te voeren indien ook het gehele meubel op kleur ge bracht moest worden. En omdat het in de regio Rot terdam goed liep wilde Marco- Leer ook in Zeeland een vesti ging openen. Jautze ging met het bedrijf in zee en nadat hij eerst een jaar vanuit Heine noord de werkzaamheden ver richtte, omdat de bouwvergun ning in Brouwershaven enige tijd op zich liet wachten, voert hij nu de reparaties en het spui ten uit in een nieuw be drijfspand in Brouwershaven. Spuitcabine Voordat een leren meubel op nieuw gespoten kan worden moet deze eerst voorbewerkt worden. Dit kan bijvoorbeeld inhouden dat vette plekken verwijderd worden. Daarna wordt het meubel gegrond. Hiertoe wordt het Face-lift for Leather met de hand ingewerkt om zo een deklaag te verkrij gen waarop de uiteindelijke laag goed hecht. Daarna wordt de definitieve kleur aange maakt, die door middel van een spuitinstallatie op het meubel gespoten wordt. Dit spuiten vindt plaats in het be drijfspand in een speciale spuitcabine. Dit is omdat er tij dens het spuiten veel stof op waait en niet omdat er met gif tige stoffen gewerkt wordt. „Integendeel", zegt Jautze. „De laag die wij op de meubels spüiten is op waterbasis en ab soluut niet schadelijk voor het milieu. De restjes worden ver zameld en kunnen we met het gewone huisvuil meegeven. We hebben zelfs geen hinderwet vergunning nodig". Nadat het meubel één keer in zijn geheel gespoten is, wordt het nog enkele keren nagelo pen, waarna het tijd krijgt om te drogen. Na tien dagen kun nen de klanten hun meubel weer ophalen. Ze krijgen ook een klein flesje Face-lift for Leather mee naar huis, waar mee ze het noodzakelijke on derhoud kunnen verrichten. Dit betreft dan alleen bescha digde plekken want behalve zo nu en dan een natte doek of stofdoek over bijvoorbeeld' de bank halen, is er verder geen onderhoud nodig. Na het spui ten met het speciale middel verkleurt de bank namelijk niet meer en kale zitplekken kunnen eenvoudig weggewerkt worden met de inhoud van het onderhoudsflesje. „Ik adviseer de mensen ook altijd om geen schoonmaakmiddelen uit de winkel te gébruiken", szegt Jautze. „Het leer kan deze mid delen niet meer opnemen om dat de poriën die open waren tijdens de behandeling dicht zijn gemaakt". Op gevoel Het spuiten van bankstellen doet Jautze op gevoel. „Anders krijg je geen goed resultaat", verklaart hij. Om een goed zicht te hebben op het object zijn de lampen in de spuitcabi ne zo bevestigd dat er van ver schillende kanten een bepaalde weerschijn in te zien is. „Op de ze manier kan ik altijd zien waar ik gebleven ben", zegt hij. Dit is met name belangrijk tij dens de controle van het spuit werk. Ook in de opslagloods is rekening gehouden niet een De heer W. G. H. Jautze aan het werk in de spuitcabine van het nieuwe bedrijfspand van Marco-Leer in Brouwershaven. (Foto: Marij ke Folkertsma). goede lichtval. Er zijn verschil lende daklichten aangebracht die twee keer zoveel licht geven dan in de meeste huiskamers het geval is. „Als een opnieuw gespoten meubel in deze ruim te aan alle eisen voldoet dan is het bij de mensen in de huiska mer zeker goed", aldus Jautze. De lichtval van de loods is ove rigens niet het enige bijzonde re aan het bedrijfspand. Om dat er bij een minimale tempe ratuur van zestien graden ge werkt moet worden is de ruim te uiterst goed geïsoleerd. En dit heeft niet alleen zijn voor delen tijdens de winter, maar ook tijdens zeer warme dagen is het nog goed toeven in het bedrijfspand. Ambachtelijk De kleuren waarmee het bank stel voor de tweede keer wordt gespoten worden nog op am bachtelijke wijze met de hand en op zicht gemaakt. Bij het herspuiten van een bankstel is vrijwel alles mogelijk, al raadt Jautze de mensen af een bank van wit zwart te laten maken of omgekeerd. „Het mooiste re sultaat krijg ik toch wanneer de bank dezelfde kleur gespo ten moet worden", aldus Jaut ze. „En indien de mensen dat niet willen dan adviseer ik toch om dan tenminste in de zelfde teint te blijven. Ze ver