'Uitdrukken van schoonheid en eenvoud van de techniek' LAMPLICHT OVER HET ERF streeknieuws dit biedt de beeldbuis Vervanging Bruse brandweerwagen op agenda commissie Werk van beeldend kunstenaar Kees Wijker in de Noordhavenpoort 4 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Kees Wijker bij zijn object 'de schoonheid der bruggen". (Foto: Marijke Folkertsma). ZIERIKZEE - Een van de achtergrondgeluiden van zijn jeugd in Arnhem is dat van rijdende treinen. „Zo lang ik me herinner houd ik al van treinen. Het tech nisch element ervan en hoe ze er uit zien. Later is daar de interesse voor bruggen hij gekomen. De ijlheid van hun constructies, het feit dat je met bijna niets, met een simpele brug een enorme omweg kunt afsnijden. En de natuurlijke manier waarop ze onderdeel van het landschap kunnen vormen", aldus beeldend kun stenaar Kees Wijker uit Middelburg. 'De schoonheid der bruggen en andere kunst' is de titel van een expositie in galerie Noord havenpoort te Zierikzee, waar zijn werk tot en met donderdag 1 juli is te zien. Het betreft een expositie van kunstwerken waarin Wijker op uiteenlopen de manieren de thema's tijd, beweging, plaats en techniek heeft uitgewerkt. In de Noordhavenpoort zijn zo wel schilderijen te zien als ob jecten, die al dan niet bewogen kunhen worden. Kees Wijker werd opgeleid op de afdeling monumentale vormgeving van de Rietveld Academie in zijn geboorte plaats Amsterdam. Hij expo seerde eerder in het Stedelijk Museum in Amsterdam en met het Amsterdams Beeldhou wers Kollectief. Ook was zijn werk te zien tijdens de exposi tie Arboretum Trompenburg te Rotterdam en'de Eerste Zeeuw se Kunstmanifestatie die pas geleden in Goes werd gehou den. De kunstenaar woont sinds maart-'vèn dit jaar in Middelburg. „Omdat hier in Zeeland gemakkelijker huis vesting en werkruimte is te vinden en het rustiger wonen De expositie in Zierikzee kwam tot stand via een uitno diging daartoe van de stichting Transartica. Tot en met 1 juli is in de Noordhavenpoort van dinsdag tot en met zondag da gelijks van 13.00 tot 17.00 uur Wij kers interpretatie van tech niek en schoonheid te zien. Zoals het beweegbare object dat de titel OO meekreeg. Een simpele, op een krukas lijken de constructie waarmee Kees Wijker de schoonheid en een voud van techniek wil uitdruk ken. „De mechanische bewe ging die met dit werkstuk ge maakt kan worden laat zien dat in een simpele constructie heel veel schoonheid verborgen gaat". Centraal op de expositie staat het object dat de beeldend kun stenaar ter plaatse (in de poort) maakte. Hij noemde het de 'schoonheid der bruggen'. Het betreft een meterslange afbeel ding van een brug die is ver vaardigd van touw. „Ik liep al een tijdje met dit idee rond, maar ik had niet de mogelijk heden om het uit te voeren. Toen ik hier in de poort kwam viel alles op' zijn plaats. De ruimte had de sfeer en de ver houdingen waarnaar ik zocht en het touw kon worden opge hangen aan de balken". Brug anders ervaren Via het object 'schoonheid der bruggen' kan het publiek een brug anders ervaren dan ge bruikelijk. „Meestal is men on derdeel van de brug omdat men er overheen gaat of men bekijkt de vorm van een brug van een afstand. Dit object is een brug die de ruimte vult ter wijl het publiek er door en langs kan lopen. Daardoor is men gelijkwaardig aan de brug en kan hem anders, mooier, be ter ervaren". De krachten die een rol spelen in de constructie van een brug spelen ook een rol in het werk van Wijker. Dat is onder meer