AND Sterren scheppen duidelijkheid Meer mensen ontdekken de groepsaccommodatie Beleef een zeilavontuur op de Friese meren Nederlander kiest voor fietsvakantie Vlaggen verdwijnen voor campings in Nederland '"Ji Vernieuwde ANWB Restaurantgids A 16 NIEUWSBODE EXTRA Steeds meer Nederlanders ontdekken de groepsaccommodatie als vakantieverblijf. Anno 1993 wordt het groepsverbüjf dan ook lang niet meer uitsluitend voor schoolreisjes gereserveerd. De voorzieningen zijn aangepast aan de moderne eisen en wensen die de hedendaagse consument stelt. Hoewel nog steeds veel jongeren gebruik maken van dit onderkomen, telt de groepsaccommodatie tegenwoordig steeds meer andere gasten. Het aanbod van groepsaccom- modaties in Nederland is groot en gevarieerd. Van de authen tieke boerderij tot het.lnpermo- derne gebouw w aar iedere gast z'n eigen kamer heeft. Elke groepsaccommodatie beschikt bovendien overeen of meer ge meenschappelijke ruimten. Ook hier is een duidelijk onder scheid te maken van eenvoudig tot luxueus en van alle facilitei ten voorzien. Het is dan ook niet verwonderlijk dat gröeps- verblijven steeds vaker geko zen worden als lokatie voor bij- v oorbeeld vergaderingen, cur sussen en zelfs congressen. Met de familie op stap G roepsaccom modati es lenen zich uitstekend als lokatie voor tal van gelegenheden. Familie reünies en huwelijksfeesten wor den er tegenwoordig meer en meer georganiseerd. Maar ook het gezin dat er een weekendje op uil wil. kan er terecht. Of de sport-, muziek- of gehandicap tenvereniging die bijvoorbeeld wat te ieren heeft. Alle moeite om voldoende overnachtings- folografie: A PA -foto plaatsen te zoeken, blijft de or ganisator van zo'n vakantie be spaard. Groepsverblijven zijn gespecialiseerd in het onder brengen van groepen. De keuze voor een geschikte accommo datie is natuurlijk afhankelijk van de grootte van de groep. Ook heeft de gast in de meeste gevallen de keuze om zelf de maaltijden te bereiden, óf om half of vol pension te boeken. Welke accommodatie Wanneer eenmaal voor een be paalde stad of streek gekozen is, kan de consument met be hulp van de sterren-classificatie een verblijf uitzoeken dat tege moet komt aan zijn wensen. Wil hij een luxe accommodatie met veel toeters en bellen, of juist een sober verblijf? Een groepsverbüjf met één ster is logischerwijze eenvoudiger dan een bedrijf met bijvoorbeeld drie of vier sterren. Maar juist die ene ster garandeert al een bepaalde kwaliteit en geeft een indicatie van het voorzienin genniveau dat de gast er kan aantreffen. Informatie Het Nederlands Bureau voor Toerisme geeft de gids 'Groeps- vakanties in Nederland' uit. De geclassificeerde groepsver blijven zijn herkenbaar aan het aantal sterren in de afbeelding van het groepsaccommodaties- schild achter de bedrijfsnaam. De gidsen zijn verkrijgbaar via de VVV's in ons land. Consument enthousiast over classificatie: Wie vandaag de dag in Nederland op vakantie gaat, komt steeds vaker 'sterren' tegen. Meer en meer toeristische en recreatieve bedrijven zijn namelijk geclassificeerd. Dankzij deze indeling in klassen van één tot en met vijf sterren hoeft de vakantieganger niet meer voor onplezierige verrassingen komen te staan. Het toegekende aantal sterren vertelt hem precies welke voorzieningen hij op de camping, in het hotel, op het traditionele zeilschip of bijvoorbeeld in de jachthaven kan aantreffen. De consument kan een geclas sificeerd bedrijf- gemakkelijk herkennen aan het schild bij de ingang. De verschillende soor ten accommodaties hebben elk een eigen kleur: blauw staat voor de watersport, groen voor