Somalische milities gebruikten burgers als menselijk schild Vrijdag opnieuw poging om cao onderhandelingen vlot te trekken Rioolafvoerheffing Brouwershaven Staking van 24 uur openbaar vervoer Zachte dood voor gewond vee geëist Beschuldiging van Verenigde Naties Acties krijgen grimmiger karakter 2 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE BIB meente Brouwershaven daar jaarlijks ongeveer 700.000 gul den voor uittrekken. Daar naast is nog eens 3,2 miljoen nodig om alle gebouwen in de gemeente op het rioolstelsel aan te sluiten. Het is de bedoeling om eerst de gebieden binnen de bebouwde kommen, waarbij dat nog niet is gebeurd, aan te sluiten. Ver volgens in de periode van 1996 tot 2006 de gebouwen in het buitengebied van de gemeente. Daarna wil men beginnen met de vervanging van de oudste delen van de bestaande riole ringen. In 2060 zou de complete riolering in de gemeente Brou wershaven vernieuwd moeten zijn. ,,U ziet dat we de nieuwe belasting niet voor de lol invoe ren", aldus raadsvoorzitter burgemeester Labruyère. Tijdens de behandeling van de voorjaarsnota werd de commis sie het er in grote lijnen over eens dat de onroerend goedbe- lasting in de gemeente de ko mende jaren niet verhoogd mag worden. Dat de leges die men vraagt voor gemeentelijke diensten als de afgifte van pas poorten en rijbewijzen kosten dekkend gemaakt moeten wor den. Andere gemeentelijke heffin gen als de hondenbelasting en het begrafenisrecht zouden een beetje moeten worden ver hoogd. Aan de hand van een kosten/baten-analyse zal wor den bekeken of de toeristenbe lasting omhoog moet en de pas santenbelasting voor water sporters die in de Brouwse jachthaven overnachten zou in drie vier jaar op hetzelfde ni veau moeten worden gebracht als in de andere jachthavens aan de Grevelingen. Ook worden de diverse finan ciële reserves van de gemeente kritisch bekeken op hun nut. Dit alles om de financiële posi tie van Brouwershaven op een verantwoord peil te houden. Vooral P. van der Meide maak te zich zorgen over de naar zijn idee te geringe reserve die men momenteel achter de hand heeft voor het geval zich onver wachte uitgaven voordoen. De overige commissieleden kon den zich vinden in het voorstel om de magere post onvoorzien van 14.000 gulden zonodig aan te vullen met de rente die men dit jaar krijgt over het vermo gen van de gemeente dat vast staat. Op die manier kan men een aantal plannen uitvoeren. On der meer de bouw van een nieuw dorpshuis in Dreischor 1,3 miljoen en de verbouw van het dorpshuis in Zonnemaire a 700.000 gulden. De CDA-com- missieleden lieten weten hier tegen te zijn omdat het veel te duur is in vergelijking met het rendement. ,,De dorpshuizen zitten maar ongeveer twee keer per jaar helemaal vol". P. van der Meide adviseerde al leen positief onder de restrictie dat het beheer van de dorps huizen eerst goed wordt gere geld. Positief was de commissie over het plan om het achterstallige onderhoud van de gemeentelij ke gebouwen (vooral scholen) via een grote inhaalmanoeuvre (kosten 370.000 gulden) aan te pakken. Ook was men van me ning dat 38.000 gulden moet worden betaald aan de christe lijke schoolbesturen in de ge meente. Dit in verband met de 'overschrijdingsregeling' van de rijksoverheid waarmee wordt bepaald dat elke gulden die een gemeente uitgeeft aan het openbaar onderwijs ook moet worden betaald aan het bijzonder onderwijs in de ge meente. Ifenslotte werd het ad vies gegeven om in 1993 10.000 gulden te besteden aan de uit voering van het landschapsbe- 'leidsplan. Het geld zal voorna- melijk worden gebruikt voor de aanpassing van erfafschei- dingen van boerderijen. In Amsterdam AMSTEKDAM - Vanochtend, dinsdag, om drie uur heeft het personeel van het Gemeentelijk Vervoer Bedrijf in Amsterdam het werk neergelegd