te zien in zijn impressie van de Rijnbrug; de spoorbrug over de Rijn bij Oosterbeek. Het object is onder meer voorzien van een dubbele boog 'voor de sterkte'. Uit de periode dat hij in Arn hem woonde dateert ook het object waarin een miniatuur trolley-bus rondrijdt. Verder omvat de expositie ob jecten waarmee Wijker de au teur Samuel Beckett een hom mage brengt en de tijd symbo liseert. Gedurende de expositie is hij af en toe zelf aanwezig om geïnteresseerden een toelich ting op zijn werk te geven. ZIERIKZEE Buurtfeest Theo Thijssenschool Midgetgolf, een stokvangspel, een skiloop, een grabbelton, een reuzesjoelbak en een springkussen. Dat zijn de acti viteiten waaraan jong en oud plezier kunnen beleven tijdens het buurtfeest van Zierikzeese openbare basisschool Theo Thijssen. Het traditionele jaar lijkse evenement wordt dit jaar gehouden op vrijdag 18 ju ni. Vanaf 16.00 tot 21.00 uur kan iedere belangstellende terecht op het schoolplein van de ba sisschool aan de Calandweg. Behalve spelmogelijkheden vindt men daar ook een grote rommelmarkt. Medewerkers van de school en vrijwilligers zijn weer een jaar bezig ge weest om tweedehands artike len te verzamelen. Daarbij is een grote voorraad meubilair, tuingereedschap, elektronica, boeken en huishoudelijke ap paratuur bijeen gebracht. Het evenement omvat verder een verloting en een optreden van de dansband Magnum dat is ge pland om 18.30 uur. RENESSE Concert ZWN-Mannenkoor In de Nederlandse Hervormde kerk in Renesse is op woens dag 23 juli een concert van het ZWN-Mann'enkoor uit Middel burg. Het koor staat onder lei ding van Riet Westerweele en ook de vaste organist van de kerk, Prosper Sevestre ver- leent zijn medewerking aan het concert. Hij is, evenals de koor leden, werkzaam bij het ver voersbedrijf Zuid-West-Neder- land dat de buslijnen op de Zuid-Hollandse en Zeeuwse ei landen verzorgt. Het koor zingt populaire en licht-klassieke liederen waaronder het Zeeuws Volkslied, de twaalf rovers, Jacobs Ladder, Panis Angelicus en the Holy City. De tenor Edo Zijl zingt daarbij en kele keren solo. Als orgelsoli zijn de Turkse mars van Mozart en Andantino van César Franck te horen. Het concert begint om 20.30 uur. BRUINISSE Bejaardenmiddag Woensdag 9 juni was de laatste bijeenkomst voor de zomerva kantie van de bejaardensoos onder leiding van mevrouw IJzelenberg-Olree. Deze soosmiddag had een bijzonder karakter omdat het 60-jarig huwelijkspaar de heer en me vrouw De Graaf aanwezig wa ren. Het bruidspaar werd in een toepasselijk gedicht toe gesproken met de mededeling dat,de traktaties deze middag voor hun rekening waren. Het bestuur had alles keurig gere geld en alle helpsters en de be stuursleden kregen als dank een plant aangeboden. Tijdens de pauze kwam Leo IJzelen- berg met zijn harmonika de zaal binnen om ter ere van het bruidspaar enkele liederen te laten klinken. De bejaarden zongen lekker mee en al met al werd het erg gezellig in het ver enigingsgebouw. Hierna werd afscheid genomen van twee be stuursleden. De leidster sprak de beide dames toe en overhan digde beiden een enveloppe met inhoud. Met name het ver trek van mevrouw Verhoek zal bijzonder voelbaar zijn omdat zij jarenlang op de centen heeft gepast of zoals mevrouw IJze- lenberg verwoordde: „Zij ging over de kas wat èltijd prima was." Mevrouw De Graaf declameer de nog een tweetal prachtige gedichten en liet tot slot dank baar voor alles Gezang 280 zin gen. MevrouWj IJzelenberg be dankte allen die deze met ernst en luim doorspekte middag aanwezig waren voor hun komst en wenste hen het aller beste voor de komende vakan- tietijd. „Hopelijk tot ziens om samen op 1 september weer te kunnen beginnen", zo besloot mevrouw IJzelenberg. BREDA - Naar schatting 14.000 supporters hebben zondag in het centrum van Breda de pro motie van de voetbalclub NAC naar de eredivisie uitbundig gevierd. Door CATALIJN CLAES/EWOUT SPEELMAN 33 Freek zwijgt en blaast een rookwolk voor zich uit. 