gratis advertentie Alleen vorm rioolafvoerheffing discussiepunt Brouwse commissie Bruinisse staat uitgebreid stil bij 525-jarig jubileum 0 1 uw mm m smuwEH-mimm n Hoorzitting eind juni r ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE SSS Begrip voor noodzaak invoering rioolbelasting In combinatie met Gemeentedag 1993 5 JEUGDRUBRIEK 6 9 AVONDVIERDAAGSE dé krant van schouwen-duiveland! j ÏERIKZEESCHE NIEUWSBODE GEBOORTE, HUWELIJK, JUBILEUM? Maak dan nu uw keuze uit onze grote kollektie leuke, originele en moderne kaarten. Wie deze kaarten bij ons bestelt en laat drukken heeft recht op een gratis advertentie bij de familieberichten in de Zierikzeesche Nieuwsbode. drukkerij lakenmari ochtman bv Jannewekken 11 4301 HH Zierikzee Tel. 01110-16551 DINSDAG 15 JUNI 1993 149e JAARGANG NR 25374 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 De Brouwse CDA- en VVD-commissieleden zien hetjiiet zitten dat eigenarenjvan woningen in het buitengebied ongeveer 4000 gulden zouden moeten betalen voor aansluiting op het rioolstelsel. (Archieffoto). BROUWERSHAVEN - Niet de invoering van een nieuwe gemeentelijke belasting in de vorm van rioolaf voerheffing op zich, maar de vorm waarin dat zou moeten gebeuren, was punt van discussie tijdens de open bare vergadering van de Brouwse adviescommissie financiën, die maandagavond werd gehouden in het stadhuis te Brouwershaven. Met name de CDA- en de VVD-commissieleden verzetten zich tegen het idee dat mensen wiens huis of bedrijf alsnog op het rioolstelsel wordt aangesloten daarvoor een eenmalige eigen bij drage van 6000 tot 25.000 gulden zouden moeten betalen. ,,De mensen in het buitenge bied huilen vast van blijdschap wanneer ze dat horen. Sinds de invoering van de onroerend goedbelasting in 1977 hebben ze daarmee altijd meebetaald aan het rioolrecht dat daarin opgenomen was, terwijl ze niet aangesloten konden worden op het rioolstelsel, tin nu zullen ze nog eens zo'n bedrag aan aan- sluitingkosten moeten beta len", aldus CDA-commissielid R. J. van der Wekken. Hij re kende voor dat de betreffende bewoners van het buitengebied via het rioolrecht-deel in de on roerend goedbelasting de afge lopen jaren 3000 a 3500 gulden hebben betaald. „Het is terecht dat voor de aansluiting van nieuw gebouwde woningen een dergelijke bijdrage wordt ge vraagd, maar niet voor be staande woningen in het ge bied dat nog nooit is aangeslo ten op de riolering". Ook VVD-commissielid G. van de Velde-de Wilde was die me ning toegedaan. „Het zou niet terecht zijn dat wij niets heb ben betaald toen onze boerde rij vorig jaar op het rioolstelsel werd aangesloten, terwijl men sen die op dezelfde afstand van het dorp Dreischor wonen vol gend jaar een paar duizend gul den zouden moeten betalen wanneer ze worden aangeslo ten". Burgemeester L. N. La- bruyère stelde hen gerust door er op te wijzen dat nog niets vast ligt. „We kunnen door de computer laten uitrekenen wat het zou kosten wanneer we de eigen bijdrage laten vervallen en in plaats daarvan de belas ting voor iedereen wat hoger maken". Vooralsnog werd in de voor jaarsnota 1993 gesproken van een jaarlijkse bijdrage van on geveer zestig gulden per huis houden van meerdere personen en twintig gulden per eenper soonshuishouden. Die bijdrage zou jaarlijks met ongeveer tien gulden omhoog gaan. SGP/ RPF/GPV-commissielid P. van der Meide was van mening dat invoering van rioolafvoerhef fing alleen gerechtvaardigd is wanneer dat inhoudt dat de on roerend goedbelasting niet ver der wordt verhoogd. Zoals be kend