uw mm km Vroeg signaleren en voorlichting als speerpunten van drugsbeleid GRATIS ADVERTENTIE SCHOUWEN-DUIVELAND Gemeente tevreden over verloop van pinksterdagen r ZIERIKZEESCHE j NIEUWSBODE H „We moeten van dat ellendige taboe af Politie heeft getoond wie de baas is in de Westhoek 9 ATLETIEK Overdracht nieuw blusvoertuig Inbraak bij supermarkt Vernieling bedrijfspand dé krant van schouwen -duiveland! j NIEUWSBODE DINSDAG 8 JUNI 1993 ZIERIKZEE - De hulpverlening is weliswaar goed geregeld, maar is in feite al een te late fase. Voorlich ting aan jongeren maar ook aan bij voorbeeld ou ders, artsen, onderwijsgevenden én het vroegtijdig signaleren van beginnende probleemgevallen kun nen meer effect hebben en dienen dan ook te worden verheven tot speerpunten voor 1994. Daarover waren alle leden van de Zierikzeese commissie algemene en bestuurlijke zaken het maandagavond roerend met elkaar eens, zeker na de toelichting van zorg- coördinator A. C. Francke. Francke, die behalve zorgcoör- dinator ook voorzitter van de werkgroep drugs is, woonde de commissievergadering bij in verband met de bespreking van de nota gemeentelijk drugsbeleid die door de werk groep is opgesteld. Iets waar mee Zierikzee samen met Goes in Zeeland voorop loopt. In de ze nota, die gezien moet wor den als een wegwijzer voor de aanpak van het drugsprobleem in Zierikzee, worden drie pij lers voor een gemeentelijk drugsbeleid genoemd, te weten de openbare orde, preventie door middel van onder meer voorlichting en vroegtijdige signalering. Als derde pijler wordt de hulpverlening ge noemd. Dat kan gaan om een ambulante behandeling, maar ook om een dag- of klinische behandeling. Voor die hulpver lening komt er zo vaak als maar nodig is een hulpver leenster van het Zeeuws Con sultatiebureau voor Alcohol en Drugs (ZCAD) naar Schouwen- Duiveland. Hulp op maat Daarmee is nog niet alles ge zegd over de hulpverlening, want sinds het drugsproject in Zierikzee twee jaar geleden van start ging wordt de aard en mate van hulp helemaal toe gesneden op de gebruiker in kwestie en zijn problemen. Hulp op maat (casemanage- ment) dus. Hoe de cliënt het beste geholpen kan worden wordt door de werkgroep, waarin verschillende hulpver lenende instanties zijn verte genwoordigd, bepaald. Die hulpverlening beperkt zich overigens niet tot de gebruiker zelf maar ook zijn directe om geving. Op initiatief van de werkgroep is daarvoor onge veer anderhalf jaar geleden een zelfhulpgroep voor ouders van drugsgebruikers opge richt. Een voor Zeeuwse be grippen vrij uniek initiatief, want behalve deze Zierikzeese oudergroep (met ook deelne mers van Walcheren en de Be- velanden) kent alleen Tterneu- zen een dergelijke zelfhulp groep. Taboe doorbreken Of die oudergroep ook betrok ken is bij de totstandkoming M. R. de Jong-van Loo (PvdA): ,,Blij dat nu ook voorlichting en preventie deel uitmaken van de doelstelling om de drugsproblematiek aan te pakken". van deze nota voor een gemeen telijk drugsbeleid was iets wat mevrouw M. R. de Jong-van Loo (PvdA) graag wilde weten. Als direct betrokkenen kunnen zij volgens de sociaaidemocra- te weieens met heel andere aandachtspunten voor de dag komen. Volgens Francke zijn ouders van gebruikers wel in direct betrokken geweest bij de totstandkoming van de nota. Organisaties als bij voorbeeld het ZCAD onderhouden im mers contacten met de ouders van gebruikers en kennen daardoor vaak de gedachten van deze groep. Gesprek Mocht de raad deze nota vast stellen, iets dat gezien de una niem positieve geluiden bin nen de commissie wel te ver wachten is, dan zal er in het na jaar een gesprek met de ouder groep volgen over de inhoud van het nieuwe gemeentelijke drugsbeleid. Het zou volgens burgemeester mr J. J. P. M. As- selbergs echter onjuist zijn om alleen de drie of vier Zierikzee se deelnemers aan deze ouder groep om commentaar te vra gen. „Iedereen die met de drugsproblematiek