Rotterdams huisvuil blijft voorlopig op straat staan Grootste scholierenstaking ooit trekt ruim 100.000 deelnemers Straat moet terug naar de burgers Reuzenhaai voor kust Camperduin gezien Voorjaarsnota Brouwershaven Uitgebrande tanker versleept Woede over aangekondigde bezuinigingen Stiptheidsacties Roteb gaan door fcE&biffS ou u6gsropp£gii£ re &>ecé/u DEURLOÖBV, ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE CAMPERDUIN - Voor het Noordzeestrand van Camperduin is donderdag ruim een kwartier lang een reuzenhaai gezien. De grote maar on gevaarlijke haai is de tweede die in een jaar tijd op dezelfde plaats is waargenomen. Dat heeft de Alkmaarse bioloog en vogelkijker drs. Nick van der Ham donderdag gemeld. Volgens Van der Ham kon hij de haai vanaf kwart over negen ruim een kwartier lang met een verrekijker volgen. Het dier zwom traag op circa 200 meter uit de Hondsbossche Zeewering rakelings langs enkele sportvissers in een bootje en langs het werkvaartuig Falga van Rijkswaterstaat. De markante rug- en staart vinnen van het dier waren volgens Van der Ham.uitste- kend zichtbaar. Gezien de afgeronde vorm van de rug vin en afstand tussen rug- en staartvin gaat het om een reuzenhaai van ongeveer vier meter lengte. Volgens de bioloog betrof het een nog vrij jong dier. Volwas sen reuzenhaaien bereiken een lengte van tussen acht en twaalf meter. De haai was vrijwel zeker niet het zelfde jonge dier dat op 9 ju ni van het vorige jaar op zeer korte afstand van zwemmers voor de kust van Camperduin zwom. Dit exemplaar werd toen door twee vogelkijkers geschat op circa vier meter lengte en zou een jaar later aanzien lijk groter zijn geweest. Reuzenhaaien worden slechts incidenteel in de Noordzee waargenomen. De laatste keer vóór juni 1992 was bijna 20 jaar geleden. Het zijn in alle gevallen ver dwaalde exemplaren. De reuzenhaai leeft van plank ton, heeft nauwelijks tan den en valt geen mensen aan. De wel voor de mens ge vaarlijke haaiesoorten, zo als de grote witte haai, ko men uitsluitend voor in tro pische wateren en zijn nog nooit levend in de Noordzee gesignaleerd. Vervolg van pag. 1 den met oudere alleenstaanden voor wie de woonlasten steeds zwaarder worden. Bij de nieu we rioolafvoerheffing gaat men daarom uit van vervui lingseenheden, zoals die ook worden gebruikt voor de hef fing Verontreiniging Opper vlaktewater. Dat houdt in dat men voor een meerpersoons- huishouden drie vervuilings eenheden (VE) in rekening brengt en voor een alleenstaan de een. Bedrijven zouden moe ten worden belast naar de hoe veelheid water die zij gebrui ken of de mate van vervuiling die zij veroorzaken. Eigenaren van gebouwen die nog moeten worden aangeslo ten op het rioolstelsel zouden hiervoor in het kader van de nieuwe heffing een eenmalige financiële bijdrage moeten gaan betalen. Het college van b en w stelt aan de raadsleden voor om dat bedrag voor een woning te bepalen op 4000 gul den, voor een minicamping op 10.000 gulden en voor een be drijf op 15.000 gulden. Of de Brouwse gemeenteraadsleden met dit alles instemmen blijkt aanstaande maandag wanneer de voorjaarsnota wordt bespro ken tijdens de gemeenteraads vergadering. Daarbij worden ook de diverse financiële 'potjes' van de ge meente opnieuw bekeken. Zo stelt het Brouwse college van b en w voor om de reserve stads wallen en grachten en de reser ve camping De Bulke te laten vervallen en het geld te gebrui ken voor de kosten die het rioolstelsel met zich mee brengt. Ook restantbedragen uit de reserves dorpsuitleg, uit gevoerde bestemmingsplannen en stads- en dorpsvernieuwing zouden voor dat doel moeten worden gebruikt. De financiële positie van de