is de gemeente Brouwers: haven met haar tarief (van 8,80 per elke drieduizend gul den van de waarde van een pand) daarmee een van de goedkoopste van Nederland. Tijdens de vergadering, waarin de algemene financiële positie van de gemeente centraal stond, werden ook heel wat woorden gewijd aan de manier waarop de nieuwe gemeentelij ke belasting berekend zou moeten worden. Behalve op ba sis van vervuilingseenheden (zoals ook de verontreinigings heffing wordt vastgesteld) zou dat ook op basis van het water gebruik kunnen gebeuren. De Delta Nutsbedrijven (Deltan) heeft daarvoor een aanbod ge daan. Commissielid P. van der Meide zag dat als de beste oplossing, maar de CDA- commissieleden wareri liet te gengestelde van mening. „Dan zouden in elke woning twee watermeters geplaatst moeten worden, want er wordt heel wat water gebruikt dat niet het riool in gaat. Bijvoorbeeld drinkwater", aldus de heer Van der Wekken. De commissieleden zagen wel de noodzaak in van invoering van de nieuwe heffing op zich. Omdat de gemeente het beheer krijgt van alle rioleringen die zich op haar grondgebied be vinden, omdat de milieu-eisen die daaraan worden gesteld strenger worden en omdat men op termijn al die rioleringen moet vernieuwen moet de ge- vervolg pagina 2 BRUINISSE - Op 25 september van dit jaar staat Bruinisse bol van de feeste lijkheden. Deze dag namelijk wordt op feestelijke wijze het 525-jarig bestaan van het vissersdorp gevierd. Een stuurgroep met daarin vertegenwoordigers uit verschillende geledingen van de Bruse samenleving is reeds begonnen met de voorbereidingen en organisatie van de dag. De viering van het jubileum wordt gecombineerd met de Nationale Gemeentedag, die dit jaar eveneens valt op 25 september. De Stuurgroep viering 525- jarig bestaan is samengesteld uit vertegenwoordigers van de sportverenigingen, de SFB, de Bruse WV, het onderwijs, de jeugdsoos en het gemeentebe stuur. De voorzitter van de Stuurgroep, burgemeester A. Vogelaar, geeft aan waarom er juist nu is gekozen voor het vieren van het 525-jarig be staan van het mosseldorp. „525 jaar is Bruinisse een zelfstan dige gemeente geweest. In het plan van een gemeentelijke herindeling, waarvoor vorig jaar binnen het provinciale be stuur de discussie is opgestart is geen plaats meer voor een zelfstandig Bruinisse. Op basis van realiteitszin heeft de ge meenteraad op dit voornemen ingespeeld en is een overleg aangegaan over een onderzoek naar de mogelijkheden van een samenvoeging tot één gemeen te, met de gemeente Duiveland. Duidelijk is, dat de kans uiter mate groot is dat Bruinisse voor de laatste keer haar be staan rpndom een bijzonder aantal jaren, in dit geval 525, als zelfstandige gemeente zal kunnen vieren". Bij het jubileum, zo blijkt uit het voorlopige programma, wordt uitgebreid stilgestaan. Reeds om 08.00 uur wordt de klok geluid waarna om 08.15 uur herauten te paard van Paarden- en Ponyclub Schou- wen-Duiveland het feest vanaf een oorkonde aankondigen. Rond 09.00 uur wordt vervol gens de Nederlandse, Zeeuwse en Bruse vlag gehesen voor het gemeentehuis. Tbr plaatse wordt eveneens het Nederland se, Zeeuwse en Bruse volkslied gezongen en het spandoek vdn de Gemeentedag en het bord 'Bru 525 jaar' onthuld. Naar verwachting zullen alle Bruse koren deze liederen aanheffen. De Bruse Scouting is bereid ge vonden om deze dag op het plein voor het gemeentehuis haar jaarlijkse braderie te hou den. Deze zal duren tot onge veer 12.30 uur. In het kader van de Gemeentedag wordt er van 09.30 tot 16.00 uur open huis