wachten echter soms de gekste dingen, en dit kan allemaal wel, maar dan kost het meer tijd en dus meer geld". De kleur zelf wordt nog op een spiegel getest. Hierop ver kleurt de verf namelijk niet wanneer deze erop aange bracht is. Volgens hem maakt het óp déze manier bepalen van een kleur het werk ook extra leuk. „Ik moet ook eens een keer staan tobben over een be paalde kleur en niet de tech niek alles laten doen". Het gereed komen van het be drijfspand is voor de meeste in woners van Brouwershaven on opgemerkt gebleven. Er is geen officiële opening aan te pas ge komen. Ook ligt het niet in de bedoeling om een soort van open huis te houden. „Iedereen die een kijkje wil komen ne men in ons bedrijf is altijd van harte welkom", zegt Jautze. „We staan belangstellenden al tijd te woord en meestal'heb- ben we ook wel iets staan om de mensen te laten zien hoe het mogelijk is om een oud bank stel er weer als nieuw uit te la ten zien". RENESSE - De negenjarige Niels de Ruiter uit Brou wershaven kan zich gaan opmaken voor een geheel verzorgde reis naar Amsterdam. Hij is namelijk winnaar geworden van de tweede etappe van Euro- paTuin's Euro-ronde. Dinsdag 8 juni kreeg Niels bij EuropaTuin Braber in Renesse uit handen van de heer P. Huijsmans van EuropaTuin zijn prijs over handigd. De Euro-ronde is een landelij ke wedstrijd, waarbij iedere maand een réis voor twee per sonen ter waarde van 2500 gul den te winnen valt. Daar wordt ook nog 1000 gulden zakgeld bijgedaan. Nederland was het. tweede land dat tijdens de tweede etappe werd aange daan. Niels wist samen met zijn oma, mevrouw N. van der Weele-Slager de drie vragen over de typische tuincultuur van Nederland foutloos te beantwoorden. Een jury oor deelde verder dat de ingezon den slagzin van alle inzendin gen de meest originele was. De slagzin luidde: Als uw tuin iets wil lijken, moet u bij Bra ber gaan kijken'. Nu kan hij dus zijn koffers gaan pakken. Dit jaar is het jaar van de Euro pese eenwording. Een tuincen trum dat EuropaTuin heet kan een dergelijke mijlpaal niet on gemerkt voprbij laten gaan. Daarom staht 1993 geheel in het teken van de Euro-ronde. Dit is een rondreis in tien etap pes, waarbij iedere maand de tuincultuur van een bepaald Europees land in het zonnetje wordt gezet. Dit wordt steeds gecombineerd met speciale aanbiedingen. Naast deze Euro-ronde kunnen alle bezoekers van EuropaTuin elke maand deelnemen aan een wedstrijd waarmee per tuin centrum waardebonnen gewon nen kunnen worden. Boven dien valt er elke maand lande lijke een geheel verzorgde reis voor twee personen te winnen naar de hoofdstad van het be treffende Europese land. Voor Niels betekent dat in dit geval dus een reis naar Amster dam. De bedragen die hij heeft gewonnen waren voor hem wei nigzeggend, maar hij vond het wel heel leuk dat hij een prijs gewonnen had. Na de prijsuit reiking wilde hij dan ook di rect iedereen die hij kende bel len en uitnodigen, want hij heeft het liefst dat er zo veel mogelijk mensen met hem mee gaan. Niels de Ruiter neemt in het bijzijn van familieleden trots de reischeque in ontvangst van de heer P. Huijsmans van EuropaTuin. (Foto: Joop van Houdt). BURGH-HAAMSTEDE - Nu jongerencentrum Big S weer geopend is, worden er vanaf vandaag, woensdag 16 juni, weer jongerenavonden gehou den. Iedereen tussen de twaalf en zestien jaar is van 19.00 tot 21.30 uur welkom in Big S. Op de woensdagavonden wor den er allerlei activiteiten ge houden en kunnen de jongeren zelf voor disc-jockey spelen of achter de bar staan. Voor de jeugdige bezoekers zijn de prij zen van de drankjes verlaagd. Er wordt geen alcohol getapt. Het programma voor de ko mende wéken wordt in overleg met de jongeren bepaald. Be stuurslid Armand van Dongen, die zelf deel uitmaakt van de betreffende leeftijdsgroep, is zeer enthousiast om de jonge renavonden nieuw leven in te blazen. BURGH-HAAMSTEDE - Op zaterdag 19 juni wordt in het Asiel Zoekers Centrum (AZC) te Burgh een concert gehouden waarin de