Peter van Vossen speelt zevende interland „Als er een prijskaartje van 12 miljoen boven je hoofd hangt, mag je niet vertrekken' Groep 2 Massale roep van de tribune om Peter van Vossen DONDERDAG 10 JUNI 1993 NR 25371 ROTTERDAM - „Teleurgesteld ben je als je verloren hebt. Er is nu nog hoop, maar dan moet we alles winnen. Na de zomer moeten we er weer fris tegenaan. We hebben het nog steeds in eigen hand", vertelt Peter van Vossen in de catacomben nadat de wedstrijd Nederland - Noorwegen in een 0-0 stand was geëindigd. De Zierikzeeënaar speelde zijn zevende interland. Bondscoach Dick Advocaat wisselde John Bosman in de rust voor Van Vossen die als taak kreeg diep in de spits te gaan voetballen. TEKST KEES VERKERKE FOTO'S JOOP VAN HOUDT De 25-jarige Peter van Vossen mocht bij de kwalificatiewedstrijd Nederland - Nöö'rwegënV "in het Stadion Feyenoord in Rotterdam, weer plaats nemen op de reservebank. „Het was gisteren al duidelijk geworden dat ik niet in de basis stond. De gele hesjes bij de oefenpartijen spreken voor zich. Advocaat wilde een sterke linker- en rechtervleugel hebben. De ballen moesten voor het doel worden gebracht. De bondscoach beslist". Peter van Vossen heeft zich in de laatste interlands bewezen als een nuttige kracht in het Oranje elftal. Zes interlands en zes doelpunten scoren is wat het publiek niet snel vergeet. Tegen Polen, Turkije en Engeland was hij een held. Van Vossen is razendpopulair en dat was duidelijk in het stadion gisteravond, woensdag. Een uur voor de wedstrijd zat het stadion al gevuld met vijftigduizend mensen die uitgedost waren in oranje kleren. Vijf minuten over zeven komt het Nederlands elftal een kijkje nemen op het heilige grasveld. Peter van Vossen treedt als eerste uit de catacomben gevolgd door zijn cliibmaat John Bosman. Het publiek geeft al meteen een staande ovatie en scandeert de naam van Van Vossen door het stadion. Als de wedstrijd exact om 20.15 uur begint zit Van Vossen in de dug-out. Nog geen drie minuten later, nadat Regi Blinker een bal alleen voor de Noorse keeper Erik Thorstvedt mist, scandeerde het publiek opnieuw de naam van Van Vossen door het stadion. Oranje speelt sterk, houdt het spel breed en creëert kansen voor het Noorse doel. John Bosman staat op scherp en krijgt persoonlijke dekking van Rune Bratseth (Werder Bremen). In de twintigste minuut wordt John Bosman gemangeld tussen Oyvind Leonhardsen en Lars Bohinen. De speler van RSC Anderlecht raakt aan zijn linkerenkel geblesseerd. Van Vossen krijgt het sein van Advocaat om zich warm te lopen. Rekoefeningen, korte sprintjes en vooral met de ogen gericht naar het speelveld ziet hij dat Bosman met zijn enkel blijft sukkelen. „Ik weet dat Advocaat het zolang mogelijk probeert om niet te wisselen. Ik had mij er al op ingesteld dat Bosman tot de rust zou spelen". In de dertigste minuut'krijgt Nederland opnieuw kans voor open doel. Dennis Bergkamp stuurt Mare Overmars weg op de rechtervleugel en schiet voluit op de paal. De bal kaatste naar links en John Bosman kopte de bal tegen de andere paal. John Bosman: „Het ging zo razendsnel dat ik de bal niet de juiste stüring kon geven. Ik dacht, nu mijn hoofd ertegen en dan hopen dat die de goal ingaat. Het leek makkelijk, maar het was een moeilijke bal". Twee minuten later kreeg John Bosman de; kans van zijn leven om Nederland op voorsprong- te brengen. Door een schitterende aètie van Regi Blinker kwam de bal bij de vrijstaande spits Bosman. Maar de speler van Anderlecht wilde het simpel oplossen met een hakballetje achter het standbeen, daar had keeper Erik Thorstvedt geen enkele moeite mee. Het publiek riep massaal om een wissel en riep in koor de naam van Peter van Vossen. „Logisch dat zij om Van Vossen roepen", vertelt John Bosman na afloop. „Peter heeft in die zes interlands krediet opgebouwd, hij heeft tenslotte Nederland een paar keer gered. Het is terecht dat het publiek zijn naam scandeert.