campings, bunga lows en groepsverblijven en rood voor restau rants. Aan een letter op hel schild herken je vervolgens om welk soort bedrijf hel gaat: de R .staal voor restaurants, de I I voor hotels, J voor jachthavens. V voor verhuuijachten, T voor tra ditionele schepen, C voor cam pings. B voor bungalows en G voor groepsaccommodaties. ■Sterren helpen kiezen "Classificatie schept voor de consument duidelijkheid en helpt bij hel kiezen van een ge schikte accommodatie", vertelt voorzitter Mr. J.A.T. Corneiis- sen van de overkoepelende Raad voor de Classificatie Toerisme, Recreatie, Horeca, tevens alge meen directeur van het Neder lands Bureau voor Toerisme (NBT). "Dat een twee-sterren hotel goedkoper is dan een ho tel met vijf sterren, is algemeen bekend. Maar het aantal toege kende sterren zegt meer dan al leen iets over de prijs. Hel is vooral een handig hulpmiddel om te we len om wat voor soort camping, boot of restaurant hel gaat. Bovendien garandeert een accommodatie die geclassifi ceerd is een bepaalde kwali teit." Van een bedrijf met één ster mag de bezoeker andere ver wachtingen hebben dan van een bedrijf met vijf sterren. Wie bij voorbeeld op zoek is naar een rustige kampeerplek met weinig voorzieningen, is aan het juiste adres bij een camping met één of misschien twee sterren. Wie meer luxe wenst, zal zich rich ten op accommodaties met drie, vier of zelfs vijl' sterren. Gidsen Niet alleen bij de bedrijven zelf kan de consument zien of deze wel of niet geclassificeerd zijn. De classificatie van accommo daties en schepen is ook in alle belangrijke gidsen van de ANWB, het NBT en de VVV's terug te vinden. Bij de adresin formatie vindt de consument hoeveel sterren een geclassifi ceerd bedrijf heeft. Dit helpt hem bij hel kiezen van een meer of minder luxueuze jacht haven. camping, boot of bij voorbeeld een geschikt restau rant. En de welverdiende va kantie heeft natuurlijk meer kans van slagen wanneer de va kantieganger een accommoda tie kiest die bij hem past. De Nederlandse classificatie Classificatie is het waarderen van verschillende soorten accommodaties met één tol en met vijf sterren. Dit gebeurt op grond van hel geboden voorzieningenniveau en de kwaliteit hiervan. Nederland lelt zeven nationale classificatiesys temen, de -meest bekende- classificatie van ho tels gebeurt in Benelux-verband. Restaurants, campings, bungalows, groepsaccommodaties, jachthavens, traditionele zeilschepen en ver- huurjachten worden in ons land door onafhan kelijke inspecteurs geïnspecteerd aan de hand van zorgvuldig opgestelde objectieve normen. Hel resultaat van de inspectie is de toekenning van geen (als de accommodatie niet aan de basisnormen voldoet), één, twee. drie, vier of vijf sterren. Eén ster betekent een eenvoudige accommodatie, vijf sterren staal voor luxe voor zieningen en hoge kwaliteit. Voor het behalen van één ster moet een bedrijf aan vastgestelde basisnormen voldoen en staal dus garant voor een bepaald kwaliteitsniveau. De overkoepelende instantie voor de Neder landse classificatie is de Raad voor de Classifi catie Toerisme. Recreatie, Horeca (RCT) waar in de belangrijkste branche- en consumentenor ganisaties samenwerken. Als we commissaris van de Koningin van de provincie Friesland Hans Wiegel moeten geloven, is 'zijn' provincie de mooiste van Nederland. Iedereen die wel eens een zeilvakantie in Friesland heeft doorgebracht, zal dit beamen. Want waar is het voor de fervente zeiler in Nederland mooier vertoeven dan op de Friese meren? Friesland, met z'n geheel eigen karakter en taal, biedt de Ne derlander de mogelijkheid in eigen