'Tja', zegt hij, 'veel zie ik er niet in, maar die tweehonderd vijf tig zal ons de kop niet kosten. Voor dat voorschot, die duizend gulden. Wou je ze meenemen, Jan? Dan moeten we wel even een briefje opmaken'. Jan Doornbos draait onrustig op zijn stoel heen en weer. 'Tja', zegt hij langzaam, 'tja, maar eh dat zat niet zo glad bij Rinus en bij Driekus. Ze willen wel betalen, maar als alles achter de rug is. En ne 'Nou, kom maar met het water voor de dokter', grinnikt Freek, die al ver moedt waar het heengaat. Er lopen de laatste tijd zulke vreemde geruchten over Jan Doornbos 'We zouden het samen kunnen doen, de man vijfhon derd, en dan met Driekus en Rinus af spreken dat ze later wat minder krij gen, maar eh nou ja, ik zit zelf een beetje krap. Ik heb wat stukjes ge kocht, dat mag je wel weten, en die benne teruggelopen. De makelaar zegt dat het weer goed komt, maar ik suk* kei nou wat met mijn contante geld'. 'Zeg nou maar dat je vrouw erbuiten moet blijven, want al heb je nou veel praatjes, in geldzaken moet je je vrouw kennen, hè? Als het de Boerenleen bank aangaat tenminste', zegt Harmen op de man af. Hij kijkt even naar Justi ne en zegt dan: 'Nee, buurman, twee honderd vijftig gulden wil ik bijdra gen, maar geen duizend gulden, dat is me allemaal te ongewis. Ik gooi geen goed geld naar kwaad geld, ik doe het niet'. Met dit antwoord kan Jan Doornbos naar huis gaan. Harmen en Freek praten nog wat na. Ze zijn het erover eens dat het bij Jan Doornbos helemaal niet goed zit. Dat kon wel eens een verkoping bij execu tie worden, vrezen ze. 'Het land zou niet zo duur gaan', mom pelt Freek. 'Wie kan het gebruiken, het ligt zo afgelegen. Nou ja, wij, het grenst aan de zuidkant aan de akkers van de Deltahoeve, met een brug over de sloot zijn we er'. Harmen stuift op. 'Snotneus', barst hij uit. 'Moeten wij profiteren van het on geluk van een ander? Is dat christelijk? Wordt ons dat geleerd? Schaam jij je niet?' 'Zaken benne zaken', mompelt Freek, 'anders grijpt Arie Kaan het mis schien'. 'Als de plaats van Jan aan de paal komt, zal ik proberen dat stuk land om de zuid te kopen. Maar dan kan Jan het huren en als-ie kan terugkopen. Jan is een goeie boer en handig genoeg. Het zit hem allemaal in jonge Jan'. Freek haalt zijn schouders op en gaat naar zijn kamer. Overtuigd is hij niet en zijn vader begrijpen doet hij ook niet. De ouwe kan zo hard zijn als een spijker en een vent als Jan Doornbos verdient zeker zijn medelijden niet. En toch zal hij hem de hand boven het hoofd houden. Justine begrijpt het wel, en ze acht er haar man des te meer om. Zijn houding tegenover Roel vervreemdt hem van haar, maar zijn houding tegenover Jan Doornbos als er iets misloopt maakt weer veel goed. Ze gaat naar hem toe, gaat op zijn schoot zitten, kust Jicht zijn wang en fluistert hem toe: 'Weet je dat ik veel, héél veel van je houd?' In de tuin bloeien de bloemen, de zo mer laait over het land. Vroeg, heel vroeg staan de mannen op en ze wer ken tot in de avond, het weer kan om slaan en voor die tijd moet