ge houden in het gemeentehuis. Hier zal een foto-tentoonstel ling staan ongesteld van oud- Bruinisse waarbij de geschie denis van Bruinisse tot heden zal worden belicht. Gedacht wordt aan thema's als: het ont staan van Bruinisse, het am bachtsleven in vroeger tijden, de doorwading van Zijpe in 1577, de landbouw en visserij, de mosseloproer, de stormram pen van 1911 en 1953, Bruinisse gedurende de Tweede Wereld oorlog en het leven en werken in het hedendaagse Bruinisse. Eveneens wordt er aandacht besteed aan het jaar van de Ou deren. In stands kan meer in formatie worden verkregen over bijvoorbeeld de sociale veiligheid en de verkeersvei ligheid voor ouderen. Ook ver zorgingshuis In 't Opper zal de mogelijkheid worden geboden om de foto-tentoonstelling een aantal weken binnen haar mu ren op te stellen. Discussie Veel wordt verwacht van de pseudo-raadsvergadering over het ouderenbeleid die eveneens in de ochtend zal worden ge houden. Oud-raadsleden, oud- wethouders, een oud-burge meester en gemeentesecretaris zullen worden benaderd om de discussie te voeren. Oud coryfeeën als Stoffel Jumelet en Wullum van Gilst hebben reeds toegezegd aanwezig te zullen zijn, wat voor velen al leen al reden genoeg is om een bezoek te brengen aan de dis cussie. De Stuurgroep hoopt een groot aantal ouderen uit de gemeente bij deze ongetwijfeld spectaculaire discussie te mo gen begroeten. Om 10.00 uur arriveren zo'n twintig oldti mers van voor 1940. Zij zullen meerijden in de historische op tocht waaraan ook schoolkin deren, muziekvereniging Stuitje Leut en misschien de le den van de Paarden- en Pony club zullen deelnemen. Burge meester Vogelaar voegt hier aan toe: „Wij hopen eveneens dat inwoners van Bruinisse zich gehuld in oude kleder dracht zullen aansluiten aan deze slinger door het dorp. Dat geeft een extra cachet aan de optocht". Van 15.30 tot 16.30 uur is% er een speciaal muziek festival. Alle leden van de Zeeuwse muziekverenigingen zijn hiervoor uitgenodigd. Een nader aan te wijzen dirigent moet van dit allegaartje aan Zeeuwse muzikanten een hech te eenheid smeden dat geza menlijk een muziekstuk uit voert. Aansluitend geeft de to neelvereniging De Komedian ten op het Kerkplein een op voering van het toneelstuk de Mosseloproer uit 1773. Vanaf 17.45 uur is iedereen uit genodigd om tegen een finan ciële bijdrage deel te nemen aan een volksmaaltijd op het havenplateau, waarbij uiter aard mosselen zullen worden opgediend. Na het optreden van het visserskoor, „het be staat pas een ja&r, maar het hoort erbij alsof het al 525 jaar bestaat", wordt er door en voor de kinderen een lampionop tocht door Bruinisse gehouden. In het Durps'uus wordt de fees telijke dag met een avondvul lend programma met muziek en dans afgesloten. Versiering Niet alleen zijn er de gehele dag activiteiten, ook het gehele dorp zal worden versierd. In middels is per straat een bewo ner benaderd om ervoor te zor gen dat zijn/haar straat ver sierd zal zijn met vlaggetjes en erepoorten. Uiteraard zullen ook de mosselschepen in de ha ven feestelijk worden aange kleed en verlicht. Het Visserij museum en de Oudsheidkamer zijn de gehele dag geopend, er is een etalagewedstrijd voor winkeliers en er worden auto- en brief stickers gedrukt met het opschrift Bru 525 jaar. Aan de plaatselijke cineast Cees Hoogerwerf is reeds gevraagd de feestdag op video vast te leggen voor het nageslacht. Wat betreft de financiën, hoopt de stuurgroep met 15.000 17.500 gulden rond te komen. De gemeenteraad heeft inmid dels al 5.000 gulden