voor een staking van 24 uur, uit protest tegen het uitblijven van een aanvaardbare cao. Net als bij de twee vorige stakingen houden trams, bussen, metro, sneltrams en de ponten over het IJ, op de plaats rust. Dat heeft AbvaKabo-woordvoerder Geldhof vanochtend mee gedeeld. Nieuw in Amsterdam zijn de acties bij de ambulance diensten van de GG GD, die het tussen 9 en 12.30 uur onder breken. Het ziekenvervoer gaat overigens gewoon door. Het brandweerpersoneel in Am sterdam legt het werk de hele dag stil, maar de uitrukdienst wérkt gewoon door. De reini gingsdienst werkt stipt, door zakken huisvuil die meer dan tien kilo wegen, te laten staan. Estafette Het openbaar vervoer in Am sterdam ligt dinsdag voor de derde keer voor 24-uur plat. De eerste was op 11 mei, de tweede op 4 juni. Een belangrijk ver schil met de twee voorgaande stakingen is, dat de ongeveer zestig lijnen van het streekver voer hun passagiers binnen de stadsgrenzen met gesloten deu ren naar zeven eindbestemmin gen brengen. Desgewenst kun nen reizigers daar ook weer op stappen om de stad te verlaten. Maandag hebben de streekver voerders volgens de Abva/ka- bo plechtig beloofd dat de bus sen niet meer dan een eind bestemming- zullen aandoen. Net als op 4 juni zal een van de buizen van de IJ-tunnel wor den afgesloten voor autover keer. Zo kunnen mensen die in Amsterdam-Noord wonen fiet send of lopend de binnenstad bereiken. Tijdens de eerste sta king was er ernstige kritiek op de bonden vanwege de staking van de ponten. Daardoor werd Amsterdam-Noord feitelijk af gesloten voor mensen die niet over een auto konden beschik ken. De staking in de hoofd stad vormt onderdeel van een estafette-actie. Alle zeven stadsvervoerbedrijven in Ne derland zijn vanaf 4 juni een keer plat gegaan en deze cyclus wordt herhaald. Tijden en standen volgens getijdetafel Hydro-meteocentrum Zeeland t.o.v. NAP Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand ZIERIKZEE 16 juni 01.05 113 07.20 -140 13.35 132 19.50 -126 17 juni 02.00 124 08.15 -141 14.35 141 20.45 -133 ROOMPOT BUITEN 16 juni 00.05 106 06.25 -132 12.40 126 18.50 -120 17 juni 00.50 120 07.15 -133 13.20 139 19.35 -127 BRUINISSE 16 juni 01.20 123 07.20 -148 13.50 144 19.50 -135 17 juni 02.10 135 08.10 -149 14.35 153 20.45 -141 WEMELDINGE 16 juni 01.15 119 07.20 -145 13.50 140 19.50 -132 17 juni 02.10 132 08.15 -146 14.35 149 20.45 -138 Springtij 22 juni Actuele informatie over afwijkingen 06-91122353 MUQDISHO/WENEN/WASHINGTON - De Verenigde Naties hebben Somali sche milities er maandag van beschuldigd bij de bloedige betoging van afgelo pen weekeinde burgers als menselijk schild te hebben gebruikt. Bij een demon stratie van Somaliërs kwamen zondag zeker twintig mensen om het leven toen Pakistaanse militairen van de Verenigde Naties het vuur openden. Keivin McGovern, de woordvoerder van de VN in Muqdisho, zei voorts dat anderen dan de VN-militairen op de betogers hebben geschoten. McGovern uitte de beschuldi- gingen tegen de Somalische milities nadat Amerikaanse AC-130 kanonneervliegtuigen en gevechtshelikopters voor de derde opeenvolgende nacht po sities van de machtigste Soma lische krijgsheer Mohamed Fa- rah Aidid hadden bestookt. De luchtaanval kostte volgens me dewerkers van een ziekenhuis zeker een persoon het leven, hoewel boze inwoners van Muqdisho zeiden dat ten minste negen mensen de dood hadden gevonden. Onderhandeling Aidid 2jei maandag met de VN te willen onderhandelen, mits de luchtaanvallen worden gestaakt. Hij pleitte tijdens een persconferentie voorts voor de komst van een groep neutrale en onafhankelijke waarnemers" die de algehele situatie in Somalia nader moe ten onderzoeken. Aidid rea geerde niet op de beschuldigin gen van VN-woordvoerder McGovern. Deze had er enkele uren eerder op