land de 'grens' over te gaan. Alleen al vanwege de Friese taal waant de vakantie ganger zich in het buitenland. De bevolking, die bij sommi-j gen te boek staat als stug, is bij-ij Nederland is een ideaal fietsland. Dat ontdekken steeds meer Nederlanders. De vraag naar actieve vakanties in eigen land neemt nog steeds toe en de fietsvakantie is daarbij veruit favoriet. Aan het bestaande aanbod van fietsvakanties worden dan ook nog steeds nieuwe arrangementen toegevoegd. Zo kan in Friesland de Elfstedentocht per fiets worden gereden en biedt de 150 kilometerlange Gelderse valleiroute de fietser volop natuurschoon en ontspanning. Veel Nederlanders hebben dit jaar al vroeg hun zomervakan tie in eigen land besproken. Zo wel de lange, maar vooral ook de korte vakantie vult de binnen lek immers zo'n 15.000 kilo meter fietspaden en talloze adressen waar fietsen gehuurd kunnen worden. Bovendien leent ons relatief vlakke landschap landse vakantieganger steeds va ker op sportieve wijze in. Dankzij de goede mogelijkhe den en voorzieningen wordt er steeds vaker gekozen voor een vakantie op de fiets. Nederland zich uitstekend om per fiets ont dekt te worden. Doe-het-zelf Wie kiest voor een fietsvakan tie door Nederland, kan beslui ten zelf een route uit te stippe len. De VVV- en ANWB-kan- toren verkopen fietskaarten iri allé soorten en maten. Vooral de ANWB-Toeristenkaarten zijn goed bruikbaar en geven uitge breide aanvullende informatie. Er kan gekozen worden voor een vast punt van waaruit dage lijks fietstochten worden ge maakt, of voor een tocht van meerdere dagen of misschien zelfs weken over een langere afstand. Nederland telt een ruim aanbod aan uitgezette fietsroutes, bijvoorbeeld rond het IJsselme^r, door de "Bra bantse Peel of het Limburgse heuvellandschap. De fietsavonturier zoekt-' zelf z'n overnachtingsplaats(en) uit. VVV, ANWB en hef Neder lands Bureau voor Toerisme (NBT) geven hiervoor verschil lende accommodatie-gidsen uit. Op deze manier kan de vakan tieganger geheel naar wens zijn vakantie samenstellen. Hij kiest zelf in wat voor soort verblijfs- accommódatie hij overnacht. Dat kan eenvoudig en goed koop in trekkershutten, groeps accommodaties of bijvoorbeeld op een eenvoudige camping. Wie wat luxer wil overnachten met het gemak van meer voor zieningen kan terecht op een camping met meer sterren of in een hotel. De steraanduiding is een han dig hulpmiddel bij het kiezen van een geschikte accommoda tie. Het reserveren kan boven dien eenvoudig via de VVV- boekingskantoren. Arrangementen Natuurlijk bestaat ook altijd de mogelijkheid om een geheel verzorgde fietsvakantie te boe ken. Vooral de VVV's bieden tal van arrangementen aan in heel Nederland. Ze zijn onder meer terug te vinden in de gra tis VVV-Vakantiereisgidsen. De georganiseerde vakanties varië-, rén onder meer in tijdsduur, in de af te leggen afstand per dag en in de inbegrepen extra's zo als bijvoorbeeld een kaartklern of toegangskorting voor musea, of andere bezienswaardigheden en attracties. Ook het soort accommodatie waar overnacht wordt is ver schillend. Dat kan in eenvoudi ge één- of twee-sterren hotels, maar ook zijn er arrangementen waarin luxe vier-sterren hotels zijn opgenomen. Een groot voordeel van de kant-en-klare fietsvakanties is de bagageservice. De vakantie ganger hoeft niet zelf z'n baga ge op de fiets mee te zeulen. De organisator zorgt ervoor dat de ze steeds van hotel naar hotel wordt gebracht. Het enige wat de fietser rest, is te genieten van het landschap waar de route doorheen voert. zonder gastvrij. In de schilder achtige dorpjes langs de Friese