- Ik weet dat zo'n speler op de bank zit, maar het doet mij niets". „Natuurlijk hoor ik al die mensen roepen", verklaart Van Vossen zijn populariteit. Ik heb aan die naamsbekendheid ook zelf gewerkt. Als je scoort in zes interlands rekenen de mensen erop dat je dat ook in de zevende interland doet". De laatste tien minuten van de eerste helft bleef Van Vossen zich warm lopen aan de zijlijn. Hoewel bij een temperatuur van dik 25 graden was het afwachten tot Advocaat het sein gaf van trainingsjack uit en spelen. De Noren kwamen niet veel voor het doel van keeper Ed de Goeij. Als de kopbal van Jostein Flo tot gevaarlijk gerekend mag worden is daarmee de eerste helft voor de Noren verteld. Jan Wouters schiet daarna nog rakelings langs het Noorse doel, maar toen gaf de Griekse scheidsrechter Vassilios Nikakis het sein voor rust. Tbrwijl de spelers nadr de kleedkamers vertrokken trapten Peter van Vossen, Rob Witschge en John de Wolf een balletje. Bij aanvang van de tweede helft mocht Van Vossen zijn trainingsjack uittrekken en hij nam gelijk de aftrap. „Tben ik nog speelde met mijn geblesseerde enkel ging het wel", aldus John Bosman. „In de kleedkamer kwam er een bobbel op en dan moet je gewoon niet meer spelen. Peter stond al klaar om in te vallen, daar moet je je bij neerleggen". Het publiek begroette Peter van Vossen met luid applaus. Van Vossen was Van Vossen niet als hij ook nu weer geen loopwerk zou verrichten. Pas in de zevende minuut liet hij zijn eerste grote actie zien. Drie man op het verkeerde been en een voorzet die helaas niet goed aankwam bij Dennis Bergkamp. Van Vossen speelde op een plaats die bij hem niet echt geliefd is. „In principe speel ik op de plaats van Marco van Basten. Opdracht van Dick Advocaat. Ik moest in de diepte spelen. Daarnaast is het ontzettend moeilijk om in te vallen. In de eerste helft mis je een aantal kansen en dat benadeelt de ploeg. Onzekerheid speelt je dan parten in de tweede helft. Je speelt tegen een muur. Kom daar nu eens doorheen". Ondanks de ondankbare taak voor Van Vossen weet hij binnen tien minuten vier keer voor het doel te komen van de Noren. Eerst verspeelt hij de bal aan Tbre Pedersen. Een paar minuten later geeft hij een bal op maat aan Frank Rijkaard, die vervolgens net naast schiet. De beste kans was in de 27e minuut. Hij plukt de bal handig uit de lucht en komt alleen voor keeper Thorstvedt te staan. Echter, scheidsrechter Vassilios Nikakis zag een buitenspelsituatie en het feest ging niet/door voor Van Vossen. In de dertigste minuut lag het spel zeker twee minuten stil. Een blessurebehandeling aan het linkerbeen van de voetballer uit Zierikzee nam veel tijd in beslag. Op het moment dat Van Vossen weer opstond applaudisseerde het publiek. De laatste tien minuten wilde Nederland een doelpunt forceren, maar de Noren stonden massaal te verdedigen en er was geen doorkomen aan. „Je staat tegen een muur te voetballen", was het commentaar. „Je moet zo'n wedstrijd gewoon winnen. Het wordt nu erg moeilijk om ons te kwalificeren voor de WK in Amerika. Je