gewezen dat Ai- dids manschappen vaker bur gers misbruiken als menselijk schild. ,,Op zondag is van de zelfde taktiek gebruik ge maakt", aldus de Amerikaanse officier in VN-dienst. „Gewapende militieleden van Aidid gebruikten vrouwen en kinderen als schild, toen zij op trokken naar de Pakistaanse VN-eenheid." De VN beschik ken volgens McGovern over video-opnames waarop deze handelwijze te zien is. De VN- woordvoerder zei voorts dat, behalve de Pakistaanse mili tairen, ook andere gewapende mannen het vuur hebben ge opend op de Somalische beto gers. Voorlopige gegevens uit het ingestelde officiële onder zoek geven aan dat bij het inci dent „andere personen dan de Pakistaanse soldaten hebben geschoten op de betogers op het moment dat die zich verspreid den", aldus McGovern. „De schoten waren afkomstig óf uit de menigte die zich had verza meld om te demonstreren óf van een dak in de omgeving." Maar, voegde McGovern eraan toe, nog niet alle bijzonderhe den over de schietpartij zijn be kend. Luchtaanval Amerikaanse toestellen bestookten in de nacht op maandag wederom vermeende wapenopslagplaatsen van Ai did in Muqdisho. De aanval duurde anderhalf uur en was volgens ooggetuigen minder hevig dan de twee voorgaande van het afgelopen weekeinde. Journalisten zagen na de actie het verkoolde lijk van een on geveer zesjarig meisje liggen op enkele meters van Aidids hoofdkwartier. In het Digfer-ziekenhuis meld den artsen dat een 18-jarige jongeman aan zijn verwondin gen was overleden. Secretaris generaal Boutros Boutros Gha- li van de VN verdedigde maan dag het ingrijpen in Somalia. De wederopbouw van Somalia vereist ontwapening van de bendes, aldus Boutros Ghali. „De vernietiging van de zware wapens is noodzakelijk .voor nationale verzoening en de te rugkeer van vluchtelingen", zo zei hij. De VN-voorman wees 'erop dat hij vaker heeft be toogd dat de wederopbouw van het land alleen mogelijk is als de krijgsheren en hun bendes zijn ontwapend. „Elke andere operatie is zinloos", zo zei Bou tros Ghali tijdens een perscon ferentie op de wereldconferen tie over de mensenrechten in Wenen. Hulporganistaties beklaagden zich maandag over de aanhou dende luchtacties. De interna tionale organisatie CARE eiste stopzetting om het geschonden vertrouwen van de Somalische bevolking te herwinnen. Ande re organisaties (zoals Artsen zonder Grenzen, het Ameri kaanse World Vision en het Britse Save the Children Fund), alsmede de in Muqdisho aanwezige Italiaanse minister van defensie Fabio Fabbri lie ten zich in soortgelijke bewoor dingen uit. DEN HAAG - Ambtenarenbonden en de Vereniging van Nederlandse Gemeen ten (VNG) overleggen vrijdag hoe zij de cao-onderhandelingen vlot kunnen trek ken. Mocht dit overleg slagen, dan lijkt het einde in zicht van de ambtenarenac- ties die een steeds grimmiger karakter "krijgen. Het gaat vrijdag om een „tech nisch beraad". De bonden staan hier gereserveerd tegen over,. maar. gaan volgens een woordvoerder van de CNV- bond CFO zo'n overleg „niet uit de weg." Een zegsvrouwe van de VNG liet doorscheme ren dat de gemeenten „openin gen" zullen bieden. Openingsbod De gemeenten sturen aan op een tweejarige cao. Het idee hiervoor is vorige week geop perd door premier Lubbers. De bonden zijn in principe niet te gen een tweejarig contract, maar willen een reëel ope ningsbod van de werkgevers. Er ligt een bod voor „koop- krachtbehoud" op tafel. De bonden hebben daar officieel nog niet op gereageerd. Vorige week vrijdag liet de VNG door schemeren dat binnen het Col lege van Arbeidszaken (de ge meentelijke werkgevers) in dringend werd gepraat over de vraag of de onderhandelaars toch niet wat risico moesten ne men. Vooral de toenemende ac- tiedruk in een paar grote ge meenten (die in het college zit ting hebben) heeft de zaak