ge meente Brouwershaven wordt, mede door een verlaging van de financiële bijdrage die men jaarlijks uit het gemeente fonds krijgt, wat minder lucra tief dan tot nu toe het geval was. Van het Brouwse college van b en w krijgt de financiële positie van de gemeente nog steeds het predikaat 'voldoen de'. Om dat zo te houden moet volgens het college kritisch worden gekeken naar de nood zaak van bepaalde reserves. Verder wordt voorgesteld om een gedeelte van de rente op de eigen reserves (in 1993 begroot op ruim 425.000 gulden) niet te sparen maar toe te voegen aan de post onvoorzien, die anders 'slechts' 14.600 gulden be draagt. Tijdens de raadsvergadering aanstaande maandag komt dit alles aan de orde. Iedereen die de beraadslagingen wil volgen kan dat doen vanaf de publieke tribune in de raadzaal van het Brouwse stadhuis. De gemeen teraadsvergadering begint om 19.30 uur. ROTTERDAM - De vorige week donderdag uitgebrande benzinetanker British Trent is donderdag door vier sleepbo ten van Smit Tak naar Rotter dam gesleept. Het schip is vol gens het bergingsbedrijf volle dig stabiel en door de haven autoriteiten veilig verklaard. Woensdagmiddag hebben de bergers de laatste restanten benzine uit het schip overge pompt in een andere tanker. In totaal kon nog 20 duizend ton benzine uit de tanks van de British Trent worden gewon nen. Deze lading is verscheept naar Antwerpen. Smit Thk zal de tanker afleveren bij Thnker Cleaning Rotterdam (TCR) in het Botlekgebied. De British Trent vloog in brand na een aanvaring voor de Belgische kust nabij Oostende. Zeven be manningsleden kwamen in de vlammen om. Twee zijn er nog vermist. Tijden en standen volgens getijdetafel Hydro-meteocentrum Zeeland l.o.v. NAP Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand ZIERIKZEE 12 juni 09.45 130 03.30 -157 21.50 115 15.50 -116 13 juni 10.35 121 04.15 -150 22.50 106 16.45 -114 14 juni 11.40 119 05.20 -144 17.45 -115 ROOMPOT BUITEN 12 juni 08.35 123 02.40 -148 20.45 108 15.05 -108 13 juni 09.30 113 03.40 -141 21.50 98 16.05 -107 14 juni 10.40 109 04.40 -135 23.05 97 17.05 -108 BRUINISSE 12 juni 09.45 142 03.35 -163 21.55 126 15.55 -123 13 juni 10.35 132 04.30 -157 22.45 116 16.55 -122 14 juni 11.40 126 05.25 -•151 17.50 -rI24 WEMELDINGE 12 juni 09.45 138 03.35 -161 21.55 122 15.55 -120 13 juni 10.35 128 04.25 -154 22.50 113 16.45 -119 14 juni 11.40 124 05.25 -148 17.50 -121 Doodtij: 14 juni Actuele informatie over afwijkingen 06-91122353 DEN HAAG - De scholierenstaking van donderdag is de grootste die ooit in Ne derland is gehouden. Meer dan 100.000 leerlingen gaven volgens de organisatie gehoor aan de oproep om na het tweede lesuur de scholen te verlaten. De onder wijsinspectie telde aan het eind van de middag na een steekproef zelfs 178.000 stakende scholieren. Met onder meer manifestaties, demonstraties en het blokke ren van verkeersknooppunten gaven de jongeren uiting aan hun woede over de aangekon digde bezuinigingen op uitke ringen en studiebeurzen. Op diverse plaatsen werden in to taal ongeveer tien scholieren aangehouden wegens kleine vernielingen of het belemme ren van het verkeer op kruispunten. Bloederig' Grote incidenten hebben zich nergens voorgedaan. Alleen in Eindhoven kreeg de actie onbe doeld een bloederig karakter. Aan het eind van een de monstratieve tocht sprongen tientallen scholieren met blote voeten in de fontein bij het stadhuis. Op de bodem van de fontein lag echter veel glas, waardoor meerdere actievoer ders verwondingen opliepen. Diverse scholieren hadden zelfs slagaderlijke bloedingen en zijn in het ziekenhuis opge nomen. De meeste stakers waren in Eindhoven: 7.000. Verder wa ren