het hooi aan de opper staan, dat kan geen uitstel lij den. (wordt vervolgd) AMSTERDAM - In de Onze Lieve VrouwesteegTn het cen trum van Amsterdam zijn bij bouwwerkzaamheden de res ten blootgelegd van de Onze Lieve Vrouwe Kapel, voorzover bekend de oudste kapel van de hoofdstad. Wanneer de kapel werd gebouwd is niet bekend. Gereformeerde Gemeente OOSTERLAND - Dinsdag 15 juni, 19.30 uur ds. G. M. de Leeuw, Barneveld. Advertentie De keiharde waarheid is dat hard slapen ongezond en onkomfortabel is. Een soepele, gelijkmatige ondersteuning van uw lichaam is een voorwaarde voor een goede nachtrust. Kom voor een persoonlijk advies naar Deurloo uw bedspecialist. deurloo intermeubel Haringvlietplein 4, Zierikzee. Tel. 01110-12946 's Maandags gesloten Donderdagavond koopavond Dinsdag 15 juni NEDERLAND 1 17.53 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 18.00 uur Journaal 18.15 uur Sesamstraat. 18.33 uur Jeugdjournaal. 18.43 uur Het klokhuis. 19.02 uur Tussen kunst en kitsch. 20.00 uur Journaal. 20.25 uur Vrouwen, serie. 21.12 uur AVRO Televizier, ac tualiteitenrubriek. 21.53 uur Birds of a feather, Engelse comedyserie. 22.29 uur De tijd staat even stil, Tferugblik op belangrijke gebeurtenissen uit het recente verleden. 23.13 uur Cheers, Amerikaanse comedyserie. 23.42 uur World of golf. 8- delige informatieve serie over de golfsport. 00.07 uur Journaal. NEDERLAND 2 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 16.25 uur After school special, Amerikaanse serie eduucatie- ve films. 17.15 uur Samson, Belgisch kindermagazine. 18.00 uur Journaal. 18.20 uur Countdown sixties, muziekprogramma. 18.50 uur Empty nest. Ameri kaanse comedyserie. 19.15 uur De heilige koe. Auto- en motormagazine. 19.45 uur Back to the sixties, Nostalgisch muziekmagazine. 20.15 uur De Staatsloterij Show. 21.55 uur Nieuwslijn, actuali teitenrubriek. 22.25 uur De wrekers, Engelse misdaadserie. 23.10 uur Snooker met Dennis Taylor. 23.40 uur Op zoek naar de bronnen van de beschaving. Voorlichtingsprogramma. 23.45 uur Journaal. NEDERLAND 3 08.53 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 11.00 uur Nieuws uit de natuur, afl. 30. 18.00 uur Journaal. 18.20 uur Gekleurd verleden. Documentaireserie. 18.54 uur Studio sport. 19.24 uur Van gewest tot ge west. Regionale rubriek. 20.00 uur Brooklyn Bridge, 13- delige comedyserie. Afl. 1. 20.27 uur Zelfkant. Engelse se rie. 21.23 uur Frans Brüggen repe teert met het Radio-Kamer Or kest, 3-delige muzikale serie. 22.00 uur Journaal. 22.15 uur Sportjournaal. 22.30 uur Nova, actualiteiten programma. 23.00 uur Den Haag vandaag. Parlementaire rubriek. 23.20 uur Trekking dagelijkse lotto. 23.21 uur Het land van her komst, 6-delige serie over lite ratuur. 23.51 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. RTL 4 06.00 uur Hei elei kuck elei, Luxemburgs programma. 06.30 uur RTL Classique. 07.00 uur RTL 4 Nieuws 07.05 uur Scooby Doo 07.30 uur RTL 4 Nieuws 07.35 uur Yogi Bear 08.00 uur RTL 4 Nieuws 08.06 uur The Bold the Beau tiful, Amerikaanse serie. 08.30 uur RTL 4 Nieuws 08.35 uur Santa Barbara, serie. 09.00 uur RTL 4 Nieuws 09.10 uur Rad van fortuin 09.35 uur Secrets. Amerikaan se serie. 10.05 uur As the world turns. Amerikaanse serie. 10.50 uur Sons Daughters, serie. 11.15 uur RTL Shop 11.25 uur Denksportkampioen, spelprogramma. 11.55 uur Clip van de dag 12.00 uur Telekids 13.00 uur Ouders van nu, pro gramma over ouderschap en kinderverzorging. 13.30 uur RTL text-radio. 14.30 uur RTL shop. RTL Club Shopping. 