in een stroomversnelling ge bracht. De aarzeling aan de kant van de gemeenten is inge geven door de financiering van de cao. door.het, rijk. Een, ge- meente krijg^pas. achteraf uit Den Haag depiiddelen om een toegezegde salarisverhoging te betalen en zal nooit méér krij gen dan de gemiddelde sala risstijging in alle acht over heidssectoren. Het teveel moet zelf worden bijgelegd. In Rotterdam zijn vuilophalers van de Roteb, na enkele weken stipt te hebbën gewerkt, maan dag overgegaan tot een staking van drie dagen. Dat gebeurde na een korte vergadering waar in vrijwel unaniem gehoor werd gegeven aan de staking- soproep van de AbvaKabo. De staking is een reactie op de po ging van het gemeentebestuur om de stiptheidsacties te door breken. Particuliere vuilopha lers hebben zaterdag ongeveer 200 ton afval van de straten ge haald. Het effect van de actie werd daarmee deels wegge vaagd. De oppositiepartijen in de gemeenteraad (GroenLinks en D66) hebben de handelwijze van het gemeentebestuur afge keurd. Zij zijn ook tegen de 10 procent korting op de salaris sen waarmee het bestuur heeft gedreigd. Van de ruim 1.200 werknemers van de Roteb, heb bën 137 mannen zich maandag laten inschrijven als werkwil lige. Tijdens de stakingsdagen zijn 76 mensen aan,het werk. Het gaatom mensen uit het management, het directiesecre tariaat, de arbodienst (dokter, verpleger); de telefooncentrale en technisch personeel van de verbrandingsinstallaties. Huisvuil De gemeente beraadt zich op eventuele maatregelen wan neer het vuil in de straten zich weer ophoopt. Dat kan bij voorbeeld gebeuren na mark ten dinsdag en woensdag. Ook gerechtelijke stappen worden niet uitgesloten. De reinigings dienst in Spijkenisse gaat vrij dag voor 24 uur in staking uit solidariteit met de Rotterdam se collega's en om de vakbond- seisen kracht bij te zetten. De komende weken staan stipt heidsacties op het programma. In Amsterdam zijn ambtena ren maandag begonnen met een stiptheidsactie. Wethouder Jonker liet weten dat als reac tie daarop de actievoerende vuilophalers 10 procent minder salaris ontvangen. Enkele hon derden ambtenaren verzamel den zich aan het begin van de middag voor de ingang van het stadhuis/muziektheater om hun ongenoegen over de al zes weken durende onderhande lingsimpasse te tonen. De amb tenaren eisen dat de gemeente raad een debat houdt over de vastgelopen gesprekken. De acties in Amsterdam gaan de komende dagen over in de „derde versnelling", zo zei AbvaKabo-bestuurder M. van den Berg. Dat betekent onder meer dat het openbaar vervoer vanaf dinsdagochtend drie uur plat gaat en dat alleen keurig in plastic zakken verpakt vuil wordt meegenomen. Zakken zwaarder dan tien kilo worden niet meegenomen, aldus Van den Berg. De politiebonden houden woensdag, vrijdag en volgende week woensdag geza menlijke acties om hun eisen (onder meer een loonsverho ging van 2,5 procent) kracht bij te zetten. Dat werd maandag in Capelle aan den IJssel bekend gemaakt. Woensdag wordt ter hoogte van de werkkamer van minister Dales (Binnenlandse Zaken) een hoogwerker neerge zet. Vanaf de hoogwerker krijgt de minister een petitie aangeboden. Vrijdag wordt rond het ministerie een „kor donactie" gehouden. Muziek korpsen zullen tijdens de ac ties onder meer in de parkeer garage zingende politiemensen begeleiden. Op woensdag 30 ju ni krijgen kamerleden op het Binnenhof door de bonden een barbecue aangeboden. HILVERSUM - De Dierenbescherming vindt dat ziek of gewond vee op de boerderij door de dierenarts moet worden gedood. Het transport naar de noodslachtplaatsen veroorzaakt onnodig lijden, stelt de vereniging. Gewonde of zieke runderen en varkens worden doorgaans naar noodslachtplaatsen ge bracht. Door de dieren te slach ten voordat ze uit zichzelf ster ven, kan het