de jongeren vooral actief in Tilburg (3.500), Breda (2.500), Amsterdam (2.000) en Nijme gen (2.000). Op het Binnenhof in Den Haag demonstreerden enkele honderden scholieren. Enkelen gooiden met rotjes. De stakers mochten eigenlijk al leen op het Plein nabij het Bin nenhof komen, maar de politie liet ze toch naar het Binnenhof gaan. „Wat de studenten op 8 mei niet mochten, mogen wij nu wel," zo zeiden de jongeren. Enkele scholieren probeerden de Ridderzaal binnen te drin gen, maar dat lukte niet. De actiecentrale van de scho lieren maakte melding van ze ker vijftien gevallen van inti midatie door schoolleidingen. Sommige leerlingen die proef werken niet hebben gemaakt hangt het cijfer 1 boven het hoofd. Een aantal schoolbestu ren ging over tot het uitdelen van spijbelkaarten, dreigde met schorsing of eiste een schriftelijke verklaring dat de scholieren inderdaad zouden meedoen aan een demonstra tie. Op andere scholen werd wel medewerking verleend aan de acties. Minister Ritzen van onderwijs noemde de grote scholierenstaking donderdag „een signaal aan de politiek". Wel vroeg hij zich af of alle scholieren wel wisten waar ze precies voor staakten. Hij be nadrukte nog eens dat de scho len zelf verantwoordelijk zijn voor de eventuele sancties die zij hun leerlingen opleggen. Si- mone van Geest van de Lande lijke Studentenvakbond (LSVB) zei in Zwolle „wild en woest te worden van dit kabi net". „Wij willen eindelijk eens serieus genomen worden. Dit kabinet heeft een hekel aan jongeren. Ze pakt onze beurs, ons geld en onze toekomst af. We laten ons echter niet de toe komst afnemen. Daarom gaan we door m^t acties tot Prinsjes? UTRECHT - Negen allochtone werknemers van NS in Rotter dam mogen toch deelnemen aan de conducteursopleiding van hun bedrijf. Ze waren ge slaagd voor een cursus Neder lands, maar werden in tegen stelling tot een eerder gedane belofte van NS niet toegelaten! tot de opleiding. Na een ge sprek tussen kaderleden van de Vervoersbond FNV en de Rotterdamse NS-leiding is donderdag alsnog besloten de allochtonen op te leiden tot conducteur. ROTTERDAM - De stiptheidsacties bij de Rotterdamse stadsreiniging (Roteb) gaan voorlopig door. Dat hebben zo'n 100 werknemers van de Roteb donderdag avond besloten op een vergadering van de vakbonden. De aanwezige vuilopha- lers wilden geen beslissing nemen voor alle 750 Roteb-medewerkers de acties te stoppen. De Rotterdamse vuilophalers hebben ai vier weken stipt gewerkt, waardoor een aanzienlijke hoeveelheid verkeerd aangeboden huisvuil langs de straten staat. De vakbonden hadden voorge steld om de acties in Rotter dam maandag te beëindigen. De CFO, de CNV- ambtenarenbond, wees erop dat de acties bij de reiniging in Rotterdam niet ten koste van alles kunnen worden doorge zet. „De Roteb heeft er vier we ken actie op zitten en daarin te maken gekregen met boze reac ties van het publiek. We willen niet dat de zaak uit de hand gaat lopen." Het voorstel heeft het dus niet gehaald, het vuil blijft op straat staan. Actiebereidheid De acties bij de gemeentereini ging in Den Haag gaan ook ge woon door. Vrijdag komen de actievoerders bijeen om hun plannen voor volgende week te bespreken. Het personeel van de Gemeenschappelijke Vuil verbranding Dordrecht (Gevu- do) legt donderdag 17 juni het werk voor 24 uur neer. Dat be tekent dat er geen huisvuil wordt geaccepteerd van de 17 aangesloten gemeenten, waar onder Dordrecht, Zwijndrecht en Gorinchem. De reinigings dienst in de Merwestad voert al een week een stiptheidsactie uit en zal die volgende week voortzetten. Ook volgens de CFO-woordvoerderblijft de ac tiebereidheid onder de leden bij zowel