toegezegd en ook vanuit het Bruse be drijfsleven zijn reeds toezeg gingen gedaan om via sponso ring een financiële ondersteu ning te geven. „Alle reden om aan te nemen dat we het jubi leum kostendekkend kunnen vieren", aldus burgemeester Vogelaar. Het programma van de viering van 525 jaar Brui nisse wordt eveneens afge drukt in een speciaal program maboekje met daarin ook de geschiedenis van Bruinisse. Een volk dat te veel jubilea viert, vergeet voor nieuwe te zorgen. Fliegende Blatter Later wat regen HET WEER Van het westen uit toenemende bewolking en vooral later op de dag al en toe regen. Minimum- temp. ±11 graden, middagtemp. ongeveer 18 graden. Zuidwesten wind, matig rond kracht 4, aan de kust toenemend tot krachtig 6. WIJKBUS De wijkbus 60-plus vierde eerste jubileum met een re ceptie. Uit de school geklapt ditmaal op bezoek in Brouwers haven. ZLM Het hoofdbestuur van de ZLM noemt het mestakkoord onaanvaardbaar. Vijftienhonderd wandelaars zijn gestart voor de Zierik- zeese Avondvierdaagse. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Over uitbreidingsplan Nieuwerkerk NIEUWERKERK - Op 29 juni om 20.00 uur wordt er in het gemeentehuis in Nieuwerkerk een hoorzitting gehouden over de uitbreidingsplannen van Nieuwer kerk. De hoorzitting over de uitbreiding van Ooster- land zal waarschijnlijk in augustus/september plaatsvinden. Deze mededeling werd gisteren, don derdag, gedaan in de commissievergadering algeme ne zaken. De informatie-avond is nodig om de burger het recht te geven op inspraak in de gevolgde pro cedure. Vervolgens wordt het plan opgestuurd naar de pro vincie voor het vooroverleg van de diverse instanties. Daarna kan er gewerkt worden aan de bestemmingsplanprocedures. Aan de uitbreiding van Nieu werkerk wordt in fasen ge werkt. Overigens was er ook nog ander nieuws. Fase 1 van het uitbreidingsplan Nieuwer kerk heeft de naam D'Eule ge kregen. Voor de uitbrei dingsplannen van Oosterland is gekozen voor de naam Oost- kenshil, naar het voormalige gemeentehuis. Iepziekte Bij vijf bomen aan de Laan der Wereldveteranen in Ouwer- kerk is iepziekte geconsta teerd, zo werd voorts aan de commissieleden medegedeeld. De gemeente heeft de verplich ting deze zieke bomen te ver wijderen. Een en ander zal bin nen een week gebeuren. MAASTRICHT - Het Limburgs Dagblad moet een artikel recti ficeren waarin de Maastrichtse wethouders J. Hoen (CDA) en R. Leenders (PvdA) worden be schuldigd van corruptie. Fun gerend president van de Maastrichtse rechtbank mr. A. Adelmeijer heeft dat maandag bepaald in het kort geding dat de bestuurders hadden aan gespannen tegen het dagblad. DEN BOSCH - Op papier wordt het nieuwe deel van de A50 tussen Eindhoven en Oss een autosnelweg, dus met on gelijkvloerse kruisingen. De kans is echter groot dat gedeel tes van de weg eerst worden aangelegd als autoweg. Dat heeft minister Maij (verkeer en waterstaat) maandag gezegd na een werkbezoek aan de pro vincie Noord-Brabant. Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, ik wil een kwartaalabonnement f 48,50 kwartaalabonnement met autom. afschr. f 46,— Q jaarabonnement f 183, jaarabonnement met autom. afschr. f 173,— en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. naam Dhr./mevr. adres postcode: plaats: telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: 3C Zendjde bon in open envelop zonder postzegel naar O Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie, GQ Antwoordnummer 12, 4300 VB Zierikzee. ZZN

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 1