Russische knopac- cordeonist Anatoly Senin op treedt. Anatoly Senin won in 1969 het wereldconcours voor accordeo nisten in New York. Hij is be kend vanwege zijn speelstijl en virtuositeit op de bajan apassi- onata; een Russische knopac- cordeon die vele mogelijkhe den heeft. De kunstenaar pre senteert in Burgh een ander half uur durend soloprogram ma waarin hij werken van Bach, Mozart, Vivaldi en Rus sische volksmuziek en volks- dansmuziek speelt. Het con cert begint om 19.30 uur en de toegang is gratis. LEUSDEN - De VVD gaat de Tweede-Kamerverkiezingen in met gezondheidszorg als be langrijkste onderwerp. Poli tiek leider Bolkestein heeft dat maandag aangekondigd in Leusden. ZIERIKZEE - Donau Dropping is de naam van de hulpactie, die de stichting Oosteuropa Zending orga niseert ten bate van de oorlogsslachtoffers in Bosnië en Kroatië. Het betreft een landelijke actie waarvan op Schouwen-Duiveland het inzamelpunt aan de Meelstaat 1 te Zierikzee is. Het betreft de inzameling van vijf zesduizend voedselpak ketten van tien kilo, 140.000 ki lo kleding en, huisraad, me disch materiaal en geld. Men kan aan de actie deelnemen door de kosten van een voed selpakket dertig gulden over te maken op giro 5856826 ten name van Oost-Europa Zen dingshulpfondsen of zelf een voedselpakket samen te stel len. Daarin moeten bepaalde voedingsmiddelen zitten zoals melkpoeder, bloem, suiker, lunchmeat, havermout, maca roni, soya-olie, leverpastei, zout, biscuit en gedroogde soep. Per voedselpakket dient men vijf gulden bij te dragen aan de verzendingskosten. De kleding moet worden verpakt in zak ken of bananendozen en moet schone en hele kleding bevat ten. Per zak of doos dient men drie gulden bij te dragen aan ophaal- en distributiekosten. Huisraad en medisch mate riaal kan niet bij het inzamel punt te Zierikzee worden afge geven. Men moet dat zelf naar Krimpen aan de Lek brengen. Nadere informatie over de in zameling is te krijgen via tele foonnummer 01110-12624. Het is de bedoeling dat de hulpgoederen per schip naar Kroatië en Bosnië worden ver voerd. De zendingsorganisatie hoopt via de actie 220 ton hulp goederen te verzamelen en te verzenden. Door de recente openstelling van het Main- Donaukanaal is het mogelijk geworden om de goederen van uit Nederland rechtstreeks over het water tot aan de Kroa tische grens te brengen. De ac- 'tie duurt tot 30 juni. Het is de bedoeling dat de hulpgoederen op 15 juli worden ingeladen voor de tocht naar het voorma lige Joegoslavië. Advertentie Tegen inlevering van deze bon bij een bedrag boven de f 40.- de nei U ontvangt nu op alle LINGERIE - NACHTKLEDING - BADMODE Dam 21 - Zierikzee - tel. 01110-12471 DEN HELDER - Tijdens de Na tionale Vlootdagen van 8 tot en met 11 juli houdt Den Helder een eigen Sail-evenement. Advertentie presenteert speciaal voor zaterdag. Zoutevis-liefhebbers opgelet Nu f 17,- per kilo. 2 kilo voor f 30,- Zie pagina 6 BRUINISSE - Donderdag 17 juni wordt de Hageweg bij Bruinisse na een grondige re constructie heropend. De ope ningshandeling wordt verricht door drs. G. L. C. M. de Kok, lid van het college van gedepu teerde staten van Zeeland. De reconstructie van de Hage weg omvat onder meer de aan leg van een vrijliggend voet pad langs de Hageweg en het aanbrengen van snelheidsrem- mende voorzieningen zoals een aantal verkeersdrempels en fietssuggestiestroken op het wegdek. Op die manier wil men de verkeersveiligheid in het Bruse recreatiegebied ver beteren. Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, ik wil een C kwartaalabonnement a f 48,50 L kwartaalabonnement met autom. afschr. f 46.— C jaarabonnement f 183,— C jaarabonnement met autom. afschr. f 173,— en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. "1 naam adres postcode Dhr./mevr. plaats:. telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: 3E Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie. CO Antwoordnummer 12. 4300 VB Zierikzee.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 1