meren wordt de zeiler altijd vriendelijk ontvangen, waarbij de Bcrenburgcr natuurlijk niet ontbreekt. Met ster 'n klasse beter Iedereen dte enige zei/ervaring heeft, kan overal, in Nederland een zeilboot huren. Zo ook in Friesland. Er kan gekozen wor den uit een scala aan schepen. Van een eenvoudige 16 m2 BM tol traditionele zeilschepen die plaats bieden aan zo'n der tig, meer of minder ervaren zei lers. Een groot aantal van deze schepen zijn met één lot en met vijf sterren geclassificeerd. Al le zeil- en motorkajuitjachten die in Nederland worden ver huurd, moeten voorzien zijn van een vciligheidscertificaat voordal ze een classificatie kunnen aanvragen. Een kajuit- jacht met één ster biedt daar mee al de zekerheid van kwali teit en veiligheid. Ook traditio nele charterschepen,.die meest al inclusief stuurman en be manning worden gehuurd, moeten voldoen altn de wette lijke eisen van veiligheid. In de ANWB- en NBT-gidsen staat vermeld welke schepen geclas sificeerd zijn en met hoeveel sterren. Voor verhuuradressen kan de consument terecht bij het VVV-kantoor. Zeilavontuur Voor wie een. boot heeft ge huurd en in het bezit is van een. overigens onmisbare, water- kaart kan het zeilavontuur be ginnen. De talloze Friese slo ten. meren en kanalen voeren langs idyllische dorpen en ste den, zoals Jourc, Langweer, Uitwellingerga of Grouw waar een Berenburger-stop in het 'Theehuis' niet mag ontbreken. Ook het autovrije Sloten is een bezoek meer dan waard. Vooral de traditionele uithangborden aan de gevels die het beroep van de oorspronkelijke bewo ner van hel betreffende pand verraden, trekken de aandacht van iedere bezoeker. Bijzondere sfeer Op de Friese binnenwateren moeten vaak vele bruggen en sluizen worden gepasseerd. De Sinds kort kan de consument alle-geclassificeerdc restaurants terugvinden in de eerste landelijke Restaurantgids van de ANWB. In totaal bevat de gifls ruim 1.200 restaurants, waarvan 550 geclassificeerde. De sterren die deze restaurants voeren, worden in de gids op opvallende wijze weergegeven. Hierdoor zijn de geclassificeerde restaurants voor de consument goed herkenbaar en vooral snel op te zoeken. De Nederlandse restaurantclas- sificatie vormt voor de consu ment een hulpmiddel bij hel maken van een keuze voor een geschikt restaurant, liet aantal te behalen sterren, minimaal één en maximaal vijf, staat vooral voor de kwaliteit van de keuken, het gastheerschap en de vakkundigheid van de bedie ning. De mate an luxe van een restaurant wordt door onafhan kelijke inspecteurs beoordeeld op zaken als inrichting, de Nederlandse campings worden vanaf 1994 alleen nog maar geclassificeerd met sterren. Dat betekent dal de vlaggen, die nu nog het niveau van de algemene en recreatieve voorzieningen aangeven, zullen verdwijnen. Bij het toekennen van de nieuwe camping-sterren gelden bovendien, net als bij de hotelclassificatie, minimumnormen. Dat betekent dat geclassificeerde campings in iedere categorie over bepaalde basisvoorzieningen moeten beschikken. De classificatie van campings en bungalows zijn de enige systemen in Nederland die met sterren én vlaggen worden geclassificeerd. Voorde bungalowparken blijven deze twee symbolen vooralsnog gehandhaafd. Jaarlijks verblijven zo'n hon derdduizend Nederlanders tij dens de vakantie in eigen land op de camping. In totaal telt Nc- derlani zo'n duizend kampeer terreinen variërend van de mini- camping bij dc boer in het wei land. tot het luxe recrcatiabedrijf met een golfslagbad. Ruim 800 van deze bedrijven zijn geclassi ficeerd met sterren en vlaggen. Deze geven de consument een goed