bent nu verplicht te winnen van Polen, Engeland en San Marino. Ik moet mijzelf vanavond ook geen verwijten maken. Op die positie waar ik kwam te voetballen is het erg moeilijk. Ik speel liever op de linkervleugel, maar je speelt nu in dienst van de ploeg. Het publiek beoordeelt je ook op het scoren. Okéé dat lukt je niet vanavond, maar het was ook onmogelijk tegen die Noren. „Advocaat had aangegeven dat Dennis Bergkamp naar de bal moest toekomen en ik zou dan in de ruimte worden aangespeeld. Dat is niet gelukt". De blonde spits uit Zeeland kon ook Oranje niet een doelpunt schenken. Hij werd slecht aangespeeld. Elf keer kreeg hij de bal waarvan hij er al direct vier keer verspeelde. De boomlange Noorse verdedigers Rune Bratseth en Tore Pedersen hadden Van Vossen in de tang. Bondscoach Dick Advocaat verklaarde op de persconferentie het gelijke spel als volgt: Voor rust hebben wij vijf kansen gehad. In de tweede helft was er minder kracht in de ploeg, maar gezien de weersomstandigheden vind ik dat niet gek. Ik verwijt niemand iets". Voor Peter van Vossen zit er een zwaar seizoen op. Een spannende en onzekere tijd bij zijn huidige werkgever RSC Anderlecht. Eerst een geroemd speler en daarna belandde hij op de reservebank bij de club in Brussel. Van Vossen blijft vechten voor zijn positie en gaf onlangs te kennen weg te willen bij Anderlecht. Bondscoach Dick Advocaat laat de speler niet vallen. Immers, Peter van Vossen hield iedere keer Nederland in de race voor de WK- kwalificatie in Amerika volgend jaar. Ook in het stadion van Feyenoord kreeg hij de kans van Advocaat. Nu scoorde Van Vossen niet., Tbch heeft Peter van Vossen in zijn zeven gespeelde interlands nog niet één keer verloren. Vandaag, donderdag, heeft Van Vossen nog een zware klus voor de boeg, voordat hij vrijdag 11 juni met vakantie gaat naar Zuid-Spanje (Marbella). „Morgen heb ik een gesprek met Michel Verschueren van Anderlecht. Het had vorige week al moeten gebeuren. Verschueren wil met mij praten. Nee, ik denk dat zij mij niet laten gaan. Als er een prijskaartje van 12 miljoen boven je hoofd hangt dan willen zij mij niet. laten gaan. Belachelijk, zo'n prijs. We zullen kijken wat dat gesprek oplevert", aldus Van Vossen die absoluut niet wil speculeren waar hij het volgende seizoen voetbalt. „Ik weet niet wat er allemaal gaat gebeuren. Ik ben nu aan vakantie toe. Ik ben voetbalmoe", vertelt Peter van Vossen die vanuit Rotterdam onmiddellijk afreisde naar zijn huidige woonplaats Gooik in België Rotterdam. Nederland - Noor wegen 0-0. Scheidsrechter: Ni kakis (Gri). Tbeschouwers: 42.600. Gele kaart: De Boer (Nederland), Björnebye, Nil- sen, Mykland (allen Noorwe gen). Nederland: De Goey; Van Gob- bel (80. Winter), Koeman, Rijk aard en Frank de Boer; Jonk en Wouters; Overmars, Berg kamp, Bosman (46. Van Vossen) en Blinker. Noorwegen: Thorstvedt; Johnsen (85. Bren- desather), Pedersen, Bratseth en Björnebye (46. Nilsen); Myk land, Flo, Rekdal, Bohinen en Leonhardsen; Fjörtoft. Stand: Noorwegen 7 5 2 0 12 20- 3 Engeland 7 3 3 1 9 16- 6 Nederland 7 3 3 1 9 17- 8 Polen 5 3 2 0 8 8- 3 Turkije 8 1 1 6 3 7-17 San Marino 8 0 1 7 1 1-32 Programma: 8 september En geland - Polen; 22 september Noorwegen - Polen, San Mari no - Nederland; 13 oktober: Ne derland - Engeland, Polen - Noorwegen; 27 oktober: Tur kije - Polen; 10 november Tur kije - Noorwegen; 16 november San Marino - Engeland; 17 no vember Polen - Nederland.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 9