GRATIS ADVERTENTIE 'Hoe meer je als agent tussen mensen staat, hoe beter het is' UW KRANT VAN SCHOUWEN-DUIVELAND Voorstel om inwoners Brouwershaven rioolafvoerrecht te laten betalen r ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE BOS VISHANDEL 3JU College van b en w presenteert voorjaarsnota Politie Schouwen-Duiveland heeft drie nieuwe politievrouwen s O 6 Inbraak in woning Greep in de kassa van supermarkt Auto's zwaar beschadigd bij aanrijding TAXATIE? HANSE VERBEEK dé krant van schouwen - du ii'eland! j RIKZEESCHE NIEUWSBODE GEBOORTE, HUWELIJK, JUBILEUM? Maak dan nu uw keuze uit onze grote kollektie leuke, originele en moderne kaarten. Wie deze kaarten bij ons bestelt en laat drukken heeft recht op een gratis advertentie bij de familieberichten in de Zierikzeesche Nieuwsbode. drukkerij lakenman ochtman bv Jannewekken 11 4301 HH Zierikzee Tel. 01110-16551 VRIJDAG 11 JUNI 1993 149e JAARGANG NR 25372 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 Aanleg, beheer en onderhoud van de riolering kost de gemeente Brouwershaven ruim 700.000 gulden per jaar. (Archieffoto). BROUWERSHAVEN - Wanneer de Brouwse gemeenteraadsleden daarmee instemmen, moeten de inwoners van de gemeente Brouwershaven met ingang van 1994 jaarlijks rioolafvoerrecht gaan betalen. Het gaat om een bedrag van zestig gulden voor meerpersoonshuishoudens en zomerwoningen en twintig gulden voor al leenstaanden. Het invoeren van deze nieuwe heffing is volgens de burgemeester mi de wethouders van de gemeente onontkoombaar vanwege de stijgende kosten voor de riolering in de gemeente. Dit alles staat in de voorjaarsnota 1993, die op maandag 14 juni aan de orde komt tijdens een openbare gemeenteraadsverga dering in het stadhuis te Brouwershaven. Met het stuk probeert het college duidelijkheid te geven over de investeringen die men in de komende tijd wil doen en het tempo waarin dat zal plaatsvinden. Die investeringen betreffen het inlopen van achterstallig on derhoud aan gemeentelijke ge bouwen. Een rioolbeheer dat voldoet aan de nieuwe milieu- eisen en waarbij ook de ge meentelijke buitengebieden worden aangesloten op het riool. De bouw van een nieuw dorpshuis in Dreischor en de verbouw van het dorpshuis in Zonnemaire. En de uitvoering van het landschapsbeleidsplan en groenstructuurplan, dat on langs is vastgesteld als lei draad voor het groenbeheer in de gemeente. Van al deze voornemens vergt de bouw van een nieuw dorps huis in Dreischor (met bijko mende werken, zoals verplaat sing van het Landbouwmu seum) met een kostenplaatje van bijna 1,4 miljoen gulden de grootste financiële investering. Voor de verbouwing van het dorpshuis te Zonnemaire is naar verwachting 700.000 gul den nodig, terwijl men voor achterstallig onderhoud aan gemeentelijke gebouwen (in clusief het vervangen van de lichtstraat in het scholencom plex te Brouwershaven door een plat dak met lichtkoepels) 420.000 gulden nodig denkt te hebben. Voor de uitvoering van de eerste fase van het land schapsbeleidsplan en groen structuurplan denkt men dit jaar 10.000 gulden nodig te heb ben. Uit de voorjaarsnota blijkt echter dat dit jaar en in de ja ren daarna het meeste geld no dig zal zijn voor de riolering in de gemeente Brouwershaven. Dat komt omdat het beheer en onderhoud van alle rioolstel sels binnen de gemeente Brou wershaven in handen komt van de gemeente. Naar verwach ting gaat dat de gemeente jaar lijks ruim 700.000 gulden kos ten. Onder meer omdat men moet voldoen aan de milieu- eisen die worden gesteld in het kader van het provinciaal wa terhuishoudingsplan én omdat men voor het jaar 2060 alle rio leringssystemen binnen de ge meente wil vervangen. Verder is geld nodig voor regelmatige