14.40 uur Prijzenslag 15.10 uur General hospital, Amerikaanse soapserie. 15.55 uur Santa Barbara, Ame rikaanse serie. 16.25 uur The Oprah Winfrey show 17.10 uur Love Boat, Ameri kaanse serie. 18.00 uur RTL 4 zes uur nieuws 18.20 uur RTL 4 club 18.35 uur The bold the beau tiful, Amerikaanse serie. 19.00 uur Rad van fortuin, spel programma. 19.30 uur RTL 4 avondnieuws 19.50 uur RTL 4 weer 20.00 uur Secrets. Amerikaan se serie. 20.30 uur Hitbingo, showpro gramma waarin met kandida ten en de mensen thuis het spel bingo wordt gespeeld. 21.10 uur World of discovery. Amerikaanse documentairese rie. 22.00 uur Klasgenoten. 22.55 uur Tanamera, the Lion of Singapore. Zesdelige mini serie. 23.50 uur RTL 4 laatste nieuws 00.05 uur The Oprah Winfrey show. Amerikaanse talkshow. 00.50 uur As the world turns, Amerikaanse soapserie 01.40 uur General Hospital, Amerikaanse soapserie. 02.25 uur Nachtprogramma. BRT 1 17.30 uur Boes, tekenfilmserie. 17.52 uur Samson-clip 17.55 uur Tik tak, afl. 166. 18.00 uur Journaal. 18.10 uur Mooi en meedogen loos, serie. 18.35 uur Skippy, serie. 19.03 uur Buren, Australische serie. 19.25 uur Lotto-winnaars, me dedelingen en programma- overzicht. 19.30 uur Journaal en Sport. 20.00 uur Secrets, 65-delige se rie. Afl 12. 20.25 uur Hemel en aarde, talk show. 21.25 uur N.V. de Wereld, repor tage magazine. 21.55 uur Verrassende vertel lingen, serie ongewone verha len. 22.25 uur Tips voor trips 22.30 uur Vandaag en Sport. 22.55 uur Programma van de Nationalistische Omroepstich- ting. 23.15 uur Coda. BRT 2 20.00 uur Van nu en straks. 6- delige serie portretten. Afl. 3. 20.25 uur Kijk Uit! Ver- keerstips. 20.30 uur Mijn hart is vol mu ziek. 21.25 uur Tips voor trips. 21.30 uur Journaal en sport. 22.00 uur Black moon rising. Amerikaanse misdaadfilm. 23.40 uur Sport extra. BRUINISSE -.Donderdag 17 juni vergadert de com missie financiën van de gemeente Bruinisse. Op de agenda van de commissievergadering onder meer het voorstel tot vervanging van de brandweerauto. De commissievergadering wordt gehouden in het ge meentehuis en begint om 19.30 uur. De huidige brandweerwagen van het Bruinisser korps is ruim vijftien jaar oud en drin gend aan vervanging toe. Vorig jaar werd nog een renovatie uitgevoerd om de brandweer wagen bedrijfszeker te hou den. In de meerjarenbegroting is voor 1994 rekening gehouden met een investering van 400.000,-. De commissie wordt nu reeds om advies ge vraagd omdat aflevering van een nieuwe brandweerwagen pas een jaar na bestelling kan geschieden. Op de agenda verder het voor stel van het college tot renova tie van het plein aan de Acacia laan. Een onderdeel van de to tale kosten is bij de provincie Zeeland aangemeld voor subsi die in het kader van de sociale veiligheid. De commissie wordt advies gevraagd over het beschikbaar stellen van het be nodigde krediet en het voorstel om de investering te dekken uit de reserve sociale vernieu wing. Tijdens de commissie vergadering ook aandacht voor de vierde en laatste fase van herinrichting van de dorps kern. Het herinrichtingsplan omvat de Oudestraat en de aanslui tende kruising met de Haven- dijk. Getracht is het geheel aan te laten sluiten bij de inmid dels uitgevoerde reconstructie van Nieuwstraat en Kerkplein. Aan de commissie wordt ver der het voorstel voorgelegd om een hekwerk rondom de vijver aan de Meidoornstraat te plaatsen. Voor het karwei is een investering van 3500,- noodzakelijk.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 4