wordt ge confronteerd moet kunnen rea geren" vond hij. Jammer vond hij het dan ook dat de publieke tribune tijdens deze commis sievergadering leeg bleef, want voor een adequate aanpak van het probleem is het wel nodig dat het probleem uit de taboe sfeer wordt gehaald. ,,We moe ten echt van dat ellendige ta boe af" stelde Asselbergs vast. Speerpunten Over deze nota die op grond van de ontwikkelingen regel matig en zo nodig jaarlijks kan worden aangepast kon de com missie unaniem tevreden zijn. Wat moeilijker bleek de opgave om op grond van deze nota een aantal speerpunten voor een plan van aanpak voor 1994 te formuleren. Mevrouw M. A. Bij de Vaate-Rozendaal (CDA) vroeg dan ook aan zorgcoördi- nator Francke wat hij daarvoor Burgemeester mr. J. J. P. M. Asselbergs: ,,Dat ellendige ta boe rond drugs moet morden doorbroken". als suggesties had. Uit zijn woorden viel op te maken dat die speerpunten vooral gezocht moeten worden in voorlichting en preventie door middel van het vroegtijdig signaleren van ontluikende problemen. Hulp verlening, hoe goed ook is in feite volgens Francke al ,,een te laat stadium". Drugsgebruikers zoeken in de meeste gevallen pas hulp als de problemen hen boven het hoofd stijgen en niet omdat ze zelf willen afkicken. Niet ontkennen, wel onderkennen Het moet dus komen van voor lichting en prevc-«.ie, maar ook daaraan zitten volgens Franc ke problemen vast. Door het korte termijndenken (pluk de dag en de zorgen voor morgen) zijn jongeren niet altijd ont vankelijk voor de'schadelijke effecten van drugsgebruik op langere termijn. Bovendien la ten jongeren zich ook meer lei den door de opvattingen van de groep waarbinnen zij verkeren. Het drugsprobleem moet daar bij ook worden onderkend door onderwijsgevenden, werkgevers, artsen etcetera. Met struisvogelpolitiek als het ontkennen van drugsgebruik, waardoor het probleem vaak ook onbespreekbaar wordt, is niemand gebaat. Daarnaast zou het, zo bracht burgemees ter Asselbergs in, ook een goe de zaak zijn als de politie bij signalen over overlast door drugsgebruik, daarop ade quaat kan inspelen. Daarvoor zou deze problematiek bij het vaststellen van de prioriteiten meer aandacht moeten krijgen. Vroegtijdig signaleren Ondanks deze door Francke aangedragen beperkingen bleef de commissie toch bij haar advies om de ideeën uit de nota wat betreft voorlich ting (aan de doelgroep maar ook aan hen die door hun werkzaamheden wellicht in aanmerking komen met de drugsproblematiek) en het vroegtijdig signaleren van mo gelijke problemen te vertalen in een plan van aanpak. Ook dat zal weer binnen de commis sie algemene en bestuurlijke zaken en binnen de raad aan de orde worden gebracht. Gemeentedag Ook dit jaar doet de gemeente Zierikzee niet mee aan de jaar lijkse gemeentedag, waarop tal van gemeentehuizen hun deu ren voor iedereen gastvrij openzetten. Niet omdat Zierik zee geen heil ziet in zo'n open huis, maar omdat deze gemeen tedag pal op de j aarlij ke Monu mentendag volgt. Tijdens die Monumentendag is het Zierik zeese stadhuis de gehele dag te bezichtigen, hetgeen velen ook doen. Organisatorisch is het ondoen lijk om het stadhuis twee zater dagen achtereen open te stel len. Een andere datum kiezen voor de gemeentedag, zoals De Jong-van Loo voorstelde, bleek dit jaar ook geen haalbare kaart te zijn omdat alle zater dagen in september al gereser veerd zijn. Zierikzee heeft over deze moeilijke datum eerder al een pittige brief aan de Vereni ging van Nederlandse Gemeen ten geschreven, waarin gewe zen wordt op de problemen die ook andere monumenten-ge meenten met deze gemeente dag zullen hebben. Voor de vol gende raadsperiode kan wor den gekeken of het prikken van een andere datum voor de jaarlijkse gemeentedag een haalbare kaart is. BURGH-HAAMSTEDE - Met een over het algemeen tevreden gevoel blikten de leden van de commissie algemene en bestuurlijke zaken gisteren, maandag, in hun