gemeenten als Rijk groot. De AbvaKabo heeft de afgelopen dagen kaderleden geraadpleegd en daaruit een zelfde beeld gekregen. De actiebereidheid blijkt on der meer uit de aankondiging van een 24-uurstaking bij het Amsterdamse openbaar ver voer dinsdag, de derde in suc cessie. Ook de Dienst Parkeer beheer van Amsterdam legt die dag opnieuw het werk neer. Donderdag lag het openbaar vervoer in Rotterdam voor de tweede maal tijdens de ambte- narenacties (op 25 mei voor het eerst) een dag plat. In de och tendspits stonden de gebruike lijke files, alleen waren ze iets langer. Veel forensen reden mee met collega's of namen de fiets. Vanaf het Centraal Sta tion trok men lopend de stad in. De avondspits in en om Rot terdam vertoonde eveneens een vrij rustig beeld. Volgens de politie hebben veel forensen een atv-dag opgenomen. Ver der stonden Arnhem en Noord- Holland centraal in het actie front. In tal van gemeenten werden acties gevoerd, soms ■gedurende 24 uur. In Haarlem, waar dit het geval was, gingen trouwerijen gewoon door. In de hoofdstad van Noord-Holland vond een grote actiebijeen komst van Noordhollandse gemeente-ambtenaren plaats. De bonden riepen daar gemeente-ambtenaren die bij administratieve diensten wer ken óók in* actie te komen. „Ac ties moeten harder worden en langer duren," meende een spreker. Een werkonderbre king in de drie gevangenissen Norgerhaven, Esserheem en Bankenbos heeft donderdag een bescheiden karakter gekre gen. Niet meer dan honderd van de verwachte 350 perso neelsleden, Rijksambtenba- ren, gaven gehoor aan de op roep van de bonden het werk voor twee uur neer te leggen. Loonbod De bonden hopen dat er vrij dag in het kabinet toch aanzet ten worden gegeven voor een reëel loonbod in de verschillen de sectoren. Minister Dales wil daar als werkgever wel aan, maar na de opmerkingen van premier Lubbers dat er op z'n vroegst in augustus nog eens naar kan worden gekeken, lijkt de kans op een snelle oplossing klein. „Wij willen best over tweejarige cao's pra ten, maar pas nadat er een reëel loonbod voor dit jaar op tafel ligt," aldus de woord voerster van de AbaKabo. De CFO houdt er rekening meer dat de druk op het kabinet toch groter aan het worden is, nu de acties blijven doorgaan en (zo zegt de woordvoerder) zullen worden geïntensiveerd. Boven dien komen politie en waar schijnlijk onderwijs daar nog bij. „De uitspraak van Lubbers over een tweejarige cao na augustus wijst erop dat het ka binet nerveus aan het worden is," zo luidt de inschatting van de CFO-woordvoerder. ROTTERDAM - Rotterdam wil de komende jaren 3,3 miljoen gulden besteden om de straat weer terug te geven aan de burgers. Het zwaartepunt van het Rotterdamse veiligheidsbeleid moet komen bij de deelge meenten en niet bij het stadsbestuur aan de Coolsingel. Veiligheidsplannen per wijk zijn een belangrijk hulpmiddel. De stad moet niet alleen objec tief veiliger worden, de Rotter dammers moeten dat ook zo gaan „voelen". Het college streeft naar een „veiligheids keten" die bestaat uit tijdig signaleren van misstanden, preventief handelen, handha ven van regels en wetten tot aan het bestrijden van orde- en veiligheidsproblemen. Op de lijst van belangrijkste zaken om aan te pakken staan de drugsproblemen, de crimi naliteit, dehoreca-overlast, het wapengebruik en de onveilig heid in het openbaar vervoer. De rol van de politie in het be strijden is essentieel maar ook gemeentelijke diensten, wo ningbouwverenigingen en be wonersorganisaties en burgers hebben een belangrijke rol. Over een beperkt aantal jaren mag het niet meer zo zijn dat 39 procent van de Rotterdammers 's avonds niet meer alleen over straat durft