vlees, mits goed gekeurd, nog worden verkocht. Volgens de landelijke inspec tiedienst van de Dierenbe scherming (LID) is uit onder zoek gebleken dat zogeheten wrakke dieren op weg naar de slachterij worden mishandeld. Jaarlijks zou het om een kwart miljoen dieren gaan. De in spectiedienst heeft de afgelo pen drie maanden het trans port van ziek en gewond vee ge filmd. De beelden laten dieren zien die er zo slecht aan toe zijn dat ze nauwelijks nog kunnen bewegen, zo zegt de LID. Bij het in- en uitladen levert dit problemen op. Aan oren, poten en staart wordt het vee op of uit de vrachtwagen gesleept of met schoppen en slaan tot be weging gedwongen, aldus de inspectiedienst. Ook het take len van vee met een staaldraad om de poot zou regelmatig zijn waargenomen. Directeur D. van Oers van de LID vindt dat staatssecretaris Gabor (Land bouw) met een wettelijke rege ling moet komen om aan de misstanden een eind te maken. Dieren die niet meer zelfstan dig de veewagen kunnen inlo pen, zouden op de boerderij door een veearts moeten wor den afgemaakt. De Dierenbescherming over handigt dinsdag video-banden van het veetransport aan poli tici in de Eerste en Tweede Ka mer in Den Haag. VtMT door Mare Legendre G&LiZ\J£ l/iaj tas in Dé lAMS- &ak t£ plaat- 5éAJ G&LiZ\J£ LM iN Dé &AKTé PLAAT- SéAJ Dinsdag 15 juni Zierikzee Avondvierdaagse Havenplein. 18.45 uur. Kerkwerve Klaverjassen. Café Kerkwerve, Kerkweg 36. 20.00 uur. Renesse Eerste openstelling voor pu bliek. Nederlandse Hervormde kerk. 14.00 tot 16.00 uur. Woensdag 16 juni Zierikzee Avondvierdaagse. Havenplein. 18.45 uur. Nieuwerkerk Verkoping Stichting Adullam. Kerk der Gereformeerde Ge meente in Nederland, Stations straat. Van 19.30 tot 21.00 uur. Donderdag 17 juni Zierikzee Feestelijk inhalen deelnemers ochtendvierdaagse. School plein obs 't Kofschip. 10.00 uur. Avondvierdaagse. Havenplein. 18.45 uur. Anywave festival. Brogum. 20.00 uur. Scharendijke Raadsvergadering gemeente Middenschouwen. Gemeente huis. 20.00 uur. Brouwershaven Natuurexcursie op de Grevelin gen o.l.v. Staatsbosbeheer. 09.30 en 13.00 uur. Nieuwerkerk Vergadering adviescommissie algemene zaken. Gemeente- huis. 19.30 uur. Vrijdag 18 juni Zierikzee Buurtfeest. Schoolplein obs Theo Thijssen. Van 16.00 tot 21.00 uur. Anywave festival. Brogum. 20.00 uur. Oosterland Uitvoering jeugdverkeersspel. In sporthal aan de Dr. Schut terstraat. Van 13.30 tot 16.00 uur. Zaterdag 19 juni Zierikzee Anywave festival. Brogum. 14.00 uur. Bruinisse Gewestelijke brandweerwed strijden. Geheime lokatie. Van 08.40 uur. Haamstede Concert Russische accordeo nist Anatoly Senin. AZC. 19.30 Maandag 21 juni Burgh-Haamstede Raadsvergadering in gemeen tehuis. 19.30 uur. Woensdag 23 juni Zierikzee Bestuursvergadering Water schap Schouwen-Duiveland. 's Landskamer. 9.00 uur. Donderdag 24 juni Zierikzee Bijeenkomst veiling GBA. Trouwzaal stadhuis. 14.00 uur. Brouwershaven Natuurexcursie op de Grevelin gen o.l.v. Staatsbosbeheer. 09.30 en 13.00 uur. Vrijdag 25 juni Burgh-Haamstede Rijdende expositie De Groene Keuken. Terrein brandweerga rage. Van 10.00 tot 16.00 uur. Zaterdag 26 juni Zierikzee Rommelmarkt Wieken Om- roepstichting. Achter verzor gingshuis *De Wieken. Vanaf 09.00 uur. Oosterland Braderie/rommelmarkt Oos- terlands Fanfare. Op de Markt. Vanaf 10.00 uur. Donderdag 1 juli Zierikzee Officiële start van 1 juli-mani- festatie BNA Kring Zeeland in Vierschaar stadhuis. 11.00 uur. Burgh-Haamstede Opening tentoonstelling afval preventie. De Schutse. 12.00 uur. Vrijdag 2 juli Kerkwerve Haringfeest. Café Kerkwerve, Kerkweg 36. 21.00 uur. Dreischor Concert Zeeuws Mannenkoor. Nederlandse Hervormde kerk. 20.00 uur. Zaterdag 3 juli Burghsluis Beachpop-festival. Havenpla teau. Vanaf 12.00 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 2