vergadering terug op het verloop van de pinksterdagen. Er hadden zich wei nig excessen voorgedaan en de politie had daadkrachtig opgetreden, was de con clusie. Een van de weinige punten van kritiek betrof d^ minieme functie die de pas aangelegde Randweg had gehad in de afwikkeling van het verkeer. Dit had te maken, zo bleek, met de te gebrekkige bewegwijzering. Wethouder ir C. W. Veerhoek, deze vergadering optredend als voorzitter, had zelf ook gecon stateerd dat alles goed was ver lopen. Belangrijk hierin was de rol van de politie die reeds vrijdagmiddag optrad tegen overtredingen. ,,Op een vroeg tijdstip heeft zij duidelijk ge- De drukte in Renesse heeft niet tot excessen geleid. (Archieffoto). maakt wie de baas is in De Westhoek". Vooral optreden te gen het gebruik van alcohol op straat, kreeg de lof van de wet houder. Dat er bij het optreden toch nog enige spaanders wa ren gevallen was zijns inziens niet te voorkomen. Ook met de illegale recreatie viel het in vergelijking met andere jaren mee. Een van de redenen hier voor, zo had Veerhoek van de VW-informatrices vernomen, was het in de voorlichting be nadrukken dat reserveren vooraf noodzakelijk is. Niet ge heel vlekkeloos gegaan was het afsluiten van wégen. Na het afsluiten van de Hogezoom bleken er toch nog auto's in het centrum en het nabij gelegen woongebied te hebben rondge reden. ,,Het systeem is dus niet helemaal waterdicht, dit gaan we verder evalueren met de po litie". i Afsluiting In grote lijnen was de fractie voorzitter van de VVD, de heer C. A. Hoorweg, het eens met de wethouder. Wei had hij het on genoegen gemerkt onder de be volking van het te vroeg afslui ten van het centrum op zondag. „Ondernemers zagen minder klandizie en bewoners wisten niet hoe ze thuis moesten ko men", aldus Hoorweg. Ander punt van kritiek was de lange rij geparkeerde auto's die hij had gezien langs de Randweg. Dit was gekomen doordat het parkeerterrein op het bedrijf van de familie Steur al vroeg werd gesloten. De heer A. J. Padmos, fractievoorzitter van het CDA, sloot zich bij deze op merkingen aan. Bovendien had hij opgemerkt dat de Randweg maar matig werd gebruikt door het autoverkeer, terwijl zich op de Stoofweg files voor deden. Wat hiertegen zou hel pen, volgens hem, was een vroege vooraankondiging voor de automobilisten vanuit de richting Noordwelle ter hoogte van de Kuyerdamseweg. Hier op zou precies moeten worden aangegeven welke campings vallen onder het Hoogenboom- laan-gebied en hoe men hier het snelste kan komen. De heer Arkenbout, hoofd van de afde ling algemene zaken, reageer de hierop met de opmerking dat burgemeester Tees er alles aan had gedaan om zo'n bord te realiseren, maar dat hiervoor de toestemming ontbrak bij Provincie en Rijkswaterstaat. „Veel zaken liepen beter dan voorgaande jaren". De voor man van de PvdA, de heer J. C. Hendrikse, was tevreden. Met name ook over de evenementen die tijdens de Pinksteren wa ren georganiseerd en waarvoor veel belangstelling was. Ook hij had gemerkt dat de afzet tingen niet hadden gewerkt, maar begreep ook dat er niet bij ieder hek een agent neerge zet kon worden. Duitse televisie Wethouder Veerhoek beloofde dat de op- en aanmerkingen nog worden meegenomen. Op een vraag van de heer Padmos hoe het was gelopen met over- standen op campings en mini- campings kon hij antwoorden dat in slechts één geval (bij een camping) een forse overtreding was geconstateerd. Net als in voorgaande jaren wordt wat dit betreft op dezelfde wijze ge handeld. Bij lichte overtredin gen een waarschuwing, bij een zware overtreding wordt mee gedeeld dat bij de eerstvolgen de overtreding een aanschrij ving tot bestuursdwang en een korting op de vergunning volgt. "Ibt slot had de wethou der nog een nieuwtje. Aan staande vrijdag komt de Duit se televisie opnames maken in Renesse en op de Brouwers- dam. Aan verschillende verte genwoordigers, waaronder Veerhoek