beeld van de kwaliteit van dc camping en de aanwezige voorzieningen. Ze vormen dan ook een bruikbaar hulpmiddel bij het kiezen van een geschikte camping. Persoonlijke eisen als grootte, ligging, sfeer en prijs bepalen de uiteindelijke keuze. Wat zeggen sterren Het aantal sterren dat is toege kend aan een camping geeft het niveau van dc sanitaire voorzie ningen aan. De vlaggen staan voorde hoeveelheid en kwaliteit van de algemene en recreatieve faciliteiten, zoals bijvoorbeeld de aanwezigheid van een zwem bad. speeltuin, wasserij kamp- winkel of restaurant. Met ingang van 1994 zullen deze vlaggen verdwijnen. Het totale voorzie ningenniveau wordt dan alleen nog aangeduid met sterren. Dc resultaten van een onderzoek bij dc consument over wensen en verwachtingen van een sterren systeem hebben hiertoe geleid. Kwaliteit In dc nieuwe campingclassifica- tic neemt kwaliteit een belang rijke plaats in. Er wordt dus niet •nnrr alleen gekeken naar dc aanwezigheid van faciliteiten zoals doucheruimten, toiletten of speeltoestellen, maar ook naar dc staat van onderhoud en hei gebruikte materiaal. Pas als dc onafhankelijke inspecteur de ze onderdelen heeft getoetst aan dc normen, beoordeelt hij ook hel aantal voorzieningen in ver houding tot het aantal stand plaatsen. Daarbij gelden dus. net zoals bij de hotelclassificatie, bepaalde minimumnormen. Dc ze twee onderdelen bepalen uit eindelijk het definitieve aantal sterren. In dc toekomst zal eenzelfde sys teem van toepassing worden op de bungalows. Voorlopig wor den zij nog met sterren én vlag gen geclassificeerd. voorgedekte tafel, het sanitair en hel wel of niet beschikken over een eigen parkeerplaats. Dit niveau van faciliteiten wordt alleen met een omschrij ving in de ANWB Restaurant gids vermeld van 'eenvoudig'. comfortabel', 'zeer comforta bel'. 'luxe' lot 'grand luxe'. De ANWB komt met het uitge ven an de Restaurantgids tege moet aan de wens van veel res taurateurs. die hun geclassifi ceerde bedrijf meer' onder de aandacht van het publiek willen brengen. Tol dit jaar gaf de ANWB een gecombineerde ho tel-restaurantgids uil. De nieuwe Restaurantgids is verkrijgbaar bij het ANWB- kantoor. de VVV en de bock handel. ene zeiler ervaart deze als ver velend. de andere grijpt de wachttijd aan voor het leggen van sociale contacten. De sfeer in de Friese sluizen en voor de bruggen is dan ook heel bijzon der. Hetzelfde geldt voor de tal rijke gróte en kleinere jachtha vens die Friesland rijk is. Tegen de avond lopen deze in dc zo mer altijd vol. Dankzij het aan tal sterren van geclassificeerde jachthavens weet dc zeiler vooraf precies welke voorzie ningen hij kan aantreffen. Dc meeste havens zijn in dc Water- almanak (deel Ivan dc ANWB opgenomen. Dc havengelden bedragen over hel algemeen niet meer dan enkele guldens. Groepen Wie nog nooit gezeild heeft, maar toch graag eens een zeil vakantie in Friesland wil door brengen, kan beginnen met een zeilcursus. Friesland telt tien tallen zeilscholcn waar je alleen of met een groep terecht kan. Dc cursussen variëren van een weekend tot één of meerdere we ken. Verder bestaan er natuurlijk altijd mogelijkheden tot flottielje zeilen, waarbij een aantal sche pen gezamenlijk een vooraf uit gestippelde route volgt, of skut- jcsilcn. Op welke wijze dc va kantieganger zijn zeilvakantie in Friesland ook invult, hij is onge acht het weer verzekerd van een onvergetelijk avontuur. Geïnteresseerden kunnen voor meer informatie over zeilva kanties of cursussen in Fries land terecht bij het plaatselijk VVV-kantoor. m

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 16