inspectie, planmatig onder houd en controle van het riool. Los van deze jaarlijkse kosten is een bedrag van 3,2 miljoen nodig voor het voornemen om het buitengebied, de meer af gelegen woningen in het .pol dergebied, ook aan te sluiten op het rioolstelsel. Het Brouw se college van b en w is er van overtuigd dat (ook zonder de aansluiting van het buitenge bied op het rioolstelsel) de kos ten voor de gemeentelijke rio lering tot financiële problemen zullen leiden. Daarom noemt men het onontkoombaar om nu een kostendekkend rioolrecht in te voeren dat door de inwo ners van de gemeente Brou wershaven betaald moet wor den. Gebeurt dit ntTnief dan wordt een latere invoering van het rioolrecht nog duurder voor de burger", zo staat in de voorjaarsnota. Het college stelt aan de raad voor om bij het vaststellen van de leges voor die nieuwe hef fing uit te gaan van het princi pe 'de vervuiler betaalt'. Daar bij wil men wel rekening hou- vervolg pagina 2 ZIERIKZEE - De politie Schouwen-Duiyeland is weer een beetje minder een mannenwereld. Sinds kort beschikt het korps over drie vrouwelijke poli tiemensen: Helmi Adriaanse, Karin Verduin en Tele- na Weening zijn de gelederen komen versterken en tot dusverre is de kennismaking met Schouwen- Duiveland en hun politie-collega's hen prima beval len. „In grote steden is het allemaal veel onpersoon lijker". Op de vraag waarom de keuze is gevallen op een loopbaan bij de politie antwoordt de uit het Groningse Surhuisterveen af komstige Weening met de op merking dat het vooral het af wisselende karakter van het werk is dat haar aantrekt. ,,Er zit natuurlijk ook wei een stukje spanning bij, maar het gaat mij vooral om de afwisse ling. Je komt van alles tegen en je weet van te voren nooit wat je die dag zal tegenkomen", al dus Weening. Leefbaarheid De uit Goes afkomstige Adriaanse voert nog andere be weegredenen aan. ,,Ik wil De drie Schouwen-Duivelandse politievrouwen, v.l.n.r. Karin Verduin. Helmi Adriaanse en Telena Weening. (Foto: Marijke Folkertsma). graag meehelpen aan een leef bare maatschappij. Een maat schappij waarin mensen weer een gevoel van veiligheid heb ben". De Zeeuwse tekent daar meteen bij aan dat zij blij is werk op het platteland gevon den te hebben. ,,Ik ben blij dat het niet de Randstad geworden is, dat was voor mij absoluut niet aantrekkelijk geweest". Weening sluit zich daar vol mondig bij aan. ,,Ik denk dat het politiewerk hier op het platteland veel breder en veel- zijdiger is dan in de grote stad". De uit het Zeeuwsch- Vlaamse Retranchement af komstige Verduin kan zich vin den in de uitspraken van haar collega's. „Maar ik heb intus sen wel gemerkt dat Schou wen-Duiveland veel drukker is dan Zeeuwsch-Vlaanderen. De werkdruk is hier echt veel ho ger", aldus de Zeeuwsch- Vlaamse. De politie is volgens het drietal al lang niet meer zo'n mannen- wereldje als een aantal jaren geleden. „Als je nu op de politie-academie komt bestaat het kwart toch wel uit mei den". Vrouwen bij de politie, zo is hun ervaring, zijn binnen het korps volledig geaccepteerd en geïntegreerd. Verduin ant woordt op de vraag of ze liefst met een vrouwelijke agent op stap wil of het gezelschap van een mannelijke collega prefe reert met de opmerking dat dat helemaal afhankelijk is van de omstandigheden. „Als ik naar een vechtpartij zou moeteh zou ik toch liefst samen met een man gaan. Een man is nu een maal fysiek sterker". Of ie mand nu te maken krijgt met een mannelijke of en vrouwe lijke politieagent maakt vol gens haar voor het publiek niet zoveel uit. Commentaar in de zin van sexistische opmerkin gen komt volgens Verduin in feite maar zelden voor. „Het is wel zo dat het uniform nog steeds commentaar uit lokt. Maar