en 45 procent na 10 uur 's avonds de deur niet meer open doet. B en w kondigen en kele stedelijke projecten aan die de deelgemeenten overstij gen. Op drugsgebied zijn dat ondermeer een project om ge bruikte heroinespuiten in openbare ruimten te verwijde ren, voorlichting aan burgers die overlast ondervinden van gebruikers en dealers en aan passing van de Algemene Poli tieverordening (APV) om drug soverlast en de criminaliteit die daarmee te maken heeft, beter te bestrijden. Om de jeugdproblematiek aan te pak ken staan bij voorbeeld activi teiten op stapel voor rondzwer vende jongeren. Het bestuurlij ke voorstel is het gevolg op een debat over de veiligheid in de stad dat eind februari in de ge meenteraad is gevoerd. Bij dat debat bleek behoefte aan meer duidelijkheid over wat de be langrijkste problemen zijn en welke rol overheid, politie, justitie, bewoners en hun orga nisaties kunnen spelen. Nu concludeert het college: „Als de overheid tekort schiet in het verzekeren van de openbare or de en veiligheid, dreigt eigen richting en bevoorrechting en kan het recht van de sterkste de overhand krijgen. Dat is on wenselijk maar tast ook het ge loof in en de legitimiteit van de overheid aan." door Mare Legendre Vrijdag 11 juni Zierikzee Manifestatie Stichting Schouws.Spel in restaurant Mondragon. Met Saskia Eg- gink en Dik de Koning. 20.00 uur. Theatersportwedstrijd Kiekie- res. Concertzaal. 20.00 uur. Zierikzee/Kerkwerve 's Landskamer in Zierikzee en rioolwaterzuiveringsinstalla tie De Verseput in Kerkwerve open voor bezoek van 10.00 tot 17.00 uur. Zaterdag 12 juni Brouwershaven Braderie en rommelmarkt. Schoolplein OBS De Schoener. 09.00-15.00 uur. De Grevelingen toertocht voor fietsers. Starten te Brouwers haven of Middelharnis, tussen 09.00 en 11.00 uur. Dreischor Rommelmarkt. Langs de Zuid- dijk. Van 08.30 tot 16.00 uur. Koorconcert. Nederlandse Her vormde kerk. 20.00 uur. Bruinisse Wandeltochten Rode Kruis af deling Bruinisse. Om 9.00 uur vanaf het Durpsuus. Maandag 14 juni Zierikzee Avondvierdaagse. Havenplein. 18.45 uur. Brouwershaven Gemeenteraadsvergadering in stadhuis. 19.30 uur. Bruinisse Vergadering commissie be drijfsleven Bruinisse in het ge meentehuis. 19.00 uur. Dinsdag 15 juni Zierikzee Avondvierdaagse. Havenplein. 18.45 uur. Kerkwerve Klaverjassen. Café Kerkwerve, Kerkweg 36. 20.00 uur. Woensdag 16 juni Zierikzee Avondvierdaagse. Havenplein. 18.45 uur. Donderdag 17 juni Zierikzee Feestelijk inhalen deelnemers ochtendvierdaagse. School plein obs 't Kofschip. 10.00 uur. Avondvierdaagse. Havenplein. 18.45 uur. Anywave festival. Brogum. 20.00 uur. Scharendijke Raadsvergadering gemeente Middenschouwen. Gemeente huis. 20.00 uur. Brouwershaven Natuurexcursie op de Grevelin gen o.l.v. Staatsbosbeheer. 09.30 en 13.00 uur. Vrijdag 18 juni Zierikzee Buurtfeest. Schoolplein obs Theo Thijssen. Van 16.00 tot 21.00 uur. Anywave festival. Brogum. 20.00 uur. Oosterland Uitvoering jeugdverkeersspel. In sporthal aan de Dr. Schut terstraat. Van 13.30 tot 16.00 uur. Zaterdag 19 juni Zierikzee Anywave festival. Brogum. 14.00 uur. Bruinisse Gewestelijke brandweerwed strijden. Geheime lokatie. Van 08.40 uur. Haamstede Concert Russische accordeo nist Anatoly Senin. AZC. 19.30 uur. Woensdag 23 juni Zierikzee Bestuursvergadering Water schap Schouwen-Duiveland. 's Landskamer. 9.00 uur. Donderdag 24 juni Zierikzee Bijeenkomst veiling GBA. Trouwzaal stadhuis. 14.00 uur. Brouwershaven Natuurexcursie op de Grevelin gen o.l.v. Staatsbosbeheer. 09.30 en 13.00 uur. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF SCHUDDEBEUHS TEL- OITID-TSSS5

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 2