zelf, de heer Mooi- jaart voorzitter van VW Schouwse Kust en recreatie- ondernemer Herman van Oost wordt de mogelijkheid gegeven een toelichting te geven over het beleid dat de gemeente voorstaat op het gebied van openbare orde en verkeer. GEBOORTE, HUWELIJK, JUBILEUM? Maak dan nu uw keuze uit onze grote kollektie leuke, originele en moderne kaarten. Wie deze kaarten bij ons bestelt en laat drukken heeft recht op een gratis advertentie bij de familieberichten in de Zierikzeesche Nieuwsbode. drukkerij lakenman ochtman bv Jannewekken 11 4301 HH Zierikzee Tel. 01110-16551 149e JAARGANG NR 25370 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 De genotzucht verslindt alles, het liefst echter het geluk. Ebner-Eschenbach Zonnig en warm HET WEER Zonnig. Minimumtemperatuur om streeks 13, middagtemperatuur ongeveer 28 graden. Zwakke tot matige oostelijke wind, rond kracht 3. 3 BOUW-ENQUÊTE Schouwen-Duivelandse aannemers zouden meer moeten gaan samenwerken. I 5 NAMESTOVO Westerschouwen vraagt bij EG subsidie aan voor ont wikkelen toerisme in Namestovo. 6 VERKEER Het aantal verkeersslachtoffers in Zeeland vertoont na piek weer dalende lijn. Delta Sport is het komend weekeinde gastheer van het NK Atletiek voor veteranen. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's HAAMSTEDE - Zaterdag 12 juni wordt een nieuw blus voertuig overgedragen aan de eenheid Haamstede van de vrijwillige brandweer Wester schouwen. De overdracht vindt plaats in de brandweer kazerne aan de Serooskerkse- weg en gaat om 14.00 uur van start. De overdracht Wordt bijge woond door korpsleden, jeugd leden, oud-korpsleden, brand weerlieden van geheel Schou- wen-Duiveland en vertegen woordigers van het thuisfront. Het betreft een speciaal bos- brandbestrijdingsvoertuig dat al rijdend kan spuiten. Het voertuig heeft een tankinhoud van 3000 liter. Zaterdag wordt door oud brandweerlieden een demon stratie gegeven met het nieuwe voertuig. AMSTERDAM - Staatssecreta ris De Graaff-Nauta van Bin nenlandse Zaken heeft maan dag in Amsterdam het start sein gegeven voor de restaura tie van het Aquariumgebouw van dierentuin Artis. Met de restauratie is een bedrag van bijna 16 miljoen gulden ge moeid. De helft daarvan komt van de gemeente Amsterdam, terwijl het Rijk verantwoorde lijk is voor het andere deel. RENESSE - In de nacht van zondag op maandag werd inge broken in een supermarkt op een camping aan de Hoogen- boomlaan in Renesse. De dieven gingen er vandoor met een flinke hoeveelheid ta- baksartikelen. De schade be loopt enige duizenden guldens. De dieven kwamen binnen door een deur te forceren. Aan gifte werd gedaan door S. uif Westenschouwen. SIRJANSLAND - Afgelopen zondag hebben onbekenden vernielingen aangericht in een bedrijfspand aan de Lageweg bij Sirjansland. Een afrastering werd vernield en in het bedrijf werden enkele brandblussers leeggespoten. De omvang van de schade is bij de politie niet bekend. H. üit Sirjansland deed aangifte. DEVENTER - Bij Coberco val len door de vorige week aange kondigde sanering geen ge dwongen ontslagen. De direc tie van de zuivelcooperatie heeft dat maandag tijdens het overleg met de vakbonden meegedeeld. Tot 1997 vervallen bij het bedrijf 300 tot 500 van de 4000 banen. Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- Duiveland, mèt de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, ik wil een kwartaalabonnement f 48,50 kwartaalabonnement met autom. afschr. f 46,— jaarabonnement f 183, jaarabonnement met autom. afschr. f 173, en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. "1 naam Dhr/mevr. adres postcode: plaats; I telefoon handtekening: I Bij automatische afschrijving uw I bank-/gironummer vermelden: Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar I O Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie, Cd Antwoordnummer 12. 4300 VB Zierikzee.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 1