je moet gewoon le ren om je daar niets van aan te trekken. Soms werkt een uni form nu eenmaal als een rode lap op een stier". Tijdens hun opleiding werden de politie vrouwen, net als hun mannelij ke collega's uiteraard, getraind in dat soort situaties. Zij on derkennen de leuke en de min der leuke kanten van het poli tievak terdege. „Als je naar een ongeluk moet is dat niet leuk en het is ook niet leuk als je een burenruzie sust in de we tenschap dat je misschien die zelfde avond nog wel een keer naar hetzelfde adres zult moe ten". De politievrouwen volgen de reorganisatie van de politie op de voet. „Ik vind het een slech te zaak dat alles nu gedecentra liseerd wordt", stelt Verduin. „Ik vind dat er eigenlijk in ie der dorp een politieagent moet wonen. Hoe meer je als agent tussen de mensen staat hoe be ter". Adriaanse vult haar aan met de opmerking dat als men sen een mededorpsbewoner kennen als politieagent(e) zij ook eerder geneigd zullen zijn daar naar toe te gaan als ze iets te melden hebben. De gewone burger moet per slot van reke ning de oren en de ogen van de politie zijn. Advertentie presenteert speciaal voor zaterdag. Zoutevis-liefhebbers opgelet Nu f 17,- per kilo. 2 kilo voor f 30.- Zie pagina 8 De kunst van de politie bestaat hierin, niet te zien, wat nutteloos is, dat zij ziet. Napoleon Buien HET WEER Half tot zwaar bewolkt en enkele buien. Minimumtemperatuur om streeks 11 graden, middagtempe- ratuur ongeveer 17 graden. Zuide lijke wind. matig, kracht 3 4. aan de kust af en toe krachtig, 6. 11 UITRIT Uitrit Hanse Staalbouw in Sirjansland levert klachten op omwonenden. ANYWAVE Volgende week weer drie dagen Anywave-festival in Brogum. MILIEUVERSLAG Twee jaar Kerend Tij. Conclusie: de lucht in Zeeland wordt zuiverder. WIJKENKORFBAL Het Wijkenkorfbaltoernooi in Zierikzee is wegens on weer vroegtijdig beëindigd. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's ZIERIKZEE - In de nacht van donderdag op vrijdag werd in gebroken in een woning aan de Venkelstraat in Zierikzee. De dieven verschaften zich toe gang tot de woning door ge bruik te maken van een valse sleutel. Een geldbedrag van 2000,- werd ontvreemd. Me vrouw S. deed aangifte van de diefstal. SCHARENDIJKE - Drie jon gens deden gisteren, donder dag, een greep in de kassa van een supermarkt in Scharendij- ke. De jongens gingen er vandoor met een onbekend geldbedrag. De politie stelt een onderzoek DREISCHOR - Bij een botsing op de kruising Zuiddijk/Rote- rijdijk bij Dreischor donder dag raakten twee auto's zwaar beschadigd. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. Het ongeluk gebeurde toen E. uit het Duitse Bornheim met zijn auto over de Zuiddijk reed in de richting van de kruising. M. uit Zierikzee kwam uit de tegenovergestelde richting met zijn bestelwagen. Ter hoogte van de kruising wilde E. recht door en sneed de bocht af. M. kon een aanrijding niet meer voorkomen en botste frontaal op de auto van E. Beide auto's moesten worden weggesleept. DEN HAAG - Het aantal bezoe kers aan casino's is ook in 1992 weer gestegen. Het totaal nam toe met 9,4 procent ten opzichte van 1991. Advertentie MAKELAARDIJ O.G. TELEFOON 01110-16888 Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een "abonnement. JA, ik wil een kwartaalabonnement f 48,50 kwartaalabonnement met autom. afschr. f 46,— jaarabonnement f 183,— jaarabonnement met autom. afschr. f 173, en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. "1 naam Dhr./mevr. adres postcode plaats: telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: gj; Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie, CO Antwoordnummer 12. 4300 VB Zierikzee.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 1